WAT HEB IK JE GEDAAN N. 12 Maandag 26 Januari 1925. I12e Jaargang, Uitgave Naaml. \fenn. tfGoesche Courant,f en Kleeuwens Ross' Drukkers- en^UitgeversbedrjJf What is in a name 'CONOMIE t\e:7 niets, doch ECONOMIE in naam, ECONOMIE in daad FEUILLETON MIJNHARDT's Zenuw-Tabletten f. 75-« Laxeer-Tabletten 60 Hoofdpijn-Tabletten 60« hien eenen Kloosterbalsem ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f 2. buiten Goes 12, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. 60ESCHE g COURANT ADVERTENTIEN. van 15 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f2,40. Bewijsnummers 5 cent. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. EEN VERANDERING VAN STANDPUNT. Tot op heden is het standpunt der soc.- dem. partij wat betreft het vaststellen van loonen van het overheidspersoneel steeds geweest: de overheid moet het voorbeeld geven en de loonen van het overheids personeel moeten een voorbeeld zijn voor het particuliere bedrijf. In gemeenteraadsvergaderingen is de laatste jaren deze meening dikwijls naar voren gebracht. Thans is men van standpunt veran derd en wij achten deze zwenking van genoegzaam belang om er de aandacht op te vestigen. Deze zwenking ingeluid door den heer de Miranda, is voltrokken door wethou der Wibaut, die een prae-advies heeft uit gebracht voor de Vereeniging van soc.- democratische gemeenteraadsleden, waar over in de te Utrecht gehouden vergade ring op 18 dezer lang en breed gespro ken is. Het prae-advies van den heer Wi baut komt hierop neer: dat de loonen van het overheidspersoneel, vastgesteld in een periode van algemeene duurte, niet onaantastbaar zijn, dat ze de loonrich- ting in de particuliere bedrijven moeten volgen, mits vastgesteld in georganiseerd overleg. Begrijpelijkerwijze waren verschillende gemeenteraadsleden ter vergadering over dezen terugtocht niet bijster te spreken en werd van verschillende zijden zachte critiek uitgeoefend. Echter* waagde men het niet den Machtige tegen te spreken. Wat trouwens ook zeer moeilijk geweest zou zijn omdat het standpunt van den heer Wibaut logisch en juist is en de hoeren der s. d. ap. vroeger de dingen onderste boven zetten. Het loonpeil van het overheidspersoneel is niet de basis voor het particuliere bedrijf. Neen, de loonen in het particulier bedrijf zijn de basis voor de overheidssalarissen. Het is te hopen, dat iedere s. d. a. p.'er zich het prae-advies van den heer Wibaut goed voor oogen stelt. Ook ter vergadering heeft de Amster- damsche wethouder nog uitmuntenden raad gegeven. Zoo b.v. over de houding in het ge organiseerd overleg. Het gemakkelijkst is het natuurlijk, als er aanstonds overeen stemming ontstaat. Als er echter over de particuliere loonen verschil van meening bestaat, is het de taak van sociaal-demo craten lenig te zijn, door wat van eigen opvatting op te offeren, liever dan het georganiseerd overleg in de waagschaal te stellen. Dus geen commis-voyageurs in loons- verhooging zijn. De heer Wibaut gaf dit gemoedelijk steekje. Inderdaad de vakver- eenigingsleiders, op wie deze kwalificatie van toepassing is, kunnen het schoentje aantrekken. tikel kan ook alles zeggen. Zelden zal men echter rubber- arti kelen ein den, waarbij de naam zoo ten volle beantwoordt aan het doel en de strekking als bij de rubberhakken, -ZOlen en -tips, voorzien van het merk ECONOMIE. We willen eindigen met de belangrijke verklaring van Wibaut aan het slot van zijn rede uitgesproken: De allerslechtste dienst, dien men aan de partij kon bewijzen zou zijn als men haar, ook bij de sterke ontwikkeling der vakbeweging, maakte tot een salaris-co mité. Die tijd is voorbij. Wij hebben niet te voeren de actie voor de belangen enkel van het overheidspersoneel, maar voor de geheele arbeidersklasse, en