N. 11 Vrijdag 25 Januari 1925. 112° Jaargang. Uitgave Naaml. Venn. „Goesche Courant'* BIJVOEGSEL 'n Huisapotheek Wandelingen door Zuid- en Noord-Beveland, in den ouden tijd, ABONNEMENT Prijs per kwartaal» in. Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 <ent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE COUUM i w -* en Kluenwena Boss' ürakkers- en^UItgeversbedry f ADVERTENTIEN. van 15 regels f1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f2,40. Bewijsnummers 5 cent. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. BINNENLAND. Minister Colyjn over Kapitaalvorming Te Groningen heeft minister Colijn ge sproken over bovengenoemd onderwerp. Spr. zeide om. De hoofdvraag i*is er kapitaal noodig en is het noodig dat het groeit Het antwoord op die vraag is doodeenvoudig, als men rekening houdt met het feit, dat onze bevolking ieder jaar toeneemt met 100 a 120 duizend personen en er dus ieder jaar eeu 20 duizend huisgezinnen meer komen LUar- ooa dient het kapitaal dus ten minste zooveel te stijgen als de bevolking is toe genomen. Al die menschen moeten leven, moeten werk en werkgebieden hebben. Dat is geen stelling van spreker, daarover is ieder het eens. In verband daarmee wijst spr. op een uitspraak van den heer Wibaut over de noodzakelijkheid van kapitaalvorming, waarin deze zegt dat uit breiding van werkzaamheden moet vooraf gegaan worden door toeneming van kapi taal. Ieder moet dus inzien, dat het belang van de toekomst toeneming van het kapi taal e;scht, dat zien zelfs de communisten in. Als de bevolking toeneemt en de hoe veelheid middelen om iets voort te brengen niet, dan wordt het bezit minder. Wie heeft van die kapitaalvorming nu het meeste voordeel P Naar den schijn zij die het bezitten. Dat is ook vaak het ^eval, maar niet altijd, want het kapitaal moet vruchtdragend belegd worden. Wordt het belegd in een niet rendeerende zaak, dau heeft het meer vrucht geleverd voor hen, die het niet bezaten, voor de men- scheu die in die zaak we»kten, dan voor den bezitter. Maar vraagt men, wie het meeste nadeel heeft, als er geen kap taal wordt gevormd dan kan het antwoord niet anders luiden dan de arbeid, omdat er dan minder werkgelegenheid zal komen. Vast staat dat heel de bevolking ervan profiteert, als er genoeg kapitaalvorming plaats heeft. Spr. wees er in dit verband op dat het noodzakelijk voor de toekomst van ons volk is, dat de belastingen worden ver laagd. De belastingen nemen 40 pcL van het nationale inkomen in beslag. Wat de regeeriog dit jaar gedaan heeft, heeft zij gedaan om de waardevt minde ring van ons geld te voorkomen. Dat ge vaar is na voorbij. Aanschaffing gasmaskers. Naar men aan //De Rsb.* meldt, zal binnenkort worden overgegaan tot de aanschaffing van nieuwste gasmaskers. In het voornemen ligt het, te zijner tijd ook over te gaan tot het aanschaffen van chemische strijdmiddelen, behoudens in geval van internationale regelingen. Uniformiteit van de autobuskeuringen Dezer dagen hebben te Utrecht, op aanstichting van enkelen hunner, nagenoeg alle deskundigen, die zijn aangewezen door de commissarissen dei Koningin voor het onderzoek van motorrijtuigen, welke ge bezigd worden als openbaar middel tot vervoer van personen, vergaderd, met het doel, te geraken tot een uniforme regeling van de keuring van autobussen in Neder land. De vergadering besloot, een com missie te beuoemen, die, met het oog op de urgentie van het vraagstuk ten spoe digste, en rekening houdende met de ter vergadering geuite weaschen, een alge meen geldende regeling zal ontwerpen. Bisschoppelijk bevel Indertyd is in de provincie Utrecht vee! beroering gewekt, toen op bisschop pelijk bevel de katholieke boeren moesten bedanken voor den Stichtschen Boeren bond, waarin ook niet katholieken zaten, om toe te treden tot den Diccesanen Boeren- en Tuindersbond. Uit een verslag in de