Last van gal en slijm beslagen tong, een voortdurend onaange- naiuen smaak, tiagen stoelgang en een opgeblazen gevoel. Gebruik hiertegen de zonder eeuige kramp werkende Mijn- hardi s Laxeertableften. Doos oo ets. Bij apoth. en drogisten. verleend. De senaat heeft daarop het vol gende telegram aan Hare Majesteit ver zonden Op heden, den dag, waarop voor drie- houderdvijftig jaar op voorstel van Prins Willem van Oranje door de Staten van Holland en West Friesland besloten werd tot stichting van de Leidsche Hoogeschool, heeft de senaat der Rijksuniversiteit te Leiden op voordracht der juridische facul teit aan Uwe Majesteit het doctoraat honoris causa in de rechtsgeleerdheid verleend en zijnen rector, lid dier facul teit, opgedragen Uwe Majesteit met die waardigheid te bekleeden. De senaat vrsagt eerbiedig verlof deze plechtigheid te doen plaats hebben op S Februari a.s in de Pieterskerk, na het uitspreken van de rectorale oratie. De, rector magnificus (get.) A. J. Blok. Hierop heeft de rector hntv volgende antwoord ontvangen Het Loo, 3 Januari 1925. Met groote waardeering heb ik kennis genomen van het besluit van den senaat der Leidsche Universiteit om mij op dezen historischen dag het eere-doetoraat in de rechtsgeleerdheid te verleenen en van de aanwijzing van nw hooggeleerde tot pro motor. Zeer gevoelig voor deze bijzondere on derscheiding aanvaard ik haar volgaarne, terwijl ik mij geheel kan vereenigen met het voornemen om de promotie op de voorgestelde wijze te doen plaats hebben op 9 Februari a.s. (get.) Wilhelmina. De inwerkingtreding der Tariefwet. Omtrent den datum van de in werking treding van de nieuwe tariefwet kan het volgende worden gemeld: Slechts eenige artikelen, die betrekking hebben op de Tariefcommissie, haai' in stelling, haar organisatie, enz. zijn in wer king getreden op den dag. volgende op dien der afkondiging van dé wet. De overige artikelen der wet, mits dien ook het nieuwe tarief zelf, treden in werking op een nader door de Koningin te bepalen tijdstip. Dit zal kunnen geschie den, zoodra de algemeene maatregelen van bestuur, die krachtens de nieuwe Ta riefwet moeten worden vastgesteld, gereed en afgekondigd zijn. Ten aanzien, van deze algemeene maatregelen schrijft' art. 46 voor, dat daarbij kan worden afgeweken van de regelen, vastgesteld voor in wer- werkingtreding van algemeene maatrege len van bestuur, d. w. dus zeggen, dat in den alg. m. v. b. de in werkingtreding desnoods met den dag der afkondiging zal kunnen worden voorgeschreven. LANDBOUW, VEETEELT EN VISSCHERIJ. Wijziging Landarbeiderswet. Verschenen is het wetsontwerp tot wij ziging van de Landarbeiderswet. Aan de memorie van toelichting is het volgende ontleend In de eerste plaats is gedacht aan de verlet ning van voorschotten uit 's Rijks kas bjj Kon. besluit, fn den loop van de zes jaren, gedurende welke de Landarbei derswet in werking is, is gebleken, dat deze procedure administratief oponthoud medebrengt. De ministers van binnenland- sche zaken en landbouw en financiën meenen tevens te handelen in de lijn van de tegenwoordig dikwerf toegepaste ver eenvoudiging door voor te stellen, de voorschoften voortaan bij ministerieele beschikking instede (van bij K. B. te ver leenen. Dezelfde overweging geldt,ten. aanzien van het verleensn van verlof tot afwij king in bijzondere gevallen van de in de wet vastgestelde maxima voor den kost- pjijs van een plaatsje en den pachtprijs van los land. In de tweede plaats is een verandering voorgesteld ten aanzien van het bedrag, hetwelk de hndarbeider moet kunnen betalen cm voldoende gegoed te kunnen worden geacht in den zin der