VICTO GEMEENTERAAD VAN GOES. Donderdagmiddag vergaderde de ge meenteraad, onder voorzitterschap van bur gemeester Hajenius. Alle leden zijn aanwezig. De notulen der vergadering van 28 Augustus worden goedgekeurd. De voorz. deelt mede dat op ver zoek van dhr. Vienings, die wegens fami lie-omstandigheden de raadsvergadering zal moeten verlaten punt 8 der agenda voor punt 4 zal worden behandeld. Ingekomen stukken. Deze worden kennisgeving aan genomen. Het verzoek van dhr. A. C. van der Rest om genees- en heelmiddelen te mo gen leveren ten behoeve van Politie en Weeshuis wordt als ongezegeld ter zijde gelegd. Het verzoek van bewoners van het ge deelte Westsingel van den 's Heer Hen drik skinderendij k tot aan den nieuwen Rijksweg, om de bestrating van dat ge deelte van dien Singel te verbeteren, wordt in handen van B. en W. gesteld om advies. Dhr. van Poelgeest zegt dat voor hem die apotheek eigenlijk geen officieele apotheek is. Dhr. Crucq hoopt dat het advies i.z. de Westsingel spoedig zal komen. Wijzigingen begrootingen 1924. De wijzigingen gemeentebegrooting en begrooting Grondbedrijf worden z. h. goedgekeurd. Salaris-kwestie. Dhr. Labrijn zegt het volgende ïk gevoel mij verplicht, namens de fin. commissie te protesteeren tegen de wijze waarop B. en W. dit ingrijpende voorstel bij den Raad hebben ingediend. Afgezien van het onbruikelijke, een zóó ingrijpend finantieel voorstel niet vooraf aan het oordeel der fin. commissie te on derwerpen, overvalt het college den Raad met gegevens nog na de oproeping ter ver gadering, niettegenstaande die gegevens reeds eind October aanwezig waren. De gelegenheid tot controleering der door het gemeentepersoneel en den Bond van Gemeen te-amb tenaren verstrekte cij fers is zoowel voor den Raad als de fin. commissie onmogelijk geworden. Dat die cijfers en de verdere beweringen met onbe vangenheid gegeven zijn, zal wel niemand beweren. De handelwijze van B. en W. doet ver moeden dat zij een rustige kritiek op hunne beweringen vreesden. In ieder geval wekken zij hier een vermoeden in hun nadeel, temeer waar een d-eel van het college in sterke mate partij is in de sala- riëering. Ik meen daarom dat de Raad niet anders zal kunnen doen dan B. en w. uitnoodigen, vóór de behandeling van het voorstel het advies der fin. commissie te verzoeken en heb de eer dit voor te stellen. Dhr. Crucq zegt dat het geen ge woonte is om op een vorig besluit terug te komen. We zullen maar denken: beter ten halve gekeerd, dan ten heele gedwaald. Spr. is zoowel tegen de verlaging van het salaris als tegen de werktijdsverlenging. Spr. meent dat slechts één lid van het personeel niet tegen de werktijdverlenging was. Spr. stelt voor beide besluiten in te trekken. Dhr. Buys merkt op dat slechts een enkele bouwvakarbeider f35 per week heeft verdient. Dat was geen regel. Dhr. Potter legt den nadruk op de werktijdverlenging. Spr. zelf werkt zoo lang het dag is om zijn gezin te onder houden en kijkt niet naar 8 of 10 uur. Spr. wijst op het Chr. huwelijksformulier. Wat betreft de salarisverlaging zal spr. inplaats van vóór tegen stemmen. Dhr. van Bommel van Vloten steunt het voorstel van dhr. Labrijn, even als dhr. Goedbloed. Dhr. Goedbloed zegt dat het toch immer de gewoonte is, dat dergelijke voorstellen om advies in handen wordt gesteld der fin. commissie. Anders heeft men het gevaar langs elkaar heen te rede neeren. De fin. commissie meent b. v. dat de loonen van het gemeentepersoneel wél gunstig afsteken bij die in het parti culier bedrijf. Haast is er niet en we zullen binnen kort weer raadsvergadering hebben. Aan houding is niet meer dan billijk. Dhr. Stieger zal blanco stemmen o.adat het gaat tegen B. en W. Spr. ziet cr geen voordeel in om nog eens dit voor st >1 in handen te stellen der fin. commissie. De meening daarvan is bekend. Er zuilen wel voorbeelden zijn dat de salarissen het particulier bedrijf hooger en andere da ze lager zijn dan van het gemeente- p rsoneel. Dhr. van Poelgeest zegt dat in dertijd de loonen eenparig naar boven zijn gebracht. En nu praten we al een heelen tijd over verlaging. Daarover zijn we het niet eens. Er zal wel een oogenblik komen, dat we eenparig zullen moeten zeggen: de loonen moeten naar beneden. Op dat moment wil spr. wachten. Als de fin. commissie daarop ook wil wachten wil spr. wel met het voorstel Labrijn nregaan. Gesprongen Handen Ruwe Schrale Huid Springende Lippen en Huidwondjes Dhr. Buys merkt op dat het voor komt dat politie-agenten 17 uur per dag werken. Moet dat nog langer. Spr. protes teert ten sterkste tegen verlenging. Dhr. Potter wil ze hun tractement laten houden maar ziet geen bezwaar van verlenging van 8 tot 10 uur. Dhr. van Melle vraagt of inder daad de werktijdsverlenging ook voor de politie geldt. Dhr. Buys: Ook is het zoo voor het reinigingspersoneel. 