heel worden afgesloten. De veekeerende afrasteringen bestaan uit ijzeren palen, waarlangs 5 stevige draden. De onderste draden zijn zoo geplaatst, dat het kleinvee voldoende wordt gekeerd. In totaal moet 19000 M. afrastering worden gemaakt, waarin 400 draaibekken (3 M. opening). Alleen de afrastering kost f 90.000. Bovenbeuwmaterialen. In totaal zijn 76000 dwarsliggers noodig en 154000 hellingplaten (waarop de spoorbaan ligt) met een gewicht van 400.000 K.G. In de baan komen 97 wissels. Het totale gewicht van de bovenbouwmaterialen (rails inbegrepen) bedraagt ongeveer 10000 ton (een ton is 1000 K.G.) Dat beteekent dat 500 wagons noodig zijn om alles te ver voeren. Begrijpelijkerwijze vordert de uitvoering van een dergelijk werk een reusachtige administratie. In dit bestek zijn niet be grepen de gebouwen, welke het volgeed jaar (najaar) worden aanbesteed. Op de lijnen zal het één-klasse systeem worden ingevoerd. De opvoeringstermijn van het werk beloopt 24 maanden, zoodat de lijnen Maart 1927 gereed zullen komen. Dan nog een paar maanden voor afwerking der gebouwen en in den zomer 1927 zal de Spoor geopend kunnen worden. Nadat deze lezing onder applaus was beëindigd, werden enkele vragen gesteld. Dhr. v. Iwaarden, Heinkenszend vraagt voor wiens rekening het onderhoud van greppels een watergangen komt. De voorz. meent voor rekening van gemeenten en polders. Dhr. v. d. Veen zegt dat dit een kwestie is, die later door de Spoorweg Mij. met belanghebbenden zal worden ge regeld. Dhr. Vienings wijst op het gevaarlijke van al die onbewaakte overwegen. Dhr. v. d. Veen meent dat er wel ver schil is tusschen het opheffen der bewaking van een jaren lang bestaan hebbende spoorwegoverweg en het scheppen van een geheel nieuwen toestand, zooals hier ge schiedt. Mocht het later blijken dat er onbewaakte overwegen zijn, die gevaar opleveren, dan zal daar natuurlijk in wor den voorzien. Dhr. Slecht vraagt waar en hoe met den aanleg begonnen 7 al worden. Dhr. v. d. Veen zegt dat het de be doeling is om de Ijjnen GoesHoede- kenskerke en GoesWemeldinge het eerst te leggen. In Hoedekenskerke komt de hoofdaanvoerplaats van materiaal. Kr zal met ploegen van 50 a 60 man worden gewerkt. De voorz. dankt Ir. v. d. Veen voor zijn belangwtkkende lezing en sluit hierna de bijeenkomst. Krabbendjjke. Raadsvergadering op Maandag 24 December. Afwezig met kennisgeving wethouder Krijger en de heer Woutersen. Ingekomen van Ged. Staten is de mededeeling dat het salaris en pensioen grondslag van den heer A. A. Èlenbaas als ambtenaar v, d. burgerlijken stand is vastgesteld op f 400 Voorts de medededeeling dat Ged. Staten het beroep van enkele ingezetenen tegen het besluit van den raad om gelden be schikbaar te stellen voor stichting van een school op Oud-Gereformeerden grond slag te Oostdijk ongegrond hebben vei- klaard omdat aan de wet is voldaan. Voorts deelen Ged. Staten mee, dat ze hun goedkeuring hebben verdaagd aan de besluiten van den raad om de twee noor delijke lokalen der openbare school af te staan aan de Ned. Herv. echoolver. om een 5e lokaal voor de openbare school bij te bouwen. Advies wordt gevraagd aan den hoofdinspecteur bij het L.O. De mededeelingen worden voor kennis geving aangenomen. Van het bestuur van de bijzondere school op ger. grondslag is een verzoek ingekomen om gelden beschikbaar te stellen voor het aanschaffen van 2 school borden, 20 nieuwe banken en voor het plaatsen van een hek om de speelplaats. Dit alles wordt begroot op f 1500. B. en W. zouden de zaak inloco op nemen, doch door onvoorziene omstandig heden hebben ze dit nog niet kunnen doen. Daarom kunnen ze nog niet met een voorstel komen. Daarna worden eenige wijzigingen in de begrooting aangebracht. Ged. Staten vinden het salaris van den t;i meenteontvanger f 100 te hoog. B. en W. meeneii van niet en