WAT HEB IK JE GEDAAN N°. 7. Woensdag AJk Januari 1925 112° Jaargang. FEUILLETON ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2. buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 icnt. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESOHË Uitgave Naaml. Venn. „Goesche Courant'* COURANT en Klcenwens 1I«W Drukkers- en Uitgeversbedrijf ADVERTENTIEN. van 15 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels 12.40. Bewijsnummers 5 cent. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. EEN POGING TOT OPLOSSING VAN HET VERKEERSVRAAG- STUK IN ZEELAND. Wij ontvingen het volgende commu niqué Als men een courant opneemt, wordt het oog dadelijk getroffen door het groote aantal verkeersongevallen, dat overal plaats vindt. Elkeen wil een oorzaak van het kwaad aanwijzen. Het ongelukkigste van de zaak is het feit, dat iedere weg gebruiker een andere categorie wegge bruikers steeds de schuld wil geven, en niet steeds begint eerst de band in eigen boezem te steken. De voetganger noemt de auto's, motoren en rijwielen de oor zaak. De autorijders daarentegen zoeken enkel bij voetgangers, karrevoerders en fietsen de schuld. Hierdoor is de goede verstandhouding tusschen de verschillende groepen, die voor een geregeld verkeer noodzakelijk is, ten eenenmale bedorven. Het gevolg is dat zij elkanders reöbten n:et meer eer biedigen, waardoor bet ontstaan van ver keersongevallen sterk wordt in de band gewerkt. Ware het verkeer nu niet plot seling zoo enorm uitgebreid, dan zouden de bovenstaande gevolgen nog wel te over zien zijn geweest. De wegen hebben echter den plotselingen vooruitgang niet mee kun nen maken. Het ziet er verder n'et naar uit, dat zij spoedig zullen gebracht wor den in een toestand, die ©enigszins Vol doet aan de eischen van het moderne ver keer. Dit wil niet zeggen, dat zij moeten voldoen enkel aan de eischen van het snelverkeer, echter dat zij zoodanig ge bouwd moeten zijn, dat iedere categorie, zich er op kan bewegen zonder een ande re groep van weggebruikers te h'nderen. Uit het bovenstaande blijkt, dat niet één categorie van weggebruikers de schuld draagt aan de toename der verkeersonge vallen, maar dat een samenloop van om standigheden dit bewerkstelligt. En wel: le. het zich niet houden aan de regels van den weg (veelal door onbekendheid er mede). 2e. bet negeer en van een an ders rechten op den weg, door de ont stane animositeit. 3e. de onvoldoendheid der wegen, om het moderne verkeer te kunnen herbergen. De laatste oorzaak is echter alleen weg te nemen door de Re geering. Dus dat hebben we maar af te wachten Maar de twee andere oorzaken zijn wel weg te nemen, door iederen weggebrui ker de regels te leer en kennen, waaraan hij zich op den weg heeft te houden. En verder te zorgen voor een instituut, dat voortdurend toeziet, dat een ieder ziclh steeds aan die regels houdt. Voor het eerste kan de onderwijzer de komende generatie van weggebruikers bereiken, terwijl de pers dit kan doen met de tegenwoordige weggebruikers. Niet als tot nog toe alleen door het orgaan van d,e ijverige A. N. W. B., doch iedere courant heeft in deze een taak te vervul- Zijn uw handen en lippen pijnlijk, schraal of gesprongen door de koude, gebruik dan de heerlijk verzachten de en snel genezende Purol. In doozen van 30, 60 en 90 ets. Bij apothekers en drogisten. lcn. De groote moeilijkheid echter schu it in het vormen van een instituut, dat bij voortduring op de naleving vam de regels van het verkeer heeft te letten. Dit zou moeten zijn een oordeelkundig optreden de politiemacht, die overal tegenwoordig was, of zich althans zeer snel zou moeten kunnen verplaatsen, bijv. met auto's of motoren. En elk Nederlander voelt wel dat daarvoor geen geld in de schatkist zou zijn. Gelukkig, dat het particulier initiatief inzake hulp kan brengen. I In enkele provincie's met name Fries land, Noord-Holland en nu ook in Zee land hebben eenige personen, die voelden, dat het zoo niet langer kon, een vereeni- ging gevormd, die ten doel heeft particu liere auto's beschikbaar te stellen aan de politie-autoriteiten. Deze is nu in