't Geldt voor de heele linie. Dhr. van den Bout merkt op dat er niet over gesproken is om 't voorstel aan de fin. commissie te zenden, omdat het een oud voorstel is en geen nieuw. Dhr. L a b r ij n meent dat in de adres sen, nieuwe, ongecontroleerde en onjuiste argumenten zijn aangevoerd. En hieraan klampen B. en W. zich vast. Dhr. Crucq vindt het groote onzin om 't voorstel nogmaals naar de fin. commissie te zenden. De meeningen zijn bekend. Dhr. Goedbloed zegt dat we niet zulke domatici zijn, dat we niet op ar gumenten letten. Fatsoenshalve moet men het aan de fin. commissie retourneeren. Wat is daar tegen Als we aangevallen worden, moeten we ons toch kunnen verdedigen. De voorz. zegt dat dhr. Labrijn gezegd heeft dat in het ooilege van B. en W. een sterk geïnteresseerd gedeelte is. Spr. heeft zich geheel buiten de zaak gehouden voor zoover het hemzelf betreft. Het voorstel Labrijn wordt verworpen pnelt 5 teiga(n 6 stemmen en 2 blanco. (Vóór de heeren Labrijn, Goedbloed, v. Bommel Vloten, Eckhardt en v. Melle). Dhr. van Bommel van Vloten meent te hebben aangetoond indertijd in een vertrouwelijk schrijven dat de be lastingen in Goes hoog zijn. Wat is in de toekomst te verwachten Spr. zegt dat verlaging niet te ver wachten is, gezien den fin. toestand der gemeente. Wél verhooging. Br zullen voor de bestrating binnenkort groote uitgaven ontstaan. Misschien neemt de Raad de subsidie der bijz. bewaar school aan. Spr. wijst op de mogelijkheid van te kort op woningbouw, terwijl voor werk- loozenzorg op de begrooling geen bedrag is uitgetrokken. Spr. heeft een onderzoek ingesteld naar de verhouding tusschen de salarissen in het particulier bedrijf en van het gemeen tepersoneel. Dat onderzoek is onpartijdig en nauwgezet geschiedt. Spr. mag de cij fers echter niet noemen in het openbaar en ook niet in geheime zitting. Spr. hand haaft echter ten volle de conclusie dat de salarissen bij de gemeente hooger zijn dan in het particulier bedrijf. Dhr. Crucq noemt den fin. toe stand van Goes goed. Spr. kan niet aan nemen dat Goes, wat de belastingen be treft hoog is (wel voor inkomens boven f5000), Goes is volgens de statistiekcij- fers middelmatig. Wordt in noodlijdende gemeenten het personeel ook de dupe? Neen immers. Bewezen is dat de loonen niet te hoog zijn. (Dhr. Labrijn lacht). Dhr. van Melle wenscht niet te rug te komen op zijn stem in dei vorige vergadering uitgebracht. Spr. wijst op de gunstige omstandigheid van het premie- vrij-pensioen. Men moet het salarisbe drag hiermee verhoogen. Spr. erkent ech ter dat voor de lager gesalarieerden met groote gezinnen een 10 pet. aftrek te groot is. Spr. stelt echter een kindertoe- voor. Voor de ambtenaren hij den keuringsdienst van Waren, die geen pre- mievrij-pensioen hebben, zou spr. de af trek van 10 pet. niet willen toepassen. Dhr. van den Bout is het niet eens met dhr. v. Vloten. De cijfers der belas tingen zijn opgeschroefd. Om Goes be rucht te maken? Bij een inkomen van f 1000 betaalde in 1914 iemand zonder kinderen f23,98 en in 1923 f 11,40. De provincie is slecht bij kas en daarvoor mogen de Goessche ambtenaren niet bloe den. Bij een inkomen van f 5000 betaalde iemand zonder kinderen in 1914 f218,54 en in 1923 f219,36; bij een inkomen van f5000 betaalde iemand met 4 kin deren f214,12 en in 1923 f205,80. Dhr. van Bommel van Vloten geeft toe dat de provinciale opcenten hoog zijn, dat geldt in meerdere provin cies. Spr. heeft zonder rekening te hou den met de pensioenstorting, bij het ge meentepersoneel hoogere salarieering ge vonden dan bij bet particulier bedrijf. Dhr. Vienings achtte indertijd den datum van 1 Nov. \vaarop de fin. com missie de salarissen wilde verlagen, onge schikt. Daarom stelde spr. 1 Jan. 1925 voor, echter