PAARDEN, een partij nieuw Timmerhout, Eeu groote partij Afbraak, Voorlöopige Aankondiging. Woensdag II Maart 1925. Bij inschrijving te koop Keukenmeisje Binnenmeisje aan de stuur-inrichting in vollen gang tegen een boom aangereden. De bus is zwaar beschadigd. De 12 inzittenden zijn wonder boven wonder er goed van afge komen. Slechts een scholier uit Ierseke is eenigszins verwond aan gelaat en polsen. De passagiers konden met een bus der firma v. d. Peijl en Kramer de reis ver volgen. Dinsdagmorgen is van een tegen de oesterloods staande fiets van dhr. Jan de Koeijer een fietslantaarn ontvreemd. Van een en ander is bij de rijkspolitie aangifte gedaan. De 300 ton groote schoener Jentina Feuvegina van Groningen, is met behulp van gewone handlieren door de Gebroe ders Meerman alhier naar boven op de scheepswerf gedraaid. Een kranig stuk werk. De schoener moet worden verbouwd en een 160 P.K. motor ingebouwd. Het eerste groote ijzeren schip dat hier komt werven; de plaats onzer inwoning is nu een goede werkplaats rijker waar velen een stuk "brood verdienen. Colijnsplaat. Donderdag is in de Geref. Kerk een orgelbespeling uitgevoerd door een blinde, dhr. H. J. Kruithof. Deze blinde organist en muziekonderwijzer te Kampen gaf een 7-tal nummers te hooren, waarvan 3 met zang. De vele toehoorders kwamen merkbaar onder den indruk. Ook gaf hij nog een meditalfe in blindenschrift getiteld: „Het mysterie van het lijden". Verder zong hij nog op verzoek „Het lied 'van den blinde". Ds. Staal was zeker de tolk der aanwezigen, toen hij dhr. Kruithof dank bracht voor den schoonen avond ons geschonken door iemand die blind is en toch zoo prachtig spelen en zingen kan. Heinkenszand. Woensdag kreeg de land bouwersknecht P. K. alhier, een slag van een paard en wel zoodanig, dat heelkun dige hulp direct moest worden ingeroe pen. (Wat was er gebroken Red. G.Crt.) Ierseko. Men schrijft ons Woensdagavond 28 dezer werd hier de 4e Nutsavond in dit winterseizoen gehou den. Gegeven werd de schoone legende van Henri van DijkjArtabaD, de vierde Wijze/y, opgelui8terdi met fraaie lichtbeel den, veelal copieën van groote meesters der schilderkunst. Ook werd de rustige, weldadig aandoende stemming naar eisch verhoogd door de schoone, gewijde mu ziek van ons Nuts-ensemble (2 violen, cello, piano, zangeres en zanger). Het 'bestuur beijvert zich wel den leden veel rein genot in voldoende variatie te ver schaffen en zegde nog een aardrijkskun dige en een literaire lezing toe in dit semester. In zijn slotwoord wijdde de voorzitter, dhr. K. R. Klsassesz, nog een woord van dank en vaarwel aan den naar Amsterdam vertrekkenden kommies, dhr. Meijer, dezen schetsende als een humaan ambtenaar, een goed Nutslid, o.a. Nutsbewaar3chóol- bestuurder, en wenschte hem en den zijnen, onder applaus, het beste toe. Een goed opgekomen, uitgelezen en aandachtig pu bliek maakte het gehoor der vergadering uit. Nieuwe wegwflzers. Na verkregen machtiging worden dezer dagen door den A. N, W. B., Touristen- bond voor Nederland, geplaatst twee nieuwe wegwijzers aan den Rijksweg van Goes naar Kloetiuge en wel een op het eind van Nieuw Goes onder no. 2892 en een voor het dorp Kloetinge onder no. 2893. BINNENLAND. De zilveren bruilojt van de Koningin en den Prins. De Koningin en de Prins hopen hun zilveren bruiloft op Zondag 7 hebruari 1926 in familiekring te vieren. H. M. en Z. K. H. stellen