PUROL MIÜNHARDT's Staal-Tablettan 90« Maag-Tablettén.750 Zenuw-Tabletten .7501 Laxeer-Tabletten 6Öc« Hoofdpijn-Tabletten 60 ct voor de Handen VICTO Bij Apoth. en Drogisten. ter in zijn Haagschc rede heeft gezegd, do n is op de oprichting van zijn naam- looze vennootschap critiek te obfenen, be- wi st slechts gebrek van inzicht (bij den nn lister zelf, ten aanzien van zijn eigen wetsontwerp. Het is dan ook wonderlijk, dat een minister van financiën daarop zij nerzijds voortgeborduurd heeft in zijn rede, D e terugwerking kan in dit geval alleen bcteekenis hebben voor.Diet .jbelastingjaar 1924—1925. Elke naamlooze vennoot schap, ook al is zij vóór 1 Mei 1924 op gericht, komt voor elk nieuw belasting jaar weer voor een riieivsl/ onderzoek in aanmerking. Een radiobelastins; op komst. Naar de Tel. verneemt zal de radio- omroep in Nederland binnenkort een rijks regeling ondergaan. Van de radio-jief- hubbers zal een zeker bedrag.geheven wor den, dat ten goede komt aan een nationale o nroep-maatschappij, die de draadlooze voordrachten zal organiseeren. Deze maat schappij zal gevormd worden uit'drie groe pen van de bevolking, n.l. a. handel en nij verheid; b. amateurs in engeren zin, en c. een groep, die hel intsllectueele deel van de natie zal omvatten. De omroep-maat- schappij zal geen- overwinst ten eigen bate kunnen aanwenden. Eventueele overschot ten vloeien in de Rijkskas terug. Behoorlijke prestaties De minister van binnenlandsche zaken cn landbouw heeft aan het. gemeentebe stuur van Zandvoort bericht, dat geen sub sidie in de koisten van de werkverschaf fing zal worden verleend--indien er geen maatregelen worden getroffen, dat eene behoorlijke arbeidsprestatie van de telwerk gestelden is verzekerd. De minister schrijft, dat in de jwdats van n vast dag- of weekloon te laten werken, al de werkzaamheden die zich daartoe lee- ucn, in accoord werk moeten worden uit gevoerd. Wanneer dit verzekerd is, zal een verzoek om bijdragen uit de Rijks midde len opnieuw in overweging worden ge nomen. 1 Dr. J. Th. de V sser •n In verband met bet bericht omtrent het voornemen van den heer mr. Kooien, om zich niet wedgr voor het presidium van de Tweede Kamer beschikbaar te stellen, maakt het „Hbkl. melding van een in par lememtairen kring loopend gerucht, dat dr. De Visser voornemens is na de ver kiezingen zijn ambt neer te leggen, doch zich voor een Kamerzetel beschikbaar te stellen. In dat geval, en bij een rechtsche meerderheid als resultaat deit,verkiezingen, waaraan men niet twijfelt,'itytfordt dr. De Visser de eerstaangewezen candkfaat voor het voorzitterschap der Kamer geacht. Ziek 'e en o v, rzekering Het ontwerp Ziekte- en Ongevallen verzekering is, naar het Centrum meldt, van den Raad van State terug ontvangen, W: alle goeds toe. Spr. hoopt dat h et jaar 1925 voor de gemeente een goed en gelukkig jaar zal zijn. Belangrijke punten zullen in d,t jaar in behandeling worden gebracht. Daar is in de eerste plaats het nieuwe Uitbrei dingsplan, dat dit jaar in bespreking zal komen. Voorts zijn B. en W. bezig om te trachten een electriiicatie van de gemeente mogelijk te maken. Gelet op het rapport Welleman en lettende op het feit dat verschillende in gezetenen aanvrage doeD tot plaatsing van een motor ter opwekking van eleetriciteit voor kracht en licht, hebben B. en W. zich gewend tot Ged. Staten en tot een paar deskundig-n, teneinde tot een kosten berekening te geraken. B. en W. hebben voorts een bespreking met de commissie Welleman gehad met dat gevolg dat binnen zeer afzienbaren tijd een rapport betreffende eiectrificatie