BRONCHITIS CARUSOL, 30 cent per doosje. DË TOOVERPASTiLLE, Bij Uw drogist. mocht schrijven, heeft hij in alle geval indirect een insinuatie gebezigd, welike op de lezers van Het Vollt den indruk moest maken, alsof er met het Russische bij voegsel van De Telegraaf iets niet in den zaak was. Deze indirecte insinuatie is een onrechtmatige daad, tenzij het artikel is geschreven met een motief, ontleend aan het algemeene en journalistieke be lang. Uit het antwoord, dat De Telegraaf indertijd geschreven heeft op een artikel in de Haagsche post, leidt de rechtbank af, dat het De Telegraaf te doen is ge weest om bepaalde publiciteit. Dit acht de rechtbank in de gegeven omstan digheden ongeoorloofd. Het bijvoegsel werd door De Telegraaf uitgegeven onder den schijn, alsof het van de redactie afkomstig was, en verzwegen werd, dat men hier te doen had met een door de Russische regcering betaalde publicatie. Waar de waarheid richtsnoer moet zijn van een goede pers, heeft De Telegraaf tegen dit richtsnoer gehandeld. Ook was de udgave van het bijvoegsel ongeoorloofd, om lat het ongepast ,is, dat een dagblad in een neutraal land in oor logstijd voor geld stemming maakt voor een der strijdende partijen. Kritiek op de handelwijze van De Telegraaf was in deze naar de meening der rechtbank ge rechtvaardigd. Alleen heeft de schrijver in Het Volk de grenzen der geoorloofde kritiek overschreden. Deze onrechtmatige daad achtte de rechtbank met een schadevergoeding van f 50 voldoende betaald. Voorts werden de kosten van de procedure gecompenseerd. Mevr. Desmet vrijgesproken. Het Amsterdamsche Gerechtshof heef t Dinsdag het vonnis van de rechtbank, waarbij mevr. Desmet, inzake de moord zaak te Valkenswaard, as vrijgesproken, bevestigd. De adv.-generaal, v. Geuns, had ver nietiging van het vrijsprekend vonnis ge vraagd en veroordeeliing tot 3 jaar ge vangenisstraf met aftrek van één jaar preventieve hechtenis. Mevr. Desmet hoorde, .het vrijspre kend vonnis kalm aan; er ging een zwak hoera van de publieke tribune op. Politierechter te Middelburg. Zitting van 6 Jan. 1924. De volgende zaken werden behandeld; P. M. D., 66 jaar, landbouwer te Ellewoutsdijk, werd ten laste gelegd, dat hij op 3 November j.L een hoeveelheid van 50 a 100 K.G. macadam, toebehoo- rende aan het Waterschap Ellewoutsdijk, heeft weggenomen. Deze zaait werd voor onbepaalden tijd uitgesteld wegens ziekte van een getuige. P. M. D., 20 jiaar, landbouwer te Ellewoutsdijk, werd beklaagd dat hij op 3 November 1924 te Ellewoutsdijk een hoeveelheid macadam van 50 a 100 K.G. loebehoorende aan het Waterschap Elle woutsdijk, 'heeft weggenómen.. Deze zaait werd ook uitgesteld wegens ziekte van een getuige. J. V., 57 jaar, landbouwer te Co lijnsplaat werd ten laste gelegd dat hij op 3 December 1924 te Colijnsplaat heeft weggenomen 830 K.G. macadam, toebe- hoorende aan de gemeente Colijnsplaat. Eisch f25 b. of 25 d. h. Uitspraak {25 b. of 25 d. h. SCHOOL EN KERK. Letterknechten. In „De ReformatieV beantwoordt prof. dr. F. W. Grosheide eóri vraag, die voor moderne predikanten van praktisch belang is. Een inzender, die zeker een afvalligen neef te logeeren zou krijgen, ontlast zijn bezwaard gemoed door den hoogleeraar te vragen; „Is het op grond van 2 Joh.: 10 en 11 verboden om een modern predi kant logies te verleenen?" Prof. Grosheide stelt den bezwaarde gerust met de volgende exegetische voor lichting: „O.i. niet", zegt hij, want het gaat op die plaats om heel iets anders. Er waren in dien eersten tijd véle rond trekkende predikers, gelijk Paulus en ook andere apostelen. Logementen bestonden er niet. Om in een gemeente te kunnen ar beiden moest dus aan een reizend predi ker huisvesting