zich voor, dit feest tot een huiselijk feest te beperken. Daar het regeeringsjubileum der Ko ningin nog kort geleden door het geheele Nederlandschc volk op zoo feestelijke en sympathieke wijze is gevierd, wordt ver trouwd, dat de wensch van het Konink lijk echtpaar voor dit huiselijk feest zal w orden geëerbiedigd. Rijwiciplaatjes en werklooz arbeiders Op de vragen van den heer Hiemstra betreffende verstrekking van kostelooze rij- wielmerken aan werkelooze arbeiders, ant woordde de minister van financiën: i Iet is den minister bekend, dat aan arbeiders, die werkloos zijn, geen rij wieimerk kosteloos wordt uitgereikt, ook niet, indien dit hun in 1924 wèl is ge geven, op grond, dat zij toen voldeden aan de eischen, die de wet stelt. Zij, die werk hebben gevonden bij een gemeentelijke of particuliere werkverschaf fing, worden ten deze niet als werkloos beschouwd. De minister acht zich niet bevoegd te bevorderen, dat aan werklooze arbeiders een rijwieimerk kosteloos wordt uitge reikt aangezien de wet onder meer als eisch stelt, dat zij, die een rijwieimerk kosteloos ontvangen, een rijwiel noodig nten hebben voor hun beroep of l rijf en hiervan geen sprake kan zijn bij iemand, die niet een beroep of be drijf uitoefent. Bovendien is het nimmer vooraf te zeggen of, indien een werklooze arbeider erin slaagt, in 1925 weder werk te vin den, de omstandigheden, waaronder hij zal werken, al of niet zullen afwijken van die, waaronder 'hem in 1924 een rijwiel- merk kosteloos kon worden uitgereikt. Een gunstig oordeel. De Katholieke afgevaardigden mr. Stan daert en mr. Baels hebben, naar wij aan de „Msb." ontleenen, in de Belgische Kamer den Minister van Marine, mr. Neujean, geïnterpelleerd over het ver plaatsen der Belgische loodsdiensten van Vlissiingen naar België en de noodzakelijk heid, om deze diensten in het belang van de scheepvaart en volgens de. wensclien van de loodsen zelf aan de Belgische kust en niet te Antwerpen te centrali- seeren. Mr. Baels, verdedigde het idee dergroe peering in een enkele basis. Hiji zeide vervolgens met vreugde te kunnen getui gen, dat ondanks het geklets van sommige nationalistische bladen over den onhoud- baren toestand der Belgische loodsen te genover het Vlissingsche publiek, deze in Nederland prachtig werden ontvangen, dat zij er veel genegenheid ondervonden en dat zij uit Vlissingen zijn teruggekeerd als echte elite menschen, die bij het contact met de Hollanders een groote verfijning hebben ondergaan en van daar een mooie cultuur meebrengen. De Belgische loodsen verlaten Vlissin gen dus niet om politieke, doch om tech nische redenen. Door een rationeele verplaatsing kan België millioenen francs uitsparen. De R.-K. Staatspartij en St Michaël. De R.sbode meent te kunnen conclu- deeren dat het bestuur van den Alg. Bond van R.K. rijkskieskring-organisaties de voorstellen van prof. Aengenent om tot overeenstemming met St. Michael te ko men heeft afgewezen. STADS-NIEUWS. Doopsgezinde Gemeente. Zondag 1 Februari, des morgens te half elf, Ds. J. Koekebakker. Herdenking 400-jarig bestaan. Ver. van Vrijz. Godsdienstigen. Zondagavond om kwart over zes uur zal een godsdienstoefening gehouden wor den onder leiding van Ds. E. J. v. d. Brugh, van Tiel, Züid-Bevelandsch a Capella koor. Gaarne vestigen wij de aandacht op het concert van bovengenoemd koor in de „Prins van Oranje" op Maandag a.s. (Voor