N®. ISO. Donderdag 18 December 1921. Ill® Jaargang. NIEUWJAARSWENS» Bioscoop-Theater Schuttershof Een nooit falend middel ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes 12, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. Uitgave Naaml. Venn. ftGoesche Courant" en Kleeuwens Ross' Drukkerg- ffl en Uitgeversbedrijf ADVERTENTIEN. van 15 regels fl,20, elke meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f2,40. Bewijsnummers 5 cent. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. ZIJ, die zich met ingang van 1 Januari 1925 op ons blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers GRATIS. in het Nieuwjaarsnummer worden, zooals gebruikelijk is, bij voor uitbetaling geplaatst tegen 75 cent, voor hoogstens 6 regels Opgaven worden zoo spoedig mogelijk ingewacht, doch uiterlijk MAANDAG 29 DECEMBER, vóór des middags 12 uur. DE ADMINISTRATIE. STADS-NIEUWS. Stokken voor den Gemeenteraad. Uitbreidingsplan der Gemeente. B. en W. bieden den Raad aan het coBcept-raadfbesluit tot vaststelling van een „Uitbreidingsplan 1924" voor deze gemeente, vergezeld van een bijbeboorende kaart en toelichtende beschrijving zoomede een ataat van de namen en woonplaatsen der eigenaars van de in het ontwerp be grepen perceelen, De heer Rothuizen, dir. van gemeente werken, heeft ons met groote bereidwillig heid Dinsdag aan de hand van de kaart een uitleg van dit uitbreidingep'an ge geven. Als terreinen, geschikt voor uitbreiding der gemeente, zijn gedacht A. het terrein liggende lussehen een gedeelte van Poelweg V en de spoorlijn, zulks in aansluiting bij bouwplan II en de bebouwing van den Westsingel, Piet Heinstraat en M. A. de Ruijterlaan. De bedoeling is hier rond het uitbrei dingsplan een straat te leggen in het ver lengde vsn de Scheldestraal uit bouwplan J[, welke slraat dan ook dezelfde breedte heeft en aansluiting geeft naar het slation over den Noordelijken parallelweg. De overige in dit plan geprojecteerde straten dienen om het terrein in geschikte bouw blokken te verdeelenhet geheele plan is in 't bijzonder bestemd voor den bc uw van kleine en werkmanswoningen, B. liet terrein in en achter de Voor stad, achter den Oostsingei, langs den Heeniisseweg en achter een klein gedeelte van den Ouden Singel tot aan de Schip perswegeling. Dit plan sluit aan bij de Voorstad, Oostsingel, Heernisseweg en Oude Singel tot de Schipperswegeling, en is uitgebreid tot aan de grenzen van de gemeente Kloetinge. De gronden zijn hier bijzonder gnDstig gelegen. De straten zijn afwisselend van 8 tot 12 Meters breed, de bedoeling is door dit plan een beteren verbindingsweg te maken vanaf de Voorstad (dus ook vanaf het Stationsemplacement en uit de richting Kloetinge ea verder) tot aan den Heer nisseweg en verder langs een verbreed Oostsingei gedeelte langs de gevangenis naar de haven een verbindingsweg, die in een groote behoefte zal vooizien, van wege de ongeschiktheid van den bestaanden Oosicingel met zijn moeilijke hoeken (Voorstad) en vele bochten, terwijl verder de Oostsingel ook veel te smal is. Het geheele plan sluit verder door ver schillende ruime verbindingen zeer goed op dén Oo tsingel aan, gelijk dit op de kaart is aangegeven ook zijn goede ver bindingen geinrakt met de Voorstad, Heer nisseweg en Schipperswegeling. Aan de bestaande Voorstad, langs de Vogelzongswegeling en achter een gedeelte van den Oostsingel tot even vo rbij Rozen- oord a. d. Oostsingel is gedacht aan een bebouwing met woonhuizen voor beter gesitueerdenachter het verdere gedeelte van den Oostsingel, langs den Heernisse- v eg, achter den Ouden Singel tot aan Schipperswegeling aan bebouwing met arbeiderswoningen. C. -het tem in aan de Zuidzijde van de spoorlijn gelegen, omsloten door den Kloetingschen weg, Poelweg IV en Poel- weg i, of de