INÏ0. 5. Vrijdag 9 Januari 1925. tiÜ8 Jaargang. Wandelingen door Zuid- en Noord-Beveland, Uigave Nfcaml. Venn* «Goesche Courant" en Kleeuwens Ross' Drakkers- en Ultenversbedrttf BIJVOEGSEL Uit de Staatscourant. Serenade, HoLniGiNG P A. dr LIGNY. TRAMPRAATJE. Zwem- en Badclub „'t Sas*. in den ouden tijd, ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOËSCHË S COURANT ■V' t)/ en Kleenwens Ross' Drakkers- en Uitgeversbedrijf 'ADVERTENTIEN. van 15 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f2,40. Bewijsnummers 5 cent. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. NABETRACHTING GEMEENTERAAD Een paar urgente zaken hadden Don derdagavond de raadsleden bij elkaar ge bracht. Een agenda met 2 punten voor spelt een korde zitting, al faalt de waar schijnlijkheidsberekening wel eens door de eloquentie van de raadsleden, de een korte agenda gaarne gebruiken voor breede uiteenzettingen. Ditmaal ging het eerste onderwerp er vlug door. De verlaagde w aarborg voor de leening van de vakschool liet de raad maar vallen, uit vrees, dat anders de toestem ming voor de verbouwing zou uitblijven en daardoor van het heele plan niets ko men. Gedachtig aan het spreekwoord„be ter een lialf ei, dan een leege dop zal dan nu ook zonder hyp. recht de leening worden gesloten. Bij het tweede punt verwachtten we nog al eenige opmerkingen en bij de zee van tijd, die om half negen nog voor ons lag, zou men zich er eens voor kunnen zetten. De voorzitter achtte dit echter geen onderwerp voor openbare behandeling. De keuze van een scheikundige aan de Warenkeuring, waarbij de Candida ten moe ten warden besproken en hunne qualitei- tcn onder de loupe gelegd, kan niet pu bliek gebeuren, en zoo zagen de belang stellende tribunisten zich naar buiten ge wezen. Wij zouden anders gaarne die beslo ten zitting hebben bijgewoond om te I100- ren, hoe het met die aanbevolen candida- ten is gesteld en of er onder deze drie ook voorkomen, die reeds solliciteerden, toen het salaris nog 600 gulden lager was gesteld. De directeur dhr. van Berk, heeft de opgekomen sollicitanten bij de vorige op roeping allen als ongeschikt gequalifi- ceerd wegens te weinig ervaring en te jeugdigen leeftijd. Wij schreven daarover in onze nabe trachting van 2 September: Met den oproep voor een scheikun dige voor den Warendienst is het een vreemde geschiedenis. Onder de 25 sollicitanten, waaronder met zeer gun stige aanbevelingen, is volgens het oor deel van den directeur niemand geschikt voor dit werk bevonden. De Raad is met dit advies meegegaan en heeft het aanvangssalaris verhoogd me t f 1000 Het komt ons voor, dat deze heele opvoering had vermeden kunnen worden, wanneer het gemeentebestuur van den directeur dadelijk zijn voorne men had vernomen om iemand aan te stellen met ondervinding. Het is toch duidelijk, dat men niet licht een scheikundige met veel ervaring in de praktijk, krijgt voor f 3000, I Dat men dit aanvangssalaris aan bood, hield al stilzwijgend voor de sol licitanten in, dat pas afgestudeerde scheikundigen hier een kans kregen. Nu dit niet zoo blijkt te zijn, was deze visscherij met een aas, waaraan de groote visch niet bijt, een onbegonnen werk. Nu de directeur ditmaal bij een sala- risverhooging tot f4000 wèl een aanbe veling doet van 3 personen, zouden we moeten aannemen, dat deze candidaten wel aan die eischen voldoen. Echter blijkt dat geenszins het geval te zijn en is de qualiteit dezelfde gebleven. Zelfs was no. l naar we vernemen nog niet eens afgestudeerd, toen de oproeping werd gedaan. Deze persoon, aan wiens be kwaamheden we overigens niet willen twij felen, bezat dan toch zeker niet de eigen schappen, die voor deze betrekking door den directeur noodig geacht