PUROtf N0. 6. WAT HEB IK JE GEDAAN Maandag 12 Januari 1925. I12e Jaargang. ■Ba CONOMIE FEUILLETON L ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. (iOESUIE 1COUIVYI Oit£ave tföaml. \femi* ^Goesche Courant" on It leeuwen» Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf en Klceuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf ADVERTENTIEN. van 15 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f2,40. Bewijsnummers 5 cent. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. BUITENLAND. De fin. conferentie te Parijs. Het schijnt dat op de fin. conferentie der geallieerden op enkele punten in prin cipe overeenstemming is bereikt. Plet Fransche Havas-bureau meldt al thans dat de Amerikaansche afgevaardig den hebben goed gevonden, dat hun aan deel in de annuïteiten volgens het plan- Dawes eerst over twee jaar zal be ginnen te loopen. Een deel van het Bel gische percentage, dat 8 pet. beloopt van het door Du.tschland te betalen bedrag, zou dan aan Amerika worden toebedeeld en wel ongeveer 5 pet. Het Fransche per centage van 52 pet. zou gehandhaafd blijven. Engeland bouwt nieuwe oorlogsschepen. De „Daily Express" meldit, dat Enge land overgaat tot het bouwen van een ge heel nieuw type van oorlogsschepen, dat een einde zal maken aan de dreadnought- periode. (Onlangs zijn, gelijk men weet, p ook van andere zijde, uit Amerikaansche bron, mededeel ingen gedaan over de nieu we Engelsche oorlogsschepen). De oorlogsschepen Nelson en Rodney die in aanbouw zijn, overeenkomstig de bepalingen van Washington, worden drij vende vestingen en aerodromen tegelijk. Hun bewegingsradius wordt daar echter kleiner door. Zij worden gewapend met 9 kanonnen van 40 c.M. in drie torens die uitsluitend op het voorschip opgesteld worden. Het achterschip zal geen kanon nen dragen. De „Times" maakt stemming tegen het protocol van Genève. Het Engelsche blad de „Times" maakt stemming tegen het protocol van Genève^ Na opgemerkt te hebben dat het allen Britschen dominions tegen de borst zou stuiten zich bij voorbaat te binden met dedans om betrokken te worden in Euro- peesche geschillen, vestigt de „Times de aandacht op de bijzondere betrekkin gen, waarin Engelland tegenover de Ver- cenigde Staten staat. I „Er zijn vele lieden aan weerszijden van den Atiantisohen Oceaan die in nauwe overeenstemming en samenwerking van de twee Angelsaksische naties de beste kans op behoud van den vrede zien. Het zou daarom onverstandig zijn, Engeland en de dominions te bfftdetn aan een gedragslijn, waar Amerika sterk tegen gekant is, voor al als liet in werking treden van het voor gestelde protocol Engeland zou verplich ten blokkademaatregelen te nemen. De beste manier om de ruime bepalingen van het handvest van den Volkenbond te ver zoenen met het toenemend besef voor wait dadelijk uitvoerbaar is, ware de aanneming van een amendement, bepalende dat elk afzonderlijk geval dat zich opdoet, af hankelijk zal zijn van bekrachtiging door het parlement op grond van zijn mérites' De bolsjewiki op hun retour. Naar uit Rusland wordt gemeld heeft de commissie, waaraan een herziening was opgedragen van de arbeidswetgeving van de sowjet-unie, een heele reeks wijzigin gen voorgesteld, welke in het algemeen Gi) wilt bezuinigen, en laat daarom Uw schoen werk voorzien van rub- l%' berhakken en rubber- zolen. Uitstekend! Bedenk echter, dat ge eerst dan Uw doel ten volle bereikt, indien ge eischt het merk „Eco nomie". en elk ander merk beslist weigert. een beperking van dc rechten der arbeiders inhouden. O.m. wordt voorgesteld, de ver plichting tot loonbetaling bij onvoorziene tijdelijke stopzetting van het bedrijf te laten vervallen, overwerk niet meer met 