wordón verleend. Dat was h 'i begin van den arbeid in een bepaalden Vg. Nu wordt in 2 Joh. 10 en 11 ver hollen om zulke huisvesting te verleenen aan dwaallceraa: Want dat zou beteeke- mn het bevorderen van hun arbeid. In onzen tijd, zoo volgt daaruit, is het dus ongeoorloofd, een modern predi kant in de gelegenheid te stellen, zijn on- e loofspropaganda voort te zetten. Men mag hem niet een kerkgebouw afstaan, zijn vwrk niet geldelijk steunen, niet een co- mi té vormen, dat hem laat optreden, enz. Met de gewone burgerlijke huisvesting 11 eft deze plaats niets te maken. Integen- plaatsen als Gal. 6:10 leemen ons ui 'ukkelijk, ook ongeloovigen vriendelijk te behandelen Gelukkig voor de moderne predikan ten, dat een Gereformeerde zwager of oom hen dus niet op schriftuurlijke gron den in de kou behoeft te laten staan. Tucht op de H. B. S. De vergadering van leeraren der Leid- sche H. B. S. met 5 j. c. heeft met al gemeene stemmen besloten, per omzend brief o.a. het volgende onder het oog te brengen van de ouders of verzorgers der leerlingen. Hoewel het moeilijk is algemeene regels aan te geven, hoe de ouders kunnen mede werken om de opvoeding in goede banen te leiden, zijn er toch enkele punten, die afzonderlijk kunnen worden genoemd. In de eerste plaats worde het 's avonds uit gaan,' iri welken vorm dan ook, alleen toe gestaan, indien het schoolwerk vooraf is afgemaakt. In de tweede plaats sta men met tdè, dat de leerlingen een anderen avond den den Zaterdagavond voor gerc- gelden avond van ontspanning bestemmen. In de derde plaats sta men vooral niet toe, dat de leerlingen en in 't bijzonder de meisjes des nachts zonder begeleiding der ouders, laat van een bal huiswaarts keeren. Gevallen, zooals ons ter .oore zijn gekomen, dat moeders uit louter ge makzucht aan meisjes van 15 en 16 jaar den huissleutel medegevcn, waardoor elke redelijke controle vervalt, zijn zeer afkeu renswaardig. Bovendien verzoeken we de ouders met klem, niet toe te slaan, dat hun zoons of dochters, die leerlingen der Hoogere Burgerschool, en geen studenten zijn, op de bals deelnemen aan een sou per, en aan hun kinderen de verplichting op te leggen die bals, die immers reeds te 8 uur aanvangen, uiterlijk te twee uur te verlaten; voor de jongeren is zelfs 12 uur ten zeerste wenschelijk. BINNENLAND. Beschermheer Prins Hendrik heeft het beschermheer schap aanvaard over de International Scouts Alpine-club in Engeland, waar over ook de Prins van Wales dezer dagen het beschermheerschap heeft aangenomen. De verhoogde tabaksaccijns. De wet van 20 December 1924, tot ver hooging van den accijns op tabak is inge volge een Kon. besluit van dien datum in werking getreden met ingang van 1 Jan. jl. BOEKEN EN TIJDSCHRIFTEN. De drukkerij Senefelder, Amsterdam, geeft éten zeer fraaie maandkalender uit met teekeningen in kleur, uitgevoerd door S. J. Kuperus. De uitvoering en opvatting doen ons denken! aan het wenk van den overleden kiinstenaar Hoytema. Ook de teekenpen van den heer Kuperus geeft blijk van die pe studie van het dierenleven. De verzekering-Mij. „Noord-Brabant" te Waalwijk zendt ons een Maandkalen der in drie kleuren, die voor hetzelfde werk een mooier en duidelijker geheel zou kunnen vormen. Bij de moderne opvattingen lijdt de duidelijkheid der letters maar al te vaak. STADS-NIEUWS. Declamatie. Zooals uit een advertentie in dit no. blijkt, zal door Sternheim van Amsterdam uit de werken van Heijermans worden voorgedragen in het Schuttershof alhier. Voor nadere bizonderheden zie men de advertentie. Veemarkt. Ter markt van 7 Januari 1924 waren aangevoerd 2 loopvarkens en 31 biggen. Déraillement. Van Zaterdag- op Zondagnacht is een leege goederenwagon door den storm aan het rijden gegaan en is van een nog onvoltooide rails in het zand geloopen. De wagon is Maandag w»er op de rails gebracht. Bevolking. Gedurende de 2e helft der maand De cember 1924 zijn ingekomen: J. Weststrate, bakkersknecht, vanRil- land-Bath, 's Heer Hendrikskinderenstr. 