iconomie lk„;s.'s N\ 119. NIEUWJAARSWENSCHEN Wandelingen door Zuid- en Noord-Beveland, Dinsdag 16 December 1921. 111° Jaargang. Ondervinding doetleeren in Öen ouden tijd, ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2. buiten Goes f2. Afzonderlijke nummers 5 tent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. (iOESCliE i COURANT Uitgave Naaml. \%I1D< «Goesclie Courant" en Mcrinvrns Itn.su' Drukkers- en ITIte-eversliedrilf en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf ADVERTENTIEN. van 15 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f2,40. Bewijsnummers 5 cent. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. ZIJ, die zich met ingang van 1 Januari 1925 op ons blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers GRATIS. in het Nieuwjaarsnummer wurden, zooals gebruikelijk is, bij voor uitbetaling geplaatst tegen 75 cent, voor hoogstens 6 regels Opgaven worden zoo Spoedig mogelijk ingewacht, doch uiterlijk MAANDAG 29 DECEMBER, vóór des middags 12 uur. DE ADMINISTRATIE. BUITENLAND. Engeland en het protokol van Genève. De „Daily News" zegt, dat Chamber lain's standpunt tegenover het protokol van Genève zou zijn: dat hij de politiek der Britsche regeering niet kan aandui den alvorens met de Dominions overleg te hebben gepleegd, maar dat welk plan ook in de toekomst op den voorgrond wor de gebracht hel steeds de noodzakelijkheid zal moeten erkennen van een aan Frank rijk te geven garantie van veiligheid, die Frankrijk meende in het protokol te heb ben gevonden. President Coolidge en de ontwapening. Uit Washington wordt gemeld, dat Coolidge heeft verklaard dat hij a.s. zo mer een ontwapenings-conferentie zal bij eenroepen. Een schipbreuk. Flet Japansche stoomschip Kwantema- roe met een bemanning van 150 koppen is tijdens een storm bij Tsoeroega gezonken na een stranding. De gezagvoerder, vijf officieren en 50 man zijn door een oor logsschip gered en men hoopt, dat een boot met veertig man de kust heeft kunnen bereiken. Tijding hieromtrent ontbreekt nog. Inlusschen zijn reeds acht lijken op gepikt. Omtrent het lot van de andere mensehen aan boord verkeert men nog in het onzekere. De wonderen der techniek. Het Britsche ministerie van luchtvaart heeft, naar men uit Londen meldt, thans uitvoering gegeven aan het reeds sedert eenigen tijd gekoesterde voornemen, om bij de landingsplaats te Croydon een in richting aan te brengen, waardoor het den aviaiteurs mogelijk wordt ook in den dicht- sten mist veilig te landen. Daartoe is een net van kabels aangebracht, welke een eJeetrischen stroom uitzenden die zooda nig door een ontvangtoestel in de vlieg tuigen kan worden geregistreerd, dat de aviateurs nauwkeurig weten waar zij zich ten opzichte van de landingsplaats be vinden. ber veel ster ker dan leer kan zijn en liet mijn schoenen steeds voor zien van Rub- berhakken en -zolen, maar lette nooit op op bet merk. NU weet ik, dat ook daarin de kwali teit zeer uiteen kau loopen en dat ik alleen dan gegarandeerde-a,het allerbeste en dus het voor- deelïgste te hebhen, als ik let op het merk ECONOMIE. LANDBOUW, VEETEELT EN VISSCHERIJ. Centrale Hengstenkeuring. Uitslag van de Centrale Hengstenkeu ring, gehouden te Goes op 11 Dec. j.L Tweejarige hengsten, geboren in 1922, kleine maat 1.61 M. en kleiner': 1. King Lear, Vb. 29561, Gebr. Aernaudts, Sluis; 2. Murat, Vb. 27436, G. J. de Wilde Gz., St. Maartensdijk3. Marquis de Cavalier, B 1184, F. C. Dieleman, Waterland'* kerkje; 4. Lector, B 1164, M. A. B. Puijlaert, Zuiddorpe. Groote maat boven 1.61 M.: 1. Fair, B 1186, Gebr. Aernaudts, Sluis; 2. Co- losse d'Helena, B 1169, Gebr. Daelman, Westdorpe; 3. Bonzar de Fantan, B 