Abdijsiroop Bronchitis Dansen in 't Schuttershof KERSTDAL. wil intusschen niet aanuemeD, dat dhr. Dominicus ook namens het personeel der bijzondere school heeft gesproken door te zeggen dat op dit onderwijs ken worden bezuinigd. Spr. meent, dat het bestuur der bijzondere school door een betere houding aan te nemen de ellende van verdeeldheid 'ton hebbea voorkomen Dhr. J. A. Dominicus antwoordt dhr, Hoogesteger, dat de gewijzigde oinstau digheden thans in hoofdzaak berusten op de veranderde leeftijdsgrens voor het ver laten der school tengevolge van de tech nische herziening der L.O.-wet en op het getal van 80 voor deelneming aangegeven leerlingen. Dhr. Hoogesteger zegt, dat deze hier niet van invloed kan zijn. Dhr, P. A, Lindenbergb spijt het, dat dit onderwerp uit een oogpunt van partij schap wordt beschouwd. Spr. acht daar voor bet onderwijs een te hooge zaak Dhr. P. Linden bergh acht het het grootste bezwaar dat- blijkbaar een blanco mandaat gevraagd wordt. Spr. zegt dat hier geen kwestie geldt tnsschen rechts en links. Indien dhr. Domin'cus zegt zakelijk te willen blijven vindt Spr. het wenscheljjk dat de politiek er niet bij de haren bijgesleept wordt. Spr. noemt dit trouwens een liefhebbeiij van dhr. Domi nicus. Het voorstel van B. en W. in stemming gebracht wordt verworpen mei tegen 1 stem, die van dhr. Hoogesteger. Een geamendeerd voorstel van dhr. J. A. Dominicus om de kosten voor reke ring van de gemeente te nemen, onder beding dat het hohorsrium en de kosten zoowel per jongen als per me'sje gelijk moeten zijn aan die van de avondcursus van de J.L. school wordt met 6 tegen 1 stem aangenomen. Tegen dhr. M. Hoogesteger. Bij voorkomende zaken vestigt dhr. Ka- relse de aandacht op een gedeelte slecht herstelde straat aan de Chezeeweg, die door de Waterleiding Maatschappij is op gebroken. De voorz. zegt voorziening toe. Aan het eind dezer vergadering, vermoedelijk de laatste van dit jaar, brengt de Voor zitter den leden van den Baad dank. Voor hunne welwi.lende houding jegens hem, betuigt spr. zijn erkentelijkheid. In 't bijzonder zegt spr. dank aan God die ons in staat sielde de gemeentezaak aldus te behartigen. Ook dankt hij de wethou ders en den secretaris voor hun getoon- den ijver. Spr. wenscht allen een geze gend Kerstfeest, en goed uiteinde des juars en een gelukkig nieuwe jaar toe. Hierna sluiting. Baarland. Zaterdag vergaderde de raad der gemeente. Alle leden war, n tegen woordig. Tot onderwijzeres werd met 4 stemmen benoemd mej. L, Verhage, te Middelburg no. 3 van de voordracht, tegen 3 op mej. M. J. Braat te Kloetinge, die no. 2 op de voordracht stond. Het ambt van klokluider, dat bij wjjze van proef per 1 Juli 1924 voorloopig was afgeschaft, werd met alg. Btemmen weder in oere hersteld en B. en W. uit- genoodigd sollicitanten naar deze vacante betrekking op te roepen. De commissie tot wering van school verzuim, bestaar.de uit de heeren B. Traas, S. de Leeuw, P. Lejjs, J. de Jonge Mz. en P. van Wingen Jansz.. die per 1 Januari 1925 allen periodiek moeten af treden, worden als zoodanig herkozen. Eveneens wordt herkozen als lid van de commissie van toezicht op het lager onderwijs de heer M. Ruijsaard. KEELPIJN CARU50L, 30 cent per doosje. DE TOOVERPASTILLE. Bij Uw drogist. Kapelle. De tuinbouwersknecht N. D. alhier, had het ongeluk om bij bet rooien van vruclitboomen zoodanig in zijn been te bakken met een bijl, dat geneeskundige hulp mocsl ingeroepen worden die Dr. Pfeiffer verleende. Rilland-Bath. Maandagavond brak in bet schuurtje, staande achter de woning van G. Polderman. 