N\ 1. Nieuwjaarsnutnmer 1925. 112® Jaargang, l Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. FEUILLETON Als ik koning was Eene week van macht. ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes 12. buiten Goes 12.—. Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. Uitgave Naaial. Venn. „Goesche Courant'* en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf ADVERTENTIEN. van 15 regels 11,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. •Familieberichten 110 regels 12,40. Bewijsnummers 5 cent. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. MEDEDEEL.ING. Wegens tusschenvallende Nieuwjaars dag, verschijnt de courant van Vrijdag avond, den volgenden morgen. OUDEJAARSAVOND. Weer is een jaar voorbijgegaan. Weer zijn we een jaar ouder geworden. De tiijd vliegt wel snel. En naarmate wij ouder worden schijnt liet wel, of het steeds sneller gaat. We gaan den berg van het! leven vlugger af dan op, het s-tjijgen ge schiedt langzamer dan dalen. Het is alweer oudejaarsavond. En we staren in het vuur en uit de vlammen ko men gestalten en beelden te voorschiijn. i We herleven nog even, kort de gouden ge- luksmomcnj£ïY, üb het afgeloopen jaar ons ■^ITfaclü bh de vale, triestige oogenblikken, toen de ziel als overschaduwd was door zwarte vlerken. We zien voor ons geestesoog scherp af- geteekend, als huisjes boven op een dijk tegen helderen hemel, ons werk, dat we dit jaar hebben verricht. En er zullen er ook zijn, die niet zoo zeer hun werk, de prestatie, zullen be schouwen, als wel het geld, dat ze dit jaar hebben verdiend. En zij zullen zich af vragen of het afgeloopen jaar voor hen een voordeelig jaar was. En dan herdenken we ook dankbaar de liefde en de vreugde, die ons dit jaar door andere menschen werden geschonken. En we zien geluk glanzen in andercr oogen door ons toedoen. Maar nici dit eene jaar slechts gaat aan ons voorbij We zien den boom van ons gefoeele leven, zooals die tol dusver is uitgegroeid en uitgebloeid. Wc genieten weer even van de zonnige jeugdjaren, we zijn weer even jonge men schen, met jonge idealen, waarom wé thans glimlachen, maar er is iets droevigs in ons als bij 'het zien van een verbleekt portret van een gestorven vriend. Hebben we cr tog overgehouden? Van die oude idealen? Of zijn er niouWe voor in de plaats geko men? O, die tijd, toen we meenden, door te strijden, de heele wereld wel te kunnen her vormen, het leven naar onze hand te kun nen zetten. Maar dc wereld, bet leven heeft ons hervormd, gevormd. We hebben geleerd dat alleen het ideaal te verweze- liijken is. dat in het leven, in de menschen zelf wortelt. Onze jeuigd-idealen waren wel eens en ge Ln-itealen. We worden volwassen. Onze kinderen worden geboren. En langzamerhand, zoo ongemerkt, wor den we ouder, worden we oud. Tot onze eigen verwondering, want vinden we niet allen, dat we nog maar zoo kort hebben geleefd Op Oudejaarsavond, zien we bij het licht van het haardvuur, onze levensvrucht, zoo als die in den loop der jaren, door storm en regen, in milden zonneschijn ook, is gerijpt. En het doel van ons zijn op dè oüde aar de, wordt ons duidelijke^. Wij zien ons schakel in den kelen, den keten van verle- Firma J. A. L. G. Witte. Wijnhandel Goes. p. f. OF. NAAR HET ENGELSCH door Justin Huntly Mc. Carthy. den, heden en toekomst. Wij zien ons als een zandkorreltje in de woestijn. Maar we bespeuren ook, dat in dat zandkorreltje een heelal ligt besloten. Er hangt om den oudejaarsavond een geur van vallende herfstbladeren. Er is in den oudejaarsnacht iets van een sterven. Ook op den oudejaarsavond van ons leven zullen wij den blik achter ons. werpen en den afgelegdcn weg overzien. Wellicht zal dan de vraag of ons leven „voordeelig" was, het goud dat we ver diend hebben, ons minder interesseeren. Althans voor zoover het onszelf en niet onze heve nabestaanden betreft. Misschien wijkt zelfs het beeld van ons werk teruig. Hoofdzaak zal