PUROL WAT HEB IK JE GEDAAN N. 15. WoensdagF28 Januari 1925. 112e Jaargang. Uigave Miami. Venn. „Goesche Courant'* 11 1 en Kleenwens Ross' Drnkkera- en'TTitefiversbedrtlf Ruwe en Schrale huid FEUILLETON H EBT U AL GEBLOOKERD? CetCJMT ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cenl. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. ONZE SLECHTE WEGEN. Op een te Den Haag gehouden verga dering van belanghebbenden bij een goed bruikbaar wegennet, is door den heer Edo Bergsma, voorzitter van den A. N. W. B. en burgemeester van Enschedé een boekje opengedaan over onze slechte GOESCIE1 COURANT ADVERTENTIEN. van 15 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal en Kleeuwens Ross' Drnkkers- en'Uitgeversbedrflf Familieberichten 110 regels f2,40. Bewijsnummers 5 cent. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. wegen. Wij deden aldus spr. hier voor stellingen ophangen die aangeven dat men soms tot omwegen van 25 tot 45 procent verplicht is. Wij geven hier dwarspro fielen van wegen, die hoofdwegen ge noemd worden, doch van hoedanigheid en capaciteit buurt weggetjes zijn; een voor stelling van het verkeer op den weg Am sterdamAmersfoort, den weg van de hoofdstad des lands naar Groningen, Friesland, Overijsel, Gelderland, maar ook naar Duitschland, Oost-België, Oost- Frankrijk. Geheele kilometers lang kun nen op dien weg, dien men thans „doo- denweg" noemt, geen voertuigen van eeni- gen omvang elkaar veilig passeeren. Wij geven ook een dwarsprofiel van den weg LeidenUtrecht, onderdeel van den weg Den HaagUtrecht, een gevaarlijken, langzamen, duren omweg, doch de eenige verbinding van de residentie met Utrecht, het oosten en noorden des lands en Duitschland. De onvoldoende verbinding van Am- s terdamDen H aagRo tterdamDor drechtBelgië is ieder bekend; zuidelijk van Den Haag draagt deze weg terecht den naam „via mala". Spr. betoogde, dat het steeds toenemend verkeer tot een ontwrichting van het ver keer moet leiden, als niet wordt ingegrepen „Modern vervoer is motorvervoer. Ook de landbouwer en de veehouder zien al meer en meer in dat motor verkeer verlaging van productieprijs brengt. De invloed van den toestand van den weg op de kosten van vervoer is in verschillende opzichten zeer groot. Allerlei proeven, in Zwitserland, Italië, Frankrijk hebben dat bevestigd. Hoe beter en sterker de weg, des te groo- ter gewicht kan de wegbeheerder toelaten en des te goedkooper wordt per eenheid de vracht. De exploitatiekosten van het geheele motorvoertuig ver keer in ons land woVden berekend op globaal 150 millioen gulden. Een directe besparing op het mo- torverkeer van niet meer dan 10 pet. zou dus al 15 millioen gulden 'sjaars bedra gen. De indirecte besparing, aan een mo dern wegennet verbonden, kan ten minste op eenzelfde bedrag, zoo niet op het dub bele ervan geraamd worden, zoodat de totale besparing mag worden gesteld op 30 tot 40 millioen gulden 'sjaars, onge rekend de economische waarde van stof vrij en veiliger verkeer". Ten slotte werden bij acclamatie een tweetal moties aangenomen, waarin uiting gegeven wordt aan de overtuiging dat spoe dig en met kracht moet worden ingegre pen om het Ned.wegennet geschikt te maken voor het tegenwoordig verkeer en dat de opbrengst van een eventueele wegenbe lasting alleen voor de weg verbetering moet worden gebruikt. Tot zoover deze belangwekkende ver gadering. Wat nu betreft de eventueele wegenbe lasting, hieromtrent kan nog het een en ander worden medegedeeld. Indertijd is ingesteld een Staatscom missie voor het vervoervraagstuk en deze heeft voorgesteld een wegbelasting in te voeren. Deze belasting heeft ten doel: „eene tegemoetkoming te geven in de hoogere Voor van Handen en Gelaal gebruik ik altijd van H. CourthsMahler met autorisatie vertaald door Mevr. J. P. Wesselinkvan Rossum. „Hans, ik zou liever zien, dat je je uit onmannelijke zwakheid de oogen uit het hoofd huilde, dan dat je je goed voeldet in dit oppervlakkig karakterloos gedoe. Is er dan niets, in het geheel niets, dat je kan redden? Schaam je, Hans, je hebt te veel gedronken. Ga naar bed Hij keek haar met fonkelende oogen spottend aan en lachte onaangenaam. „Ga naar bed!" deed hij haar na. Daar na vervolgde hij spottend: „Ga naar een klooster, Ophelia. En denk er aan, dat ik mij door jou niet als een klein kind naar bed laat zenden. Jij kunt mij stellig niet imponeeren, jij vrek, jij levend reken machine!" kosten, welke de beheerder zich tengevolge van de uitbreiding van het motorverkeer opgelegd ziet, en tevens het bestaande we gennet te vervormen en uit te breiden, ten einde het te laten voldoen aan de eischen van dat verkeer." Dat deze kosten inderdaad niet gering zijn, blijkt wel hieruit, dat de commissie ze raamt op 375 millioen in totaal. Volgens het voorstel der commissie zo\ deze wegbelasting uitsluitend geheven moe ten worden van voertuigen welke zich door middel van motoren met uitzondering enkele, als landbouwtractors langs den weg bewegen. Van 'wie te voet gaat, per rijwiel, of door middel van paard of ezel zal geen belasting worden geheven. Wij meenden goed te doen onzen lezers eens een en ander mede te deelen omtrent den huldigen stand van het zoo moeilijke wegen vraagstuk, zooals dit zich voordoet over ons geheele land. Wat nu onze provincie in het bijzonder betreft, zooals bekend is, willen Ged. Staten tot wegverbetering in ons gewest overgaan en daarvoor buitengewone op centen op de belastingen heffen. Echter is daarvoor geen toestemming gekregen o.a. omdat de ministers van financiën en binnenlandsche zaken de meening waren toegedaan, dat in ieder geval de verdere voorbereiding van het aangekondigde wets ontwerp tot heffing van een wegbelasting voor het geheele Rijk moest worden af gewacht. i Deze afwijzende houding der regeering had de indiening van een motie van afkeu ring van dhr. Welleman in de jongste sta tenvergadering ten gevolge, welke motie later werd ingetrokken, daar zij de onver deelde instemming der Statenleden niet bleek te bezitten. IK BLOOKER ELKEN DAG! BLOOKEREN 13 AFGELEID VAM BLOOKER EN BE EE KENT MINSTENS ÉÉNMAAL PER DAG EEN KOP DRINKEN. DE FIJNE CACAOSMAAK ZAL U WEL BEVALLEN BUITENLAND. Communistische instructies. De Prawda van 18 Januari drukt uit een uitgave van de communistische inter nationale eenige „instructies" af, welke Zinowjef de communistische partijen in de vooraanstaande West-Europeesche sta ten geeft. De Engelsche communistische partij wordt voor de allernaaste toekomst als taak aangewezen: de vakorganisatie voor zich te winnen en het koloniale vraagstuk in het centrum harer belangstelling te zet ten. De Fransche communistische partij moet zich toeleggen op vermeerdering van haar ledenaantal, het verwekken van agi tatie onder de arbeiders in de koloniën, en de solidariteit der arbeiders te versterken De Duitsdhe communistische partij krijgt tot taak „ten koste van wat ook de arbei dersmassa aan den invloed der sociaal democratie te onttrekken", terwijl tenslotte de Poolsche communistische partij moet trachten „de nationale vraagstukken in het licht van de denkbeelden van Lenin te be zien". Een eer voor onze Ned. ingenieurs. De Egyptische premier Ziwar pasja, heeft onlangs een nota gericht tot lord AUenby, den Britschen hoogen commiss- ris, waarin hij aan de