van Goes met een schema van wat daaraan is verbonden, ter kennis van B. en W. zal worden gebracht. Met de mogelijkheid van uitbreiding om eleetriciteit te ver schaffen aan omliggende gemeenten op Zuid-Beveland, is rekening gehouden. Spr. hoopt dat de beprekingeu in den Raad dit jaar wederom op een aangename wijze zullen worden gevoerd, dat de eerbiediging van eikaars inzichten zal worden betracht en dat de te nemen besluiten zoo veel mogelijk zullen strek ken tot bevordering der ware belangen vau de gemeente Goes. Dhr. v. Melle dankt den voorz. en biedt dezen en zijn gezin weferkeerig de beste wenschen van den Raad aan. Spr. hoopt dat de voorz. met lust eu ijver zijn werkzaamheden iu 1925 onafgebroken zal kunnen vervullen. De notulen worden hierna vastgesteld. Ingekomen Stukken. De ingekomen stukken, waarbij goed keuringen van Ged. States van diverse raadsbesluiten, rapporten van kasopuame van den gemeente-ontvanger en bericht van Ged. Staten dat de goedkeuring der begrooting 1925 is verdaagd, worden voor kennisgeviog aangenomen. De voorz. deelt mede dat Ged. Staten wijziging verzoeken van bet raadsbesluit tot het rooien en verkoopen van boomen op de Begraafplaats. Spr. zegt dat de hoogste inschrijver was dhr. H. Okké voor f 620. B. en W. stellen vuor dat in het besluit wordt opgenomen dat de boomen aau dezen zullen worden verkocht, als zijnde asn den meestbiedende. Aldus wordt besloten. Verbouwing Vakschool voor Meisjes. B. en W. stellen voor om tot de ver bouwing te besluiten zonder de hypothé caire borgtocht. De üd. Comm. gast hiermee accoord. Dhr. v. Poelgeest zegt dat het toch niet zeker is, dat de Minister zijn goed keuring zal onthouden, Spr. acht het voorstel van den Raad om borgtocht te vragen toch rationeel. De voorz. licht nader het advies van B. en W. toe. Dhr. Labrijn betreurt het ook zeer dat we geen absolute zekerheid hebben, r de lasten op de burgerij zullen zoodat de indiening er van in den loop dezer maand kan worden verwaait. Volkshuisvesting De minister van arbeid, handel en' nij verheid heeft aan de gemeentebesturen bericht dat voor hot dienstjaar 1925 12 millioen gulden beschikbaar is gesteld voor voorschotten: a. tot verbetering van Je volkshuisvesting door krotdpruiming, en b. tol voorziening in de behoefte aan een voudige woningen in die gemeenten, waar het particulier bouwbedrijf volslagem in gebreke blijft, en voorts een bedrag van f 80.000 tot het verleenen van jaarlijIksche bijdragen tol dekking van 50 pet. van het op de exploitatie der voor het ondier a. omschreven doel" gebouwde woningen te lijden nader te bepalen maximaal tekort. Bij de uitvoering van dit phajn #zal blij ven gelden de regel, dat gemeenten, die zelf kunnen leenen, niet van het staats- rediot gebruik kunnen maken. wb Opu wachtgeld. Gemeld wordt dat de in 1865 geb'oren ambtenaren, behoorende tot het hoogere p rsoneel der posterijen en telegrafie, te- g n November op wachtgeld gesteld zullen worden. i SCHOOL EN KERK. NedEerv. K$rhi( lerseke. Gekozen tot Preside-nt-kerk- v iogd dhr. P. de Koeijer alhier. GEMEENTERAAD. VAN GOES. Donderdagavond vergaderde 3e ge- II"1 -nteraad onder voorzitterschap T,n bur gemeester Hajenius. Alle lede» zijn tegenwoordig. Alvorens aan te vangen met 3e behan- d.liiig der fgenda uit de V0Qrz>. zijn beste nvnsehen voor de leden van den raj.d en huu gezin en wenscht hun voor 1925 drukken aebt spr. garantie wel gewenscht. Is die zekerheid niet spoedig te be komen Dhr. v. cl. Bout zegt dat de inspectrice aan den voorz. van het schoolbestuur verdere stappen absoluut afraadde, omdat