N\ 1M. Zaterdag 20 December 1924. ill6 Jaargang. Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. NIEUWJAARSWENSEN Kaf onder het koren. FEUILLETON Als ik koning was! Eene week van macht. Uitgave Naam!. Venn. „Goesche Courant'* De meest gevoelige huid laat zich volstrekt Pijnloos Scheren, öoor de baard- oppervlakte vóór het inzeepen éérst in te wrijven met een weinig PUROL SLAPELOOZE NACHTEN Maarmann. Hoestsiropen voor Kinderen Zie de KERST-ETALAGES 's-Heer Hendriksk.-straat Kloosterhdtlsem ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes [2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Ver=chijn!Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. De adverteerders gelieven er rekening mede te willen houden, dat vanwege de Kerstdagen ZATERDAG 27 DECEMBER GEEN COURANT ZAL VERSCHIJNEN Advertentiën voor het Kerstnummer in te zenden vóór Woensdag 24 De cember a s. ZIJ, die zich met ingang van 1 Januari 1925 op ons blad abonneeren, ontvangen de tol dien datum verschijnende nummers GRATIS. in het Nieuwjaarsnummer worden, zooals gebruikelijk is, bij voor uitbetaling geplaatst tegen 75 cent, voor hoogstens 6 regels Opgaven worden zoo spoedig mogelijk ingewacht, doch uiterlijk MAANDAG 29 DECEMBER, vóór des middags 12 uur. DE ADMINISTRATIE. (Nadruk verboden.) Het ia verwonderlijk, hoeveel men vaak uit de kleine, eenvoudige dingen van 't leven kan leeren. De grootste geleerde staat soms I eschaamd voor een boer, wiens instinctieve levenspractijk hoogste wijsheid verraadt* De waarde der wetenschap is maar al te vee! overschat. Zeer zekor is zij onmisbaar, maar het blijft de vraag, wat haar eigen lijke bestemming is. Geeft zij inderdaad voorlichtingwijst zij den weg Of is zij tenslotte niets anders dan de bureaucra tische ambtenaar, aie achter de verschijn selen aanloopt, om deze te constateeren, te rubriceeren en in statistische tabellen te verwerken Het heeft wel eeis dezen schijn. Zoo tref mij kort geleden een bericht in de bladen, waarin verteld wordt van een professor, die een onderzoek ingesteld had naar het vraagstuk der r gen wormen. In eeii of ander onbeschaafd land, ik ben vergelen of het Tartarije was dan wel een eiland in onzen Iniischen archipel, pleegt de bevolking tegen een bepaalde kwaal regenwormen als geneesmiddel te gebruiken. Regenwormen Welk een bijgeloof, welk een kwakzalverij, welk ten tooverkunste- narij schuilt hier achter Toch nietde professor onderzocht de scheiktndige samenstelling van den regen worm, en daar vond hij, tot zyn verras sing, een zelfstandigheid, die de moderne «rtsenijbereidkuiide tegen dezelfde kwaal voorschrijft Hoe kwamen die ongeletterde inboor- Besteedt steeds Uw geld op de juiste manier. Onze Portwijnen zijn bijzonder fijn van smaak en zeer concurreerend van prijs. Waarom heeft U ze nog niet geproefd Fa. J. A, L. G. Witte, Goes. 89 OF NAAR HET ENGELSCH door Justin Huntly Mc. Carthy. De woorden des koning» goten als 't ware een stroom ijskoud water orer Vil lon'» trotsche verwachtingen. Het wa» hem, alsof hem plotseling een blinddoek van de oogen werd getrokken en hij nug»heel verblind in het volle zonnelicht stond. Natuurlijk. Hij was immers niet de graaf van Montcorbier, hij was immers Diet de grootconnétable van Frankrijk, hij was ten slotte slechts een verkleede .bedelaar, die het hart der dame onder een valsche vlag had veroverd. Gedurende deze zeven heer en Klcemvens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf ADVERTENTIEN. van 15 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f2,40. Bewijsnummers 5 cent. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. lingeu aan de wetenschap, dat deze stof lie'pt tegen die ziekte en dat men haar in den ngenwoim vinden kan? Js! hoe zijn onze onge'etterde voorouders er toe ge komen <!en dagelijkschen masltijd zóó samen te stellen, dat, de bestanddeel-n daarvan kloppen met de hoeveelheid kool- hy iraten, ei.vit, vet en vitaminen, die de moderne gezondheidsleer voorschrijft „'t Leven alleen is de school van he* leven", zingt de Leekedichler, die moest bekennen «Niet in He scholen, neen, heb ik ge vonden, En van ge'eerdeD, och, weinig geleerd," Dit gedicht schoot mij onmiddellijk in de gedachte, toen ik dezer dagen ren pro bleem, waarover theologen en philosophen bibliotheken vol hebben geschreven, zonder tot een bevredigende oplossing te komen, vond opgehelderd in een handboekje voor den.kippemiefhebber. Waarom ia het kwaad in de wereld Waarom hebben wjj allen zou'n strijd te voeren, om ons kostje te verdienen om met onszelf en onze omgeving op goeden voet te blijven; om ons de verkeerde nel gingea van 't lijf te houden en het peil te bereiken, dat gewetens- en geestesbe- hoefte ons stelt Als er een OpperwezeD is, of een Redelijke Wet in de Natuur of hoe men het naar gelang v.n zijn gods dienstig of ongodsdienstig standpunt wil noemen, w.aroin heeft dan die Hoogere Macht ons niet terstond al wat wij noodig hebben, ter beschikking gesteld Het zou toch veel praktischer zijn, en oordeelkun diger ook, zoo wij ons normale leven en onze normale maatschappij en onze nor male geesteshouding waarvoor wij nu ons ïoo tot bloedens toe moeten aftobben, kant en klaar opgediend kregen. Wat een energie gaat verloren met al dat streven en strijden met en tegen elkaarwat een krachtsverspilling heeft de omslachtige wijze, warrop wij thans ons stoffelijk en geestelijk brood moeten verdienen, teL gevolge De mensch wil soms wijzer zijn dan ds natuur. Als bezitter van een bescheiden toom kippen placht ik deze diertjes eiken morgen te voederen op de wijze, die mij voor de hand liggend leek. Ik strooide namelijk wat graan onder hun onmiddel lijk bereik, dat ze in een oogwenk ver orberden. Dan doken zij weer weg in hun veeren en ik hervatte mijn taak aan de schrijftafel. Zoo, dacht ik, is alles het gauwst en het gemakkelijkst geregeld. Maar nu heb ik een handboekje voor den kippen liefhebber gekocht, en het eerste wat ik daarin vond, was de vermaning, dat ik het bij mijn voedering heelemaal verkeerd had gedaan. Als ge uw kippen voedert, aldus de deskundige van het boekje, moet ge er vooral op letten, het graan niet zoo maar zonder meer op den grond te strooien. Gij moet dit onder een flinke hoeveelheid kaf vermengen, en dit mengsel even door den grond hsrken. Want Let is van groot belang, de hoen ders aan het werk te houden. Ik ben nog nooil zoo blij met mijn kippén geweest, als toen zij mij aanleiding werden tot het vinden van deze uitspraak. Wat theologen en philosophen niet konden oplossen, dat maakte deze kippenfokker mij duidelijk. Want toen ik zijn raad op volgde er. de diertjes daar zoo tierig aan 't schrapen en scharrelen zag om onder aarde en kaf hun graantje vandaan te pikken, begreep ik, dat een wijze bestie ring ook ons, menschen, ons stoffelijk en geestelijk koren slechts gunt, als wij het onder arbeid en strijd kunnen opsporen. Waarom de goede dingen des levens lijke dagen was die gedachte niet eene enkele maal bij hem opgekomen. Zijn ge- heele wezen, zijne gansche ziel waren zoo opgegaan in de rol, die hij speelde, had den zich zoozeer daarin verdiept, dat hij geheel was vergeten, dat hij maar eene rol speelde hij had zelf gemeend, dat deze droom van eene week duurzaam zoude zijn. Nu kwam hij weer tot zich zelf en wist, wat hij gedaan had en wat hij nog