lil6 Jaargang. NIEUWJAARSWENSEN PUROL 3ÖJaC-tabletten Donderdag 23 December 192£. EERSTE BLAD. Wanneer is het Kerstmis FEUILLETON Als ik koning was! Eene week van macht. Rheumatiek j rug en lendenen Kloosterbalsem N°. 133. ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2. buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. Uitgave Naaml. Venn. „Goelfche Courant'* en Kleenwens Boss' Drukkers- en Uitgeversbedrijf ADVEHTENTIEN. van 15 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f2,40. Bewijsnummers 5 cent. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. ZIJ, die zich met ingang van 1 Januari 1925 op ons blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers GRATIS. in het Nieuwjaarsnummer worden, zooals gebruikelijk is, bij voor uitbetaling geplaatst tegen 75 cent, voor hoogstens 6 regels. Opgaven worden zoo spoedig mogelijk ingewacht, doch uiterlijk MAANDAG 29 DECEMBER, vóór des middags 12 uur. DE ADMINISTRATIE. (Nadruk verboden.) Het is moeilijk, en toch is het ook soms weer heel gemakkelijk een juiste tijdsbepaling omtrent Kerstmis te geven. Men brengt dit innigste en heuglijkste feest in verband met een geschiedkundige gebeurtenis en met een astronomisch ge geven. Men viert als Christen de geboorte van Christus en als natuurmensch den zonnestilstand. Maar op welk oogeublik van den kalender is Christus geboren en op welk oogenblik van den kalender beeft de zon haar laagste punt bereikt Als men ten opzichte van deze beide vragen volstrekt nauwkeurig wil zijn, viert men Kerstmis allicht te vroeg of te laai. Maar is Kerstmis aan een historische gebeurtenis of aan een sterrekuudig ge geven verbonden Is het niet eer de Kerstgedachte, die Kerstmis maakt? Of lieverhet Kerstgevoel, de Kerststemming de algemeene gesteldheid ouder de men- schen, dit, naar het treilende woord van Dickens, bij Kerstmis denken aan een gelukkigen, vergevenden, liefderijken, aan genainen tijdden eenigen tijd in den langen jaarkalender, waarop mannen en vrouwen als bij onderlinge overeenkomst hun gesloten harten vrijelijk openen, en denken aan lieden beneden hen als aan werkelijke medereizigers naar het graf, niet als aan een ander ras van schepselen, dat naar een ander einddoel reist. Door deze Kerststemming bevangen, vragen wij niet, of nu wel juist op den 25steu December de geboorte 7au Christus of de zonnestilstand vallen. Laat de ka Besteedt steeds Uw geld op de juiste manier. Onze Portwijnen zijI1 bijzonder fijn van smaak en zeer eoncurreerend van prijs. Waarom heeft U zo nog niel geproefd Fa. J. A. L, G. Witte, Goes. 4L OF. NAAR HET ENGELSCH door Justin Huntly Mc. Carthy. „Dat kan zijn, of ook niet zijn", zeide hij, „geen mensch kan '/eggen, wat hij al of niet zou doen, eer hij de gelegen heid heeft te toouen, uit welke stof hij is gemaakt. O gelegenheid, gouden gele genheid Indien ik Francois Villon ware, zou ik ter eere van jou een gouden ge. denkpenning laten slaan." „Ik ben maar nieuwsgierig, wat het meisje zal zeggen", hoonde Jehan le Loup, „wanneer hij terugkomt met de voeten vooruit, een gat in het lichaam en maar een half hoofd meer op de schou ders*. „Er moge gebenren, wat er wil ergeren doet het haar in elk geval*, ver klaarde Casin Cholet. „De vrouwen zijn nu eenmaal zoo.* Terwijl hij nog sprak, was de groote stadspoort zacht opengegaan en in de diepste stilte trok de hoop van Parijs naar- buiten in de duisternis en verdween jn de schaduwen van den nacht. voor Handen en Gelaat wordt veroorzaakt door opecnhoopin£ van het annezuur is de gewrichtem. Tog*! tast deze ziekte direct biJ êen kern aas, loat het urinezuur qpj en maakt Uwe gewrichteo-tofeder tarief Ue voorheen. Toga! hel vdmvn!»