1192, G. Buijsse, Biervliet; 4. Condorus, B 1182, C. S. Mabesoone, Aardenbuirg; 5. Indigene van Dee, B 1176, P. B. van Hoeve, Axel; 6. Mascotte d' IJzendijke, B 1195, C. B. Temmerman)Bonte» IJzendijke; 7. Pacha de Marquise, B 1178, F. D'Hoore, Sluis; 8. Snob, B 1188, A. J. v. d. Meulen, IJzendijke; 9. Mandoer de Laboureur, B 1165, N.V. Stal v. Dixhoorn, Axel; 10. La Fleur d' Hubert, B 1190, Gebr. De Dobbelae- re, IJzendijke; Plaatsvervangers: 11. Des- tré, B 1175, G. en J. Weijns, Schoon dijke; 12. Jozef Haydn, Vb. 29276, Th. Dierikx, Schoondijke; 13. Tamboer van Kruiningen, Vb. 31010, A. v. Hootegem, Kruiningen. Driejarige hengsten, geboren in 1921, kleine maat 1.63 M. of minder: 1. Cesar van 't Paviljoen, B 1088, Paardenvereeni- ging „Ons Belang", Eikerzee; 2. Paljas, B 1071, M. Goorden, Oud-Vosmeer; 3. Ebald, B 1112, J. Q. C. Lenshoek, Kloetinge; 4. Matador, B 1132, M. A. B. Puijlaert, Zuiddorpe; Plaatsvervanger: 5. Officier, B 1173, Modde, Oostburg. Groote maat boven 1.63 M.1. Epa- tant du Kat, B 1124, Hengstenvereeni- ging Stoppeldijk, Stoppeldijk; 2. Togo du Fraeu, B 1126, C. Plasschaert e. a. St. Janssteen; 3. Cavalier de Veerhoek, B 1100, R. Sturm, IJzendijke; 4. Frits, B 1092, Gebr. Aernaudts, Sluis; 5. David d' Hulst, B 1075, Gebr. Michielsens, Hulst; Plaatsvervanger: 6. Fantan, B 1085, G. Buijsse, Biervliet. Vier- en vijfjarige hengsten, geboren in 1920 en 1919, kleine maat 1.65 M. of minder: 1. Invmcüble Drecht, B 1125, G. J. Kegelaar, Nieuw Namen; 2. Kon- kurent de Laboureur, B 944, Ph. J. van Dixhoorn, Axel; 3. Joviaal, B 939, ejg. dezelfde; 4. Sultan, B 1102, G. Buijsse, Biervliet; 5. Moustache, B 1038, L. de Brilyckere, Sluis; Plaatsvervangers: 6. Fils de Moustiqua(ire, B 1072, C. J. Kos ter, Tholen7. Carolus, B 1026, W. Jobse Groote maat, boven 1.65 M.: 1. Klaas, B 895, B. L. IJsbaert, Axel; 2. Bur- hus d' Ahea, B 916, Gebr. Aernaudts, Sluis; 3. Castor, B 916, J. Q. C, Lens hoek, Kloetinge; 4. Jalou de Laboureur B 940, L. v. Dixhoorn, Axel; 5, Adriaan, B 1036, Gebr. d'Hoore, Sluis; 6. Mindor van Dierkensteen, B 899, A. H. de Mil- liano en Co., Wateirlandkerkje7. J. Com- te, B 951, Gebr. v. Strien, Wolfaarts- dijkPlaatsvervangers: 8. Georges, B 1137, J. F. Geluk, Kruiningen; 9. Cou reur d' Ahea, B 905, Hamse en v. d. Weijde, Ellemeet. Oudere hengsten, geboren in 1918 of vroeger, kleine maat, 1.65 M. of minder: 1. Successeur, B 802, Hengstenvereeni- ging „Biezelinge en Omstreken", Bieze linge 2. Moustic de Vildt, B 856, F. C. v. d. Bout, Nieuwerkerk; 3. Peter, B 701, A. Mogré en Zn., Schoondijke; 4. Ingersol de Laboureur, B 870, Heng stenvereeniging „De Toekomst", Axel; 5. Joubert, B 767, Hengstenvereeniging „Hoop op Vooruitgang", Z aamslag; Plaatsvervangers: 6. Hussard, B 519, J. Thoorenaer, Hendrikskinderen; 7. Ele gant de Laboureur d' Isaac, B 524, Heng stenvereeniging „Excelsior Kamperland; 9. Harrison, B 753, P. de Feijter, Kam perland; 10. Cyrus de Velsique, B 1149, Gebr. Aernaudts, Sluis. Groote maat boven 1.65 M.: 1. Condé de Laboureur, B 831, C. A. de Brulyc- kere, Breskens; 2. Frans, B 714, P. F. de Koek, Hontenisse; 4. Condé de Labou reur, B 831, C. A. de Bruyckere, Bres kens; 5. Marinus Zuid, B 830, L. da Bruiyokere, SluisPlaatsvervangers6. Désor, B 423, A. Moggré, Schoondijke; 7. Carlo, B 842, Ph. J. Dixhoorn, Axel; 8. Oscar, B 832, Hengstenvereeniging „Walcheren", Koudekerke. PROVINCIE-NIEUWS. Vereeniging Protestantsch Ziekenhuis. Zaterdag 6 dezer vergaderde te Goes het bestuur der Vereeniging tot Oprichting en Instandhouding van een Prot. Chr. Zie kenhuis te Goes. In het bestuur hebben thans mede zitting genomen de volgende, buiten Goes wonende