worden en waarvoor de vorige sollicitanten allen zon der onderscheid en zonder verder onder zoek zijn verworpen. Als de directeur van zijn eisch om een man van ervaring te krijgen, is afgestapt, dan zou men met een der candidaten uit de sollicitatie, die f600 minder salaris beloofde, kunnen volstaan. We begrijpen in deze de gedachten- gang van dhr. van Berk niet. Er was n.l. een vacature door vertrek van mej. B. de Wolff, adjunct-directrice en schei kundige, die een salaris van 5500 gld. toucheerde. Dacht de directeur nu, dat dergelijke personen met ervaring en geschiktheid zich op een salaris van 3400 of 4000 gld. aanbieden in Goes. Dat is vrijwel onmogelijk. Hoe breed de voordeden van ons stadje ook worden uit gemeten, kunnen we ons dat toch niet voor stellen. Toch is. dat klaarblijkelijk de verwach ting. Nu die verwachting bij 3400 gld. niet werd vervuld, had men het zich voor ge zegd kunnen houden en niet door 600 gld. verhooging het onmogelijke trachten te bereiken. Voor dit salaris krijgt men een afgestudeerd iemand, misschien met eenige routine en de directeur Van Berk zou het beste doen zich daarbij neer te leggen en onder de sollicitanten den geschikste voor een proeftijd aannemen. Het is wel veilig door anderen beproef de krachten te laten kweeken en deze dan aan te stellen, maar daarvoor moet worden betaald en kan dat niet, dan is de eenige manier om zelf te onderzoeken, wat er in de menschen zit. Natuurlijk zijn onder deze 25 of 30 sollicitanten, die allen de bevoegdheid heb ben, ook eminentie toekomstige adj.-direc teuren en zelfs directeuren,. Ze wachten er eenvoudig maar op om te worden ontdekt. Laat Goes dan dit dankbare werk Ier hand nemen. Bij de rondvraag kwam nog eens het electrificatie-vraagstuk ter tafel, waarop' door den voorzitter in zijn openingsrede reeds was gewezen als nu om een oplos sing vragend. Nu het meer en meer blijkt, dat de zaak in handen van het Provinciaal Bestuur niet tot uitvoering komt, is het tijd voor de ge meente Goes om zelf het werk ter hand te nemen. De behoefte aan electriciteit uit zich nu reeds bij verschillende ondernemingen, die daarin zelf hebben voorzien en waar van enkelen hun capaciteit meer produc tief hebben gemaakt door stroomverkoop aan anderen. Er bestaan nog meer derge lijke plannen en een langer dralen zou nu voor een toekomstig gemeentebedrijf ver schillende afnemers verloren doen gaan. Gelukkig hebben B. en W. en de Raad dat ook ingezien en zal op voorstel van dhr. Van Bommel van Vloten de gascom- missie in die richting stappen doen. Wij mogen dus verwachten, dat het duis tere Goes binnen niet te langen tijd zal plaats maken voor een verlicht Goes, „La ville lumière". STADS-NIEUWS. Met de staatscourant van 6 Januari zijn verzonden afdrukken van de statuten be treffende de Zeeuwsche politiehonden- dresseervcreeniging „Algemeen Belang", gevestigd te Goes. Dinsdagavond werd door het muziek gezelschap „Ons Genoegen" van Kapelle een muzikale ovatie gebracht aan den heer E. Vervaat, als waardeering, wat hij als vice-voorzitter der fanfare is ge weest. Wegens vertrek uit die gemeente had hij daarvoor bedankt; wat de heer H. Blok president der fanfare in hartelijke bewoordingen naar voren bracht; mede in-verband met de 50e jaardag van dhr. Vervaat. Als blijvend aandenken werd hem door den president namens het gezelschap een prachtige wandelstok met zilveren knop en inscriptie aangeboden, welk ge schenk dankbaar werd aanvaard. Een muzikale wandeling door „Nieuw Goes", waarbij een massa volk tegenwoor dig was, bcslool deze huldiging. (N.Z.) i >oüj'SG&7.1n D f, (t km Kknt k Zondag 11 Januari 's avonds half acht Ds. Koekebakkcr van Middelburg, zal spreken over de Taak der Jongeren, On