BIJVOEGSEL G0E8GHE COURANT Wandelingen door Zuid- en Noord-Beveland, in den ouden tijd, VAN DE VAN VRIJDAG 30 JANUARI 1925. ALWEER EEN NIEUWE POLITIEKE PARTIJ. Wij hebben in ons Maandagnummer melding gemaakt van de oprichting van een nieuwe politieke partij: „Het Vader- landsch Verbond". Reeds meermalen hebben wij in een artikel de vorming van nieuwe partijtjes gelaakt, omdat wij van meening zijn. dat versnippering op politiek gebied niet is in het belang van ons land. Wat hebben in de laatste jaren de klei ne groepjes in de Kamer weten te be reiken? Al bitter weinig. Zeker, de kwa liteit der afgevaardigden doet ook een duit in het zakje. Maar meer toch nog dc kwantiteit. Met een krachtige partij wordt in de Kamer rekening gehouden, mei een eenling-partij niet. De vertegenwoordiger van zulk een partij, mag nog zulk een loud-speaker zijn, practised bereikt hij niets. Eendracht maakt macht is een leuze, die thans hier te lande in het staatkun dig leven opgeld behoort te doen. Dc stichting eener nieuwe partij brengt echter ook dit groote nadeel mee, dat dc kracht van andere, van bestaande groepen erdoor wordt verzwakt. Zonder onze politieke partijen te willen vergelijken met de bekende dikhuiden, moe ten we toch constateeren dat de kiezers- spoeling weer verdund wordt. Ditmaal zou waarschijnlijk de Vrij heidsbond van zijn kiezersieger soldaten zien overloopen, al is het natuurlijk niet onmogelijk dat een aantal nieuwe recru- ten dit verlies aan deserteurs weer zou compenseeren. Mr. Dresselhuys heeft het onlangs in zijn Rolterdamsche rede zoo juist gezegd: Uit de kranteil blijkt, dat al weer een nieuwe partij is opgericht (Het Vader- landsch Verbond). Hun program lijkt ge- copieerd van dat van den Vrijheidsbond. Onder de onderteekenaars vindt men namen uit de partij van Houten en van le den van den Vrijheidsbond. Ais ze van den Vrijheidsbond een of twee zetels weet te winnen, dan is er weer splitsing, weer schade gebrarht aan de liberale partij. Hadden deze ontevredenen niet op andere wijze hun invloed kunnen oefenen? Tenslotte dreigt bij een kie ne partij nog dit nadeel, dat niet eens het benood gde percentage van den kiesdeeler wordt be reikt. Dat er hcalcmaal geen vertegen woordiger der partij in de Kamer komt en dat een aantal waardevolle stemmen dus verloren gaat. Om bovengenoemde redenen meenen we de geboorte van deze nieuwe partij met met blijdschap te kunnen begroeten. BINNENLAND. Huldiging van dr C. Lely. Maandagavond hebben de fracties van 'de Eerste en Tweede Kamer van den Vrijheidsbond een feestmaaltijd aange boden aan dr. C. Lely. Mr. H. C. Dresselhuys heeft daarbij in herinnering gebracht dat de aanlei ding tot deze huldiging was de 70ste verjaardag van dr. Lely, die wel reeds in September plaats had, maar toen door verschillende omstandigheden niet kon gevierd worden. De spr. heeft in dr. Lely in het licht gesteld het bijzondere van zijn veelzijdige openbare loopbaan, bij zonder vooral door het weinig opzien barende van zijn rustige persoonlijkheid, zijn poli eken invloed zonder schijnbaar :e min.'