vragen machti ging om deze zaak verder te regelen. Aldus wordt besloten. Door verhooging van her. salaris en wijziging in den pensioens grondslag van den gemeentewerkman wordt de begrooting gewijzigd en vastgesteld op f 76503,8672 in ontvangsten en uitgaaf. B. en W. stellen voor het besluit van 13 Augustus 1917 om van de veilings- ver.;e*iging E.M.M. en dhr. Westrate f 10 te vragen voor het leggen van een st nat op gemeentegrond, in te trekken. Dhr. Westrate heeft altijd geweigerd te betalen en het advies dat B. en W. in gewonnen hebben is van dien aard, dat ze er niet verder op in durfden gaan. B. en W. stellen nu 7O0r den gemeentegrond voor de woning van dhr. Westrate af te Staart tegen 25 cent per strekkende Meter met de voorwaarde dat hij ais siertuin gebruikt zal worden. Dhr. Haverhoek heert bedankt als lid van de commissie van toezicht op het lager onderwijs. (De onderwijspolitiek der laatste jaren is hieraan niet vreemd). Deze vaca ture moet vervuld worden door een ouder van kinderen der Ger. S. B. en W. hebben op de aanbeveling geplaatst de heeren Smallegange en S. v. Ham. Met 4 stem men wordt dhr. Smallegange benoemd, terwijl 1 stem op dhr. v. Ham wordt uitgebracht. Dhr. Woutersen wordt her kozen met 4 stemmen en één stem blanco. Tot afgevaardigden naar de vergadering van de waterleiding worden benoemd de heeren Jac. Welleman en Vogelaar. B. en W. stellen voor om den gemeentewerkman in lossen dienst J. F. Vermeulen met in gang van 1 Januari voor vast te benoemen op een salaris van f 900. Dhr. Vogelaar zegt, dat dit wi liswaar een verandering van positie voor den betrokken persoon beteekent, doch vindt het salaris te hoog. Voor een gewoon werkman wordt dit loon in deze gemeente niet gegeven, 't is boven den algemeenen regel. De beste van onze werkkiachten krjjgt dit loon.niet. Voor de toekomst is dat loon misschieuniet te hoog, doch dan valt er altijd nog over te praten. De loonstandaard is in deze gemeente wel hoog en dat is gelukkig, doch B. en W. stellen het salaris toch te hoog. De voorz. zegt dat B. en W. enkel wil len vastleggen een feit, dat al jaren lang bestaat. Bovendien gaat er voor pensioen een f 50 af, zoodat ongeveer f 850 over blijft. Dat salaris is niet zoover boven dat van een arbeider. De overheid mag toch ook wel voorgaan en met getrouwd of niet getrouwd zijn, daar mogen we geen rekening mee houden. De heer Vogelaar is het met den voorz. niet eens. Voor de pensioenafdracht geniet hij later pensioen. Hat is een enkeling onder de arbeiders die aan dit loon komt't is f 3 per dag, winter en zomer, fljj zal het echter op prijs stellen als ook een ander zijn meening eens liet hooren. De heer van 't Leven is 't met den heer Vogelaar eens, dat het loon boven 't ge wone tarief is, doch dit meerdere is slechts een f 50, dat is geen bezwaar. Bovendien zullen er dagen zijn, dat hij meer dienst moet verrichten. De heer de Kok brengt nog in 't mid den dat een arbeider bij een boer 50 roeden aardappelland heeft en Vermeulen niet, die heeft geen emolumenteo. De voorz. merkt op, dat het niet gaat cm het bedrag, want Vermeulen is reeds lang los werkman op een salaris van f 900 en bij de begrooting heeft niemand er één woord over gezegd. Bovendien moet de gemeente haar positie van overheids- werkgeefster hoog houden. De heer Voge- h ar is 't er niet mee eens en verzekert, dat, wanneer een oproeping geplaatst werd, er legio sollicitanten zouden zijn. Het voorstel van B. en W. wordt aange nomen met de stem van den heer Voge laar tegen. Bij de rondvraag vraagt de heer Vogelaar hoe het staat met het vloekverbod. Wil len B. en W. met een voorstel komen en de beslissing van den raad uitlokken. In een vorige vergadering is daar toch over gesproken. De voorz. zegt, dat hij gelooft, dat het vloekverbod in den zomer van 1923 ter sprake is geweest. Hij