wet voot het verkrijgen van een plaatsje. Gelijk de wet thans luidt, moet de landarbeider die een plaatsje wil verkrijgen tot het in de wet vastgestelde-;'Jnaximam van f 4000, Inschikken over ten minste f 400. De ministers achten het gewenscht het door den landarbeider zelf te betalen gedeelte van de koopsom te verhoogen tot een vijlde. Vervolgens betreft het onderhavige watsroorstet" de bepaling van den rente- vo-t. In artikel 9 der wet is deze thans bepaald op 4 pet. per jaar. Naar het voorbeeld var. de Woningwet wordt thans voorgesteld de 'te betalen rente jaarlijks te bepalen. Zoodoende is het mogelijk, dat rekening wordt gehouden met schom melingen van den tentestandaard Verzending van oesters uit geheel Zeeland. In de maand Dec. 1924 werden ver zonden Naar Nederland. 781108 oesters. Naar Engeland 2863150 Naar België 709550 Naar Dnitschland 228800 Naar Frankrijk 94800 Naar anderelanden, 17800 Te zamen 4644703 oesters. December 1924 8577987 Invoer van vee in België. De invoer van herkauwende dieren uit Nederland naar België is weer toegelaten langs de tolkantoren Achel, Esschcn-dorp en station, de Clinge-dorp en -station. Dat valt mee. De diverse veilingen, die vanwege de Zegelwet voor tonnen gouds beboet zijn, hebben de toezegging van den directeur- generaal, dat geen boete zal worden ge heven, indien kan worden ondersteld, dat te goeder trouw is gehandeld. Het ver schuldigde zegelrecht zal echter moeten worden voldaan. UIT DE PERS. Onze Christelijke regeering. Het „Vad." schrijft.' De (A.R.) Rotterdammer is, en hoe kan het ook anders, overtuigd, dat Rechts bij de aanstaande verkiezingen een zwaren dobber zal hebben om het weer te halen, als wij ons van deze populaire uitdruk king mogen bedienen. Maar als zij die overtuiging uitspreekt met de woorden: „Het zal ditmaal een harde strijd worden, om eene behoorlijke meerderheid te be houden, waarmee op vruchtbare wijze kan worden gewerkt", staat men toch paf over zooveel durf. Want het eigenaardige van dit ministerie is juist geweest, dat het van het oogenblik, dat het eene behoor lijke meerderheid kreeg, hceiemaal niet meer vruchtbaar heeft kunnen werken. Zelfs bij zoo urgente en onafwijsbare taak als de zorg voor het sluitend maken van do begrooting, is de Rechterzijde met Colijn niet tot overeenstemming kunnen ge raken, zoodat de regeeringskar vaak veel meer aan Phaëton's rijspul, dan aan een goede auto, door even bekwamen als voor- zichtigen chauffeur bestuurd, herinnerde. En dan komt toch maar gelukkig de er kenning, dat het niet zoo heel best ging, wamt er wordt begonnen met op de hoom te blazen, dat het zal gaan over de vraag, of ook in de eerstkomende jaren een Chris telijk bewind zal zitten aan het roer van Staat. Wie toch op het politieke erf geen onbekende is, weet, dat zoodra de Rech terzijde met bangen en gerechten twijfel, of zij de regeering zal kunnen blijven voe ren, de verkiezingen ingaat, er altijd zwaar met het woord „Christelijk" wordt ge werkt. Zoo was het in 1905 en in 1913, cn het woord Christelijk heeft in onze na tie nog altijd goeden klank, en dat te meer, waar het voor zoovele eenvoud|gen des harten nog steeds verborgen blijft, dat er tusschen „Christelijk" in den zin van den man van Nazareth, in den zin, dat al wat door ootmoed werd herboren van 't he- melsche geslacht is, en het „politiek Chris telijke" nogal eenig verschil bestaat, om maar een zeer zachte uitdrukking te bezigen Het anti-revolutionaire blad in de Maasstad durft echter meer aan, en komt met de voor ons verbazingwekkende me- dedeeling, dat het thans zittend Kabinet zich ook voor de doorwerking der chris