- e moeite voor populariteit, zijn invloed, die als het ware vanzelf Lely naar vor:n deed komen, zoodra aan een leidende figuur er behoefte ontstond; de eigenschappen, die hem als een stil ge leerde dc t het leven zouden hebben doen gaan, indien het licht zijner talenten niet onweerstaanbaar aantrok en hem moest aanwijzen voor organisatie en regeering. De minister of regeerman zonder harts tocht, maar met onvergelijkelijken takt; in zijn werkelijkheidszin schijnbaar plooibaar, maar ienax proporiti, met on verwrikbaren wil om zijn doel te bereiken als geen an der, cn daardoor iemand wien zonder haat of afgunst het succes in het leven rijkelijk is toegediend, succes voor zijn land en zijn stad, en alleen als natuurlijk en niet ge zocht gevolg, succes en eer voor zichzel- n. Hierna werd den jubilaris aangeboden een schilderij van den kunstschilder H. van Meegeren, voorstellende den bijna vol to oiden dijk, die Wieringen met het vasteland verbindt. Het schilderij draagt als opschrift: „Aan Dr. C. Lely, den Schepper van i Neêrland's twaalfde provincie, opgedra-1 gen door de fracties der beide Kamers van den Vrijheidsbond. LANDBOUW, VEETEELT EN VISSCHERIJ. Ned. Chr. L andarbeidersbond In een op 23 Jan. te Goes gehouden vergadering is gevortnd een district van bovengenoemden Bond. Het bestuur werd naar de „Z." meldt, als volgt gekozen: P. Luikenaar, voorzitter; D. de Leeuw, secretaris en A. de Bel, penn.ngmeester. Oorzaken van oestersterfte. Men schrijft uit Zeeland aan de N. R. Crt.: Bij het oesterbedrijf hoort men vaak klachten over de groote sterfte, die dik wijls onder deze schelpdieren voorkomen; enorme hoeveelheden oesterschelpen wor den dan ook jaarlijks opgevischt en als zoogenaamde oestertarra verhandeld. De vruchtbaarheid van den oester is zeer groot cn van de Zeeuwsche wordt gezegd, dat zij per moeder-dier tot 2 miüioen eitjes loost, maar vanaf de geboorte is, tengevolge van de leer van evenwicht in de natuur, de kans om op naar beurt aan de voortplanting van het geslacht deel te nemen zóó gering, dat slechts een, klein getal die ontwikkelingsperiode bereikt, de vele cn talrijke gevaren, die het oester- broed bedreigen, zorgen wel, dat het even wicht wordt bewaard. Het broed wordt door vloed- en ebstroom meegevoerd naar plaatsen, waar het zich nergens aan hech ten kan, of waar het geen voedsel vindt, de temperatuurverschillen doodt veel van het jonge broed, terwijl het getal visschen, weekdieren, schaaldieren, polypen enz., dat in de wateren leeft, ép' van dit broed leeft, zoo groot is, aat- een ware ver del - gings-oorlog wordt gevoerd. Is eenmaal het broed op de juiste plaats gekomen om van voortbestaan verzekerd te zijn, dan komt voor de jonge oester weer een nieu we strijd, die zich op allerlei wijze doet gevoelen. Onder de gevaren die dan voor komen worden genoemd zeer strenge win ters, waarbij vooral de oesters in ondiep water liggende, de dupe worden en in de strengste winters der laatste halve eeuw zelfs 60 pet. werd gedood, terwijl ook omgekeerd zeer hooge zomertemperatuur zeer nadeelig werkt. Verandering van den stroom, wat meermalen voorkomt, brengt de jonge oesters vaak onder zand of mod der, waardoor zij verstikken. Een enkele maal komt het voor, dat voedselgebrek sterfte doet ontstaan, maar dat is hoogst zelden. Een eenigszins te dichte bevol king kan oorzaak worden dat de oesters zich aan elkaar hechten, terwijl ook vreem de parasieten den groei bemoeilijken; ook worden de schelpen vaak doorboord door een soort van boor spons, die de schelpen ziek maken, maar nog erger is het, als parasieten de oesters zelf aantasten. In dertijd is dan ook geducht gelet op het invoeren van vreemde oesters, die onze Zeeuwsche met besmetting bedreigden. Ook de krabben en zeesterren vragen soms duizenden en duizenden jonge oesters als slachtoffer, verschillende planten, water vogels en verschillende ziekten eischen ook hun deel. In de laatste jaren heeft men ook ernstig te kampen gehad met den val van mosselzaad. Bijna elk jaar verneemt men, dat mosselzaad op som mige