2e weg alhier, brand uit. Het gebouwtje was in een paar uur tijds geheel een prooi der vlammen bene vens de zich daarin bevindende 4 rijwielen .1 gereedschappen. Daar de wind van de woonhuizen af was, was voor uitbreiding van den brand geen gevaar. Verzekering dekt de schade. Pluimvee-tentoonstelling te Middelburg. Op de Dinsdag te Middelburg geopen de en gedurende de kerstdagen geopend blijvende tentoonstelling van konijnen, kip- pi a. duiven enz. werden o.a. de volgende [j zeil behaald. Door den heer J. Q. C. Luishoek te Kloetinge voor witte leg horns oud, trio, een Z. E. V.; voor leg horns jong, een tweeden prijs; voor een loorn reeboute Indische loopeenden ccn den, prijs, voor toom dwergboenders i iiandsch patrijs Z. E. V., voor een ji idem een eersten prps. Door de liee- i Meeuwse en Rottier te Nieuwdorp voor witte leghorns oud, oen tweede prijs, voor leghorns jong Z. E. V., voor Sussex era tweeden, voor Sussex-hiaan een twee de, voor toom wit indischo loopeenden Als Uw in den aanvang onbetee» kenende verkoudheid is verergerd tot bronchitis, talm dan niet langer, neem de beproefde Akker's Abdij siroop die de prikkelende hoest- aanvallen zal temperen, de slijm zal oplossen en Uw ontstoken slymvliezen volkomen genezen. AKKER's verzacht zuivert geneest Alom verkrijgbaar in kokers van 230 gram 1.50 550 gram 2.75 en 1000 gram ƒ4.50 een derde, en voor toornen dwergüioenders een derden en voor Vlaamsche reuzen haaskleur voedster 2 Z. E. V. Door dhr. W. Clhr. Louis se te Kapelle een eersten prijs voor een duif, een tweede prijs voor een doffer met minstens 800 K.M. Door dhr. J. Goud te 's Heer Arendkerke voor een Vlaamsche reus haaskleur ram oud, een eersten pnijs, voor een idem 1924 een derde prijs, voor een voedster oud, een derde pnijs en voor een idem 1924 een derde prijs. Oudelande. Herkozen resp. tot ouder ling en diaken in de Ned. Herv. Kerk al hier de heeren P. van Wingen en .Corns. Meeuwse. 's Gravenpolder. In de Maandagavond gehouden stemming voor een diaken bij de Ned. Herv. Gemeente is benoemd dhr. Abr. Lokerse Jacz. met 22 van de 41 stemmen, zulks in verband met het be danken door dhr. J. Verboom. Driewegen. De vergadering van het Groene Kruis, afdeeling Ovezand-Drie- wegem hield 22 December een alg. verga dering te Driewegen, die als gewoonlijk zeer slecht bezocht was. De begrooting over 1925 werd vastgesteld in ontvang en uitgaaf tot een bedrag van f 1485, waaronder begrepen f 1000 voor Wijk verpleging. Voorts werden in de commis sie van Wijkverpleging herkozen de aftre dende leden C. de Jager en Bergansius. In het bestuur der afdeeling werden de aftredende leden C. Vermeule en C. de Jager herkozen. Na opwekking tot trou wer opkomst sloot de voorzitter de ver gadering. met de Kerstdagen. 