telijke beginselen ongemeen verdienstelijk heeft gemaakt. Het „Vad." heeft eens nagegaan wat met die loftuiging kan zijn bedoeld en komt tot de conclusie dat daar enkel en alleen de 1 Mei 1920 ingediende Zondags wet is welke de regeering zoo verstan dig is om maar niet in openbare behande ling te brengen om de Christ, beginselen dezer regeering te demonstreeren. Het Bezoldigingsbesluit 1925. Naar aanleiding van het bericht van het Haagsche Correspondentie-bureau betref fende een wijziging van het bezoldigings- 1925 zegt „de Residentiebode" dat de beteekenis van de jongste wijzigingen het volgende is: De bepaling sub I beteekent de uitvoe ring: van de toezegging, door minister Ruys gedaan bij de interpellatie- Ger hard, dat zij die na 1 October maar vóór 1 Januari 1926 in het huwelijk treden, nog worden geacht als te zijn gehuwden en dus niet meer gekort worden dan 10 pet. plus 8 en een half pet. pensioens bijdrage, dus 18 en een half pot. Wie echter op 2 Januari 1926 of daarna trouwt valt niet meer onder deze bepaling, maar ondergaat de volle korting der ongehuwden De bepaling sub 2 beteekent een kleine concessie aan de ongehuwden, die geen grootere korting dan 20 of 25 pet. zullen kunnen ondergaan. Voegt men daarbij de 8 en een half pet. voor de pensioenbij drage, dan zal dus voorloopig in 1925 geen ambtenaar of onderwijzer meer dan 25 en 8 en een half is 33 en een halfj pet. op zijn salaris kunnen worden gekort. In de gemeen'en le en 2e klasse zal deze maximumkorting zijn 20 en 8 en een half is 28 en een half pet. Wat intusschen nog een zeer aanzienlijk bedrag is en ruim drie maanden tractement beteekent. De bealing sub 3 bevat een teleurstel ling voor die ambtenaren, die door het Bezoldigingsbesluit, vergeleken bij het sa laris dat zij thans na 1 October genoten, nog iets vooruitgingen en wier salaris minder dan f6000 bedraagt. Ook zij vallen niet meer onder het Be zoldigingsbesluit, maar behouden het sa laris dat zij op 31 December genoten, met andere woorden dus: wanneer ze ge huwd zijn, worden ze 18 en een half pet. gekort en wanneer ze ongehuwd zijn 28 en een half of 33 en een half pet. Alleen blijkt uit de bepaling sub 3, dat de hoogere ambtenaren, wier wedden door de regeering afzonderlijk geregeld worden en die meer dan f6000 genieten, wél vooruit kunnen gaan in salaris, iets wat ons inziens volkomen in strijd is met de beslissing, door de overgroot» meerderheid van de Tweede Kamer op 23 December j.l. genomen. Maar het grappigste van de heele kwes tie is nu, dat niemand meer onder het Be zoldigingsbesluit valt. Immers, noch de gehuwden, noch de ongehuwden krijgen de salarissen van het Bezoldigingsbesluit, maar een korting tot een bepaalde limiet. Wanneer de regeering dan ook zegt, dat zij het Bezoldigingsbesluit invoert, zij het met enkele wijzigingen, dan heeft nie mand het volgend jaar het salaris dat het Bezoldigingsbesluit hem toekent. PROVINCIE-NIEUWS. Ierseke. Maandagvoormiddag (5 dezer) word onder groote belangstelling de Nuts- bewaarschool in school I geopend met aanvankelijk 35 leerlingen; personeelmcj. W. Zweedijk en mej. J. Verschuure. De voorzitter van het bestuur, dhr. K. B. Klaasesz, sprak een toepasselijk openings woord en hoopte op een even groot succes als met de bewaarschool op den Dam. De medebestuurder, J. Ossewaarde, releveer de o.a. dc geschiedenis der oprichting (vanaf 1912 reeds), herinnerde aan toen malige voorstanders, den verderen wor stelstrijd tegen conservatieve elementenen de eindoverwinning. Hij riep voorts de hulp en medewerking der burgerij in. Dhr, Steketee, waarnemend hoofd van school I, verzocht welwillendheid