Abdijsiroop WAT HEB IK JE GEDAAN N\ 10 Woensdag 21 Januari 1925, Ü2e Jaargang. Uitgave ffearol. Venn. „Goesche Courant" en Kleenwens Ross' Drnkkers- en XJiteeversbeclitlf Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel, FEUILLETON Waarom zotsdt Gij blijven hoesten! tui gij Uw hoest Qimïi- ddlijk kimt verdrijven met de beproefde Akker's ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 (ent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. fiOESCHE g (XdltWT en Kleenwens Ross' Drnkkera- en Uitgeversbedrijf ADVERTENTIEN. van 15 regels fl,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f2,40 Bewijsnummers 5 cent. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. BUITENLAND. De Duitsche regceriiigsverklaring. De nieuwe Duitsche regeering-Luther, heeft in den Rijksdag een regeeringsver klaring afgelegd, die uitmunt door onbe duidendheid en kleurloosheid, zoodat we er niet veel aandacht aan behoeven te schenken. Het voornaamste was wet het kabaal, dat de verklaring aan de linkerzijde en speciaal aan de communisten ontlokte. De nieuwe rijkskanselier begon met woorden van dank aan zijn voorganger Marx. „Het oordeel van de geschiedenis zal steeds zijn, dat het kabinet-Marx het Duitsche volk een heel eind weegs ver- j der heeft geleid op den doornachtigen weg van het herstel". (Ruth Fischer:! „Waarom hebt gij hem dan ten val ge- j bracht?"). „De taak van de nieuwe re-j geering zal zijn, op die weg voort te gaan". (Ruth Fischer: „Waarom laat ge hem dat zelf niet doen?"). De voorzitter' luidt de hel. De rijkskanselier spreekt dan over de taak van de nieuwe regeering. Hij houdt zich daarbij aan formuleeringen, die zoo algemeen zijn, dat elke regeering, van wel ke richting ook, ze ongewijzigd zou heb ben kunnen overnemen. (Van links wordt geroepen: „Er komt een duifje uit den hemel gevlogen".) De hoofdzaak bij de vorming van dit kabinet is geweest, dat het steunt op een meerderheid in den rijksdag. Het nadeel hiervan is echter dat het kab.net zooveel partijen te vriend moet houden, dat het de eigen persoonlijkheid daardoor verliest. Vóór dr. LutÜer zijn de Duitsch natio- nalen, de Duitsche Volkspartij (samen 161 stemmen), verder de Beiersche Volks partij, de Economische Partij en een groot stuk van het Centrum, die het samen tot een 90 a 100 stemmen brengen. Van de 493 stemmen kan Luther dus ongeveer 250 a 260 bij mekaar scharrelen. Een minderheid van het Centrum onder lei ding van den ex-kanselier Wirth en de Democraten, onthouden zich van stemming. Trotzky onderwerpt zich. De Centrale Controle Commissie van de Russische Communistische Partij heeft een brief gekregen van Trotzky, waarin deze zegt, zich te zullen onderwerpen aan de partij-discipline en te zullen aftreden als president van den Revolutionairen Oor logsraad. (Trotzky wordt door de com- mssiie als te gematigd beschouwd. Mislukte aanslag op de Britsche vloot. Detectives van Scotland Yard hebben te Londen een goeden slag geslagen met ...senaas? U ««rranaRtf »na» fait Rheumatiek Ischias Verkoudheid Griep Slapeloosheid Jicht Influenza Spit Hoofd- en Zenuwpijn Genezing en onschadelijkheid gegarandeerd. VerkrijiKjat tS /tpolhelert en Dioglslcn /O 80 t de arrestatie van een vrouw en vijf Ieren, die beschuldigd worden van betrokken te zijn hij een complot om Britsche slag schepen en onderzeeërs in de lucht te doen vliegen. BINNENLAND, van H. CourthsMahler met autorisatie vertaald door Mevr. J. P. Wesselink—van Rossum. Na de teraardebestelling van Heinrich Nordegg wilde mevrouw Bylla voor haar ontspanning weer een reis naar een dure badplaats ondernemen. Stil, als een treu rende weduwe thuis te zitten was niet naar haar smaak. En daar zij toch voor haar fatsoen, in den eersten tijd wiat terugge trokken moest leven, wilde ziji dit door een verblijf in een badplaats ontgaan. Zij was zeer ontstemd door het schijn- testament van haar man. Daar zij geen