zoogenaamde Kromme Poel Dit plan, op enkele gebouwen en erven na, nog geheel bestaande uit boomgaarden en weilanden, zon in exploitatie genomen kunnen woiden, als de terreinen, hier boven onder A en B genoemd, vrijwel geheel in exploitatie zijn gebracht. Het grootste deel dezer gronden is gunstig en hoog gelegen de lage ge» deellen aan de Wistzijde zullen tot plant- siei en booinbeplanting «orden bestemd het eveneens lage gcdee'te aan de Noord Westzijde voor sp irlterrein, dat zeer ge makkelijk wat verhoogd kan worden voor een dergelijk doel. Alle meer gunstig gelegen terreinen blijven dan over voor woningbouw, stra ten, enz. De bedoelirg is hier gedeelten voor grooteren en andere gedeelten voor kleineren woningbouw Ie bestemmen, zoo a's zulks bij nadere uitvoering van het plan wensehelijk zal blijken, doch in elk geval het geheele terrein te bebouwen in zoogenaamde open en openblokbebouwing met ruime toepassing derhalve van voor tuinen, boom'oeplanling langs de wegen, enz. Wat het langegeven planlsoen betreft, opgemerkt werd reeds, dat dit aangelegd zal worden op de lage terreingedeelten, die minder geschikt zijn voor bebouwing. Bovendien zal het ontworpen plantsoen met veel boombeplanting uitermate geschikt worden om de Zuid-Westenwinden wat te keeren en het bouwplan beschutting te geven en is het bovendien gewenscht een dergelijk groot bouwplan, ook om het aesthelisch aanzicht, met esn plantsoen- rand te omgeven de gemeente Goes heeft rondom de stad toch ook zeker nog geen „teveel" aan plantsoenen. Bij het ontworpen sportterrein wordt slechts opgemerkt, dat dit volgens B. en W. in het uitbreidingsplan niet kan wor den gemist. De gemeente Goes heeft tot dusver geen enkel terrein, dat als sportterrein gebruikt kan worden. Indien nu de gemeente zich uit blijft breiden als de laatste jaren en indien men slechts eenigszins rekening houdt met de sportbewegiDg en het nut aan de ontwikkeling van de lichamelij te oefening verbonden, zal wel niemand be twijfelen, dat een bescheiden sportterrein, als in dit uitbreidingsplan is opgezet, noodzakelijk geacht moet worden. Tenslotte diene nog het volgende over zicht van de grootte van het uitbreidings plan. In 1917 werden door de gemeente Goes op touw gezette uitbreidingsplannen (de bouwplannen I en II) goedgekeurd en in exploitatie genomen, die een totale opper vlakte hadden van bijna 11 Hectaren. Deze bouwplannen zijn thans fin ruim 7 jaren) voltooid en bijna geheel bebouwd. Het nieuwe uitbreidingsplan is in totaal groot plm. 48£ II.A.hier gaan af voor sportterrein en plantsoen ongeveer 11. A., zoodat er overblijft 40 H.A., speciaal voor straataanleg en bebouwing. Naar den maatstaf van 1917 1925 gerekend, zou dus het geheele uitbreidings plan, in 40/n maal 7 jaren of in ruim 26 jaren volgebouwd kunnen ztjn. Gelet echter op den grooten achterstand der woningbehoefte in het jaar 1917 en begin 1918, kan worden aangenomen, dat de bebouwing in wat langer tempo zal gaan, doch kan veilig worden aangenomen, dat over 35 h 40 jaren toch het geheele pian zal aangelegd en bebouwd kunnen zijn. om U nieuwe energie te geven zijn de voorstellingen van het Op bet geheele uitbreidingsplan is (re kening houdend met terreinen voor scho len, enz. bestemd) ruimte voor 1500 k 1600 woningen, zoodat, bij uitvoering van het geheele plan, de bevolking van Gces zal kunnen stijgen met 6500 a 7500 zielen. In velband met het bepaalde in art. 11, eerste lid, van het Woningbesluit, wordt nog opgemerkt, dat geen gedeelten van het uitbreidingsplan meer dan 500 M. van de bestaande bebouwing zijn gelegen, en alle tot het plan behoorende gronden derhalve ge ekend kunnen worden voor bebouwing in de naaste toekomBt bestemd te zijn. Verhuring en verpachting grond. B. en W. stellen voor aan dhr. A, Maartense onderhands