tegenover het nieuwe bewaarschoolpersonccl en hoopte door middel der nieuwe bewaarschool op volle lokalen der Lagere School metter tijd. Voor deze gelegenheid deed het be- waarschoolhoofd van den Dam, mej. Sie- bus, hier dienst. Zij liet de leerlingen met vioolbegeleiding verscheidene aardige lie deren zingen en spelletjes uitvoeren. Aan wezig waren o.m. twee raadsleden en vele ouders. Voorts waren zoowel leer- als speellokaal mooi versierd. Schore. Zaterdag had de dochter van S. het ongeluk op de huiszolder met haar linkeroog in een spijker te loopen, waardoor noodzakelijk geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Naar verluidt is het van ernstigen aard. Het ongeluk had ten gevolge van de duisternis plaats. Rilland-Batk. De kommies dhr. J. Botvliet alhier raakte terwijl hjj bezig was om de roeiboot van het douanekantoor van water te ledigen te water. Toege schoten hulp van de op de rede liggende zandzuigers kon den drenkeling nog juist oij tijd oppikken. Door het hevige storm weer bracht een en ander nogal moeilijk heden mee. Wemeldinge. Bij de Zondag gehouden stemming voor diakeo der Ger. Kerk alhier werd herkozen dhr. H. L. van Vessem. Alhier passeerden in 't afgeloopen jaar 60,653 schepen met een tonnenmaat van 17,071,002 alzoo een vermeerdering van 13,381 schepen en een tonnenmaat van 6,414,001. Zuigelingen-sterfte De Bond tot Bescherming van Zuige ling sn-sterfte, heeft een brochure uitge geven, getiteld „Dalende, hoewel nog niet bevredigende Zuigelingen-sterfte.* Wjj vinden hierin den volgenden staat, vermeldend de zuigelingen-sterfte per 100 kinderen beneden één jaar 1904—1908 1923 Friesland 8.34 3.68 N. Holland 10.75 3.95 Z. Holland 11 88 4,28 Groningen 9.96 4.97 Utrecht 9.14 5.22 Drenthe 10.50 5.74 Zeeland 13.82 5.84 Overjjseel 12.12 6.06 Gelderland 12.42 6.23 N. Brabant 18.01 8.70 Limburg 17.28 9.09 Er is dus een aanmerkelijke vooruit gang te bespeuren, ook in Zeeland Onder de ergste gemeenten treffen we aan 's Heerenhoek met (in 1923) 12.16 Oude- lande 14.89 en Ovezand 15.71. SPORT. Kon. Ned. Gymnastiekverbond. In de gisteren te Bergen op Zoom gehouden vergadering van het gewest Zeeland van het Kon. Ned. Gymnastiek- verbond, werden de heeren W. de Graaf uit Middelburg, S. P. Willems uit Mid delburg en J. Th. Bakker uit Bergen op Zoom resp. herkozen als voorzitter, pen- uingmeeter en secretaris. g3Daar de heer L. van der Steen uit Vlissingen als lid der technische commis sie had bedankt en de heer A. C. Kieviet te Oostburg de vergaderingen zeer moeilijk kan bjj wonen werd mede met het oog op gewenschte bezuiniging besloten het aantal leden dier commissie terug te breagen vau 5 op 3 leden en werden als lid her kozen de heeren C. T. Ruben te Goes, F. J. W. Schuurbien te Bergen op Zoom en W. J. Jansen te Roosendaal. Over het voorstel tot reorganisatie van het Verbond werd eenige discussie ge voerd maar ten slotte verklaarde men zich unaniem tegen de plannel en werd eene motie aangenomen, waarin o.a. een con- tributieverhooging van 50 cent per lid wordt wenschelijk geacht en waarin ook het zenden vrn een afgevaardigde door iederen kring en één stem voor iederen kring in de algemeene vergadering van het verbond wordt bepleit. Tot afgevaardigden naar de bondsver gaderingen werden benoemd de heerén J. J. Th. Bakker te Bergen op Zoom en D. A. Constandse te Goes. Als plaats voor de volgende alg. vergadering werd Goes aangewezen. Het gewest telt 670 welkende leden en 633 aspirant-leden. STADS-NIEUWS. Bioscoop Schuttershof. Allereerst zagen wij een prachtige na- tuur-wetensehappelijke film „De geschie denis van Peter de Raaf". Hierin