dan misschien de heele vergunning wordt ingetrokken, daar thans uitbreidingen niet meer worden toegestaan. Dhr. v. Bommel v. Vloten zegt ook dat de toestemming tot deze verbouwing zoo moeilijk verkregen is. Voorzichtigheid is dus geboden. Dhr. Labrijn zegt dat hem dit laatste niet bekend was, anders had hij zijn op merking niet gemaakt. Dhr. Orucq vraagt hoeveel dit nu weer meer kost aan d 3 gemeente. De voorz. Heelemaal niets. De huur wordt aanmerkelijk verhotgd. N.l. met S procent, terwijl het geld voor 6 pet. ge. leélid wordt. Z.h.s. wordt bet voorstel van B. en W. aangenomen. Dhr. v. Poelgeest verzoekt aanteekening dat bij er tegen is. Benoeming Scheikundige keuringsdienst van Waren. In verband met dit punt schorst de voorz. de vergadering om half negen. De voorz. heropent om kwart over tien de vergadering. Dhr. v. Poelgeest zegt dat we 28 Augustus een voorstel van den directeur van den keuringsdienst hebben gehad. Br zijn indertijd sollicitanten opgeroepen op een salaris van f 3000f 6000, plus f 400 voor vervanging van den directeur. Er zijn toen sollicitanten geweest, waar van de directeur, dhr. v. Berk, zeide, dat ze nog niet voldoende praktijk hadden en te jong waren om den directeur te ver vangen. Dhr. v. Berk weet dit aan bet te- lage salaris dit is toen met f 600 verhoogd en bet aanvangssalaris is op f 4000 gebracht. Nn zijn er weer sollicitanten en het blijkt dat thans de aanbevolen sollicitan ten van hetzelfde fype zijn als van Aug. KEELPIJN CARUSOL, 30 cent per doosje. DE TOOVERPAST1LLE. Bij Uw drogist. jl. Sollicitanten zooals de heer Berk wil, staan niet op de aanbeveling. Als we nu benoemen z >u het een solli citant zijn, die onder de oude categorie van f 3400 valt. En het salaris is nu op f 4000 gesteld Spr. stelt voor om deze aanbeveling aau den directeur terug te zenden met verzoek de zaak nog eens te bekijken en met een nieuwe aanbeveling te komen. liet voorstel vau Poelgeest wordt onder steund en wordt aangenomen met 112 stemmen (tegen dbin Stieger en v. d. Bout). Rondvraag. Dhr. v. Bommel v. Vloten acht de komende electriiicatie van zooveel belaDg voor Goes, dat hij meent dat samenwer king moet ivorden verkregen met een com missie uit den Goeschen Raad en de com missie Welleman. Aanvankelijk had spr. gemeend dat de electriiicatie door de Gascommissie zou ziju ter hand geuomen, gezien het ver band tusschen de electriciteits- en gas- voorziening. Spr. zou wenschen dat B. en W. aan de commissie-Welleman zullen verzoeken om aan de gascommissie de gelegenheid te geven haar vergaderingen bij te wone». De voorz. vindt deze gedachte niet verkeerd. B. en W. hebben hun schrijven aan Ged. - Staten gestuurd en dit is in handen der commissie-Welleman gesteld. Dhr. Stieger zegt dat ook de gas commissie van oordeel is, dat deze aan gelegenheid door haar moet worden be. keken. Het voorstel v. Bimmel v. Vloten heeft de instemming der Gascommissie en spr. gelooft niet dat de commissie Welle man bezwaar zal hebben. Dhr. Vienings wijst er op dat de eiec trificatie in handen der provincie is, de commissie Welleman is slechts een com missie van advies. Van eeu daadwerkelijke oplossing van dit vraagstuk kan geen sprake zjjn, zoolang niet het besluit van 1917 van Prov. Staten tot eiectrificatie der provincie is ingetrokken. Wellicht zal dit gebeuren in de buitengewone voorjaars- verg. Het zou wel goed zijn als de ge meente Goes een apart plan gereed had teneinde dit met het plan Welleman te kunnen vergelijken en zoo mogelijk samen- te voegen. Spr. wil niet uitsluitend een ander laten zorgen. Een