gedood. Vier werklieden zijn gewond en nanr het ziekenhuis gebracht. Hun toe. stand is redelijk. De werkplaats is van binnen een ruïne. Aanvaring Tengevolge van den hevigen wind heeft in het Merwede-kanaal bij Amsterdam een aanvaring plaats gehad tusschen een motorboot en een stilliggende sleepboot. De kapitein van de sleepboot^ die opeen zeilscheepje wilde overspringen, kwam tusschen dat scheepje en de sleepboot en werd ooodgedrukt. De tweede Haarmann, Omtrent de gruwelijke zaak te Muen- sterberg, die in menig opzicht aan het geval Haarmann herinnert, wordt nog het volgende gemeld Te Muensterberg klopte enkele dagen geleden een landlooper aan bij den land bouwer en wagenmaker Karl Dauke. Deze liet den man binnenkomen en ging hem toen onverwachts te lijf. De landlooper verdedigde zich hardnekkig en slaagde erin uit de woning te ontsnappen. Hij begaf zich naar de politie en vertelde aldaar wat hem was overkomen. Eerst hechtte men weinig waarde aan zijn ver haal, daar Danke in de gemeente een zeer goede reputatie genoot. Bij processies en begrafenissen placht hij het kruis te dragen. Daar de landlooper echter voet bij stuk hield werd Danke ten slotte in hechtenis genomen, 's Nachts heeft hij zich daarop in het huis van bewaring met een zak doek opgehangen. Een huiszoeking, den volgenden dag gehouden, bracht heel wat aan bet licht. Men vond namelijk in een schuurtje een paar vaten vol menschen- vleesch. Uit het onderzoek is gebleken, dat Danke steeds volwassen mannen zijn woning binnenlokte en ze op beestachtige wijze ombracht. Meestal waren landloopers zijn slachtoffers. Bij de huiszoeking vond men papieren en passen, die vermoedelijk aan de slacht offers, wier aantal reeds op 6 of 7 wordt geschat, hebben toebehoord. Daarna ont dekte men een groot vat met stukken vleesch. Uit het onderzoek in het labora torium te Bïeslau is gebleken dat dit men schenvleesch was en van drie verschillende menschen afkomstig. In een ander vat vond men vingers, teeaen en enkele ge wrichten van de slachtoffers. Dit was echter nog niet allee. Men vond ook twee schotels met menschenvet en voorts twee paar uit een menschenhuid vervaardigde bretels. Men vermoedt, dat Danke het vleesch van zijn slachtoffers zelf opat Evenals in het geval Haarmann de bewoners van de bovenverdieping aan de politie medegedeeld, dat zij bij Danke* 's nachts vaak hoorden hameren en klop pen. In de woning van Danke heeiscbte voorts steeds een walgelijk zoete reuk. Aan zijn buren zeide hij honden te slach ten, daar hij aan een ziekte leed, die slechts met hondenvet was te genezen. De hoofden van de slachtoffers heeft men nog niet kunnen vinden. Wel void men in een tuin naast Danke's woiing een aantal beenderen en een lever, die van een mensch afkomstig schijnen te zijn. waardoor de windketel uiteen sprong. De draaier J. v. d. W., gehuwd en vader van twee kinderen werd op slag gedood. De 23-jarige werkman W. N. werd zwaar aan het hoofd gewond, evenals de gehuwde chef der smederij A. B. De surveillant P. Z., een bejaarde, man bekwam hevige brandwonden aan de beide beenen, terwijl ten slotte de 18-jarige smid L. de H. eveneens ernstig'aan hoofd en gezicht gebrand werd. De materieele schade is zeer groot, Honderden ruiten werden vernield, terwijl uit een der muren een stuk geslagen werd. Dr. van Turnhout verleende de eerste hulp, waarna de gekwetsten naar het zie kenhuis „Charitas" ter verdere verple ging werden vervoerd. Vechtende polderwerkers Reeds voor eenige dagen was een twist ontstaan in een café te Lutterade, tegen over het station tusschen een aantal pol