Hoofd- jjog&t-tabletten IV. 2 Zaterdag 5 Januari 1925. Il2e Jaargang. Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. FEUILLETON Als ik koning was Eene week van macht ABONNEMENT Prijs per kwartaaL, in Goes f2, --, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. Uitgave Maaml. Venn. „Goesche Courant" ADVERTENTIEN. van 15 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal en KleenwensS& Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf Familieberichten 110 regels f2,40. Bewijsnummers 5 cent. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. HET HEILIGE JAAR. (Nadruk verboden.) In de Rooimsch Katholieke kerk zal het thans ingetreden jaar ais het heilige» jaar worden gevierd. Het is, wat men in het persoonlijk leven een kroonjaar zon kunnen noemen. De instelling van het jubeljaar heet afgeleid van het Oud-Israëlietisch gebruik, dat elk vijftigste jaar tot een bizondere viering bestemde. Dit jubeljaar was als 't ware het kwadraat van het sabbatsjaar, dat in de rij der jaren de plaats ijpnanu die de sabbat aan het eind der week vervult. Het was een jaar van rust en van vrede, dit sabbatsjaar: dan mocht men zijn ak kers en wijnbergen niet bebouwen, doch moest men zich vergenoegen met hetgeen uit zichzelf daarop groeide. Dan kende het land geen meester en geen slaven; ieder was medegebruiker van den gemeen- schappelijken grond en zelfs het vee en het wild werd met rust gelaten, als heit mede at van het natuurlijk ontspruitend gewas. De schuldeischer haalde zijn vor deringen door om den schuldenaar ge legenheid te geven, te deelen in de alge- meene sabbatsstemming. Het spreekt vanzelf, dat een dergelijk idealistisch voorschrift, als de Israëlieten zeiden van Mozes te hebben ontvangen, in de praktijk nimmer is toegepast. Maar toch heeft het ook als utopistisch ontwerp beteekenis en bekoring. De Roomsch Katholieke kerk is dit jubeljaar gaan navolgen, toen zij in 1300 haar eerste eeuwjaar instelde, en paus Bonifacius VIII in.den St. Pieter een bul liet afkondigen, waarin hij voor het toen loopende jaar en voor alle volgende eeuw jaren onder zekere voorwaarden volledige vergiffenis van alle zonden verleende. Ech ter kortte een volgende paus al spoedig den termijn voor het „heilige jaar'' in tot de helft, omdat er zeer weinig menschcn zijn, die volle honderd jaar leven en der halve slechts enkelen dé genade van een eeuwjaar deelachtig zouden worden. Het «O een verheugend verschijnsel, dat ja:ren elkaar allengs in snel lere mate opvolgen. Want van eens in de vijftig wordt het weldra eens in de drie en dertig jaar en ten slotte elke kwart eeuw gevierd. En zoo zal 1925 wederom een heilig jaar zijn. Ook voor zoover wij niet tot de Roomsch Katholieke kerk bchooren, kun nen wij toch het nieuwe jaar ais een hei lig jaar trachten te vieren. Er bestaat wel geen bizondere reden, waarom een Besteedt steeds Uw geld op de juiste manier. Onze Portwijnen zijn bijzonder fijn van smaak en zeer concurreerend van prijs. Waarom heefi U ze nog niet geproefd Fa. i. A. L G, Witte, Goes. 44 OF. NAAR HET ENGELSCH door Justin Huntly Mc. Carthy. Noël Ie Jolys baande zich een weg door de menigte en drong tot den koning door. „Majesteit", verkondigde hjj, „de zege is aan ons! De grootconnétablc keert in triomf terug. Gij kunt de tonen zijner mu ziek reeds hooren." De koning knikte. i „Het is goed", zeide hij ernstig. Nu stroomde het volk schreeuwend en jubelend op het plein. Mannen, vrouwen en kinderen, eene vol geestdrift jubelende menigto verdrong zich tegenover de tri bune. Allen zwaaiden bloemen in de handen en maakten levendige gebaren, waarbij ze met de uiterste kracht hunner longen ft,Hoezee!" brulden. De krijgsmuziek en het geraas van marchee- rend krijgsvolk kwam steeds