moest doen. Eene heerlijke comedie vond een plot seling tragisch einde. Een diepen zucht slakend wendde hij zich tot den koning: „Bedrieger leugen," herhaalde hij. „Majesteit, uwe woorden verjagen mij uit mijn gedroomd paradijs. Mijn leven mag verbeurd zijn, wanneer het mij mislukt, maar ik zal het masker afwerpen, en de leugen uit mijn hart rakken." „Geheel zooals gij wilt. Winnen of hangen het is mij geheel hetzelfde." Daarmee wendde hij zich af. Katharina was ondertussehen de trap afgekomen en ging nu over het grasperk op haar held zoo tusschen het kwaad zijn doorg barkt, dat wij ze zonder inspanning niet opmer ken Omdat het niet alleen voor hoen» ders, maar in sterker mate nog voor booger bewerktuigde schepselen, van groot belang is, ze aan het werk te houden. veroorzcakt door een kwellenden, ver moeienden hoest, met een gevoel als zat de luchtpijp of de keel vol stof, kunnen verholpen worden door hut gebruik van VICTO BORSTSIROOP. Probeer eens een flacon GEMEENTERAAD. VAN GOES. BUITENLAND. Toestanden in China. Uit China komen den laatsten tijd be richten, welke er op wjjzen dat de ver warring aldaar nog toeneemt. De lijfgarde van den ex-president Tsao Koe» is naar uit Peking wordt ge meld - aldaar vermoord op het trappen- terras van den Tempel des Hemels. Een broer van Tsao Koen, die zich op stiaat had gewaagd, werd neergeschoten. Deze moorden worden toegeschreven aan hand langers van den christen-generaal Feng, dr. Soen Jat-Sen en den Russischen gezant Karakhan, die er op uit zijn te verhin deren, dat de thans overwonnen regeering (van president Tsao Koen) oppositie voeren zal. Naar men zegt worden zoowel het leger van Feng als dr, Soen Jat Sen gefinan cierd door de bolsjewiki. Vermogende lieden uit de omgeviug van den ex president worden gedwongen geld te verstrekken. Daarna worden zij of terecht gesteld of krijgen zij vergunning zelfmoord te plegen. De ex president Tsao-Koen zelf is klaar blijkelijk lijdende aan een maagziekte, hetgeen wel zal beteekénen, dat hij ver giftigd is. De jongste ex.keizet' is in veiligheid in een der gebouwen, die tot het Japansche gezantschap behooren. Engeland en de protectie. De blngelsche eerste minister Baldwin heeft een wetsontwerp aangekondigd, ten einde de producten van eigen land en der dominions (overzecsche gewesten) een voorsprong boven de buitenlandsche te verschaffen op de Blngelsche markt. Voor iedere industrie die bescherming verlangt, zal moeten blijken, dat er buitengewone concurrentie bestaat concurrentie, veroorzaakt door gedepreci- eerde valuta's, door uitvoer premies of subsidies of door lager loonen en langer arbeidstijd in andere landeD. Ook zal de regeering zich de vraag stellen, wat er ten opzichte van vleesch en fruit moet gebeuren. Deze artikelen kan de regeering niet belasten, doch Baldwin hoopt op andere wijze de eigen producten te kunnen beschermen. Tegen den Duitschen massa-moordenaar Haarmann is de doodstraf geëischt. Mfjnhardt's Borsthoningsiroop f 0,60 Mfjnhardt's Thfjmsiroop. f 0,75 Anga-siroop (ook bij Kinkhoest) f 1,75 Bij Apothekers en Drogisten. toe, die, als door den bliksem getroffen, roerloos was blijven staan. In hare hand droeg zij eene roode zijden sjerp met gou den franjes, die wierp zij hem nn over den schouder, terwijl zij zeide„Neem deze sjerp benevens mijne wenschen en gebeden met n mede. Daarmee schenk ik u ook hart en hand. De gelofte mijner liefde en trouw zal u in den strijd ver gezellen." Eindelijk vond hij weer woorden en antwoordde: „Houd op! Spreek geen woord meer, eer gij mij kent 1" Met groote, verwonderde oogen zag zij tot hem op: „Ken ik u dan niet?" Villon bracht zijn gezicht dicht bij