banken valt en dat men zich haasten moet om het zaad weg te ruimen en al wordt tijdig ingegrepen, dan hebben de oesters, die onder het mosselzaad hebben gelegen toch achterstand in groei. Geen wonder alzoo, dat van de reuzenbroed- loozing van elke moederoester zoo weinig terecht komt, maar ook geen wonder, dat de wetenschap zooveel mogelijk ingrijpt om den broedval te doen slagen, n.l. be scherming van de jonge oesters en verdel ging van de vijanden. Deze bescherming bestaat voornamelijk in het kunstmatig opvangen van het broed. MIJNHARDT's Keelpijn-Tabletten 60 ct. Hoest-Tabietten 60 ct. Bij Apoth. en Drogisten SCHOOL EN KERK. Geref. Gemeente. Tweetal te Dirksland J. Fraanje te Barneveld cn G. H. Kersten te Ierseke. Get ef. Kerk Ds. Doekes te Nieuwdorp heeft, wegens voortdurende ongesteldheid, tegen Meaa.s. emeritaat aangevraagd. Z.Eerw. diende van 1898 - 1907 de gercf. kerk van Heem- se, daarna die te Nieuwdorp. Hij is hoofd redacteur van „De Wachter" en redac teur van „Het Jaarboek" der geref. kerken. STADS-NIEUWS. Opheffing Strafgevangenis. Bevestigd wordt dat met ingang van 1 Maart a.s. dc strafgevangenis alhier wordt opgeheven. De daarin aanwezige gevangenen zullen naar verschillende ge stichten worden overgebracht. PROVINCIE-NIEUWS. Kortgene. Dinsdagavond vergaderde de gemeenteraad. Alle leden waren aanwezig. De voorzitter, de burgemeester, herdacht in zijn gebruikelijke Nieuwjaarsrede de voornaamste in het afgeloopen jaar geno men besluiten en memoreerde in het bij zonder de oprichting der U.L.O.-school, waarvan spr. veel voorspoed voor de ge meente verwacht. Er werden in 1924 verschillende nieuwe woningen gebouwd; de bevolking nam met 14 personen toe en' in 't algemeen zijn allerwegen bewijzen van vooruitgang waar te nemen. Dhr. Dorst dankte den voorz. voor zijn woor den en wensen t nog een langdurige sa menwerking tusschen burgemeester en raad. Van het Burg. Armbestuur i9 be- richt ingekomen, dat het een jaarlijksche bijdrage aan de gemeente in de kosten van den geneeskundigen dienst zal verlee- nen van f 150,doch er niet over denkt een woning aan te koopen, voor de be woners der noodwoning daar dit niet tot de taak behoort van het Armbestuur. Dhr. Salomé is, wat dit laatste betreft van een ander gevoelen, en vindt in ieder geval den toon van dit schrijven op het onge paste af. Op een verzoek van P. Holle- stelle tot verplaatsing van een lantaarn paal aan den Molenweg wordt afwijzend beschikt. Aan Gebr. Schippers, timmer lieden alhier, zal voor 7 jaar worden ver huurd een stukje grond ter grootte van 60 vierk. M., liggende op het zuidoostelijk gedeelte naast het nieuwe havenplein te gen een jaarlijkschen huurprijs van f 18, behoudens goedkeuring door Ged. Staten. Vastgesteld werden: het kohier der hon denbelasting voor 1925 tot een totaal be drag van f 180,alsmede een wijziging van- en een af- en overschrijving in de begrooting voor het dienstjaar 1924 in verband met de ontoereikende raming van verschillende uitgaafposten. Tot lid der Commissie, bedoeld in art. 176, tweede lid, der Lager Onderwijswet 1920 wordt benoemd de heer J. C. Schuilwerve. Vervolgens werd met 4 stemmen tot schoonmaakster der U. L. O.