derwerp: „Parsival". lb.nscoxceuks Wij vestigen de aandacht op de an nonce, blijkens welke de heer Ant. van Dam te Breda in de speciale danszaal van „Concordia", aldaar, een danscon- cours voor het gewest Noord-Brabant en Zeeland zal houden. De jury bestaat uit dc gediplomeerde dansleeraren, de heeren J. J. Constandse, Den Haag; J. Waldek- ker, Rotterdam en W. Becht, Bergen op Zoom. Ili -> Wij vernachten op dit concours ook groote deelname uit Zeeland. Hedenmiddag om 3 uur had in het Weeshuis alhier, de huldiging plaats van den heer P. A. de Ligny, welke dien dag 25 jaren de functie van lid van het Bur gerlijk Armbestuur bekleedde. De familie van den jubilaris, was bij deze huldiging tegenwoordig. Dc heer de Ligny werd op hartelijke wijze toegesproken door den voorzitter van het Burgerlijk Armbestuur, den heer D. D. van den Bout, welke de verdiensten van den jubilaris uiteenzette en hem hulde en dank bracht voor hetgeen hij voor het Burgerlijk Armbestuur heeft gedaan. Als blijk van waardeering werd den ju bilaris een fraai bloemstuk aangeboden. Het was in lijn 3 der Amsterdamsche Gemeente tram. Echo s van hoestende lieden. Juffrouw tot mede passagier »Kunt U nu begrijpen, Mijnheer, dat er in Amsterdam nog zooveel hoestende en kuchende menschen zijn, waar men toch in elke tram kan lezen, dat Akker's Abdijsiroop daar zoo goed voor is Op mijn woord, ik begrijp soms de men schen niet (Historisch) Naar wij vernemen, organiseert de Zwem en Badclub ,,'t Sas" op Woensdag 14 en Donderdag 15 Januari e.k. feestavon den met attracties in de Schouwburgzaal van het Schuttershof. Deze jonge vereeniging, welke in den zomer van het vorig jaar werd opgericht en reeds circa 100 leden telt, beoogt het beoefenen en bevorderen van de zwem- sport en hoopt door de opbrengst van deze avonden in staat te zijn aan het Goesche Sas een behoorlijke kleed gelegenheid te bouwen. Ongetwijfeld zullen velen door hun be zoek aan het welslagen hiervan medewer ken; ja, wij verwachten, dat 14 en, 15 Januari de Schouwburgzaal te klein zal zijn, daar ,,'t Sas" doet wat zij kan, om deze avonden zóó aangenaam en prettig mogelijk te maken. Niet alleen zullen in de zaal talrijke mooie stands worden inge richt, doch ook het groote tooneel wordt door vaardige handen in een „Japanschen Tuin" herschapen, terwijl vele attracties deze feestavonden zu-llen opluisteren. Wij mogen alvast verklappen dat Mevr. SdlevisOkiker eenige zangnummers ten beste zal geven, Thomasvaer en Pieternel komen ons hun Nieuwjaarswensch bren gen en Mr. X met zijn gedresseerde wilde dieren zal ons krasse staaltjes van zijn dresseerkunst toonen. Onder de verdere verrassingen zal ze ker het graf van „Toet-Ank-Amen" bij zondere aandacht trekken; deze interessan te bezienswaardigheid zal echter alleen voor personen boven 14 jaar, onder lei ding van een betrouwbaar gids, te bezich tigen zijn. Wij wenschen de Zwem- en Badclub ,,'t Sas" van harte succes tot heil van de zwemsport! PROVINCIE-NIEUWS. 's Heer Arendskerke. Woensdagavond hield de Werkliedenvereeniging Algemeen Belang haar twntigste jaarvergadering. Uit het verslag van den penningmeester bleek dat de kas steeds vooruit gaat. Als bestuursleden werden herkozen de heeren M. Mol en P. J. Carels, die beiden hun benoeming weder aannamen. Verder was aan de orde verkiezing van 15 nieuwe le den, die allen werden gekozen. In het afgeloopen jaar was de vereeniging met 9. leden vooruit gegaan; een lid heeft be dankt, zoodat de vereeniging op 1 Jan. 1925 90 leden telt. Besloten werd om het 20-jarig bestaan op 29 Januari feeste lijk te herdenken. Hierna sluiting. Driewegen. Woensdagavond hield de Landbouwvereeniging „E, M. M." haar jaarlijksche vergadering in de