het hare„Zie mij aan," zëide hij „zie mij goed aan 1 Herinnert niets in mijne trek ken u aan vroegere urenMet een he- melschen lach antwoordde zij „Aan ge lukkige uren in den rozentuin." In koortsachtige opgewondenheid ver volgde hij„Neen, neen Aan een don keren nacht, eene leelijke kroeg, eene goed vermomde vrouw, aan een gemeenen kerel, Donderdagavond vergaderde de gemeen» teraad onder voorzitterschap van burge meester Hajenius. Afwezig is de hetr van Bommel v. Vloter, met kennisgeving van ongesteldheid. Ingekomen is alleen een dankbetuiging van bet gemeentepersoneel voor het besluit lot intrekking van de salarisverlaging. Dit woidt voor kennisgeving aange nomen. Hinder wetvereeniging. Te voorz. deelt mede dat het bureau der ver. van Ned. Gemeenten, van welke ver. de gemeente lid is, ook inlich tingen i.z. de hinderwet geeft. In verband hiermede nemen B. en W. hnn vcorstel terug. Hiertegen zijn geen bezwaren. IN DE Verbouwing vak.chool voor meisjes. De voorz. deelt mede dat B. en W. geen bezwaar hebben tegen het door de fin. commissie voorgestelde hypothecaire verband. Dhr. Labrijn licht dit voorstel nadar toe. De toezeggingen van het Rijk kunnen ook wel eens broos zijn. Men moet de zeker heid, die men kan verkrijgen, trachten te verkrijgen. Het Dag. bestuur der Ambachtsschool heeft niet het minste bezwaar. Het is geen vetbouwing maar nieuw- bonw, zoodat we deze voorwaarden zeker kunnen stellen. Dhs. v. Poelgeest is ook van meening, dat het hier een nienw gebouw betreft, waarvan de stichting niet iu verband staat met het huurcontract. De ver. mag echter geen hypotheek sluiten, omdat nog een oude leening eerst moet worden afgelost. Spr. vindt het wel jammer dat het niet kan. Dhr. De Looff zegt dat wat dhr. v. Poelgeest zegt juist is. Dhr. Goedblosd weet niet of we de volle f 25000 kunnen krjjgen. Toeh geeft het hypothecair verband wei eenigen waar borg; tot f 25000 maximaal. Het Dag. Bestuur heeft niet over een leening ge sproken. Dhr. Labrijn meent dat de minister v. Onderwjjs die bepaling gemaakt heeft en wel zal zwichten in dit geval. Dhr. v. Poelgeest zegt dat in 1903 de leening is aangegaan. Dhr. Goedbloed zegt dat wanneer de leening is zfgelost de gemeente van 2- hypotheekhoudster eerste wordt. Dhr v. Poelgeest meent dat het niet zoo eenvoudig is. Dhr. De iMoff zegt dat het hier een aanbouw aan een gemeente-gebouw be treft. Spr. acht het vakonderwijs nog wel zoo belangrijk als het bewaarscboolonder- wijs. Sp». raadt aanneming van het voor stel van B. en W. aan. Dhr. Vienings meent dat men niet langer kan wachten. l)hr. v. d. Bout zegt dat dhr. v. Poel geest gelijk heeft dat de ver. de Am bachtsschool niet kon leenen, voor de oude leening was afgelost. Het gaat hier echter om een hypotheek. Er is haast bij, daar tegen 15 Jan. de keuken in het die half dronken, half beneveld bij het venster sluimerde, san een verzoek en eene belofte, aan een troep twistzoekers en aan een strijd, een tweegevecht in de duister nis met degens en lantaarns, aan een van de galerij naar beneden geworpen lint..." Met ontzetting in den starenden blik, week Katharina terug. Steunend zonk Villon op de knieën voor haar neer. „Hisr is He strik, dien gij mij in den „Dennenappel" hebt toegeworpen Heb medelijden! Ik ben Francois Villon!" René van Montigny stiet een kreet uit, „Ik zou je nooit hebben herkend Je bent merkwaardig veranderd Maar Guy Tabsrie verklaarde„En toch is het nog het lieve oude gezicht." In doodelijke wanhoop had Katharina dit tooneel aanschouwd. Nu vroeg zij den koning: „Majesteit, majesteit, is dat waar?" Lodewijk, die met onverdeeld genoegen de zaken aanzag, antwoordde luchtig „Natuurlijk, schoone dame1" Met fonkelende oogen en sidderende handen naderde Katharina weer de plaats. gasthuis is opgezegd. De oode schuld der Ambachtsschool is op enkele dui zenden afgelost. Spr. is voor het voorstel Goedbloed. Dhr. v. Poelgeest zou het restant van de leening door de gemeente willen doen overnemen. Dan is de zaak voor eikaar. Dhr. V. d. Bout wil informeeleu "f daartegen geen bezwaar bestaat. B. en W. gaan hiermee accoord. Aldus wordt het voorstel z.h.s. aange nomen. De venijnige steken van Spit in den TUg overvallen U onverwachts. Grijp dadelijk naar Akker's Kloosterbalsem, welke tot diep in de weefsels doordringt, de pijn stilt, ophoopende ziektestoffen doet verdwijnen, snel en grondig geneest. verdrijft de pijn Onbewoonbaar verklaarde woningen. Dhr. vienings zou den ontruimingster mijn tot 12 maanden willen verlengen. Waar moeten de mensehen heen? De voorz.Dat kan niet. Echter is de t°rmijn van 6 maanden later wel voor verlenging vatbaar. Dhr. Vienings wijst nog op de lage hunr van verschillende woningen. Dhr. v. Poelgeest heeft in het voorstel iets gemist. Er is '10 jaar stagnatie in het onbewoonbaar verklaren geweest. Waar om Meent de Gezondheidscommissie thans dat de fin. toestand der gemeente zoo gunstig is Dhr. Stieger zegt als secr. der Gezond- heidscomm. dat niettegenstaande er de laatste jaren veel gebouwd is, toch de bestaande krotten niet zijn vervallen. De Gezondheidsoomm. meende de zaak nu flink te moeten aanpakken, daar er thans geen woningnood meer is. Dhr. v. d. Bout zegt dat reeds vroeger onbewoonbaar verklaarde woningen weer bewoond werden en de bordjes verbrand. Er zijn er die nn voor de tweede maal onbewoonbaar zijn verklaard. Dhr. Orw.g had wel gewild dat de Gezondheidscomm. nog 25 woningen meer had afgekeurd. In de oude stad is de toe stand nog zeer erg. Wat betreft het weer oplappen van vier woningen voor kleine gezinnen vraagt spr. hoe dit te regelen is. Als er nu groote gezinnen in zijn, moeten die er dan uit Spr. zou die vier wonin gen ook onbewoonbaar willen verklaren. De voorz. haalt de bepalingen der wo ningwet aan. Dhr. Stieger geeft toe dat er nog we. 20 ik 30 bij hadden gekund. Wanneer blijkt, dat deze woningen na 6 maanden ontruimd zijn, dan zal de gezondheids comm. wel met een nieuwe prrtie komen. De huren zijn f 1,25 tot f 2,en de menschen kunnen niet meer betalen. Dhr. Orucq vraagt of het niet mogelijk is om voor deze menschen noodwoningen te bonwen, bij wijze van overgangswoning. Dhr. Vienings steunt dit wanneer blijkt dat de menschen over een halt jaar nog geen ander onderdak hebben kunnen vin den. Hij wil dan semi-permaneute wo ningen, Dit zal nader door B. en W. onder oogen worden gezien. Dhr. Buys vraagt de zekerheid dat inderdaad kleine gezinnen de 4 woningen, waar Villon Btond „Erbarmelijke verrader, wearom hebt gij dat leugenachtige leven geleid Wanhopig stamelde Villon„Ik heb u bemind Nu ontvlamde Katharina's toorn in hevige mate. „Onteer dat zoete woord nietIk haat a Is het mogelijk, dat het gelaat, het welk ik leerde beminnen, znlk een erbar melijk hart tot masker dient Toen nu Villon in wanhopigen angst op haar toetrad, sloeg zij in ontembare woede met beide handen naar hem en trof hem op de borst. Deemoedig bnkte Villon zich onder den slag, terwijl zij hem toebeet„Je hebt mijn hart gestolen als een dief, je hebt mijn trots gekruisigd. Ik haat je 1 Ga terug naar het uilschot, maar de heffe des volks, verberg je in je kroegen en vergeet, wat ik nimmer meer kan vergeten dat ooit zulk een ellendig schepsel als jij zich in mijn nabijheid heeft gewaagd I" (Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1924 | | pagina 1