zal het in de notuleu eens nazien en mocht blijken dat gevraagd is om een voorstel van B. en W. dan zal hij daaraan gevolg geven, Hongersdijk. Men schrijft aan de „N. R. Crt. uit Zeeland: Een der rijkste landbouwwinnin- gen in deze provincie is zeker geweest de Wilhelminapolder in het noorden van Zuid- Beveland, waar sedert jaar en dag de in tensieve landbouw heeft geleerd, dat het boeren niet alleen een kunst is, maar ook een wetenschap, en dezen polder heeft gemaakt tot een der meest uitgelezendste plaatsen van vergevorderde landbouwont wikkeling in Nederland. Bekend mag ver ondersteld worden, dat m 1809 door de Ambachtsgerechtigden, de schorren van Goenje, Hongersdijk, de Mosselbank en de Slurf publiek te Amsterdam werden geveild en verkocht voor f650.000 aan een vereeniging van 23 leden, aan het hoofd waarvan stond de heer W. Suer- mondt, met de verplichting tot bedijking over te gaan en voor Goes een Sas te gra ven. De bedijking die pl.m. 5 ton kostte, gelukte goed en daarmede waren 1662 H.A. grond aan de zee ontwoekerd. Aan vankelijk Lodewijkpolder geheeten naar koning Lodcwijk werd de pol der in 1815 herdoopt en ontving den naam van Wilhelminapolder naar de gemalin van Koning Willem I. De hoeven die er in verrezen werden de namen gegeven van de schorren reeds vermeld. Het was evenwel niet de eerste maal dat deze gronden aan de zee ontwoekerd werden, want voorheen was hier reeds land en was bekend, dat zelfs een dorp, Hongersdijk genoemd, hier eenmaal bloei de, maar dat dit dorp eerst in 1334 eij later in 1551 andermaal aan de golven prijsgegeven moest worden. Men heeft ge gist waar dit dorp eenmaal lag, maar met zekerheid kon dit niet gezegd worden, te meer omdat volgens oude kaarten het eer ste dorp eenigszins oostelijker gelegen had dan het laatste. Er kwam evenwel licht in deze kwestie en da heer van der Boon, die een beschrijving gaf van Wolfaarls- dijk als eiland en ambachtsheerlijkheid, deelde mee dat omstreeks 1840 niet ver van het Kadsche veerhuis, in de nabij heid van den binnenberm van den dijk een doodkist werd aangetroffen met de over blijfselen van een menschelijk geraamte en ooksteenen, blijkbaar behoord heb bende tot gebouwen, maar nog bleef twij felachtig of het oude Hongersdijk daar wel gelegen had. Evenwel in 1857, toen gegraven werd in een bijliggende kavel van den polder voor het drameeren, stootte men 250 M. van den zeedijk op verscheidene fondamenten. Eenige lagen ter diepte van 8 d.M. andere slechts twee en halve d.M., doch zij breidden zich uit over een uitgestrekt heid van ruim 2 bunders. De muren had den een aanzienlijke dikte, tot zelfs ruim 1 M., terwijl de opgegraven steenen door hun dikte en zwaarte alle kenmerken droe gen van antieken bouwtrant. Bij deze ont dekking kon men het voor hoogst waar schijnlijk houden, dat daar ter plaatse wer kelijk de overblijfselen van het dorp Hon gersdijk gevonden werden. Later werd ook nog op een andere plaats, bij het gra ven van een nieuwe uitwateringssluis een gevel van een 'huis ontdekt, waarvan brok stukken bewaard zijn. In den Wilhelminapolder verrees op een geschikte plaats een dorp, hetwelk den naam van Wilhelminadorp ontving en in 1841 een kerkgebouw kreeg. Bij de grond vesting van dit Gebedenhuis werd er aan herinnerd, hoe voor vier eeuwen daar ter plaatse de kerkelijke gemeente Hongers dijk had bestaan. De naam Hongersdijk leeft dus nu nog alleen voort in 'den naam van een der hoeven, maar herinnert er aan, dat hier de sporen van het bestaan haast niet te vinden waren, zooals van zoo me nige plaats in het Zeeuwsche gewest door de zee verzwolgen, terwijl van andere, als Reijmerswale, op de slikken nog wel de grondslagen van de vroegere stad niet zijn uitgewischt, maar waarnaast weer meerdere komen,waar ook geen teekens meer over zijn Nisse. Op Oudejaarsavond vergaderde