21 Olmen Openbare Verkooping 2 D 13 K, een perceel wisschen- bosch en uitweg, een partij Brandhout. Doopsgezinde Gemeente. Bij inschrijving te koop Ik ontmoette de ouders van dezen jon gen, din evenals ik, zwervers waren, in een herberg te Krabbendijke (Zeeland). We begonnen als vanzelf over het zoontje van de nieuwe kennissen te praten, dat toen (het is nu wel bijna 15 jaar geleden), slechts 5 maanden oud was. Daar ons huwelijk kinderloos gebleven was, en ik in mjjn bedrijf heel goed een jonge kracht gebruiken kon, stelde ik den anderen man voor, dat li ij zijn zoontje aan mij zou afstaan, dan zou ik verder voor de op voeding van den kleine zorg dragen. Na wat over en wee praten, was de zaak in orde. Ik kreeg de kleine en gaf daarvoor in ruil42 stuivers en een halve flesch llollandsche jenever. Maar dat is nog nie.t alles 1 Na inge wonnen informaties is gebleken, dat de moeder van 't schaap, die zich met hand en tand tegen het besluit van haar man verzette, spoedig daarop, wanhopig over het verlies van haar kindje, ernstig ziek werd eu totaal zinneloos, in een krank zinnigengesticht is opgesloten, waar ze is gestorven. En de ellendeling, die zijn kind voor een appel en een ei aan ien vreemdeling verkwansflde, leeft ergens te Antwerpen, als zieltje zonder zorg tevreden met zich zelf en met de wereld, zonder zich om het lot van zijn eigen zoon te bekom meren. Een blijde boodschap. De arbeider K. kreeg een langen brief van de Inspectie der Rijks-directe Belas tingen, waarin hem werd medegedeeld, dat door een verkeerde aanslag, het door K. te veel betaalde bedrag, heizij ineens of in termijnen zou worden terugbetaald, Vol verwachting spoedde de gelukkige zich naar het kantoor vaD den rijksont vanger, waar hem inééns het bedrag werd terugbetaald, zijnde... één cent. (Volk.) Arrestaties. De Telg. meldter bestaat bijzondere belangstelling voor de twee arrestaties betreffende den dubbelen moord te Cn- lemborg, die geheel buiten den commis saris van politie aldaar om zijn gegaan. Men had juist plannen gemaakt om op 23 Dec. a.8. den verjaardag van den moord een demonstratie te houden. De aangehouden v. O. is een schoon zoon van C., die kort na het ontdekken van de gruweldaad door de politie werd aangehouden. Tusschen de machine. Woensdagmiddag is de 31-jar'ge arbei der 0. T. uit Elten Leur bij de coüp. beetworlelsnikerfab iek te Zevenbergen bij het schoonmaken van een bietengrijper lusschm de tangen bekneld geraakt. Hij werd, inwendig ernstig gekneusd naar het. ziekenhuis te Breda gebracht, waar hij Donderdag is overleden, De man laat een vrouw met 3 kinderen achter. Op de W. C. In den sneltrein, die te 1.25 om. uit Amsterdam te Utrecht arriveert, had zich, even vóór dit station weid bereikt dezer dagen een passagier der derde klasse in de retirade afgezonderd. Doch toen de trein te Utrecht stilhield, kon de passa gier de W. O. niet verlaten, aangezien de deur vail die inrichting naar het compartiment zéé in het slot was gevallen, dat zij niet meer te openen bleek. De opgesloten reiziger bonsde met alle kracht tegen de wanden, waarop conducteurs met treins'eutels probeerden de retirade, open