Msb. blijkt, dat te Harmelen een vergadering is belegd van R. K. boeren, (waar de pastoor eerst na eenige aarzeling werd toegelaten), en waar de leider, de heer Brand, sprak van den hopeloozen toestand sinds de op heffing van den Stichtschen Boerenbond. Er was nu wel een Katholieke Aarts diocesane Boeren- en Tuinderbond (A.B. T.B.), maar daar werden de leden zóó hevig aan banden gelegd en daar heeft het Sticht zóó heelemaal niels te zeggeD, dat het naar sprekers meening voor de boeren toch niet aanging om daarvan lid te worden. Spr. propageerde daarom de oprichting van een r.k. provincialen boerenbond. Pastoor van der Waarden las daarop een schrijven voor vau den aartsbisschop van Utrecht, waarin deze de plannen tot oprichting van een R.K. Prov. Boeren bond „als zijnde strijdig met onzen herhaaldelijk en uitdrukkelijk uitgesproken en nog onlangs op de algemeene ver gadering ge uiten wensch dat alle R. K. boeren in deze provincie lid worden van den A. B. T. B.,<* ten strengste af keurt en veroordeelt. Na voorlezing van dit schrijven is de pastoor heengegaau en spoedig daarna verlieten ook de andere aanwezigen de een na den ander de bijeenkomst. Uit het mijnbedrijf De mijndireclies in Zuid-Limburg heb ben gisteren aan de contract-commissie geschreven, dat de bij voortduring ongun stiger wordende toestand voor het Neder landsche mijnbedrijf het haar onmogelijk maakt, zich aan de tegenwoord ge loonen langer te binden dan tot 1 April a.s. en dat zij daarom genoodzaakt zijn, de be staande loonovereenkomst tegen dien da tum op te zeggen. STADS-NIEUWS. Hare Kon Hoogheid de Vrouw. Er wachtte het publiek, Donderdag avond opgekomen in het Schuttershof een onaangename verrassing. Bij het opengaan van het doek werd door dhr. Verheijen meegedeeld dat zijn medeleider Chrispijn door een vergissing pas om 9.06 uur zou arriveeren. Als tijdkorting werden door hem eenige verzen van Kioos voorgedra gen, en daarna fragmenten uit „Adam in Ballingschap". Dit was voor wat er in het blijspel, dat daarna volgde, als strek king is gelegd, wel een zeer toepasselijk voorspel. Na den val van den eersten Adam is er voor alle na hem komende Adamszonen maar een klein kansje om aan de verleiding van Eva in den appe len-bongerd te ontkomen. In „Hare Kon. Hoogheid de Vrouw" zien wij den mo dernen Adam zelfs vergeefs vluchten naar het onbewoonde eiland. Een daar toe vallig aanspoelende Eva brengt heel zijn wijsgeerig opgezet bestek in de war. Alle sofisterijen en alle diepe wijsheid ten spijt, bezwijkt zijn mannelijke natuur voor de verleidingskunsten der jonge vrouw. Zij triomfeert en regeert, zooals overal en altijd in de wereld; zij vermeestert stuk voor stuk de beste dingen en zijn mannelijk verstand ziet er niet het onlo gische van in, tot hij tenslotte zelf wordt ingepakt en zijn verder levenslot daardoor in dien zelfden geest zal worden voortge zet. In de ure des ge vaars, wanneer het le ven en de veiligheid worden bedreigd, zien wij haar nog even klein en onderworpen worden, maar zoodra het geweken is, grijpt zij weer bvermoedig de heerschap pij aan over de beide mannen, d e haar hebben gered uit het levensgevaar, waar in zij door haar eigen kortzichtigheid z ch- zelf en de anderen had gebracht. Er worden m net stuk wel eenige juiste opmerkingen, maar ook veel oppervlakkige ten tooneele gebracht. Ook het spel van mej. Follender als Victoria Allenson, die in den vrouwenhater de liefde weet te ont steken, ligt er wat te dik op. De heeren Chrispijn en Verheijen zijn in hun rol uitstekend, vooral de laatste weet door een zeer geestige mimiek zijn gedachten te illustreeren. Rijkspostspaarbank Opgave uitsluitend betreffende het post kantoor Goes en zijne hulppostkantoren over de maand December 1924. Aan bovengenoemde kantoren werd in den loop der maand op spaarbankboekjes ingelegd f 60.648,25 en terugbetaald f 48.151,01. Derhalve