te verhuren een perceel grond buiten de 's H. H. kinderen barrière, groot plm. 1 are en 20 centiaren voor t 5 p. jaar en onder voorwaarden voorts om wederom aan dhr. L. de Jonge onderhands te verpachten eenige perceelen grond ter gezamenlijke grootte van 44 aren 60 centiaren, tigen betaling van f 70 p. jaaren aan dhr. M. Labeur een Kwellende pijnen in kiezen, tanden en aangezicht, verdrijft men door Sanapirin-Tablctten (Mijnhardt). Koker 75 ct. Bij Apoth'. en Drogisten. perceeltje moeegrond voor f 8 p. jaar. Een en ander voor 7 achtereenv. jaren. Gebruik Gymnastieklokaal. B, en W. stellen voor om voor een termijn van ten hoogste 5 jaar te voldoen aan het verzoek van het bestuur der gym- nasliekvereetiiging „Quick" om voor Hare oefeningen gebruik te mcgen maken van het gymnastieklokaal der O.L. School C, Onder voorw. o.a. dat de kosten van verlichting komen voor rekening van de vereeniging, die tevens per jaar zal be talen een bedrag van f 5 per wekelijksch gebrniksnur met een minimum vaa f 10 per jaar, zulks ter tegemoetkoming in de kosten van onderhoud der gymnastiek- werktuigen dat aan den concierge der O.L. school C een jaarlijkscne tegemoetkoming worde betaald van f 2,50 per wekelijksch uur met een minimum van f 10 per jaar. Vaststelling rooilijn. Door de heeren J. M. van Riet en C. H. Blanker alhier wordt verzocht om vast stelling van de rooilijn voor de te bou wen woningen op de door hen gekochte gronden aan den Westwal.Voorts wenschen adresianten de zich aldaar bevindende sloot te dsmpen. B. en W. stellen den Raad voor, de rooilijn vast te stellen overeenkomstig het gedaan verzoek. Tegen demping der sloot bestaat geen bezwaar, mits zulks uitsluitend geschiedt met zuivere puin, grond of zand en ge legd worde een rtool van 30 c.M. beton- buizen met zinkput, een en ander over eenkomstig bijgevoegd advies van den Directeur van Gemeentewerken. B. en W. geven den Raad in overweging, voor het recht van uitweg naar den Westwal een recognitie te heffen van f 1 per jaar, Losvliegen van duiven. In verband met nader ingewonnen in lichtingen stellen B. en W. nader voor om afwijzend te beschikken op het ver zoek der Z. L. M. om een bepaling in het leven te roepen, houdende verbod van het laten losvliegen van duiven gedurende de periode van 15 Maart1 Mei. aangewezen als ongeschikt ter bewoning en niet door het aanbrengen van ver beteringen in bewoonbaren staat te brengen. Met dit oordeel kan de Directeur van Gemeentewerken zich vereenigen. Schotje van Armoede, 3 en 5, eigenaar G. Verburg, Molendijk 12, 13 en 14, eigenaar J. Westdorp, Wed. A. Frenks, A. Jacobs, Noordeinde 4, eigen. Ca. v. d. Mark, Alb. Joachimikade 4 en 6, eigen. 1. Adritanse. St. Jacobstraat 7, eigen. K. de Beek. Bocht van Guinea, 7, 9, 4 en 13, eigen. Wed. J. A.Theeu wis, M. Jacobs en Wed. J. B. Huijsse. Blauwe steen, 4 en 6, eigen. P. J. F. Cbamuleau. Korte Nieuwstraat 6, eigen. F. de Vis«er. Papegaaislraat 11, eigen. L. J. Visser. Voorstad 44, eigen. P. W. den Herder. B. en W. stellen voor tot onbewoon baarverklaring van deze perceelen te besluiten en den termijn van ontruiming te bepalen op 6 maanden. Daarentegen stellen B. en W. voor, in afwijking van het advies van de Gezon heidscommissie, niet onbewoonbaar te verklaren de volgende woningen Noordeinde 10 en Oostwal 17 en 19, eigenaar Wed. J. B. Hujjsse. St. Jacob straat 32, eigen. Wed. S. v. Eenenaam B. en W. stellen voor om de gemeente voorloopig te laten toetreden als lid der „Hinderwetver.", welke zich ten doel stelt gegevens te verzamelen wat betreft de uitvoering der Hinderwet en met ge bruikmaking zoowel daarvan als met de kundigheden op technisch gebied van de leden van het bestuur, de aangeslotenen van advies te dienen. De contributie bedraagt f per jaar Ouderdomsverzekering voor