personen: P. L. Dees te Kortgene; Ds. W. A. Dekker, ZANGERS! CARUSOL, 30 cent per doosje- DE TOOVERPASTILLE. Bij Uw drogist. Ned. Flerv. Pred. te KrabbendijkeM. de Dreu te Nieuwdorp; Ds. F. J. vait den Ende, Geref. Pred. te Kamperland; Ds. G. H. Kersten, Pred. hij de Geref. Gem. te Ierseke; Joh. de Kok te Nieuw dorp; Jacob Kole te Nieuwdorp; Ds. A. Scheele, Geref. Pred. te Kapelle-Bieze linge; P. A. Schwartz, burgemeester te Rilland-BathDs. van Vliet, Pred. bij de Evang. Gem. te Wemeldinge; Ds. G. de Wijk, Ned. Herv. Pred. te Kamper land; Ds. A. Wijngaarden, Geref. Pred. te Baarland. In verschillende dorpen ble ken de werkzaamheden reeds goeden voort gang te maken. Het aantal leden en het bedrag der jaarlijksche contributies nam belangrijk toe. In verband met het ont breken van eenige Protestantsche Zieken- inrichting in de geheele Provincie werd besloten de werkingsfeer der Vereeniging over gansch Zeeland uit te breiden. Aan het Dag. Bestuur werd opgedragen de organisatie buiten Zuid- en Noord-Beve land ter hand te nemen. Andere bestuurs leden namen op zich leiding te geven bij de verdere organisatie op Zuid- en Noord- Beveland. Bij de bespreking der exploi tatieplannen bleek, dat alle gelden uit con tributies ontvangen, besteed konden wor den voor verlaging der verpleegprijzen, hetgeen van veel belang geacht werd, daar diverse Chr. Ziekenhuizen tot f 16.000 's jaars ontvangsten uit dien hoofde ge nieten. De vooruitzichten op verwezenlij king der plannen bleken steeds meer vasten vorm aan te nemen. (Eerst Vrijdag 12 December ontvangen. Red. G. Crt.) 's Heer Hendrikskinderen. Donderdag avond 'hield de vereeniging „Land- en Tuinbouwbelang", haar jaarvergadering, die door 44 personen werd bijgewoond. De vereeniging telt 63 leden en volgens de verslagen van den secretaris en pen ningmeester verkeert de vereeniging in goe den toestand. De aftredende bestuursle den P. Kousemaker, P. de Putter en M. Vermeule werden alle herkozen en namen hunne benoeming, resp. tot voorzitter, pen- ningsmeester en Commissaris weder aan. 's Heer Arendskerke. Donderdagavond had voor een overvolle zaal de gecombi neerde uitvoering plaats van het fanfare gezelschap „Excelsior" en de tooneel- vereeniging „O. V. W." Na een pittig openingswoord van den voorzitter van „Excelsior" gaf dit gezelschap een vijf tal nummers ten beste, die getuigden van een ernstige studie gedurende de winter maanden. Vooral het 2e nummer „Une soiree d' automne aux Ardennes" werd keurig uitgevoerd. Daarna kwam de too- neelclub aan de beurt met het blijspel „Jan Ongeluk". Dit werd voor dilettanten werkelijk onberispelijk gespeeld. Alle spe lers hebben hun beste krachten gegeven en werden daarvoor ook met een telkens wederkeerend applaus beloond. Een extra woord van lof zouden we den speler van de titelrol kunnen geven en ook het nichtje dat haar rol zoo natuurlijk speelde,maar dat neemt niet weg, dat ieder voor da hem of haar opgedragen rol als geknipt was. Tot slot werd gegeven een komische scène: „De Harmonie van Knuppelveen", welke als al deze scène's wel wat luid ruchtig was, maar toch ook goed in den smaak viel. Na een kort maar krachtig sluitingswoord behoorde deze gezellige avond weer tot het verleden. Schore. Deze week hield de steen- kolenvereeniging „Tot Gemak en Voor deel", hare jaarvergadering. Uit het ver slag van den secretaris bleek, dat 1700 H.L. steenkolen werden aangekocht. De stand van de kas was niet gunstig te noe men, daar deze sloot met een saldo van slechts f 19,86. Het totale bedrag in kas is groot f395,29. De secretaris, dhr. Karelse, die zich gaarne door een ander zag vervangen, kwam op aandringen der geheele