-school be noemd W. Moerland; op de Wed. C. Amper se waren 3 stemmen uitgebracht. Bij de rondvraag informeert dhr. Sa lomé of er dit jaar niet wat minder macadam voor de wegen gebruikt kan worden; het vrijkomende geld zou dan kunnen dienen voor een herstelling van den rijweg door de Voorstraat, wat hoog noodig is. Ook vraagt spreker hoe het staat met de aanschaffing van meters voor 't electrisck licht, warop hij reeds eerder heeft gewezen. Dhr. Dees wijst op enkele slechte plaatsen in den grindweg onder aan den Torendijk, terwijl dhr. Verburg be ducht is voor 't verzwakken van het oude havenplein. De voorz. antwoordt dhr. Sa lomé dat omtrent de aanschaffing van de hoeveelheid macadam nog moet worden beslist en de zaak der electriciteitsme- ters bij B. en W. nog in onderzoek is. Dhr. Dees wordt verbetering van bedoeld gedeelte weg toegezegd. Van den toestand van de oude haven heeft de gemeente opzichter een rapport ingediend en deze is van meening dat er voorloopig geen gevaar dreigt. Daarna sluiting. Wemeldinge. Alhier is, 81 jaar oud, overleden de heer A. Ruisaard, van 1901 1913 lid van den gemeenteraad; ook diende hij jaren lang de kerk als ouder ling en als voorzitter van het college van notabelen. (z.) Krabbendijke. Vrijz. Hcrv. Gem. Gods dienstoefening Zondag 1 Februari des avonds half zes, Ds. H. de Jonge van Bergen op Zoom. Op de voordracht voor hoofd der Openbare Lagere school te Oud-Sabbinge komt als no. 2 voor de heer A. K. Meu- lendijk, alhier. Rilland-Bath. Woensdagavond werd in bet vereenigingslokaal „Ons Huis" een vergadering gehouden van het Dames comité der Bewaarschool, die door veel belangstellenden was bezocht. Deze ver gadering, aldus de voorz., was belegd om nadere besprekingen te voeren en tot rege ling te komen voor te houden bazar ten bate der bewaarschool. Besloten werd dat: het dames-comité zal rondgaan met lijs ten om geldelijke bijdragen in te zamelen, eventueel andere giften. Daar onze ge meente zeer uitgestrekt is, waren nog an dere personen bereid aan deze werkzaam heden mede te helpen. Hiermede zal eerst daags worden aangevangen. De vergade ring werd voorgesteld Mevr. P. A. Schwartz te verzoeken of zij het eere- voorzitsterschap zou willen aanvaarden. Verder werd besproken wanneer en waar de bazar zal worden gehouden. Defini tieve beslissingen daaromtrent moesten nog worden uitgesteld, De vergadering werd met een woord van dank aan de aanwe zigen gesloten. Voor den Dienstplicht van de lich ting 1926 zijn in deze gemeente 27 per sonen ingeschreven. GEMENGD NÏLUWS. Familie drama op Sard ilië. Er heeft een afschuwelijke misdaad plaats gehad te Jerzu, bij Cagliarizi (Sar dinië). Reeds kon worden vastgesteld, dat de misdaad haar grond vond in een oude veete. Uit de nadere berichten blijkt thans, dat de misdaad zorgvuldig en lang voorbe reid was. Moordenaars hebben geprofi teerd van de afwezigheid van de familie Boi. Zij kwamen het huis met valsche sleu leis binnen en begonnen met alle electri- sche draden door te knippen. Vervolgens vertokken zij weer en wachtten de terug komst der bewoners af. Daarna drongen zij het huis weer binnen en volvoerden hun vreeselijke misdaad. De zwager van Boi, die het misdrijf het eerst ontdekte, werd bij den aanblik krank zinnig en nam de vlucht onder het uitstoo- ten van verschrikkelijke kreten. Toen de gendarmen op het tooneel van de misdaad verschenen, stonden zij tegen over een afgrijselijk schouwspel. De oude moeder Boi lag dood in de ka mer van haar zoon. Deze laatste lag op zijn bed, doorboord met messteken. Een jong meisje lag uitgestrekt voor de deur, even eens dood. De vrouw des huizes en haar zuster lagen geworgd op bed. De andere kinderen lagen op bed doorboord met dolk steken of met hamerslagen afgemaakt. Alle gedooden waren vrijwel naakt, wamt de aanvallers hadden hen in. hun slaap verrast. De misdaad kon ongestoord volbracht worden, aangezien het huis der Boi's nog al afgezonderd ligt. De