Lekker rustig slapen Schrale*. AO*» Dansen in 't Schuttershof met de Kersrdagen. KERSTBAL. die niet afgekeurd zullen worden, zullen bewonen. Een stem Gezinsvermeerdering is altijd mogelijk. Het voorstel Crucq om deze 4 wo ningen ook onbewoonbaar te verklaren wordt verworpen met 48 st. (Voor De Looff, Ciucq, Bujjs en v. Poelgeest). Het voorstel van B. en W. wordt hierna aangenomen z.h.s. Commissies. De voorz. zegt dat het in de bedoeling ligt om de verordening zoodanig te wij zigen dat in de Gascommissie 3 leden uit den raad zullen worden benoemd, benevens een lid van het Dag. Bestuur tot voor zitter, welke geen lid der comm. zal zijn. Dit is meer overeenkomstig de wet. Spr. merkt op dat mevr. Vieuings niet herkiesbaar is. In de navolgende commissies werden herbenoemd Gascommissie Mr. J. H. M Stieger, J. W. Vienings, J. v. Poelgeest. Commissie voor de Strafverordeningen Mr. J. H. M. Stieger, Mr. J. W. Goed- bloed. s Financieele Commi sie P. C. Labrijn (voorz.), Mr. J. W. Goedbloed, J. M. van Bommel van Vloten. Commissie voor het Grondbedrijf Mr. J. H. M. Stieger, Mr. J. W. Goedbloed, P. Crucq. Burgerlijk Armbestuur. Afdeeling Wees huis T. Paberij de Jonge. Burgerlijk Armbestuur. Afdeeling Ar menzorg I. Wessel. Regentes Weeshuis G. J. Rembges. V Gast huisbestuur. Regent A. D. F. van der Wart. Regentes Mevr. M. van der Hoek- Warnsinck. Afgevaardigde en plaatsvervangend af gevaardigde ter vergadering van aandeel houders der N.V. Waterleiding Mij. „Zuid- Beveland" Mr. J. W. Goedbloed, M. P. de Looff. Gedelegeerden Bestuur Ambachtsschool A. L. van Melle, J. W. Vienings. Commissie van Toezicht op het Mid delbaar Onderwijs R. J. van der Veen. Schoolcommissie S. A. Leopold, Mevr. de Wed. R. Th. Heukeshoven-Rjjk be noemd in stede van Mevr. Vienings (aftr.) Commissie tot Wering Schoolverzuim A. J. van Oosten Wzn., M. Roose, J. M. Bartelse, G. E. F. M. Geijaen, A. de Bruijne (instede van H. P. v. d. Heil), J. Ruisaard, C. J. Snouck. Commissie van Advies betreffende de werkeloosheidsverzekering en arbeidsbe middeling. Lid voorz. Mr. J. W. Goedbloed. Leden werkgevers A. de Bruijne Jzn. G. J. Hollestelle. Leden werknemers M. Pols, C. Antonisse. Hoofdcommissaris voor de Vereeniging van Werklieden M. P. de Looff (instede van dhr. Flink). De aanwezige heeren namen allen hun benoeming aan. Uitbreidingsplan. Het nieuwe uitbreidingsplan wordt den Raad aangeboden. De voorz. huldigt den directeur van ge meentewerken en den opzichter, welke veel tijd en moeite aan dit plan hebben besteed. Van den inspecteur der volksgezond heid dhr. de Graaff is veel medewerking ondervonden. Rondvraag. Dhr. Vienings maakt aanmerking op het blanco-stemmen door een der leden in de vorige vergadering en vraagt hier over inlichtingen. Spr, meent dat dit niet mag, behalve over personen of wan neer men persoonlijk bij de stemming is betrokken. De voorz. meent aan de hand van het reglement van orde dat het lid zich dan had moeten verwijderen. Spr. kan niet tot stemming dwingen. Dhr. Crucq zegt dat de jongen bij publieke werken niet wist dat hem gezegd was dat hij eens naar een nieuwe be trekking moest uilzien. Spr. zou het loon dus willen verhoogen. Dhr. v d. Bout weet niet wannest het hem is medegedeeld, maar de familie vund het jammer dat hij niet kon op klimmen in dienst der gemeente. Hieruit blijkt wel dat het hem gezegd is. Dhr. Stieger verzekert dat de mede- deeling is gedaan. De dir. v. gemeente werken heeft het in een verg, van B. en W. gezegd. Dhr. v. Poelgeest achtte die aanzegging overbodig. De jongen is aangesteld als icugdige werkkracht en niet