SCHOOL EN KERK. Schrijven met krijt. In het Weekbl. v. Gymn. en M. on derwijs schrijft G. J. de Groot over het schrijven met krijt: Sedert onheuglijke tijden schrijft ieder, die met een schoolbord te maken heeft, met wit krijt. Het schijnt wel voor de hand te liggen, dat wit op zwart het duide lijkst is. Physiologisch is dit echter niet het geval. Wetenschappelijke onderzoe kingen ovC^reclamekunst hebben geleerd, dat de kleuUn geel en zwart tot de sterkst contr asteeren de behooren en veel meer in het oog loopen, dan wit op zwart. In de vrije natuur vindt men iets dergelijks. De kleuren, die in de biologie als waar- schu wings kleuren worden beschouwd (land- salamander, vuurpad, wespen, rupsen van den St. Ja cobs-vlinder) zijn in den regel geel en zwart naast elkaar. Ik kan iedlbr, die veel op een bord schrijft of teekent, ten sterkste aanbevelen, eens een proef te nemen met okergeel krijt (ik gehruik geen ander meer, tenzij voor veelkleurige teeke- ningen). Het resultaat is verrassend, wat de duidelijkheid betreft, en> een met geel krijt beschreven bord ziet er voor de klasse veel prettiger uit. Vrijheid van Godsdienst! Het Protestantisme kende een grootsch ideaal: de onzichtbare kerk in het hart der geloovigen. Wat er soms van terecht komt, moge de volgende briefwisseling, meegedeeld in het Alg. Wlbld. v. Chr. en Cultuur, leeren: Onlangs wilde een lid der Gerefor meerde Kerk te overgaan naar de Hervormde Kerk terzelfder plaatse, en had de beleefdheid aan de kerkeraad der Geref. Kerk een briefje ta zenden mel dende dat hij ais lid dier kerk bedankte. Daarop ontving hij ten antwoord: „dat de kerkeraad, al zou dit voor hem het allergemakkelijkst zijn, u als lid der Gereformeerde Kerk bedanken maar niet zoo mag aanvaarden. De Kerk van Chris tus is geen op den wil van mensc'hen be rustende Vereeniging, waarvoor men naar eigen vrijen wil bedankt. Ziji wordt ge vormd door hen, die naar den wille Gods door waarachtige bekeering of door ge boorte uit geloovige ouders tot haar toe gebracht worden. Wie op grond van Doop of belijdenis tot haar gerekend worden, kunnen slechts door den Christelijken ban worden buitengesloten óf wel: men sluit zichzelf buiten het Koninkrijk Gods UIT DE PERS. De Staatsloterij. Het „Handelsblad" (liberaal) schrijft onder het opschrift: „Gij zult niet spelen" o.m.: De indiening van dit ontwerp op dit tijdstip, het voornemen om voor de schat kist een zestal tonnen gouds per jaar prijs te geven nu, zal men mogen verklaren uit „zekere Junigebeurtenissen", die haar schaduw vooruit plegen te werpen. Het is nu de tijd voor paradepaardjes, die het anti-revolutionnaire kiezersvolk gaarne ziet en gevaar voor de schatkist levert het niet op, ze te laten paradeerem, im mers de meerderheid, waarop de Regee ring steunt, zal voor dit denkbeeld toch niet te mobiliseeren zijn en zoo blijft ook dit ontwerp naar alle waarschijnlijkheid een erfenis voor een volgende regeering. Fraai vinden we een dergelijke politiek niet. Maar ook op zichzelf beschouwd is dit ontwerp niet bewonder ens waard Niets belet onzen antlkrevolutionnairen zich te onthouden van deelneming aan de Staatsloterij, niemland legt hun een stroo- breed in den weg, als zij het verderfelijk karakter van het kansspel propageerend, de publieke opinie voor afschaffing van alle loterij willen bewerken en rijp maken. Wellicht zal men het thans ingediende wetsontwerp als zoodanig moeten beschou wen. Dat evenwel, besluit het blad, recht vaardigt het ontwerp niet, dat een typi sche uiting is van de geestesgesteldheid, die aan anderen de eigen normen van goed en kwaad wil opdringen, een staal tje van echt anti-revolutionnaire politiek. PROVINCIE-NIEUWS. 