nader en werd steeds luider. Aan vijf meisjes was het gelukt, zich eene plaats in de voorste rij, juist tegen over de tribune, te veroveren, zij gilden en juichten met de overigen. kroonjaar een heiliger karakter zou be hoeven te dragen dan ieder ander jaar, maar ook in het persoonlijk leven hebben wij toch dikwijls profijt getrokken van den prikkel, in kalendarische bizonderhe- den gelegen. Wie doet op zijn verjaar dag met meer dan anders zijn best om in zijn 'humeur te blijven en wien beschermt do Kerstdag niet tegen boosaardige nei gingen? Laten wij toch elke toevallig heid, elke gelegenheid aangrijpen, die ons tot steun kan strekken in onzen bestendigen strijd tegen de traagte van onzen zedelijken wil en de onklaarheid van ons zedelijk be sef. Hoe zou de wereld veranderen, wan neer wij eens allen, Roomschen en niet- Roomschen, Israëlieten en niet-Israëlieten ernst maakten met het voorschrift dat 1925 een heilig jaar moet zijn? Heilig ten opzichte van ons persoonlijk leven, maar heilig vooral ook ten opzichte van ons gemeenschapsleven. Want, vergeten wij niet, dat het oor spronkelijke Joodsche jubeljaar een maat schappelijke strekking heeft bezeten. Het was een ontwerp voor een ideaal-samenle ving. Verbroken de grenzen tusschen het miijn en dijn; opgeheven de tegenstelling tusschen rijk en arm; geen schuldenaren meer en geen slaven. Het was theorie en ook nu zal het wel weer geen praktijk worden. Maar het is goed, dat wij de wer kelijkheid een beeld kunnen voorhouden van het ideaal. Altijd en altijd maar weer vergelijken, altijd en altijd maar weer toetsen: hoe het is en hoe het zou kuix- REDENAARSI CARUSOL, 30 cent per doosje- DE TOOVERPAST1LLE. Bij Uw drogist. nen zijn.. ....Ach, waren alle menschen wijs, En deden daarbij wel, Dan was deez' aard een paradijs, Nu is zij vaak een hel. In 1925 zal zij allicht minder een hel zijn dan in de voorafgaande „onheilige" jaren. Wie zet niet zijn beste beentje voor op zijn verjaardag, wie overtreft niet zich zelf in zijn kroonjaar? Zullen de oorlogvoerenden, indachtig aan het oude voorschrift van Mozes, in dit heilige jaar elkander de schuld kwijt schelden, waarmee zij in de onheilige ja ren van '14'19 onze arme wereld heb ben bezwaard Zal daardoor een eind komen aan de malaise met haar bitteren nasleep Zal de vrucht der aarde naar het oude sabbatsgebod, in dit heilige jaar meer dan te voren voldoen aan haar oorspronkelijke bestemming, al haar kinderen gemeen schappelijk te voeden Zal de tegenstel ling tusschen slaaf en meester worden ver zacht Zullen alle beproefden en hulp behoevenden de gelegenheid erlangen, rus tig onder hun wijnstok en vijgeboom te zit ten, zonder dat iemand hen opschrikt? Men lache niet schamper om derge lijke vragen. Het is bitter noodzakelijk althans eens in de vijf en twintig jaar er Het waren de vijf meisjes uit den „Dennenappel"Isabeau, Jehanneton, De- nise, en Blanche, benevens Guillette, bet dikke dochtertje van den dikken Robin Turgis. Zij waren allen tamelijk opge wonden, want hunne vrienden en Huguette waren dien nacht spoorloos verdwenen. Wel waren zij niet zeer bezorgd voor het lot hunner helden, want voor die was het meer dan noodig, zich onzichtbaar te ma ken om aan het oog der wet te ontsnap pen, en de meisjes vermoedden web dat er iets groots op het touw was gezet, dat belangrijke gevolgen voor de broeder schap kon hebben. Wat Huguette betrof, hare verdwijning was wel raadselachtig en onrustbarend, maar aan den anderen kant was het niet zoo kwaad, eens aan hare strenge plak te ontsnappen, en de meisjes babbelden en kweelden als vijf uit de kooi ontsnapte vogeltjes. Onder tusschen deed de voorhoede van het leger haar intocht op het plein en sitelde zich op voor de burgers, zoodat