derwerkers, die hier bij den aanleg van de „Maurits" werkzaam zijn en menschen uit het dorp. De polderwerkers hadden danig huisgehouden en veel glaswerk ver nield. Er broeide dus reeds wat. Op den bcwusten avond waren weer eenige polderwerkers binnengekomen. Zij hadden merkbaar nu ook nog al te veel gedron ken en begonnen den café-houder te belee- digen en bierglazen stuk te gooien. De café houder en eenige andere gasten wilden toen deze menschen uit het café verwij deren en bij de daarop volgende vecht partij ontving een der polderwerkers, ze kere B., ernstige steken aan het hoofd. Mei de hulp van zijn kameraden strom pelde hij naar zijn woonkeet. Hij stierf in den vroegen morgen aan de bekomen verwondingen. Van de zes gearresteerden is een viertal, onder wie de caféhouder naar Maastricht overgebracht. Het zijn allen gehuwde menschen met kinderen, elf gehavend, dit is ook het geval met de verbinding met Brussel. Ondergrond sche kabels zijl veelal door overstroomin gen gestoord. Alle passagiersvluchten naar het vaste land zijn gestaakt. *8 x^vonds bedroeg de snelheid van den wind te Londen ongeveer 100 KM. Dertig groote stoomschepen hebben hun vertrek uitgesteld en de Kanaalbooten kwamen met groote vertraging aan. De Oranje Nassau uit Vlissingen had drie uur no( dig om te manoeuvreeren vóór zij te Folkestone kon aanleggen. Het wardelhoofd te Brighton is ten deele weggeslagen door een reusachtige golf. Twee jongens en twee mannen wer den in zee geslingere, maar konden het strand bereiken. De reddingboot uit Harwich heeft zeven uur lang vergeefs gezocht naar stoom schepen die noodseinen hadden gegeven en is bij den vuurtoren voor anker gaan liggen. BUITENLANDSCH NIEUWS. Pe ontplojfing te Roosendaal. Naclcr wordt omtrent het ernstige onge val in de Coöperatieve suikerfabriek Roo sendaal gemeld Omstreeks kwart over negen zou men den ruw-oliemotor der smederij, die ge durende de campagne niet in werking was weest, weder in bedrijf stellen. Deze motor wordt aangezet met behulp van een windketel, die in normale omstan digheden wanneer de motor geregeld werkt gevuld is met afgewerkt gas. Doordat de motor gedurende langen tijd ongebruikt was, had de windketel geen voldoenden druk, zoodat men probeerde door bijvoeging van zuurstof uit een zuur- stofcylinder, den ketel weder op vol doende spanning te brengen. Het schijnt dat hierdoor zelfontbranding ontstond, Een zuat mtegolf in Rusland. Uit verschillende plaatsen in Noord en Midden-Rusland en Siberië komen be richten over de abnormaal hooge tempe ratuur, welke daar heerschit. Te St. Pe tersburg bijvoorbeeld is een temperatuur van 5 graden boven 0 geconstateerd, het geen in dit jaargetijde in 170 jaar niet is voorgekomen; in den abnormaal zackten winter van 1872 was de hoogste tempe ratuur te St. Petersburg 2 gr. boven het vriespunt. Gevreesd wordt, dat deze hooge temperatuur ernstige schade zal berokke- hebben nen aan het winterkoren. De Fransche schuld aan Amerika. Minister Herriot heeft aan den Ameri- kaanschen gezant Herrick medegedeeld, dat er geen grond bestaat voor de vrees, welke in Amerika wordt gekoesterd aan gaande Frankrijks financieelen toestand. In het memorandum van Clemente!, den minister van financiën, wordt uitdrukkelijk gezegd, dat Frankrijk het voornemen heeft, zijn schulden te betalen, maar het zou on rechtvaardig zijn te eischen, dat Frankrijk terstond en volledig betaalt, terwijl aan de geallieerden moratoria worden toegestaan en Duitschland 25 procent reductie wordt verleend. De financieele commissie te Parijs zal vaststellen wat ieder der geallieerden zal