- odddel bij Rheumatiek, Jicht» Spib- en Zenuwpijnen zal ookrU genezaa Koop vandaag nog een flacon. Cf» zing en onschadelijkheid gegarandeerd Bij idle Apoth. en Drog. k f O.flO en 12«» lender zich vergissen, het mrnschelijk hait vergist zich niet. Het viert Kerstmis ook zonder geschiedkundige zekerheid of sterrekundige berekening. Niettemin blij ft ook voor hen, die Kerstmis vieren om de goeds gedachten en gevoelens, die dit feest meebrengt, de vraag bestaan, wanneer het eigenlijk Kerstmis is. Telken jare bederven nog maar ai te veel menschen hun Kerst vreugde met deze splinterige vraag. Er zijn er, die er over klagen, dat Kerstmis zoo lang reeds geleden is. Eens, aan het begin onzer jaartellin,-, moet Hij hebben geleefd, die men huld'gt als den Stichter van het feest. Toen ruischte het „Eere zij God, en vrede op aarde, in menschen welbehagen" van den hemel toen zongen de engelen en brachten de koningen hun geschenken aan het kind in den stal. Toen bezaten de menschen geloof en de oude Simeon, rechtschapen en vroom de vertroosting van Israël ver beidend, nam het kind in zijn armen en jjr.es God in een lofzang. Maar dit is thans lang voorby. Hoe anders is alles nu Waar zijn de recht schapenen gebleven en hoe is het gesteld met het geloof? De herders hebben hun eenvoud verloren en Koniugea veroot moedigen zich niet meer in een stal. Dojker is de wereld en verdorven de menschheid, en wanneer zij, die zoo spre ken, op den Kerstdag de oude verhalen herlezen, is het met wrok iu het hart over het afvallige heden. Kerstmie ligt voor hen in een verleden, dat onherroepelijk is. En al de Kerstdrukte en al de Kerst vreugde is hun slechts schijn. Tegenover hen staan die anderer, die de Kerstvreugde naar de toekomst verplaat sen. Ook zij hebben niets dan gering schatting voor wat zy noemen het KI ter goud van den Kerstboom. De kaarsjes en sieradiën en die zoetelijke rose vloeitjes in de winkel-uitstalling dienen, naar zij zeg- gens, nergens anders toe dan om werke lijke harteloosheid der menschelijke samen leving te verbloemen. Bijkans tweeduizend jaar is het geledeD, dat Christus zyn blijde boodschap van liefde en broederschap bracht en nog steeds gedragen zijn zoo genaamde volgers zich even meedoogmloos onder elkaar. Maar eens, in de toekomst, waarnaar deze menschen verlangen en waarvoor zij strijden, zal het Kerst-'deaal van vrede op aarde en in menschen welbehagen zich verwezenlijkendan zal een kameraad schappelijke wereld zich hebben gevormd, waarin de tegenstellingen zijn opgeheven cn ieder zich kan ontplooien naar eigen aard. Dan zal dat heerlijke tijdperk aan breken, waarvan de oude profeten hebben gezongen, toen zjj gewaagden van den wolf, die met het lam graast en van de ep ren, die tot sikkelen, de zwaarden, die tot ploegscharen .zullen zijn omgesmeed. Maar nu Is dit Kerstmis, aldus smalen zij, nu men middelen beraamd tot een nienwen oorlog, gruwelijker nog dan de vorige Is dat Kerstmis, nu malaise ea werkloosheid zoovelen uitsluiten van den disch, dien de Schepper voor al zijn kinderen heeft aangericht? Is dit Kerst mis, deze tijd van misdaad en leugen en schijn Zooals die anderen Kerstmis naar het verleden verplaatsen, verplaatsen dezen Kerstmis naar de totkomst. Naar mijn stellige overtuiging, hebben beide partijen ongelijk. Op de vraag Wanneer is het Kerst mis antwoord ik zondei voorbehoud Nul! Heden is het Kerstmis, voor u en voor mij. Heden, op dezen eigen dag. Wan- neer zou het anders zijn, dan nu door een onnaspeurlijken, wonderbaariijken drang al onze harten weer tot elkaar neigen al onze blikken gemeenschappelijk zich verheilër. naar het licht, dat uit de duis ternis is