omstandigheden deden onmiddellijk het vermoeden van wraak rijzen. Als ern stig verdacht van dezen moord gepleegd te hebben of daaraan medeplichtig te zijn, werden gearresteerd drie neven van de ver slagenen en twee andere personen. Als vreeselijk détail kan nog worden medegedeeld, dat de misdadigers den kan delaar, die blijkbaar had gediend om het tooneel van den moord te verlichten, had den geplaatst op het voorhoofd van een klein vermoord meisje. Schipper in brand. Maandag ontstond brand in het ruim van een boot der N. V. Van der Schuyt liggende in de havenkom te Eindhoven. „Het „Eindh. Dagbl." meldt, dal de machinist daarbij in brand geraakte en ge- keel in vlammen gehuld op het dek ver scheen. Spoedig toegeschoten bootwerkers DOOR J. AB UTRECHT DRESSELHUIS. (Nadruk verboden.) HET EINDE DER SPAANSCHE REGERING. 1. Door dit ontzet hetgeen de stad in handen der Span jaarden deed blijven, werd intusschen het lot harer ingezetenen niet verbeterd. Het scheen veeleer als of men het er op toe legde dozen geheel ten onder te brengen. Onder gestrenge be dreigingen werden de uitgewekenen teruggeroepenwas het den stedeling verboden om buiten de stad te vernachten, den landbewoner om zonder eenen bijzonderen pas binnen dezelve te komen. De vèstingwerken werden hersteld; de door den vijand opgeworpene verschansingen geslecht; en de landzaten door den verregaanden moedwil der Spaansche benden op allerlei wijze gekweld. Men klaagde bij den landvoogd en ontving fraai je woorden, benevens schoone, doch nimmer vervuilde beloften. Men bad om terugroeping van tenminst een gedeelte der zware en kostbare bezetting, en werkelijk werden er ook een paar kompagniën, die de meeste zieken hadden, naar Ant werpen opontboden, doch weldra, op het eerst gerucht dat men eene nieuwe landing in Zuid-Beveland beproeven wilde, ver vangen door 400 nieuwe naakte en berooide huurlingen, welke al wederom ten laste en koste der ingezetenen waren, en dezen zoo zeer kwelden, dat de regeering in 1575 aan don Requesens schreef, dat zij „den armen burger het vleesch en bloed van „het 'ligchaam aten, den menschen handelden als slaven, hun „niet toelatende te leven van het weinige dat God hun ver- „leende, maar nog dagelijks bestelende". Nu kwam er eenige matiging, doch dit was slechts voor eenen korten tijid. Dje burger, die den soldaat het pond wit gebuild tarwonbrood en de stoop bier voor een halve stuiver, het pond rundvleesch voor een braspenning, en het overige naar evenredigheid moest leveren, ontving schaars betaling en moesf bovendien de soldij voorschieten. De landman werd gedwongen zijne granen in de stad te zolderen, en wanneer hij er gebruik van wilde makejn, met schimp en spot terug gedreven. Met één woord, die Span- ward die den Nederlander verachtte, meende hem te mogen mishandelen en plunderen, gelijk hij den zwakken Amerikaan had gedaan. Dit, is het gewjoon gevolg van vreemde over- heersching, Onze vaderen moesten zich dit laten welgevallen en als volk schandelijk ten onder gaap, of zij moesten er zich' tegen verzetten en hun goed regt manneljijk verdedigjem. Zij deden het laatste. De verdrukking deed de geestkracht groeajen. Het juk werd afgeworpen; de keten verbroken; de vreemdeling uit het land gejaagd. 