ontvangen uit do toepassing van het Da- wes-plan en naarmate Frankrijk meer con tanten ontvangt en zich economisch her stelt, zal het zijn schulden sneller kun nen aflossen. Frankrijk betaalde reeds 268 millioen dollar handelsschuld aan Amerika. Storm, in Engeland. In Engeland heeft wederom een storm gewoed. De telefonische gemeenschap is in heel Engeland ernstig gestoord. Ply mouth is geheel van Londen afgesneden, Southampton, Manchester, Glasgow en Birmingham bijkans. Van de veertien lijnen naar Parijs zijn ALLERLEI. Het verkeer. Agenten van de verkeerspolitie te Den hebben op straat strooibiljetten uitgedeeld van den volgenden inhoud Voor den wielrijder. Bijdt altijd zooveel mogelijk rechts, ook en vooral bij het maken van een bocht. Haalt altijd verkeer, dat vóór u is links is. Rechts inhalen is strafbaar en zeer gevaarlijk. Geeft bij het veranderen van richting duidelijk zichtbaar een teeken, en vooral, doet het tjjdig. Geeft op eem kruispunt voorrang aan hem of haar, die rechts van u is. Kijdl, komende van een zijweg op een hoofd veg, behoedzaam. Geeft steeds, waar gevaar kan dreigen, behoorlijk signalen met de bel. Tracht nimmer tusschen twee elkander passee. rende voertuigen door te glippen. Loopt niet op de trottoirs met uw rijwiel aan de hand. Gebruikt de rijwielpaden, waar deze zijn. Die zijn veilig terrein voor u. Rijdt nimmer met meer dan twee of drie naast elkaar en dan nogweest bescheiden en blijft zooveel mogelijk rechts. Laat gearmd rijden na. De openbare straat is geen oefenterrein voor acrobatiek op de fiets. Houdt u aan de regels van den weg. Rijdt kalm en bevordert een veilig verkeer. Voor den voetganger. Loopt niet noodeloos op den rijweg. Houdt rechts op het trottoir. Staat niet stil op het trottoir, indien ge daardoor den doorgang voor andere wandelaars belemmert. Staat nimmer op den rijweg stil. Steekt een rijweg loodrecht over. Kjjkt eerst links, daarna rechts, goei oit, of u veilig kunt overstekei. Loopt niet met een rijwiel aan de hand op het trottoir. Loopt niet op rijwielpaden. Het uitfluiten in een theater. Het gebruik om door fluiten zijn on tevredenheid in het theater te manifes teoren, is al oud. Voor het eerst werd het in Frankrijk gedaan aan het eind van de zeventiende eeuw en wel bij een pre mière van Fontenelle's treurspei „Aspar". Het fluiten werkte zoo verrassend, dat er in de satirieke literatuur veel over ge schreven werd. Zoo bestaat er een epi gram van Racine, waarin hij zegt, dat het publiek bij de Btukken van Beyer voor het eerst luid gaapte. Pradon was de eerste auteur, dien men met appels gooide. Fontenelle eohter genoot het eerst de eer „uitgefloten" te worden. Deze ge woonte kreeg al gauw burgerrecht. In 1696 werd bij een opvoering van Corneil- le's „Le Baron de Fontagnes" dapper gefloten. I Engelsche Kerstmalen. De „Daily Herald" berekent, dat de Kerstmaaltijden Engeland op 40 millioen pond sterling komen te staaa, dus bijkans een pond sterling per hoofd op een be volking van 4,2.9 millioen zielen, zuige lingen en ouden van dagen meegerekend! De Engelsche plumpudding is een natio, naai gerecht van internationale bestand, deelem Amerika, Argentinië en Canada leveren er de bloem voer, Griekenland en Spanje de krenten en de rozijnen. Afrika de gember, de Straits Settlements de notemuskaat, Mareira de snippers, Moga dor en Spanje de amandelen, Denemarken en Nederland de boter en Egypte de vijgen en dadels. Deze buitenlandsche ingre diënten in de nationale pudding wegen alles te zamen ten minste 10 millioen kilogram. Te Folkestone zijn ladingen zonder wedergade uit