IV. 9. Maandag 19 Januari 1928. 112® Jaargang. V tfia/M WAT HEB IK JE GEDAAN? FEUILLETON IK DRAAG NU CR ES ECONOMIE SCHOENENI VI CT. Veto) BORSTSIROOP ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE S COURANT N Dttgave Miami, \fenn. „Goesche Courant" Kieeawens Rass' Drukkers- en Ulteevershedrilf en Kleemvens Ross' Brakkers- en Uitgeversbedrijf ADVERTENTIEN. van 15 regels fl,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f2,40. Bewijsnummers 5 cent. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur v; \middag. DE GLINDHORST. Eenigen tijd geileden is door het „Vad. een boekje opengedaan omtrent ergerlijke wan-toestanden, aan het Geref. opvoe dingsgesticht ,,De Glindhorst dat door het Rijk wordt gesubsidieerd. De minister van Justitie heeft in antwoord op hem ge stelde vragen, deze klachten moeten be vestigen. Thans is de directeur-dominé dooreen directeur-militair vervangen, terwijl ook in het bestuur der stichting wijziging is gekomen. En nu wordt getracht den Augiasstal te reinigen. Het „Vad." niet tevreden gesteld door het ministerieele antwoord heeft een be zoek aan de stichting en de omgeving» gebracht en schrijft nu het volgende: Tot goed verstand van zaken zij eerst het een en ander meegedeeld over doel en inrichting van het gesticht. De inrich ting heeft ten doel het Verwaarloosde kmd een gereformeerde opvoeding te verstrek ken in zeer eenvoudig landelijk en land bouwend milieu. Men volgt daarbij het stelsel van coëducatie en wA zooveel mo gelijk den gezinsband handhaven. De kin deren komen dus bij gezinnen, terwijl voor d'e moeilijke kinderen twee paviljoens zijn gebouwd: een voor jongens en een voor meisjes. Ruim 10 jaar geleden begon men met de uitvoering van het plan. Er werd een groot stuk hei motf een paar boerderijen aangekocht en ds. Vogelaar werd met het directoraat belast. Achterna redeneeren is altijd gemakkelijk, maar men behoeft «naar een oog over de stichting te laten gaan, om tot de overtuiging te komen, dat een zeer oneconomische en hoogst onprac- tische geest de zaken heeft bestuurd. Vast staat, dat èn het oprichten der gebouwen èn het ontginnen der gronden geschiedde op de kostbaarste, meest onpractische manier. 't Lijkt ons onbillijk, den oud-direc teur alleen de schuld te geven. Minstens even schuldig lijkt ons het oude bestuur, mannen van naam en be teekenis, die maar Gods water over Gods akker lieten loo- pen, al klommen de tekorten en al ver ergerden de toestanden. Het gebeurde mét den pachter, die zich aan een van de hem toevertrouwde kinderen vergreep dateert al uit 1920. Daarna zijn nog meer gevallen van zwangerschap voorgekomen. Wa't de sexueele misstanden betreft, moet scherp onderscheiden worden tus- sfchen de paviljoens en boerderijen. In de paviljoens schijnt elk toezicht te hebben ontbroken. Ettelijke verpleegden leefden, naar men oms verzekerde, als man vrouw. Hoewel de persoon van den direc teur in dit verband niet werd genoemd, ging en gaat zijn gezin wel over de tong. Wij kregen dit laatste van een direct be> trokkene bevestigd. Van zeer bevoegde zijde hoorden we, dat kinderen afkomstig uit de droevigste gezinnen verzekerden, op de Glindhorst Voor alien die sukkelen met moeilijken en ouregelmatigeu stoelgang zijn Mijnhardt's Laxeertabletten on misbaar. Zjj werken vlug en radicaal en veroorzaken niet de minste kramp. Doo* 60 ct. Bij apoth. en drogisten. erger dingen gezien en beleefd te hebben dan in het ouderlijk huis. Ontvluchtingen, uitstapjes, scharrelpartijen waren aan de orde van de dag. Verschillende personen zeiden ons, dat voortzetting van het oude regiem veel meer kwaad dan goed zou doen. Zeer eigenaardige opvattingen heersch- ten intusschen ook omtrent de gezinsver pleging. Er waren gezinnen van 18 kinde ren, pleegouders niet meegerekend. Ge zinnen van 1516 kinderen waren vol strekt geen zeldzaamheid! De kostgelden aan de pachters verstrekt waren zeer laag. In den aanvang ontvingen zij per