do Raad dezer gemeente. Afwezig dhr. H. Dane. Herbenoemd werd dhr. J. A. R. Bommeljé als lid van de commissie van toezicht op het lager onderwijs. Her benoemd werden de heeren H. Dane, M. Nieuwenhuijze, J. A. R. Bommeljé, Johs. van Liere en benoemd dhr. A. Vette, in de plaats van J. Vermue Jzn., die be dankte, tot leden van de commissie tot wering van schoolverzuim. Heinkenszand. Terwijl de 75-jarige P. D., alhier, Vrijdagmorgen in de R. K. kerk de mis bijwoonde gaf hij opeens een paar gillen en was dood. De man was ge zond naar de kerk gegaan.. Wel een tra gisch einde. Hansweert. De uitgaande Fransche zeeboot „Ceylon" is Donderdagnacht op de Westerschelde bij de Schoorsche sluis omhoog gevaren. Vijf sleepbooten hebben getracht de boot met hoogwater vlot te sleepen, doch alle pogingen waren vruch teloos. Vrijdagavond met hoogwater zal men wederom trachten de boot vlot te sleepen. Het Nederlandsche sleepschip „Jo sephine", schipper v. d. Westen, voer door den harden wind tegen een der palen van het remmingswerk alhier, waardoor deze ernstig werd beschadigd. Na borgstelling kon de „Josephine" de reis voortzetten. Van het schip „Fluviale 8", dat nabij Dintel omhoog heeft gezeten, is het roer defect geraakt, waardoor het schip onbestuurbaar was. Door 2 sleepbooten is het schip naar Antwerpen gesleept. BINNENLAND. De t rugkomst de Indië v.iegers Op verlangen van het Vliegtocht-Co mité in Indië zal, naar het Haagsche Aneta-kantoor verneemt, in verband met de door de bemanning van de F VII te verrichten rondvlucht over Java en de te houden propaganda-vluchten in verschil lende plaatsen, de bemanning vermoede lijk eerst tegen half April in Nederland torugkeeren. SCHOOL EN KERK. Geref. Kerk. 1 Maart zal ds. H. Brouwer des mor gens afscheid nemen van de Geref. kerk van Borssele en des middags van die te Driewegen. 15 Maart zal hij zijn intrede doen te Zuilichem, na bevestigd te zijn door ds. R. Brouwer, van Herwijnen. Geref. Gemeente. Beroepen te Bruinisse ds. J. Vroug- denhil, te Borssele. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Kats de heer W. Okken, cand. te Heerde. STADS-NIEUWS. Ver. van Vkiiz. Godsdienstjgen. Zondagavond kwart over zes uur Ds. A, de Kat Angelino van Gorinchem. Een jubileum. Vrijdag herdacht dhr. Johs. Meeuwse den dag waarop hij vóór 25 jaar als koet sier hij dhr. J. C. H. Hollmann in dienst trad, welk jubileum niet onopgemerkt voor bij ging. Landbouw- Bioscoop Wij vestigen even de aandacht op de volgende verandering van het programma: Zaterdagavond gaat „De Dorpssmid", in- stede van „De val van Rome". Men zie voor bijzonderheden de annonce. GEMENGD NIEUWS. Waar is mued r r Lord Lawrence, de strenge onderkoning van Britscih-Indië, zat eens na zijn terug keer in Engeland in den kring van zijn ge zin, waar allen bezig waren met lezen. Toen hij toevallig van zijn boek opkeek, zag hij, dat zijn vrouw niet in de kamer was. Waar is moeder? vroeg hij. Zij 'haalt even iets van haar kamer, antwoordde zijn dochter. Lord Lawrence las voort. Maar een poosje later keek hij weer op en vroeg op nieuw ongerust: Waar is moeder? Zij zal dadelijk wel terugkomen, was het antwoord. Zij haalt maar even iets van boven. Even later zei hij weer: Waar is moeder toch? Zijn zuster laöhte hem uit en zei: Men zou waarlijk denken, dat je geen vijf minuten buiten je vrouw kunt. Neen, dat kan ik ook niet, en juist daarom ben ik met haar getrouwd, zei lord Lawrence, en hij zond zijn dochter naar boven om haar te halen. Toen hij haar weer lezend aan tafel zag zitten, was hij tevreden. Een pleiziervoart f Woensdagnacht te 3 uur is te Westkapelle op den dijk, vlak voor het dorp, een En- gelsch vaartuigje gestrand. Het zeilscheep je, de Annie", was den vorigen dag van Whitestapel aan de Theems, vertrokken met bestemming naar Ostende. De Z. Wester storm sloeg