staat zich snel te ver plaatsen, daarbij lettende op het nakomen van de regels van den weg door elke cate gorie van weggebruikers. In de andere genoemde provincie's is gebleken, dat zoodra deze maatregel al- gemeenc bekendheid heeft verkregen, zij zeer preventief werkt. Daar dan iedere weggebruiker zich rekenschap gaat geven van zijn daden, met de gedachte, dat ieder oogenblik de verkeerspolitie op kan ko men dagen en van zijne overtreding nota nemen. De thans op den weg heerschende chaos zal dan spoedig herschapen zijn in een geregeld verkeer, en een groote bron van verkeersongevallen zal opgedroogd zijn. De hiervoor in Zeeland gevormde ver- eeniging heet: Vrijwillige verkeersinspec- tie. Joh. Pilaar te Goes, voorzitter; H. Hondelink te Krabbendijke, secretaris penningmeester; Dr. H. R. Folmer te Driewegen; Van Meerendonk, Comman dant der R. V. 5e Distr., te Middelburg A. v. d. Have te fvapelle, Comm. voor Zuid-Beveland K.N.A.C.P. W. M. Hoegen van Hoogelanden te Midel- burg, lid voor Walcheren. Zij werkt als volgt De leden hebben op geregelde tijden, te bepalen door den Districts-Comman dant der Rijksveldwacht te Middelburg, zich met hun auto te zijner beschikking te stellen. Hij Iaat dan inspectietochten ma ken door daarvoor bevoegde Rijksveld wachters. Alle weggebruikers, die zondigen tegen de regels van het verkeer zullen gewaar schuwd worden en zoo noodig geverbali seerd. Zooals een ieder kan begrijpen is het scheppen van een geregeld verkeer het doel. Laat dus elk Weggebruiker zich hou den aan de daarvoor vastgestelde regels, zoodat de dezer dagen in werking getre den verkeerspolitie zoo weinig mogelijk straffend behoeft op te treden. (Uit de verschillende hoofdartikels, welke wc aan het verkeersvraagstuk heb ben gewijd, is reeds gebleken dat deze kwestie onze volle aandacht en de veilig heid van het verkeer onze volle sympathie heeft, en wij vermelden het bovenstaand communiqué dan ook met groote instem ming, terwijl we ook gaarne onze mede werking voor de toekomst toezeggen. Red. G. Crt. VERLAGING VAN RIJKSBELASTINGEN. over de geheele lin'e, of althans ten be hoeve van de naaste verwanten het wen- schelijlkst. Wat de Verdediging sbe^stingen aan gaat, deze worden, nadat in de oorspron kelijke wetten enkele wijzigingen zijn aan gebracht, geheven als volgt: le. de Verdedigingsbelasting la be staat in een heffing van 30 opcenten op alle aanslagen in de Vermogensbelasting; 2e. de Verdedigingsbelasting lb be staat in een heffing van de Waarde van het vermogen. 3e. de Verdedigingsbelasting II be staat in een heffing van het belastbare in komen volgens de wet op de inkomstenbe lasting. Het tarief is progressief. De hef fing begint bij f 1200 en bedraagt dan f2, bij f5000 is deze belasting ge klommen tot f31,bij f 10.000 tot f88,50, bij f50.000 tot f 1113,50, f 100.000 tot f3734,50. Gezien de betrekkelijk lage heffing der middelbare vermogens en inkomsten, mag men van de verlaging der Verdedigings belastingtarieven voor de breede schare van belastingbetalers niet veel heil verwach ten; de tegemoetkoming zal het meest ba ten de meer vermogenden en/ de hoogo inkomsten genietenden. Hetgeen dan ook ligt in de lijn: bevordering van kapitaal vorming Wat nu betreft de tegemoetkoming in zake inkomstenbelasting aan minvermogen den dient opgemerkt, dat de rijksinkom- In een interview heeft minister Colijn onlangs het volgende verklaard: Maar niet alleen verlaging van belasting is noodig, ook verschuivingen zijn gewenscht om te kunnen komen tot een zoodanig belasting stelsel, dat de kapitaalvorming bevorderd wordt. De plannen voor die belastingver laging en belastingverschuiving heb ik in de Memorie van Antwoord op het Voor- loopig Verslag op Hoo ds tuk I van de Staatsbegrooting reeds aangekondigd. Zij bestaan hierin, dat ©enerzijds een tege moetkoming in de directe belastingen zal worden verleend ten behoeve van de»min- vermogenden door verhooging van het be drag dat van belasting vrij zal zijn voor gehuwden en door vergrooting van den t uiöu UHÖC1I11VIXIV, uai lljnwllWfWJ„- kinderaftrek. Verder is in uitzicht gesteld j