Asthma Abdijsiroop GOESCHE COURANT JÖgaHabletten Wandelingen door Zuid- en Noord-Beveland, BIJVOEGSEL Verkoudheid Rheumatiek Influenza of Griep Hl EBT U AL GEBLOOKERD? in Öen ouden tijd, VAN DE van ZATERDAG 20 DEC. 1924. BINNENLAND. De De rijksmiddelen hebben in November ruim f41'/« millioen opgebracht, of 11 ton meer dan verleden jaar. Sedert het begin des jaars hebben zij f 405.4 mil lioen opgeleverd (w.o. f 51/, millioen uit de rijwielbelastiug) tegen f 394.9 millioen verleden jaar in de eerste elf maanden FINANCIEEL NIEUWS. Surcéance van betaling. De Algemeeue Zeeuwsche Electriciteits- maat8chappij heeft bij de rechtbank te Middelburg een verzoek ingediend om surcéance van betaling. Blijkens mededeelingen in de jl. Zater dag gehouden vergadering gedaan, was een bedrag van f 10000 voldoende om crediteuren te betalen. LANDBOUW, VEETEELT EN VISSCHERIJ. Paardenfokkerij. Door Ged. Staten van Zeeland zijn met ingang van 1 December benoemd tot leden van de Provinciale Regeliugscommissie voor de Paardenfokkerij in Zeeland, de heeren C. J. de Wilde te St. Maartensdijk en Pb. J. van Dixhoorn te Axel. Coöp. Suikerfabriek Zeeland. Woensdag 17 Dec. is de campagne aaD o'e Coöp. Suikerfabriek Zeeland" te Bergen op Zoom geëindigd. In deze campagne zijn ruim 166 millioen K.G bieten ver werkt in 78 dagen enkele dagen zijn ruim 2J millioen K.G. bieten achtereen verwerkt per 24 uur. Het suikergehalte is dat jaar best geweest. Het bedrijf heeft in het geheel geeu stagnatie ondervonden. RECHTSZAKEN. Brusselsche Bank. Voor de Eerste Kamer der Amster- damsche rechtbank werd Woensdag gepleit in de civiele vordering van den landbouwer v. D. te Groede (Zeeuwsch-Viaanderen) tegen Ph. J. B. in kwaliteit van firmant der fitma Briedé De Jong tot betaling vaneen schadevergoeding van f 100,000. Eischer had volgens zijn bewering san B. voor l'/j ton effecten ter hand gesteld teneinde daarmee voor hem te specu'eeren, maar 11. had van de opbrengst waarde- looze effecten voor hem gekocht, als aandeeleu Brusselsche Bank, De Spreng te Apeldoorn en Danube Oil Cy. Ook concludeerde eischer tot vanwaardever- klaring van een beslag bij een bank van goederen, die op naam van B. stonden. Namens den eischer werd de vordering bepleit door mr. Herman J. Keijzer uit Amsterdam. Voor gedaagde trad op mr. Huy-inga uit Haarlemdeze betoogle, dat eischer in zijn vordering niet ont vankelijk was. STATEN-GENERAAL EERSTE KAMER. De Eerste Kamer heeft Woensdag een aanvang gemaakt met de behandeling der Tariefwet. Deze werd verdedigd door de heeren De Vos van Steenwijk (c.b.), prof. Diepenhorst (a.r.) en v. d. Sande (r.k.) en bestreden door de heeren Westerdijk (v.d.), Stenhuis (s.d.) en dén vrjjheidsbonder de heer v. d. Bergh. Als zakenman consta teerde deze laatste het protectionistisch karakter van de verhooging van het tarief Yan 5 op 8 pet. Bij de vroegere winstmarges was de 5 pet. invoerrecht niet hinderlijk. Maar daar de tegenwoordige winstmarges veel krap per worden genomen telt het wel degelijk mee in de concurrentie en een percentage van 8 natuurlijk des te meer. De binnen- laidsche nijverheid wordt bovendien ook begunstigd door de kosten van vrachten enz. Bij elkaar is het buitenland dan ook wel 10 pet. duurder uit dan het binnen land en het is onmogeljjk daarin een pro tectie van het laatstgenoemde te ont kennen. Spr. wees er op dat men een industrie niet door bescherming konkurrenzfahig maakt, maar door betere techniek en or ganisatie. Zoodra U door het koude, gure of natte weder de eerste verschijnselen waarneemt van wacht dan niet verder af, maar neem direct Togal, het middel waarvan de onschadelijkheid en genezing ge garandeerd is. Talloozen voor kwamen door tijdig gebruik een ernstig lijden. Bij alle Apothe kers en Drogisten a f 0.80 en f 2 Trap.'"