200, maar met 150 pet. van het nor male loon te betalen, maatregelen te nemen tot betere benutting van de arbeidskracht en tot invoering eener strengere arbeids discipline enz. Duitschland en Amerika. Blijkens een bericht uit Londen heeft de Duitsche gezant te Washington met de Amerikaansche regeering een voorloo- pige overeenkomst aangegaan tot weder- zijdsche meestbegunstlglng in de handels betrekkingen. Deze overeenkomst zal tot 4 Ma-art a.s., den datum waarop het tegen woordlgc Congres-tijdperk afloopt, duren. Keizerin Zita verloofd? Volgc-ns een bericht uit Weenen in de Chicago Tribune is Keizerin Zita verloofd met den Graaf Hunyadi. Het is de Hongaarsche legitimistische adel, die de keizerin geraden heeft een tweede huwelijk tc sluiten, teneinde daar door in staat te zijn met haar kinderen, waaronder de pretendent, in Hongarije, te kunnen wonen. Er werd een lijst opgemaakt van zeven „huwbare" Hongaarsche graven, waaruit de Keizerin dan Graaf Hunyadi gekozen heeft. Dit alles is tenminste medegedeeld op een conferentie van de Hongaarsche oppositie-partijen, welke dezer dagen heeft plaats gehad. 1 het in het voornemen een wetsontwerp tot wijziging van de Dienstplichtwet aan hangig te maken, welke o.m. zal beoogen een reorganisatie van het vooroefenings- in-sfcituut, in dien zin nil. dat de gelegen heid om zich de voorgeoefendheid eigen te maken, slechts zal bestaan voor hen, die tot dienstplichtige zijn bestemd. Ook zal de keuring voov- deze dienst plichtigen belangrijk worden uitgebreid. Faillissementen in Nederland Volgens mededeeling van het Handels informatiebureau van Van der Graaf Co's Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 9 Januari in Nederland uitgesproken 93 faillisse menten tegen 74 faillissementen in de zelfde week van het vorige jaar. Afschaffing van de Staatsloterij. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp, houdende maatregelen tot afschaffing van de Staatsloterij. De minister van financiën wil de af schaffing der Staatsloterij in rechtstreeksch verband brengen met het overlijden of ontslag van de verkoopers der loten, de collecteurs. Indien en voorzoover daardoor loten vrijvallen, wil hij den om vang der staatsloterij inperken, in dezer voege, dat, zoodra de onkosten, aan het beheer der staatsloterij verbonden, oneven redig groot worden in verhouding tot haar opbrengst, de staatsloterij wordt opgeheven Dit tijdstip mag geacht worden te zijn aangebroken, indien het aantal uit te geven loten tot beneden 5250 een vierde van het tegenwoordig uitgegeven aantal is jijVerwonc VERKOUDHEID CARUSOL, 30 cent per doosje. DE TOOVERPAST1LLE. Bij Uw drogist. BINNENLAND. 1 van H. CourthsMahler met autorisatie vertaald door Mevr. J. P. Wesselinkvan Rossum. HOOFDSTUK I. De hooge staande klok in de werkka mer van Romana Nordegg sloeg negen uur. Als klokgelui klonk het door het stille vertrek. Romana Nordegg hief een oogenblik het hoofd op, dat over kasboeken gebogen was, waarin zij lange reeksen van cijfers had ingeschreven en keek met haar ern stige, donkere oogen naar de klok. k. „Doris zal wel weer knorren", dacht zij. En toen op hetzelfde oogenblik de deur werd geopend,keek zij glimlachend om. Op den drempel der kamer stond een oude vrouw in grijze, wollen japon, met een witte muts, die aanduidde dat zij een dienstbode was. „Juffrouw Romana!" riep zij waar schuwend en verwijtend. „Wat is er, mijn goede Doris?" vroeg Romana met een lachje. Doris kwam tusschen de zware lede ren clubstoelen door, dichterbij. „Och, Minister De Visser. Het Centrum kan „uit volkomen inge lichte bron" mededeelen, dat minister De Visser na de a.s. verkiezingen in geen enkel geval bereid is opnieuw een benoe ming als minister te aanvaarden. Wijziging Dienstplichtwet Naar dc Res.