vergadering op zijn besluit terug. Het ledental bleef stationair. Besloten werd dat ieder lid per jaar 10 H.L. (ten minste) moet betrekken, waar an ders royement zal volgen, terwijl niet- leden 10 cent per H.L. meer moeten be talen. Het vervoer en het opscheppen werd bij inschrijving gegund aan A. Zoete- weij, resp. voor 8 ep 3 cent per H.L. Tot bode werd herkozen dhr. J. v. d. Maas en aan van Maldegem dank ge bracht voor zijne bizondere bemoeiingen. De voorzitter spoorde de leden aan de belangen van de Vereeniging zooveel doen lijk te behartigen. Kapelle. Uitgenoodigd daartoe kwa men de ouders van de schoolgaande kin deren van de openbare school in deze school in vergadering bijeen. Burgemees ter Bierens, voorz. begon met te zeggen, dat het doel van deze oproep was om een band te leggen tusschen ouders en onderwijzers ten nutte van het school gaand kind, ter bevordering van het on derwijs, tevens een schakel in den keten, ouders, onderwijzers en gemeentebestuur. Benoemd werd een oudercommissie, bc<- staande uit de heeren: J. C. Kram, H. Eversdijk, B. de Klerk, P. Ganseman cn A. van Wingen. Besloten werd tot het houden van een ouderavond. Dhr. Drink- waard, hoofd der school, zegde medewer king toe, vanwege het personeel der school, zelf hoopt spr. alsdan een opvoed kundig onderwerp te behandelen. Verder hoopt dhr. Drinkwaard, dat deze com missie in het leven geroepen, hetwelk hem genoegen doet, moge medewerken tot ver hooging van het peil van het onderwijs. Deze vergadering was flink bezocht. Daartoe vanwege de vereeniging van oud-leerlingen van de Tuinbouwcur- sussen uitgenoodigd, trad Donderdag avond in het lokaal „Obadja" op dhr. C. Spaan uit Utrecht, met het onderwerp: „De verschillende stikstofbemestingen". Dhr. W. Glas, voorz., leidde deze spr. in, heette welkom de zustervereenigingen. „Biezelinge" en „Wemeldinge", alsmede de Landbouwvereeniiging en dhr. Van der Plassche, Rijkstuinbouwconsulent. Op on derhoudende en bevattelijke wijze verdui delijkt met lichtbeelden besprak de heer Spaan de fabricatie van de stikstofmest stoffen, de o. s. stikstofmeststoffen en hun procentage. Leunasalpeter, Flariand DOOR J. AB UTRECHT DRESSELHUIS. (Nadruk verboden.) 2. Het eens zoo heerlijke en vruchtbare land leverde nu in weinige uren het akeligste jammertooncel op, hetwelk men zich kan voorstellen. Schuren, meestoven, huizen en buiten verblijven werden weggeslagen. Granen, voertuigen, huisraad en vee zag men medegevoerd door den vloed, en duizendje menschen worstelden met wanhopige krachtinspanning tegen den bijna onvermijdelijken dood. Sommige dorpen werden door den vreesselijik snellen was des waters zoo verrast, dat ge noegzaam geene der bewoners zich redden konden, en alle gelijktijdig, of ten minste kort na elkander, in het zelfde graf verzwolgen werden. Op andere zochten velen behoudenis op boomen, diaken, torens en vliedbergen, terwijl de vlakte, die zij bewoonden,, in zee herschapen werd, en zonder hulpe te kunnen toebrengen waren die rampzaligen, die daar redding vonden, getuigen van de verwoesting hunner bezittingen, en van den bangen doodstrijd der met de baren kampenden Die gestorvenen waren echter gelukkig in vergelijking van hen, die zóó den dood ontkomen waren. Dezer leven werd een langzaam sterven. Toen de vloed was afgeloopen, en de grond weder bovenkwam, zag men aan alle zijden den bodem met uitgestrekte bouwvallen bedekt, duizende verdronkene bees ten, en honderde menschen, die gedeeltelijk in elkanders armen gestrengeld de eeuwigheid waren ingegaan, lagen daar tusschen; en honderde andere dwaalden wanhopig rond, om dat zij alles verloren hadden, wat hun het leven had veraan