roemt die als uitstekend. Het menu kan echter geen denkbeeld geven van de weel de der hors d' oeuvre, aangeduid met hiet woord zakoeska, van de kilo's kaviaar op een zilveren schotel opgediend, van de kleine steuren, de „sizji" en andere fijne gerookte visschen, waarvan de men- schen bijkans den smaak vergeten hebben omdat men hen in dezen tijd slechts met goud zou kunnen betalen. ►Iet menu vertelt ook niet, naar de Matin weet te verklappen, hoe pitachtig' de tafel versierd was met roode anjers, rozen en orchideeën, waarvan een des kundig oog de kosten op tenminste tien duizend frank heeft geschat. Wanneer wij nu nog mededeelen, vervolgt de Matin, dat de anti-chambre» van het sowjet-ge- zantschap wemelde van bakkers-knechts in korte broek en dat de dames Kras sin prachtige avondjaponnen droegen, die een ultra-chic Parijsch modehuis geleverd had, dan kan men zich een denkbeeld vormen van den eenvoud en den geest van gelijk heid, waardoor deze leiders der bolsje wisten gekenmerkt worden. MIJNHARDT's Keelpijn-Tabletten 60 ct. Hoest-TabJetten 60 ct. Bij Apoth. en Drogisten. BINNENLAND. Het proces van art 4.0. Voor de Haagsche rechtbank is Dins dag door mr. Marchant gepleit in d^ procedure over de intreding van art. 40 van het Bezoldigingsbesluit. De landsadvokaat mr. Telders verde* digde het standpunt der regeering. De conclusie van het O. M. is bepaald op 27 Januari. f Ned. Bank. De Nederlandsche Bank heeft met in gang van Donderdag j.l. haar tarieven over de geheele rij opnieuw met een half pet. verlaagd. Mr. Troelstra en de S.D A.P. De heer P. J. Troeistra heeft, naar „Het Volk" meldt, aan het partijbestuur van de S.D.A.P. bericht gezonden dat hij geen candidatuur voor het partijbestuur meer aanneemt. De heer W. H. Vliegen die reglementair wegens zijn verhuizing naar Den Haag het voorzitterschap der S.D.A.P. niet meer kan aanvaarden, heeft zich bereid verklaard zich voor het ove rige deel van het partijbestuur een candU datuur te zullen laten welgevallen. Bescherming van gebouwen tegen brandgevaar. In Staatsblad 620 is afgekondigd, als nieuw alg. Maatregel van Bestuur, het Kon. Besluit van 30 Dec. j.l. tot vaststel ling van bepalingen ingevolge de wet van 13 Jan. 1923 ter voorkoming van brand gevaar voor gebouwen en getimmerten. In artikel 1 daarvan wordt bepaald: Het is verboden ten behoeve van lood gieters werkzaamheden op torens, daken* goten of zalingen van gebouwen, daaron der begrepen 'getimmerten. a. een open of gesloten vuur aan te maken of aanwezig te hebben elders dan in de open lucht, op den beganen grond buiten het gebouw. b. toestellen, gevuld met spiritus, ben zine of andere vluchtige oliën, of eenigei open vlam aldaar aanwezig te hebben. c. de voor de werkzaamheden vereisch te vuurpotten anders dan in de open lucht, op den beganen grond, buiten het gebouw te gebruiken; zij mogen alleen worden gebruikt door of onder leiding van een vakman. d. de soldeerbouten anders dan in de open lucht, op den beganen grond, bun ten het gebouw te verwarmen en anderal dan in een aan de binnenzijde meit as best bekleede, gesloten metalen koker naar de plaats van bestemming te bren gen; bet naar boven brengen mag alleen geschieden buiten het gebouw. Het in bet vorige lid bepaalde is niet van toepassing ten aanzien van in aan bouw zijnde gebouwen. Drieduizend liehebbers. Voor de betrekking van klerk ter sec retarie te Hilversum is, naar het „Week blad viam den Bond van Nederlandsche Gemeente-ambtenaren" meldt, door niet minder dan 3000, zegge drieduizend, per sonen gesolliciteerd. Aangezien de bezol diging van die betrekking meer dan dui zend gulden bedraagt, en derhalve de; sollicitatiestukken