bizonderheden zie men de annonce) Op deze uitvoering zullen de zelfde lie deren worden ten gehoore gebracht, die in de week van 2631 Januari op di verse plaatsen in Holland werden gezongen Het Zuid-Bevelandsch a Capella-koor is in verschillende groote steden van ons land met buitengewoon succes opgetre den voor een groot publiek. Tot dusver was o.i. de belangstelling in Goes voor dit koor niet zoo "groot als het verdient. Wij hopen van harte dat hierin veran dering zal komen en dat de zaal Maan dagavond geheel gevuld zal zijn. Heyermans-herdenking. Allerzielen. Wij verwijzen naar de annonce in dit nr. waarin wordt aangekondigd een plech tige Heijermans herdenking met het be kende tooneelstuk „Allerzielen" in de „Prins van Oranje" op Woensdag a.s. De hoofdrollen worden ditmaal ver vuld door dhr. Willem van der Veer, als pastoor Nansen, en Marie Hamel als Rita. Beider spel wordt in de persbe- oordeelingen ten zeerste geprezen. Wij kunnen hier nog aan toevoegen dat dhr. van der Veer, een speler van groot talent, ook als filmacteur naam heeft gemaakt; Marie Hamel is een onzer meest belovende jonge actrices. Wij twijfelen er niet aan of een tal rijk en aandachtig publiek zal deze her- denkings-avond bijwonen. Onderling Kunstgenot. Donderdagavond gaf de Kon. Erkende Tooiieelvereeniging „Onderling Kunstge not", in de Prins van Oranje alhier een uitvoering van „Mésalliance", tooneelspel in, drie bedrijven door J. B. Schuil. Door het goede spel en de zorgvuldige voorbe reiding, zijn de uitvoeringen van „O. K." langzamerhand geworden „de" gebeurte nissen van het tooneelseizoen te Goes. En ook ditmaal handhaafde de vereeni- ging haar goeden naam volkomen. „Mésal liance" is de eenvoudige historie van een kruideniersdochter, die door huwelijk met een zeeofficier trouwt boven haar stand. In het stuk worden de moeilijkheden voor beide partijen weergegeven, zien we de eenvoudige familie tegenover de deftige gesteld en het hart van den heer Schuil gaat geheel uit naar de eerste. Het stuk werd voortreffelijk gespeeld. Enkele kleine vlekjes in I en III vielen in het niet tegenover zooveel goeds. De heer D. A. Constandse was de ge:'har1!ge ietwat onbeduidende kruide nier en maakte daarvan een onbetaalbaar type. Prachtig gaf hij de grootvaderlijke liefde weer. Mevr. M. PenningsStokmans als zijn vrouw, speelde heel fijn de gevoelige moe derrol, het eenvoudige, burgerlijke mensch- je, dat haar dochter toch zoo door en door begrijpt. De rol van de dochter Jo, werd door mevr. M. AdemaGabriëlse lief en waar het moest, b.v. in III toch reso luut gespeeld, heel goed gaf zij in II het moment weer, dat haar zenuwen haar de baas werden. Dhr. H. Franken sloeg zich dapper en in III hier en daar zeer goed door zijn moeilijke rol van zee-officier, maar leek ons toch wat te weinig „officier". Zeer goed was dhr. M. v. Bruggen als oom Lith, de loods, zoowel wat grime als spel betreft. Hij was zoo heelemaal de rondborstige zeerob, houding, gebaar, toon, 't was heel goed. Het open doekje in Hl, toen hij de deftige familie zoo, zonder 'n woord Fransch erbij, den mantel uitveegde, was wel verdiend. Dhr.R.Wiebenga en mevr. E. Constand seNiël, waren de vader en moeder van den zee-offioier, de eerste keurig en cor rect, de laatste een nerveuse dame. De vertolking van het kleine rolletje van tante Bet, was bij mew. F. Baetens in de beste handen. Het was op en