dat moet tot uiting komen ook in onze loonpolitiek. BUITENLAND. van H. CourthsMahler met autorisatie vertaald door Mevr. J. P. WesseÜnkvan Rossum. „Nu, met die opvatting zul je metter- lijd een afgestompte oude vrijster wor den", zei zij spottend en liet haar blik met welgevallen op haar dochter rusten. Deze zou, naar zij hoopte, spoedig een aanzoek krijgen. Een schitterende partij voor haar dochter scheen haar de moeite waard om er haar best voor te doen. Er was bijvoorbeeld onder de jonge lieden, die Beatrix het hof maakten de jonge bankier Herder, die de zaak van zijn vader had overgenomen, omdat deze zich had teruggetrokken op zijn landgoed in Tyrol. Hij zou wel te vangen zijn, als Beatrix zich ernstig moeite gaf. Maar voorloopig wilde zij nog niet. Het uiter lijk van. Herder was haar te gewoon. En buitendien was hij niet van adel. Beatrix droomde van een eleganten aristocraat, die daarbij natuurlijk zeer rijk moest zijn. „Herder kan ik altijd nog krijgen, moeder, daar is geen haast bij had zij vandaag bij het begin van het feest gezegd. En mevrouw Bylla had er ook geen haast mede. Misschien deed zich toch nog een schitterender partij voor haar dochter voor. Zij hield zich nu ook niet langer bij Romana op, maar verwijderde zich. Haar stiefdochter keek haar na. Dat zij er ook in de minder kostbare toiletten, die zij nu, noodgedwongen moest dragen, toch Minister-crisis in Pruisen. In Pruisen is de regeering afgetreden, daar de moties van wantrouwen in de soc.-dem. ministers, welke moties inge diend waren door de Duitsch-nationalen, met een kleine meerderheid werden aan genomen. De rechterzijde zal nu aan Pruisen een nieuwe regeering geven, van dezelfde samenstelling als die van het Rijk. Het antwoord van den gezantenraad. Volgens een bericht uit Parijs, zal het antwoord van den Gezantenraad op de Duitsche nota in zake de ontruiming van de Keulsche zone de mededeeling be helzen, dat de bondgenooten het Duitsche standpunt in geen geval kunnen aanvaar den., noch hun eigen opvatting kunnen wij zigen. Tegen de opium. Ter Tweede Opium conferentie heeft Finland, mede namens enkele andere dele gaties voorgesteld, de Amerikaansche voor stellen tot afschaffing van het opium- rooken in het Verre Oosten aan een ge mengde commissie uit de Eerste en de Tweede Conferentie in behandeling te ge ven. Lord Cecil heeft dit namens Engeland reeds aanvaard. Amerika en Nederland zullen naar verluidt desgelijks doen. Betoogingen tegen de geallieerde commissie. Bij onderzoekingen van de militaire controle-commissie van de entente in de buurt van Fuenfkirchen bij Boedapest hebben voorbijgangers tegen de missie be toogd. De 'hoofdcommissaris van politie heeft onmiddellijk aan den leider van de missie zijn leedwezen over het voorval uitgesproken. Scheepsrampen. In 'het Kanaal van Bristol verging in den nacht van 1.1. Woensdag op Donder dag een petroleumtankschip. De eerste- officier was de eenige die er het leven af bracht op een bemanning van acht koppen. Voorts sloeg de treiler Ulster, uit Aberdeen, op de kust van Kincardineshire (Noordoost-Schotland). Van de beman ning van 8 personen werden er 3 gered. Revue. In Chili heeft een militaire staats greep plaats gehad. Een groep jonge offi cieren heeft het regeeringspaleis bezet cn de regeering afgezet. In Zweden is de minister-president Branting afgetreden, hij blijft echter lid der regeering. een hamer op het hoofd te slaan, in een vlaag van krankzinnigheid gepleegd; al thans om elf uur hadden zij nog samen koffie gedronken cn om half 12 uur was het feit gebeurd. De man heeft zich na de daad met een scheermes de slagaders doorgesneden en was terstond dood. Ook zijn dochter heeft hij verwond, doch niet ernstig, terwijl hij ook eenig