Britsche regeering Romana drukte met een plotselingen greep zijn schouders neer en keek hem vast en dringend aan. Er lag iets in haar oogen, dat hem plotseling onder een be- toovering bracht. „Schaam je, Hans! Je babbelt hate lijke woorden na, zonder te weten waar om. Heb je zelf al eens een oordeel over mij geveld? Neen, daarvoor ben je te gemakzuchtig! Het is immers zóó veel gemakkelijker dan om zelf te denken. Schaam je! Is het de gewoonte van een edelman, onridderlijk een weerlooze vrouw te beschimpen en te beleedigen? Ik denk toch, dat je een edelman wilt worden. Maar zoolang je je zoo gedraagt moet je het je laten welgevallen, om als een dom me jongen naar bed gestuurd te worden. In dezen toestand ga je niet naar de gas ten terug. Ga naar bed! Hans keek onzeker en verward in haar toornig gelaat, in haar donkere oogen. Iets in die oogen boeide hem en ver lamde zijn wil. Maar hij maakte zich ontstemd los en zei dat hij geen klein kind was en zich door haar niet liet ge zeggen; maar wat Romana tegen hem zei, verzoekt, de quaestie dér verdeeling van het Nijl-water tusschen Egypte en den Soedan nogmaals in overweging te nemen. Lord Allenby heeft hierop thans geant woord, dat de Britsche regeering bereid is aan de regeering van den Soedan op dracht te geven, de vroegere instructies der Britsche regeering onuitgevoerd te laten, op voorwaarde, dat vóór 25 Fe bruari a.s. een commissie van deskundigen zal bijeenkomen, om voorstellen te doen omtrent de wijze waarop de quaestie der bevloeiing kan worden geregeld, zonder dat de belangen van Egypte worden ge schaad. Deze commissie zal vóór 13 Juni a.s. haar rapport moeten uitbrengen. De Britsche regeering heeft den Nederland- schen ingenieur M. Cremers uitgenoodigd als voorzitter der commissie op te treden. De hongersnood in Rusland. Volgens een Belga-bericht uit Rusland hebben er wanordelijkheden plaats gehad in de streken van de Oekraine en de Krim waar honger geleden wordt. In het dis trict Alexandrowsk hebben bereden ko zakken gemeene zaak gemaakt met de op roerlingen. Te Senielnikdw hebben de re- geeringstroepen slecht gewapende boeren uitgedreven. In de streek van de Dnejeper zijn auto's met machinegeweren in de dorpen opgesteld om de orde te verzeke ren. In de streek van Metiopol zijn tal van menschen van ontbering gestorven. Van Lozovaya tot Sinferopol zijn de staions vol uitgehongerde boeren, die om een stuk eten bedelen. Revue. In de tusschentijdsche nota van antwoord der geallieerden aan Duitsch land ter zake van de ontruiming der z.g. Keulsche zone, wordt gezegd dat het niet ingaan van die ontruiming de schuld is van Duitschland, welk land zijn ver plichtingen niet is nagekomen. Ziwar-pasja, de Egyptische eerste- minister heeft in zachten vorm gepro testeerd tegen de oprichting van een zelf standige Soedaneesche verdedigingsmacht en behoudt zich Egypte's aanspraken op Soedan voor. Een wervelstorm in Noordweste lijk Australië heeft een havendam ver nield en voor 100.000 p.st. schade aan gericht. UIT DE FERS. Kerkelijke groepeering. De „Nederlander" (c.k) meent dat in verschillende gevallen de „overheer- sching van het ongeloof, b.v. zich open barend in den klassenstrijd", kan nopen tot afzonderlijke organisatie. Het blad gaat dan verder: „Maar evenzeer moeten de oogen open blijven voor het groote gevaar van het alom - z i cn - teru g trekken van Chr.sten-man- nen en Chris ten-vrouwen in eigen kleinen kring. Daarmede zou de nationale kracht worden verzwakt de invloed van het Christelijk beginsel op het openbaar le ven worden teruggezet en zou 'het eigen lijk volksleven worden prijsgegeven aan de macht van het