s|enbelasting tot dusverre geen onderscheid verdaging van de Successiebelasting en van maaj^fe tusschen gehuwden en ongehuw de Verdedigingsbelasting, maar het totale, Voor beide categorieën vangt de hef- van H. CourthsMahler met autorisat'e vertaald door Mevr. J. P. Wesselinkvan Rossirn. HOOFDSTUK II. Romana werkte door. Het had reeds half tien geslagen toen zij eindelijk met een diepen zucht het boek dichtsloeg haar journaal, dat zij steeds hier thuis in haar schrijftafel gesloten hield. „Nog een jaar zoo verder, dan is de^ firma Nordegg weer als vroeger zei zij zacht bij zich zelf. m Daarna stond zij op en Keek naar het levens groote portret dat boven haar schrijf tafel hing. Het stelde een man voor in het begin van de vijftig met een smal, edel gelaat en donkere, goedhartige oogen, die aan Romana herinnerden. „Bent u tevreden, vader?" vroeg zij zacht. Zij had haar vader onuitsprekelijk lief gehad, hij was voor haar alles geweest, nadat zij als tienjarig meisje haar moe der door den dood had verloren. Al de teederheid van haar hart, de zij eerst tusschen vader en moeder ver deeld had, werd nu geheel aan haar vader geschonken. En deze had zijn dochtertje ook even hartelijk liefgehad. Maar toen was tusschen vader endoqh- ter een andere vrouw gekomen. Eenige jaren na den dood van zijn eerste vrouw had Heinrich Nordegg een tweede vrouw in zijn huis gebracht, een bekoorlijke, mooie verschijning. By 11a von Rh oden was weduwe. Zij had met haar dure hartstochten en met haar verspilzucht reeds den ondergang van haar eersten man veroorzaakt. Toen hij stierf, liet hij zijn wed uwe! en zijn kinderen, een zoon en een dochter, in uiterst benarde omstandigheden achter. Maar mevrouw Bylla behoorde tot die xeniale naturen, die altijd weer op de of andere manier aan geld komen. Toe». zij na den, in zekeren zin, op dein juisten f jjlC] gekomen, dood van haar eer- 'mai\ tamelijk radeloos stond, vond zij allerea^j jn den jongeren stiefbroeder van haai" m^ een edelen helper. Gerald von Rnoden bc.a{ een groot vermogen dat hij van zijn moeur had geërfd. Hij was ingenieur, en had, J^danks zijn jeugd,reeds belangrijke uitvinding gedaan> die hem eveneens veel geld °PL/erden. Hij stelde zijn mooie -.hoanzUster da- delijk een aanzienlijke beschikking bedrag van die verlagingen zou betrekke lijk gering zijn als dat alleen kwam uit de bezuinigingen. En dus zal| er tegen over staan een nieuwe belasting op de weeldeverteringen. Naar aanleiding van deze verklaring maakt het „Vad." eenige opmerkingen. Na gememoreerd te hebben, dat de belasting op de weeldeverteringen zal be staan in een heffing van verteringen in hotels en restaurants, indien zij zeker be drag te boven gaan en bij de aanschaffing van bepaalde weeldeartikelen, schrijft het blad: Zooals bekend is, zijn de laatste paar jaren vooral bezwaren geopperd over de hoog opgevoerde successierechten. In deze abnormaal zware heffing tevens gel dende voor de schenkingen zag men een van de ernstigste kapitaalsvernietigingen, welke door eenige belasting te weeg ge bracht kan worden. Hier dus niet alleen een tegenhouden van kapitaalvorming, maar een rechtstreeksche kapitaalvernietiging. Hoe geweldig de verhooging van het tarief was door de wijzigingswet van 1921, blijkt wel hieruit, dat het thans geldende laagste tarief van 3.5 pet. in 1921 1.5 pet. en het thans geldende hoogste tarief van 47 pet. in 1921 27 pet. was. We weten van de voorgenomen verla gingsplannen nog niets. In het kader: be vordering van kapitaalvorming, dunkt ons mtusschen een verlaging van het farief fing aan bij een belastbaar inkomen van f800. Blijkbaar ligt het in het plan om deze grens van belastbaarheid op een hoo- ger bedrag te brengen voor de gehuwden. Geen specifieke vrijgezellenbelasting dus, maar toch een fiscale bevoordeeling van de gehuwden boven de ongebuwden. Nu men eenmaal de aandacht heeft op be lastingtegemoetkoming door middel van ver hooging van den kinderaftrek, meenen we gded te doen ook eens te wijzen op de wel zeer verouderde tabellen, welke ten. aan zien van den kinderaftrek voor de perso- neeie