25 December 8 uurSoiree Dansante 26 December 2 uurThé Dansante Om 8 uur aanvang van het groote Muziek van het TziganeJsszjDand Orkest STADS-NIEUWS. Post- en Telegraafkantoor. Op de beide Kerstdagen en op Nieuw jaarsdag is het post- en telegraafkantoor opengesteld van 89 en van 12. Op den 1 en Kerstdag zal dén (Zondags) briefpost—, en geen pakketpostbestelling worden uitgevoerd op den 2en Kerstdag één volledige briefpost» en één pakket postbestelling. Op laatstgenoemden dag zal gedurende de openstelling tevens ge legenheid bestaan tot het aanbieden ter verzending van aangeteekende stukken. Bevorderd. Met ingang van 1 Jan. 1925 is be vorderd tot Brigadier-majoor, de brigadier der Rijk8veldwacht C. Hoogerheide, alhier, met overplaatsing naar Brouwers! aven. Benoemd. Benoemd tot tijdelijk onderwijzeres aan de Chr. School aan den Westwal (hoofd dhr. A. A. Nederhand) mej. W. A. Vertregt te Middelburg. Veemarkt. Ter markt van 23 Dec. 1924 waren aangevoerd 32 biggen. Doopsgezinde Gemeente, Vrjjdag 26 December 2e Kerstdag des morgens te half elf, ds. J. Koeke- bakker. Pluimveetentoonstelling. Hedenmorgen hebben wij eens een be zoek gebracht aan de tentoonstelling van pluimvee enz., welke vandaag (Woensdag) en Vrijdag in de Prins van Oranje wordt gehouden. In de groote zalen zijn in ge riefelijke hokken bijna 800 dieren onder gebracht. Pracht-exemplaren merkten we er onder op en het verwonderde ons dam ook niet te vernemen, dat de keurmeesters roepen over de prima kwaliteiten van het tentoongestelde materiaal. Voorts zagen wc stands van ochtend- voer van S. Boogcrd, Middelburg en van P. Sluis, een van Cleveland's Egsmeal enz Zeer interessant is de stand op heit tooneel van Pleiries* Zeepfabrieken „De Duif", Den Dokier, welke behalve een fraaie collectie duiven, verschillende dui ven-artikelen, als mandjes, hokken ten toon stelt, welke allen als cadeaux voor de bons, welke zich in de pakjes zeep en -poeder bevinden, worden, uitge reikt. Als reclame wordt den bezoeker hier een aardig zeepduifje overhandigd. Met warmte bevelen wij een bezoek aan deze mooie en interessante tentoon stelling aan, welke door muziek zal wor den opgeluisterd. Hedenavond om 6 uur vindt de officieele opening plaats. Tllefoon. Het interlokale telefoonnet zal, wat de verbindingen van Amsterdam uit be treft, in verband met een onderzoek naar de belasting van de bestaande geleidingen worden uitgebreid met een lijn naar Goes. Landbouw- Bioscoop Levensmaskerade, de hoofdfilm, die met de Kerstdagen in de Landbouw-Bioscoop gaat is een succesfilm van Tuschinsky. Het is Duitsch werk, d.w.z. degelijk werk. De inhoud is in 't kort als volgt: een jonge vrouw voelt zich aangetrokken tot een jonge man, die haar het leven gered heeft, wat tot gevolg heeft dat haar man met hun zoontje wegtrekt en z'n oude be roep van kunstschutter in een circus weer aanvaardt. Het zoontje is het levende doel. Maar de moeder, die het gevaar voor haar kind vreest, snelt de manege in en na een hartroerende scène vinden beide echtgenooten elkaar weer. Interessant zijn de circustafreelen, met de typische artisten-figuren; schitterend geënsceneerd is de paniek aan de beurs. Het spel der beide hoofdpersonen (de vrouw is Aud Egede Nissen, welbekend uit Anna Boleym), is prachtig, ook noemen we de bankier Lazar, die meesterlijk is ge typeerd. Wij twijfelen er niet aan of deze film al hier hetzelfde succes hebben als er in de groote steden aan is te beurt ge vallen. BINNENLAND. De Tabaksac ijn Het staat thans definitief vast, dat de wet