's Heer Arendskerke. Met ingang van 1 Februari a.s. is in de plaats van tthr. W. P. Markusse, benoemd tot agent voor dan Raad van Arbeid te Goes, dhr. M'. Vogelaar, ambtenaar ter secretarie alhier. (Belangeloos.) Kapelle. Vrijdag had de eindles plaats van dc gehouden cursus voor eerste hulp bij ongelukken en bedrijfsongevallen, ge geven door Dr.Pfeiffer alhier. Door 18 1 erlingen waren de lessen getrouw ge volgd. Dhr. P. Paardekooper dankte in hartelijke bewoordingen Dr.Pfeiffer voor hal ontvangen onderwijs en bood als blijk van waardeering, namens zijn medeleer- igen Dr. Pfeiffer een fraaie eleetrische nulamp aan. Dr.Pfeiffer dankte voor o noogelijke waardeering. u Het gedaalde vliegtuig. Het bij Veere gelande vliegtuig is gis teren, voorzien van een nieuw: uit Enge land toegezonden motor. Heden zou wor den getracht op te stijgen op de wieide waar de machine de noodlanding deed. Goes centrum van Zeeland. Een schrijver uit Zeeland betoogt in het avondblad der „N. R. Crt." van Za terdag, dat Goes niet is het centrum van Zeeland. Nu kan men aan centrum' de beteeke- nis toekennen van de stad, de voornaam ste stad, en misschien zou het dan inder daad getuigen van eenige zelfoverschat ting wanneer Goes zich centrum van Zee land noemde. Echter kan men het woord centrum ook bezigen in den zin van „middelpunt", centrum, wat de Ligging betreft, dat als zoodanig het gemakkelijkst te bereiken is. En dan is Goes zeer zeker het centrum van Zeeland. We hebben meermalen op vergaderin gen, door bewoners van andere eilanden dan Z. en N.-Beveland een lans zien bre ken voor Goes als punt van samenkomst. En meer en meer wordt ons stadje de plaats, waar de jaarvergaderingen der Prov vereenigingen, waar de groote prov. bij eenkomsten worden gehouden. We slaan stellig de plank niet ver mis, wanneer we Goes de vergaderplaats van Zeeland noemen. Dat in ons gewest, met zijn door zee armen gescheiden eilandengroepen een dergelijk middelpunt van meer dan gewone beteekenis is, spreekt van zelf. In Zee land worden de moeilijkheden van een reis zwaar gevoeld en ook zwaar geteld. Het spreekt wel van zélf dat de „mid delpunt zoekende" eigenschappen van Goes deze gemeente ten goede moeten ko men. Wellicht zijn ze oorzaak dat in de toekomst Goes in beide beteekenissen cen trum van Zeeland wordt. De Zuid-Bevelandsche spoorweg. De directie der Nederlandsche Spoor wegen heeft het maken van grond- en kunstwerken, het leggen van sporen en wissels en het uitvoeren van andere werken, ten behoeve van die tramlijnen 's Heer ArendskerkeBorsseleGoes; GoesWolfaartsdijksche Veer en Goes Wemeldinge opgedragen aan de N.V. van Heum en Volkers Aannemings- Maatschappij te Den Haag voor de som van f 1.561.000. De hikziekte. In verschillende plaatsen in het diland Tbolen o.m. te Tholen, te Oud-Vosse- meer en ook in N.-Vossemeer komen ge vallen van hikziekte voor, blijkbaar niet van zeer ernstigen aard. (M.C.) Ellewoutsdijk. De bevolking der ge meente is in de laatst''- jaren vrej sterk terugloopende, hetgeen in de eerste plaats moet worden toegeschreven aan de op vallend mindere geboorten. Vóór 100 ja ren werden er in één jaar 39 geboren. Telkens om de 25 jaren daarna resp. 47, 37 en 30, terwijl in 1924 slechts 6 ge boorten werden aangegeven. Nog meer op vallend is, dat er in de gemeente 28 ge zinnen van jonggehuwden z,ijn, waar slechts 1 kind is. Het aantal schoolleer- lingen dat in de vroegere jaren 120 en 130 bedroeg is thans ongeveer 65. Er waren op 1 Januari 1925 153 gezinnen met 641 personen, gemiddeld dus 4. De heer J. Nieuwenhuise, sedert '1910 dijkgraaf van het Waterschap Elle- woutsdijk, vóór dien Gezworene, heeft het voornemen, wegens gezondheidsrede nen, ontslag uit die betrekking te verzoeken. -Aan den heer