kind f2 per week. Daarvoor moes ten zij ook in de kleeding voorzien. Later lis dit bedrag op f4 gebracht. Dat bi> zoo'n betaling niet veel meer kinderexploi tatie is voorgekomen dan het geval is geweest, pleit o.i. voor de pachters. De betaling was onregelmatig en ge brekkig en geschiedde soms heelemaal niet. Tot zoover het Haagsche blad. Het blijkt daar op de Glindhorst wel een ware Janboel te zijn geweest. En de vraag mag waarlijk wel gesteld worden waarom ook van de zijde van het Dep. van Ju stitie niet beter toezicht is gehouden. Hole is het mogelijk dat het Departement niets vernam van wat in de omgeving van de Glindhorst het gesprek van den dag was en in artikels in de Barneveldsche Crt. werd meegedeeld. Ten slotte is Rijksgeld misbruikt om een dergel ij ken onzedelijken toestand te be stendigen. Controle op de wijze, waarop dit geld werd besteed, blijkt hier bitter hard noodig te zijn geweest. met Moeders 8tand)es over kapotte schoe nen! Dat onderwerk van Eco nomie-rubber maakt deze schoenen zoo bijzonder sterk, V. z lfs schoenwinkelier? zijn die ze niet wenschen te verkoopen, omdat ze meenen, dat het bun voordeel niet is. Kleingeestig, hé Waar niet verkrijgbaar, wende men zich tot de C. R. E. S. ECONOMIE SCHOEN FABRIEKEN HEVEADORP (Geld.). BUITENLAND. De Engeische vlootpolitiek. Naar in marine-kringen verluidt is de Britsche Admiraliteit voornemens de vloot in de Oostelijke wateren belangrijk te ver sterken, zoowel in de Middellandsche zee als in de Indische en Chineesche wateren. Zoo zal b.v. de Indische vloot worden vervangen door een geheel nieuw eskader van moderne sterker bewapende kruisers, die op het oogenbiik nog in aanbouw zijn. Deze veranderingen houden verband met de nieuwe vlootpolitiek, die in Engeland wordt gevolgd sedert de vernietiging van de Duitsche oorlogsvloot. Deze politiek beoogt, nu het niet meer noodig is in Europa een sterke vlootmacht geconcentreerd te houden, een wijziging te brengen in de verdeeling van de steun punten der Britsche vloot, waardoor deze beantwoordt aan de strategische eischen van het geheele Britsche rijk. De eenhe den zullen zoo worden gestationeerd, dat zij gemakkelijk kunnen worden gedeta cheerd naar plaatsen waar op een bepaald oogenbiik gevaar dreigt. Naar verluidt zal de Middellandsche zee-vloot die sedert den herfst van het vorig jaar reeds werd verdubbeld, binnenkort nog worden uitge breid. Chineesche zeeroovers. Dertig zeeroovers zijn te Singapore als passagiers aan boord gegaan van het groote stoomschip Hongwa, dat eigendom van Ghineezen is, maar onder Engelsche vlag naar Hongkong voer met ecnige honder den Chineesche passagiers en lading. Den 13den dezer, op vijf dagen afstand van Singapore, overvielen zij den kapitein en de officieren aan het ontbijt met de re volver in de hand. Zij maakten de draad- looze telegraaf onklaar en dwongen de officieren, het schip naar de Bias-baai te brengen, waar zij met den grooten buit ontsnapten. Er zijn geen menschen bij gedood. De zeeroovers, hebben drie da gen lang algeheel gezag gevoerd over het schip. BINNENLAND. van H. CourthsMahler met autorisatie vertaald door Mevr. J. P. Wesselinkvan Rossum. „Vader, beste vader, maak u geen zor gen". Hij keek haar wanhopend aan. „Ik maak mij onuitsprekelijk bezorgd. Wjat moet er van Bylla en haar kinderen wor den. Duizend dooden zou ik met vreugde sterven, als ik haar slechts kon redden. Als ik sterf, ben jij hier meesteres. Dit huis is je eigendom. De fabnek is geru ïneerd en kan den schuldenlast nooit dek ken. Er is geen cent meer in kas. O, barmhartige hemel ik verga van angst Toen had Romana de handen van haar vader gegrepen. Een zachte glans lag op haar gelaat. De vurige wensch, haar vader het sterven gemakkelijk te maken, overwon zelfs haar wrok tegen haar stiefmoeder. „Vader, beste vader, wees gerust, maak u geen zorgen meer. Leg al uw zorgen in mijn handen, ook die over mevrouivt Bylla en haar kinderen. Ik ben