56; L. Groenenberg, stoffeerder, van Mid delburg, Westsingel 131A. M. de Ronde zonder beroep van Utrecht, KleineKade 37 Vertrokken: B. F. S. von Brucken Fock, zonder beroep, naar Zoutelande; Wed. H. J. von Brucken Fock, zonder beroep, naar Dep Haag; A. Duvekot, verpleegster, naar Den Haag; N. Corstanje, chauffeur, naar Rotterdam; W. H. v. d. Broek, horlogema':?r, v.i.ir Icrsekc; J. P. Corne lls, hoofdonderwijzer, naar Almkerk; W. Stevense, typograaf, naar Leiden; G. M. den Herder, machinist, naar Vlissingen; M. J. Mallekoote, autobusdienstonderne- mer, naar Stavenisse; A. van Loenhout, koopman, naar Kattendijke; A. Voets, ar beider N.S., naar Boxtel; J. Plieger, op zichter, naar Deventer; M. Loose, steen houwer, naar Bergen op Zoom. Geen besmettelijke ziekten. Gedurende het jaar 1924 hebben zich in deze gemeente geen gevallen van be smettelijke ziekten voorgedaan. lip LEERLINGEN B. L. VV S. Dinsdagmiddag vergaderde in het Schut tershof alhier de vereeniging van oud leerlingen der Goeschc Rijks Landbouw Winterschool, onder voorzitterschap van den heer D. W. Lindenbergh te 's H. Arendskerke. Deze spreekt zijn beste wen schen uit voor de leden en de vereeni ging in het pas begonnen jaar. Het jaar 1924 is voor den landbouw een wispel turig jaar geweest. Het weer is nu eens tegen en dan weer mee geweest. De oogstresultaten zullen per saldo, naar spr. meent, niet aan deni ai te ongunsti- gen kant zijn. De hoeveelheid viel wel tegen, maar de prijzen vielen mee. Spr. hoopt, dat de oogst in 1925 oen gunstig resultaat zal hebben. Medegedeeld wordt, dat de vorming van kringen voortgang heeft gehad. Het aantal leerlingen op de R. L. W. S. stemt dit jaar tot tevredenheid. Dit jaar zal een excursie naar Zwit serland worden gemaakt. Dit is tevens een beantwoording van hel bezoek, dat de Zwitsersehe landbouwers aan ons land, en ook aan onze provincie, hebben gebracht. De secretaris, de heer C. O. J. Hen- drikse te Zierikzee, bracht verslag uit van de algemeene Bondsvergadering, te Maastricht gehouden. Vanuit de verga dering werd de wenscln geuit er op aan te dringen, dat zij, die geen lidi of be gunstiger zijn, niet aan de Bonds-excur- sies kunnen deelnemen. Daarna volgde jaarverslag van den secretaris over 1924. Daaruit bleek, dat het bestuur tevergeefs getracht heeft, in Schouwen-Duiveland een kring te vor men. Wel is zulk een kring opgericht voor Walcheren, Zuid- cn Noord-Beve land en een voor Tholen, St. Philipsland en West-Noord-Brabant. Uit het verslag van den penningmees ter, den heer W. Sneep te Ossendrecht, bleek, dat de ontvangsten bedroegen f925,61, de uitgaven f282,37, alzoo een batig saldo van f643,24. Het Bestuur doet in dit verband het voorstel, een gedeelte van de contributie (f2) te be stemmen voor contributie aan den kring, waartoe men behoort, en wel fl,De contributie voor hen, die tot geen lering behooren, bedraagt dan f 1,Hierover wordt eenige discussie gevoerd. Het idee wordt ook geopperd de contributie voor allen f2,te laten en dan vanuit de Bondskas een toelage aan de kringen te geven, Het voorstel van het Bestuur wordt aangenomen met 29 tegen 8 stemmen. Nu volgt bestuursverkiezing. Dhr. D. W. Lindenbergh zegt zich niet herkies baar te stellen als voorzitter. De vergade ring protesteert hiertegen. Ook moet af treden en is niet herkiesbaar dhr. K. A. v. Langeraad. Tot voorzitter wordt her kozen dhr. D. W. Lindenbergh, die