opgestegen, opstijgt en opstijgen zal, altijd en altijd weer, zoolang een noodwendige lotsbestemming de mensche lijke ziel en de menschelijke maatschappij heeft vooraeschikt tot het eeuwige worstel perk tusschen goed en kwaad. Heden is het Kerstmis, nn wij aan dat sprookjesachtig verleden terugdenken en ons laven aan toekomstvisioenen. Heden, nu wederzijdsche innigheid en onderlinge verknochtheid ons tot elkaar brengen in een stemming van godsvrede, nu wij te zameu voor de zooveelste, maar nooit voor de eeiste en - ik nooit voor de laatste maal het wonder beleven, dat het hemel sche met het aardsche en het aa/dsche met het hemelsche ineenvlocit. Het won dere tijdsti waarop licht en duister el- saar omhelzen in die feestelijke scheme ring van het jaar. Hoort.... kinderstemmetjes zingen en dennetakjes knetteren de geur van bran dend bars mengt zich met den gear van gebak en gebraad. Tranen blinken in verteederde oogen en handen leggen zich zegenend op handen. Dit is geen nsgalm uit het verleden, geen toekomstvisioen ook. Dit is rechtstreekBche, waarneembare werkelijkheiddit is de realiteit van het oogenblik. Heden is het Kerstmislaat ons de vracht plukken van dit heilige uur, voordat het weer in den nevel der tijden verdwijnt. VEERTIENDE HOOFDSTUK. De vaandels van Bourgondië. De grauwe schemering van den vroo- lijken Julimorgen brak aan over een zonderling stil, zonderling zwijgend Parijs. Wel lagen ettelijke goede burgers rustig in hun bed maar de meeste bevonden zich buiten op de wallen. Want voor de stad woedde sedert het aanbreken van den nacht de strijd tusschen de troepen van koning Bodewijk onder bevel van den grootcon- nétable en het leger va» den hertog van Bourgondië en zijn bondgenooten. Parijs geleek op de slapende stad, waarvan Ara bische sprookjes ons vertellen, of op het kasteel van Doornroosje, dat op den kus des bevrijders wacht. Had Asmodi zijne vlucht over Parijs genomen en in 't belang van een reismakker, dien hij medevoerde, de daken er af genomen, dan had hij de meeete woningen even leeg gevonden als de straten. Slechts op eene plaats in de stad, op een plein tusschen de rivier en de kerk der Coelestijnen, heerschte eene groote drukte. Het plein was ledig, maar twee mannen waren ijverig met een vreemd werk bezigzij legden de laatste hand aan eene mooie, groote, statige galg, waar heen hooge trelen leidien. In schelle tegenstelling met dit sombere schavot was naast de kerk eene tribune opgericht, welke rijk met rood, met leliën gebor- duord fluweel was versierd. Toen de beide mannen, die met de galg bezig waren, hun werk hadden voltooid, gingen zij een eindje verder op het plein staan en rekten zich uit. De eene was lang eu mager als een populier hij droeg donkere kleedereu en viel op door een om den hals gedragen rozenkrans met reusachtige kralen, welke hy nu en dan ijverig door zijne vingers liet glijden. De tweede vormde eene zoo groote tegenstel ling met hem, als een teekenaar van caria turen slechts had kunnen wenschen. Het was een kleine, dikke, in vroolijke kleuren gekleed, beweeglijk man vol levendigheid en overmoed. Ieder toevallig voorbijgaand Parijzenaar zou in die twee dadelijk de beide gevreesde helpers van Tristan l'Her- mite hebben herkend, zijn eerste helper Trois-Echelles, en' Petit Jean. Trois- EchelDs was de kleine, grappige beul maar als het er op aan kwam, verstonden beiden hun werk even goed. Nu haalde Petit-Jean van onder de galg eene kruik wijn te voorschijn, bracht ze aan den mond, nam een flinken slok, zuchtte voldaan cn reikte ze dan aan zijn ambtsbroeder met de woorden„Drink en wees vroolijk Trois-Echelles schudde weigerend en afkeurend het hoofd, maar greep met beide handen toe, nam eveneens een fer- men slok eu zuchtte even droevig, als zijn vriend het vroolijk deed. „Ik wil wel drinken, maar vroolijk kan ik niet zijn. Waar dient het toch, zulk eene mooie galg te bouwen, wanneer geen mensch er naar ziet?