te maken, maar zonder snccea het slot, was blijkbaar defect geraakt en de deur bleef hardnekkig gesloten. De trein, die door moest naar Arnhem was niet langer op te honden en de g< vangen zittende passagier schreeuwde van binnen naar builen, dat bij in Utrecht wezen moest en aldus kon men hem moeilijk meene men naar Arnhem. Toen werd maar ra dicaal tpgetrelen de ruit van de W. C. werd ingeslagen en door de venster opening wrong de reiziger zich naar buitenom het hem gemakkelijker te maken er oit te komen zoo'n klim partij valt nog niet mee werd eeD postwagentje onder de opening gereden, waar de paasag'er eindelijk op terecht kwam, dankbaar, dat men hem verlost had. Op het perron natuurlijk de noodige belangstelling. Dat is b grijpelijk 1 Met een revolver naar school. Op de Jongensschool der Broederge meente te Zeist heeft, naar het „U. D." meldt, een jongen van de zevende klasse kans gezien een revolver binnen het schoolgebouw te smokkelen. Tijdens de ochtendpauzc ondfcr de les heeft hij on opgemerkt, spelenderwijs de revolver in de klas afgeschoten met het gevolg dat dc scholier C. ernstig in den arm gewond werd. 't Spreekt van zelf dat de heele school in rep en roer was. De getroffen jongen werd direct door den onderwijzer verbonden. Opneming in het ziekenhuis te Utrecht, waar de kogel uit den arm zal worden verwijderd, werd door den ge neesheer noodzakelijk geacht. SCHOOL EN KERK. Kerkvisitatoren. In het college van kerkvisitatoren in Zeeland zijn twee vacatures ontsiaan door het bedanken van de heeren P. Landsman te Vlissingen en A. D. F. van der Wart te Goes (eerstgenoemde wegens drukke ambtswerkzaamheden laatstgenoemde om andere redenen). Thans treden op hunne secundi, de heeren A. G. van Willenswaard, pred te Souburg en J. H. C. Kamsteeg, pred. te 's H Hendrikskinderen. Een parabel. In der Evangelische Schulfreund komt een parabel voor, die, vrij vertaald, hier Ier overdenking wordt aangeboden „Op den oord'elsdag trad een dergenen, die waren opgestaan, zonder eenige aar zeling toe op den Heere, niet trotseh, niet driest, niet onverschillig, volstrekt niet, maar in vaste overtuiging, dat de Rechter een viijspiekend vonnis zou doen hooren. De "Heere echter vroeg met ernstigen blik Wie zijt gij ToeB klonk verschrikt ten antwoord Maar Heere, kent Gij mij dan niet? Neen, sprak de Heere, ik ken u niet. Maar is het U dan niet bekend, wat ik tijdens mijn aardsche leven gedaan heb Des Maandags bezocht ik het naai- kransje, des Dinsdags maakte ik me druk met de zuigelingenveizorging, des Woens dags hielp ik in de Volkskeuken, des Donderdags woonde ik de vergadering van de Zendingsvereeniging bij, des Vrijdags gaf ik mijn tijd voor den arbeid onder de verwaarloosden, des Zaterdags bezocht ik het Christelijk leeskransje en den Zon dag besteedde ik aan het evangelisatie werk onder de rijpere jeugd. Het laatste werd nog eens snikkend herhaald, en dan klonk de vraag: Maar Heere weet Gij dan daarvan niets Toen sprak de Heere Ziel, zoo dikwijls ik o een bezoek wilde brengeD, om tot u te spreken waart gij altjjd van huis 1 Zonden niet velen van onzen tijd met hetgeen in deze parabel gezegd en