betreffende de verhiooging van den tabaksaccijns op 1 Januari a.s. in wer king treedt. STATEN-GENERAAL TWEEDE KAMER. In de vergadering van Maandag kreeg dhr. Dresselhuijs van den minister van Oorlog een bevredigend antwoord op zijn verzoek tot instelling van een commissie. Zoodra het quorum van de onderteeke naars er is aldus minister Van Diijk - zal er een Staatscommissie worden in het leven geroepen, die met een dubbele taak belast zal zijn: le. advies aan de regeering ten aanzien van het program, dat de Vol kenbondsraad drie maanden vóór de ont- wapenings-conferentie aan de diverse regee ringen zal doen toekomen, ten einde als grondslag dier conferentie te dienen. 2e. het ontwerpen van een organisatie onzer weermacht langs de lijnen, ter ontwape ningsconferentie getrokken. Dit tweede deel der taak zou natuurlijk pas later kun nen volbracht worden. Dinsdag heeft de Kamer de oorlogs- begrooting aangenomen (tegen de soc. dem vrijz. dem. en comm.) De wetsontwerpen i.z. de salarieering van de leden van de Rekenkamer, den Raad van State en de Rechterlijke macht werden verworpen, na door minister Co- lijn te zijn verdedigd. De eerste twee wetsontwerpen vielen met 5622 stemmen. De uniforme aftrek van 10 pet. blijft nu. Het amendement Schouten, dat de nieu we regeling per 1 Jan. 1926 wilde doen ingaan, werd in gemengde stemming met 4731 stemmen verworpen. Na aanneming der postbegrooting ging de Kamer tot 10 Februari op reces. LANDBOUW, VEETEELT EN VISSCHERIJ. Veeartsenijkundige dienst. Bij Kon. besluit van 23 December is in verband met een reorganisatie van den veeartsenijkundigen dienst, met ingang van 1 Januari eervol ontslag verleend uit 's rijk^ dienst, wegens het overbodig worden van werkzaamheden, aan den inspecteur van den veeartsenijikimdigen dienst: P.Ste- houwer te Middelburg. RECHTSZAKEN. Kantongerecht te Goes. Door den Kantonrechter te Goes zijn veroordeeld wegens: In bebouwde kom der gemeente Kloe tinge met auto te hard rijdenJ. B|. te Krabbendijke f5 b. of 5 d. h. Met auto rijden zonder rijbewijs: J. J. d. B. te Hansweert f5 b. of 1 vA. t.sch. Dronkenschap bij tweede herh.M. P. f. H. te Goes 8 d. h., voorwaardelijk met een proeftijd van 6 maanden. 's Avonds fietsen zonder licht: P. v. D. te Heinkenszand f3 b. of 1 w. t.sch.t J. v. S., H. B. en T. G. allllein te Wol- f aartsdijk, A. B. te Weimeldiinige, allen f3 b. of 3 d. h. KERST-ALLERLEI. Kerstgedachten per radio? Per radio zal men in de Kerstweek trachten gedachten rond te strooien over de wereld, welke niet worden vertolkt door do menscbelïjke stem. Het plan gaat uit van sir Oliver Lodge, die meent, dat'hij een knap man is op het gebied van de telepathie. Hij meent dat men als men gedachten heeft, die sterk genoeg willen, deze kunnen worden medegedeeld per ra dio. Denken is volgens hem een electrisch proces en als zoodanig moet het trillin gen verwekken in den aether! Het eenige wat nu nog noodig is, is een aankondiging van Oliver Lodge op welke golflengte hij voornemens is te denken Kerstdrukte in Engeland. Dat gelijk bij ons met St. Nicolaas in Engeland in de weken rondom Kerstmis ook heel wat pakjes aan geliefden, vrien den en kennissen worden verzonden, blijkt o.a. duidelijk uit een scheepslading van de „Ohio", die met meer dan 6000 pak ken aan boord, voor Canada bestemd van South,ampthon vertrokken is. De pak ketten vroegen ongeveer 7000 ton plaats ruimte in beslag. Het vervoer van deze paketten van Londen naar de „Ohio" geschiedde door 25 spoorwegwagons en 100 vrachtauto's. 437e STAATSLOTERIJ. 