! i'TmëV^, A'dam PROVINCIE-NIEUWS. middelburg. De in November gehou den bazaar ten voordeele van het tehuis voor oude verpleegster, heeft in totaal f5133 opgebracht, welk bedrag later nog zal worden vermeerderd als men toestem ming krijgt, de overgebleven voorwerpen te verloten. Nisso. Woensdagavond j.l. was het ver gadering van de vereeniging „Het Groene Kruis8 alhier. Herkozen werd als vice- voorzitter dhr. H. Dane, als secretaris j. A. R. Bommeljé en als bij-zittend lid dhr. A. HuijbregtBe. Het salaris van den magazijmeester-bode werd voor 1925 be paald op f 25,Door het bestuur werd al zaodauig herbenoemd Jacob Jansen. Delnkenszund. Woensdagavond hield de Groene Kruisvereeniging alhier haar jaarvergadering. Tegenwoordig waren 47 leden en vele belangstellenden. De be grootingen worden vastgesteld voor de Groene Kruisvereeniging op ontvang en uitgaaf van f 375. De wijkverpleging van f 336 en de Tuberbulosebestrijdiug vaD f 660. De aftredende bestuursleden de heeren Risseeuw en Duyvestein wordeD met bijna alle stemmen herkozen. Thans wordt een 7de bestuurslid benoemd en wel de heer Snijder. Van de verplegingsartikelen die in goe den staat verkeeren en in voldoend aantal aanwezig zijn werden 176 stuks uitgeleend aan 46 gezinnen. Waar bij de rondvraag Diemsnd iets te vragen of te zeggeD had sloot de voorz., dr. Griep, deze vergade ring onder dank voor de opkomst eu ging hij over tot het houden van een lezing met lichtbeelden betreffende het zenuw- BLOOKEREN IS AFGELEID VAN BLOOKER EN BETEE- KENT MINSTENS ÉÉNMAAL PER DAG EEN KOP t&t&éafotó Cac/ur IK BLOOKER ELKEN DAG! DRINKEN. DE FIJNE CACAOSMAAK ZAL U WEL BEVALLEN! stelsel. De groote opkomst getuigt van de belangstelling in de lezingen door dr. Griep gehouden bij vorige vergaderingen. Was voorheen een aantal van ongeveer 15 a 20 leden tegenwoordig, thans waren 78 leden en belangstellenden aanwezig. Ook de zeer interessante en mooie lezing die thans werd gehouden en waarvoor de Burgemeester aan het eind namens alle aanwezigen dank bracht heeft zeker mee gewerkt om een volgende vergadering nog grooter aantal bijeen te brengen. Ook waren thans verscheidene dames aanwezig. Borssele. Woensdagavond werd alhier een vergadering gehouden van de afdee- ling „Volksonderwijs", waarin 24 van de 48 leden aanwezig waren. Da voorz., dt heer C. de Kr'iger, wijdde eenige gevoel volle woorden aan de in den loop van dit jaar overleden secretaris, den heer A. de Priester. Hij wees ook op het vele, dat de thans heengegane voor het onder wijs in 't algemeen en voor de afdeeling „Volksonderwijs" in 't bijzonder heeft gedaan en wekte de leden op hem te blij ven gedenken en in zijn voetsporen te treden. Daarza t esprak de secretaris, de heer H de Priester, naar aanleiding eener opwekking van het hoofdbestuur, hoe noodig het is alle aandacht te scheuken aan het noodzakelijke van een zevende leerjaar, te trachten het kwaad te keeren zooveel doenlijk, dat kan voortvloeien nit de wettelijke bepaling, dat het Rijk slechts van één leerkracht per 48 leerlingen het salaris betaalt, pogingen te doen voor goed bewaarsehooloüderwijs. Besloten werd als afdeeling en ieder persoonlijk in dezen actief op te treden en waar het noodig mocht blijken alle middelen aan te wen den om het onderwijs op peil te houden en het aantal leerkrachten, dat men thans aan de openbare school heeft, te behouden. Daarna sprak de heer J. de Voogd over het onderwerp„Iets over steenko len". Hij behandelde het ontstaaD, de opsporing en de ontginning en deelde ten laatste vele bijzonderheden mee over de steenkolen, die in ons land gevonden worden. Met onverdeelde aandacht volgden de toehoorders den spreker en het woord van dank. dat de voorzitter hem bracht, vond algemeene instemming. Na nog opgewekt te hebben tot trouw aan „Volksonderwijs" en aan de openbare school en tot aanwerving van nieuwe le den, sloot de voorzitter de vergadering. 