* Hebt Gij pijn iji Blijf daarmee toch niet loopen. Akkers Kloosterbalsem zal Uw pijn onmiddellijk tot bedaren brengen, U snel behaaglijke verlichting, kalmte en rust bezorgen. verdrijft de pijn PROVINCIE-NIEUWS. Wemeldinge. In de op Maandag ge houden Raadsvergadering alhier, waren alle leden tegenwoordig. De ingekomen stukken, w.o. een kennisgeving van dhr. Joh. Polderman, dat hij zijn herbenoeming tot lid van het' Burg. Armbestuur aan neemt, werden voor kennisgeving aange nomen. Op een verzoekschrift van J. J. Ortelee om vernietiging van zijn aanslag in de hondenbelasting dienst 1924 wordt gunstig beschikt. De begrooting van het Burg. Armbestuur, dienst 1925, wordt goedgekenrd op een totaal bedrag in ont vang en uitgaaf van 1 28657,68, Voorts wordt op voorstel van B. en W. besloten tot bet aangaan eener geldleening van f 2500, voor het gasbedrijf voor de» dienst 1925, Met alg. stemmen wordt besloten de prijs voor lichtgas met ingang van 1 Januari a.s. met f 0.01 per M' te ver en. Tot leden der Commissie tot wering van schoolverzuim worden herbenoemd dlirn. F. Dominicus Kzn. met 7, M. ogesteger Fzn. met 6, W. H. van Moort met 7 en A. Haaij met 7 stemmen benoemd dhr. C. de Koeijer met 6 stemmen, terwijl dhrn. P. Traas en H. J. Danker elk 1 stem kregen. Met de Be noemden waren mede aanbevolen dhrn, E. Lindenbergh Azn., P. Traas, W. van Koeveringe, P. Cysouw en H. J. Danker. Tot leden van het Verplegingscomité worden herbenoemd dhrn. A. Dominicus en H. Kosten Kzn., resp. met 6 en 7 stemmen. Alvorens tot benoeming der leden van de Gascommissie over te gaan merkt dhr. A. Dominicus op dat de straat verlichting op 18 dezer te wenschen over liet. De voorz. der Gascommissie deelt mede, waaraan deze storing vermoedelijk te wijten was. Overgaande tot benoemiDg worden uitgebracht 6 stemmen op dhr. P. Lindencergh Azn., 6 op dhr. P. A. Lindenbergh en 4 stemmen op dhr. J. A. Dominicus, zoodat deze personen herbe noemd zyn als leden der Gascommissie. Zy verklaarden hunne benoeming aan te nemen. Aan de orde komt een adres van het Bestuur der vereeniging voor Chr. Volksonderwijs om de kosten van een heid hierop zijn persoon te doelen. avondcursus voor het cursusjaar 1924- 1925 voor ïekeuing van de gemeente te nemen. De voorz. deelt mede dat B. en W. voorstellen op dit verzoek afwijzend te beschikken. Ten eerste omdat gemeend wordt dat de gemeente niet verplicht kan worden hierin te voorzien en ten tweede omdat het bedrag der gevraagde vergoe ding niet wordt genoemd. Spr, verklaart zich persoonlijk voor in williging van dit verzoek. Dhr. A. Domi nicus acht het niet ridderlijk van het Gemeentebestuur, om waar in het alge meen de gelijkstelling gelJt hier deze te negeeren. Dhr. J. A. Dominicus zegt, dat het voorstel zoowel in den Raad als daarbuiten verwondering z»l wekken en meent te mogen veronderstellen dat met het oog op de hnidige samenstelling van dit college de adresseerende vereeniging niet veel kans van slagen heeft, tenzij een lid der meerderheidspartij uit kerke lijke overwegingen het adres wilt steunen. Spr. heeft een tegenvoorstel om de ge waagde vergoeding wel toe te staan, en beroept zich op- een ten vorige jare bij de regeling van den avondcursus voor de O. L. school door den weth. Lindenbergh gegeven wenk, om het bestuur der Bij zondere school eerst om inlichtingen te vragen, teneinde te bewijzen dat aanvan kelijk de gelijkstelling ten