3e klasse le lijst Trekking 22 Dec. f 10001246 5949 16254 16682 f 400: 14551 f 200: 419 18872 21675 f 100: 770 1589 2899 4834 6747 13021 13563 19019 BOEKEN EN TIJDSCHRIFTEN. Blue Band Kerstnummer. Wij ontvingen een alleraardigst Blue Band Kerstnummer, als eerste van een reeks, want het Blue Band tijdschrift zal voortaan geregeld verschijnen en gewijd zijn aan de huisvrouw en haar gezin. Naast interessante verhalen wordt o.m. een jeugd rubriek en buitengewone attracties aan gekondigd. Dit Kerstnummer maakt een uitstekend verzorgden indruk en bevat aar dige verhalen en uitstekende illustraties. Verder iets op het geibied van mode, iets voor de keuken. De losse plaat: Papavers, zal een sieraad aan den wand vormen. Grappig is de gekleurde kleuterland-film. De suikerbiet. Bij de fa. Oosterbaan en Le Cointrei te Goes, verscheen bovenstaand werkje, waarin dhr. M. Maasi, h. d. s. te Schore in populairen vorm het proces der suikerbe- •eiding heeft neergeschreven. Het boekje s overvloedig en fraai geïllustreerd. De uitgever heeft het werkje op mooi papier gedrukt en veel zorg besteed aan de uit voering, zoodat het een keurigen indruk maakt. VEILINGSVEREENIGING ZUID-BEVELAND TE GOES. SCHOOL EN KERK. Ned. herv Kerk. Ds. Sundermeijer te Ritthem heeft voor het beroep (toez.) naar de gemeente Ril land-Bath bedankt. Ger. Kurken Ds. R. Brouwer, Geref. predikant te Zuilichem-Herwijnen, herdenkt heden zijn 30-jarig ambtsjubileum. Ds. Brouwer dien de o.a. de kerk van Baarland. Veiling van 23 Dec. 1924. Peren: Doyenne d' Alencon f8 a f 11, Wintersuikerij f2 a f5, Winterlouwtjes f2 a f5. Bruine Chaumontel fl a f3, Gieser Wildeman f 3 a f 9, Kleiperen f 2 a f 8, Pondsperen f2 a f 8, Diverse peren f 1 a f 12, Kroetperen f 1 a f3, alles per 100 Kg., Appels: Goudreinetten f7 a f20, Zure Bellefleur f4 a f 18, Fransche Bellefleur f2 a f5, Court Pendu f4 a f 13, Reinette d' Or f5 a f9, Groninger Kroon f6 a f 10, Zoete Campagner f 6 a f 12, Zoete Bellefleurs f3 a f8, Di verse appels f2 a f 14, Kroetappels f 0,50 a f3, alles per 100 Kg., Diversen: Sprui ten f3 a f 15, Aardappelen f4 a f5, idem poters f2,50, alles per 100 Kg., Knolselderij f 1,60 per 100 struiken, Ha zen f3,50 a f5, Fazanten f 0,90 e f2,01, Eendvogels f0,60, alles per stuk. TELEGRAF. WEERBERICHT naar waarnemingen verricht in den morgen van 24 December medegedeeld door het Koninklijk Nederlandsch Meteorologisch Instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand 774.0 te Muen- ohen. Laagste barometerstand 730.5 te Isafjord. Verwachting tot den avond van 25 De cember: Matige tot krachtige, tijdelijk afnemende Zuid-Westelijke tot Zuidelijke wind, nevelig tot zwaarbewolkt, weinig of geen regen, zelfde temperatuur. AFLOOP AANBESTEDINGEN VERPACHTINGEN EN VERKOOPINGEN. Goes. Maandagmiddag werd door B. en W. dezer gemeente aanbesteed het onder houd van en de Leveranties ten behoeve van de gemeentewerken voor 1925. Inge schreven werd voor schilderwerk door: M. van Stee 16 pot.; C. den Boer 12 pet.; M. W. Vcrplakke 21 pot.; Jac. de Graaff 