genaamd. Honderde mannen en vrouwen, die voorheen rijk waren geweest, waren thans tot den bedelstraf gebragt, en die voorheen geven konden, moesten thans van anderen eene bete broods vragen; aanzienlijken en edelen, die voorheen een aantal dienstboden hielden, bij anderen dienstbaar worden l Geen wonder inderdaad dat voor velen deze lotverwisseling ondragelijk was, en niet weinige voornamen van rouw en droef heid, zoo als verscheidene armen van honger en kommer om kwamen. Onder deze waren ook de Heer «n Lodijke en zijne echtgenoote, die zich te Bergen op Zoom nedergezet, en aldaar de verwoeste, welligt gedeeltelijk door zijne schuld verwoeste, landstreek dagelijks voor oogen hadden. 3. Er waren trouwens wel Keizerlijke, van geld voor ziene, afgevaardigden verschenen, om zoo veel mogelijk de ramp te herstellen, doch, gelijk bij der gelijke bezendingen helaas! maar al te dikwerf het geval is, de eensgezindheid was niet in het gevolg dezer Heeren. Ieder wilde dat zijn zin geschieden zoude. Intusschen werd het kwaad met den dag erger, en eindelijk moest men het werken aan deze Watering staken. Verloren waren alle straks opgenoemde dorpen, ter wijl de stad Reimerswaal alleen zich, eenzaam en treurig, uit het midden der schorren verhief, als een sombere gedenkzuil van de wisselvalligheid aller aardsche zaken, daar van binnen nog de sporen niet verdwenen waren van den brand, die ten jare 1520 meer dan drie honderd huizen verteerd had. D ch ook dit gedenkteeken werd langzamerhand door den tijd vernietigd. De ten ondergang gedoemde statd werd in 1551 weder geweldig door overstrooming gehavend. Het water stond 12 voeten hoog in de kerk, vernielde eene geheele straat en maakte meest alle hare zeeweeringen te niete. Het wei nige dat er nu nog overig b'leef bezweek vier jaren later, en nu restte haar niets meer tot bescherming tegen dien Oceaan, da.i hare muren, tegen geheel andere vijanden opgetrokken 1 Het vuur verving het water. Op den 31 Augustus 1558 ont stond er, door eene ongekende oorzaak, brand in de Zoutketen en Zouthuizen, en verwoeste wel drie vierde derzelve met al wat er in was. In 1561, 1563 en 1570 veroorzaakten de storm vloeden nieuwe schaden. Eindelijk verschenen hier, op het einde van 1573, Zeeuiwsche krijgslieden, die, de plaats tegen de Spanjaarden niet houdbaar vindende, haar toch ook den vijand niet laten wilden, uit dien hoofde in brand staken, en dus zelve de laatste hand aan hare vernietiging legden. Het rampzalig overschot der eens zoo rijke burgerij kon echter ook nu nog niet besluiten om deze puinhoopen te verlaten. Tot 1631 bleef de plaats bewoond, l oen werd op hoogeren last, hetgeen er nog overig was van poorten en andere pu blieke gebouwen, benevens de slraatsteenen, verkocht ten voordode der Stads-schuldeischers Laat uwe oogen nog eenmaal over deze doodsche vlakte rondgaan en verlaten wij dan deze plaats. Gij zult voortaan kunnen zeggen: Ik zocht eens de oudste stad, die m' in dit oord aanschouwde, Die 't vroege voorgeslacht aan Schelde's zoomen bouwde; Helaasik zocht vergeefs Ik staarde treurig rond Of ik de graven nog van 't voorgeslacht hervond Ach! ik vond geen graven meer! 'k zag naakte vi-schers [dwalen, Waar eertijds 't feestmuzijk klonk in de marmren zalen Geen enkle bouwval meer waarbij 't gedierte schuilt Geen enkle torenspits waarop de roerdomp huilt Geen stuk eens tempels aan der vadren Gods geheiligd Geen erf door dijk of dam voor 't woên der zee beveiligd ,1 Slechts visschers zwerven rond op deez' verzwolgen grond, Schaars hoorend van de stad, die eertijds hier bestond. Helmeus. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1924 | | pagina 1