IV. k. Woensdag 7 Januari 1925. 112° Jaargang. FEUILLETON Als ik koning was! Eene week van macht. HEBT U AL GEBLOOKERD? Ceieeur Hoestsiropen voor Kinderen ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2. buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 tent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESC Uitgave Naansl. Venn. „Goesche Courant** COURANT en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf ADVERTENTIEN. van 15 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f2,40. Bewijsnummers 5 cent. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. BUITENLAND. De vuist van Mussolini. Dc rede van den Ita-üaanschcn dicta tor, is niet zoetsappig uitgevallen en zijn tegenstanders kunnen het zich voor ge zegd houden, dat zij niet moeten denken, dat de toegefelijkheid en het pacifisme van den laatsten tijd uit zwakheid voort kwam. Nu deze dat ten onrechte zoo hebben beschouwd, zal Mussolini zijn leeuwenhart weer pantseren tegen alle ge voeligheden en zal zijn geweldige klauw neerdalen op allen, die hem weerstaan. Binnen 48 uren, zoo verzekert hij, zal dc toestand geheel opgehelderd zijn. Mussolini herinnerde zijn hoorders nog aan den toestand van revolutie, die hij door zijn krachtig optreden in het land bedwongen had en sprak ten slotte van de noodzakelijkheid om de doodstraf we der in te voeren in het Italaaansche straf wetboek. Ze moest alleen toegepast na een regelmatig proces en wanneer het 't leven van een burger betrof. Nooit zou de doodstraf als een represaille-maatregel van regeeringswcge gebruikt mogen worden. Nieuw offensief tegen de So v jet-regeer ing. De Münchener Neueste Nachrichten, welk blad goede betrekkingen onderhoudt met kringen, die zich hebben geschaard om den voormalige» grootvorst Cyrill, meldt, dat de Russen, die het Sovjet bewind bestrijden, een nieuw offensief be ginnen tegen Moskou. Dit offensief gaat uit van de Russische immigranten te Pa rijs, onder leiding van grootvorst Nicolai Nicolaiewitch en Vasonof. Het naspel van H. Meert's begrafenis te Gent. Een aantal Vlamingen, die beschuldigd worden van opstand tegen de politie, tij dens de incidenten, die zich bij de begra fenis van H. Meert hebben voorgedaan, zijn voor de corrcctioneele rechtbank te Gent verschenen. In deze zaak werd geen enkel burger lijk getuige ten laste gehoord, al deze ge tuigen waren politie-agenten of gendarmen. De getuigen ten gunste daarentegen wa ren allen burgers, waaronder verschei dene oud strijders. Hoewel de getuigen ten gunste formeel en eensluidend waren en geen enkel der feiten Maes, Van Schamelhout en de dames Geysen en de Thaye ten laste ge legd kon worden bewezen, anders dan door verklaringen van politiemannen en gen darmen, zelf aanklagers in deze zaak, sprak dc rechtbank de volgende straf fen uit: Maes, driemaal acht dagen op sluiting en driemaal 150 frcs. boete; Lam- paert 450 frcs. boete, voorwaardelijk; Van Schamelhout, 15 dagen opsluiting, voor waardelijk; mevr. Geysen en mej. De Thaye, ieder 60 frcs. boete voorwaardelijk. 