G. Noels, kantoorhou der van de telefoon alhier, die liet vorige jaar op wachtgeld werd gesteld, is thans een pensioen van f526,verleend. Krabbendijke. De heer J. M. Geuze is van Ossendrecht als Rijks-ambtenaar bij de belasting overgeplaatst naar hier. Driewegen. Benoemd tot ambtenaar aan de Ned. Ind. Bank Calcutta, Engelsch Ind., dhr. J. C. Folmer. Hansweert. De binnenkomende Congo- boot „Thijsville" is Zaterdagnaciht bij Bath omhoog gevaren en blijven zitten. Sleepbooten waren gisterenvoormididag ter assistentie aanwezig. Het sleepschip „Oso 12", schip per Versloot, geladen met metselsteen is Zaterdagnamiddag op den Westberm ge sleept, waardoor lekkage ontstond en een stoompomp werd aangenomen om het schip boven water te houden. Na leegge pompt te zijn is da lekkage met noodr reparaltie gedicht en heeft het schip heden de reis voortgezet. RECHTSZAKEN^ Uitspraak zaak-Lindenibergh. Overeenkomstig den eisch veroordeelde de kantonrechter heden dhr. L., tot een boete van f 200 s. 90 dagen hechtenis, ter zake van het onbevoegd uitoefenen van de geneeskunde en f50 s. 50 dagen hechtenis voor het plaatsen van een advertentie in de Goe&he""Courant, waarin hij zich' ten onrechte Dr. noemde. Inzake het plaatsen van advertenties in het Noord-Bevelandsch Advertentieblad, wcKl de beklaagde vrijgesproken. SPORT. Voetbal. Zuidelijke 2e klasse. Voor de tweede klasse van den N.V.B. speelde Zondag Middelburg 1 tegen Lon- ga, en won daarvan met 31, waardoor haar eerste plaats weer krachtig werd versterkt. Zuidelijke 3e klasse. Voor de derde klasse werd gespeeld Vliss. II -Zeelandia met 0—4 en Stavast Bergsche Boys met 02 tot uitslag. Zeeuwsche Voetbalbond. Eerste klas. Voor den Z.V.B. 1ste klasse speelde Walcheren II tegen Terneuzen II met I2 tot uitslag. FINANCIEEL NIEUWS. Verzekering in moeilijkheden. Bij beschikking van dc arrondissements rechtbank te Den Haag, is ten aanzien van de N.V. Nederl. Spaarverzekering-Mij., vroeger te Eindhoven, thans te Den Haag, verklaard, dat deze Mij. verkeert in nood toestand ingevolge art. 40 der wet op het Levensverzekerings-bedrijf. De toestand der maatschappij wordt als zeer ongunstig beschouwd. Er is nagenoeg geen actief, zoodat van de vorderingen der spaarders weinig terecht zal komen. Failliet Hanzebank Haarlem aangevraagd. Naar de „Msb." verneemt is het fail lissement van de Hanzebank in het bisdom Haarlem aangevraagd. Daar de procureur der Bank echter niet kon beschikken over de laatste ba- lansgegevens, heeft de rechtbank de be slissing omtrent deze aanvraag vier da gen uitgesteld. Het is niet onmogelijk dat de recht bank, Maandag a.s. uitspraak doende, haar beslissing zal uitstellen tot na de op 23 Januari a.s. te houden buitengewone vergadering van aandeelhouders der bank. Ook gaat het gerucht dat de loketten der bank gesloten zullen worden. Bij na vraag deelde de directie echter mede hiertoe geen opdracht te hebben gegeven. STADS-NIEUWS. i Valsche gulden. Door de gemeente-politie alhier is in beslag genomen een vermoedelijk valsche gulden, dragende de beeltenis der Konin gin en het jaartal 1923. BlGnAJ'enis-SoCliïTElT. Maandagavond, 12 Januari jl., waren tal van leden der Begrafenis-Sociëteit te Goes, voorzitter de heer A. R. Breet- velt, vergaderd in de „Prins van Oranje*. In die vergadering kon medegedeeld worden, dat in het afgeloopen jaar geen der leden of een hunner familiebetrek kingen bjj hen inwonende, door den dood aan de sociëteit of hun gezin was ont vallen. Twee leden werden in 1924 aan genomen, geen der tegenwoordige leden had voor zij a lidmaatschap bedankt. De geldmiddelen zijn, evenals vorige jareo, gunstig te noemen. Marie Antoinktta in de Landbouw- Bioscoop. De Fransche revolutie blijft, ondanks alles