gezegeld moeten zijn* koimt die niet geringe som van minstens f 900 aan zegels, vermeerderd met leen bedrag van ten minste f300,aan post zegels, totaal f 1200, ten voordeele van 's rijks schatkist. De draadlooze telefonie in dienst van een waterschap. Het waterschap Oidambt, in de pro vincie Groningen, bestaande uit ruim 40 polders, ter grootte van meer dan 18.000 H.A., sukkelt reeds langen tijd met Ide seingeving ter regeling van het al of niet' mogen malen van de watermolens. Het in daartoe bestond oudtijds overdtg in 1 over kruis zetten van de roeden van u.a iioofdseinmolen met zijn trawanten, en des nachts in het aanbrengen van een petroleumiantaarn in de rechtopstaande roeden. Het voortdurend verdwijnen van molens maakte het seinen overdag steeds lastiger; maar vooral de toenemende elec- trische verlichting van Groninger dorpen was oorzaak, dat het lichtsein des nachts steeds moeilijker doorkwam. In een gehouden vergadering van hoofd bestuur en onderdeelsbesturen van het waterschap is nu in beginsel besloten -tot het overbrengen van de seinen door tele fonie zonder draad van het centrale punt tegelijk naar alle water gemalen in het groote gebied. Louis Bouwmeester ernstig ongesteld Met groot leedwezen meldt het „Hbld." dat Louis Bouwmeester sinds eenige we ken ernstig ongesteld is. De drie-en-tach tigjarige tooneelspeler, die lange jaren een, schier spreekwoordelijk geworden, gezond heid genoot, de taaie veteraan is sinds een maand sukkelend en lusteloos; hij houdt bijna voortdurend het bed. Het is nauwelijks twee maanden gele den, dat Louis Bouwmeester met een ge zelschap dat hij het „Haarlemsch Too- neel" noemde, een touirnée maakte en in een aantal steden Shy'lock en Vriend Frits speelde. Ook in het Paleis voor Volks vlijt is hij tijdens een matinée nog opge treden. Spoedig daarna werd de krasse main ongesteld en ook thans nog is zijn toe stand van dien aard, dat h,ij in den eersten tijd niet zal kunnen spelen. De gemeenteraad van Amsterdam heeft met alleen de stemmen van de anti-revo lutionairen tegen, een voorstel van B. ten W. aangenomen om aan Louis Bouwmees ter een jaargeld van f 4000 toe te kennen. Van de regeering hebben B. en W. bericht ontvangen, dat zij bereid is, aan Bouwmees ter zelfstandig een subsidie te verleenen. De Zomertijd Het Tweede Kamerlid Braat heeft den minister van binnenlandsche zaken en land bouw de volgende vragen gesteld: Is het Zijne Excellentie bekend, dat het overgroote meerendeel van het Neder-> landsche volk verlangend uitte iet naar het, over het geheele jaar, handhaven van den Amsterdamschen tijd? Is Zijne Excellentie bereid, gehoord die verlangens, bekend met de wenschen der Tweede en Eerste Kamer der Staten- Generaal, gezien het minderheidsrapport der tijdcommissie en de vele daarin ge noemde bezwaren voor den landbouw e.a. en ter geruststelling voor diegenen, die van den zomertijd displeizier, ongemalA en schade ondervinden, mee te deelen, dat van hem binnen voegzamen tijd maat regelen tot afschaffing van d*n zomer tijd te verwachten zijn? Door de koude worden Uw handen ruw en gesprongen; Uw gezicht en lippen pijnlijk schraal. Purol maakt ze spoedig beter. In doozen van 30, 60 en 90 ets. Bij apothekers en Drogisten. UIT DE PERS. Afschaffing Staatsloterij. Het „Centrum" (r.k.) Wanneer het ontwerp als wet volledig zal hebben doorgewerkt, zal de Staat een jaarlijksch bedrag van ongeveer zes ton missen, wat zeker geen onbelangrijk bedrag is. En ware daarvan nu het gevolg een groote geestelijke bate voor ons volk, of althans het weren van een ernstig euvel, men zou zulk een financieel offer ervoor over moeten hebben. Maar dat de Staatsloterij een zoodanig euvel beteekent, wordt verre van algemeen erkend. En het zal ons dan ook geenszins verwonderen, indien het ontwerp de ver- eischte meerderheid in het Parlement niet zal vermogen te behalen. 