Dinsdag 23 December 1924. Ill8 Jaargang. NIEUWJAARSWENS» Als ik koning was! Gesprongen Kloosterbalsem N0. 188. ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2. buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. Uilgave Naaml. Vsnn. „Goesche Courant"'* en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf ADVERTENTIEN. van 15 regels fl,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f2,40. Bewijsnummers 5 cent. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. De adverteerders gelieven er rekening mede te willen houden, dat vanwege de Kerstdagen ZATERDAG 27 DECEMBER GEEN COURANT ZAL VERSCHIJNEN Advertentiën voor het Kerstnummer in te zenden vóór Woensdag 24 De cember a s. ZIJ, die zich met ingang van 1 Januari 1925 op ons blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers GRATIS. in het Nieuwjaarsnummer worden, zooals gebruikelijk is, bij voor uitbetaling geplaatst tegen 75 cent, voor hoogstens 6 regels. Opgaven worden zoo Spoedig mogelijk ingewacht, doch uiterlijk MAANDAG 29 DECEMBER, vóór des middags 12 uur. DE ADMINISTRATIE. BUITENLAND. Opstand in Albanië. In Albanië is weer eens een o uitgebroken. Het Berl. Tageblatt meldt dat de Albaneesche regeering tot de al- geuieene mobilisatie heeft besloten. Zij bewee.t dat talrijke Servische troepen met geschut aan de zijde van de opstandelin gen strijden. De opstandelingen zijn er in geslaagd Koetes en Bikri te bezetten. In de provincie Dibra werden zij echter teruggeslagen. Volgens berichten uit Durazzo hebben ook in de omstreken van Kostovo botsingen plaats gehad. Bij de gevangenen, die door de Albaneesche troepen werden gemarkt, bevinden zich enkele Servische soldaten. Uit Belgrado wordt gemeld, dat de Zuid-Slavische regeering den opstand in Albanië als een binnenlandsche Albanee sche aangelegenheid beschouwt. Zij zal in dezen strijd geen partij kiezen, maar alleen maatregelen ter bescherming van de eigen grenzen treffen, Servische bladen berichten dat er in den omtrek van Kroema levendig gevoch ten wordt tusscben de troepen van Ahmed Zogon en de regeeringstroepen. Joesoef, een bekend bolsjewistisch agent, die de regeeringstroepen aanvoerde, werd gewond en een dee] van zijn troepen, t. w. 400 man van het geregelde leger en 400 vrijwilligers werd gevangen ge nomen, terwijl bovendien 1 kanon en 3 machinegeweren werden buitgemaakt. Britsche oorlogsschepen nit Malta zijn voor Valona en Durazzo aangekomen. Vluchtelingen, die nit Albanië te Brindisi zijn aangekomen, deelen mede, dat de Albaneesche regeer,'ng krachtige pogingen aauwendt om den opmarseh der opstan delingen te stuitc. De Albanepsc},P rp?(,erjng heeft den Vo'kenbnnd«r»ad vpricCbt, ten spoedigste Je Albaneesche kwestie in behandeling te 40 FKUlL-i-iiTOiN OE Eene week van macht. NAAR HET ENGELSCH door Justin Huntly Mc. Carthy. Op hetzelfde oogenblik stond de koning naast haar en fluisterde haar in het oor „Gedraagt ware liefde zieti zoo Vol verachting keerde zij zich naar hem toe. „Majesteit, gij hebt eene waarlijk ko ninklijke wraak genomen op eene vrouw. Nog vindt mijn oog geene tranen, maar ik wil bidden, dat zij komen en zij mij rein wasschen van de herinnering aan dezen smaad." Met gevouwen banden en vastgesloten lippen verwijderde zij zich van Lodewijk en bleef op eenigen afstand in den mane schijn staan, stom en stijf als een beeld van wanhoop. Bodewijk ging naar den van jammer en harteleed vervulden Villon toe en zeide zacht„Ik vrees, dat je morgen aan de galg moet bengeleD, waarde VII- De Engelsche liberalen