wat wij in de laatste jaren hebben beleefd, nog altijd een der merkwaardig ste gebeurtenissen in de geschiedenis. Wat zich daar heeft afgespeeld is niet te ver gelijken met de omwentelingen in Rusland en DuitschlanJ, die wij eenige jaren ge leden hebben zien ontstaan als gevolg van de oorlogsdébacle. De Fransche Revolutie is het gevolg van eene verdeeling der bevolking in de aristocratie, die zich in weelde baadde en een verfijnde luxe en beschaving tea toon spreidde en het proletariaat, waarom nie mand zicb bekommerde en dat in de elleadigBte levensomstandigheden zijn be- utaan voortsleepte. Onder al de vreeseljjke gebeurtenissen, die dit tijdperk in de Fransche geschie denis heeft neergelegd, is wel de meest ontroerende, die van den ondergang van het koningshuis, en wjj raden ieder, die het tragische daarvan nog eens wil onder vinden, een tocht naar bovengenoemde bioscoop aan, Wij zien daar de jeugdige Marie An toinette in haar ouderlijk huis als de dochter van Frans I en Maria Thereria, daarna vinden wjj haar als gemalin van den dauphin, den lateren Lodewijk XVI. De on beteeken ende, goedhartige Lodewijk is niet in staat deze vrouw te boeien en haar levenslustige aard en weeldeneigin- gen voerei haar naar bals en festjjnen, terwijl de eenvoudige koning zich liefst maar ophoudt in zijn woonvertrekken en bjj zijn kinderen. De revolutie maakt aan deze vreugde een einde en in de uten van gevaar ko men de koning en koningin nader tot elkaar. Wij zien de bekende geschiedenis van het collier van gravin de la Mothe en kardinaal Rohan afspelen, waarvan nog niet is bewezen of de koningin daarin al of niet de hand heeft gehad. Geweldige tooneelen leveren de be storming van de paleizen in Versailles op en later van de Tuilerieën door het gepeupel van Parijs. De vlucht der Koninkl. familie onder den naam familie Korff, brengt hen niet verder dan Va rennes, waar de beloofde wisfelpaarden ontbraken en zij herkend, worden vast gehouden, waarna de vernederende terug tocht naar Parijs aanvangt. Opgesloten in den Temple begint het einde van het drama. Achtereenvolgens worden de Koning, haar beste vriendin en haar schoonzuster van Marie Antoinette verwjjderd om te sterven onder beulshan- den of in die van het vreeselijk gepeupel te vallen. De eenige zoon wordt op bevel van het welvaartscomité iu handen gesteld van Simone, den bewaarder van de Temple een liederlijke kerel die aan de Koningin toevoegt dat hij met al de verachting, d:e hij alles wat haat betreft, toedraagt, zal trachten er een goed schoenmaker van te doen groeien. Ten slotte zien wjj ook Marie Antoi nette, die onder alle omstandigheden haar noblesse heeft weten te bewareD, op de beulskar vervoeren naar het schavot. Deze film, die nog hedenavond en Dinsdagmiddag wordt gespeeld is wel een bezoek waard. Bioscoop Schuttershof. rDe witte rozen van Ravensberg", naar den bekenden roman van dien naam, was bet hoofdnummer in deze bioscoop. Ren film, waarop de ontwerper trotsch mag wezen, en welke door de hoofdpersonen uitstekend werd gespeeld. De spanning weet men in deze film tot bet hoogste op te voeren. Vooral tijdens de hypnose, welke op de nog jonge vrouw van den Duitschen vorst wordt toegepast. Wjj zien haar door de onzichtbare macht gedreven, allerlei geheimen openbaren, welke echter de partij, die ze weten wilde, niets opleveren. Na een zeer spannendesaénce wordt het uiterste van haar gevergd, n.lc zichzelf en haar kind dior verdrinking om het leven te brengen. Doch gelokkig worden zij en het kind door baar echt genoot, welke van een en ander op de hoogte was gesteld, van een wissen dood gered. Nadat de hypnotiseuse uit het slot ver wijderd was, werden de geheimen, waar zoo naar gezocht was, aan