dan voor ons zijn: de liefde die we hebben gegeven. Heeft ons leven liet geluk op aarde venneerderd, de ellende verminderd? Is in dat opzicht ons leven „voordeelig" geweest? De liefde zal blijken te zijn het lichten de in ons leven en naar dat licht zullen onze brekende oogen staren. Thans is het oudejaarsavond. Niet de laatste levensavond, maar de laatste avond van het oude jaar. Een nieuw jaar breekt aan. Een nieuw stuk van den levensweg ligt voor ons open. Met frisschen moed ne men we den „Wanderstabe" weer ter hand en gaan verder op onzen pelgrims tocht door het leven. Laten we daarbij bedenken dat de lief de van ons gezin, het medegevoel van onze naasten de kostbaarste schatten des le vens zijn. Laten we trachten die te ver werven en laten wij zelf geven de liefde, die in ons is aan ons gezin en aan onze mcdemenschen. NECROLOGIE 1924. Katharina, die door Noëls gedrag op- merkzaam was geworden, ging achteruit (en boog diep voor Lodewijk, die lang zaam de stoep afkwam. Spottend be schouwde de koning het paar. „Goeden morgen, vrienden", groette hij. Toen wendde hij zich tot Noël en beval: „Haast u, zoo snel gij kunt, naar Sint Antonius en breng mij bericht over den toestand van het gevecht." i Noël boog en snelde weg, om zijne op dracht uit tc voeren, maar Katharina smeekte: „Wil uwe majesteit mij vergun nen verder te gaan?" In het afgeloopen jaar zijn o.a. de na volgende personen overleden In de provincie W. S. Duvekot, lid van het Burgerlijk Armbestuur, kerkvoogd in de Ned. Herv. Kerk, lid van den Voogdijraad van Goes, lid van de Schattingscommissie voor de Rijksinkomstenbclasting en commissaris van de Coop. Spaarbank; A. J. P. de Beste, oud-hoofd eencr o. 1. school te Dordrecht, daarna tc 's Gravcnhage, vroe ger onderwijzer te Goes, overleden tc 's Gravcnhage. Ds. J. Koppe, Geref. predikant, vroe ge*; te Ierseke, te Enumatil; W. Slab be koom, oud-lid van den gemeenteraad en wethouder te Kapalle-Biezelinge; ds. J. p. M. Andreae, Ned. Herv. predikant te Someren en Lierop, vroeger te Katten- dijke; ds. G. A. Kniphuizen, Ned. Herv. predikant jle Moordrecht, vroeger teScho- re; A. Loè, oud-hoofd der Chr. School te Kamperland; J. J. v. Steenbergen, dir. der registratie en domeinen te Middelburg; C. N. van der Heijde, gemeente-secre taris, ontvanger-griffier van verschillende polders, tc Wissenkerke; J. Serrarems, oud-lid van den gemeenteraad en wethou der te 's Heerenhoek; jhr. M. van den Brandeler, oud-burgemeester van Middel burg, overleden te Laag-Soeren; mevr. Wed. H. Boddaert-Schuurbeque Boeije, oud-lid van den gemeenteraad te Middel burg; A. D. C. Schellart, pastoor te 's Heerenhoek; B. G. Lambers, oud- hoofd der R.K. school te Ovezand, te Bergen op Zoom; D. Rietveldt deHondt hoofd der openbare lagere school I, kas sier van de Boerenleenbank, ontv.-griffier van den. Olsendepolder te Ierseke; ds. O. D. Eerdmans, em.-predikant bij de Ger. Tristan en Olivier hielden zich beschei den op den achtergrond, in de schaduw van de galg, het gebouw, dat hun het lief ste en in hunne oogen het heiligste was. Lodewijk trad echter dicht op het schoone meisje toe en fluisterde: „Ver langt gij zoozeer naar uw gebed, dat gij niet eenige wereldsc'he woorden aan mij kunt verkwisten? Zijt gij nog boos op mij wegens de poets, die ik u heb gespeeld.?" Kathiarina's bleek gezicht werd donker rood, terwijl zij antwoordde: „Het zou verloren moeite zijn, boos op een koning te wezen." Lodewijk grijnsde. „Uwe antwoorden komen zoo flank als die van den koster bij de vroegmis". Met spottende vroolijkheid klapte Lo dewijk in de handen. 