46 OF. NAAR HET ENGELSCH door Justin Huntly Mc. Carthy. „Mijne goede burgers van Parijs! Ik ben geen tiran. Een koning is do vader van zijn volk en kan nooit hot oor slui ten voor de beden zijner kinderen. Gij allen bemint dezen man? Welnu, luistert dan naar mijn vonnis: Het leven van de zen man is verbeurd. Wie van u wil hem inlossen? Als er zich iemand onder u bevindt, die bereid is de plaats van Fran cois Villon aan de galg daar ginds in te nemen, laat hem te voorschijn komen en spreken. Een oogenblik hecrschte er een diep stilzwijgen, maar toen dc menigte de be- teekenis van 'skoning woorden had begrepen weerklonken toornige uitroepen: „Wat moet dat beteekenen? Zijne plaats aan de galg innemen! Eene list eene grap!" „Gecne list en geene grap, vrienden, slechts een eenvoudige handel. Hier staat een ter dood veroordeeld man, en daar staat eene ongebruikte galg. Schat gij dezen man zoo hoog, laat er dan iemand voor hem sterven. Ik verpand er mijn koningswoord voor: zoodra zulk een op offerende vrijwilliger aan het einde van dien strop hengelt, is Francois Villon vrij! Nu, laat eens zien, wie wil nu terwille van zijn held zijn hals in den hennepen strop steken?" Kiespijn en Aangezichtspijn verdrijft men spoedig me! Mijnhardt's P) SANAPIRIN- Tabletten -75 CT. BIJ APOTH.ËN DROGISTEN Lloyd George over de rol van het liberalisme. Lloyd George heeft in een rede in de nationale liberale club uitgeweid over den weldadigen invloed der liberalen in dc verschillende Europecsche landen, als het stootblok tusschen revolutie en reactie. Het gezag der fragmenten van wat eens de Duitsche liberale partij was, heeft ge zegevierd en Duitschland herstelt zich langzaam maar zeker. Dezelfde opmer king kan toegepast worden op Frankrijk, na afloop van de noodlottige regeering van Poincaré. Het Italiaansdhe liberalisme is de ©enige hoop der Italiaansehe democra ten tegenover den fascistischen triomf van geweld, verschrikking, moord en chaos en tegen het socialisme. Bij de ontsten tenis eener Russische liberale partij daar entegen botsen rooden en witten tegen el kaar in wreede woede. Sneeuwval. Uit Ncw-York wordt gemeld, dat daar tengevolge van een sneeuwstorm de sneeuw 15 a 20 c.M. dik ligt. De straten zijn onbegaanbaar. Daar de passagiers, die met de Aquitania naar Europa moesten vertrekken, moeilijkheid hadden om bij tijds aan boord te komen, werd het ver trek van het schip uitgesteld. Keulsche zone. De Duitsche pers houdt uitvoerige be schouwingen over de nota van den Gezan ten-raad nopens de Keulsche zone. Een stemmig constateercn de bladen de ver bittering van het geheel© Duitsche volk over de weigering der Geallieerden om deze zóne op den vastgesteld en datum te ontruimen. Dientengevolge wordt om nie tige voorwendsels een bevolking van 2.300.000 menschen nog voor onbepaal de» tijd aan vreemde heerschappij onder worpen. Volgens den draadloozen dienst te Berlijn is de rijksregeering voornemens de in de nota geuite bewering over Duitsch land's tekortkomingen pas te weerleggen als haar de aangekondigde nadere gege vens van Ententezijde hebben bereikt. De in deze voorloopige nota vervatte aantij gingen zijn n.l. zoo algemeen gesteld en zoo onzakelijk gemotiveerd dat een zake lijk bescheid er op onmogelijk is. Rusland. Volgens de Prawda wordt de houding van de plattelandsbevolking tegenover het sowjet-gezag en de communistische partij Fier en trotsch protesteerde Villon: „Om mijnentwil zal niemand in den dood gaan!" Zijn verzet was wel wat te vroeg. De toorn der menigte maakte plaats voor doffe onrust. „De koning maakt zich vroolijk over ons! Dat is te veel verlangd!" Een zacht, zegevierend glimlachje vloog over het gelaat des konings, toen hij vroeg: „Nu, mijne vrienden, waar is dc plaatsvervanger voor uw afgod?" Met eene soort bewonderende verach ting zag Villon den koning aan. „Koning der vossen! Sluwste der ko ningen!" prees hij, en Lode wijk glim lachte weer. „Tristan", zcide hij, „ga in