deze benoeming aanneemt, en tot bestuurslid voor Noord-Beveland dhr. J. S. de Regt te Kats. Daarna hield de heer C. Stevens, di recteur der R. L. W. S., een lezing over: „enkele punten der Landbouw-economie". Het menschelijk streven naar stoffelijke welvaart vindt zijn grondslag in het be staan van behoeften. De allerdringendste is de voedingsbehoefte, dan volgt de be hoefte zich te beschutten tegen invloeden van buiten (woning, kleeding, bewapening) daarna behoefte aan versiering, al is deze ook nog zoo primitief. Meerdere ontwikkeling, dan meerdere levensei schen; snelle ontwikkeling, hier van valt vooral in de laatste tijden op te merken. De staathuishoudkunde spreekt nu van goederen of rijkdommen waarmede men de stoffelijke behoeften van den mensch kan bevredigen. Onder arbeid wordt verstaan elke doel bewuste inspanning ter verkrijging van datgene, wat ter bevrediging der behoef ten kan worden aangewend. De arbei dende mensch is de voortbrenger, de producent. Naast stoffelijke- bestaan ook geeste lijke goederen of wel diensten, geleverd door geneesheer, geestelijke, rechter, ad vocaat, onderwijsman, enz. Hun loon wordt gevonden uit het surplus dat door de produceerende menschen jaarlijks voort gebracht wordt boven hetgeen deze voor eigen levensbehoeften en voor instand houden der productie noodig hebben. Arbeidsverdeeling bevordert handel en verkeer, doch ook het omgekeerde is waar. De Duitsc'he statistiek van 1907 gaf 14000 beroepsaanduidingen. Tegen over de voordeelen van specialisatie staan ook nadeelen, doordat men het geheel uit het oog verliest. Alle beroepen zijn onder te brengen in 3 groepen: 1. die welke zich tot taak stellen grondstoffen te ontleenen aan de natuur. 2. die welke deze grondstoffen verder verwerken. 3. de beroepen, welke de grondstoffen en de daaruit vervaardigde producten ver deden en vervoeren naar de piaa'-cn van ge- en verbruik. Landbouw steunt op reproductie, aldus hooger beginsel. Elke verbreking van het evenwicht tus- schen landbouw en industrie heeft ten gevolge dat automatisch dit evenwicht hersteld wordt, evenwel gepaard gaande met gebrek, duurte en werkloosheid, al dus crisis. Landbouw kan niet altijd snelle ont wikkeling der industrie bijhouden. De industrie heeft een voorsprong op den landbouw door een meer regelmatig ge bruik der arbeidskracht, het tewerkstellen van meer arbeidskrachten per eenheid van oppervlak en een meer economisch gebruik daarvan. Landbouw daarentegen is gebonden aan het seizoen en aan zonne-energie. Een regelmatige trek van het platteland naar de stad is normaal. Niet ontvolking, zooals in Engeland, waar thans agrari sche wetgeving noodig is, om den land bouw vooruit te brengen. Intensiveering brengt met zich mee duurdere productie, in 't algemeen zal dus het duurder worden der producten vooraf moeten gaan, waarna intensiever werken zal volgen. De rentabiliteitsgrens wordt dus vooruit geschoven. Daarnevens zal door rationalisatie, d.w.z. het doel matiger aanwenden van kapitaal en arbeid, het nuttig effect kunnen worden verhoogd. Hier ligt het terrein waarop de landbouw wetenschap experimenteert. Veel is er tot stand gekomen, nog meer ligt op af doening te wachten. Zal het rationaliseercn kunnen voorkomen, het steeds duurder worden der producten? Het is een toe- komstvraag, waarop een positief antwoord niet gegeven kan worden. Zoolang geen syntetisch-chemische pro ductie in de plaats is getreden van de organische, zal het gevaar steeds boven onze hoofden hangen. Verbetering van verkeerswezen is ook een factor, waardoor prijsstijging kan worden geremd. Een zeer duidelijk voor beeld hiervan is, de voor den Ned. Land en Tuinbouw in de tweede helft der 