herberg van J. van de Guchte. Uit de rekening bleek dat de ontvangsten bedroegen f 16.257,22, uitgaven f 16.159,97 en een half, goed slot f 97,24 en een half. Herkozen werd tot bestuurslid dhr. W. Westveer. Daarna sluiting. Nisse. Dinsdagavond j.l. werd alhier in de openbare school de eind-les van de cursus voor verpakken en sorleeren v. fruit gehouden door den onderwijzer dhr. W'. J. Robijn te Ovezand. Dc eindles werd gehouden in tegenwoordigheid van den Rijkstuinbouwconsulent dhr. A. W. van de Plassche, Aan het eind van de les werd door hem aan een twaalftal leerlingen een diploma uitgereikt, n.l. aan de heeren: P. Hoogesteger, G. J. Kloosterman, G. Nieuwenhuijse Jacsz., Joos Mol, G. M. de Back, Mars. Eckhardt, Mars. Nieu wenhuijse, A. Nieuwenhuijse Gzn., A(. Vette, C. Fierloos, B. Boudens, allen te Nisse en J. Tolhoek te 's Heer Abtskerke. Woensdagavond j.l. was het jaar vergadering van de Landbouwvereeniging „Eendracht Maakt Macht". Uit de re kening en verantwoording bleek dat er 1Q70 balen kunstmest waren afgeleverd en dat de inkomsten waren f 9091,24, en de uitgaven f9020,36 en een half, een goed slot van f70,87 en een half. Beslo ten werd het baalgeld met twee cent te verminderen en te brengen van 10 cent op 8 cent en de contributie met 10 cent te verminderen en te brengen van 50 cent DOOR J. AB UTRECHT DRESSELHUIS. (Nadruk verboden.) MISLUKTE AANVAL DER SPANJAARDEN. Terwijl wij thans op onzen ouden weg terugkeeren, wil ik u nog eene geschiedkundige bijzonderheid mededeelen, uit welke gij den geest onzer vaderen al weder zult leeren kcnnefti. Niejtt minder dan andere legden, sedert de herleving der wetenschap pen, ook de Zeeuwen zich in vredestijd op de beoefening der letteren toe. In geen der Noordelijke Gewesten werden zoo vele Rederijk-kamers gevonden als in Zeeland, en in Zeeland zelve waren zij nergens zoo menigvuldig als in Zuid-Bcveland. Niet alleen vond men te Reimerswaal de kamer de „Drie ko- renen bloem kens" met de zinspreuk: „In minuien versaeimt", die in Mei 1496 te Antwerpen den tweedien prijs behaalde, en te Goes de „Nardusbloem" onder de spreuk: „Met gan- sch.r herten", maar ook op de voornaamste dorpen bestonden er zoodanige vereenigingen. Dit blijkt uit eani stuk, ten jare 1577 door de laatstgenoemde kamer bij den magistraat inge diend, waarin met dezelfde woorden gezegd worcljt3 „end|e voorts soo esser qualyck een Dorp in Zuytbouelant daer een earner van Rethorica in essen es, of zij sijn begift jaerlicks van haeren Ambachls Heer met luttel of veele", Djfczei Rhetoi- rijkers oefenden zich in de bijzondere bijeenkomsten der ka mers in het geven van berijmde en zoo mogelijk geestige ant woorden op de eene of andere opgegevene stoffel; en bij de meer of min algemeene vergaderingen „Landjuwelen" en „Haagspelen" geheeten, dongen zelfs geheele kameirs naar de opge'hangene prijzen mede. Zoo behaalde de MiddeJburgsche, het „Bloemkcn Jessen' in 1507 den prijs te Reimerswaal, be staande in 7 tinnen stoopen en 10 tinnen kannen. De meeste dezer Rederijkers waren, zoo als elders, ook hier warme voor standers der Godsdienstige en burgelijke vrijheid. Getuige onder andere het volgende. Ten jare 1627 verzamelden de Spanjaarden te „Zandvliet" zes en dertig sloepen met 500 Vlaamsche en Brabandsche ma trozen en bovendien nog eenige ponten met geschut, benevens andere vaartuigen ter overzetting van 1300 soldaten. Men had verspreid, dat het op Lillo gemunt was, doch inderdaad had men het oog op Goes. Op den 18 Augustus landden zij met 1400 man b:j Vinkenisse en trokken terstond voort op Krabbendijke. Bij hunn 1 landing was echter het getij reeds merkelijk verloopen en hadden de krijgslieden op de glibberige schorren eenigen tijd