bedoeld wordt, hun winst kunnen doen BUITENLANDSCH NIEUWS. De kabinetscrisis in D.dlschand. De Duitsche regeering (rijkskanselier Marx) is afgetreden. In goed ingelichte kringen verzekert men, dat Ebert,, zoo het nóch een verte genwoordiger van de Doitsche Volks partij, nóch iemand van het Centrum zou gelukken een kabinet bijeen te krij gen, zich zal wenden tot graaf Lerchen- feld, den vroegeren Beierschen premier, die tot de Beiersche Volkspartij behoort. Voor het geval alle pogingen mislukken, zrn Ebert in het uiterste geval iemand, die buiten de partijen staat, opdragen een kabinet te vormen. INGEZONDEN STUKKEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Goes, 15 Dec. 1924. Mijnheer de Redacteur. Met niet weinig verbazing namen wij kennis van het, onder de rubriek „Plaat selijk Nieuws" in Uw blad opgenomen uittreksel van een brief, door den Cbr. Besturenbond aan ons gericht. Waar wij een poging deden aan het zeer dikwijls geuite verlangen naar een ziekenfonds, tegemoet te komen, hadden wjj geen kritiek verwacht zonder vooraf gegaan mondeling of schriftelijk overleg, Indien er eerst besprekingen hadden plaals gevonden, zouden onze tarieven, die bij vol doende deelname steeds nog voor wijziging vatbaar zijn, niet met die van Middelburg "i vergeleken. Immers in Middelburg telt een fonds uit den aard der zaak een grooter aaBtal leien, wat grootere reser ves geeft en bovendien vindt men daar onder meer de voor een fonds zeer voor- deelige instelling van een gemeente-chi rurg, die alle 3de klasse- (dus ook alle fonds-) patiënten zonder extra-kosten voor het fonds, opereert. Dat hierdoor bij on geveer gelijke tarieven in Middelburg meer geboden kan worden dan hier, is begrij pelijk. Mochten onze pogingen tot het vormen van een fonds mislukken, dan mogen onze critici zich zelf eens stellen voorde moei- ijkheden, die aan het oprichten van een fonds verbonden zijn. Zoolang zij echter aan onze „bons fide" bedoelingen twijfe- lsn, kunnen wij niet met hen in discus sie treden. DE GOESCHE MEDICI. LAATSTE EN TELEGRAFISCHE BERICHTEN. Adviezen der fin- commissie- GOES De fin. commissie adviseert tot goedkeuring van het voorstel van B. en "T i.z. de verbouwing Vakschool voor W Meisjes, mits de ver. de Ambacht school aan de gemeente verleent het recht van hypotheek op hare onroerende goederen, tot zekerheid van de op haar jegens de gemeente rustende verplichtingen, tot een maximum van f 25000. Met de overige voorstellen gaat de comm. accoord. Zomertijd. DEN HAAG. Verschenen is het rapport der lijdcommissie met een afzonderlijk minderheidsrapport. De meerderheid advi seert combinatie van den West Europee- schen tijd met den zomertijd. Voorgesteld wordt dat gedurende de wintermaanden den West-finropeeschen, gedurende de zomermaanden den midden- Europeescheu tijd zal gelden, die een uur vervroeging beteekent. Met België, Engeland en Frankrijk zal een regeling getroffen moeten worden tot gezamenlijke latere datum van invoering, b.v. 3e of 4e Zaterdag in April. L)e minderheid adviseert tot terugkeer naar den middelbaren tijd van Amsterdam. Vervoercommissic. DEN HAAG. Verschenen is het ver slag van de