tusschen haar en de koninklijke tribune nog eene breede, open ruimte bleef. Uit alle vensters kw.aimen hoofden te voor schijn, wenkten handen en werden bloe men geworpen. Het geschal der krijgs muziek en het getrappel van paarden cn menschen werd steeds luider, kwam steeds nader. En eindelijk toen de toejuichingen het luidst weerklonken, toen de bloemen regen uit de vensters het dichtst neerviel, kwam V illon aanrijden op zijn zwaar strijdros, en achter hem zijne spitsbroe- aan te worden herinnerd, dat onze samen leving pen heilige samenleving behoort te zijn. Het kan op den duur niet zonder gevolgen blijven, dat steeds op hetzelfde aambeeld geslagen wordt. Hoortde sla gen worden veelvuldiger; om de honderd om de vijftig, om de drie en dertig, om de vijf en twintig jaar thans de ernstige roep: „Weest heilig!" Zoo voortgaande zijn wij op weg, om spoedig van elk jaar te eischen dat het heilig zal zijn. In een opzicht inmiddels kunnen wij Mozes' voorschrift met volgen. Den ar beid een vol jaar laten rusten; God's wa ter over God's akker te laten loopen, wie denkt er aan! Wij weten, dat geen ver- botering, geen heiliging tot stand komt, zonder krachtdadigen, inspanneriden ar beid. Het heilige jaar dus begonnen met den strijdkreet, met de belofte: „Aan het werk! Aan het werk! BUITENLAND. De Keulsche zone. Uit betrouwbare bron wordt gemeld dat Hughes den Amerikaanschen vertegen woordiger in de herstel-commissie op droeg den geallieerden informeel te doen weten, dat het succes van het Dawes-plan in hooge mate afhing van de vriendschap pelijke regeling der Keulsche kwestie. De ontruiming van Keulen en het Roergebied in April tegelijk wordt door Amerika een compromis geacht, dat door alle par tijen kan aanvaard worden. Hongaarsche handelspolitiek. In Hongarije is 1 Jan. 1925 een ge heel nieuwe handelspolitiek in werking ge treden. Alle beperkingen die tot dusver bestonden voor in- en uitvoer worden op geheven. Terwijl de tarieven voorbaan zul len worden geheven in J ïongaarsche kro nen,^ op goudbasis die op het oogenblik 1.50.000 papierkronen bedraagt. Het wordt algemeen verwacht dat deze rege ling tengevolge zal hebben dat de handels betrekkingen met Nederland en die met Duitschland belangrijk in omvang zullen toenemen evenals de doorvoerhandel naar de Balkan-landen. Nat-Amerika. New-York en omstreken hebben het Kerstfeest met hartige dronken gevierd. De beruchte „moonhiners" in Kentucky cn Virginic (de fabrikanten van onwettige likeuren en whisky) waren dag en nacht in dc weer om de transporten naar New- York gereed te krijgen. In New-York zelf was de federale alcohol-politie al vroeg bezig om restaurants en kroegen binnen te vallen en drank in beslag te ne men. Op de reede lagen ongeveer 18 sche pen met een lading sterke drank klaar om te lossen. Vier-en-veertig politie-man- nen vielen Newark in New-Jersey bin nen, arresteerden 4 caféhouders en maak- Gesprongen Winterhanden Jeukende Wintervoeten Ruwe, Schrale Huid Springende Lippen Bij Apoth. en Drogisten dors uit vroegeren tijd. Op een teeken van Vdllon werd er halt gehouden. Snel sprong hij van het paard en naderde den koning. Voor de menigte was de statige man in de schitterende wapenrusting, met de roode sjerp om het harnas, eene ware kist om te zien. Wel rustte zijn blik eene seconde lang op het huiveringwekkende schavot voor hem, maar geen trek van. zijn trotscb gelaat veranderde. Onmiddellijk achter hem liepen de vijf havelooze kerels, die allen aan arm., been of hoofd zicht bare teekenen van den vroolijlken strijd droegen, welken zij in naam des konings diens vijanden hadden geleverd. Zij wa ren allen verbonden, maar de verbanden waren niet van de gewone soort: het wa ren groote stukken zwaar met goud en zil