1 Uit het „Alg. Handelsblad" (lib.): Niets belet onze anti-revolutionairen zich te onthouden van deelneming aan de Staatsloterij, niemand legt hun een stroo- breed in den weg, als zij het verderfelijk karakter van het kansspel propageerend, de publieke opinie voor afschaffing van alle loterij willen bewerken en rijp maken. Wellicht zal men het thans ingediende wetsontwerp als zoodanig moeten beschou wen. Dat evenwel rechtvaardigt het ontwerp niet, dat een typische uiting is van de gees tesgesteldheid, die aan anderen de eigen normen van goed en kwaad wil opdrin gen, een staaltje van echt anti-revolutio naire politiek. SCHOOL EN KERK. Get ef. Kerk. Zondag nam ds. A. Andree, predikant bij de, Geref. Kerk te Werkendam af scheid van zijn gemeente, wegens vertrek naar Krabbendijke. Hij sprak naar aan leiding van 1 Cor. 2 vs. 1—5. De ge meente zong ds. Andree Ps. 134 vs. 3 toe. Voor een meer systematische oplei ding der predikanten bij de Geref. Ge meenten heeft ds. Kersten te Iersekei thans een fonds van f 14.000 bijeen. Het beheer der kerkelijke goederen. Men schrijft aan de ,,N. R. Crt.":1 Het vaak rijke bezit van een kerk is schijnbaar voor een dorp wel van groote waarde, maar heeft niettemin zijn scha duwzijde, waarop al meermalen is ge wezen. Wij willen het met enkele feiten nogeens demonstreeren. In vele gevallen bestaat het bezit tiit boerderijen, los land en huizen. In vel<| reglementen komt de bepaling voor, dat alleen leden van de kerk huurders van deze eigendommen mogen wezen, en, waar de reglementen op dit punt mochten zwij gen, daar is toch de traditie, dat het lid maatschap der kerk een voorwaarde (is voor de mogelijkheid, als huurder in aan merking te komen. De gevolgen laten zich denken. Kerk woningen zijn in den regel de duurste niet en ze worden goed onderhou den. De exploitatie van deze woningen is dan ook een vaste debetpost op de kerke lijke begrooting. En geen particulier noch eenig publiek lichaam zou er dan ook) aan denken een zoo „kostbaar" bezit te willen continueeren. De kerk houdt haar woningen, voor een deel uit traditie, voor» een ander deel ora te kunnen zorgen, dat het dorp de kerkelijke kleur behoudt, die het heeft. Voor een kerkwoning zijn altijd wel liefhebbers. En dat deze liefhebbers een half jaar aannemings-catechisatie op den koop toe nemen, de moeite, daaraan verbonden, werpt wel vruchten af: een be scheiden huur en de zekerheid van in een goed-onderhouden woning te kunnen blij ven. Als Parijs een mis waard was, dan is een woning zeker wel een winter cate- chiseeren waard. f Hetzelfde doet zich natuurlijk voorir als er kans is, dat er landerijen „los" ko men. Dan stijgt ook de animo voor het lidmaatschap en voor het kerkbezoek. HM is gemakkelijk dit te veroordeelen, en uit het oogpunt van een ideaal kerkbegrip zijn deze dingen onvoorwaardelijk af te keu ren. Wie geen vreemdeling is in da ge wone verhoudingen en het gewroet en ge scharrel om een bestaan van nabij kent, verwondert noch ergert zich over dezd verschijnselen al te zeer. Maar bedenkelijk wordt het meegedeel de wel, als men weet, hoe de belangen op een dorp zijn aaneengeweven en dooreen- gestrengeld. Een kerkvoogd van invloed is b. v. vrachtrijder. Er komt land vrij. Plotseling worden den vrachtrijder meer boodschappen en bestellingen gedaan dan voorheen. De last gevers zijngegadigden naar het stukje land. In een dorp, met een rijke kerk voogdij was dezer dagen aan de orde het wijzigen van het reglement. Voorgesteld werd, dat van de bevoegdheid om notabele) te worden uitgesloten werden degenen, die een huis van de kerk bewoonden, die land van de kerk in huur hadden en zakenlui Op zichzelf was dit een uitnemende bepa ling. Doorvoering ervan zou aan heel wat misstanden een einde maken. Het zoil voorkomen, dat huurders him eigen huur zouden vaststellen, en tevens, dat gedwon gen winkelnering en het naar de oogen zien van handelaren en winkeliers zou ophouden te bestaan. 