2. Vier jaren hadden Holland en Zeeland met den Prins van Oranje aan het hoofd, reeds tegen Spanje gestreden. Roomsch en Onroomsch verlangden, bij de toenemende wreed heid des vreemdelings, onuitstaanbaar naar bevrijding, toen in 1576 dc Spaansche Landvoogd plotseling overleed, zonder eenen opvolger te hebben. Het gunstig oogenblik werd te baat genomen. Al de Nederlandsche gewesten vereenigden zich bij het Centsche vredesverdrag op den 8 November, om de Span jaarden ten lande uit te drijven, en de Algemeene Staten zamem tc roepen. Wel dra bleek het dat het dezer uitdrukkelijk verlangen was, dat ook Goes, waar de Regeering zoo zeer aan de Roomsche belijdenis verkleefd was dat zij geene andere binnen hare muren dulden wilde, zich aan Oranje als stadhouder van Holland en Zeeland zou onderwerpen, na omtrent dit en eenige andere punten voldoening te hebben ontvangen. De bezetting ontving bevel om naar 's Hertogenbosch te vertrekken en verliet de stad op dm 26 Februari) 1577; en op den 22 Maart daaraan volgende verkreeg zij de verlangde voldoening, bij welke dei handhaving van den Roomschen eerdienst, vrijdom van de ver- pligting om tegen den zin der regeering bezetting te ontvangen, behoud van het regt tot magistraatsvermaking, bevestiging der overige handvesten en voorregten, benevens eenige andere zaken bedongen werden, maar tevens de grondslag gelegd tot twist en verwarring in volgende tijden. DE HERVORMING. 1. Reeds het eerste artikel dezer „Satisfactie .waarbij de uitoefening van de Roomsche eerdienst als eenige gehand haafd werd, moest bij de gezindheid der burgerij aldra groote gevolgen doen verwachten. Nog voor de openlijke afkondig.ng er van op den 26 Maart, waren een paar honderd hoofden van huisgezinnen van voornemen, bij den Prins een smeek schrift in te dienen, ter verkrijging der vergunning om bij de zelve ook de Hervormde eerdienst te mogen uitoefenen, doch de Stadsregeeringgelijk die der meeste Nederlandsche ste den no; niet rijp voor zoodanige verdraagzaamheid, kwam met geweld daartegen op en bande de hoofden dezer onder neming voor verscheidene jaren buiten Holland en Zeeland Daarmede was echter de zaak niet afgedaan. De overige ver gaderden een tijdlang in het geheim, nu ©erts hier dan daar; verkregen van lieverlede meerderen moed en verzochten ein delijk dc regering op den 28 September 1578, vermits het huis, waar zij nu meer openlijk ie zamen kwamen te klein was geworden, dat hun eene der kleinere kerken mogt worden afgestaan. De Magistraatspersonen zochten uitstel, doch de verzoekers lieten zich niet afzetten. Eenige traden gewapend binnen, eischend© één der gevraagde heiligdommen en dreigende zoo men er geen gewilliv afstond er een met geweld te zullen nemen. Nu welrd hun voorloopig en mondeling der kruisbroederenkerk toegezegd doch toen de zaak een paar dagen later haar vol beslag zou erlangen, was er in de uitdrukkingen en handelingen der regen ten het een en ander hetwelk den hervormden zeer hinderde en veler'gemoederen aan het gisten bragt. De eischen werden dus dringender en meerder, maar terwijl de voornaamsten met de regering ten stadhuize aan het onderhandelen waren, drong een hoop van het ruwst gemeen ter groote kerke in en begon moedwillig beelden en altaren te verbrijzelen en kostbaarheden weg te halen. Vruchteloos waren de pogingen der Predikanten en oudsten, die op de eerste mare met eenige regenten derwaarts spoedden om dien euvelmoed te stuiten. De belhamels gingen voort met breken en plunderen, tot dat er niets meer te plunde ren of te breken viel. Daarop verliet deze woeste hoop de stad en trok van dorp tot dorp, overal schrik en vernieling veroorr zakende tot dat op den 8 October Jonkheer „Willem van Kats' opdaagde, en in naam van den Prins van Oranje aan dit geweld een einde maakte. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1925 | | pagina bijlage 1