het uit den koers, en daardoor is het op de basaltglooiing te Westkapelle geloopen. De equipage, be staande uit vier man, kon droogbuids op den wal stappen, en nam intrek in een hotel. Hot scheepje, dat ongeveer 48 jaar oud is, meet 24 ton en was ongeladen. Vroe ger deed het dienst als vischkotter. Thans scheen het gebruikt te worden voor ple- ziervaart. Godsdienstwaanzin. Te Stettin heeft zich een zeldzaam geval van godsdienstwaanzin voorgedaan. Een zekere Menke, houtvester van beroep, verscheen met zijn kinderen en zijn schoon zoon op straat en loste 20 schoten op voorbijgangers, zonder hen evenwel te tref fen. De man werd gearresteerd en bij een onderzoek in zijn woning vond men een brandstapel, waarop een zieke, bijna blinde vrouw en een tweejarig kind van den hout vester waren vastgebonden, die de onge lukkige had willen verbranden. De geheele familie werd daarop in arrest gesteld. Ontdniki?ig drankverbod. In Noorwegen wordt het drankverbod nogal eens ontdoken door lieden, die zich op doctersrecept alcohol als geneesmiddel laten voorschrijven. Dit misbruik schijnt in den laatsten tijd groote afmetingen te hebben aangenomen. Engelsche bladen vernemen althans uit Kristiania, dat de politie een groot schandaal op het spoor is, waarbij meer dan 100 apothekers be trokken zijn, die wat al te vrijgevig met het geneesmiddel alcohol zijn omgespron gen. Onder hun genezing zoekende klan ten moeten zelfs ministers en parlements leden zijn. 3n merkwaardig avontuur. In de buurt van Indianapolis werd een automobiel des nachts door een sneltrein aangereden. Een der inzittenden, mrs. Ma ry Clark, werd door den schok in de lucht geslingerd en kwam terecht op het vang ijzer dat voor aan de locomotief was be vestigd. De machinist van den trein, die van het ongeluk niets gemerkt had, reed gewoon door, niet vermoedend dat op het vangijzer een vrouw zich vastklampte en gillend om hulp riep. De koude nacht lucht verstijfde haar handen en armen en zij verloor het bewustzijn. Twaalf mijlen werd zij zoo op het vangijzer meegevoerd. Toen in een bocht werd zij er af geslingerd en kwam gelukkig m een sneeuwhoop te recht, waar zij liggen bleef tot zij gevon den werd. Zij zal vermoedelijk in leven blijven, TraQisch auto- ongeluk. Te Stokesay (Shropshire, Engeland) is een auto van een brug in een 16 voet daar beneden stroomende rivier gestort. In den auto zaten zes personen, van wie er drie verdronken, terwijl de vierde aan de bekomen letselen overleed. Juist vóór de brug maakt de weg een bocht, welke blijk baar te kort genomen werd, met het beken de gevolg. De rivier was op het oogenblik van het ongeluk door de jongste zware re- regens een ziedende stroom gelijk. Onder het vallen kantelde de auto onderstboven, zoodat drie der inzittenden onder den wa gen kwamen te liggen. Tot dit drietal be hoorde een 64-jarige man. die blind was. Alle slachtoffers van het ongeluk waren bloed ver w anten - Apaehen manieren. Sinds eenigen tijd bestaat te Gorcum, aldus de „Tel.", een grenzenlooze tuch teloosheid onder de straatjeugd. De poli tie, die wegens de bezuiniging met een aan tal agenten verminderd was, is niet bij machte de baldadigheden, inbraken, dief stallen en vernielingen te verhanderen. De bandeloosheid ving aan tijdens de kermis met diefstal uit een kermistent, daarna zijn banket- en sigarenwinkels geplunderd, dan volgden inbraken in scholen. De kas ten werden geledigd en pennen, potloo- den enz. toegeëigend. Terwijl in een gym- nastiekschool de leerlingen geoefend wer den, hebben de boefjes de portemonnaies uit de zakken van de kleeren, diie in da gang ophingen, gehaald. Ten slotte heb ben de jongens een aantal kippen en duiven gestolen en deze op Indiaansche wijze boven een vuur dat buiten de stad werd gestookt, geroosterd. De kippen welke men niet kon verorberen, hebben