Nederland en Frankrijk voor Kerstmis aangekomen. O.a. ruim 8 millioen K.G. vleesch (90 pet. varkens- vleesch) uit Nederland. In het geheel werden 88.000 geslachte varkens gelost. Voorts werden daar aan land gebracht 11.000 K.G. Hollandsche garnalen, 400.000 K.G. gevogelte (meerendeels kalkoenen), 242,000 K.G. dadels en een ontzaglijke hoeveelheid Fransche bonbons. Nieuwjaarsdag in New-York. Naar de Daily Mail uit New-York verneemt, is de ingang van het nieuwe jaar daar op verkwistende wijze gevierd, gelijk na een jaar van ongekenden voor spoed ook wel te verwachten was. De menigte in Broadway te middernacht was geweldig en het lawaai onbeschrijfelijk. De herrie werd nog verhoogd door de omroepers van de draadlooze toestellen, die het nieuwjaarstumult uit andere steden overbrachten. „Dronken van drank en weelde" plaatste de Tribune boven haar relaas van de nieuwjaarsviering. Hoewel de schouwburgen hun prijzen verdubbeld hadden, bleef er geen plaatsje onbezet, evenmin als in de cabarets, waar zeer gepeperde prjjzen voor een tafeltje werden gevraagd. De drank was betrekkelijk goedkoop. De meeste uitgaanders hadden platte fleschjes in bnn zakken. Een speciale macht van 200 drankweeragenten was gemobiliseerd om op te letten, dat de fleschjes niet aan den mond gezet werden, maar hun succes moet zeer gering zjjn geweest. Verkoopers van bellen, toeters en andere lawaai- instrumenten, confetti en valsche snorren maakten goede zaken, al waren hun prijzen ook tweemaal zoo hoog als een jaar tevoren. De weersgesteldheid. Het jaar 1924 begon met ijs tot den 9den. Januari was vorder kwakkelend, zoo ook de eerste helft van Februari, toen begon het weer te vriezen to,t 25 Febr. Daarna werd 't weer nat ofschoon al door koud. Maart begon met felle sneeuw on storm, den 8sten word het zeer mooi weer tot den 18den, toen hagelbuien aan het schoone tijdperk een eind maakten. Zeer koud bleef het en onaangenaam, re gen, kilte, storm en mist. Pas op 24 April kwam er een mooie lentedag, ook de 25e was dit, doch den 26cn werd 'tweer mis. Mei begint kil en guur, pas den 13den is 't prachtig weer cn blijft zoo een week lang. Doch nu zijn voorloopjg de werke lijk mooie dagen geteld, 't Druilt en re gent en stormt. Mooi is 't van half Juni tot 3 Juli. Op 4 Juli maakt een nachte lijke storm opnieuw voor een week een eind aan den zomer. Doch die vangt 10 Juli weer aan, hel is dan enkele dagen zeer warm. Dan is 't afwisselend. Op 22 Juli begint een periode van bewolking en regen. Op 24 Juli onweer en hagel, dan regen en kou. Begin Augustus is 't goed, doch den 3den is 't weer slechit, een week lang. Nu op nieuw mooi weer tot den 17den. Dan valt er veel regen, vooral op 19 Augustus. In de rest van Augustus bleef het wis selvallig weer, het is een nare vacantie- maand. Begin September was betrekkelijk goed, en de rest van de maand opnieuw, in den stijl eigenlijk van het geheele jaar: kwakkelend met enkele mooie dagen, voor al op het laatst. October maakt veel goed. Drie weken is het mooi weer met een en kelen dag regen en mist ertüsschen. No vember is een onzekere maand, wat vorst soms en na den 15den dan weer dool. Ook December sluit zidh bij de ongesta digheid van het heele jaar aan. Op 9, 10, 11 en 12 December Langt er een zware mist. 