's II. H.kinderen. Bij de gehouden verkiezing voor leden van den Kerkeraad der Herv. Gemeente werden P. Oudkerk en W. Priester resp. tot ouderling en diaken herkozen en namen deze herbe noeming aan. '8 Ilccr Arendskerke. Gedurende de bietencampagne werden aangevoerd aan de haven Zuid Kraaijert 16.750.734 K.G. bieten eu gelost 918.711 K.G. pulp. STADS-NIEUWS. Toonkunst. Woensdagavond vond, onder de emi nente leiding van den heer Otto Lies, in de Prins van ürinje, het aangekondigde concert van Toonkunst plaats. Het hoofdnummer van het programma was wel het fragment uit La Vita Nuova (Het nieuwe leven), van E. WolfFerrari. Het mag voor een componist een ha chelijke onderneming heeten om in tonen te willen uitdrukken de gevoelens van Dante ten opzichte van Beatrice Porti- naii, zijn groote jeugdliefde. Zal de toon kunstenaar hier niet te kort schieten en beneden zijn tekst blijven P gaat gepaard met verschillende verschijnselen: benauwdheid, kort ademigheid, beklemdheid op de borst bij de minste inspanning. Akkèr's Abdijsiroop verlicht de aanvallen doordat .zij de borst .van dp prikkelende slijm zuivert en de ontsteking der luchtwegen weg neemt en daarmede de oorzaken Van hoest, bronchitis, keelpijn. •J AKKER'i Alom verkrijgbaar in kokers van 230 gram ƒ1.50 550 gram ƒ2.75 en 1000 grim ƒ4.50 Het moet terstond erkent dat de Ita- liaansche componist zijn werk in de juiste sfeer heeft weten op te heffen. Al dadelijk bleek, bij de ballade, dat het koor geheel in deze muziek opging en van den geest, dien het werk ademt, doordrongen was. Geen wonder dus dat de uitvoering schitterend was. Wij noe men ook het „Engel erscheinen vor des Herrn ewigem Geiste". En het slotkoor, dat imposant gezongen werd. Welk een prachtige bassen bezit Toonkunst toch Solist was dr. v. d. Kamp, uit Middelburg, een goede bekende. Jam mer dat hij in de Ballade te vroeg inzette. Bij een minder geroutineerden zanger had dit wellicht nog gevolgen kunnen hebben. Dhr. v. d. Kamp begon rustig weer op nieuw op de juiste plaats. Ook thans heb ben we genoten van zijn mooi geluid en voortreffelijke voordracht. De begeleiding was toevertrouwd aau een orkestje, dat aan kwaliteit vergoedde, wat het aan kwantiteit te kort kwam. Het was zeer fraai van klank en zeer „slagvaardig". Als aanvoerder der strijkers trad trouwens de heer W. Looman uit Middelburg op. Subliem wasEngelreigen, „frühlieh über Wiesen und Waidesgriin". Een extra-woord van hulde komt hier toe aan mej. A. Reilingh, voor haar muzi kaal pianospel. De vleugel zong onder haar handen. De mooie bloemen waren ten volle verdiend. Het koor zong voorts twee uelodieuse composities van Schumann, het Nachtlied (waarbij de begeleiding de vleugel uit gezonderd soms in den zang ver dronk) en het Requiem fttr Mignou, en tot slot van Handel het Jubilate,welk stuk door het koor met schwung en bril jante stijging in het majestueuse slotkoor werd, gezongen. Het duet werd door dhr. v. d. Kamp en mevr. Pilaar heel mooi vertolkt. Het was een avond van groot muzi- al genot, dat door de talrijke aanwe zigen ten zeerste op prijs werd gesteld. Zeer terecht werd aan het slot den bij val speciaal op den beer Lies overgedra gen. Wij hebben zijn