14 pet.; J. Vermeule 15 pet.; P. A. Verplakke 20 pet. en M. (de Wilde 13 pet. Alles beneden tarief. Voör timmerwerk door: Baarends en Hopmans 8 pet.; P. Chamulcau 16 pet.; W. die Jonge 17 pot.; A. de Bruijiie 10 pet.; J. M. J. Schrijver 14 pet. en M. F. Goedemondt 8 pet. Alles beneden tarief. Voor metselwerk door: Baarends en Hopmans 7 pet.; P. Chamulcau 16 pet.; A. de Bruijne 10 pot.: J. M. J. Schrij ver 16 pet. en M. F. Goedemondt 8 pet. Alles beneden tarief. Voor het straatmakers werk door: F. Duiijnhouwer Sr. 5 pet. boven tarief. Voor het vrachtrijders werk door: K. Pik en Zn. volgens tarief, Wed. S Boone 10 pet. boven tarief. Voor het smidswerk door: P. Nonne- kes 5 pet.; I. Adriaanse 3 pet. en D:. Adriaanse 6 pet. Alles boven tarief. Voor het loodgieterswerk doorC. Roijerse 5 pet.; M. Kok 6 pet. en Wed. A. Tamse 6 pet. Alles beneden tarief. Ellewoutsdijk. Maandag werd alhier door Notaris Pilaar publiek verkocht een woonhuis met schuur, erf en tuin, groot 5 A. 18 c.A., aan Adriaan Smallegango Jacobuszoon alhier, voor f3010, Middelburg. Voor onderhoud van Rijks wegen op Zuid-Beveland in 1925 was laagste inschrijver dhr. M. W. Knuist te Goes voor f7085, MARKTBERICHT. GOES, 23 Dec. 1924. Aanvoer gering. Nieuwe Tarwe Nieuwe Rogge Wintergersfc Goudgerst Haver Kookerwten Krooneiwten Bruine Boonen Nieuw Maanzaad Karwijzaad Koolzaad Stemming kalm. f11,- af 16,— f j— a f 1-,—al 14,50 114,ai 15 UO 112 aU3.— f18 - a f20 CO 116,— ai 20,— f 15,-ai 24 i af f ,-»af 1 af Eieren per 100 stuks 18,50' Boter j er kilo 12, a f O, Middenprijs eieren per 25 stuks 1 2,12 i/, Middenprijs boter per kilo f 1,— a 0. Eieren aan particulieren verkocht 10 v, ct. Boter aan particulieren i 1,10 a t 0, Middenprjjs afwijkende boter t 0,p. p. Fabrieksboter 74 pond a 1 30 Aanvoer 23U pond boter Eieren 230 stnks Roomboter aan particulieren f 0, Poeleieren 0 stuks 4 6 ct. Eendeieren 0 stuks 81/, ct. Kalkoeneieren 0 stuks 0 a 0 ct. Afwijkende boter 0 pond 4 0 ct. Ganseieren O stuks a O ct. Eierenverkoop Onderaideeling Zuid-Beveland V. P Z. Aangevoerde eieren 4420 Btuks. Prijs i 8,50 per 100 stuks. ROTTERDAM, 23 Dec. 1924. Ter veemarkt waren beden aangevoerd 261 paarden, 6 venlens, 0 ezel, 872 magere runderen, vette runderen, 123 vette kalveren, 120 graskalveren, 352 nuchtere kalveren, 31 schapen of lammeren. 28 varkens, 108 biggen, 13 bokken of geiten, 0 overloopers. Prijzen per i/i kilokoeien van 37 405052—571/,60 ct. ossen van 53—58 ct. stieren van 40—42 48—53 ct. kalveren van 7287 i/« 921^—1121/,— ll7 i/k ct. Prijzen per stuk van mager veemelki koeien 1300—425—500, stieren f 140 550, graskalveren f 70—120, paarden f 20J330, slachtpaarden t 10j—220 hitten f 1103u0, veulens f 80120, tok nuchtere kalveren 120—37 slacht nuchtere kalveren f 1823, kallkoeien f 380—490, pinken i 130190, vaarzen f 165—270. biggen f8—14, biggen per week f 1,50 a 1,80, overloopers f 17—32. VERKOOPINGEN EN VERPACHTINGEN. December: 29 Wolfaartsdijk, bouwland Pilaar. 31 Kwadendamme, huis en erf, Beth. Kloetinge, verpachting bouwland, van Dissel. Februari 1925: 18 Wolfaartsdijk, bóeren-inspan. Pilaar. 25 Wolfaartsdijk, kap. boereninspan, van Dissel. 26 Ovezand, boereninspan, Beth. Maart: 4 's Heer Arendskerke, kap. boeren inspan, van Dissel.

Goessche Courant | 1924 | | pagina 2