en <te protectie. Te Edinburg heeft Lloyd George ge sproken over Ue fbcale voorstellen van de regeering tot bescherming van bloeiende industrieën, die door oneerlijke concur rentie worden aangevallen. Hij had ver kenningen laten doen dopr de liberale partij in het Lagerhuis en heeft de ver borgen artillerie blootgelegd, die werd samengetrokken tegen den vrijhandel. Deze openbaring had consternatie ver wekt, met alleen onder de liberalen, maar ook onder de conservatieven, die met stemmen van vrijhandelaars zijn herkozen. Door deze tijdige uiteenzetting zou er iets kunnen worden gedaan om de plannen van de regeering te wijzigen. Een ernstige brand te Reval. In de staatsspoorwegwerkplaatsen te Reval is brand uitgebroken, waardoor een schade van vijf millioea (Estl.) mark is veroorzaakt. De talrijke ontploffingen, die tijdens den brand plaats hadden, doen veronderseellen, dat de comma listen er munitie hadden opgeslagen. Drie commu nisten zijn gearresteerd. per is dan thans per boot als stukgoed. Volgens deze berekening bedragen de verzendingskosten van 5000 K.G. planten van Boskoop in kisten verpakt via Rot terdamHarwich naar Londen f237.50, terwijl dezelfde planten, afgeladen in een wagon via AlphenBaarle Nassau, Zee. bruggs feiryboot, HarwichLonden bs dragen f 221,25. Overigens wordt er in de kringen van exporteurs niet zoozeer 1 aan de geringer kosten dan irsl aan de tijdsbesparing en het geringer risico bijzondere waarde ge hecht. Nederland en België. De correspondent der N.R.Crt. te Brussel meldt De besprekingen tusschen afgevaardig den van Nederland en België over de Scheldekweslie, die eenigen tijd geleden zijn aangekondigd, zijn thans onderbro ken zij zullen iu Januari worden hervat. De Belgische afgevaardigden toonen zich voldaan over de eerste besprekingen en men zal van weerskanten zijn best doen om tot een beslissing te komen. BINNENLAND. Op de vraag van den heer Bomans betreffende inwerkingtreding van het Be zoldigingsbesluit 1925, heeft de minister van binnenlandsche zaken en landbouw, voorzitter van den raad van ministers, geantwoord Onder het Bezoldigingsbesluit vallen ongeveer 14000 ambtenaren-werklieden, waarvan een groot gedeelte bij bestendi ging van den toestand van 1 October 1924 van 1 Januazi a.s. af minder salaris zal genieten dan bjj inwerkingtreding van het Bezoldigingsbesluit 1925 het geval zai zijnhetzelfde geldt voor tal van middelbare ambtenaren, wier tegenwoordig salaris te laag moet worden geacht in verhouding tot hetgeen andere ambtena ren genieten. Reeds met het oog hierop is onderge- teekende van meening, dat de gestelde vraag ontkennend beantwoord moet wor den. Een Ferry-dienst op Engeland Er gaan stemmen op in de kringen van de exporteurs van land- en tuin bouwproducten naar Engeland om ook, eveuals in België, voor ons land de mo gelijkheid van een ferry-dienst voor af geladen goederenwagens van een Neder- landeche haven naar Engeland te over wegen. ,Een dergelijke ferry-dienst zou de gelegenheid openen om uit de ver schillende exportcentra van ons land zon der overlading wagonladingen te dirigee- ren naar iedere willekeurige streek of stad in Engeland. jUit een berekening in het Handelsblad de Tuinbouw blijkt, dat de verzending met behulp van een ferrydienst goedkoo- Toen wierp Villon het hoofd in den nek „Nu zal ik met blijdschap net scha vot bestijgen, maar eerst moet ik nog een daad volorengen." Terwijl hij nog sprak, begon de toren klok te slaan bet was negen uur. Op dit geluid verhief zich zijne diepgewonde ziel