meer ingelegd dan terugbetaald f 17.497,24. Het aantal nieu^ uitgegeven spaarbankboekjes be droeg 47. G. v. d. Hoek. f Alhier overleed in den ouderdom van 66 jaar, de heer G. v. d. Hoek, apothe ker. De overledene wat vele jaren lid vdn de Gezondheidscommissie, zetel Goes, in welke commissie hy 16 Mei 1907 werd geïnstalleerd. Voorts was dhr. v. d. Hoek sedert hei overlijden van dr. Coenen, voorzitter van de afd. Goes van het Groene Kiuis, van welks bestuur hij reeds deel nitua-kte. De overledene heeft verder eenige jaren zitting gehad in de Commissie van Toe zicht op het Lager Onderwijs. Ook is dhr. v. d. Hoek vele jaren werkend- en bestuurslid geweest van de zangvereeniging Toonkunst, terwijl hij thans zitting had in het bestuur der afd. Goes van de Mij. tot bevordering van Toonkunst. Door zijn overlijden cntvalt aan vele corporaties hier ter stede een kiachtige steun. voor 50 enten goed voor brand- snij- en stootwon- -~den, verouderde wonden, zonne brand, aambeien, sp'erpijnen, spit, rheumatische pijnen, wintervoeten, springende handen en nog veel meer, koopt ge met een pot Akker's Kloosterbalsem, de snel werkende merkwaardige veelzijdige zalf. SCHOOL EN KERK. Ned. Herv. Kerk. Benoemd tot fteden van het kiescol lege der Ned. Herv. Kerk te Wolfaarts- dijk in de vacalures C. Zweedijk, P. Cas- tel en W. Meulenberg, resp. de heeren M. Lorn, J. v. d. Schraaff en L. Almekinders LANDBOUW, VEETEELT EN VISSCHERIJ. Suikerfabriek Standdaarbuiten. De beetwortelsuikerfabriek te Stand daarbuiten is, naar de „N. R. Crt." meldt, naar Engeland overgeplaatst. De heer Koning, directeur der fabriek, is in gelijke functie aldaar geplaatst. PROVINCIE-NIEUWS. De zomerdienst der Nederlandsche Spoorwegen. Op de bureaux der Kamers van Koop handel en Fabrieken, ligt ter inzage het ontwerp voor de Zomerdienstregeling der Nederlandsche Spoorwegen. Tot 31 Ja-« nuari kan aan het bureau bezwaar tegen die regeling worden gebracht. De voor naamste wijzigingen, dffc volgens het ont werp zullen worden ingevoerd, zijn in de richting Vlissingen Roosendaal de vol gende: De sneltrein, welke nu te 1.19 n.m. van Vlissingen vertrekt, zal dan ver trekken te 1.12, en van Middelburg 1.23, van Goes 1.45, van Vlake 1.58, van Ber gen op Zoom 2.27, aankomst Roosendaal 2.42 uur. De markttrein, die nu des Dins dags te 3.24 van Goes in de richting Roosendaal vertrekt, gaat dan reeds te 2.50 uur. De boemeltrein, die nu te 3.58 Vlissingen verlaat, wordt weer 4.20, en van Middelburg 4.30, Goes 5.03, Vlake 5.19, Bergen op Zoom 6.04, te Roosen daal 6.22 uur. De beide mailtreinen, van welke de eerste aansluiting geeft naar Amsterdam, vertrekken dan te 5.55 en te 6.07 van Vlissingen. De laatste boemel- trein, die nu 7.22 van Vlissingen vertrekt wordt 7.30, en van Middelburg 7.41, van Goes 8-. 14, van Vlake 8.30, van Bergen op Zoom 9.15, te Roosendaal 9.33 uur. In de richting Roosendaal Vlissingen zijn de voornaamste veranderingen als volgt: De sneltrein, die nu te 11.28 v.m. vian Roosendaal vertrekt, komt dan te 11 uur van daar, van Bergen op Zoom 11.16, van Vlake 11.42, van Goes 11.54, van Middelburg 12.14, te Vlissingen 12.22. De boemeltrein, die nu te 12.08 van Roo sendaal vertrekt, gaat dan te 11.32 van Bergen op Zoom 11.54, van Vlake 12.37, van Goes 12.54, van Middelburg 1.27, te Vlissingen 1.35 uur. De mailtreinen ko men te Vlissingen aan te 1.52 en 2.02 uur. De markttrein op Dinsdag zal van Goes vertrekken te 2.45 in plaats van 3.14, en van Middelburg te 3.18 om te 3.26 te Vlissingen te zijn. Des Maandags zal een sneltrein worden ingelegd, ver trekkende van Roosendaal 2.20 (uit Rot terdam 12.39), van Bergen op Zoom 2.36, Vlake 3.02, van Goes 3.14, van Middelburg 3.34, te Vlissingen 3.42 uur. De boemeltrein, die nu om 4.08 uit Roo sendaal vertrekt, gaat dan om 4.17, uit Bergen op Zoom te 4.37, Vlake 5.22, Goes 5,39, Middelburg 6.12, te Vlissingen 