deskundige zou voor de gemeente een schema kunnen maken. De voorz. wijst er op dat we dan twee commissies zouden krijgen, die precies hetzelfde zonden doen. En het is ook een kwestie van kosten. Dhr. Vienings meent dat het niet het zelfde is. Er zijn twee belaagensferen die der gemeente Goes en der geheele middengroep. Dhr. v. Poelgeest vereenigt zich met de woorden van dhr. Vienings. Spr. be treurd het juist om het geld dat B. en W. dezen weg zijn opgegaan. De commissie- Welleman heeft geen geld, slechts een crediet van f 8000, dat veel te weinig is. En nu hebben B. en W. aan die commissie plannen gevraagd en vegeteert dus daarop. We hadde» veel beter zelf standig plannen kannen maken. Nu de zaak echter zoo geloopen is, gelooft spr. dat er niet veel aan te veranderen is. Te laat heeft de gascommissie vernomen dat het dezen kant nitging. Dhr. v. d. Bout zegt dat meegedeeld is dat het geblekeiï is, dat het niet den kant der P.Z.E.M. of A.Z.E.M. of wat dan ook kon uitgaan. Het ondeizoek is alleenof het voor Goes van belang kan zijn om voor Goes een centrale te hebben. Van later zorg is bet of Goes voor andere combinaties van gemeenten zal kunnen zorgen en op welke voorwaarden. Dhr, Stieger zegt dat van B. en W. geen verzoek is uitgegaan, integendeel het aanbod kwam van de commissie, We hebben niets van onze onafhankelijkheid prijsgegeven. Als ze met een plan komen zullen wij natuurlek aaimerkingen kunnen maken. Het voorstel v. Bommel v. Vloten juicht spr. toe. Ook de voorz. gaat hiermede accoord eu acht het in het belang dat Goes een lichtbedrijf in een hand zal krijgen. Toe gezegd is, dat de commissie zeer spoedig met haar plannen zal komen. Het voorstel v. Bommel v. Vloten wordt aangenomen. Hierna sluiting. STADS-NIEUWS. Landelijke opvoedins. Historisch. Een dezer dagen wandelde ik door het dorpje W. in onze omgeving. Op den weg ontmoette ik den postbode, dien ik eenige inlichtingen vroeg omtrent een bepaaldel plaats. Terwijl deze mij de ligging der gevraagde plaats aanduidde, stond een jochie naar ons gesprek te luisteren en toen ik in de aangeduide richting mijn weg vervolgde, stapte onze kleine man. ongevraagd, mij meermalen van top Tot teen beschouwende, kalm, zonder iets te zeggen met mij mee. Hij moest blijkbaar den zelfden weg op, en na een poosje ontspon zich het volgende gesprek: „Wè gae je nae toe?" „Nn ventje, een eind wandelen en waar moet jij heen?" „Nae ruus". „Waar woon je dan?" „Daer, in dat uusje, zie je die oeve, noe dae mok weze". „Dat is nog al, ver weg." „Noe dat gaet wè, k loop 't allied". „Zoo, zoo en waar kom je dan nu van daan?" „Wè, van schole". „Is de school dan al uit?" „Neje, mae de meisjes motte nog bluuve, die motte leere breie". „En moet jij dan niet leeren breien?" „Wb!2 neje, 'k bin toch gin meisje en 'k mo toch een groote vent worre". „Dat is waar, en wat ga je dan doen, als je een groote vent bent?" „Dan gee 'k mit de paerde rieë." „Met de paarden rijden, waar dan, als koetsier?" „Neje, op 't land vó de ploeg. Zie je dae da land (een groot stuk pas omgeploegd bouwland) das mooi mit onderd paerden ommeploegd" „En zou je dat prettig vinden om als je groot ben met de paarden te rijden?" „Bel ja, dan mok toch werreke, jie wer- rek toch ók." (het kind kende mij blijk baar niet). „En hoe oud ben je nu?" „Zesse, mae 'k wor gauw zevene. Bi jie een ipeneer?" Op deze vraag behoefde ik geen ant woord te geven, want twee ons achterop rijdende fietsers riepen mijn klein mak kertje toe: „rieje mee Jan?" en Jantje liep den wielrijder na zonder zich orh mij te bekommeren. Ik hoop dat Jantje later zijn illussies omtrent het werreke mag behhiüden. Ingekomen stukken. 