in nieuwe kracht. Hij ging naar Katharina toe en zeide „Ik had gehoopt, dat mijne groote liefde, waardoor ik als nieuwgeboren ben, mij tot u zou opheffen die droom is uitgedroomd. Maar gij hebt mij bevolen voor Frankrijk te strijden, nog heden nacht trek ik ten strijde." Intusschen waren de heeren Vsn Lau, Van Rivière en Van Nantoillet met hun gevolg in volle wapenrusting in den tuin verschenen, welke zich stipt met klokslag van negenen raet dappere krijgslieden begon te vullen. „Villon's page bracht het pantser van den grootconnétable en gespte het zijn meester aan. Terwijl dit gebeurde, sprak Villon tot zijne wapenbroeders: „Kameraden, heden nacht moet elk van ons zich gedragen, alsof het lot van Frankrijk alleen van hem, van zijn arm en zijn moed afhing. Strijd voor de moeders, die u hebben ter wereld gebracht, voo; de vrouwen, die n troostend omarmen, voor de kinderen, in handen? helpt direct genoeg is voor een groot modern schip. Minister v. Swaaij meende dat men een anloophaven niet kali vergelijken met een groote transitohaven. Spr. had het geld slechts gekregen onder beding dat het werk zou worden Het Nederl. Correspondentiebureau in Den Haag meldt Van de meest bevoegde zijde vernemen wij, naar aanleiding van berichten, dat liet bezoldigingsbesTuit-1925 met 1 Janu ari e.k. niet zou worden ingevoeld, dat de invoering op dien datum van dat be sluit, dat immers een maatregel vaD alge meen testuur is, wel zal plaats hebben. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Handels informatiebureau van Van der Graaf Co-'s Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 19 Dec. in Nederland uitgesproken 80 faillisse menten tegen 93 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 19 Dec. 1924 4433 faillissementen tegenover 4067 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. STATEN-GENERAAL TWEEDE KAMER. De Haven van Vlissingen. In de avonuveigadering van Donderdag, die tot 's morgens half vijf duurde is de Vlissingsche haveukwestie behandeld. Ds. v. d. voort v. Zijp (a.r.) had in een interpellatie het zig-zag beleid van den minister aan een scherpe critiek ouderworpen. Bjj het debat ging het voornamelijk om de kwestiemoet de kaaimuur 650 M. of 400 M. lang worden. De minister stond op het standpunt 400 M. Dhr. Boon (v.b.) vond 650 M. nog een pierebak en wees op de lengte te Rotter dam (35 kilome'er 1) en Autwerpen (dat 60 kilometer krijgt.) Bij beperking tot 400 Meter blijft in verband met de eisehen van de maatschappij Zeeland en den Prov, Stoombootdienst slechts 100 Meter over, wat zelfs lang niet wie gij opnieuw leeft vcor de vrouw, die u bfemint I" Een oogenblik lang weigerde hem zijne stem. Zeker bevonden zich ook hier man nen, die bemind werden. Toen bedwong hij echter dezen aanval van zwakheid en riep met krachtige stem „Voorwaarts in naam van God en den koning En alle aanwerige krijgers herhaalden den uitroepVoorwaarts in naam van God en den koniDg 1" DERTIENDE HOOFDSTUK. Beschouwingen van vijf in den strijd trekkende vagebonden. Door de stille, in slaap verzonken stra ten van Parijs trok een lange rij gehar naste krijgslieden de ijzeren draad, waarmede Villon het gewaad van Frankrijk wilde tezamen lappen. Met de graven Van Lau, Rivière en Nantoillet reed Villon aan het hoofdin de achterhoede bevon den zich de vrijgelaten schelmen, die zacht met elkaar spraken. Het gebod van abso luut zwijgen trad eerst in werking, wan neer de poorten van Parjjs zich achter hen hadden gesloten. Elk der mannen droeg een helm en een groote