nauwgezette directie, zijn zorg voor groote lijnen, zoowel als details weer bewonderd. De Blue Banb-fii.m. Woensdagavond vertoonde de Van den Bergh's fabrieken in het Schuttershof alhier een overzicht van de fabricage harer boter. Het aantal gencodigden was nog vermeerderd met plm. 200 ongenoodigde toeschouwers, zoodat de zaal meer dan vol was. Wij zagen allereerst de stad Biskra en haar omgeving waar kameeltransporten de grondstoffen aanvoeren. Uit deze cocos- noten wordt de copra bereid, die in scheepsladingen hier wordt [aangevoerd. In Amerika zagen we vervolgens de kudden die door cow boys bjj elkaar ge dreven en in groote transporten naar de haven gevoerd, waar zij in de slachterijen van Chicago hnn leven moeten laten. In vaten wordt het gewonnen vet in groote zeeschepen geladen en komt in de fabrieken hier te lande aan. Ook het Hollandsche vee dat voor de. hoeveelheid melk moet zorgen, die bij de bereiding noodig is wordt ons vertoond. Het maakt den indruk van eerste klas melkvee te zijn en door de welgedaanheid en glanzende huid, steekt het sterk af bij de ruwe beesten, die we uit de Amen- kaansche vlakten zagen aanvoeren. Op de reusachtige losplaatsen van de fabrieken in Holland zien we in tanks de oliën verzameld. Het verdere wordings-proces doorloopeu we in de fabriek zelf. Het smelten der vetten, het karnen en kneden, dat len slotte het product geeft, zooals het gereed is voor de verpakking. Op lange transportbanen glijden de ma chinaal gesneden blokjes boter naar de machines, die voor de verpakking zorgen. Deze zijn buitengewoon ingenieus bedacht en geven den indruk van ijzeren denken de wezens. Wal ons bij alles opviel was de groote zindelijkheid, die in een dergelijk bedrijf eerste vereischte is. De boter komt nooit in aanraking met menschenhanden, zelfs niet bij de verpakking met de hand. Alle gebruikte materialen, emmers, zelfs DOOR J. AB UTRECHT DRESSELHUIS. (Nadruk verboden.-) KRUININGE. 1. Wij naderen thans de heerlijkheid Kruininge, welke oor spronkelijk als een afzonderlijk eilandje tusschen de beide genoemde wateringen inlag. Het werd ten W. bespoeld door de „IJersekc" in de rigting van den tcgenwoordigen zanddijk, die, na den ondergang der oostwatering en bij den vegen staat van Kruininge zelve, ten jare 1531 aanmerkelijk verzwaard is geworden ter dekking dor breede watering. Ten O. stroomde de „Hinkelinge", van welke men in den vliet, op de oostelijke grenzen, nog een overblijfsel heeft. Door de bedijking van het aan deze zijde aangewassen „Nieuwland", in het begin der 14e eeuw, was ook deze heerlijkheid ten naauwste aan de oost- watering gehecht geworden, en moest derzelver rampzalig lot ook op dal van Kruininge ecnen aanmerkelijken invloed uit oefenen. Zoo geheel onverwacht op de gansche oostzijde aan den slag der golven blootgesteld, bezweek het reeds ten jare 1531, doch werd spoedig met een klein gedeelte van Nieuw- lande gered en behouden. Dit laatste ging nogtans niet zonder sterke inspanning. Meer dan eene eeuw verliep er, voor dat een gedeelte der ten O. bezwekene landen herwonnen werd, want de Tholseinde-polder werd eerst in 1636, de Nieuw- landsche in 1642 bedijkt, cn hoe hevig aan dien kant de strijd tegen de wateren was, kunt gij daaruit afleiden, dat de gezegde Tholseinde-polder, ten jare 1659 reeds voor de derde maal weder ingeïoopen, nu bleef drijven tot 1669; twee jaren na deze laatste bedijking werd hij van nieuws overstelpt; brak al wederom door in 1682, en eindelijk nogmaals op den 15 Januari] 1808, toen ook Nieuwlande en Kruininge zelve, bet- welk aan de zuidzijde reeds veel met grondbraken te kampen had