5,Het i7was gek van dien kerel,1 zijne tong. zoo te laten doorslaan. Ik had de scherts gaarne nog wat verder voortge zet, maar hij stelde zich op het stand punt van eer en wilde u niet winnen, zon der te biechten". Het hart van het meisje klopte luider. „Het verheugt mij, dat hij zooveel Kerk te Bus sum, vroeger te Ierseke; P. Tazelaar, oud-wethouder van Colijnsplaat, oud-dijkgraaf van den polder Oud-Noord- Beveland, oud-ontvanger-griffier der pol ders Oud-Noord-Beveland en Nieuw- Noord—Beveland, te Colijnsplaat; R. G. E. Nolson, lid der Prov. Stalen van Zee land, directeur van Nolson's Havenbe drijf, lid van den gemeenteraad van Ter- Neuzen. In ons land Ds. G. J. A. Jonker, Herv. predikant te Utrecht; F. W. C. H. baron v. Tuijl van Serooskerke, voorzitter van het Ned. Olympisch comité en van de Alg. Ned. Ver. voor Vreemdelingenverkeer, te'sGra- venhage; P. H. van An del, oud-resident N. I. te Utrecht; mr. B. Simons, presi dent van bet Gerechtshof te Amsterdam; mr. W. P. Graaf van Byiandt, opperhof maarschalk van H. M. de Koningin, te 's Gravenhage; C. A. Jolles, oud-inspec- teur-gcneraal van den Rijkswaterstaat, te Arnhem; jhr. J. A. Roëll, gap. vice- admiraal, oud-minister van Marine, ad judant in buitengew. dienst van H. M. de Koningin, te 's Gravenhage; J. B. van Heutsz, oud-gouverneur-generaal vanNed. Indië te Montreux; G. J. C. A. Pop, oud- directeur van den P. T. T. dienst iiï Nederlandsch-Indië en in Ne derland, te Meran; W. Bronsveld, em.- predikant der N. Herv. Kerk, te Utrecht. Van de hoogleeraren noemen we: Prof. dr. H. J. Hamburger, hooglee raar in de physiologic en de weefselleer aan de Universiteit te Groningen; prof. dr. J, J. Hartman, oud-hoogleeraar in de Latijnsche taal en letterkunde, te Lei den; prof. H. C. Reimers, oud-hooglee raar aan de Landbouwhoogeschool te Wa- geningenprof. dr. S. D. van Veen, oud- hoogleeraar in de theologie aan de Univer siteit te Utrecht,; prof. mr. dr. J. Oppen- heim, lid van den Raad van State, te 's Gravenhage; prof. dr. M. C. Dekhuij- zen, hoogleeraar in de weefselleer, phy- siologie en embryologie aan de Veeartse- nijkundige hoogeschool te Utrecht. Van de Kamerleden en oud-Kamer leden: Mr. P. D. graaf Schimmelpenninck, oud-lid der Tweede Kamer, kamerheer in buitengewone dienst van H. M. de Ko ningin, oud-commissaris der Koningin in Utrecht, te 's Gravenhage; mr. F. S. v. Nierop, oud-lid der Eerste Kamer, te Amsterdam; mr. M. J. C. M. Kolkman, oud-minister van financiën, lid van de Tweede Kamer, lid van Ged. Staten van Zuid-Holland; Mr. dr. E. van Ketwich Verschuur, lid der Eerste Kaaner, bur gemeester van Groningen; F. W. N. Hu- genlholtz, lid der Tweede Kamer te Utrecht; jhr. mr. A. F. de Savornim Lohnian, minister van Staat, oud-minister van binnenlandsche zaken, oud-lid der Eerste en Tweede Kamer, oud-hooglee raar aan de Vrije Universiteit, te 's Gra venhage; prof. A. C. Visser van IJzen- doorn, oud-lid der Tweede Kamer, lid der Prov. Staten van Zuid-Holland, oud- hoogleeraar aan de Universiteit te Leiden, te 's Gravenhage. Van de beoefenaars van Letteren en Kunst noemen we: W. L. Penning Jr., dichter; Herman Meerlo, toonkunstenaar te Amsterdam; Ary Belinfante, toonkunstenaar te Amster dam; jhr. mr. C. N. Storm van 's Grave- sande, schilder en etser te 's Gravenhage C. S. Adama van Scheltema, dichter, te Bergen (N.-H.); mevr. J.- E. Kunst Maingay, toonkunstenares, te Schevenin- gen; G. W. Dijsselhof, schilder; jhr. A. eergevoel heeft", zeide zij. Lodewijk zag haar scherp aan, terwijl hij met zijn wijsvinger zijne kin streelde. Toen zeide hij: „Als gij in do kerk op ziijne terugkomst wacht, dan kunt gij zien, hoe de grap eindigt." Katharina boog diep voor den koning en ging langzaam de kerk binnen; iedere polsslag was een gebed voor den verloren beminde. Zij bemerkte nauwelijks, dat een oud moedertje, dat op eene kruk geleund haar voorbijstrompelde, eene beleefde nij ging voor de voorname dame maakte en toen haar weg in de zwijgende straat voort zette. Zoo ontmoetten de beide vrouwen, die Villon het meest op de wereld be minde, elkaar voor het eerst. Alleen gebleven, wenkte de koning zijne begeleiders Olivier en Tristan weer tot zich. „Vrienden, daar gaat eene dappere, schoone en kuische dame. Zij zeilt nu