ruiter sabel, en in elk hunner hoofden woelden ongewone gedachten dooreen. Zooals altijd was het weer Montigny, die het eerst sprak. BRONCHITIS CARUSOL, 30 cent per doosje. DE TOOVERPAST1LLE. Bij Uw drogist. Dhr. Boon was niet bevredigd en kwam met eea motie, waarin 650 M. kaaimuur gevraagd werd. Verschillende leden echter vreesden dat aanneming dezer motie op nieuw tot vertraging aanleiding zon geven en werden tevreden gesteld door 's mi nisters verklaring dat de kaaimuur, zoo noodig, later altijd nog kon worden ver lengd. Voorts zal de aanbesteding, ladat de Eerste Kamer de Waterstaatsbegrooting zal hebben aangenomen, ten spoedigste plaats hebben. Dhr. v. d. Voort v. Zijp merkte hierbij op dat hij de zaak pas vertrouwde als de aanbesteding een voldongen feit zou ge worden zijn. De Kamer heeft ten slotte de begroo ting goedgekeurd en Vrijdag heeft dhr. Boon zijn motie ingetrokken. I In de verg. van Vrijdag werd de In dische hegrooting aangenomen. Daarna was de oorlogsbegrooting aan de beurt. Dhr. Dresselhuys (v.b.) vroeg wat de regeering zal doen cp de a.s. ontwape ningsconferentie te Genève. Gaat zjj er heen als toeschouwster of als vurig kam pioen voor den wereldvrede Spr. wilde dat een staatscommissie zou uitmaken hoe Nederland zal staan tegen over de vraagstukken van deze conferentie. Houdt de minister met sprekers wen- schen geen rekening, dan zal hij tegen deze begrooting stemmen. Nog werd het woord gevoerd door dhrn. Tilanus (c.b.) en Duymaer (a.r.) en door de heeren v. Zadelhof en K. ter Laan (soc. dem.), die de spoedige indiening aan kondigden van een initiatief—voorstel tot ontwapening. PROVINCIE-NIEUWS. Borssele. In de Donderdag gehouden vergadering van den Djjkraad van de Waterkeering Calamiteusen polder Borssele stelde men het bedrag voor onderhouds werken 19251926 vast op f 13000. Aan den vasten arbeider Jacs de Vroe Sr. werd, wegens hoogen leeftijd, eervol ontslag verleend met ingang van 1 Mei 1925. Dhr. J. de Jonge te Borssele werd her benoemd als bestuurslid. Wenieldinge. Met ingang van 1 Mei 1925 is aan de Chr, School op Geref. grondslag te Smilde (Dr.) benoemd dhr. W, van Koeveringe, onderwijzer aan de Chr. School, alhier. De anto van dhr. S. alhier, waar mede hij, zooals gemeld, van den zeedijk is gereden, is bij een poging om met eigen kracht van den onderberm te rijden in brand geraakt waardoor de geheele caros- serie vernield werd. Colijnsplaat. Vrijdagavond hield de Raad dezer gemeente een openbare ver gadering. Ingekomen was een schrijven van den raad van Kortgene en van Wis- senkerke, dat ze afwijzend beschikken op het verzoek van den raad van Coljjnsplaat om de keuringsdiensten op Noord-Beve land tot één dienst te V3reenigen. Op voorstel van B. en W. werd be sloten aan de commissie van toezicht op het L.O. een bedrag van f 5 per jaar uit te keeren. Herbenoemd werd tot lid van de commissie van toezicht op het L.O. dhr. J. Felins. Eenige wijzigingen werien aangebracht in de gemeentebegrooting over 1924. Verder werd nog vastgesteld het suppletoirkohier van de hondenbelasting 1924 op een bedrag van 1 24,50. Tot slot werden de voorwaarden vast gesteld waarop de raad subsidie zal ver strekken aan het „Groene Kruis'' voor de wijkverpleging. Door het bestuur van het „Groene Kruis* alhier, is met ingang van 1 Jan. 1925 benoemd tot wijkverpleegster-huis- bezoekster Zuster W. J. van Sabben van Wolphaartsdijk. Wolpliaartsdjjk. Donderdagavond trad alhier in de groote zaal 7an net gebouw T.a.v.e.n.u. voor het Nut op, de tooneel- vereeniging