1. Goedkeuring van het raadsbesluit d.d. 18 December 1924, No. 2, bélreffen- de verpadhting van grond aan den heer A. Maartense. 2. Goedkeuring van het raadsbesluit van 18 December 1924, No. 3, betreffende verpachting van grond aan den heer L. de Jonge. 3. Goedkeuring van het raadsbesluiit van 18 December 1924, No. 5, betreffende ingebruikgeving van het gymnastieklokaal der O. L. school C. 4. Goedkeuring van het raadsbesluit van 11 December 1924 tot wijziging der gemeente-begrooting voor 1924. 5. Proces sen-verbaal van opneming van kas en boe ken van den gemeenteontvanger. 6. Di verse berichten van aanneming, benoe ming en herbenoeming in verschillende» commissiën of besturen. 7. Bericht van Gedeputeerde Staten dat zij hunne beslis sing omtrent de gemeente-begrooting voor 1925 hebben verdaagd tot 1 April 1925. 8. Verzoek van Gedeputeerde Staten tot wijziging van het raadsbesluit d.d. 18 De cember 1924, No. 10, betreffende rooien van boomen. Wy BORSTSIROOP lla">n R 25 "Jt Vcrhriji^jerïlfJiH.ApillicVcmnDrijiitrii PROVINCIE-NIEUWS. Veterinaire dienst. Bij Kon. besluit is tot wederopzeg ging benoemd tot Rijkskeurmeester in bij zonderen dienst P. Stehouwer te Middel burg. En is o.a. aan den inspecteur K. de Vink het veterinair staatstoezicht op de volksgezondheid opgedragen met aan wijzing o.a. van Zeeland als ambtsgebied en als standplaats Breda. i Oudelande. In de Maandag j.L gehou den voltallige vergadering van den ge meenteraad alhier, werd na de gebruike lijke nieuwjaarswenschen over en weer en na voorlezing en vaststelling der notu len van de vo-rige vergadering door den voorzitter meegedeeld dat de begrooting 1925 en de verhaal verordening voor de pensioenbijdragen van gemeente-ambtena ren door Ged. Staten zijn goedgekeurd. Hierna volgde een verzoek van J. J. Re- mijnse om algeheele ontheffing van het betalen van schoolgeld. Dit werd van de hand gewezen als zijnde onbillijk tegen over anderen, met wie hij op één lijn kon worden gesteld en daarom werd zijn aan slag van de 3de naar de 1ste klasse te ruggebracht. De tuinbouwwintercursus zal evenals voorheen de landbouwwintercur- sus vanwege de gemeente gesubsidieerd worden met een bedrag van f25, als zijn de de eerste haast van even groot nut voor deze gemeente als de laatste. Voorts werd wederom besloten aan de politie de gebruikelijke gratificatie te verleenen tot een bedrag van f 10 en f5 en werd het niet in gebruik zijnde gedeelte van de begraafplaats evenals het gras daarop aan A. v. d. Velde verhuurd, resp. voor f7,50 en f2,Voor onbeperkte toetredingtot de regelingen vervat in het werkloosheids besluit 1917, voelde niemand der raads leden iets; een verzoek daartoe werd dan ook met algemeene stemmen afgewezen. Tenslotte werd door den heer de Bak ker nog gepleit voor verlaging van het keurmgsioon voor varkens en door den heer Meulcnberg voor verandering van het aanplakbord. Daarna sluiting. Heinkenszand. Woensdagavond gaf het muziekgezelschap „Euterpe" alhier, met medewerking van de tooneel vereenig'ng „Tavenu" uit Wolfaartsdijk een concert in een lokaal van de O. L. school. De voorz. de heer H. van Iwaarden opende de bijeenkomst. Het verwonderde hem niet, zeide hij, dat het publiek in zoo grooten getale opkwam, wanneer „Euter pe" en „Tavenu" uit Wolfaartsdijk een concert geven, doch daar de tijd van voor bereiding thans, zoo kort was geweest, had hij toch niet durven hopen op het succes van thans. Nadat „Euterpe" een viertal nummers had laten hooren werd door