't Is nu verder tot het eind van 1924 bewolkt en we zien maar zelden de zon. 1924 was geenszins een zonnig jaar! LAATSTE EN TELEGRAFISCHE BERICHTEN. Sneeuwstorm te New-York. Een wilde sneeuwstorm woedt er over New-York. Er zijn zesduizend man met groote inspanning aan het werk om de hoofdverkeerswegen begaanbaar te maken. De sneeuw ligt reeds tien centimeter hoog. Vermiste schepen. MEXICO. Men stelt pogingen in het werk om bericht te krijgen van het Mexi- caansche stoomschip „Tamaulipas", dat 200 passagiers aan boord heeft, en van vijf schoeners, die 23 December van Vera Cruz naar Frontera en andere havens aan de Mexicaansche golf zijn vertrokken. Men vreest, dat de schepen in de jongste stormen zijn vergaan. BURGERLIJKE STAND. Over de maand December 1924. HOEDEKENSKERKE. Geboren:4, Catharina d.v. Wilhelmus Jacobus do Jonge en Magdalena Franse; 4, Lauren- tius Wilhelmus z.v. Marinus Verbeem en Elizabeth de Jonge; 10, Frans z.v. Adri- aan de Koning en Cornelia Dried ijk; 11, Cornelia Adriana d.v. Marinus Huizen en Johanna Moison; 29, Adriana Jacomina d.v. Adriaan Menheere en Neeltje Na- gelkerke. Gehuwd: 24, Jacob van 't Westeinde 52 j. jm. te Hoedekenskerke, onlangs te Oisterwijk en Elisabeth Moisson 58 j. weduwe van Jan Remijn. Overleden: 11, Geertruida van Tiche len 78 j., wed. van Jan Walraven; 31, Antonetta Goud 80 j., echtgenoote van Jan van Belsen. SCHORE. Geboren: 1, Anna Jaco- ba d.v. Dingenis Paauwe en Adriana Ma- chelina Moerdijk3, Elizabeth Huiiberdina d.v. Jan Zuijdweg en Elisabeth Helena Brandenburg. Gehuwd: 4, Gerrit Luijk wedn., 62 j. en Marie Léonie Peers wed., 56 j. 's HEER ARENDSKERKE. Gebo ren: 14, Francina d.v. Jan MarinusTraas en Elisabeth Catharina Duininck; 17, Jo- bannis z.v. Jan Meijaard en Johanna van Schaik; 20, Jannetje d.v. Izaak Adriaan Dekker en Jannetje Goedbloed; 24, Pie- ternella Maatje d.v. Cornells Proost en Pieternella Klap; 29, Jacob z.v. Adriaan Jan de Jager cn Francina de Jager. Gehuwd: 4, Jacobus Dekker 25 j. jm. en Pieternella Blok 24 j'. jd. 18, Jan van de Vrie 25 j. jm. en Johanna Hoogerland 25 j. jd. Overleden: 11, Machelina Nieuwen- huijse 79 j. wed. van Jacobus de Schip per; 24, Wilhelmina Johanna van Vessem 47 j. ADVERTENTIEN. Ondergeteekende dankt voor de toe gezonden gelukwenschen op L Januari 1925 en biedt wederkeerig aan allen zijne beste wenschen aan. J. L. RICHEL, Burgemeester van Borssele. Borssele, 2 Jan. 1925. Hem volgden de Spanjaarden; op dezen de Duitsclheirs zijn i Walen vormden de achterhoede. Het was een grootsch en verwonderlijk schouwspel te midden dier uitgebreide vlakte don langen rei strijderen te zien, meest tot de knieën, soms lol aan den middel, door slijk en water wadende en langzaam voorttrekkende. Slechts weinige verdronken. Het voorbeeld van den aanvoerder bemoedigde allen. Het geluk bekroonde 1 pogingen dezer stoute waaghalzen, en toen het namiddaggetij (Ivszelfs volle hoogte bereikte waren ook de laatsten op den i :;k van Oud-Krabbendijke in veiligheid. Van hier gaf men, m blijkc der behoudene overkomst, aan d' Avila en van Si rooskerkc het afgesproken vuurteeken en trok tevens ter- si or i op Valkenisse aan, waar een vaandel Nassauschen ge- icgfti was. Zich te zwak bevindende tot tegenstand week dit g cn gaf 's Prinsen bevelhebbers van het gebeurde kennis. I vt ging dezen echter gelijk den Hertog van Al va in 1568, DL/.i Barlaimont hem de tijding bragt, dat Prins Willem I ;n zijne benden bij Stochem over de Maas was getrokken ii hij spottende antwoordde: „denkt gij dat Oranjes leger uil vogelen bestaat en over de rivier lean vliegen,? Zij gi hiofden het niet en in plaats van terstond op te trekken vi' de natte en vermoeide benden op het lijf te vallen, blevec i/ rustig waar zij waren, en gunden alzoo den vijanden tijd zich te verkwikken en uit te rusten, waartoe de landlieden naas (.bijgelegene plaatsen vol vaardig bijdroegen. Met het «.I. breken van den