Staatscommissie voor bevor dering van vervoer op de spoorwegen, enz. Voor een algemeene verlagiüg der tarieven acht de comm. den lijd eerst gekomen als het tekort verdwenen is. Wat het autoverkeer betreft, dient de overheid vergunning te geven, waarbij het algemeen belang den doorslag geven moet, zonder nochtans de iramwegen boven het autoverkeer te stellen. Voor gesteld wordt het heffen eeaer wegen belasting in verhouding tot de zwaarte tot verbetering der wegen. De Brusselsche Bank- Het gerechtshof in Den Haag heeft heden recht gewezen in de zaak U. W.en W.P.v.P., handelsagenten, respectievelijk wonende te Schoten en te Middelburg, directeuren van het bijkantoor Brusselsche Bank te Middelburg. Eerstgenoemde beklaagde was door de Middelburgsche rechtbank wegens oplich ting en verduistering veroordeeld tot 2 jaar en 6 maanden gevangenisstraf, met aftrek van de preventieve hechtenis, Ier wijl de tweede beklaagde van alle hem ten laste gelegde feiten werd vrijgespro ken. Het gerechtshof heeft thans beide beklaagden vrijgesproken. TELEGRAF. WEERBERICHT naar waarnemingen verricht in den morgen van 17 December medegedeeld door het Koninklijk Nederlandsch Meteorologisch Instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand 771.3 te Zu rich. Laagste barometerstand 739.7 te Reykjavik. Verwachting tot den avond van 18 dezerZwakke tot matige, later toene mende zuidelijke tot zuidwestelijke wind, nevelig tot zwaarbewolkt, weiuig of geen regen, iets zachter. BURGERLIJKE STAND VAN GOES. Ondertrouwd: Jan Tollenaar, jm., jr., te Middelburg en Cornelia Bartelse, jd,, 27 jaar. Overleden Adriana Tannetje van den Berg, 5 jr., d.v. Jan Jacobus van den Berg en Maatje de Waal. WATERGETIJEN VOOR WEMELDINGE. (Die voor Ierseke vallen ongeveer 5 minuten later en voor Hansweert ruim een half uur vroeger.) Dagen. 18 Dei. 19 20 21 22 23 24 Hoogwater. Laagwater Vrm. Nam Vrm. Nam. 7.10 7.38 0.24 0.57 7.59 8.34 1.10 1.47 8.56 9.37 2.13 2.53 10.03 10 46 3.26 4,02 11.16 4.39 5.15 0.28 5.50 6,19 1.01 1.20 6.49 7.09 AFLOOP AANBESTEDINGEN VERPACHTINGEN EN VERKOOPINGEN. Utrecht. Aan het hoofdadministratie gebouw der Nederlandsche Spoorwegen is voor rekening van de spoorwegmaat schappij Znid-Beveland aanbesteed bestek no. 1462 (SS), het maken van grond- en kunstwerken, het leggen van sporen en wissels en het uitvoeren van andere werken, ten behoeve van de tramlijnen: 1, 's Heer ArendskerkeBorsselenGoes, GoesWolphaartsdijksche Veer, 3, GoesWemeldinge. Raming perceel 1 f 580,000, 2 f568.000, 3 f522,000, in issa f 1,670,000. Ingekomen 33 biljettenlaagste in- schrijfster in massa v. Heurne en Volkers Aannemings Mij. in Den Haag, met f 1,561,000 laagste inschrijver perceel 1 W. Tijms, Groningen met f 563,500, A. A, de Wilde, Middelburg met f 565,000, 3, J. F. Schaüfele, Bussum, met f495,000. Goes. Na gehouden onderhandsche __nbesteding is het bouwen van een woonhuis te Kloetinge, door den architect Otto van Bruggen, opgedragen aan den heer Joh. de Jonge Wz., aannemer alhier, voor de somma van f 7400. BURGERLIJKE STAND. Over de maand November. WOLPHAARTSDIJK. Geboren: 1, Adriaan, z.v. Adriam Rijk en Maria van den Dries. 