van Krabbendijke, tot het geven van een amusanten avond voor leden en hun huisgenooten. Opgevoerd werd het tooneelstuk„De spaak in het wiel", tooneelstuk in 8 bedrijven. De spelers mochten zich na elk bedrijf verheugen in een krachtig applaus der aanwezigen. Rilland-Bath. Op de Schelde bij Bet- rendrecht is een met suikerbieten geladen schip gen. Dependant, wat bevaren werd door C. T. de Waal van Werkendam, door een zeeboot overvaren en gezonken. De zeilen welke geheschen waren steken boven water. De bemanning bestaande uit vader en 3 zoons werd met moeite gered. Dhr. M. Weststrate is met ingang van 1 Januari 1925 benoemd tot agent van politie te Utrecht. 's Heer Hendrikskinderen. De jaar vergadering der kolenvereeniging „Een dracht Maakt Macht" welke door plm. 70 leden werd bijgewoond besloot om de leden, die in 2 jaar geen kolen van de vereeniging betrekken tot een minimum van a H.L., als lid te schrappen. Dit jaar werden 2159 H.L. kolen aangekocht, de kas sloot met een batig saldo. De bestuursleden P. Oudkerk comm. en Jac Snoodijk penningm. werden her kozen. De vergadering werd als naar gewoonte, met een gezelligen maaltijd besloten. Hoedekenskerke. Tot voorzitter der vereeniging „Het Groene Kruis" alhier, is benoemd dhr. H. de Boer arts, alhier, zulks iu de plaats van dr. C. Koek, vertrokken naar elders. „Het moet toch eene ellendige ge schiedenis zijn," meende hij, „door eene groote dame zoo zin en verstand te ver liezen. Schoon is zij, maar schimpen kan zij ook als niet velen I" Guy Tabarie verklaarde met zijn breeden lach „ik ben zoo dikwijls door wijven uitgescholden, dat ik mij heel gaarne door zuike lippen zou willen laten beschimpen. Het zou toch een waar genoegen zijn, beter dan eten en drinken, haar aan te zien." Jehan le Loup grijnsde zuurzoet. „Was ik in Villon's plaats en was de zwarte Lodewijk er niet bij geweest, dan had ik mijn geluk met een pak slaag bevorderd. In elk geval had zjj dan ge weten, waarom zij boos was." Casin Cholet beet zich op de lippen. Colin van Cayeux geeuwde„Waarom in 's hemels naam rijden wij naar buiten P Ik was veel liever in 's konings rozentuin gebleven en had mijn buik volgegeten zooals de vorige week, toen de voorname heer in het gouden gewaad medelijden met ons had. En dan te denken, dat het ten slotte niemand anders dan onze Francois was Ik had hem mijn dolk tusschen de ribbsn kunnen stooten, omdat hij mij zoo bij den neus heeft gehad-* „lk heb hem terstond herkend,* be weerde Guy Tabarie, maar hij werd ter stond door Montigny tot zwijgen gebraea met een oorveeg, die den dikken kerel bijna uit het zadel wierp. „Je liegt, bedrieger, je liegt! Verbeen jij je, met je varkensoogjes te hebber bemerkt, wat mij is ontgaan Neen, neen, hij heeft ons allen voor den gek ge houden, maar hij heeft ons goed behandeld en wij kunnen hem wel vergiffenis schen ken." „Het is toch zonderling, dat een beetje haar meer of minder aan eene mannekiu en een beetje minder vuil op zijne wang, gevoegd bij schoon linnengoed en een mooi buis zulk eene verandering teweeg brengt." „Niet in het minst,* antwoordde René van MontigDy. „Wij zjjn allen uit het zelfde deeg gebakken ieder man of vrouw is hongerig, dorstig en begeerig, zonder onderscheid. De kleeren alleen maken den man," „Nu lieg jij," bromde Tabarie. „Geen goudbrocaat in de wereld zou jou zoo verstandig en wijs maken als Francois indien de koning jou in dien rok had gestoken. René Hoot door de tanden. (Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1924 | | pagina 1