de kerk en haal mij een eindje kaars van een duim hoog. Tristan ging de kerk binnen, en de ko ning vervolgde: „Nog is onze konink lijke genade niet uitgeput! Wij hopen en gelooven in de geschiedenis als een goed en toegevend gebieder te blijven le ven, weshalve wij niet zouden willen, dat men van ons zeide, dat wij een misdadi ger eene guns tige gelegenheid hadden mis gund". Op dat oogenblik kwam Tristan uit de kerk; hij droeg in de hand een grooten gouden blaker, waarin een klein eindje kaars van een duim hoogte brandde. Hij gaf den blaker over aan een der Schot- sche boogschutters, en deze hield hem onbewegelijk als een steenen beeld vast, terwijl het kleine vlammetje in de warme, windstille lucht zacht naar den hemel kronkelde. Lodewijk fluisterde een achter hem taanden page iets in het oor, waarop' {deze boog en in de kerk verdween. BLOOKEREN IS AFGELEID VAN BLOOKER EN BETEE- KENf MINSTENS ÉÉNMAAL PER DAG EEN KOP DRINKEN. DE FIJNE CACAOSMAAK ZAL U WEL BEVALLEN IK BLOOKER ELKEN DAG1 steeds agressiever en worden steeds meer daden van geweld gepleegd. Bepaalden deze daden van geweld zich tot voor kor ten tijd hoofdzakelijk tot moorden op dagbladcorrespondenten (ten rechte often onrechte voor spionnen gehouden) thans komen herhaaldelijk moorden voor op lei dende personen uit de communistische be weging, die overigens geen openbare func ties buiten het partijleven om, bekleeden. De Prawda acht dit een onrustbarend tee- ken en wijst nogmaals op de noodzakelijk heid van een doeltreffender en tactischer optreden, vooral ook door de propagan disten, ten plattelande. Engelsch-Indië. Een algemeene vergadering van Hin- doesc'he leiders te Bombay heeft beraad slaagd over de kwestib. of men Gandhi tot kotter moest verklaren, nadat hij op het jongeste congres bovenaan zijn program de afschaffing van de onaantastbaarheid van de kasten had geplaatst. De vergadering verklaarde, dat de on aantastbaarheid van dc kasten het voor naamste bestanddeel van den Hindoeschen godsdienst was. Daardoor is Gandhi in haar oogen ketter geworden en verwacht men nu een scheuring onder de Hindoes in twee partijen. BINNENLAND. Een jubileum Onder groote belangstelling vierde Za terdag de heer Remi Mignot zijn zilveren jubileum als directeur der N.V. Vereen. Tabaksindustrieën Mignot De Block te Eindhoven. 's Morgens om tien uur werd de jubi laris feestelijk ontvangen ten kantore en op de fabriek, alwaar hij door de beide Weer richtte de koning het woord tot de verstomde, verwonderde menschen- massa. „Zoolang deze kaars brandt, zoolang leeft Francois Villon. Mocht gedurende dien tijd nog iemand van u lust krijgen, in zijne plaats te treden des te beter voor 'hem en des te erger voor zijn plaats vervanger. Heraut, verkondig onzen wil!" Op een teeken van Montjoie, den ko ninklijken heraut, bliezen twee zijner on dergeschikten hunne bazuinen en Mont joie verkondigde: „De genade en ge rechtigheid des konings waarborgt Fran cois Villon leven en vrijheid, wanneer er iemand wordt gevonden die bereid is, zijne plaats aan de galg in te nemen!" Eene diepe stilte heerschte na de woor den van den heraut in de menigte, eene stilte zoo diep en wreed, dat de harten der menschen beefden en zij van koude sidderden in de warme Junilucht. De koning boog zich voorover en sprak zijn gevangene vertrouwelijk toe: „Beste Vil lon, gij ziet nu, welke waarde de vriend schap der menschen en de toejuiching der menigte heeft." Koel antwoordde Villon: „Majesteit, het is mij niet onbekend, dat