6.20 uur. De sneltrein van 4.59 uit Roo sendaal wordt 5.33, en van Bergen op Zoom 5,49, Vlake 6.16, Goes 6.28, Mid delburg 6.49, te Vlissingen 6.57 uur. De boemeltrein van 7.24 uit Roosendaal wordt in de week 7.37 met slechts kleine ver schillen op de andere stations, maar des Zondags wordt deze trein 7.17, van Ber gen op Zoom 7.38, Vlake 8.21, Goes 8.37, Middelburg 9.09, te Vlissingen 9.17 uur. Voor de overige tremen blijven de vertrekuren bijna geheel ongewijzigd. Vlissingen. Alhier is gisteren bij de aan komst van de Provinciale boot uit Bres- kens het touw los geraakt, waarmede een vierpersoons auto aan boord stond vastge bonden. De auto ging aan het rijden en reed de buitenhaven in. Daar er niemand in de auto zat liep alles zonder persoon- DOOR J. AB UTRECHT DRESSELHUIS. (Nadruk verboden.) Wilde men Goes maglig worden, men moest beter toegerust te velde trekken; en zóó verscheen dan ook „Tseraarts reeds weder, met half Augustus ten derde male aan het hoofd van 3000 mannen en 12 stukken geschut; en had het geluk zijne benden ongehinderd aan den wal te zetten. De bezetting daaren tegen bestond, behalve de burgers, uit slechts 800 Walen en Spanjaarden, doch alle oude en ervarene krijgslieden, aange voerd door „Isidoro Pacheco", eenen wakkeren en doorsle- penen bevelhebber, die met beleid gebru'k wist te maken, niet alleen van den moed zijner benden, maar ook van de misslagejn der driftige en nog niet zeer aan krijgstucht gewone belege raren, welke zelf de waarschuwingen en wenken van den dap peren „Van den Ende", die de mogelijkheid van een ontzet over het verdronken land aantoonde, in den wind sloegen. Al spoedig inlusschen werd de kleine havenschans vermeesterd, onder beschutting der havendijken de loopgraven geopend en alzoo een begin gemaakt met dit merkwaardig beleg, hetgeen niet minder dan negen weken duurde. Weldra waren de belegeraren zóó ver gevorderd, dat zij het geschut tegen de muren konden doen spelen, welke nog die langronde gedaante hadden; van welke wij vroeger gespro ken hebben; en diie daardoor zóó gehavend werden, dat er eerlang op twee plaatsen bres geschoten was; eene tusscben de Keet- en Oost-poorten, eene andere bij de Donkere poort. De laatste was wel vijf-en-twintig schreden wijd. Thans oor deelde „Tseraarts" het tijd, om eenen algemeenen storm te wagen. De beschikkingen tot denzelven waren met overleg ge maakt. Eene kleine bende zou eenen aanval beproeven op de 's Heer Hendrikskinderenpoort, en zoo zij al niet aan die zijde de stad konden indringen, ten minste medewerken, om de reeds zwakke krachten der bezetting te verdeeleln. Eene an dere partij moest trachten zich van de Oost-poort meester te maken. „Tseraarts" voerde de overige benden, uit ongeveer 2000 zijner beste soldaten bestaande tegen de Hoofd-poort aan. Onder begunstiging van den nacht, meende men, konden deze gezamenlijke aanvallen niet mislukken. „Pacheco" was nogtans de man niet om zich aldus te laten verrassen. Hij had den aanval verwacht en daar naar zijne maatregelen beraamd. Achter eene borstwering, welke men ver zuimd had af te werpen, plaatste hij zijne dapperste strij ders, en wachtte alzoo in diepe stilte den al te zorgeloozen vijand af. Met middernacht was de hoofdbende, welke volgens eene gewoonte dier tijden „en camisade" was, dat is een hemd over den uniform droeg, tot aan de Hoofdpoort gena derd, terwijl alles van binnen stil bleef. Spoedig werden de stormladders gerigt; moedig klommen de voorsten opwaarts, doch ter nauwernood hadden de eersten de hoofden boven den wal gestoken, of een vlugt musketkogels stoof hen in het aan- gezig!. Zij storteden neder, en sleepten in den val andereln meoe. Hunne plaatsvervangers werden door het zwaard geveld en in weinige oogenblikken was de bres schoon geveegd. De aanvallers, door hunne hemden kenbaar, en te meer bloot staande voor het vuur der