armlastige krankzinnigen. Op 11 November 1920 werd door den Raad besloten, voor alle krankzinnigen welke voor rekening der gemeente worden verpleegd, een vrijwillige ouderdomsver zekering te sluiten. Dit was destijds in het ffnancieel belang der gemeente, aangezien, volgens de toen geldende bepalingen, na drie jaar onthef fing van premiebetaling kon worden ver kregen op grond van invaliditeit, terwijl de bjj het bereiken van den 65-jarigen leeftijd ingaande rente ad f 6 per week ten bate der gemeente kwam en bij over lijden een uitkeering werd ontvangen van f 100. Bij de wet van 13 Juli 1928 is de gunstige bepaling, wat betreft de onthef fing van premiebetaling, evenwel komen te vervallen. B. en W. stellen daarom voor, het bovenaangehaald Raadsbesluit zoodanig te wijzigen, dat ztj worden gemachtigd om voor de voor rekening dezer gemeente ver pleegd wordende krankzinnigen en idioten een vrijwillige ouderdomsverzekering te sluiten of voort te zetten, indien er vol. gens hun meening kans bestaat, dat zulks in het financieel belang der gemeente zal zijn. Rooien boomen. Het is noodig gebleken, dat op de Al- gemeene ^Begraafplaats een zevental olme- boomen worden gerooid. B. en W. verzoeken machtiging deze boomen ter rooiïng aan den meestbiedende te verkoopen. Onbewoonbaarverklaring woningen. Door de Gezondheidscommissie, zetelen de te Goes, zijn de onderstaande woningen REDENAARS CARUSOL, 30 cent per doosje. DE TOOVERRAST1LLE. Schrale At!id Kloosterbalsem helpt direct Door den Directeur van Gemeentewerken wordt gerapporteerd, dat deze perceelen door het aanbrengen van verbeteringen nog geschikt zijn te maken voor kleine gezinnen. Het komt B. en W. voor dat er toch steeds behoefte aan goedkoope woningen blijft en zoolang dus een woning in bewoonbaren toestand is te brengen, al is bet dan ook slechts voor een klein gezin, moet het aantal dezer goedkoope woningen zoo mogelijk niet worden ver minderd, Hierbij komt nog dat, al mag misschien niet meer worden gesproken van een woningtekort, van overvloed van arbeiderswoningen in deze gemeente zeker geen sprake is. Rekening Gasthuis. B. en W. stellen voor de 1923 goed te keuren. Personeel school A. B en W. stellen voor om een gedeelte van het handwerkonderwijs ,op school A aan een vakonderwijzeres op te dragen en wel 2s/s uur per week. De kosten hier van zullen voor het openbaar onderwijs bedragen f 160 per jaar. Of voor het zelfde doel aan de besturen der bijzondere scholen een uitkeering zal moeten wor. den gedaan, valt thans natuurlijk niet te zeggen. Ned. Verh. van Ziekenkassen, Zaterdagmiddag werd in het Schuttershof een vergadering gehouden uitgaande van bovengenoemd verband. De vergadering was druk bezocht. De heer Snouck Henkemans, 's Gra- venhage, hield een rede over „Het voor ontwerp Ziektewet Aalberse vernietigt de kassen en fondsen" Spr. betoogde, dat bovengenoemd voor ontwerp een belangrijke stap is in de verkeerde richting. Spr. wees er op dat wijlen minister Talma de bestaande zie kenkassen wilde erkennen. Het vooront werp Aalberse echter hai.lt door dit alles een streep en voert een nieuw element inde bedrijfsvereeniging. Spr. wijst er verder op, dat er al een ziektewet is. Samenkoppeling van onge vallenwet en ziektewet acht spr. verkeerd. Spr. besloot zijn rede met er op aan te dringen dat allen de handen zonden ineenslaan om een ziekteverzekering te verkrijgen, waarin de ziekenkassen een eervolle plaats innemen. Dhr. Gaastra, voorz. N.V.Z., bracht hulde aan dbr. Snouck Henkemans. Spr. verzocht dat iedere ver. f 10 aan het fonds zal bijdragen, aangezien de propa ganda zooveel geld heeft gekost. De voorz., dhr, Verhage, steunt dit verzoek. Hierna sluiting. Er waren 25 afdeelin- gen vertegenwoordigd. Bevorderd. Bij Kon. besluit van 11 dezer is be noem! en aangesteld, bij het reserve- personeel der landmacht, tot reserve tweede luitenant bjj het 7e regiment veld-artillerie, de kornet J. M. Pilaar, alhier. Bij Uw drogist. SPORT. Turnen. Zaterdag vergaderde te Goes de Turn kring N. en Z.