ver doorwerkte en met wapenspreuken versierde zijden stof. i Toen Villon met zijn phantastisch ge volg voor den koninklijken troon wilde tre den, verzette Noël zich verontwaardigd. Hij breidde zijne armen beschermend voor den koning uit en riep toornig: „Om 's hemels wil, heer, wie zijn die vogel verschrikkers, die hier voor de majesteit des konings hunne lompen ten toon sprei den?" Met een vroolijken glimlach streek de koning om zijne km, toen Villon ant woordde: „Die vogelverschrikkers zijn va gebonden, die als edellieden hebben ge- vochten en die lompen zijn dc banieren des vijands". 1 ten voor 200.000 dollars drank buit. In Wcehawken, waar onlangs politie-ambte- naren gesnapt werden als medeplichtigen bij een „bootleggers" (dranksmokkelaars) complot, werden nog een kapitein en een luitenant der politie gearresteerd. Op zee werd een smokkelsdhoener in gepikt met 60.000 flesschen champagne ter waarde van een half millioen dollars. Op States Island werd een man door zijn gastheer vermoord, omdat hij aanmerking maakte op de kwaliteit van den geschonken feestwijn. New-York was „natter" dan ooit met Kerstmis, daar de politie, opgeschrikt door 't schandaal in Wcehawken, haar aandacht bij uitstek tot New-Jersey bepaalde. De dorstige Jerseyanen staken de Hudson over, en kwamen naar New-York om het verboden vocht te vinden. En er was ge noeg. Uit Kentucky, Tonnesse en Virgi nia hadden de taUooze vrachtauto's een week lang sterken drank naar New-York vervoerd. PROVINCIE-NIEUWS. Spoorwegen op Zuid-Beveland. (Slot.) Ir. v. d. Veen merkt hierna het vol gende op De halte's met haltegebouwen worden volgens het volgende type aangelegd Een toegangsweg van 5 M. breed (over 3 M. verhard) leidt van den openbaren weg naar het perron. Het perron is 68 M. breed het 2e perron (er is gelegen heid tot treinkruising) 21/t M. breed. Beide zijn 75 M. lang. Aan de overzijde der lijnen ligt een laad- en losplaats, waarheen een toegangsweg van 9 M. breed (7tyf M. verhard) voeit. De ver hoogde laad en losplaats heeft een 8 M. lange badgelegenheid langs de spoor j hierlangs voert een 5 M. breede weg naar de losweg. Deze is 6 M. breed en 75 M. lang, aan het einde is een zwaai plaats, 10 M. breed, terwijl langs den geheelen losweg een stortplaats (b.v. voor bieten) van 10 M. breed is. Elke losweg kan in de toekomst gemakkelijk 75 M. verlengd worden. Naar de halte's met abri en de stop plaatsen (met abri en 2 perrons) leidt van den openbaren weg een 2 M. breede toegangsweg voor voetgangers. Het type laad- en losplaats is reeds bij de halte beschreven. Bij den Borsselschen steiger komt een verhard plateau voor autobussen, 8 M, jreed. In totaal moet 400.000 Ma grond worden verzet. De zandaanvulling voor het tekort wordt geraamd op 63000 Ma, aan ba'lastzand, voor sporen en wissels is 100.000 M8 noodig. Kunstwerken. De totale aanlegkosten Zenuwpijn Rheumaliek Verkoudheid Slapeloosheid behoeven U niet langer tc kwellen: koop direct het juiste geneesmiddel ogal-tabletteh.Zllbe]peoookU 5if »Dc ApoOn en vQtoo i'i 0.80 tb 2*" Jmp. A.J.AM EYE. A'dam. hiervan, beioopen 10 a II pCt, van de geheele a&nnemingssom. Voor den afvoer van het water zijn buisleidingen noodig t.w. 1200 M. gegoten .ijzeren buizen, 600 SI. armcobuizen en 2400 M. eement-be~ tonbuizen. De armcobuizen zijn een nieuw systeembuizen van plaatijzer. Ze worden gemakkelijk aangevoerd in halfronde platen, 60 c.M. lang. Ze hebben eeB groot weer standevermogen tegen roesten, het gewicht is van gegoten ijzeren buizen. Een 16-tal leidingen komt op een fundeering van palen. Bruggen. Een viertal spoorbruggen worden aangelegd, n.l. te 's Heer Arends- kerke, in den Poel en twee in de lijn GoesWemeldinge. De laatste drie voor overgang van watergangen der