met tegenwind op de zee der liefde en zou het wel verdienen op het gokikseiland te landen. Zouden wij met vriend Villon niets beters kunnen beginnen dan hem op hangen?" J. T. Vrijthoff, schilder te 's Graven hage; mr. Jacob Israël de Haan, schrij ver, vermoord te Jeruzalem; M. W. Pe tri, musicus te Utrecht; Herman Heijcr- mans, tooneelschrijver te Zandvoort; Ber nard Zweers, componist te Amsterdam. Buitenland Arne Garborg, letterkundige, te Kris- tiania; Wladimier Ujits Oeljanof (Lenin) te Moskou; ex-groothertogin Marie Ade laide von Luxemburg; Woodrow Wilson oud-president der Vereenigde Staten, te Washington; Prinses Louise van België, Wiesbaden; C. H. Wesseis, administra teur van den Oranje Vrijstaat, te Bloem fontein; Hugo Stinnes, de bekende Duit- sche groot-industrieel, te Berlijn; Marie Corelli, schrijfster, te Londen; Eleanore Duse, de beroemde Italiaansche tooneel- speelster, te Pittsburg; dr. Karl Helffe- rich, leider der Duitsch-nationale partij, te Bellinzona; Anatole Frangois Thibault, (Anatole France), letterkundige, te Tours; Maulana Mohamed Kasimoedin, sultan van Boeloengan; G. Puccini, opera-compo nist, te Brussel. ZANGERS CARUSOL, 30 cent per doosje. DE TOQVERPASTiLLE. Bij Uw drogist. BUITENLAND. Jaaroverzicht. Heeft het jaar 1924 het aangezicht der wereld veranderd? Misschien ja, misschien neen. Misschien is het Protocol van Genève, ter voorkoming van komende oorlogen, het nieuwe geluid, dat de nieuwe lente vergezelt. Laten we hopen. Van den uit bouw van dit Protocol, van den uitslag van de ontwapeningsconferentie zal dit afhangen. Naast het protocol van Genève moet als de belangrijkste gebeurtenis van liet afgeloopen jaar genoemd worden de re geling van het schadevergoedingsvraagstuk, ingevolge de rapporten Dawes. Duitsch- land zal hierdoor weer op adean kunnen komen. Eenige steden in het bezette Duitsch gebied werden ontruimd en het enge keurs lijf van het Fransche douane-cordon ver dween. Jammer dat nu op het eind van het jaar de ontruiming van de Keulschezóne nog al wat voeten in de aarde schijnt te hebben. Aan Duitschland wordt verweten een niet voldoen aan de eischen tot ont wapening. De Duitsc'he regeering meent dat hier slechts sprake kan zijn van ver meende vergrijpen. We kunnen slechts ho pen dat alles weer in 't juiste spoor zal komen. Het begon nu juist tusschen Frank rijk en Duitschland een beetje te boteren en de industrieeLen van beide landen wa ren druk met elkaar aan 't onderhandelen. De geheele wereld ademde weer een beebje op. Vrijwel voor 't eerst na den grooten oorlog. De beide staatslieden, welke we in ver band met de bovengenoemde twee punten terstond moeten noemen zijn de Engel- sche premier Mac Donald, den bestrijder van het Poincaré-isme en zijn Franschen collega Herriot; terwijl in verband met de schadevergoedingskwestie de Amerir kaansche generaal Dawes en met betrek king tot het protocol van Genève de Ne derlandsche delegatie met van Karnebeek Olivier schudde ontkennend het hoofd. „Die Villon is zulk een doortrapte schurk en huichelaar, dat hij bij het dom me volk al veel meer bemind is dan gij." De koning trok een scheef gezicht. „Dat is al reden genoeg om hem op te knoopen. En toch heb ik eene genegen heid voor dien knaap. Ook brengt mijn droom mij in de war de ster, die van den hemel viel." Tristan uitte zijne meening kort en bon dig: „Hang den schelm op, zoolang gfij kunt, en dank God, wanneer gij hem ge lukkig weer kwiijt zijt." Nog had hij niet uitgesproken, toen een luid geschreeuw en getier het naderen van een groote menigte menschen aankon digde. Van den kant der muren kon men de hoefslagen der paarden en de voet stappen van vele menschen onderschei den. Van den anderen kant, uit de straat, die naar het Louvre leidde, klonken de treden van naderbij marcheerende soldaten Olivier zag naar den eenen kant en zei de: „Het volk komt van de wallen terug." En Tristan zag naar den anderen