deze erkend werd, terwijl ook een post op de begreo- ting 1924 is uitgetrokken voor vervolg onderwijs. Bovendien kon het dhr. Lin denbergh bekend zijn dat de kosten per lesuur op fjl;50, zijn berekend door de commissie van toezicht op het L. O., waarvan hij voorzitter is. Spr. verwijst naar het Prov. blad 1923, waarin de ge lijkstelling voor bijzondere cursussen wordt aanbevolen en noemt dit la-inoit-sans- phrase-systeem een uitlooper van deu grooten schoolstrijd. Dhr. Hoogesleger meent dhr, J. Dominicus te moeten her inneren aan hetgeen hij gezegd heeft bij de behandeling van den avondcursus in een vergadering ten vorige jare, n.l. das het bestuur en het personeel der bijzon dere school meenden dat hierop kon wor den bezuinigd. Spr. vraagt of de toestand nu zooveel is gewijzigd dat de cursus niet evenals het vorige jaar voor de leerlin gen der beide scholen kan worden gegeven. Dhr. P. Li»denbergh Azn. zegt dat de Commissie van toezicht op het l.o. de belooning niet heeft vastgesteld, omdat dit niet tot hare competentie behoort. Deze mededeeling van dhr. Dominicus is dus verkeerd. Een geheel andere kwestie is, dat de Raad B. en W. kan uitnoodi- gen dit onderwerp nader te onderzoeken. Preventief hebben B. en W. gemeend dit niet te kumen doen. Dhr. Karelse acht het zoomin ridderlijk als christelijk om in verband met eenige kerkelijke gezind- Spr. Petit-Jean lachte goedig. „Geheel Parijs is op de wallen en ziet naar den stryd. Gelukkig Parijs Trois-Echelles lachte slecht geluimd. „Niet zoo bijzonder gelukkig, wanneer wij den slag verliezen. Maar Petit-Jean was toegevend: „Wie er ook overwint de overwinnaar heeft ons toch altijd noodig om de overwonne nen op te knoopen. Houdt de goede zijde toch iD het oog Trois-Echelles liet zijn rozenkrans lomp door de vingers glyden. „Lk kan je zeggen, dat ik alle opge wektheid heb verloren, nu ik in eene geheele week geen enkel mensch heb op- Terwyl by in die droevige overpeinzin gen was verdiept, was de deur van een dicht bij de kerk gelegen huisje openge gaan en een oud moedertje was er uit gekomen, dat nu op een stok geleand over het plein naar de kerk strompelde. Petit-Jean kende haar wel, want hare dakkamer lag dicht naast de zyne. Hij wist wel, dat zij de moeder was van den grootsten deugniet van Parijs, den vage bond Francois Villon, die nu tot groot verdriet van zijne moeder God weet waar heen was verdwenen. Vroolijk begroette hij haar„Ik wensch uw nachtmutsje goeden morgen I Hebt gij nw verloren schaap gevonden?" „Men zegt, dat hij verbannen is, maar hij beeft mij geld gezonden God ze- gene hem daarvoor ofschoon ik het natuurlijk niet aanraak, daar het misschien is gestolen.* Trois-Eohe'les liet zijn rozenkrans rus ten en ging met uitgestrekte hand naar haar toe. „Geef het mij, dan laat ik missen daar voor lezen," zeide hij. Maar Petit-Jean sprong tueschen beiden. „Geef het mij, dan verdrink ik het," stelde hij voor. Doch de oude vrouw lette niet op hunne voorstellen. Hare oogen waien op het sombere schavot midden op het plein gevallen, en nu vroeg zy „Voor wien hebt gij dien galg opgericht De droefgeestige beul antwoordde mis moedig „Dom genoeg, dat wij het zt ;f niet weten. „Richt daar eene galg op en eene tribune voor de majesteiten en hun gevolg," zeide de connétable tot my Moeder Villon, wier geringe nieuws gierigheid hiermee bevredigd was, neeg voor de heeren en strompelde de stoep van de kerk op. Petit-Jean rekte zich geeuwend uit „Nu wil ik een beetje slapen en droomen, dat ik een koning ophang." „Hoogverraad, vriend Als Tristan je hoorde Petit-Jean knipoogde vroolijk. (Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1924 | | pagina 1