als volle werkkracht. Dhr. Labrijn heeft hcoren klagen dat de Kloetingsche weg onveilig is wegens het rijden zonder licht door rijwielen, wagens enz. De voorz. hoopt dat de commissaris voldoende personeel heeft om een mannetje n .tir den Kloetingschen weg te sturen. Er wordt herhaaldelijk geverbaliseerd. Hierna sluiting. De niet vermelde voorstellen werden zonder discussie aangenomen. is een genot dat aan velen onbekend is. Wie echter in het bezit is van een koker Mijjnhardt's Zenuwtabletten, kan steeds verzekerd zijn een rustigen nacht door te brengen. Prijs 75 ct. Bij apoth.en drogisten PROVINCIE-NIEUWS. Ellewontsdjjk. In de op Woensdag 17 December gehouden buitengewone ver gadering van ingelanden van het Water schap Ellewoutsdijk, waarin de dijkgraaf J. Nieuweahnise wegens ongesteldheid afwezig was, werd kennis genomen van een bestuursvoorstel tot verlegging, meer landwaarts van een 300 meter lange wa terleiding, loopende langs den berm van den zeedijk, gelegen ten oosten van de haven te Ellewoutsdijk. De verlegging van deze leiding werd door de deskundige ambtenaren noodig geacht, omdat de zee- dijk een binnenwaartsche verzakking ver toont en deze door de dichting van de oude leiding een gewenschten steun van den dijkvoet bekomt. De kosten van dit werk bleken op ongeveer f 15.000 ge raamd. De vergadering nam niet zonder teleurstelling van deze noodig gebleken werken kennis. Maar van verschillende zijden werd mienoegen uitgesproken over het feit, dat met de voorbereiding zoo weinig spoed is betracht en de ter tafel gebrachte voorsteller niet in zoodanigen vorm waren gegoten, dat ingelanden er een juist inzicht van konden bekomen. Nadat de vergadeiing twee lange uren over dit eene punt in allerlei toonaarden had geredekaveld, werd tenslotte aange nomen het van uit de vergadering gedane voorstel om de eindbeslissing over de wijze van uitvoering te verdagen tot over eenige dagen en het Bestuur uitgenoodigd de gelegenheid te geven een in alle details uitgewerkt plan te maken en te vens een kostenraming te maken, waarin ook begrepen zullen zjjn die van aankoop van gronden noodig voor ingraving en voor ontleding ter demping van de oude leiding, In een binnen eenige dagen te houden buitengewone ingelandenvergade ring zal dan een definitief besluit zijn te nemen, ook ter bekoming van de fondsen tot dekking van die kosten. Door het bestuur werd in overweging gegeven bij Ged. Staten aan te dringen op het verleenen van uitstel van de ont worpen vernieuwing van een stuk steen glooiing in het loopende dienstjaar, waar door ongeveer f 9000 zou vrijkomen en werd in overweging gegeven om het tekort aan te vullen door de heffing van een buitengewoon geschot in het loopende dienstjiar. Intusschen werd den ingelanden de gelegenheid geboden om op een der dagen van de loopende week met het bestuur den toestand van den zeedijk in loco op te nemen. Kloetillge. Alhier is bij den landbou wer D. Verdonk wonende op den Mon- nikendijk mond- en klauwzeer geconsta teerd bij het rundvee. Openbare vergadering van den Raad dezer gemeente, gehouden op 18 December. Aanwezig alle leden. Ingekomen zijn o.m. schrijven van dhr. J. Leijs waarin deze ontheffing verzoekt van zijn aanslag in het schoolgeld aangezien hij meent dat deze aanslag ten onrechte is geschied. De voorz. deelt mede dat er zeer waarschiju- een abuis is in de opgave van den Rijksontvanger. Dhr. Straub heeft vernomen dat soms armlastigen voorkomen op genoemd kohier, hij zou het aanbevelenswaardig vinden dergelijke personen van het kohier af te voeren. De voorz. merkt op, dat de