belasting nog geldende zijn. Voor de personeel© belasting loopt de kinderaf trek (vermindering der belasting naar de eerste twee grondslagen) van 14 tot 2 pet, per kind terug naar mate de belastbar» huurwaarde der woning stijgt. In gettneen ten der le klasse is de kinderaftrek bijl een huurwaarde tusschen f750 en f900 reeds gedaald tot 6 pet., bij een huur waarde tusschen f 1050 en f 1200 tot 2 pet. en wordt bij hooger huurwaarde dan f1200 alreeds geen kinderaftrek meer ver leend. In aanmerking genomen de alge- meene huurstijgingen met ten minste 50 pet., vergeleken bij de vóóroorlogs jaren dienen de grenzen van deze tabellen toch ook minstens met 50 pet. te worden ver hoogd. opdat zij voorloopig met !kv kaderen zou kunnen leven. De lichtzinnige vrouw had echkv, j. aan den dag van morgen gedacht, gij leefde op haar gewone wijzb van eenen dag in den anderen, verkwistte he geld en liet het aam den lieven God ovelr, om verder voor haar te zorgen. En zie toen haar finantiën juist weer in een zeer bedenkelijken toestand waren, leerde zij Heinrich Nordegg ken nen, van wiens grooten rijkdom zij had gehoord. Dat dit groote vermogen, hetwelk men hem toekende, van zijn eerste vrouw kwam wist zij niet. Met een deel van dit ver mogen had hij de tamelijk bescheiden fa briek na zijn eerste huwelijk vergroot. Het andere deel van zijn vermogen had hij voor zijn dochter Romana vastgezet. Daar op had hij geen recht. In elk geval was het voor Bylla von Rhoden voldoende te weten, dat Heinrich Nordegg een rijik fabrikant was. Het gelukte haar weldra, den ernstigen mam zoo geheel te betoo- veren, dat hij haar zijn hart en hand aan bood en haar tot zijn wouw maakte, hoe wel hij bemerkte, dat hij zijn dochter Ro mana groot leed bezorgde. Romana had het gevoel, alsof zij het van smart moest uitschreeuwen, toen haar stiefmoeder een zegevierende intocht hield in de vertrekken, die te voren door haar moeder waren bewoond en die zij zonder eenig gevoel van piëteit geheel nieuw had laten inrichten. Maar t^en zij de gelukkig stralende oogen van haar vader zag, had zij de tanden vast op elkaar geklemd en gezwegen. Zij zweeg ook bij alles, wat daarna gebeurde, zweeg bij al het luide feestvieren, zweeg, toen zij zag, dat haar vader slechts oogen had voor zijn mooie vrouw, en zweeg zelfs toen zij begon te merken hoe zeer haar stiefmoeder den ondergang van haar vader bewerkte. Terwijl anders allen in huis zich bogen voor den overmoedigen scepter van de Vuwe meesteres en met vliegende vaan- ceL tot haar overliepen, bleef Romana trotse. en koej terzijde staan. J 01 een zag met haar door toorn en -f./>pte oogen, dat de beminne lijkheid der noo'e vrouvv niets wa9 dan ziellooze opp*.lakkigJiei<L z» alleen 2ag achter haar bel Wooverbnd lachje het koude egoïsme loetv. yoor staat en offer na oiler met onmeedoo- gende van zelf sprekendheid. En Romana vermoedde wist dat haar vader op den duur geen waar geluk in dit tweede huwelijk zou vinden. Het luidruchtige leven, de schitterende feesten, die zijn vrouw aanrichtte, het haasten van het eene genot naar het andere kon haar vader, die ontvankelijk was voor een fioo ger levensideaal, op den duur onmoge lijk bevredigen. Hij moest rusteloos werken, als zijn vrouw hem niet van het eene feest naar het andere sleepte, om de tot aan het on zinnige stijgende wenschen van zijn licht zinnige vrouw te kunnen bevredigen. Wel bezat bij een groote fabriek, die hem goede inkomsten bezorgde, maar hij verbruikte het drie en viervoudige van datgene, dat hij verdiende. Maar dat verzweeg hij zijn vrouw uit overgroot© liefde. Haar vroolijkheid, haar onbezorgdheid moest geen oogenblik verduisterd worden. Hij had haar ook niet verteld, dat het huis, waarin zij woonde, zijn dochter Ro mana als moederlijk erfdeel toebehoorde. Maar dat Romana een in soliede papieren belegd vermogen van ongeveer drie kwart millioen mark bad geërfd, dat wist me vrouw Bylla. Hij deed steeds wanhopen- der pogingen om geld te maken, om al haar wenschen te kunnen vervullen. Daar bij richtte bij zijn zaak steeds meer te gronde. De angst voor de toekomst