kwamen zeer prachtige opnamen voor, noemen wij slechts de watervallen en het gebergte; Ook kregen we in deze film kranige staaltjes van bergbeklimming te zies, waarbij men somwijlen den adem Inhield. Daarna kwam wel de clou vau deu avond, het hoofdnummer: „Biute krach ten*. Deze film is een prachtig familie drama, dat van het begin tot hel einde het publiek boeit. Heel mooi was het spel der hoofdpersonen, vooral dat van Barthelme8s, welke artist wij reeds in meer dergelijke films zagen optreden, zoo als o.a. in „Moeder", „De vreemdeling in huis*, enz. Ook ditmaal had hij een zeer moeilijke rol te vervullen, n.l. van „kleine jongen". In den beginne was hij dit werkelijk, doch kieine kinderen zijn nogal spoedig groot, en naar gelaDg zij groeien, worden hun krachten ook ver meerderd. Dit ondervonden de drie ont vluchte spitsboeven, welke over de familie Kinimon zooveel droefenis en rouw hadden gebracht. De haat, welke hij zijn buren Hatburn toedroeg, was gelukkig voor de kleindochtei vau den buurman, niet zoo bijzonder groot en 7an geen langen duur. Een zeer mooie en in alle puntjes af gewerkte Schlager-film. Landbouw-Bioscoop. Het hoofdnummer „De Dorpssmid" brengt ons de tegenstelling tusschen het gezin, waar liefde woont en waar man en «rouw elkaar begrijpen en steunen in den leveusstiijd en het gezin waar liefdeloosheid heerscht en de gezinsvrede wordt ver broken door krakeel. Terwjjl de opvoeding der kinderen in het eene gezin door be grijpen en meevoelen weldadig aandoet heerscht in het andere gezin een huichel achtig vertoon van braafheid en gods dienstigheid, dat niet in staat is de slechte neigingen te bedekken, die in deze kinders erfeljjk aanwezig zijn. Het eerste gezin is dat van den stoeren dorpssmid, het andere dat van den baron. De eerste, gelukkig getrouwd met het meisje, dat ook de bewondering van deu baron had opgewekt. De baron uit dépit getrouwd met zjjn nicht, aan wie elke vrouwelijke charme ontbreekt. Het zoontje van den baron, een treurig exemplaar van decadentie, brengt het huisgezin van den dorpssmid tot tweemaal toe in diepe ellende, doch de flinke smid, die ook zijn vrouw reeds spoedig heeft moeten verliezen, ziet ten slotte deugd en waarheid zegevieren over de boosheid, die fiem en zijn gezin bedreigde. Een filmspel vol van tragische momenten, maar ook van blijheid en vreugdVooral de kinderfiguren die er in voorkomen geven een blij en natuurlijk spel te zien. Onder de voorstukjes noemen we vooral interessant de slederennen met honden bespanning, zooals die in Canada worden gehouden en de ruiteraanval der Ameri- kaansche cavallerie. Chr. Onderwijs. Hedemiddag is de nieuwe Chr. Bewaar school alhier geopend. BUITENLANDSCH NIEUWS. Sneeuwstorm in Amerika. Te New-York en New-Jersey geraakten vijf personen in een verblindenden sneeuw storm verdwaald en kwamen door ver kleuming om het leven. Brand. Bij een brand in een huurkazerne en in een boutmagazjjn te Montreal (Ver. St.) zijn 9 menaehea omgekomen. Noodweer in België. Evenals elders heeft ook in België de storm, welke sinds drie dagen woedt, vele en ernstige schade aangericht. Zater dag had de wind af en toe een snelheid van 120 KM. per uur. Van de stoomboot „Ville de Liège", die met bestemming voor Ostende uit Dover was veitrokken met passagiers en de mail, werd de brug gedeelteljjk ver nield door de zware golven. Tengevolge van den voortdnrenden krachtigen was en het aanhouden van den regen wordt de vaart op de Maas voort durend moeilijker. Zjj zal worden gestaakt. Een ernstig ongeval heeft plaats gehad op de spoorlijn Silenrieux-Failemprise (ten Z. van Charleroi) toen een