top af en wij aarzelen niet dit een mooie creatie te noemen, deze doove, onbenul lige, „kwebbelende" hofjes juffrouw, wier hoogste ideaal het is haar aangetrouwde neef in z'n mooie pakje op het hofje te zien verschijnen. Geen wonder dat ook zij een open doekje kreeg. Aardig waren ook de drie kwaadsprekende dames op de „jour", terwijl dhr. Schneider aan een klein rolletje het noodige relief wist te verleenen. Vergeten wij ook niet dhr. Sillevis te noemen, die onverwachts de rol van dhr. van Langeraad moest overnemen. Het dienstmeisje bij Wolters leek ons voor dezen dienst wat te keurig. Ook de overige rollen werden behoor lijk vervuld. De vertooning had een vlot verloop, wat te danken is aan de voortreffelijke regie van dhr. Molhoek. Alles liep op rolletjes en om kwart voor elf zakte het scherm voor het laatst. De aankleeding van het tooneel liet niets te wenschen over. Geen wonder als men weet dat dhr. Bielen hieraan zijn goede zorgen besteedde. Het fraaie salon in III verwierf terecht applaus. Ook de burgerkamer was geheel „in stijl". Die grime van dhr. H. Koert viel, als gewoonlijk, zeer te loven. De zaal was geheel bezet. Met groote aandacht werd het spel gevolgd en telken male beloonde een hartelijk applaus de uitvoerenden. De pauzes werden veraangenaamd door de muziek van een klein maar fijn strijkje. De heeren C. Ross, M. Sandijck en G. Sillevis hebben alle eer van hun werk. De moderne dansmuziek werd met raffi nement weergegeven. Het was een mooie avond, waarop „O. K." met voldoening kan terugzien. Hedenavond wordt het stuk nog eens gespeeld en wij vermoeden dat ook dit maal de zaal weer zal volloopen. Drie maal is scheepsrecht! RECHTSZAKEN. Een lieve pleegmoeder. Een Heldersche vrouw, bij wie het bur gerlijk armbestuur een 3-jarig jongetje had uitbesteed, probeerde dit wurm zindelijk te maken door het midden December op een plaat spiernaakt neer te zetten en met koud water af te spoelen. Ook bewerkte zij het wicht, dat bont en blauw zag van koude, met een boender, als gewoonlijk gebruikt wordt om potten en pannen schoon te maken. Buren zagen dit bedrijf en deden aangifte. Het kind is thans van haar afgenomen. De rechtbank te Alkmaar heef t haar ver oordeeld tot f 25 b. of 25 dagen hechtenis. BOEKEN EN TIJDSCHRIFTEN. Nog enkele kalenders. Wij moeten nog enkele kalenders be spreken. Van de Stoomvaart Mij. „Rotter- damsche Lloyd", ontvingen wij een keu rig in marokijn-leer gebonden zakkalen- dertje, vermeldende o.m. de data van af vaart der verscih'llende stoomschepen de zer Mij. Ook de fa. W. van Aken te Goes, zond ons een handig kalendertje, dat reeds tot den vasten inhoud van onze zakportefeuille is gaan behooren. Van het Nationaal Instituut voor Zelf ontwikkeling ontvingen we Dalmeijer's Ef ficiency-kalender. Een royale bloc-kalen- der, bevattende tal van kernachtige spreu ken. We schrijven een aardige hier over: „De geestelijke werkzaamheid moet be staan in denken en niet in het opnemen van veel kennis". En dit: „De spin der onreinheid weeft haar web in de kamers der luiheid". De verzekering Mij. „De Nieuwe Boer haave" stuurde een maandkalender, met fleurig schild, waarin de kleuren paars en geel domineeren; de letters zijn dui delijk. UIT DE PERS. Baron v. Wijnbergen en St. Michael. In Hillen's orgaan „Delftsche Post", schrijft Dré in zijn Brabantsche brieven: Ok de pollitiek is in de bès. (baisse). Zoowel