20, Abraham, z.v. Marinus den Engelsman en Franclna Katte. Gehuwd 6, Cornells Hendrikx, 24 jr. jm. eu Maria Elisabeth Westplate, 23 jr. jd. 6, Geera.d Karei Verhenle,-26 jr. jm. en Maria Adriana Beenhikker, 25 jr. jd. Overleden 1, Cornelis Zw.edijk, 60 jr. echtgenoot vrn Hendrica van de Kreeke. 3, David Remijnse, 66 jr. echtgenoot van Josina Vetbnrg. 6, Elias Ruster, 60 jr. echtgenoot van Pieternella Polderdijk. 25, Adriaan Rijk, 3 weken, z.v. Adriaan Rijk en Maria van den Dries. 6, Leveuloos aangegeven kind vaij het mannelijk geslacht van Hubregt van Iwaarden en Catharina Elisabeth Linden- bergh. MARKTBERICHT. GOES, 16 Dee. 1924. Aanvoer tamelijk. Stemming Jlauw. Nieuwe Tarwe f 11,— af 15,— Nieuwe Rogge f a f Wintergerst i |4,a 114,50 Goudgerst f 14 a 114 50 Haver f 11 a f 13, Kookerwten f 17 afl9 50 Kroonei v.ten f 16 afl9,— Bruine Boonen f 15,— at23 Nieuw Maanzaad f a f Karwijzaad f a f Koolzaad f af Eieren per 100 stuks f8, Boter per kilo f 1,90 a f O,— Middenprijs eieren per 25 stuks f 2, Middenprijs boter per V, kilo f 0,95 a 0. Eieren aan particulieren verkocht 10 et. Boter aan particulieren i 1,05 a 1 O, Middenprijs afwijkende boter f 0,— p. p. Fabriöksboter 100 pond a 130 Aanvoer 1260 pond boter Eieren 450 stuks Roomboter aan particulieren f 0, Poelereren 0 stuks A 6 et. Eendeieren 0 stuks A 8 ct. Kaikoeneieren O stuks A O a O et. Afwijkende boter 0 pond A O ct. Ganseieren O stuks a u et. Eierenverkoop Onderaideeling Zuid-Beveland V. P Z. Aangevoerde eieren 4400 stuks. Prijs f 8,— per 100 stuks. ROTTERDAM, 16 Deo. 1924. Ter veemarkt waren heden aangevoerd 239 paarden, 14 veulens, 1 ezel, 1229 magere runderen, 644 vette runderen 115 vet te kalveren273 graskalveren, 484 nuchtere kalvoren, 319 schapen of lammeren 51 varkens, 281 biggen, 3 bokken of geiten, O overloopers. Prijzen per i/j kilokoeien van 37 i/,— 40—5052 i/i—57 i/s—60 ct. ossen van 49 - 54 58 ct. stieren van 40—42 i/i 48 53 et. kalveren van 80—95—160 120-125 ct. Prijzen per stuk van mager veemelki koeien £310—400—510, stieren 1169 6 Jl graskalveren f 8-0120—125, paarden f 20-'340, slaehtpaarden f IOj— 2üO hitten f 1303.0, veulens t 80—120, fok nuebtere kalveren f20—36 tlaoht nuchtere kalveren f 1622, kaUkoeien f 375-500, pinken 140»95, vaarzen 170—275, biggen £6-16, biggen per week 1,75 a 2,—, overloopers 18 -33. VERKOOPINGEN EN VERPACHTINGEN. December: 18 Kattendijke, verp. bouwland, Pilaar. 18 Borssele, woonhuis en erf, Pilaar. 19 Wolfaartsdijk, ruim woonhuis en erf; bouwland on dijk, Pilaar. 19 Nieuwuorp en 's Heerenhoek, hout waren, De Wilde en Heijboer. 20 Ellewoutsdijk en Oud -Sabbinge, hout waren, De Wilde en Heijboer. 22 Ellewoutsdijk, woonhuis em dijk, Pi laar. 22 Borssele, hoornen, van Cleef. 24 Borssele, olmen, Beth. 29 Wolfaartsdijk, bouwland Pilaar. 29 Kapel e, w sschenbojch, van Dissi-1 31 Kwadendamme, huis en erf, Beth. Kloetinge, verpachting bouwland, van Dissel. Februari 1925: 18 Wolfaartsdijk, boeren-inspan, Pilaar. 25 Wolfaartsdijk, kap. boereninspan, van Dissel. 26 Ovezand, boereninspan, Beth. Maart: 4 's Heer Arendskerke, kap. boeren inspan, van Dissel. VERGADERINGEN EN VOORSTELLINGEN ENZ. December 17 Prins van Oranje, concert Toonkunst. 