de jonge vorsten geopenbaard, en was het aan de graftombe van haar op het schavot gestorven moeder, dat de vorst verklaarde, dat de witte rozen van Ravensberg van nu af aan niet meer bezoedeld zouden zijn, doch rein van kleur. De voorstelling, welke met een weten schappelijke film was geopend, werd ge sloten met een grappige 2-acterVer» leiding. Ook kregen wjj nog eenige der nieuwste dansen te bewonderen, waarvan de diverse bewegingen, door een langzaam-werkend apparaat werden verduidelijkt. GEMENGD NIEUWS. De schipbreuk van de Mercuriits Een der opvarenden van de Mercurius vertelde aan de „Tel.' heit volgende: De „Mercurius" was op weg van Va lencia naar Amsterdam. De lading bestond in hoofdzaak uit vaten wijn, Zuidvruch ten, suiker en stukgoederen. Óp 7 Januari, 's middags* om 4 uur, passeerden wij Gibraltar. Het weder was vrij goed. Het was helder zicht. De voor uitspringende rots der Engelsche vesting was te zien. Twintig minuten later voel den wij een hevigen schok, en op hetzelf de oogenblik lag het schip geheel stil. Ai spoedig werd het duidelijk, dat de „Mercurius" bij de Parel-rots, op de Spaansche kust, tegenover Gibraltar, was vastgeloopen. Het schip verkeerde onmid dellijk in een zeer netelige positie, daar het met betrekkelijk veel vaart op de rots achtige klippen was geloopen. Vermoedelijk heeft de sterke stroom, welke daar heerscht, het schip zeer uit den koers gezet. Al spoedig na de stranding, kreeg het schip slagzij over bakboord. Ruim I en II maakten water. Hier moet de „Mer curius" een ernstig lek gekregen hebben. Deze ruimen liggen in het voorschip. Met Morse-seinen kregen wij verbin ding met een passagiersschip, dat draad loos Gibraltar waarschuwde. Na een paar uur kwam een sleepboot opdagen. Toen was er evenwel nog geen gevaar. Er werden tachtig vaten wijn over boord geworpen. Dit gaf evenwel niet veel. Intusschen werd het weder slechter. Er ontstond 's avonds een hooge zee en tel kens sloegen zware brekers tegen het vast zittende vaartuig, waarin geen beweging meer te krijgen was. Tevergeefs was nog getracht, met behulp, der machines van de rotsen af te komen. Het schip stiet zwaar op en neer, en de toestand werd meer en meer kritiek. De gezagvoerder pleegde overleg met zijn officieren, en na scheeps raad besloot men, wanneer het slechte weder aanhield, het schip te verlaten. Tot overmaat van ramp werd den vol genden dag gerapporteerd,.dat de bunkers water maakten. Het binnenstroomende wa ter was niet meer tegen te houden. Order werd gegeven de vuren te dooven. Noodseinen gingen nu omhoog, en het Doensche b-rg'ngsvaartuig „Freya dat in de nabijheid was, naderde met volle kracht. Evenwel seinde, deze boot met Morse-signalen, dat ze, wegens de hooge zeeën, niet bij ons kon komen. Draadloos werd,nog een sleepboot te hulp geroepen. Toen het weder een beetje bedaarde, kon den de schipbreukelingen van de „Mer curius", die ten doode bleek opgeschre ven te zijn, deze verlaten. Dit geschiedde met eigen reddingbooten en de sloepen van de „Freya". De matrozen en het machine- personeel gingen naar een zeemanshu s in Gibraltar, de officieren kregen verblijf (n een hotel. Twee dagen na de stranding is van Gi braltar uit gepoogd bij laag water een deel van de lading te bergen. Veel was door de zware zeeën vernield. En onze zegslieden waren van oordeel, dat ook zeeschuimers aan boord waren geweest, om een en ander van hun gading te rooven. Inmiddels was de „Mercurius" vóór de brug midscheeps gescheurd en in tweeën gespleten. Alles stond vol water. Er viel niet veel meer te redden. Ook de opvarenden zeiven hadden het meeste bij dit ongeluk verloren. In Gibral tar werden dc mannen goed verzorgd, tot dat een week na de ramp de „Rembrandt" op