zij ver kocht. De politie heeft de daders van de in braken en diefstallen, benevens helers op gespoord. De boefjes zijn 12 tot 16 jaar oud Brand. Terwijl de landbouwer S. zich per rij wiel naar Lunberen had begeven en zijn vrouw even een buurpraatje was gaan hou den, bemerkten de nog zeer jeugdige kin deren, die alleen thuis waren, dat de woonkamer in lichte laaie stond. Gelukkig begaven de kleinen zich aanstonds naar een overbuurman, wien zij vertelden, dat hun huis zoo geweldig brandde. In een oogenblik tijd waren nu tal van omwo nenden ter hulp gesneld en juist kwam men nog vroeg genoeg om het jongste nog in de wieg liggende kind van een anders wissen dood te redden. Ook mochten de buren er, door het inwerpen van massa's water, in slagen den brand tot de huis kamer te beperken. Hij wist het hïet. Te Lierop deed zich dezer dagen het volgende vermakelijke geval voor. Een aanstaande bruidegom beklom met pope lend hart de trappen van het raadhuis om de „papiertjes" te halen voor zijn toe komstige bruid. Hij was echter, naar het scheen, zoozeer verzonken in geluks- en toekomstdroomen dat hij den naam van zijn wederhelft in spé glad vergeten was! Hij moest nu wel papieren hebben, maar voor wie? Dat bleef hem zelf een raadsel! Gelukkig was de draagster van den ver geten naam ook in de buurt en nu was het raadsel gauw opgelost en de papieren werden overhandigd. En alles om zich heen vergetend, togen ze, getweetjes, weer voort, genietend hun geluk met volle teu gen Hft recept „Gebruik geen poeder of rouge, draag geen schoenen met hooge hakken, slaap tien uur per nacht, drink een liter melk per dag en eet veel groenten", ziehier de vijf levensregelen van mej. Inez Harden uit Drew (Miss.), die uit 350.000 jonge dames uitverkoren is als degene, die het meest de volmaakte schoonheid nabij komt. De kleine Inez is echter pas 16 jaar oud, zoodat zij eerst nog moet bewijzen of haar levensregelen den toets des tijds kunnen doorstaan en haar de schoonheid, waar zij thans prat op mag gaan, zullen laten behouden. Als een voorbeeld voor ande re jonge meisjes van dezen leeftijd moge intusschen dienen, dat Inez al om 8 uur naar bed gaat en 's ochtends om hal$ zeven opstaat. Er schijnt te Drew voor jonge meisjes niet veel gelegenheid te zijn om uit te gaan. Ook behoeft mej. Inez geen huiswerk te maken. Zij helpt haar moeder in de huishouding. ALLERLEI. Sylvester-avond. Sylvester-avond placht men den avond van den laatsten dag des jaars te noemen, maar de reden daarvoor werd verschillend opgegeven. Volgens den een omdat paus Sylvester I op den laatsten dag van het jaar 335 overleed; volgens den ander ter gedachtenis aan St. Sylvester, den bis schop, die volgens de traditie keizerin He lena en haar zoon Constantijn den Groote tot het Christendom bekeerde. De nacht van 't oude op 'het nieuwe was de Moeder- nacht, de moeder van de 365 dagen, die stonden te volgen. Naar oude, vrome zede trok oud en jong aan den vooravond van dat nieuwe jaar naar de kerken; ook lie den, die anders niet kerksch waren. Ze kwamen er om een toepasselijke preek aan te hooren en toepasselijke kerkgezan gen aan te heffen, in de eerste plaats het „Uren, dagen, maanden, jaren". Maar somtijds was die Oudejaarsavond getuige van groote en tragische gebeurtenissen, zoo als in 1572, toen Haarlem door de Span jaarden belegerd werd. De burgers had den van 't oude in 't nieuwe gehouden door een wakkeren uitval buiten de Zijl poort, vanwaar zij terugkeerden met eenige krijgsgevangenen en een zoetelaarswagen als buit. En nooit werd in de Spaarnestad een preek onder treffender omstandighe den gehouden, dan toen ds. Simonsz in do Groote Kerk zijn rede hield onder den donder van het geschut op de wallen. Het gezang was onafscheidelijk van het oudejaar. De vromen zongen er hun

Goessche Courant | 1925 | | pagina 2