immers ge lukkig rijk genoeg, om de firma Nordegg te redden. Luister, vader, waartoe ik be sloten ben. Hoyer was hier, en vertelde mij, dat hij de firma insolvent moest ver klaren. Ik heb hem gezegd dat ik als deel genoot van de firma optreed en alle eischen zal dekken. Met mijn geheele ver mogen sta ik daarvoor borg ik koop eenvoudig de firma Nordegg van u en leid die verder, zoolang u leeft als uw com pagnon, later als chef der firma. Ein ik beloof u dat ik ze weer op de oude hoogte zal brengen. Geen smet zal op uw naam kleven. En om den kwellenden last van uw ziel weg te nemen beloof ik u, voor uw vrouw en kinderen te zullen zorgen. Zij zullen voor armoede en ontberingen be waard blijven." Haar vader keek haar aan met een bovenaardschen glans in zijn oogen. „Dat dat wil je voor mij doen, Romana?" „Ja, vader, dat wil ik, om u uw rust terug te geven. Maar ik stel een voor waarde. Van heden af zal ik te beslissen hebben wat er in ons huis wordt uitgege ven. Zelfs als ik mijn geheele vermogen ter beschikking stel, is zuinig overleg i boden. U moet mij volmacht geven. Slechts ik heb te bepalen, wat uw vrouw en haar kinderen mogen uitgeven. Ik geef u mijn Woord er op dat zij niets redelijks zullen ontberen, dat zij goed en onbezorgd zullen leven. Slechts de onzinnige verspilling wil ik tegenhouden en gezonde toestanden scheppen. Zooals nu kan het niet meer verder gaan, anders zou ook mijn vermo gen spoedig naar alle winden verstrooid zijn, en ik zou dan ook den ondergang niet meer kunnen tegenhouden. Die zou slechts verschoven worden". Heinrich Nordegg greep naar de han den van zijn dochter als een drenkeling naar den reddingsgordel. „Romana mijn dierbaar, edel kind hoe zal ik je danken. Je neemt een cen- tenaarslast van mijn hart. Ja ze zult on beperkte volmacht hebben. Je bent verstan dig en edel en je bent sterk. Je zult alles tot een goed einde brengen, mijn klei ne compagnonen je zult tegenover $ylla e Rijksmiddelen De rijksmiddelen hebben in December f32.407.000 opgeleverd, zijnde f 1.592.000 minder dan in de laatste maand van 1923. De bate uit de rijwielbelastiiig brengt dit nadeelige verschil tot f 1.546.000 terug. In het heele jaar 1924 waren de ontvang sten f431.926.000 of f 3.060.500 meer dan in 1923. Telt men er de rijwielbelas ting bij dan wordt de vooruitgang f8.360.600. De raming werd met nage noeg f35 millioen overtroffen. De laatste maand van het afgeloopen jaar heeft de stijgende lijn, waarin zich de opbrengsten der rijksmiddelen, althans voorzoover de gewone bronnen van inkom sten betreft, sedert eenigen tijd hadden be wogen, onderbroken. Ondanks 'het nadeelige verschil maakt dè staat over December geenszins een onbevredigenden indruk. De achteruitgang wordt voor ruim f 1 millioen verklaard door het trage vloeien van de successie belasting, die met genoemd bedrag bij de hooge baten van December 1923 ten ach ter is gebleven, nadat overigens de twee voorafgaande maanden (October en No vember j.l.) vrij veel meer dan ten vori- gen jare in de schatkist hadden doen vloeien. Schakelt men dan ook deze wis selvallige bate uit, dan bedraagt voor de overige middelen, het nadeelige verscjhil slechts ongeveer vier en een halve ton, de resultaten van een groot aantal vermeer deringen en enkele dalingen, waarvan de achteruitgang van f 1.394.000 bij de in komstenbelasting welke met f 5.082.500 op éein na de laagste opbrengst van het afgeloopen jaar gaf de belangrijkste was. Verder is er uit de personeele belas ting, voor welke de voorafgaande maanden niet onvoordeelig waren geweest, f250.000 minder ontvangen, terwijl de vermogens belasting, voor welke hetzelfde geldt, f 180.000 minder opbracht, en de accijns op suiker f379.000 minder. Bovendien was er dan nog een kleine achterstand van f80.000 bij de domeinen. De Witte Stad Donderdag is te Amstelveen, bij Am sterdam, de eerste steen gelegd voor den bovenbouw van de veertien eerste wonin gen van een complex