vermoeden van zijn geschokte financiën had, en hem voor een man had gehouden, wiens rijkdommen onuitputtelijk waren, was zij er zeker van geweest, dat hij haar een groot vermogen zou hebben achter gelaten. En nu zou zij niets krijgen, en slechts aangewezen zijn op wat Romana haar zou geven. Dat Wekte haar veront waardiging op. Haar stiefdochter was haar nooit sympathiek geweest, nu begon zij haar te haten. Tegen haar dochter Beatrix spraik zij onverholen van het jagen naar een erfenis en deze was het hiermede volmondig eens, Maar alle verontwaardi ging en alle hatelijke opmerkingen hielpen niet. En in haar lichtzinnigheid brak me vrouw Bylla er zich niet lang het hoofd over. Het was haar tenslotte onverschil lig waar het geld vandaan kwam, om haar wenschen ten uitvoer te kunnen bren Rijia ielbelastingplaatjes. „De Kampioen", het orgaan van den A.N.W.B., Toeristenbond voor Nederland verneemt, dat de Rijksmunt te Utrecht rijwielplaatjes, die bij het ombuigen bre ken, grades door nieuwe vervangt, als men de beide stukken opzendt; althans, een der leden van den bond heeft dit onder vonden. Een briekaart als qui antie. Een inzender in het weekblad Tabaks blad deelt het volgende mede ter waar schuwing Een zeker persoon had van iemand een aangcteekenden brief ontvangen, met in houd een bedrag aan geld. Daarop had hij een briefkaart aan dezen verzonden waarop o.a. stond vermeld, dat h'ij het bedrag in orde had ontvangen. In zoo verre zou men dus zeggen is dat alles heel gewoon. Wat is echter het gevolg? De afzender van de briefkaart krijgt na ver loop van enkele dagen een proces-verbaal thuis, omdat de briefkaart, als vermel dende do ontvangst van gelden, gezegeld had moeten zijn, en beliep een boete van honderd gulden. De Zomertijd. Op vragen van het lid in de Tweede Kamer, den heer Braat heeft de minister van binnenlandsche zaken en landbouw geantwoord De ondergeteekende beschikt niet over gegevens, die hem zouden machtigen tot de verklaring, dat „het overgroote mee- rendeel van het Nederlandsche volk ver langend uitziet naar het, over het geheek jaar, handhaven van den Amsterdamschen tijd". Een wetsontwerp in zake den z.g. zo mertijd heeft het departement verlaten. Omtrent den inhoud daarvan kunnen, vol gens goed gebruik, thans geen mededee- lingen worden gedaan. Geld met een luchtje. Een:gen tijd geleden is in Duitschland aangehouden de muhi-millionnair Julius Barmat. een in den oorlogstijd rijk gewor den handelaar in levensmiddelen en soc.- democraat. Barmat heeft ook in Holland zaken gedaan. En wel eigenaardig is het dat deze le vensmiddelen-kapitalist (aan welk soort menschen de soc.-democraten indertijd bui tengewoon hat land hadden) financieelen steun heeft verleend voor de oprichting van het Rotlerdamsche socialistische blad dc Voorwaarts. Verder heeft in 1920 de Federatie van Transportarbeiders bij ge legenheid van de groote staking een leening van f50.000 bij Barmat opgenomen om de stakers te ondersteunen. Ook de com munisten werden dus geholpen. Tenslotte komt nu H. Sneevliet open baren, dat bij die gelegenheid ook de Mo derne Bond van Transportarbeiders (s.d. a.p.) f50.000 van Barmat heeft geleend! Bovendien maakt Sneevliet nog dit ver schil dat, terwijl de Federatiemannen niet wisten wie de geldschieter was, de Moder nen dat wel wisten daar zij, met een Duit sche delegatie, ten huize van Barmat ver gaderden, waar de Federalisten nooit ge weest zijn. De Harivichboot vastgel open Do Harwich-boot is Dinsdagmorgen tusschen 7 en 8 uur vlak voor den ingang' van den Waterweg tijdens mist aan den1 grond geloopen. Slcepbooten hebben bij', hoog water tevergeefs getracht, het schip los te trekken. Passagiers, mail en bagage zijn in den loop van den morgen aan den wal ge- gebracht. De pogingen om het schip vlot te krij gen worden voortgezet. SCHOOL EN KERK. lingen en do benoeming der vaste com- De inklaringen van uit België