1 Toen het reglement aan de goedkeuring van de leden zou worden onderworpen, ontmoette het feilen tegenstand van al' deze kategorieën. hun familie en kennissen. Begrijpelijkerwijze voelden dezen er niets voor in hun „rechten" te worden beknot. Het moet worden gezegd, dat deze maat regel ook niet practisch was. Want als al deze groepen werden afgevoerd van de lijst van candidaat-notabele, bleef er in derdaad weinig over. Er zijn kerkvoogdijen, die bijna een ge heel dorp beheerschen, waar bewaarschool, naaischool, herberg en de meeste huizen eigendom zijn van de kerk. We behoeven niet te zeggen, welke ongezonde toestan den hier het gevolg van kunnen wezen. Zijn er onder deze kerkvoogden winkeliers dan is het lot van de bewoners der hui zen, daar hun waren te moeten koopen. Zijn er veehandelaren onder, de boeren en landgebruikers zullen bij ver- en aan koop van hun vee aan hun broodheeren de eerste kans geven. BOEKEN EN TIJDSCHRIFTEN. Kalenders. Wij ontvingen een aardige geïllustreerde weekkalender voor land- en tuinbouw, (uit gegeven door van der Eist en Matthes, Vijgendam 26, Amsterdam en samenge steld door den heer C. A. G. Spaan, landbouwkundig ingenieur te Utrecht. De kalender bevat talrijke wetenswaar dige gegevens, door foto's geïllustreerd, betreffende de bemesting met Leuna-sal peter, Floranid en zwavelzure ammoniak; voorts gegevens omtrent planitenziekte-be- strijding, enz. De kalender vormt niet alleen een sie raad voor de huiskamers van onze land-* bouwers, zij vormt tevens een soort van „inlichtingsbureau", waar de boer in be- knopten vorm kan vinden, wat voor hem van belang is. Exemplaren van den ka lender zijn tot uiterlijk eind Januari aan het bovenaangegeven adres verkrijgbaar tegen den prijs van T 0,50 per stuk, bij vooruitbetaling. Van de bekende Ned. fajbriek van Mu ziekinstrumenten van Kessels te Tilburg, ontvingen wij een handigen muziekkalenV der in zakformaat. Behalve wenken voor beginnende directeuren, anecdoten, een re bus enz. bevat de kalender enkele proe ven van composities van moderne dans muziek van dhr. Kessels, welke uitmunten door een aangename melodieusheid. De N.V. Philips-fabrieken te Maas tricht, zond ons een fraai gedecoreerde wandkalender, welke op duidelijke wijzei den datum aangeeft en die tevens als me morandum dienst kan doen. KUNST EN WETENSCHAPPEN. De aanstaande zonsverduistering. Wanneer Zaterdag 24 Januari a.s. de zonsverduistering zal plaats hebben, zul len de Amerikaansche en Engelsche Ra dio-autoriteiten door middel van verschil lende proefnemingen samenwerken, tenein de nieuwe wetenschappelijke ervaringen op te doen betreffende bet effect van de zonnestralen op de draadlooze transmis-» sies. De bestreken ruimte der zonne-eclips loopt over het Oostelijk deel der Ver- eenigde Staten en den Atlamtischen Oceaan en eindigt tusschen de Shetlands- en Fa- roer-eilanden. Daar dit -ongeveer de weg is, die ook door de gewone transatlanti sche radio-transmissie wordt gevolgd, zul len op den bewusten dag uit de Britsche Rijksradiostations te Leafield en Nor- tholt proefsignalen worden afgezonden. Een Britsche expeditie onder leiding: van Mr. James Worthington, lid van het Kon. Astronomisch Genootschap, zal de zonsverduistering gadeslaan van Nautuc- ket-Island in de Vereenigde Staten, alwaar naar men berekend heeft ongeveer 85 Se conden lang duisternis zal heerschen. Op het Engelsch Observatorium te Green* wich daarentegen zal de verduistering slechts partieel zijn. j RECHTSZAKEN. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Zitting van 16 Jan. 1925. De volgende vonnissen werden uitge sproken wegens Diefstal: M. V., 31 jaar, werkman te Colijnsplaat f 10 b. of 10 d. h. Overtreding Motor- en Rijwielwet en het opgeven van een valschen naam: A. M., 21 jaar, arbeider te s Heer Arends- kerke, bevestiging van het vonnis van den Kantonrechteï met wijziging der straf in f3 b. of 3 d. h. en f25 h. of f5' d. 'h. (was f3 en f5 b. of 3 en 5 d. h.). Een zestal landbouwers uit Zeeuwsch- Vlaanderen O.-deel en Kieldrecht, wer- len van bun wagens van klei en modder den wegens het niet ontdoen van de wie bij het inrijden van een kunstweg veroor deeld ieder tot f3 b. of 3 d. h. De Kan tonrechter te Hulst had hen schuldig ver klaard maar geen straf opgelegd. Kantongerecht te Goes. Strafzaak Dr. Lindenbergh. In het verslag in ons vorig nummer» staat een onjuistheid. Niet gieituige da Moor uit Kortgene heeft gezegd dat hij met een introductieklos behandeld is, maar op een vraag van den Kantonrechter ant woordde de beklaagde, dat het toestel letje waarmede hij de behandeling ver richtte was een „introductieklos"; de jon gens noemen het ook wel speelgoed. (Bedoeld was een inductieklos, zie de verklaring van Dr. Snoek in bedoeld ver slag). STADS-NIEUWS. Zwem en Badclub 't Sas. Woensdagavond had in het Schuttershof alhier, de eerste der twee feestavonden/ met Bazaar, van de Zwem- en Badclub ,,'t Sas", plaats. De voorz. dhr. D. A. Constandse, opende de bijeenkomst met een woord van welkom tot de aanwezigen en een woord van dank aan B. en W. van Goes, welke een sympathiek schrijven zonden; tot hun leedwezen kon het college wegens ambtsbezigheden hier niet tegenwoordig zijn. Spr. zette nog even het doel van deze feestavonden uiteen, nj. het verkrijgen van een eenvoudige kleedgelegenheid aan het Goesche Sas. Daarvoor is geld noodig en spr. hoopt dat het aan de dames zal gelukken om, op bescheiden manier, de heeren zooveel mogelijk in den zak te doen tasten. Spr. dankt tenslotte alle Me dewerkenden en in ~'t, fbijfconder dhr, Bielen, welke op de bekende schitte rende wijze de Japansche tuin verzorgde en dhr. Wiebenga, den secretaris der ver- eeniging en zooals spr. zegt de ziel der negotie. Inmiddels groeide het aantal bezoekers steeds aan en begonnen de dames en hee ren in hun tentjes het druk te krijgen. Er was hier werkelijk voor elck wat wils. Er was een schiettent, spijkerslaan, viscKtent, sigarentent, sjoelbakken, touwtrekken, koek draaien, werptent. Er was gelegenheid omi verschillende artikelen en waren te koopen terwijl vele aardige jongedames hun loten aan den man (en de vrouw) brachten. Ver geten we ook de bestuur-stand niet, waar propagandamateriaal, benevens een sche ma van de te bouwen kleed gelegenheid te bezichtigen waren. Al spoedig was de stemming een zeer geanimeerde en gezellige, waartoe niet wei nig bijdroeg de voortreffelijke wijze, waar op het strijkje zich van zijn taak kweet. Tal van pittige muzieknrs. werden onver moeid ten gehoore gebracht. We brengen nu een bezoek aan het graf van Toet-ank-amen, onder leiding van een Egyptenaar, die, naar zijn zeggen bij de opgravingen tegenwoordig is geweest. Met een klein gezelschap dalen we af naar de gewelven onder het tooneel, welke bij het gedempte kaarslicht een fantastischen in druk