van 3000 eengezins huizen, welke de N.V. Algem. bouw- en exploitatie Mij. De Witte Stad zich voor stelt daar te stichten. De president-commissaris der maat schappij dc heer Vermeer, zette uiteen, dat het de bedoeling is, dat het particulier initiatief in de behoefte aan woningen ver der zal voorzien. De ontwerper der plannen, de heer Gul den, heeft vervolgens de plannen toegelicht. Burgemeester Coliijn verklaarde vervol gens aanvankelijk weinig voor de plannen gevoeld te hebben maar ten slotte heeft hij gemeend, dat hij zijn medewerking van harte kon verleenen. i Faillissementen in Nederland Volgens mededeeling van het Handels informatiebureau van Van der Graaf Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 16 Jan. in Nederland uitgesproken 86 faillisse menten tegen 102 faillissementen in de zelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 16 Jan. 1925 179 faillissementen tegenover 176 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. De oyibewaakte overwegen Naar het „H.bld." meldt heeft het Rijkstoezicht op de spoorwegen een voor stel van de directie der NederlandscUm Spoorwegen -goedgekeurd om, ten behoe- per flacon ƒ1, 125 TJl^ VcrNrijijkJ3rSi£ltHAp»|lifl(cM<n0nyjttit". ve van het autoverkeer, bij de onbewaakt overwegen „voor-waarschuwingsteekens te plaatsen. Deze teekens zullen bcstaai uit twee schuins naar boven, wijzende ar men. Zij komen te staan 150 M. vóór d-' overwegen. De gewone kruisen op 55 M. vóór den overweg blijven gehandhaafd. Aan den wensch van de K. N. A. C. is hiermede tegemoet gekomen. RECHTSZAKEN. sterker zijn dan ik het kon zijn. Het is itmmers ook voor haar bestwil. Maar wees niet hard tegenover haar verootmoe dig haar niet. Het zal haar moeilijk val len, van jou te moeten aannemen wat ik haar had moeten nalaten." Romana streelde zijn handen. „Wees gerust, mijn beste vader. Zoo lang het maar ©enigszins gaat zal ik haar verzwijgen dat ik het ben die voor haar onderhoud zorg. Zij kan gelooven, dat u mij slechts tot uw zaakwaarnemer, tot uw opvolger in de zaak hebt benoemd. Zij behoeft, indien het niet noodig wordt, in het geheel niet te weten, dat u voor een bankroet heeft gestaan. U moet mij alleen in een voor den vorm opgesteld testament alle volmacht geven. Zij mag geen cent zonder mijn medeweten uit de kassa krij gen. Ik moet de uitgaven naar mijn vermo gen kunnen regelen, want door de vin gers van mevrouw Bylla stroomt het geld als zand. Zij moet een vaste hand boven zich hebben, en als ik mijn geheejle bezit ting in de waagschaal stel, moet ik ook de waarborg hebben, dat ik daarmee den ondergang stop en de firma Nordegg haar ouden, goeden naam kan teruggeven". Heinrich Nordegg had onder zijn kwel lende zorgen te veel geleden dan dat "Lij nu niet met vreugde in alles zou hebben toegestemd. Hoyer werd geroepen en een notaris. En met deze beide mannen als getuigen werd Romana Nordegg eigenares der fa briek, die zij met alle lasten overnam. Aan Hoyer werd opgedragen dadelijk alle schulden te vereffenen, respectievelijk voor alle nog een uitstel van drie dagen te ver langen, omdat Romana pas over drie da gen haar 21e jaar zou hebben bereikt, en Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Zitting van 16 Jan. 1925. De volgende zaken werden behandeld: C. d. K., 29 jaar, grondwerker te Heer Arendskerke, werd beklaagd dat hij in October 1924 te Goes een gummi regenjas, toebehoorende aan C. Traas heeft weggenomen. Eisch 6 maanden ge vangenisstraf. Ook werd behandeld de bekende zaak tegen J. B., natuurgeneeskundige, 37 jaar, wonende te Rotterdam. Beklaagde was door den Kantonrechter te Middelburg veroordeeld tot eene hechtenis van 2 maan den, wegens het onbevoegd uitoefenen van de geneeskunde te Vlissingen, door Maat je Schroevers, huisvrouw van L. van Bel- zen te behandelen met een pasgeboren hondje op een wonde te leggen. De be klaagde en de Ambtenaar van het O. M. waren tegen dat vonnis in hoogeir beroep