komende schepen. Naar aanleiding van een adres van de Kamer te Terneuzen inzake het inklaren van schepen bestemd voor havens aan de We ster-Schelde bericht het bureau, dat bij een zijnerzijds ingesteld onderzoek is gebleken, dat de aangehaalde bezwaren in hoofdzaak juist zijn. Het is voor do bin nenschippers vaak zeer bezwaarlijk te Bath in te klaren, vooral bij ongunstig we der. Wel wordt dan toegestaan te Hans- weert in te klaren, doch dan is men ver plicht zijn weg verder door het Zu:d- Beveiandsch kanaal te vervolgen, hetgeen ook bezwaren medebrengt. Al wordt nu aan het verzoek van Terneuzen voldaan om een inklaringskantoor te Walsoorden te vestigen, dan zal het kantoor te Bath Ger. Kerken. Krabbendijke. Zondagmorgen werd Ds. A. Andree, geref. pred., overgekomen van Werkendam, tot zijn dienstwerk bevestigd door Ds. A. P. Lanting van Wolfaarts- dijk. Deze had tot tekst Efeze 4:1116. Des namiddags deed Ds. Andree intree met Kolossenzen 1 :27b en 28. Aan het slot vonden de gebruikelijke toespraken gen. En dat Romana nu het geld moest verschaffen stond bij haar vast. Zij zeide dus tegen Romana, dat zij voor haar ontspanning nog eens naar een badplaats moest gaan, en eischte daar voor een groote som van haar. Maar Romana zei haar kalm en beslist idat er nu geen geld wla's voor zulk een reis. Al het beschikbare kapitaal was nu voor de zaak noodig. j Mevrouw Bylla haalde ongeduldig haar mooie schouders op. „Dat is belachelijk, Romana, zoo'n ba gatel zul je toch wel los kunnen maken". „Neen, mama, dat kan ik niet", ant woordde Romana kalm. „Zeg liever, dat je het niet wilt. Mis schien doet het je plezier een troef uit te spelen met deze belachelijke volmacht, die je je vader in mijn afwezigheid wel zult hebben afgedwongen. Omdat hij ziek en zwak was, kon hij geen weerstand bie den aan je dringen." Romana keek haar strak en kalm aan. „Geloof wat u wilt, Mama. In elk ge val is het mij niet mogelijk u nu al weer zoo'n groote som voor een verblijf in een badplaats te geven". Mevrouw Bylla was buiten zich zelf. „Niet mogelijk? Belachelijk! Indiener op het oogenblik in de kas der zaak, niet zoo veel geld beschikbaar is, hetgeen ik trouwens niet geloof, zou je mij deze klei nigheid toch kunnen voorschieten uit je particulier vermogen. Ik weet toch dat je dezer dagen meerderjarig wërd en meer dan een^ millioen bezit aan je moederlijk erfdeel." Romana verried door niets, dat zij haar geheele vermogen had opgeofferd om de firma te redden en den naam van haar vader voor schande te bewaren. PROVINCIE-NIEUWS. Kamer van Koophandel voor de Zeeuwsche eilanden. In de Vrijdag a.s. te Middelburg te houden vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuw sche eilanden, komen aan de orde een viertal ingekomen stukken, die het bureau voorstelt voor kennisgeving aan te nemen. Verder is aan de orde de verkiezing van een voorzitter, van voorzitters der afdee- in het vervolg te Bath zouden moeten in klaren, deze plaatsen zijn toch niet aan de Wester-Sohelde gelegen. De gedachte zal derhalve zoodanig moeten worden uit gebreid, dat gelezen wordt: plaatsen ge legen op Walcheren of schepen via Vhs- siiigen varende. Het bureau heeft geen be zwaar het voorstel aan te vullen in den geest als door de commissie wordt aan gegeven. Riliand-Bath. Maandagmorgen kwam de Raad in voltallige vergadering bijeen. Na opening houdt de voorz. ter gelegenhe d van deze eerste vergadering in het nieuwe jaar eene rede, waarin een overzicht wordt gegeven van hetgeen in 1924 tot stand kwam, De financieeie toestand bleef bij voortduur gunstig, blijkens de gegevens van het Centraal Bureau voor de Stati stiek zijn er slechts een drietal gemeenten in Zeeland, waar de belasting lager is. De voorz. hoopt op oen eendrachtige sa menwerking van den Raad en wenscht den leden Gods Zegen toe. Dhr. Van de San- de, sprekende namens den Raad, nam met voldoening kennis van de