Breede Watering. De grootste brug is 11 M.lsng. Alle landhoofden (waarop de brug asn we.ers- kanten rust) moeten vanwege den grond slag sterk worden onderheid. Een brug getje voor voetgangers komt over den watergang aan den Veerdam te Wolfaaris- dijk. Djjksdoorgangen met ijzeren sluisdenri moeten gemaakt worden in den Borssel schen dijk, den Westeindschen dijk, den Weldijk, Zwaakschen dijk, dijk tusschen Br. Watering en waterschap 's Heer Arendskerke (naast de bestaande spoor wegdoorgang) en in den Mooldijk bij Wolfaartsdijk, In den Boomdijk (2e bin nendijk! komt een doorgang met schot- balken. De doorgangen zijn van het bestaande type, alleen hebben ze allemaal één denr (enkel spoor), Teneinde voldoende zekerheid te he,fa- ben, dat het gegraven gat in den eersten binnendijk, zoo noodig onmiddellijk ge dicht kan worden, wordt bij het gat een gronddepot opgeslagen voldoende voor een dam met^kruinbreedte van l^M. en hoog 3l/a M. -f- N. A. P. In de 2e binnendijk worden ouder de spoorbaan betonplaten gelegd (bovenka: t 1.90 M. -j- N.A.P.) benevens een grond- depot. Tenslotte komen er een 16-tal duikers. Die bij Wolfaartsdijk heelt 2 openingen van 21/, M., de andere één opening. Afsluiting spoorbaan. De spoorbaan zal door slooten, greppels en hekwerk ge- Bij deze woorden hadden de kerels do stukken zijde van hunne armen, bee: nen en hooiden getrokken, ze uitgebreid, trots in de lucht gezwaaid en aan de voe ten van den troon op den grond neer- gelegd. ,Goed geantwoord zeide Lodewijk ge en twee heeren van het gevolg na men de zijden lappen zorgvuldig op en leg den ze eerbiedig op de borstwering der tribune voor den zetel des konings neer, waar de koningin ze met blijdschap be schouwde. Hoog opgericht sprak Villon tot den koning: „Lodewijk van Frankrijk, wij brengen ui deze zijden lappen als een kleed voor uwe voeten. Nog voor een uur flad derden zij aan Bourgondische vlaggestok- ken en woeien boven Bourgondische hel men. Ik wil mij niet beroemen op onze overwinning. Bourgondië heeft goed gevoch ten, maar Frankrijk nog beter en deze tro peeën verkondigen onze zegepraal. In de oogen van een koopman zijn die lappen niets dan gescheurde en doorboorde lom pen in do oogen van een krijgsman bedui den zij echter tallooze dooden, met eere gevallen; in de oogen des konings echter bedekken zij een enkelen troon met hunne pracht. Als wij hier, die nog ademloos zijn van don strijd, en gij daar, die daar staat en u verbaast, reeds lang tot stof en a9öh zijt vergaan, als de naam van onzen koning slechts nog met gouden letters in oude kronieken staat opgeteekend, daa zullen deze gescheurde banieren nog aan de zui len der kathedralen hangen en de klein kinderen onzer kinderen zullen hunne klei nen omhoogheffen en hun de verschoten vaandels tooncn, en van de lippen van onmondigen en zuigelingen zal de roem van onzen strijd van heden worden ver kondigd." VIJFTIENDE HOOFDSTUK. In de schaduw van de galg. Toen Villon had uitgesproken, dron gen de heerlijke tonen van het Te deutn laudamus statig uit de kerk, en de Ier ij - gersoharen, die het plein vulden, barstten in den jubelroep uit: „God behoede don grootconnétablc Olivier boog zich voorover en fluister de den koning in het oor: „Nu (boort gij, hoe ze hem toejuichen, majesteit!" Ongeduldig weerde Lodewijk hem af, leunde over de balustrade der tribune cn sprak: „Grootconnétablc en gij dappere sol-laten, de koning van Frankrijk zegt u dank voor uwe gave. De overwinning moest u toevallen, dank zij de rechtvaardigheid onzer zaak. Gij, graaf van Montcorfaicr, moogt deze dappere mannen beloven, dat hun gebieder zich dankbaar jegens hen zal betoonem en aan hen zal denken." (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1925 | | pagina 1