verloren. Daardoor nu was het berigt hunner landing hun verre vooruitgesneld. De zwakke bezetting van Goes trok terstond uit cn den vijand tegemoete, want de ware Nederlander is in de ure des gevaars niet gewoon zijne aanvalleren te tellen, maar de middelen te bezigen, die ter zijner beschikking staan om hem afteweren. De kleine bende ontving intusschen gedurig verster king. D j brave landlieden, van het gevaar verwittigd, grepen de wapenen, vereenigden zich onder de vaandelen der Rederijkers cn snelden, door dezen voorgegaan, van alle zijden hunne be dreigde broederen ter hulpe. Het gezigt dezer, zich overal ver- toonende banieren bragt den vijand in het denkbeeld, dat er tegen overmagt te strijden zoude vallen in plaats van weer- loozo burgers te verrassen en nu liep hij met echt belgischen moed naar de schepen terug. Bij den overtogt werden deze ech ter bestookt door eenige Zeeuwsche jagten onder kapitein Eeu- vvigrrk en niet zonder aanmerkelijk verlies bereikten zij ojpj nieuw den BrabandscShen oever. Op dusdanige wijze doden uwe Vaderen wanneer een verradelajk vijand hun erf be-» dreigde, of hunnen vrijen hals onder het juk wilde krommen. Zoo gij u zulk een voorgeslacht waardig wilt toonen, handelt dan, wanneer nieuwe vijanden u belagen, gelijk zij deden. Zijt gij niet Bato's edel bloed, Een roemrijk heldenkroost Nog schenkt u God dien eigen moed: Vindt in dien moed uw troost. Is 't aantal, dat u toegrimt, groot, Beeft voor geen slavenhand; Grijpt naar 't geweer, en vreest geen dood; Maar, valt voor 't Vaderland. 1 EedtL IV. BIJZONDERHEDEN UIT DE GESCHIEDENIS DER STAD GOES. Eerste rampen. Tot dus ver hebben wij ons bezig gehouden met de beschou wing van die gedeelten dezes eilands, welke het oorspronke lijke Zuid-Beveland uitmaakten, of er reeds in zeer verwijderde tijden mede verbonden werden. Hetgeen ten N. en ten W. ter bezigtiging nog overig is stond, meer nog en langer, op zich zelve, gelijk met Noord-Beveland zelfs bij voortduring het geval is. Alvorens echter onze wandelingen aan die zijden te vervol gen, zullen wij ons wederom eenigen tijd in dc stad Goes op» houden en ons sommige harer meest merkwaardige lotverwisse lingen herinneren. 1. De ongelukkige gebeurtenissen, door welke de „Oost- watering" te gronde ging, en de andere naburige bedijkingen zoo vreeselijk geteisterd werden, oefenden ook op harem wel vaart eemen hoogstschadelijken invloed. Bij de overstrooming van 1536 werden niet alleen hare zeeweringen op drie plaat sen, maar ook een gedeelte der Gianzenpoort weggeslagen en alles zoo zeer door het water geperst, dat men niet dan met inspanning van alle krachten en opoffering van aanzienlijke som mem der verwoesting perk kon stellen. Hare ingezetenen waren dien ten gevolge zoo verarmd, dat men zeven jaren later be zwaarlijk personen kon vinden voor het Rentmeesterschap, waarvoor, bij een ouderdom van 36 jaren, eene bezitting van 200 Engelsche NobeJen gevorderd werd, weshalve Keizer Karei V bepaalde, dat voortaan de helft dier som voldoende zou zijn en de ouderdom niet zoo streng in aanmerking worden genomen. De stad zelve was reeds duizenden ten achter, cm deze verachtering werd schroomelijk vergroot door dem ont- zettenden brand vam 1554. Hij ontstond den 28 Mei in eene zoutkeet buiten den wal en tastte weldra ook verscheidene andere en sommige meestoven aan. Bij den gebrekkigen staat dei' bluschmiddelen van dien tijd, kon men denzei ven niet stuift ten. Dc hevige N. O. wind deed de vlammen ook naar binnen overslaan, waar z;ij niet ophielden te woeden^ voor dat wiel drievierde der huizen en eenige openbare gebouwen in de ascK lagen I r - (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1925 | | pagina bijlage 1