de menschen de zoete gewoonte van het bestaan be minnen." Lodewijk wenkte Montjoie: „Roep het nog eenmaal uit!" zeide hij, en opnieuw bliezen de herauten in hunne bazuinen, en nog eens herhaalde Montjoie zijn zon derling voorstel. ZESTIENDE HOOFDSTUK. „Wij spreken tot mannen". Ditmaal viel de bekendmaking in ooren, die ze de eerste maal niet hadden gehoord, procuratie-houders, de heeren Adriaan van den Berk en Eduard Nijssen werd toege sproken, terwijl ook mr. Passtoors als President-Commissaris het woord voerde. Als stoffelijk blijk van hulde bood het per soneel 'hem twee in olieverf geschilderde portretten aan, resp. voorstellende wijlen den heer A. J. Mignot, grondlegger dezer wereldvermaarde zaak en wijlen de mede werker A. P. Mignot, oom van den jubila ris. Getroffen door deze grootsche hulde, dankte de jubilaris. Daarop volgde een druk bezochte re ceptie, waarop o.a. het woord werd ge voerd door den heer H. v. d. Putt namens de Ned. R.K. Vereen, v. Sigarenfabri kanten. 's Avonds werd het fabriek spersoneel vergast op een welgeslaagde voorstelling van het Variété-gezelschap „Faveur". De Schelle kwestie Uit Brussel meldt men: Donderdag worden de besprekingen in Den Haag ten aanzien van de Schelde, die eenige weken geleden begonnen zijn, hervat. Het voorzitterschap der Tweede Kamer Het Centrum verneemt „uit goede bron" diat de voorzitter der Tweede Kamer, mr. dr. D. A. P. N. Kooien zich in de vol gende zitting niet meer voor het presi dium beschikbaar zal stellen. Crematie. In het crematorium op Westerveld zijn in 1924 256 crematies voltrokken, tegen 218 in 1923. Sigaretten Men meldt aan de „N. R. Crt.", dat zeven van de voornaamste sigarettenfabri kanten in Amsterdam, Ddft Haag, Rotter- en wel in de ooren eener oude vrouw, die zich op weg naar hare schamele wo ning met moeite een weg baande door de menigte. Het was haar juist gelukt, de vrije ruimte te bereiken, toen zij de woor den van den heraut hoorde, welker be- teekenis langzamerhand tot haar dof, oud hoofd doordrong. Wild en verward zag zij rond en bemerkte Villon, die in volle wapenrusting daar nog als gevangene stond. Zonder verder te overleggen, liet zij hare kruk vallen en strompelde op de tribune toe, waarvoor zij met smeekend opgeheven handen op de knieën viel. „Majesteit, majesteit, ik wil voor hem sterven!" Villon's hart klopte tot in zijne keel, toen hij haar zag. „Moedertje, moedertje, ga weg!" riep hij en deed eene vergeefsche poging om naar zijne moeder toe te snellen. Maar hij werd door de voor hem gekruiste wa pens zijner wachters teruggehouden. Op hetzelfde oogenblik kwam ook Katharina van Vaucelles uit de kerk. Zij aarzelde een oogenblik bij het zien van die dicht op elkaar gedrongen mensohenmassa en dit tooneel, welks beteekenis zij met ter stond kon begrijpen. „Wie is die v?" vroeg Lodewijk en zag op de oude vrouw neer, die smee- kend aan zijne voeten lag. Olivier fluis terde hem toe: „De moeder van den schelm, majesteit." Lodewijks oog werd een beetje zach ter, zijn mond nam een mildere uitdruk king aan. „Vrouw, wij kunnen uwe bede niet ver vullen", zeide hij. Volgens de wet van God hebt gij hem eenmaal het leven ge schonken, volgens mijne wet zult gij hem het leven niet nog eens geven." Mijnhardt's Borsthoningsiroop f 0.60 Mijnhardt's Thijmsiroop f 0.75 Anga-siroop (ook bij Kinkhoest). f 1.75 Bij Apotbekers »n Drogisten dam. Eindhoven en Groningen hebben be sloten, bij het in werking treden van de rerhoogde belasting op sigaretten het