ver ordening op de heffing van schoolgeld vaste lijnen aangeeft wa rnaar de aanslag geregeld wordt schrijven van de heeren M. F. Harinck en J. Felius dat ze hunne benoeming tot lid der Commissie tot Wering van School verzuim niet aannemen schrij ven van de heeren G. Houtekamer en A. Blok dat ze hun benoeming in bovengenoemde Commissie asnnemen en van den heer J. Oele Azn. dat hij zijn benoeming voorloopig aanneemt. Als gevolg hiervan wordt overgegaan tot benoeming van 2 leden der Commissie tot Wering van Scho l verzuim, na ge- honden stemming blijkt dat zijn benoemd J. Schouten (kantonnier) en A. Oele Jzn. De aanbeveling door B. en W. hiervoor luiddeJ. Schouten en C. Blomaard Fzn. en A. Oele Jzn. en K, Slager van den heer G. Houtekamer is be richt ontvangen dat hij de benoeming tot lid van de Commissie van Plaatselijk Toe zicht op het Lager Onderwijs niet aan neemt, aangezien hij van meening is dat in genoemde commissie geen onderwijzend personeel zitting moet hebben. De voorz. merkt op dat de wet op het L.O. zulks echter voorschrijft. ,D ieuaangaande hebben B. en W. een aanbeveling opgemaakt welke luidtJ. Wissekerke en I. van Houte. Na gehouden stemming bljjkt dat be noemd ie dhr. J. Wissekerke. In de begrooting 1925 worden eenige administratieve wijzigingen aangebracht. Thans komt aan de orde het voorstel van B. en W. om niet over ie gaan tot benoeming van een 6e leerkracht aan de Openbare Lagere School alhier voor reke ning der gemeente. In verband hiermee zijn ingekomen de volgende adressen 1. van de oudercommissie van de open bare lagere school te Kloetinge, waarin deze met den meesten aandrang verzoekt 6 leerkrachten aan de openbare school te behouden. 2. adhaesiebetuiging van bovengenoemd adres van de afdeeling Goes en Omstre ken van den Bond van Ned. Onderwijzers. 3. adhaesiebetuiging van de afdeeling Goes van het Ned. Onderwijzersgenoot schap. 4. adhaesiebetuiging van de Commissie van Toezicht, op het L. O. in deze ge meente. De voorz. deelt mee dat hjj in verband met deze zaak de openbare school ter dezsr plaatse heeft bezocht en dat hem is gebleken dat waren ingeschreven ongeveer 180 kinderen, terwijl slechts op school aanwezig waren ongeveer 150. Gezien dit getal meenen B. en W. dat 5 krachten aan deze school voldoende zal zijn. Ook de heer Inspecteur bij het L. O. te Goes was deze meening toegedaan ofschoon hij, gezien de indeeliag der school en der klassen noode dit advies gaf. Tevens deelt de voorz. mede dat z.i. het benoemen van een 6e leerkracht voor rekening der ge meente een gevaar zou kumen opleveren voor het bestendigen der genoemde school, aangezien ook ouders die hun kinderen Bijzonder Onderwijs doen genieten, zouden moeten bijdragen in de kosten van die overtollige leerkracht. De heer Hoog- straate vraagt hoe B. en W. denken de klassen in te richten wanneer geen 6e leerkracht zal worden benoemd, en of er in dit geval ook verbouwing der school noodig zal zijn. De voorz. deelt mede dat het Hoofd der School adviseerde om in dit geval de 4e en 5e klasse samen te voegen en dat geen verbouwing noodzake lijk zal zijn. Verder vraagt de heer Hoog- straate of één onderwijzeres de handwerk lessen kan geven, waarop de voorz. ant woordt dat ruim 10 uren per week hand werkles gegeven wordt en is hij van meening dat dit voor één onderwijzeres een drukke taak is. Dit is evenwel van latere zorg. ■ruwe huid?Gesprongen handen,Springende lippen. Dhr. Lenshoek zegt dat, waar de ge meente veel moet bijdragen aan het onder wijs buiten deze plaats, hij meent het onderwjjs ter plaatse op hoog peil te motten