ongeloof. Daaraan mo gen de Christelijk-historischen niet mede doen. En nu van Roomsche zijde steeds ster ker op verbijzondering op alle gebied wordt aangestuurd, en aan protestantsche zijde het gevaar dezer beweging niet vol doende schijnt te worden ingezien is het noodig, dat van de Christelijk-histo- rische Unie uitga een ernstig waarschu wend woord. Daarom weerklinke onze roep en vinde hij, in breeden kring-gehoor bij het Nederlandsche volk: „Weerstand worde geboden tegen steeds verder gaande groepeering des volks naar godsdienstige en kerkelijke onderscheiding!" SCHOOL EN KERK. Geslaagd Bij het 17 en 18 December j.L gehou den examen vanwege de Federatie van Handels- en Kantoorbedienden (Mercu- rius-Diploma) slaagden de heeren: L. Dekker Jzn. te Kloetinge en F. C. Schog te OudeJande. Zij genoten hun opleiding bij den heer W. de Glas, leeraar M. O. Boekhouden te Goes. PROVINCIE-NIEUWS. Ontploffing. I In den morgen van Vrijdag j.L heeft j op de terreinen van de Coöperatieve Co- I kesfabriek te Sluiskil onder de gemeente Terneuzen een ernstig ongeluk plaats ge had, dat voor de daarbij betrokken arbei ders gelukkig vrij gunstig is afgeloopen. Bij het ontsteken van de gasvuren door bleef toch niet zonder uitwerking op hem. En in haar geest hoorde Romana hem weer zeggen: „Ik zou wel een mensch van karakter willen leeren kennen". Zou hij te redden zijn, indien er iemand was, die hem wist te imponeeren? Zij zei tot zich zelf, dat het de moeite waard was te worstelen om deze jeugdige ziel, die onstandvastig heen en weer wan kelde. Voordat hij nog iets kon antwoor den vervolgde zij met geheel veranderde stem: Hans, beproef het eens, in mij geen vij andin, maar een trouwe zuster te zien! Niet een zuster, zooals Beatrix is, maar een die de beteekenis van dit woord door en door kent. En denk ér eens goed over na welk verwijt je mij eigenlijk kunt ma ken. Je scheldt mij uit voor vrek en re kenmachine, zooals je moeder en zuster het doen. Ik heb mij nooit verdedigd, noch tegen haar, noch tegenover jou. Jul lie verwijt trof mij niet, en ik deed trotsch en zwijgend of het mij niet aan ging. Maar ik geloof, dat ik jou daarop een afdoend antwoord moet geven; mis middel van een lont, welke gasvuren zich bevinden onder de zich op die fabrieks terreinen bevindende ingebouwde teerke- tels met een inhoud van 25.000 liter, had binnen den vuuroven en in de vuurkanalen een ontploffing plaats, tengevolge waarvan het ontbrande gas naar buiten sloeg en de zich rondom den ketel bevindende mu ren instortten. De beide werklieden De Koeijer en Dillaert, welke met de ont steking en bediening van den vuuroven waren belast, werden door het uitbarsten de vuur ernstig gebrand, terwijl be:den onder het vallend gesteente werden bedol ven en Dillaert daarbij het rechterbeen werd gebroken. Door de onmiddellijk toe geschoten hulp werden beiden uit hun bc narde positie geholpen en overgebracht naar het ziekenhuis te Terneuzen, alwaar beiden thans worden verpleegd. De Koeijer is er door de opgeloopen brand wonden het ernstigst aan toe. De politie stelt naar het gebeurde een onderzoek in. Colijnsplaat. Maandagmiddag hield do gemeenteraad van hier een openbare ver gadering. Tegenwoordig waren alle le den. Ingekomen was een bericht van Ged. Staten, dat de goedkeuring der begroo ting was aangehouden tot Apr.l. Eenige wijzigingen werden aangebracht in de ge meen tebegrooting. Verder was ingekomen een verzoek van dhr. C. Schrier om ver hooging van zijn jaarwedde als admini strateur van het electrisch bedrijf. B. en W. stellen voor aan dit verzoek te vol doen en het salaris te brengen van f400, - op f-500,per jaar. Dit