17 Schuttershof, bedrijfsfilm, Blue Band. 17 Landbouw-Bioscoop, „De man zon der naam". 18 Schuttershof, ,Tovido" en „Sympho- netta". AANBESTEDINGEN. December: 22 Goes, gemeentewerken en levering van maljenierswaren en touwwerk, B. en W. 24 Heinkenszand, woonhuis, schuur en varkenshok. Rijk. VEILINGSVEREENIGING ZUID-BEVELAND TE GOES Veiling van 16 December. Peren; Beurré Alexander Lucas f 16 a f 47, Comtesse de Paris f 9 a I 22, Nouvelle Fulvie f4 a f6, Fieque d'Alen- con f2 a f6, Groene Chaumontel f 2 a f 4, Curé peren f 2 a f 5, Jodenpereu f 1 a f 5, Wiuterlouwtjes f4 a f 6, Winter Rietperen f 5 a f 9, Wintersni- kerij f 2 a f 4, Gieser Wildeman f 4 a f 10, Kleiperen f 3 a f 7, Pondspereri f 2 a f 4, Diverse peren f (1,40 a f 10, Kroetperen f 0,20 a f 3. Alles p. 100 Kg. Appels: Goud Reinet f 8 a f 44, Dubbele zure Bellefleurs f 10 a f 16, Zure Bellefleurs f 4 a f 19, Sterappels f 3 a f 10, Conrt Pendu f6 a f 15, Witte Winter Calville f 6 a f 10, Gro ninger Krcon f 2 a f 9, Reinette d'Or f 3 a f 7, Zoete Bellefleurs f 4 a f 10, Zoete Campagne f 5 a f 10, Zoete Arm- gaard f4 a f 10, Diverse appels f 2 a f 18, Kroetappels f 0,50 a f 3. Alles p. 100 Kg. Diversen: Mispels fll af 14, Sprui ten f 6 a f 18, Schorseneeren f 4, Wor telen f 1, Steknien f 0,70. Alles p. 100 Kg. Bloemkool f 13 a f 23, Boerekool f 4, Savoyekool f 0,80 a f 4, Roodekool f 1. Alles per 100 stuks. Hazen f3,75 a f4,52 per stuk. ADVERTENTIEN. Het Comité van den Bazaar T. O. V. betuigt zjji hartelijken dank aan allen die tot het w'Magen ervan hebben mee gewerkt. op Maandag 22 December 1924, des namiddags te één uur te Ellewouts dijk, in de herberg bij J. v'an Zweden, voor Mej. Wed. en Erven G. Molhoek, ten overstaan van Notaris PILAAR te Goes, van: I, Het Woonhuis met steenen Schuur, Erf en Tuin, op bet dorp Ellewoutsdijk, B nr. 36, groot 5 A. 18 c.A. genaamd Nieuwendijk, groot 1 H.A. 50 A. 01 c.A., te veilen in perceelen en in massa. Inlichtingen bij den Notaris. De Notaris E. C. VAN DISSEL te Goes, zal op Maandag 29 December 1924 des avonds 7 uur te Kapelle, ten her- berge van Mej. E. Hanson, ten verzoeke van Mej. Wed. S. Kramer, geb. van Lisdonk, publiek verkoopen s onder Kapelle in Aagesweide, groot 1 H.A. 21 A. 10 c.A. Op gebruik bij de betaling. Nadere inlichtingen ten kantore van den Notaris. De Notaris VAN CLEEF, te Hein kenszand, zal op Maandag 22 December 1924, des voormiddags 10 uur, te Borssele' ten verzoeke van den heer L. KARELSE, op de door hem bewoonde hofstede, om contant geld publiek verkoopen 22 Olmen-, 20 Esschen- 3 Eiken- en 3 Canaöaboomen, geschikt voor werkhout, benevens ZONDAG 21 DECEMBER 's avonds half ach. Ds. J. Koekebakker. Herdenking zij ner 25-jarige ambts-vervulling. VRIJDAG 26 DECEMBER des voormiddag» half elf, Ds. J. Koekebakker. De dienst op Zondag 28 December VERVALT. staande op de hofstede bewoond door K Geschiere te Heinkenszand door wien aan wijzing geschiedt. Inschrijvingsbiljet!en in te leveren voor oi op 29 December a.s. by dhr.W. F, K. LENSHOEK te Kloetinge bijwiennadere inlichtingen zijn te bekomen.

Goessche Courant | 1924 | | pagina 3