-bode" verneemt, ligt kindje, legt ge dan nog altijd het werk niet neer? Het is negen uur en gij hebt nog niet eens uw avondeten gebruikt", zei ze op teedcr bezorgden, maar toch ook verwijtenden toon. Romana haalde diep adem. „Dacht ik het niet, dat mijn gestrenge Doris weer zou knorren", zei zij lachend. Doris hief haar handen op. „Knor ren De hemel beware er mij voor. Daar voor zorgen genoeg andere menschen hier in 'huis, en die er heel geen recht toe hebben. Neen, knorren wil ik niet. Maar ik kan het ook niet kalm aanzien, hoe gij u afbeult en in het geheel niet een beetje aan jezelf denkt. Mijn hart breekt er van. Ja, dat doet het." Romana greep haar hand. „Maar oud je!" zei zij kalmeerend. Doris streelde zacht haar hand. „Nu ja, juffrouw Romana, ginds in de kamers van mevrouw gaat het weer vroolijk toe, Het is daar weer een gelach- en gejuich en de champagnekurken knallen weer om het hardst. En u zit hier moederziel al leen hij het werk, den ganschen dag beult ge u, buiten in de fabriek af, en 's avonds plaagt ge u nog met de kasboeken en ver geet daardoor alles zelfs het eten". Maar er was een schaduw over Rfc- mana's gelaat gegleden, toen Doris over „ginds' sprak. Daar gaf haar stiefmoeder weer een van haar „verrukkelijke" fees ten, waarmede de gehcole pleiziermakeade Vermoedelijk - aldus de minister - zal het eenige verwondering wekken, dat de regeering bij den tegenwoordigen toestand van 's rijks schatkist een voorstel van wet heeft voorbereid, waarbij een jaarlijksche bate van ongeveer f 600,000 wordt prijs gegeven. Die verwondering zal echter ver dwenen, indien gelet wordt op de gelei delijke wijze, waarop de voorgestelde af schaffing der staatsloterij zal plaats grijpen. Opheffing van afsluiting van overwegen Naar aanleiding van een desbetreffend door de Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten tot den minister van water staat gericht verzoek, heeft deze haar dezer dagen meegedeeld, dat in der vervolge voordat omtrent de opheffing van afslui tingen van overwegen een beslissing zal vorden genomen, vanwege het rjjkstoezicht op de spoorwegen de betrokken gemeente besturen zullen worden gehoord. werd beklaagd dat hij op 12 November 1924 te Kats een bietenriek, die hij had gevonden en die toebehoorde aan P. Zuid- weg, zich wederrechtelijk heeft toege- eigend. Eisch f25 b. of 25 d. h. A. M., 21 jaar, arbeider te "sj Heer Arendsikerke, was door den Kantonrechter te Goes d.d. 24 November 1924 veroor deeld wegens het rijden zonder licht en het opgeven van een valschen naam tot f 3 en f 5 ibpete of 3 iem 5 ld., h. De ambte naar van het O. M. bij het Kantongerecht was in hooger beroep gekomen. Eisch f3 en f25 b. of 3 en 25 d. h. Rijden met beslijkte wielen. Ook werden een zestal zaken behandeld tegen landbouwers uit Zeeuwsch--Vlaande ren O.-deel en Kieldrecht (België), we gens het rijden met een wagen over een kunstweg, zonder dat de wielen van klei en modder waren ontdaan. Door den Kan tonrechter te Hulst waren zij aan die overtreding schuldig verklaard, doch was hun geen straf opgelegd. De ambtenaar van het O. M. Dij dat Kantongerecht was tegen die beslissing in hooger beroep gekomen. De officier eischte thans ver nietiging van de vonnissen van den Kan tonrechter en veroordeeling tot f3 boete of 3 dagen hechtenis. I Een aanhouding. Dezer dagen is aangehouden H. J. v. d. O., ontvanger der Ned. Herv. Gem. te Teraeuzen, verdacht van verduistering ten nadeale dier gemeente. Na verhoor en in beslagname der boeken is de aan gehoudene weer op vrije voeten gesteld. Het onderzoek van den officier der ju stitie gaf geen aanleiding toit verder in grijpen der justitie. Appèl aangeteekend. J. J. de B., chauffeur te Hansweert, heeft appèl aangeteekend tegen het von nis van den kantonrechter te Goes d.d, 22 Dec. 1924, waarbij hij op tegenspraak is veroordeeld tot f5 boete subs. 1 week tuchtschool, wegens overtreding van de Motor- en Rijwielwet. De ambtenaar van het O. M. heeft eveneens van dit vonnis appèl aangeteekend. RECHTSZAKEN. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Zitting van 9 Jan. 1924. M. V., 21 jaar, werkman te Colijnsplaat wereld dweepte en waarbij het altijd, zoo als Doris het uitdrukte, „lustig toeging". Rornana wist heel goed wat zulk een feest kostte. Zij had de sommen nauwkeu rig geboekt en maar al te dikwijls hooge rekeningen moeten betalen, ofschoon zij steeds weer op zuinigheid aandrong. Maar haar stiefmoeder had een heftigen afkeer van zuinigheid en deed gewoonweg of zij de waarschuwingen van Romana niet hoorde. Zelfs gedurende het rouwjaar, na den dood van Romana's vader had zij haar ontvangdagen niet opgegeven. „Ik moet in deze treurige dagen nu en dan mijn vrienden om mij heen zien, en mijzelf wat opwekking en afleiding ver schaffen", placht zij te zeggen. Deze ontvangdagen kregen meer en meer het karakter van groote feesten zoo als mevrouw Bylla Nordegg ze graag gaf en steeds gegeven had. En nadat het rouwjaar voorbij was, volgde het eene feest weer op het andere. Een voorwend sel werd er steeds voor gevonden. Ook heden was er weer een groot aantal gas ten genoodigd. Romana zuchtte even. „Je kunt mij hier een kop thee en wat te eten brengen, Doris, ik moet nog een half uur werken", zeide zij. C Steeds nog een half uur, juffrouw Ro mana. Dan kunt u ternauwernood nog ginds aan het feest deelnemen. Voordat u u dan verkleed heeft, zal het tien PROVINCIE-NIEUWS. Wilhelminadorp. Geslaagd te 's Gra- venhage voor het machinisten-examen voor- loopig diploma dhr. D. M. Verburg te W ilhelminadorp. Middelburg. Meer dan veertig jaren heeft men gewerkt aan de restauratie van het stadhuis te Middelburg. Thans is zij voltooid. Het gezicht is 5iiet meer belem merd door de stellingen, die noodig waren voor het verrichten van werkzaamheden en laatstelijk den koertoren op den hoek van de Noordstraat, dus aan de Oost zijde van den voorgevel, aan 'het gezicht onttrokken. Wolfaartsdijk. Vrijdagavond gaf dc too- ncelvereeniging „T.a.v.e.n.u." voor aan deelhouders en genoodigden een soiree. Opgevoerd werd het blijspel in drie be drijven getiteld: „Willy's Vrouw". Hoe wel een zeer groot tooneelstuk, bleek het dat de spelers hun krachten niet hadden overschat. Wij kregen spel te zien dat wij enkele van beroepsspelers zouden verwach ten. De rollen waren uitstekend verdeeld, en na elk bedrijf ging een daverend ap plaus op, welk applaus de spelers bij het einde van het stuk telkens terugriep. Het strijkje „Onderling Kunstgenot", dat zijn medewerking verleende, gaf prachtige mu ziek te hooren. Door dhr. J. Koert wer den aan de dames-speelsters namens het aanwezige publiek bloemen aangeboden. De zaal was stampvol. Zaterdagavond werd door dezelfde vereeniging b. g. n. tooneelstuk met medewerking van het strijk je opgevoerd, voor de Ijs vereeniging „De Weel". Weder met b. g. n. succes en voor een volle zaal. Aan het einde bood de voorzitter van de Ijs vereeniging de dames bloemen aan. In het laatst van de vorige wieek had de landbouwer L. de Jagier Gz. het ongeluk met zijn handen in de dorsch- machine te geraken en de middelste vin gers van zjjn rechterhand geweldig te be- zeeren. Geneeskundige hulp werd dadelijk verleend door Dr. Preuniger, die het raad zaam vond de patiënt des anderendaags over te brengen naar