straal de uit zijn koortsachtig glanzende oogen. Als hij 's nachts had doorgewerkt, zag hij er dikwijls om te schrikken zoo bleek en vermoeid uit. Romana's hart kromp ineen van angst en zorg over haar vader. Zij zag dit alle9 met gescherpten blik. Maar zij zweeg ook BUITENLAND. Het compromis der geallieerden. Wij hebben reeds in 't kort den in houd gemeld van de voorloopige overeen komst, tusschen de geallieerden gesloten, .z. de verdeeling der Duitsche schadever goeding. Wij laten dit belangrijke compromis, dat reeds door Amerika is aanvaard en dat in de andere landen, voldoening heeft gewekt, hier nog wat uitgebreider volgen. le. De kosten van de Roerbezetting zullen van de totale ontvangsten worden afgetrokken. Dit is een concessie aan Frankrijk en België, die door Engeland was mogelijk gemaakt door de verklaring bij den aanvang, dat men de al of niet wettigheid der bezetting buiten beschou wing zou laten, zoodat uit een verdeeling van Roerbaten of het in rekening brengen van Roerkosten geen conclusies zouden mogen worden getrokken over Engeland 's principieel© overtuiging. Daarom kon men ook zonder politiek debat vaststellen, dat 2e. De zuivere opbrengst der Roer bezetting, op 1 milliard geschat, onder alle geallieerden verdeeld zal worden vol gens de bekende schaal. 3e. Vastgesteld wordt, dat de Bel gische prioriteit niet geheel is voldaan* 120 millioen mark goud moet België nog ontvangen. Men schat echteri dat dit be drag zal voldaan zijn, indien het plan- Dawes 2 jaar in werking is 'geweest en België gedurende dien tijd 8 pet. (volgens de overeenkomst van Spa) van de baten zal hebben geïnd. 4e. Na 2 jaar zal het Belgische aan deel in de baten van het plan-Dawes ver minderd worden met een nog niet vast gesteld bedrag. Dit bedrag zal dienen om aan de Amerikaansche eischen te voldoen. 5e. Om aan den Amerikaanschen eisch gedurende de eerste twee jaar tei vol doen, zullen de geallieerden, België uit gezonderd, een zeker deel van het hun toekomende afstaan. Amerika zal twee en een vierde pet. der annuïteiten Dawes krijgen van 1 Sept. 1925 af, te betalen uit de aandeden der geallieerden (blijk baar naar rato van hun ontvangsten, want het Fransche aandeel van 52 pet. zou tot 50.8 pet. worden verminderd). (Deze regeling werd niet getroffen in de genoemde conferentie der ministers, maar in de daarop volgende vergadering der deskundigen). 6e. De betaling van schadevergoeding en bezettingskosten aan Amerika zal over een langen termijn verdeeld worden, n.l. over 25 jaar, te beginnen September 1926. 7e. Kosten van oommissies, van in ning der gelden en bezettingskosten zullen nu nog, en staarde dikwijls 's nachts ang stig naar het lichtschijnsel dat uit haar va ders kamer kwam. Haar leven was leeg en dor. Zij was opgegroeid en tot jongmeisje ontplooid. Maar zij verlangde niet naar spel en dans, naar genoegens, naar flirts en feestelijk heden zoöals andere jonge meisjes, maar naar een ernstige taak, naar plichten, naar arbeid. En dit verlangen en de liefde vóórhaar vader deden haar eindelijk een besluit nemen. Op zekeren avond, toen mevrouw Bylla alleen naar een bal was gereden, omdat, haar man geen tijd had om met haar mee te gaan, was Romana naar haar vader in zijn kamer gegaan. Vermoeid en afge mat had hij van zijn werk opgekeken. „Wat wil je, kind?" had hij verstrooid „U helpen, vader", had zij ernstig en met nadruk geantwoord. „Mij helpen? Hoe bedoel je dat?" vroeg hij verder. Zij had diep adem gehaald. „Laat mij deel hebben aan uw arbeid, uw zorgen va der! Ik weet, dat u zorgen hoeft, weet, dat u halve nachten werkt. Ik ben jong. g-zond en sterk, en mijn leven heeft zoo weinig inhoud, heeft zoo weinig te doen. Ik zou willen wenken, een; taak hebben, die aan mijn leven inhoud geeft. Indien ?k uw zoon was, zoudt u mij reeds lang in de fabriek hebben aangesteld. Waarom zou uw dochter niet hetzelfde recht heb ben? Ik breng mijn dagen in ledigheid door. en voel toch de kracht in mij, onj een hulp en steun voor u te zijn. Laat mij u helpen, vader!" (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1925 | | pagina 1