voorstel wordt aangenomen met 5 tegen 2 stemmen (Flip- se en Verburg). Met alg. stemmen werd aangenomen het voorstel van B. en W. om lantaarns te plaatsen voor de woning van J. Visser, van C. de Vos en van S. Visser. Een vierde lantaarn zal ge plaatst worden in de Lepelstraat. Vast gesteld werd de pensioengrondslag voor het vervolgonderwijs van dhr. J. Felius en van Mej. A. Schraven en ook die van dhr. C. Schrier (wegens verhooging sa laris). Nu kwam ter tafel een voorstel van B. en W. betreffende verpleging van de kinderen van Jan Koster. Besloten werd zoo spoedig mogelijk te trachten twee kinderen te doen opnemen in een gesticht. Alle leden van de Commissie tot Wering van Schoolverzuim werden als zoodanig herkozen. Aangehouden werd de bespreking omtrent verbouwing van de schuur achter de veldwachterswoning om die te kunnen inrichten als lokaal voor noodslachting. Kloetinge. Dhr. H. Sparenberg heeft wegens vertrek uit de gemeente bedankt als organist in de Ned. Herv. Kerk al hier. Zaterdagavond hebben Kerkvoogden in plaats van dhr. H. Sparenberg tot or ganist benoemd dhr. H. Vissers, te Goes. Waarde. Maandagavond werd alhier de vergadering der Groene Kruisvereen! ging en Wijkverpleging gehouden. Alvo rens hiermede een begin gemaakt werd, las Dr. Hondelink, als voorzitter der T B. C. het jaarverslag en J. Jacobusse als penningmeester van de T.B.C. vereemiglng Krabbendijke en Waarde de rekening en de begrooting, die dan door een commissie uit de leden van Krabbendijke nagezien moet worden. Daarna wijdde de voorz. M. E. de Jager een woord aan de na- dachtenis van het overleden bestuurslid dhr. A. Pieper. Daarna opent spr. de ver gadering. De notulen worden goedgekeurd. De rekening door den penningmeester M. Allewijn voorgelezen, werd nagezien door de leden J. en M. Pieper en M. West- schien ben je daardoor te redden. Ik hoop, dat het nog niet te laat is. Luister naar mij: morgen te drie uur kom je bij mij in mijn werkkamer. Daar zal ik op je wachten. En daar wil ik eens ernstig met je spreken". Hans weerde zich tegen den invloed, dien Romana op hem begon uit te oefe nen. De warme, met klem gesproken woor den misten hun uitwerking niet, maar hij wilde zich niet gewonnen geven. „Och, je wilt mij een zedepreek Hou den, omdat ik een glas champagne meer heb uitgedronken, dan goed was. Is dat in jouw oogen een misdaad? Romana wendde haar oogen niet van hem af. „Ik geef je er mijn woord op, dat ik geen zedepreek zal houden, maar iets heel anders zal doen. Beloof mij te zullen komen, Hans, ik moet alleen en onge stoord met je spreken. Ik verzoek je daar om dringend, kom! Flans luisterde met een vreemde ge waarwording naar dit warme, hartelijke verzoek. Zoo had Romana nog nooit te gen hem gesproken. Ook van zijn moeder en zuster had hij zoon toon nooit ge hoord. Hij hoorde de warmte van haar hart uit haar stem, uit haar verzoek klin ken. En dat ontnuchterde hem. Hij rekte zich uit, streek over zijn oogen en be proefde zich een houding te geven. „Nu dan, ik zal komen", zei hij on zeker met gemaakte achteloosheid. „Je geeft er mij je woord op?" „Goed, ook dat nog, ik geef je mijn woord." „En nu ga je naar bed, Hans, ik vraag het je dringend." Hij wilde zich nog een keer verzetten tegen den dwang, dien zij op hem uit oefende. Maar haar donkere oogen keken hem zoo hartelijk en smeekend aan, dat hij haar niet kon weerstaan. „Nu goed dan, ik ga. Bovendien is al dat gedoe heel vervelend", zeade hij zieh met een gemaakt onverschilligen toon een houding gevend. Haar oogen begonnen te schitteren. „Goeden nacht, Romana." (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1925 | | pagina 1