houden al kost het de gemeente ook geld. Dhr. Eversdijk betoogt wanneer men nu constateert dat 6 leerkrachten noodzakelijk zijn men bij eventueele vaca ture zou moeten overgaan tot het benoemen van een 2e leerkracht voor rekening der gemeente, daar de gemeente dan slechts voor 4 leerkrachten in aanmerking komt voor Rijksvergoeding. Dhr. Straub vraagt of de gemeente het wachtgeld van de door haar te benoemen 6e leerkracht, wanneer deze met ter tijd op wachtgeld zal gesteld worden, moet betalen. De voorz. antwoordt hierop dat naar zjjne meening zulks het geval zal zijn. Dhr. Trimpe zegt dat een groot aan tal leerlingen van Kloetinge geen gebruik maken van de O.L. School. Wanneer nu tot benoeming van een 6e leerkracht wordt overgegaan zullen dus ook de ouders dier kinderen in de kosten van die leerkracht moeten bijdragen. Dhr. Trimpe zegt dat indertijd hier ter plaatse gemakkelijk een Bijzondere School tot stand had kunnen komendoch daar het openbaar onder wijs geen te groote offers vorderde en gemakkelijk bijzonder onderwijs kon worden ontvangen in een naburige plaats, ,ijn geen pogingen aangewend die school te verkrijgen. Hij geeft de verzekering dat, wanneer de raad een 6e leerkracht mocht benoemen, er binnen afzienbaren tijd een christelijke school zal tot stand komen. Dit zal tot gevolg hebben dit het aantal leerlingen der o. 1. school sterk verminderen zal. Wat het adres der oudercommissie en de adhaesiebetuiginge daarvan betreft is dit z. i. allemaal brouwsel uit één ketel ter verduidelijking hiervan zegt bij on- laögs een persoon uit de ondercommissie te hebben gesproken over deze zaak en dat bleek dat deze er niet het minste van af wist. Ook zegt hij dat de lijsten van ingeschreven leerlingen der O. L. school steeds meer leerlingen bevatten dan er inderdaad op school gaan. De heer van Liere zegt dat hij het voorstel van B. en W. met leedwezen op de agenda heelt zien staan. Hij merkt verder op dat wanneer er niet werd overgegaan tot benoeming van een 6e leerkracht, de kinderen ten achter zouden zijn in vergelijking met andere scholen, in het bijzonder zouden deze de dupe zijn wanneer ze vanaf de O. L. school alhier Vak- en Middelbaar onderwijs zouden genieten. Hjj wil niet op zijn verantwoording nemen mede te werken tot verslechtering van het onderwijs in deze gemeente. Het voorstel van B. en W. wordt hierna in stemming gebracht en met 4 ^Eversdijk, Trimpe, Straub Sinke) tegen 3 (Lenshoek, Hoogstrate en van Liere) stemmeH aangenomen. Vervolgens wordt de pensioengrondslag van de onderwijzeres Mej. J. J. f vastgesteld op f 1490. Daarna komt aan de orde het voorstel van B. en W. om de rooiljjn voor de te bouwen woning van J. Hollestelle Czn aan den Moolweg vast te stellen op 10 Meter uit de as van genoemden weg. Met alg. stemmen wordt alzoo besloten. De voorz. zegt dat den heer K. Slager het vorige jaar een gratificatie is toegestaan van f 10 wegens het zich beschikbaar stellen als vervanger van den gemeente veldwachter. Dit jaar heeft Slager zich weder beschikbaar gesti-ld en zijn door hem meermalen politiediensten Lewezeo, waarom B. en W. voorstellen hem een gratificatie te verleenen van f 25. Alzoo met alg. st. besloten. Bij de rondvraag zegt de heer Straub dat de toestand van den weg achter de school zeer slecht is. Hij vraagt waarom deze weg slechts gedeeltelijk met macadam is bestrooid en waarom niet de geheels weg. De heer Eversdijk antwoordt hierop dat de gemeente niet de benoodigde ma cadam heeft kunnen krijgen. Ook de weg op het Marktveld dient beter onder houden te worden. De voorz. geeft toe dat de