dag bragt Mondragon zijne benden op nieuw in beweging, trok langs den kortsten weg op Goes en de stad was ontzet! DE REIGERSBERGSCHE POLDER. Ziel daar eindelijk voor ons da laatste Oostelijke Polder van Zuid-Beveland, in welke ten jare 1773 meer dan 2000 gemeten lands van de oude heerlijkheid Mare, Rilland en Bath herwonnen zijn. Het schoonste weder begunstigde deze lang gewen sch te belangrijke werkzaamheid, en toch, zoo als het meermalen gaat, scheen het goede hier de bron van kwaad te zullen worden, en verspreidde de herdijking dezer landen, voor een tijd, geen minderen schrik in den omtrek, dain der- zelver vernieling gedaan had. Het grootste gedeelte der drie duizend dijkwerkers, welke hier bezig gehouden werden, be stond uit Oost-Friesen en deze sloegen, wegens den hoogen prijs der levensmiddelen, in de maand Junij onverwacht aan het muiten. Een twaalftal krijgslieden, afgezonden om do rust te herstellen, kon onder het steeds aangroeijend getal van misnoegden niets uitrigten. Het oproer werd nu zelfs heviger; de afgezondenen werden overweldigd en ontwapend en om erger gevolgen te voorkomen moest grooter magt ont wikkeld worden. Weldra daagden intusschen ook uit Bergen op Zoom een honderd en vijftig mannen op, wier vaste hou ding nu ras den opstand dempte. De belhamels werden gevan gen genomen en de vierschaar over hen gespannen. Die voor naamste oproermaker, op een daartoe in den Polder opgerigt schavot onder de galg gegeesseld en voorts met ongeveer drie honderd anderen, onder bedekking van krijgsvolk te scheep naar Oost-Friesland teruggezonden. Men waagde het nogtansi niet de krijgsbende te doen aftrekken, voor dat het work in V den herfst gelukkig voltooid was. *9] Rilland, Mare en Bath. Meer dan 1800 gemeten lands van deze nieuwe bedijking behoorden tot de gronden van Rilland en Mare, die thans te zamen ééne gemeente uitmaken, in het kerkelijke weder met Bath vereenigd. Alleen ter eerster plaatse is, op de tot dat einde uitgeslagene twintig gemeten, een dorpje verrezen, hetgeen tot dusver, zoo als gij ziet, geen derde van die ruimte inneemt, en ze waarschijnlijk ook wel niet spoedig geheel beslaan zal. Het „Fort Bath" ontleent zijn oorsprong uit den afstand van Lillo aan de Oostenrijkers in 1785, en werd, (op advies van den, in de geschiedenis des Vaderlands zoo bekenden, Pieter Paulus, destijds Advokaat Fiskaal bij de Admiraliteit op do Maas), aangelegd ter bescherming der inkomende reg- ten, welke voortaan aldaar geheven zouden worden. De ge bouwen, welke de Admiraliteit van Zeeland er heeft laten optrekken voor hare officieren enz. hebben later eene andere bestemming gekregen en zijn thans gedeeltelijk hervormd in eene kerk en pastorij. Het fort trouwens was in Augustus 1809 eerst door de Franschen, en niet lang daarna ook we derom door de Engelschen, zonder één schot te doen, ont ruimd geworden; hoe zeer de laatsten, volgens hunne gewoonte, van deze herovering een ophef maakten, als of zjj met Momdragon's waagstuk vergeleken konde worden. Van toen af bleef het, niet ter bevordering van gerusithead onder da ingezetenen, tot op het laatst van de Fransche heerschappij in 1814, in handen dezer overweldigers. Sedert onze vereeni- ging met België scheen zoodanige sterkte, te midden des rijks, geheel doelloos. Na onze afscheiding van die ondankbaren en trouweloozen is het nogtans reeds weder een, in meer dan één opzigl gewigtig punt geworden, hetgeen eene opmerk zame beschouwing overwaardig is, weshalve wij er ons eenigen tijd zullen ophouden. (Wondt vervolgd).

Goessche Courant | 1925 | | pagina bijlage 2