ver schil tusschen de in- en verkoopprijzen te verkleinen met het bedrag van de ver hoogde belasting. Een verhooging van de detailprijzen zou hun inziens een achter uitgang van 'het verbruik van sigaretten en ook een geringere verdienste voor den winkelier ten gevolge hebben. Vrijz. Dem. Bond Het referendum onder leden van den Vrijz. Democratischen Bond over de be zetting van de eerste twaalf plaatsen der candidatenlijsten voor de Tweede Kamer verkiezingen, in alle kieskringen, heeft den volgenden uitslag opgeleverd: 1. Mr. H. P. Marchant, 2. mr. P, J. Oud, 3. Mevr. B. Bakker Nort, 4. Th. M. Ketelaar, 5. F. E. H. Ebels, 6. Mr. A. M. Joe- kes, 7. Mr. S. van Aalten, 8. W. v. ItallieVan Embden, 9. Jac. Welleman, 10, KI. de Vries Szn., 11. E. Brede- wout, 12. E. J. Abrahams. RECHTSZAKEN. Het proces van de Telegraaf tegen Het Volk. Maandag heeft de eerste kamer van de rechtbank te Amsterdam vonnis ge wezen in de zaak van de N.V. Dagblad De Telegraaf tegen de hoofdredactie van het dagblad Het Volk. De Telegraaf had tegen de beide hoofd redacteuren van Het Volk een eisch tot schadevergoeding ingesteld naar aanlei ding van het in Het Volk van 17 Januari 1924 opgenomen artikel inzake het uit geven door De Telegraaf, omstreeks den overgang van 1916 en 1917, van speciale bijvoegsels, waarvoor de Russische re geering een bedrag van f60.000 aan De Telegraaf zou hebben betaald. De rechtbank achtte de vordering ge grond op art. 1401 B.W., betreffende onrechtmatige daad. Vervolgens ging de rechtbank het geïncrimineerde artikel uit voerig na. Haars inziens heeft De Tele graaf in het artikel meer gelezen dan er in staat, aangezien er uitdrukkelijk in wordt gezegd, dat het niet bekend is, hoe de transactie tusschen de Russische re geering en De Telegraaf precies tot stand gekomen is, en slechts het vermoeden wordt uitgesproken, dat de methode van De Telegraaf wel niet veel zal hebben verschild met die van buitenlandsche cou ranten. Hoewel de schrijver van het ar tikel in Het Volle zich blijkbaar heeft af- wat hij wel en wat hij' niet „Majesteit, ik bezweer u!" smeekte moeder Villon nog eens, maar zoo goed koop was Lodewijks medelijden niet op te wekken. „Brengt haar weg, maar behandelt haar zacht! beval hij. Noël le Jolys wilde het bevel des konings uitvoeren, maar zij stond op en wees hem toornig af. „Neen, een", riep zij, „ik wil mijn zoon niet verlaten!" Daarmee vloog zij met haar oud, zwak lichaam driftig op haar kind toe en sloeg hare magere armen om de gepantserde borst van den man. Lodewijk beval Montjoie voor de derde en laatste maal zijne afkondiging te laten hooren, en weer klonken de trompetten, en nog eens verkondigde de koele, rustige stem van Montjoie de wreede voorwaarde, waaronder de genade des konings was te verkrijgen. De daaropvolgende stilte werd door eene heldere zoete meisjesstem afgebroken. „Ik wil het", verklaarde Katharina van Vaucelles van af de stoep der kerk, waar zij was blijven staan, en aller oogen wend den zich naar het bleeke meisje, dat daar met krachteloos neergezonken ar men stond. Langzaam ging zij de stoep af en bleef ernstig voor den troonzetel des konings staan. „Ik wil voor hem sterven, majesteit", herhaalde zij rustig. Een wpeste kreet ontsnapte aan Vil lon's lippen. „Katharina!" klonk het over het plein. De bleeke wangen des komngs kleurden zich. „Jonkvrouw, wij spreken tot mannen", zeide hij. j Tristan drukte zijne groote handen vast |tegen elkaar. (Slot volgt.)

Goessche Courant | 1925 | | pagina 1