toestand achter de school niet in orde is, d ch geeft de verzekering dat pogingen worden aangewend dien toestand te verbeteren, wat betreft het Marktveld zijn bereids maatregelen getroffen die spoedig ten uitvoer zullen worden gebracht. De heer Lenshoek deelt mede dat het hem groot genoegen deed dat de heer Trimpe in de vorige Raadsvergadering, welke hjj niet kon bijwonen, zijn tevre denheid heeft betuigd over het optreleD van den Directeur van het gemeente gasbedrijf te Goes, inzake de gasver lichting. Hij voelt zich gedrongen te dezer plaatse ook hulde te brengen aan voornoemden Directtur voor de wijze waarop aandacht is geschonken aan de vermeende bezwaren, geuit in de voor laatste vergadering. Hierna sluiting. Rilland-Batll. Met ingang van 30 December a.s. is aan den heer P. A. van Boven, kantoorhouder P. en T. alhier, eervol ontslag verleend uit zijn functie, overeenkomstig zijn verzoek. Voor deze gemeente is dit een histo'isch feit. Zoo. lang ons heugt, reeds vóór de tegenwoor dige organisatie van den postdienst, is de besteldienst in handen geweest van opeen volgende geslachten der familie Van Boven. In latere jaren werd het hulpkantoor in gesteld. Op 1 Mei 1897 kwam de heer v. B. in functie als brievengaarder als opvolger van zijn grootvader. In 1905 werd de telefoon daaraan toegivoegd. In den loop der jaren werd het aantal be stellingen uitgebreid en had vermeerdering van personeel plaats. Naast de uitbreiding der gemeente mag dit zeer zeker worden toegeschreven aan het persoonlijk initia tief van den heer v. B„ die voor verbete ring van den dienst van het kantoor alles in het werk stelde. In verschillende pe rioden werd van de krachten van den heer v. B. veel gevergd, zoo o.a. in de dagen van den watersnood en ten tjjde van de mobilisatie, toen de dienst zich buitengewoon uitzette. Zelf droeg de heer v. B. veel bij in het belang der burgerij door een geri- felijk kantoor te doen bou wen in het c.ntrum der gemeente. Met hem zien we thans heengaan een voor- teffelijk ambtenaar, die zijn plicht nauw gezet vervulde en veel ten gerieve der burgers gedaan heeft. We wenschen hem alleszins het goede toe. En al gaat de heer v. B. met pensioen, wij twijfelen niet of hij zal ook verder het zijne tot den bloei der gemeente bijdragen en met name, nu hij meerderen tijd vrij krijgt, tot dit doel het Raadslidmaatschap aanwenden, dat door hem sinds eenige jaren met eere wordt bekleed. (Belangeloos ingezonden.) Kortgene. De Raad kwam Maandag avond in openbare zitting bijeen. Afwezig de heer Verburg. Tot leden der commis sie tot wering van schoolverzuim werden herbenoemd de heeren M. C. Maas, D. H. Jonk en H. J. Vogelaar. Een wijzi ging der verordening op de heffing van leges werd vastgesteld, waardoor voortaan ook gemeentelijke leges moet worden be taald voor jachtakten en we! 50 pet. van de in art. 15 der Jachtwet genoemde rechten zonder het zegelrecht. De belooning van de te benoemen schoonmaakster der U.L.O. school werd bepaald op f 150 per jaar. Driewegen. Herkozen tot ouderling der Ned. Herv. Kerk P. Koeman en tot diaken W. Machielse. Benoemd tot kos ter Joh. van Sabben. Biezelinge. Gekozen als ouderling in de Ned. Herv. Kerk alhier dhr. C. Lan een in de plaats van dhr. A. Braam, die bedankte. 's Heer Abtskerke. In de gehouden vergadering van Notabelen en Kerkeraad werd met algemeene stemmen herkozen als kerkvoogd dhr. J. Blok, aftredend Pres.-kerkvoogd. Hoedekenskerke. In de Donderdag gehouien algimeeie leden.ergadering van de landbouwvereeniging Onderlinge Hulp alhier werd de rekening en verantwoor ding van den enai'cmee-ti r gi edgekeurd in onlvang ad f 62570,86, in uitgaaf ad f 62237,13, dus met een goed slot van f383,73. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat in 1924 waren aangekocht 8393 balen kunstmeststoffen tot een ge zamenlijk bedrag van f 61010,28. Tot bestuurelid werd met op één na algemeene sten men herkozen de afire- dende voorzitter der vereeniging dhr. W. C. Groenewege. Het baalgeld door de afnemers van kunstmeststoffen over 1925 te betalen werd van f U, 15 op f 0,13 per baal terug gebracht. In de Donderdag gehouden ver» gadering van de vereeniging Het Groeae Kruis alhier, werd de rekening en ver- antr. oording van den penningmeester goedgekeurd in ontvang ad f 215,50 in uitgaaf ad f 208,33, dus met een batig saldo van f7,17. Uit het jaarverslag van de secretare»se bleek, dat het ledental van 125 tot 140 was toegenomen, en dal van het verple- gingsmateriaal een druk gebruik was ge maakt. In de vacamre als bestuurslid wegers vertrek van dr. C. Koek werd benoemd dhr. H. de Boer, arts alhier, terwijl dhr. 1. Groenewege als bes'uurslid werd her- beroemd. Op advies van dhr. H. de Boer weid besloten voor ongeveer f175 nieuw ver- plegiogsmater>aal aan te schaffen, Wömelcltnge. Donderdagavond is dhr. 8. alhier, komende uit de richting Goes, ter hoogte van de ti'euwe sluis onder deze gemeente, met zijn auto van den zeedijk gereden doordat hij eenige fietsrijdeis i'de passeeren. Genoemde S. kwam wonder boven wonder met den Bchrik vrij, Joch de auto werd nogal ernstig be schadigd. De werkman v. d. B. had dezen morgen het ongeluk bij het brikken lossen een steen op het hoofd te krijgen waar door hij ernstig werd verwond en zich oi,der h-elkundige behan leling moest „te len. Doordat hij het lossen van een .-eh p, geladen met materialen voor den 'utsbouw, eenig verschil ontstond, kreeg een der w< rklieih n P. U van 'n medearh i- der, zulk een slag of stomp in 't aange zicht, dat daardoor een bloedende woi.de oulstond en hij z,jn werkzaamheden met kou hervatten. 25 December 8 uurSoirée Dansante 26 December 2 uurThé Dansante Om 8 uur aanvang van het groote Muziek van het Tzigane Jasz Band Orkest. STADS-NIEUWS. Pluimveetentoonstelling. De voorbereidende werkzaamheden der groote Nationale Tentoonstelling van Pluimvee enz. op 24 en 26 Dec. a.s. te Goes naderen haar voltooiing. Van zeer vooraanstaande fokkers en liefhebbers uit alle deelen des landB zijn prima diereu voor deze Tentoonstelling ingeschreven, tot een getal van meer dan 750 zoodat wel mag worden verwacht, dat er vele mooie dieren zullen mede dingen naar de vele schitterende prijzen welke worden uitgeloofd. Ook het Duivenpark van Pleines' Zeep fabrieken te den Doldcr zal met een zeer mooie en groote collectie sierduiven ver tegenwoordigd zjjn. De Eereprjjzeu zijn voor een gedeelte te bezichtigen in de Etalage van Mag. de Ster 's Heer Hendrikskinderenstraat. Doopsgezinds Gemeente. Zondag 21 December, 's avonds te half acht, d». J. Koekebakker. Herdenking zijner 25-jarige ambts vervulling. R ijkswaterstaat. Bij Kon. besluit is aan L. J. Blanken bijl, te Goes, op zijn verzoek, met ingang van 1 Januari, eervol ontslag verleend als technisch-ambtenaar van den Rijks waterstaat. Bevolking. Gedurende de le helft der maand December 1924. Ingekomen H. ten Bokkel Huinink, ingenieur van Numansdorp, Ooslsingel 94 A. M. Wit kam, verpleegster van Amsterdam, Ganze- poortstraat 3 H. Linlveld, winkelier van Vlissingen, Koningstraat 9 C. Ruster, koopman van Utrecht, St. Jacobstraat 30 G. Milhous, handelsreiziger,van Rotterdam,

Goessche Courant | 1924 | | pagina 2