19e eeuw plaats gehad hebbende ontwikkeling van de stoomvaart en het spoorwezen. Bij de rondvraag wees dhr. Stevens op het hooge belang van motorkennia voor de tegenwoordige landbouwers. Aan de R. L. W. S. worden gaarne motoren in ontvangst genomen, waaraan iets ha pert. Deze worden dan, bij wijze van practische les, door den leeraar in 't bijzijn van de leerlingen nagezien. Daarna sluiting. PROVINCIE-NIEUWS. De A. Z. E. M. Voor de rechtbank te Middelburg is in de raadkamer behandeld de aanvrage om surséance van betaling van de Algemeene Zeeuwsche Electriciteits Maatschappij (A. Z.E.M.) aldaar. Tegen deze surséance stemde de Bank Associatie, bij welke bankinstelling de A.Z.E.M. een crediet heeft van f 90.000. Daar in een der bui tengewone vergaderingen van aandeelhou ders de Bank verklaard had geen bezwaar tegen de surséance te hebben, stelden wij een nader onderzoek in naar de wijziging in de houding der Bank. Van de zijde van de Bank werd ons medegedeeld, dat naar aanleiding van een gehouden conferentie de Bank zich bereid verklaarde in de surséance toe te stemmen en ook direct en tijdens de surséance de Maatschappij te blijven financieren, mits aan haar werden overgelegd verschil lende financieele gegevens, die zij ook vroeger kreeg, doch niet meer na het opzeggen van het crediet. Toen ook na een herhaalde aanschrijving de Maat schappij van meening bleef, dat zij die gegevens, die volgens de Bank door den accountant der Maatschappij konden wor den opgemaakt, niet kon verstrekken, meen de de Bank gerechtigd te zijn van houding te veranderen en verklaarde zij zich te gen het verleenen van surséance. Provinciaal Comité van Anii-Rev. kiesvereenigingen in Zeeland. Zaterdagmiddag vergaderde het Pro vinciaal comité van anti-rev. kiesveree nigingen in Zeeland, onder voorzitter schap van den heer mr. A. A. de Veer, in het Militair Tehuis te Middelburg. Alle 7 centrales waren vertegenwoordigd. In het moderamen werden herkozen de heeren mr. A. A. de Veer te Middelburg, G. van de Putte en P. G. Laernoes te Vlissingen, D. Scheele te Ter Neuzen, C. J. Sonke te Tholen, P. Oosterbaan te Goes en D. Mulder te Zierikzee. In de vacatureI. Catsman (Sluis) werd geko zen de heer Den Dunne en in een vacature (Goes) de heer Schwartz, burgemeester van Rilland-Bath. Tot afgevaardigde naar de Deputaten- vergadering en het Centralen Convent werd benoemd de heer P. G. Laernoes en voor het Centraal comité de heer D. Mul- der. De groote meerderheid der ingekomen antwoorden van de kiesvereenigingen sprak zich uit voor één indentieke lijst met bij- lijst, terwijl bijna overal de aftredende Ka merleden en de anti-rev. ministers opnieuw op de groslijst werden geplaatst. Met algemeene stemmen besloot het Provinciaal comité te adviseeren om met cén indentieke lijst met bijlijst uit te ko men. De heer D. Mulder sloot de vergade ring met dankzegging. De „Oranje Nassau" in den storm. De mailboot „Oranje Nassau" is eer gisteren naar Rotterdam vertrokken om te dokken, teneinde de averrij te herstellen welke het schip in den storm van Donder dag heeft bekomen toen het schip tegen de pier te Folkestone is gestooten. In „het Vaderland" schrijft v. N. het volgend© Het s.s. „Oranje Nassau", dat van Vlissingen kwam, had eenige uren noodig om zijn ligplaats te bereiken. Hoe eenvoudig staat het daar, maar wat liggen in deze sobere woorden een taai uithoudingsvermogen en een inspannende volharding uitgedrukt. De Zeeuwsche lijn, die met de regel maat van een uurwerk haar dienst op En geland onderhoudt, ook wanneer andere kanaaldien sten zijn verlamd, heeft het oude devies: Luctor et Emergo, voor de zooveelste maal weer eens tot het hare gemaakt. Waarlijk, ons volk bezit nog zijn oude zeeman sdeugden Bevolking van Middelburg. Blijkens de opgave van den loop der Bevolking, ging het zielental te M'burg met 150 achteruit, en daalde het op 19.270. De geleidelijke stijging sedert 1918 waar in het op het laagste punt (18.433) ge daald was, is dus nu weer door een ver mindering onderbroken. Driewegen. Maandagavond hield de Werkmatas vereeniging „Prins Hendrik- fonds" hare jaarlijksche vergadering. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat de ontvangsten over 1924 bedroegen f 421.21 en de uitgaven f 271.21, goed slot f 147, -. De vereeniging, die steeds in bloei toeneemt, telt thans 68 leden. Her kozen werden de aftredende bestuursleden en bode, de heeren M. v. Houte, voorz., J. Haasdonk, seer., en J. Schaalje, bode. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de voorzitter de vergadering. Electrificatie. Blijkens hel Voorloopig Verslag van de Electriciteitscommissie voor de Midden groep van Zeeland zal electrificatie van die groep uit een centraal punt vermoe delijk niet anders bereikbaar zijn dan met een belangrijke jaarlijksche bijdrage van de provincie, en dan nog tegen zeer hoogen prijs. B. en W. van Goes, in aanmerking nemende de groote behoefte aan elec- triciteit welke aldaar sedert langen tijd blijkt te bestaan, hebben een onderzoek doen instellen naar de mogelijkheid van een clcclriciteitsvoorzïenimg in Goes met gelegenheid tot geleidelijke uitbreiding ter voorziening der andere gemeenten in Z.- en Noord-Bcveland, naar gelang van de behoefte. In eene op 5 Januari gehouden confe rentie met de electriciteitscommissie heeft deze laatste op zich genomen het instel len van een onderzoek in deze richting binnen den kring har er bemoeiingen te trekken, waarbij Burgemeester en Wet houders van Goes alle mogelijke mede werking zullen verleenen. Dinsdag heeft het onderhoud der com missie plaats gehad met Burgemeester en Wethouders van Middelburg. Genoemd college heeft zich in beginsel bereid ver klaard mede te werken tot een groepsge wijze voorziening. Nagegaan zal worden of, en zoo ja, onder welke voorwaarden het mogelijk zal zijn Walcheren van elec- triciteit te voorzien van uit Middelburg. Het is de bedoeling dat, na dit Onder zoek èn «desbetreffende de voorziening van de beide Bevelanden, de commissie haar eindrapport zal uitbrengen en zulks zoo tijdig dat dit kan worden behandeld in de aangekondigde buitengewone zitting der Staten van Zeeland. Ovezand. Zaterdag j.l. werd de jaar lijksche vergadering gehouden van de Landbouwersvereeniging *Landbouwbe- lang" alhier in de herberg van M. Raas. Na opening door den voorz. werden door den aecr.-penningm. de notulen der vorige vergadering voorgelezen, alsmede het jaarverslag waaruit we opmerkten dat de vereeniging steeds in ledental toeneemt. De rekening wees aan ontvangsten f 18.924.12 en aan uitgaven f 18.903.28 dus een goed slot van f 20.89, een en ander werd onder dankzegging goedgekeurd. Daarna werd, op uilnoodiging van het bestuur, door den heer Verbeeten uit Eindhoven, óp duidelijke wyze de werking van de Boerenleenbank uiteengezet, waarna er nog eenige der aanwezigen zich als lid van de Boerenleenbank opgaven. Veeartson(fkaii<Ii{re dienst en Volksgezondheid. By Kon. Besl. van 31 Dec. jl. is met ingang vm 1 Jan. het veterinair staats toezicht op de volksgezondheid opgedragen aan K. de Vink voor het district Zeeland- westelyk Noord-Brabant, t. w. de pro vincie Zeeland en het gedeelte van de provincie Noord-Brabant ten oosten be grensd en met inbegrip van de gemeenten Hooge- en Lage Zwaluwe, Terheyden Teteringen, Ginneken c.a, en Chaam De dienst in Zeeland-westelyk Noord-

Goessche Courant | 1925 | | pagina 2