-Beveland, onder voor zitterschap van den heer D. A. Gonstandse, die tot voorz. werd herkozen en tot overige oestuursleden dhrn. J. J. P. C. Bartelse, L. Willeboer, J. de Dreu en J. J. Klompe. Tot ieden der techn. commissie dhrn. C. T. Ruben, M. Drijgers en G. J. v. d. Kuijl. Door den voorz. werd bijzondere hulde gebracht aan den heer J. J. P. G. Bar telse, die op dezen dag zijn 30-jarig jubileum vierde als voorz. der gymnastiek- vereeniging Volharding te Goes. Tevens werd hij ook, naar aanleiding van dit feit, toegesproken door dhr, Willemse nit Middelburg als afgevaardigde van den Turn kring Walcheren. Verder is besloten dezen w'liter een Turnkringavoad te Goes te geven en het volgend jaar een kringuitvoering te Kapelle. Door de Gymnastiekver. „Volharding" werd dhr. Bartelse een portret in lijst aangeboden van de leden. .Voetbal. Zondagmiddag speelde R. C. G. I nit Goes tegen Z. B. L. I ook uit Goes een medaillewedstrjjd. R. C. G. wist deze medaille te veroveren door met 60 te winnen. Zaterdagmiddag speelde R. C. G. 11 een vriendschappelijken wedstrijd tegen Gon- eordia I. R. G. G. II mocht het -geluk smaken met 71 te winnen. De wedstrijd Z.B.L, II—Zeelandia III kon niet doorgaan wegens onbespeelbaar heid van het terrein. PROVINCIE-NIEUWS. Hoedekenskerke. Tot bode van de brandweer bjj spuit I is door B. en W. benoemd dbr, J. van Dalen alhier. Ierseke. Op de te Brussel gehouden tentoonstelling van visch etc. is bekroond met le prijs en eere-prijs (gouden me daille) de heer P. van der Endt, oester- kweeker alhier, voor oesters. Deze oesters waren afkomstig van dhr. J. van der Velde, uit den Dorsman, en zeer gelijk matig door den meesterknecht gesorteerd. Het geheele stalletje was met groen en bloemen gesierd en maakte een voortref- felijken, veel geroemden indruk. Ellewontsdyk. In de Raadsvergadering van Maandagmorgen werd kennis genomen van de goedgekeurde (gemeentebegroofing voor 1925 en van eenige beeluiten ge nomen in de jongste raadsvergadering, welke goedkeuring hebben mogen erlangen. Tot leden van de commissie tot wering van schoolverzuim werden herbenoemd da heeren J. Schipper. J. van Zweeden, C. J. P. van Liere. L. van Boven en J. Kinder?, Op voorstel van B. en W. werd be sloten tot aanschaffing voor de secretarie van een schrijfmachine en verleende de Raad aan B. en W. te dier zake het noodige crediet. Het dagelijksch bestuur ontving mach tiging om tegen een schipper van een motorschuit, die door eigen schuld schade aan de havenwerken heeft toegebracht, desnoods iu rechten op te treden, ter be koming van vergoeding. De voorz. deelde mede, dat hij èa met den betrokken schipper, èn met de maat schappij, waarbij deze tegen molest ver zekerd is, in correspondentie trad en deze zaak vermoedelijk wel, langs minnelijken weg, zal kunnen geregeld worden. Eveneens werd B. en W. machti ging verleend om na voorlichting van een deskundige de zijkanten van de begraaf plaats met boomen te beplanten. Ter sprake kwam de opheffing van her hulpkantoor der posterijen in verband met de hangende groote bezuinigingsplannen. De omzetting van dit kantoor in een post station werd algemeen betreurd, ook door 8. en W. In overweging werd gegeven, alsnog bij het betrokken ministerie er op aan te dringen vai deze opheffing af te zien. De voorz. deelde mede, wat hij in deze, in het welbegrepen belaDg der ge meente, heeft gemeend bij den heer in specteur mondeling te moeten bepleiten, doch er kon geen hoop gegeven worden, nu de opheffing van weinig beteekenende

Goessche Courant | 1924 | | pagina 1