de tooneelvereeniging opgevoerd het blijspel in 3 bedrijven „Willy's Vrouw". Hebben krachten als die van Wolfaartsdijk altijd succes met hun spel, thans was het bepaald een „reuzen-succes". Dat het publiek mee leefde bewees de stilte, die slechts werd onderbroken doordat de lachspieren zoo nu en dan niet te bedwingen waren. Na opvoering van het blijspel gaf „Euterpe" nog een viertal muziekstukken, die even eens met aandacht werden gevolgd. Het applaus dat beide vereenigingen in ont vangst mochten nemen was dubbel ver diend. Na de uitvoering dankte de voorz. de tooneelvereeniging en het publiek en riep „Tavenu" een tot weerziens toe. Dhr. Koert, voorzitter van „Tavenu", dankte voor de altijd gulle ontvangst te Heinkenszand en hoopte zijn clubje nog in stand te kunnen houden om nog vaak in Heinkenszand te komen spelen. Een da verend applaus maakte een einde aan den zeer gezelligen avond. ALLERLEI. Wonderolie voor de machine. Op den Chineeschen Oosterspoorweg wordt met veel succes een nieuw smeer middel toegepast, dat uit wonderolie ge trokken is. Het wordt door de vervaardi gers Ricinol genoemd, naar den weten- schapp dijken naam van de plant, welker zaad dc wonderolie levert (ricinus com munis). In de laatste jaren is in Mands- joerijc vraag ontstaan naar ricinuszaad en naar de technische olie daaruit die naar Europa wordt geëxporteerd. De zaden zijn buitengewoon rijk aan olie; sommige soorten bevatten 63 procent. Door de groo tere vraag zijn er al belangrijk meer vel den in cultuur. Hooren met den ruggegraat. Voor eenigen tijd werd door een'ge Zwitsersche doctoren melding gemaakt van het zeer bijzondere feit, dat in Bern een doofstomme leeft, die met zijn ruggegraat muziek hoort. Deze jongeman, Eugen But- termeister, trad onlangs de Berner Kur- zaal binnen en bemerkte tot zijn groote vreugde, dat hij de muziek hoorde. Hij nam de klankgolven echter niet met zijn ooren, maar met zijn ruggegraat op. „Mijn ruggegraat schijnt een geleider van klank- golven te zijn en ik voel hoe de klanken langs mijn ruggegraat naar mijn hersens stijgen", verklaarde hij. De doktoren heb ben dit geval grondig onderzocht en ge vonden, dat de doofstomme melodieën goed hooren en zelfs de instrumenten opnoe men kan, die deze melodieën spelen. But- termeister kan de menschelijke stem niet hooren en ook geen gesprek volgen, dat luid en in zijn onmiddellijke nabijheid ge voerd wordt. Hij spreekt ook alleen met vingertaai. GEMENGD NIEUWS. Hij had cr genoeg van Men schreef uit Bandoeng, waar de dames, naar het schijnt, zeer gesteld wa ren op handteekenimg en een eerzamem kus van de vliegers, aan het N. v. d. D1. v. N. I.: Enkele dagen geleden heeft zich tus schen van der Hoop en zijn trouwen hel per van den Broeke de volgende scène afgespeeld, die zeker het vermelden waard is. Van der Hoop zat even rustig in zijn galerij uit te blazen van de Holland Indië-vlucht en van de gevolgen derzeive: de handteekeningen en de kussen vooral. Toen kwam in eens van den Brooke vierkant en zwaar binnenstappen, met een zeer somber gezicht. Van der Hoop zag echter het sombere gezicht niet, en denkend, dat ze samen nog eens even een gezelligen boom van reisherinneringen zouden opzetten, schoof hij een stoel bij en zeide: i Ga zitten! Wat zal 't zijn? Nee, zei van den Broeke kort, ik kan het wel staande afhandelen. Ik kwam maar even zeggen dat ik het verder ver.... Wat zeg je, vroeg van der Hoop ontsteld. 1 - Dat ik het verder verherhaalde de anders zoo gemoedelijke mécanicien. U kan het namens mij ook aan meneer

Goessche Courant | 1925 | | pagina 2