Vlissingen, waar b. g. n. vingers werden geamputeerd: s Heer Abtskerke. Zondagavond gaf de Zangvereeniging alhier, onder directie van dhr. Tamminga Jr., een uitvoering .n de Kerk, met medewerking van de heeren Ross en Tamminga: orgel en cello en vi ool. Er werd zeer goed gezongen en ge speeld. De Predikant opende en sloot de bijeenkomst. Een collecte voor 't Groene Kruis (Provinciale) bracht f8,27 op. Oudelande. De Kroon heeft, beschik kende op het beroep, ingesteld door den Gemeenteraad alhier tegen het besluit van Ged. Staten van 22 Aug. 1924. waarbij met vernietiging van het besluit van den Raad van 25 Juni j.l. is verklaard, dat de door het bestuur van de bijzondere lagere school alhier gevraagde medewer king voor het aanbrengen van closets enz. in genoemde school alsnog moet worden verleend, dit beroep ongegrond verklaard. De door de Landbouwvereeniging alhier op Zaterdag 10 dezer .gehouden jaarlijksche algemeene vergadering, was door slechts 20 van de 93 leden bezocht. Uit de rekening van den penningmeester bleek, dat in 1924 waren aangekocht 264700 K.G. verschillende meststoffen en 350 K.G. kopervitriool, tot een gezamen lijk bedrag van f24.084,25. De rekening sloot met een batig saldo van f 105,80 en een half. Met het oog op den gunstigen stand der kas werden de te berekenen on- uur zijn Romana haalde haar schouders op. „Ik geef er niets om, Doris, dat weet je toch. Ik ga er altijd maar een uurtje heen, op dat men zich niet over mijn afwezigheid Idruk maakt. En vandaag heb ik bijzonder Iveel te doen. Morgen is het de laatste, j Doris, en morgen vroeg heb ik met Hoyer een belangrijke conferentie." Doris knikte bezorgd. „Ja, ja ik weet het, die nare laatste is altijd een afschuwelijke dag voor u. Dan bent u nooit vroolijk." I De oogen «yan Romana begonnen te stralen. „Toch wel Doris, morgen is liet een laatste, waarop ik vroolijk zal zijn. „Och u en vroolijk! Dat gebeurt reeds sinds lange jaren niet meer se dert mevrouw haar intrek hier heeft ge nomen. En het is zonde en schande, dat u uw jonge leven hier achter de boeken en ginds in de fabriek moet verkniezen, terwijl mevrouw met juffrouw Beatr.x en den jongen mijnheer maar leeft, alsof alle dagen feestdagen waren. Het is niet goed van uw vader geweest, dat hij u dezen last op de sdhouders heeft gelegd. Romana hief met een strengen ernsti- gen blik haar hand op. „Stil Doris geen woord tegen mijn vader, als je niet wilt, dat ik boos op je wordt I En mijn stiefmoeder ook over haar moet jo niet spreken. Ik wieef, dat je het goed bedoelt; je liefde voor mij brengt deze harde woorden over je lip pen, maar ik wil ze niet hooren." Doris zuchtte diep en duidelijk hoor baar. „Nu ja ik ben al stil, en als u zoo spreekt moet ik wel zwijgend toezien, hoe u u opoffert voor die neen, neen ik zeg niets meer. Het is erg genoeg, dat u niets dan een oude dienstbode heeft, die u liefheeft. Ik ga dus nu stil heen en haal nu iets voor u om te eten, opdat u tenminste uw krachten behoudt. Verder kan toch een oude, arme dienstbode niets voor u doen. Dit gezegd hebbende ging zij heen. Doris kwam spoedig terug met een blad, waarop heel smakelijk thee en eeni ge gerechten waren gerangschikt. Zij Zette het bij Romana neer. „Nu, Doris nog altijd een beetje be- leedigd?" vroeg zij lachend. Doris schudde hot hoofd. „Op u kan ik toch niet boos zijn kindje, ik maak mijzelf maar boos och kom neen, ik zeg niet, over wie. Zoo maar nu moet gij ook eten. En nu een slokje tbee. Zoo, dat houdt niet op. Opdat ge maar niet nog later klaar komt. Een beet je genot van de jeugd hebt ge noodig. Anders versuft ge nog geheel en al." (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1925 | | pagina 1