gekomen. Eisdh bevestiging van het von nis van den Kantonrechter Mr. Kamp- huisen, verdedigde den beklaagde en vroeg vrijspraak. Politierechter te Middelburg. Zitting van 16 Jan. 1925. De volgende zaken werden behandeld: J. K., 23 jaar, arbeider te Wissenker- ke, werd beklaagd dat hij in den nacht van 25 op 26 November j.l. te Kats een haas heeft weggenomen, die toebehoorde aan H. v. d. Maas. Eisch f 20 b. of 20 dagen hechtenis. Uitspraak f20 b. of 20 dagen hechtenis. J. v. M., 24 jaar, schaapherder te Wo'l- faartsdijk, werd ten laste gelegd, dat hij op 9 Decemiber 1924 toen de jachtopzie ner de Bel herJ in het jachtveld onder Wolfaartsdijk in jagende houding aantrof en hem gelastte zijn geweer af te geven, hij zich tegen dien ambtenaar heeft ver zet. Eisch 14 dagen gevangenisstraf. Uit spraak 23 Januari 1925. Doordat eenzelfde advertentie 3 maal geplaatst 2 maal wordt berekend, is de prijs per regel slechts 16 cent pas vanaf dien dag vrij over haar vermo gen zou kunnen beschikken. Er was nog veel te bespreken en te doen Hoyer en den notaris werd het stilzwij gen opgelegd en Heinrich) Nordegg on- derteekende nog een laatste beschikking; die aan mevrouw Bylla den schijn moest geven alsof hij nog over iets te beschikken had, waarover echter Romana slechts had te disponeeren. Zoo was Romana van alle volmachten voorzien, zonder dat haar stiefmoeder behoefde te vernemen, daP haar echtgenoot niets had achtergelaten* en dat zij slechts afhankelijk was van de genade v an Romana. Al deze gesprekken hadden de laatste krachten van Heinrich Nordegg uitgeput. Toen alles geregeld was, en hij de geliefde vrouw voor armoede en ontbering bewaard en onder Romana's verstandige en krach tige leiding geborgen wist, ging hij zicht baar achteruit. Maar op zijn smal, vervallen gelaat lag een groote vrede, en zijn oogen dank ten zijn dochter, die zoo bereidwillig een offer bracht, totdat zij in den dood braken. Zoo was Romana de voogdes van haar stiefmoeder en de chef der firma Nordegg geworden. Haar vader was zacht en kalm in naar armen ontslapen. Alleen de oude Dotüs vertoefde nog aan zijn sterfbed. Intusschen amuseerde mevrouw Bylla zich uitstekend in de elegante badplaats ien was meer geërgerd over de onderbre king van haar genoegens, dan oprecht be droefd. toen zij door een telegram aan het sterfbed van haar man werd geroepen. Toen zij met Beatrix thuis kwam, was Heinrich reeds plechtig tusschen bloemen op een baar gelegd. De zorg voor zoo -flatteerend mogelijk rouwgewaad dmng voorloopig al het andere op den achter grond. Bij de begrafenis van haar man stond zij in een aandoenlijke houding, mooi en lieftallig om aan te zien, naast het lijk van haar man, En de mooie Beatrix von Rho- den stond naast haar mloeder en vertoon de een even aandoenlijk, hartbrekend beeld in haar elegant rouwgewaad. De rouwgasten keken vol medelijden, bewondering en verrukking naar de beide mooie vrouwen die hun smart zoo effect vol wisten te toonen. Bijna niemand lette op Romana Nor degg. Het bleeke, stille meisje met het strenge, gesloten gelaat dat zich zoo ter zijde hield bij de pracht van de begrafenis plechtigheid, die volgens mevrouw Bylla niet achterwege mocht blijven, wekte maar bij weinigen belangstelling. Romana was, voor de talrijke gasten die zich jaar op jaar te goed hadden gedaan in de woning vaai Nordegg een onbelangrijke persoon lijkheid. Naast de verblindende schoon heid der stiefmoeder en de bekoorlijk^ stiefzuster, kwam de edele, stille beko ring van Romana niet tot haar recht. Van haar grootere innerlijke waarde had nie mand eenig vermoeden. Zij was steeds te rughoudend en gesloten in den kring der menschen, die haar stiefmoeder rondom» zcc'h verzamelde. Niemand wist ook, dat aan Romana Nordegg het huis behoorde, waarin men gastvrijheid had genoten, en niemand vond het noodig om aan haar eenige opmerkzaamheid te wijden. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1925 | | pagina 1