goederentrein tusschen die twee stations reed. De ijjn passeert een brug over een rivier, welke zoo gezwollen was dat de pijlers van de brug, gebeukt door den stroom, bezweken op het oogenblik, dat de trein over de brug reed. Twaalf volle goederenwagens stortten in de rivier. Persoonlijke onge lukken kwamen niet voor. Uit Brnssel heeft men reddingsmateriaal gezonden. (Tel.) Aardverschuiving in Oostenrijk. Het Hbld. verneemt uit Weenen Tus schen de stations Ilintergatse en Krac op den Arlberg8poorweg heeft een zoo gewel dige aardverschuiving plaats gehad, als in Oostenrijk nog nimmer is voorge komen, Ongeveer 600 Ma rots zijn losge raakt en naar beneden gestort, zoodat de spoorlijn geheel werd vernield. Er is een gat ontstaan van meer dan 7 M. diep, terwijl de rotsblokken hier en daar 7 M. hoog liggen. De telefoon- en telegraaf draden zijn afgeknapt. Het heele verkeer is stopgezet en het zal lang duren eer de lijn weer is vrijgemaakt. De Arlbergbaan is de eenige recht- streeksche verbinding van Oostenrijk met Zwitserland. Ook het treinverkeer met Frankrijk gaat er langs. De treinen wor den thans over Sa sburg en Munchen omgeleid. GEMENGD NIEUWS. Vergelen. Zes-en-dertig jaar had hij de gemeente Schoonhoven als politiebeambte, als nacht waker vooral, gediend. Hij wi b nog van het oude type. Wanneer hij 's nachts langs bet stille haventje liep, dat de hoofdstraat is van het oude stadje, met zijn rustigen stap, z'n ietwat gebogen hoofd en zijn grijzen baard, dan kwam er zoo'n her innering op aan de vroegere nachtwakers die met een lantaarn de ronde deden. Dan was het op je je door dien eenen man veilig voelde, zelfs tegen brute overvallen. Hij was van het oude, eenvoudige type, dat met de kennis van een psychiater, de typen te onderscheiden wist en de gevallen «au werkelijke en oibewuste overtreding evenzeer. Heel het nachtelijke leven van het kleine stadje was hem bekend en ver trouwd. Nu moest hjj den dienst gaan verlaten en op pensioen gaan. De burgerij droeg bij voor een afscheidscadeau, het bekende gouden horloge en ketting. Het paste zoo heelemaal bij deze tradiiioneele figuur, dit traditioneel geschenk. En natuurlijk zou 't hem uitgereikt worden op het oude stadhuis, dat hem zoo vertrouwd was, te midden van de collega's in gala-uniform, door den burgemeester. Het was een glorie moment in zijn leven, dit slot van zijn loopbaan. Van particuliere zjjde werd hij per auto afgehaald op Oudejaarsmorgen, hij en degene die het initiatief nam voor het afscheidsgeschenk. Vreemd was de stilte op 't stadhuisBuiten niemand, die hen wachtte. In de vestibule geen ont vangst. De oude bode, oud als de jubilaris zelf, verwonderd over de mooie uniform van den nachtwacht. Geen enkele collega.... Stilletjes en beseheiden wachtten beidtn vroegen aanvankeljjk niets. Volgde er wellicht een verrassing, straks in raads zaal of burgemeesterskamer Zjj wachtten. Een pijnljjk half uurtje Vroegen eindelijk. De burgemeester? Voor dienstzakm in Den Haag. Van een afscheid bjj niemand iets bekend Toen ging hij in zijn gala-uniform, die hij zoo extra opgepoetst had, weer in de auto naar hnis. Met een triest en bitter gevoel, een verwijtend gevoel. De oude getrouwe hjj was vergeten. Brand. Te Oostzaan is Zondagmorgen de stijfselfabriek „De Arend", N.V. Laken- stein, grootendeels verbrand. Verzekering dekt de schade. Nieuwe was der Maas. Uit Roermond wordt geseind, dat de MaaB in de laatste 24 uur weer sterk is gestegen en dat ernstige overstroomingen verwacht worden. Dierenbeul. De politie te Doetinchem heeft proces verbaal opgemaakt tegen den poeliers-

Goessche Courant | 1925 | | pagina 2