maken. Achtereenvolgens passeeren we de canapé van Toet-ank-amen; zijn salon, de vaas, waarin de overblijfselen van zijn ingewanden (de blinde darm hing er nog een eindje uit); de verschillende vrouwen van Toet en komen ten slotte in de spelonk, waar het lichaam op een ver hevenheid ligt uitgestrekt. Overeenkomstig de oude zede, zijn verschillende benoodigd- heden en levensmiddelen, naiast den pha- rao in den grafkelder geborgen als: zijn Gilette-apparaat, zijn motorclaxon, en een pakje Blue-Band. Wat de verdere attracties betreft, ver melden we, dat mevr. Sillevis een zangnr. ten gehoore gebracht, met fraai stemgeluid en gevoelvolle voordracht. Alleraardigst en geestig was de Nieuw- jaarswensch, uitgesproken door dhr. en, mevr. Sillevis in het karakter van Thomas- vaêr en Pietemei Gememoreerd werd o.m. de brand in de Kerkstraat, waarbij het water uit het verkeerde eind van de slangen spoot. Men vond gelegenheid hierbij den wensch aan te knoopen, dat bijdragen voor de restauratie der Groote Kerk, dit jaar in ruime mate zullen vloeien. De verschillende succesvolle tentoonstellingen in 'tafgeloo- pen jaar te Goes gehouden, passeeren de revue, evenals 'het koninkl. bezoek. In waardeerende bewoordingen werd het ju bileum van onzen oudsten wethouder, dhr. D. D. v. d. Bout, herdacht. Wat de nieuw- jaarswenschen aangaat stippen we even aan, dien tot den burgemeester, wien ben goede gezondheid werd toegewenschit, die tot de gemeente Goes (in 1925 de electri- sche centrale!), tot de gemeentenaren (voorspoed in zaken!) en tot de Zwem en Badclub ,,'t Sas!" (Een kleedgelegen heid). Om 10 uur werden door mr. X. (dhr. Rijk)-op buitengewoon humoristische wijze een aantal wilde beesten „voorgeleid", die voortreffelijk bleken te zijn gedresseerd: Verzuimen we ook niet melding 'tema ken van bet loflied op 't Goesche Sas, waarvan een der coupletten luidt: Aan 'tSas, daar ga je baden, Daar ga je zwemmen in het zilte nat, Met kwalen volbeladen, ging j'er naar toe, Gezond kom je weer in de stad! Citroen of aspirine, Kunnen niet beter helpen tegen Spaansche griep, Dan 't water van de Schelde, Als pijn je kwelde, Of je niet sliep. Aan het slot van den gezelligen avond werd een Amerikaansche verloting gehou den. Pjsuisse's bezoek aan Goes Blijkens mededeeling in onze adverten tiekolommen, zal de alom bekende voor drachtskunstenaar Jean-Louis Pisuisse (zelf van geboorte een Zeeuw) nadat wij in Goes geruimen tijd van zijn tot hoog peil opgevoerde amusementskunst versto ken bleven, in samenwerking met zijn „vroolijke kameraden", op Woensdag 21 Januari a.s. in De Prins van Oranje al hier, thans weder een voorstelling komen geven. 1 Het programma, waarbij in hoofdzaak de Nederlandsche taal gebruikt zal wor den, belooft, behalve hun nieuwste solo- voordrachten, ook de opvoering van eenige costuum-duetten, waaronder wij speciaal vermeld vinden: „Jozina en Arjaen uit Nieuw- en St. Joosland", en „Zonnige Ouderdom", die onder méér, de glans- nummers vormen van hun repertoire, en waarmede overal een buitengewoon suc ces wordt geoogst. Bovendien zal het pro gramma, door het optreden van den heer Rodi Roeters, met zijn speciale begaafd heden op het gebied van snelteekenen en caricaturen, wiens talenten dus op ander dan muzikaal gebied liggen, nog grooter afwisseling en aantrekkelijkheden bieden. MARKTBERICHT. Middelburg, 15 Jan. 1925. Op de graanmarkt was de aanvoer ge ring. Tarwe f 12f 18,75; witte boonen f26f31; ronde bruine boonen f26 f31; kroonerwten f 16f 19; lange brui ne boonen f 18f 25. Boter f 1,12 en een half; particuliere prijs f 1,22 en oen half. Eieren f9,part. prijs f 10,

Goessche Courant | 1925 | | pagina 2