gunstige mede- deelingen, nopens den toestand dei* ge meente en der financiën. De Raad mag hiertoe hebben meegewerkt, aan B. en W. komt toe een woord van lof voor hun be leid. Gaarne zegt hij de medewerking van den Raad toe op de aangename wijze, waarop dit ook het vorige jaar geschied de. De voorz. dankt daarop voor deze welwillende woorden. Enkele mededee- lingen, worden voor kennisgeving aange nomen. Verzoeken om voorschot op de gemeente vergoeding voor 1925 van de Be sturen der R.K. School en der Chr. Schoo-l op Geref. grondslag worden in gewilligd. Door B. en W. wordt voorge- toch niet kunnen worden gemist, aange zien in ieder geval de schepen bestemd voor de havens van Woensdrecht en Os-- sendrecht te Bath zullen moeten kunnen s*eld oyer te gaan tot aanleg van gas inklaren. Ook in vroeger jaren zijn reeds j waterleiding in de nieuw ontworpen straat, meermalen pogingen aangewend om in Wal ~e Mabeg is bereid jlen aanleg van soorden een slation van inklaring geves tigd te krijgen, doch dit ontmoette toen bezwaren bij den loodsdienst, welke dienst meende dat daardoor de vaart van de groo te schepen zoude worden bemoeilijkt. Men meende dat de beste oplossing zou de zijn, dat bij Saeftingen een drijvend inklaringsstation zoude worden gevestigd. Hiervoor kan een oude boot worden ge bruikt, voorzien van een motorsloep. Zoo lang dit niet het geval is, zal het echter gewenscht zijn dat vrijheid wordt gelaten aan belanghebbenden of te Bath of te Hans weert in te klaren. Wat het uitkla ren betreft, is liet zeker bevreemdend dat dit wel te Hansweert is toegestaan doch niet te Terneuzen en Vlissingen. Het bu reau stelt voor het verzoek van de Ka mer te Terneuzen bij den Minister van Financiën te ondersteunen, onder mede- leeling van bovenstaande opmerkingen. De commissie voor het verkeerswezen ver- eenigt zich met het voorstel van het bu reau. Zij wijst er echter op, dat zooals het voorstel luidt schippers voor andere plaatsen op Walcheren dan Vlissingen ook „Het spijt mij. Mama, maar ook daar van kan ik geen geld los maken, u zult trouwens ook in het vervolg uw uitgaven moeten inkrimpen. Het leven, dat u tot nu toe heeft geleid is te duur. De geheele inrichting van het huishouden moet be perkt worden. Wij zullen voortaan fat soenlijk, maar niet meer verkwistend, le ven. Een verblijf in een dure luxe-bad plaats heeft u pas achter ddh rug. Een tweede zult u moeten opgeven." Mevrouw Bylla was sprakeloos bij de zen beslisten toon en bij het vooruitzicht dat Romana haar voor oogen stelde. Zij verborg haar gevoelens achter een spot tend lachje. „Je wilt grapjes maken. Maar ik vind die lang niet op hun plaats. Mijn zenu wen zijn natuurlijk door al die emoties der laatste dagen zeer in de War, en ik moet iets voor mijzelf doen. Het verblijf in een badplaats is voor mijn gezondheid beslist noodzakelijk. En daarom zal ik wel niet langer om dit geld behoeven te bedelen. Ik eisch het eenvoudig. Het is je plicht mij het noodige voor mijn onderhoud te verschaffen". Romana bleef kalm. „Zeker, voor het noodige onderhoud. Indien de dokter een kuur in ©en badplaats voor u beslist noodzakelijk acht, dan moet en zal ik de onkosten betalen, maar dan zult u een kleine eenvoudige badplaats moeten opzoeken en Beatrix zal niet met u meegaan. En dan koimt u gemakkelijk uit met het vierde deel van wiat u vraagt. Ik zal den dokter dus telefoneeren, om hem te vragen of hij een badkuur beslist nood zakelijk voor u vindt." Romana bleef op haar stuk staan. De dokter verklaarde, dat mevrouw Bylla volmaakt gezond was, en dat eenige weken van rust en afzondering haar meer goed zouden doen, dan een vermoeiend verblijf aan een luxe-badplaats. Mevrouw Bylla en Beatrix gaven Ro mana en den dokter Weinig vleiende na men. Maar de reis naar de badplaats had niet plaats. En in het vervolg bleef nog veel achterwege wat mevrouw^ Bylla en de niet minder verwende. Beatrix