de binnen- as de builenlandsche. Hier hebben ze Beron van Wijnbergen 'n veer uit z'ne stèrt getrokken; en nie zo'n kleintje en da zou kunnen beteekenen da-d-et mooie oog van 't koppel zwarte kiepen op 't Binnenhof d'r nouw af is en da ge lillijke basterds er tusschen in krijgt mee rooie pooten. Nouw is mijn ondervinding as boer, dat de basterd- kiepen altijd 't sterkste soort vurmen en 't beste leggen. En waar 't om de ei-kes te doen is en nie veur 't mooi daar zouwen wij dan wel 's beter van kunnen worden. En dan mot de Beron 't maar zonder stèrt doen. GEMENGD NIEUWS. r e Brusselsche Bank. Betreffende de arrestatie van Briedé, een der directeuren van de Brusselsche Bank, die te Bonn uit de gevangenis is ontsnapt en thans te Londen in verzekerde bewaring zit, meldt het „Hbld." nog het volgende Hoewel de ex—bankdirecteur na zijn vlucht uit Bonn nog over flinke bedragen aan geld schijnt te hebben beschikt moet hij in den laatsten tijd wat „court d' argent" zijn geweest, ook al, omdat, te gen zijn verwachting in, door zijn relaties uit Holland hem geen geld meer werd toegezonden. Briedé heeft dan ook in den laatsten tijd minder weelderig geleefd dan hij dat gewoon was, voordat hij in Bonn was gearresteerd. Behalve aan geldge brek zal die soberder levenswijze ook wel aan voorzichtigheid zijn toe te schrijven. Tijdens het onderzoek is nog aan het licht gekomen, dat Briedé niet alleen zich had uitgelaten in dien zin, dat de politie hem niet voor een tweede maal zou te pakken krijgen, maar ook, dat hij smalende woorden had gebruikt in ver band met inspecteur Stolp, den „Sherlock Holmes". Toen de inspecteur daar achter kwam verdubbelde zijn ijver. Het was niet alleen meer plichtsbetrachting, welke hem dreef, er kwam ook een sportief tint je aan de zaak. De laatdunkendheid van Briedé, die meende, dat hij de politie te slim af zou zijn, hebben en inspecteur en commissaris De Jong geprikkeld, om nog grooter slimheid aan den dag te leggen dan de vluchteling. Wat ook is gelukt. Ernstig ongeluk Dinsdagnacht is de 57-jarige T. Pape- veld, werkzaam in het motorschip Pa- jalo, liggende aan de 1ste Nederl. Coop. Kunstmestfabriek aan den Parallelweg te Vlaardimgen, bij het neerkomen van een met fosfaat gevulden knijper uitgegleden en heeft den knijper op het lichaam ge kregen. De ontboden geneesheer consta teerde den dood. Borstkas en ribben wa ren ingedrukt. Het slachtoffer was ge huwd en had twee kinderen. De moord lp den makelaar Busck. De instructie tegen Van M., die be kend heeft, in 1915 in het perceel Over toom 2325 te Amsterdam den make laar Busch te hebben gedood, het lijk te hebben beroofd en het daarna te heb ben begraven in de achter het gebouw gelegen garage, is nog in vollen gang en zal waarschijnlijk nog langen tijd duren, want niet alleen is de bekentenis van v. M. naar alle waarschijnlijkheid nog slechts een gedeeltelijke, maar de justitie moet ook, omdat er bij het feit geen getuigen zijn geweest, nog zooveel mogelijk aan wijzingen verzamelen om daaraan te toet sen wat v. M. bekend heeft. Een ring met briljanten en de dasspeld in den vorm van een vliegtuigschroef, gevonden op of bij het geraamte, zijn thans door twee personen, die Busch goed gekend hebben, zeer positief als diens eigendom herkend. In een der stadsbanken van lee ning is gevonden een gouden kettingrin getje, met afgeplatte schakels, hetwelk van het