gehad, overstelpt werden. Deze gansche heerlijke polder werd eener bare zee gelijk. Door eene zestig roeden (217 ellen) wijde dijkbreuk stortte bet water langen tijd binnen, en stroomde vervolgens bij elke eb als een prachtige waterval weder ter breuke uit. De ingezetenen waren verpligt de wijk naar elders te nemen, tot dat de polder weder gesloten zoude zijn, waartoe een nieuwe zeedijk, ter lengte van bijna elf hondera ellen, gevorderd werd, die dan ook voor eene som van f525.000 werd aanbesteedGroot was de schade, maar ook de Nederlandsche menschlievendheid vertoonde zich op eene treffende wijze. Over beide zult gij nog menigeen met belangstelling kunnen hooren spreken. 2. Het dorp, thans nog eene der schoonste van ons eiland, onderscheidde zich ten allen tijde zeer gunstig. In het bezit van een telg uit een hoog aanzienlijk geslacht stond de heer lijkheid reeds in de 13e eeuw als eene vrijheerlijkheid bekend. Bovendien werden hare bezitters in het begin der 15e eeuw erfburggraven van Zeeland. Dat zij van dit aanzien ter ver krijging van bijzondere voorregten gebruik wisten te maken, spreekt wel van zelve. Ook bezat deze heerlijkheid reeds zeer vroeg eene eigene schepenbank en afzonderlijke keuren, welke ten jare 1386 door Hertog Albert vernieuwd en ver anderd werden, week- en jaarmarkten, en andere vergunningen. Het gewoon verblijf dezer Heeren was het aanzienlijk „Slot, of Kasteel van Kruininge", achter de kerk gelegen, een gesticht uit de 13e eeuw, dat eens onder de voornaamste van die soort genoemd kon worden, doch na het overlijden van de Heer Maximiliaan in 1612, geheel verlaten, in zoo diep verval geraakte, dat het ten jare 1720 moest afgebroken worden. Eene kleinere ridder-hofstede van denzelfden ouderdom onge veer, het „Voorhout" gcheeten, lag ter zijde van het dorp en was de verblijfplaats van een jonger stam van dit gesladht. Ook dit-werd in 1751 afgebroken. De kerk is insgelijks een gesticht van zeer vroege tijden. Zij is ruim en rust op twee reijen pilaren. Zij heeft, gelijk gij zien kunt, dit bijzondere, dat de hooge en spitse toren niet aan de west, maar aan de zuidzijde is opgetrokken, hetgeen gepaard met de noordelijke kapel, waarin de graven der heeren zijn, haar uitwendig het voorkomen eener kruiskerk geeft. Ten N. W. van het dorp lag voorheen een klooster van „Minderbroeders"; en ten Z. W. in den ouden „Oosthinke- len-polder", thans in deze watering ingesloten en dien wij straks voor biij zullen gaan, eene kapel aan de H. Maagd gewijd Kruininge was de geboorteplaats van den dapperen zeeman Legier Pietersz., die alle scheepsbedicningen doorliep, en als vice-admiraal van Zeeland zijn leven eindigde. Tot een staaltje van zijnen heldenmoed kan dienen, dat hij als kapitein in 1599 voor het Zwin liggende om het uitloopen der Spaansche gaJcijen uit Sluis te beletten, gedurende eene doodelijke stilte door onderscheidene dezer schepen werd aangetast, maar zich twee uren lang zoo dapper verdedigde, dat de vijand, na een verlies van meer dan 200 koppen, moest afhouden, zoo dat hij, schoon zoo wel als de meeste der zijnen gekwetst, zijn ontredderd en doorschoten vaartuig met twaalf dooden behou den te Vlissinge kon binnen brengen. Wel hem, die 't Vaderland meer dan zich zelv' bemint, In 't sneuvelen voor haar eer een' zuivren wellust vindt, Die niet met woest gelier, onvruchtbre taal of loosheid, Dien achtbren naam misbruikt tot dekking van zijn boosheit; Maar die door daden toont, terwijl de noodstorm bruist, Dat hij zijn pligten kent, dat bij zijn pligt vervult 1 Helmies. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1924 | | pagina bijlage 1