huisraad had stuk geslagen. De vrouw heeft een ern stige schedelfraetuur bekomen en is ter verpleging naar het ziekenhuis te Bergen op Zoom vervoerd. Maggi-demonstraties. Op Maandag en Dinsdag a.s. 26 en 27 dezer zal in Goes en Woensdag 28 in Kapelle een openbare voordracht gehou den worden over Volksvoeding met be trekking tot de Maggi's Producten, waar aan verbonden worden kook-demonstra ties en een filmvertooning, die den be- :oekers(sters) het geheele Maggi-bedrijf zal toonen, zoowel landbouw- als fabrieks- bedrijf, en een kijkje geeft van het Zwit- sersche land'schap. In zeer veel plaatsen PROVINCIE-NIEUWS. Vreeselijk drama. Te St. Anna land op het eiland Tho- len heeft zich Vrijdagmorgen een vreese lijk drama afgespeeld. De landbouwers knecht Heijboer heeft in een vlaag van verstandsverbijstering zijn vrouw met een zwaar voorwerp op het hoofd tengevolge, waarvan zij bewusteloos in eenzeeg. Zwaar gewond is zij naar het burgerziekenhuis te Bergen op Zoom over gebracht. Haar toestand is zeer ernstig, maar niet hopeloos. Daarna heeft H. zijn dochter ernstig gewond en vervolgens door halsafsnijding zich zelf van het leven be roofd. Heijboer is vader van zeven kin deren. (Reeds in een rige editie opgenomen). Men schrijft nader uit St. Annaland aan de „M. Crt.": Vermoedelijk is de poging tot dood slag j.l. Vrijdagvoormiddag door A. H op zijn vrouw gedaan, door haar met nog altijd mooi en elegant uitzag, moest Romana toegeven. Zelfs kon zij bij het lamplicht, de vergelijking met haar doch ter nog doorstaan. En de jongelieden wisten niet goed of zij moeder of doch ter moesten kiezen. De heeren dachten allen, dat moeder en dochter zeer ver mogend waren. Dat verhoogde natuurlijk nog haar aantrekkingskracht. Eenige jonge meisjes en heeren wilden Romana in het vroolijk en overmoedig ge doe halen, maar zij maakte zich zoo spoe dig mogelijk vrij uit dezen kring. Haar oogen zochten nu en dan met een ernsti- gen, treurigen blik haar jeugdigen stief broer. Hans von Rhoden had zijn examen nog niet afgelegd, hij bezocht het gym nasium nog, maar niettegenstaande dat, zat hij in rok en gelakte schoenen in een fau teuil en gaf als een oude man van de we reld lichtzinnige grappen en spotternijen ten beste waaruit wel geest en verstand spraken, maar tegelijkertijd ook een be treurenswaardige geblaseerdheid. En toch koesterde Romana voor haar stiefbroer een warmer gevoel dan voor Beatrix. Het scheen haar toe, dat Hans, al gedroeg hij zich tegenover haar even vlegelachtig, als tegen zijn moeder en zus ter, toch niet zoo harteloos was als deze twee. Terwijl zij hem nu zoo gadesloeg, had zij een gevoel, alsof zij hem weg moest rukken uit dit lichtzinnig onhoudbaar ge doe. Maar hoe zou zij het aanleggen? Hij zou haar maar smalend hebben uitgelachen indien zij het had beproefd. Zuchtend ging zij naar een der aan grenzende vertrekken, waar het buffet was opgesteld. Zij wilde nog een kleinig heid gebruiken. BIJ Apoth. en Drogisten. heelt alle wonden hier te lande zijn dergelijke filmdemon straties reedis gehouden en mochten zij zich verheugen in een druk bezoek. De belangstellenden waren zeer tevreden over hetgeen hun geboden werd; wij twijfelen er dan ook niet aan of de dames van hier zullen van deze gelegenheid een druk ge bruik maken. Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwsche eilanden. In de Vrijdagavond onder voorzitter schap van den waarnemenden voorzitter dhr. C. Boudewijnse, gehouden vergade ring van de Kamer van- Koophandel en Fabrieken, waren aanwezig 13 leden. Bij afwezigheid wegens ongesteldheid van dhr. v. Raalte hield dhr. Boudewijnse een Nieuwjaarsrede, waaraan wij het volgen de ontleenen: Op 1 Januari 1924 waren ingeschre ven 2034, op 31 December j.l. 2060 za ken. Opgeheven werden 76, ingeschreven 102 zaken. Het aantal verstrekte inlich tingen nam weer toe: in 1923 bedroeg het 1210, in 1924 1353. Afgegeven wer den 375 certificaten van oorsprong of andere verklaringen. In 1924 kwam de vereeniging van Kamers van Koophandel tot stand. Voorts werd besloten, toe te treden als lid van de Nederl. Kamer van Koophandel voor Duitschland en van die te Parijs en te Brussel, alsmede va» de vereeniging Schuttevaer. Voor land en tuinbouw was de weersgesteldheid in het afgeloopen jaar niet gunstig. Vooral de graan- en aardappeloogst heeft door het ongunstige weer zeer geleden. Voor beide producten zijn de prijzen evenwel hoog. Voor de suikerbieten was het weer goed, zoowel de opbrengst als het ge halte zijn meegevallen. De handel in land en tuinbouwproducten was in 1924 beter dan in het daaraan voorafgegane jaar, de uitvoer nam toe. Van peulvruchten was vooral België een zeer goede afnemer, voor aardappelen bestond groote belang stelling in België en Duitschland. Voor de rundveehouderij was 1924 een gunstig jaar, de prijzen van melk en zuivelproduc ten waren het geheele jaar zeer loonend. In de oestercultuur gaat het niet onbe vredigend; er schijnt groote afzet te zijn tegen goede prijzen. Overigens vermeen ik den toestand van handel en nijverheid slechts redelijk te mogen noemen. Spr. memoreert vervolgens o.m. de spoorwegaanleg op Zuid-Beveland, de toe name van den bloei der Mij. „Zeeland", de Vlissingesche havenkwestie en deelec- triciteits voorziening. Spr. zegt omtrent dit laatste punt: Algeheele electri- ficatie zal wel eene voorloopig niet voor verwezenlijkig vatbare illusie blijken te zijn, eer zal het oog moeten zijn geves tigd op centra, waar de electriciteitsleve- ring economisch mogelijk is en van waar uit dan later naburige gemeenten van stroom zullen kunnen worden voorzien, naarmate die voorziening eene rendabele zal kunnen zijn. Op Walcheren bestaat deze mogelijkheid reeds, voor Zuid-Beve land hoop ik, dat zij spoedig zal gebo ren worden, en dat, na de voorgenomen buitengewone zitting der Provinciale Sta ten, de gemeente Goes weldra zal zijn in staat gesteld, de electriciteitsvoorzie- ning van haar eigen gebied ter hand te nemen en tevens te worden zoo n centrum van waaruit andere gemeenten stroomzui len kunnen betrekken. Spr. keurt den achturendag af, vanwege de buitenlandsche concurrentie en betreurt het hooger tarief van invoerrechten. Romana wierp een blik op de reeks ledige champagne-flesschen naast het buf fet. Hier werd niet anders dan dure Fran- sche champagne alsof het water was, ge dronken. Toen haar vader was gestorven had Romana een inventaris laten opmaken en daarbij was gebleken, dat er in den kel der nog ongeveer duizend flesschen van deze Fransche champagne lagen. Boven dien nog een groote voorraad andere dure wijnsoorten. Zij had haar stiefmoeder verzocht er zuinig mede om te gaan, en alleen bij heel bizondere feestelijke gelegenheden de zen duren wijln te schenken. „De voorraad moet op zijn minst voor vijf jaar dienen", had zij gezegd. Maar mevrouw Bylla had daar weinig acht op geslagen. Zelf dronk zij graag champagne en liet er ruimschoots van presenteeren op haar ontvangdagen om de gasten in de goede stemming te brengen Maar Romana was van oordeel, dat in een gezelschap de goede stemming niet alleen door wijn moest verkregen worden. Maar zij sprak er niet meer over. Voor enkele dagen had zij gezien, dat de voorraad bijna was uitgeput. Ook he den was er weer onzinnig veel van den duren wijn verspild; er konden maar wei nig flesschen meer over zijn. Romana liep naar het buffet en keek naar de half ge ledigde schotels. Er waren allerhande lek kernijen geweest, al had Romana haar toestemming niet gegeven voor die