Spanjaarden, werden nu ook verder gehavend. Vele sneuvelden, vele werden zwaar gewond, de overige geraakten in wanorde, men verdrong elkander, en weldra werd de vlugt algemeen. De aanvoerders zelve waren blijde mei een schot door het hemd, op de wapenrusting afge stuit, achter den dijk weder in veiligheid te zijn. Niet beter de andere benden, want de stormladders, die men bij de Oostpoort tegen de muren plaatste, waren te kort, zoodat men aldaar niets konde uitrigten. Het geleden verlies werd den belegeraren evenwel spoed g vergoed door de komst van den Veerschen bailjuw „Hieromij- nus Rollé", die, sedert de overgave van Zierilkzee de handen ruim hebbende, het zijne wilde helpen toebrengen, om ook Goes ie vermeesteren. Hij benaauwde de stad aan de zuidzijde, en vestigde zijn hoofdkwartier te Kloetinge. Werd aan den eenen kant het beleg rusteloos voortgezet, aan den anderen kant werd ook de stad met moed en volharding verdedigd. Naauweiijks was ergens eene borstwering afgewor pen, of terstond zag men eenen nieuwen wal achter den vorigen verrijzen. Onafgebroken ging de arbeid voort en terwijl de burgers gedwongen werden mede de wapenen te dragen en de bezetting te ondersteunen, moesten ook de vrouwen mede- arbeiden wanneer een gedee&te der beschadigde vestingwerken hersteld moest worden. Woede en verbittering bezielden beide partijen en wie het ongeluk had in 's vijands handen te vallen, hij werd terstond opgehangen, De schilderij zelve draagt daar voor de bewijzen met zich. Ofschoon „Pacheco" te zwak was, om door kloeke uitval len het beleg te doen opbreken, en alleen do hoop op ontzet den moed der zijnen kon ophouden, zijne vijanden waren echter tevens overtuigd, dat zjj, zonder grootere magt, de stad niet bemagtigen konden. Zij verzochten versterking, verkregen de zelve daar „Barthold Entes van Mentheda" zich', in het begin van October, met nog 2000 mannen bij het leger voegde, en de stad nu nog naauwer werd ingesloten. Aan de Spanjaarden zijde zat men intusschen ook niet stil, en was de „Herbog van Alva" ijverig bezig om eene vesting te ontzetten, aan welker behoud hem destijds zoo veel gelegen lag. De kolonel „Mondragon" en de kastelein van Antwerpen „Sancho d' Avila" ontvingen bevel het mogelijke te beproeven. Verscheidene pogingen ter zee aangewend mislukten, totdat eindelijk 'het koene waagstuk, door „Van den Ende" gevreesd en u reeds vroeger verhaald met den gelukkigsten uitslag be kroond werd. Zoodra toch had de op alles opmerkzame „Pa checo" niet bemerkt, dat er ontzet naderde, of hij na#i van zijne zijde maatregelen om het te doen gelukken. Een hevige uitval aan den waterkant lokte de onbedachtzame belegeraren derwaarts, zoo dat „Mondragon" in het zuiden den doortogt vrij had. Weldra rukte hij de Ganzenpoort binnen, en straks door de Havenpoorten wederom uit, en stortte met de zijnen zóó driftig op de aanvalleren in, dat deze reeds voor dien eer- ten schok bezweken, in verwarring zelfs hunne verschansingen verlieten en na ir het hoofd af deinsden, ten einde zicih in hunne schepen te bergen. Doch, ook derwaarts volgden hen de Spanjaarden en terwijl de vloot, die op den stroom lag, de booten uitzette, om de wijkenden in te nemen, ontstond er al- daar een nieuw en bloeLg gevegt, waarin 's Prinsen benden een aanmerkelijk verlies leden, deels door de wapenen der vijanden, deels door de drift en verwarring der hunnen, die elkander verdrongen, .en einde het eerst de vaar tui gep te be reiken, waardoor er vele den dood in het water vond(en. De geschiedschrijver Hooft zegt, dat er wel 700 sneuvelden en niet minder verdronken. Behalve dezen waren er niet weinige in 's vijands handen gevallen, die daarenboven zijn doel volko men had bereikt, want Goes was ontzet, en voor eerst weder voor den Spanjaard verzekerd. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1925 | | pagina bijlage 1