lijk geroofd moet zijn en eenige jaren later beleend is. Het is gebleken, dat de beleening heeft plaats gehad onder valschen naam, en dat de beleener is ge weest de verdachte v. M. Op een ande ren valschen naam heeft hij eenige maan den na den moord eveneens in een stads bank van leening, beleend het horloge met slagwerk, dat hij van het lijk van Busch heeft gestolen. Óp 20 Mei 1916 is dit horloge publiek in de *bank geveild, en wel voor f 42,25. Een koopman van verdoovende middelen. Reeds eenigen tijd had de politie in Den Haag het vermoeden, dat daar een stelselmatige overtreding van de Opiumwet plaats had en wel door een z.g. wonder dokter, genaamd V., die zitting houdt in het perceel Nobelstraat la. Een inspec teur van de centrale recherche ging Dins dag vergezeld van eenige rechercheurs, naar het genoemde perceel en nam de daar aanwezige chemicaliën in beslag. Hij vond 100 gram cocaïne en 40 ampullen morphine. Togen den wonderdokter is proces-verbaal opgemaakt wegens het in strijd met de Opiumwet ten verkoop voor handen hebben van genoemde chemicaliën. VEILINGSVEREEN1GING K.B.O. TE KAPELLE. Veiling van 28 Jan. 1925. Kleine veiling. Appels: Goudreinctten f 14 a f25. Zu re Bellefleurs f9 a f 14, Armgaard f 9, Court Pendu f 8 a f 10, Ananas Reinetten f 6, Hollandsch zoet f8 a f 12, Cam- pagner zoet f 11alles per 100 Kg., Peren: St. Remey f8, Pondsperen f5 a f 6, Gieser Wildeman f8 a f 12, Klei- pcren f3 a f5, 1 Jzerperen f 2, alles per 100 Kg., Diversen: Savoije kool f2 a f 4, Roode kool f 1 a f2, beide per 100 stuks, Spruiten f6 a fll per 100 Kg., Honing f 0,56 a f 0,66 per flacon, Kip eieren f6,80, Pocleieren f6,60. Eenden eieren f7,10, alles per 100 stuks. ADVERTENTIEN. Maandag 2 Februari hoopt onze ge liefde Grootvader ADRIAAN BRAAM zijn 75sten Geboortedag te herdenken. Zijn kleinkinderen, ADRIAAN KANT. JAN. MAATJE. CORRE Biezelinge, 30 Jtnuari 1925. Heden overleed plotseling onze lieve Vader, Behuwd- en Grootvader, de Heer TAEKE JANSMA, in den ouderdom van 62 jaren. S LOOIJENJansma. A. LOOIJEN en Kinderen. Goes, 28 Januari '25. Bezoeken kunnen niet worden afgewacht. OPENBARE VERKOOPING. Deurwaarder J. M. DE KOK te Goes, zal op Woensdag 4 Februari 1925, des middags 12 uur, aan de Stoof te Wilhelminadorp, a contant verkoopen: als: vuren en grenen platen, baddings, latten, voorts: schaafbanken, ladders, kol ders, palen, slijpsteen, touwen, vaten, ser geant, ijzerwerk, hangen, timmermansge reedschappen, enz. enz. OPENBARE VERKOOPING. Deurwaarder J. M. DE KOK te Goes, zal op Vrijdag 6 Februari 1925, 's voormiddags 10 uur, op het plein van het „Slot Oostende' te Goes, a contant, verkoopen als Complete winkelpui, deur- en licht— kozijnen met denren en ramen, in diverse maten, balken, delen, platen, trappen, latten, brandhout, enz. enz. Alles sfkomstig van het magazijn DHONT, Lange Kerkstraat. De jaarlijksche verkooping van te houden ten verzoeke van den Heer HANKEN, als Directeur van „de Wilhelminapolöer" heeft plaats op J. C. H. HOLLMANN. 5 aandoe/en in de Coöpe ratieve Beetworteisuiker- fabriek te Zevenbergen, en 4 aandeeien in de Coöpe ratieve Beetvtorteisuiker' fabriek „Binteloord". Inschrijvingsbiljetten worden ingewach bij den Notaris C. GODERIE te Zeven bergen, vóór den 15 Februari 1925. en gevraagd, tegen 15 Februari bjj D. A. VAN DER MADE, Houthandelaar, Klun- dert N.B.

Goessche Courant | 1925 | | pagina 2