tot nu toe voor beslist noodzakelijk hadden gehouden. Zij kwamen wel in opstand tegen de voogdij van Romana, maar ten- siotte moesten zij zich toch buigen voor haar vasten wil. Het geld mocht niet meer met volle handen naar alle, windstreken worden weggeworpen. De rekeningen voor de huishouding gingen door de handen van Romana, en als moeder en dochter te hooge eischen aan de kas stelden, sprak Romana haar veto uit. Er werd veel kwaad bloed gezet. Ro mana moest zich veel schimpscheuten laten welgevallen. Maar zij bleef onwankelbaar bij hetgeen zij voor goed en recht hield, De mooie Beatrix zei op zekeren dag, terwijl zij haar neus ophaalde, tegen Ro mana: „Men kan zien, dat kruiden ers- bloed door je aderen stroomt. Het zou mij onmogelijk zijn zoo kleinzielig en gie rig te schrapen en te rekenen als jij het doet". Daarop antwoordde Romana doodkalm „Het is waar, ik heb geen blauwbloed in mijn aderen zooals jij, Beatrix, maar ik heb van mijn voorouders geleerd Ket geld naar waarde te schatten, omdat ik weet hoe moeilijk liet verdoemd is. Dat weet jij wel is waar niet, jij weet alleen hoe gemakkelijk het wordt uitgegeven „Stellig, ik weet het tenminste met gratie uit te geven. „Dat spreek ik niet tegen. Het is ook gas te doen geschieden mits over het be drag der kosten geen pacht behoeft te worden betaald, terwijl aan de Water leidingmaatschappij eene garantie van 10 pot. moet worden uitgekeerd per jaar van de aanlegkosten, waarvan echter de op brengst in aftrek gaat. B. en W. geven den voorkeur aan volledigen aanleg ter stond, daar aanleg in gedeelten naar be hoefte veel dubbel werk veroorzaakt en men bovendien geregeld met een slechte bestrating zit. Jammer is het, dat de Raad vroeger niet dadelijk tot het leggen van een hoofdleiding besloot. De woningen thans aan de zijleiding aangesloten, zou den eveneens aan de hoofdleiding kunnen worden aangesloten. Dhr. Van de Sande begroet hel voorstel met instemming. Het is de beste en afdoende oplossing. Hij is een tegenstander van het aanleggen der leiding bij kleine stuitjes, daar dit voort durend een straat vol putten geeft. Dhr. Van Boven spreekt zich eveneens vóór het voorstel uit, maar betreurt het dat de Raad hiermee niet reeds vroeger is aan gevangen. Z.i. is dit te wijten aan een on gemakkelijker het met gratie uit te geven, dan het te verdienen." Mevrouw Bylla, die dit onderhoud had aangehoord, haalde spottend de schou ders op. „Jij zult het nooit leeren om met gratie geld uit te geven. Dus kan dat in het geheel niet zoo gemakkelijk zijn. Maar nu verzoek ik jullie niet meer over geld en verdienen te spreken. Men hoort hier in 'huis ternauwernood over iets anders spre ken dan over seftirapen en rekenen. Het zal niet lang meer duren of de beten in on zen mond worden nog geteld. Als je va der zag, wat je ons laat ontberen, zou hij zich in zijn graf omdraaien. Intusschen schonk mevrouw Bylla zich' een hoog glas Fransche champagne in. lederen morgen gebruikte zij bij1 den lunch een of twee glazen champagne cn dure geconfijte vruchten. Zij beweerde dit noodig te hebben voor het opwekken van haar zenuwen. Daar er nog een groote voorraad van dezen duren wijn in den kelder lag, had Romana tot nu toe kalm dezen overdadigen lunoh aangezien. Maar nu keek zij met een vreemd lachje op de mooie vrouw neer die in een kostbaar kan ten ochtendjapon op den divan lag. „Ik wensch u toe dat u nooit zult lee ren wat ontberen is. En zoolang u niet meer te ontberen heeft dan nu kan mijn vader rustig slapen." Daarna nam Romana afscheid en reed naar de fabriek waar haar inspannend werk wachtte. Moeder en dochter keken de eenvou dige, maar edele verschijning na. „Zij is onverdragelijk, deze vrouwelij ke gierigaard. Ik begrijp u niet, Mama, dat u u zoo iets laat welgevallen", zei Beatrix. Mevrouw Bylla haalde de schouders op. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1925 | | pagina 1