kant en kondigde aan: i en Loudon wel even mogen worden ver meld, welke laatsten inzonderheid voor de belangen der kleine naties steeds op de bres stonden. Echter heeft van de groote naties alleen Frankrijk nog maar het protocol getee- kend. Engeland heeft bezwaren. Ook de Nederlandsche schijnt nog wat huiverig te zijn. Er komt nu oen staatscommissie welke haar licht over de kwestie van liet protocol, over beperking van bewapening enz. zal laten schijnen. Wij laten hieronder nog in het kort do belangrijkste feiten uit hot buitenland volgen. In België laat nog steeds dc behande ling der Vlamingen veel te wenschcn over. De verwerping van het Fransch- Belgische handelsverdrag demonstreert overigens een tegenzin in het naar de oogen zien vain Frankrijk. In Duitschland is door de jongste ver kiezingen de positie der regeering, die dc vervulling van de voorwaarden van het Dawes-rapport voorstond, versterkt. Spe ciaal de winst der soc. democraten, waar op de regeering ten deele steunt, dient ge memoreerd. In Frankrijk werd de premier Poincaré, ten deele door de geweldige daling van de franc van zijn troon gestootcn. Hiermede kwam een eind aan het geweld regiem tegenover Duitschland. De opvolger van Poincaré, Herriot, bleek een gematigd man, die zich toegankelijk toonde voor den invloed van Mac Donald, zijn Britschen collega. President Millerand werd opge volgd door Doumergue. In Engeland moest de arbeidersregee- ring Mac Donald wijken voor de conser vatieven (Baldwin) tengevolge van de Rus- sisische verdragen. De beruchte brief van den Sovjet-leider Zinowjef, maakte de Engelschen beangst voor elke toenadering met Rusland. Moeilijkheden met Egypte hadden een krachtig ingrijpen tengevolge, waarna Engeiand's eischen werden inge willigd. Overige landen. Voor Rusland is wel het belangrijkste feit het overlijden van Lenin, waardoor het conflict tusschen Trotsky en de doc trinaire bolsjewiki (Zinowjef) zich toe spitst. Voorts werd Rusland erkend door Engeland, Italië en Frankrijk. In Italië verloor het fascisme, door den'moord op het socialistische kamerlid Matteotti on getwijfeld aan invloed. Spanje moest me nige veer laten in Marokko. In Turkije zetten de nationalisten den laatsten ka lief af. Op den Balkan blijft het een heksenketelin Albanië zijn onlusten uil gebroken, Griekenland zette koning Ge orge II het land uit. In China woedde dit jaar een hevige burgeroorlog. In Amerika werd president Coolidge herkozen. De nieuwe emigratie-wetgeving veroorzaakte spanning met Japan. BINNENLAND. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Handels informatiebureau van Van der Graaf Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigenda 27 Dec. in Nederland uitgesproken 76 faillisse menten tegen 84 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 27 Dec. 1924 4509 faillissementen tegenover 4151 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. „De koningin, majesteit". Uit de nauwe straat, die op het plein uitkwam, kwam een troep soldaten, die rijkgetooide draagstoelen begeleidden de draagstoelen der koningin en harer voor naamste dames. Lodewijk naderde den eersten, hielp de koningin uitstappen en geleidde haar met een groot vertoon van hoffelijkheid naar de groote tribune, waar zij zich naast elkaar op de kleine, voor hen opgerichte tronen neerzetten. De da mes en heeren van het hof namen hunne plaatsen in achter het koningspaar, terwijl voor hen de Schotsche boogschutters eene sterke beschutting vormden. Door de nauwe, naar de wallen leidende straat kwamen de voorloopers der terug- keerendo menigte jubelend nader. Te gen dit leven was zelfs de zwlair© slaap van Trois-Ec'helles en Petit-Jean «iet be stand. Geeuwend ontwaakten zij, wreven hunne oogen, rekten zich 'uit, stonden op en keken tegen de galg geleund, rustig neer op alles, wat daar op liet plein ge beurde. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1925 | | pagina 1