de thusreiis paar Nederland, draadloos order ontvangen hebbende de schipbreu kelingen op te pikken, de haven binnenliep. De 28 man der „Mercurius" kwamen daar aan boord. Bij het passeeren van de Parel- rots, \yelke voor hun schip, zoo noodlottig werd, zagen zij slechts 'bet rampzalige wrak, waar de schuimende brekers over heen sloegen, en waarvan, gezien den rots- achtigen bodem waarop het zit, binnenkort niets meer te bespeuren zal zijn. Geweer afgegaan. Vrijdagmiddag is, naar het FIsgz. meldt, te Nieuwkuijk een ernstig ongeluk gebeurd. Een jongen liet in de schuur van den land bouwer Verreijt een geladen geweer uit een rek vallen, met hst gevolg dat het schot afging en Verreijt, die tor plaatse was, de volle lading in zijn borst kreeg. Dc man was op slag dood. Hij was we duwnaar en vader van 6 kinderen. Waaghalzerij Als „toppunt van moed" werd Woens dag in een circus te Amsterdam tijdens de voorstelling de sensatie vertoond, dat een flegmatiek Amsterdammer met den leeu wentemmer in de leeuwenkooi een partijtje kaart speelde. Het betrof een, wedden schap om f 300 met de directie. Deze ver loor het, want de man hield het goed vol. Maar de directie heeft vermoedelijk haar f 300 er wel uitgekregen door een extra bezoek van sensatie-lustigen. En hierdoor geprikkeld heeft nu ook een „goed bekend staande dame" aange boden tijdens het leeuwennummer in de kooi een flesch wijn te brengen. Zij bedong echter gemaskerd te zijn, wat de sensatie wellicht nog meer prikkelde. We kunnen slechts weinig eerbied heb- ebn voor deze waaghalzerij die alleen eenig voordeel kan hebben voor de directie, en die alleen lof brengt voor den tucht dien de temmer onder zijn leeuwen heeft. En wat een plcrler, om daarnaar te gaan kij ken, in de hoop dat het niet goed gaat! De moord op den makelaar Busch. Het Volk deelt nog enkele bijzonder heden mee omtrent de aanleiding, die er voor de Amsterdamsche recherche was, de zaak van de verdwijning van den makelaar Busch opnieuw ter hand te nemen. Ongeveer vier maanden geleden kwam van de Qaagsche recherche het bericht, dal daar een anogieme brief was ont vangen, waarin werd meegedeeld, dat de moordenaar van rnr. Wijsman dezelfde zou zijn als degeen, die schuldig is aan de verdwijning van den koopman Busch, na diens bezoek aan den heer van M. op den Overtoom. Iedere verdere aan wijzing ontbrak en na overleg met de justitie is de recherche op zeer voorzichtige wijze in de Overtooin.zaak aan hst speuren gegaan. Resultaat leverde dit echter niet op en gedurende een aantal weken liet men de zaak rusten. Totdat, nu ongeveer drie weken ge leden een ingezetene van Amsterdam een anoniemen brief tusscheD zijn correspon dentie vond, klaarblijkelijk afkomstig van denzelfden persoon, die naar de Haagsche recherche geschreven had. In dien tweeden brief stond evénwel iets, waaraan de opsporings-ambtenaren meer houvast had- den. Rr werd in gezegd, dat, als men zou graven onder den groad in de garage aan den Overtoom en men bleef daarbij in de bunrt van een bepaaldelijk aange duide p'ek, men zonder twjjfel het lijk van den vermisten Busch zou vinden. Verder werd in dezen brief de thans ge» arresteerde bouwondernemer als dedider aangewezen. Als plaats, waar men zou moeten graven, werd een putje voor waterloozing in de garage genoemd, Rr bevinden zich evenwel eenige van die afvoerputjes in den vloer, vandaar dat, toen de recherche j.l. Vrjjdag met de uitgraving van den grond begonnen is, er niets werd gevonden, maar men Zater dagmiddag na volhardend werken op iedere plek, waar zich een putrooster be. vond, het onderzoek met succes bekroond zag en het ljjk van den vermiste voor den dag kon worden gehaald.

Goessche Courant | 1925 | | pagina 2