onzin nige dingen wier waarde slechts daarin lag, dat ze ongehoord duur waren. Wel placht mevrouw Bylla te zeggen, dat zij haar gasten nu nog slechts een plebeïsch souper kon voorzetten, maar deze schotels weerspraken haar. Er waren oesters, ca- viaar, kreeft evenals andere fijne scho tels, zooals rijke lieden zich die alleen kunnen veroorloven. Besluiteloos, wat zij zou kiezen, keek zij op de schotels neer. Zij merkte niet, dat na haar Hans von Rhoden de kamer was binnengegaan. „Nu, Romana, je overlegt zeker of je van de overblijfselen nog een goedkoop middagmaal voor morgen kunt samenstel len?" vroeg hij spottend. Romana wendde zich om en keek in een knap, bruin gelaat. Hij geleek in het geheel niet op zijn moeder en zuster, maar op zijn gestorven vader. Zijn oogen keken wat glanzig en zijn adem verried, dat hij den wijn meer dan noodig was had aangesproken. „Ben jij het, Hans?" zei Romana be daard. „Ja ik ben het", deed hij haar na. „Waarom zou ik het niet zijn?" „Omdat het veel beter voor je zou zijn geweest, als je naar bed waart gegaan Hans lachte spottend. „Zoo, zoo, vindt je dat? Wat moet ik nu al in bed doen? „Uitslapen, opdat je morgen op school een helder hoofd hebt. Je zit immers voor je eind-examen?" Hans wierp zich naast haar heen fauteuil en strekte zich zoo echt lummel achtig uit, wat met zijn geblaseerd we reldwijs lachje in het geheel niet over eenstemde. „Ja, mijnheer de schoolmeester, ik zit dicht voor mijn eind-examen. Maar de school staat mij tegen. Ik bestudeer liever het leven, al is dat nu niet zeer belang wekkend. Romana keek hem met een vreemde uitdrukking strak in de oogen. „En bij deze studie zul je niet alleen Mededeelingen. Mededeeling werd gedaan van een schrijven van den minister van Water staat, dat hij geen termen Itan vinden om een afschrift van het schrijven van de Ka mer te Teraeuzen inzake de Vlissingsche haven aan de Kamer te doen toekomen. Van de directie der spoorwegen, dat zij niet meent te kunnen overgaan tot het invoeren van goedkoope kaarten op de Marktdagen te Middelburg, omdat elders deze goedkoope kaarten niet het ge- wenschte resultaat hebben gehad. Het bureau zal nader schrijven aan de directie dat het niet rendeeren je maag, maar ook je karakter bederven". Hans barstte in een schaterlach uit. Maar het was geen echt lachen. „Karakter! Och, loop heen! Je hebt zulke ouderwetsche denkbeelden, zoo van een oude vrijster. Karakter te hebben is niet modern, nonnetje. Vraag het maar aan mama en Beatrix. Ik zou wel een mensch willen leeren kennen die karakter heeft. Ik zou mij door zoo iemand wel eens willen laten imponeeren zoo echt imponeeren. Dat zou toch een gebeurte nis zijn, die de moeite waard was. Maar het gaat zoo huiveringwekkend karakter loos op de wereld toe, dat men er om zou kunnen huilen, als men zich niet schaamde over zulk een onmannelijke zwakte." Er lag bij al het vlegelachtige een vreemde, bittere klank in deze woorden, en zijn donkere oogen staarden somber voor zich uit. Hij scheen de aanwezigheid van Romana geheel vergeten te zijn. Zij keek met een gevoel van toorn, vermengd met smart op hem neer. Ofschoon hij, be- invloed door moeder en zuster, steeds vij andig tegenover haar stond, voelde zii toch een zekere genegenheid voor hem, en betreurde het zeer, dat hij op een hel lend vlak was geraakt. Het speet Romana oprecht, dat hij, door de atmosfeer, die zijn moeder om zich heen verbreidde, aan slechte invloeden onderhevig was. Zij zou hem graag tot steun zijn geweest, tot een zedelijken steun, dien hij in deze jaren dubbel noodig had. Zij boog zich plotseUng tot hem neer cn vatte hem bij de schouders, alsof zij hem wakker moest schudden. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1925 | | pagina 1