tenzij B. en W. voor dien tijd tot overtuiging kwamen, dat in het^ belang der gemeente die verlaging niet moest worden ingevoerd. Wellicht was het verstandiger geweest 1 Juni 1925 te stellen. Spr. zal zijn stem geven aan het voor stel van B. cn W. Echter rekent hij er op dat B. en W. zoo spoedig het kan, de salarissen zullen verlagen en dan tevens de oneffenheden uit de regeling zullen wegstrijken. Dhr. Eckhardt gaat accoord met dhr. van Melle. Hij vraagt zich af hoe nu een besluit van den raad maar ineens kan worden omgedraaid. Spr. wil het niet van den minderen man nemen, maar speciaal van de hoogere salarissen. Spr. hoopt steeds volgens zijn geweten te han delen en wil zich niet door adressen la ten beïnvloeden. Dhr. L a b r ij n zegt dat voor hem deze zaak een van rechtvaardigheid is. In 1920 waren de salarissen redelijk, er is nooit over geklaagd. Dan moeten ze ook op 't oogenblik naar beneden, de in- dex-cijfers bewijzen zulks. Doet men het niet, dan belast men de belastingbetalers te zwaar. Laat men de salarissen nu be vriezen, dan begaat men een onrechtvaar dige daad. Spr. zal het niet lang maken, het lot is beslist. Dhr. van Poelgeest zegt dat Goes altijd aan den zeer lagen kant is gebleven met de salarissen. Ze waren in 1920 niet op peil. Dhr. Crucq gaat niet mee met den kindertoeslag. Wat het adres der 43 win keliers betreft zegt spr. dat hij zich daarop niet zal beroepen. Er zijn goede en misselijke middenstanders, zooals on der alle rubrieken. Het voorstel Crucq (geen salaris verlaging en geen werktijdsverlenging) wordt verworpen met 310 stemmen (voor de Looff, Crucq en Buys). Het voorstel van B. en W. (geen sa larisverlaging) wordt aangenomen met 85 stemmen (tegen Eckhardt, Labrijn, van Melle, Goedbloed en van Bommel van Vloten). Overwerkte zenuwen hebben in de eerste plaats een kalmeerend en versterkend middel noodig. Mijnhardt's Zenuwtabletten geven kalmte en neir onrust, gejaagdheid en overspanning weg. Koker 75 ct. Bij apoth. en drogisten. Bijzondere Bewaarscholen. Verzoek van het Bestuur der Vereen! ging voor Christelijk Bewaarschoolonder- wijs om verhooging van het gemeentelijk subsidie voor bijzondere bewaarscholen. Dhr. L a b r ij n zet het standpunt van de meerderheid der fin. commissie uiteen. Spr. voelt het ellendige om in dit tijdsge wricht met een verhooging der uitgaven te komen. Spr. had .gewild dat het school bestuur gewacht had tot florissanter tijden. Spr. heeft aan alle kanten inlichtingen ingewonnen en is tot de conclusie geko men, dat het billijk is, dat de menschen krijgen wat ze wagen. De gemeente be taalt meer dan f 50 per kind op de openbare bewaarschool. Spr. vindt het jammer dat de jeugdigen leeftijd al bij de kinderen wordt bijgebracht dat ze van ander hout gesneden zijn dan anderen. Dat verdeelt ons volk, en verscheurd vriendschapsbanden. Echter moet men de overtuiging dier menschen eerbiedigen. Ze vragen de helft van wat de gemeente uit geeft en brengen zelf een fin. offer ter wille van hun overtuiging. Spr. is er voor het volle bedrag te geven Dhr. Crucq zegt te behooren tot de partij, die de pacificatie aanvaardt. Ge lijke rechten, gelijke plichten. Spr. is er voor dat de bestaande voorwaarde voor het openbaar onderwijs, ook gelden zal voor het bijzonder. In het adres vraagt men echter vermindering van plichten. (Meer leerlingen per klasse). Spr. is daartegen. Geen verslechtering van on derwijs. Spr. merkt nog op dat de open bare bewaarschool geen, echter de bijz. school wel schoolgeld heft. Dhr. Goedbloed dankt zoowel dhr. Labrijn als Crucq. Spr. echter staat op het standpunt dat men het bijz. onder wijs hetzelfde moet geven als het open bare. Was men dus gekomen om f50, dan was spr. ook hiervoor geweest. Er wordt echter slechts f25,per kind ge vraagd. Bij f 50,had men gelijke plich ten kunnen eischen. Thans niet. Stelt u voor f50,te geven! Dhr. Crucq en Buys: Nee! Dhr. Goedbloed: U moet conse quent blijven. Spr. zat vroeger met veel meer kinderen in de klas der bewaarschool Dhr. van Melle merkt op dat de grootte der lokalen in deze op den gezond heidstoestand der kinderen geen ongun stige uitwerking heeft. Eigenlijk onderwijs wordt er niet gegeven, het behoeft dus niet zulk een individueel karakter te dra gen. Spr. heeft geen bezwaar tegen klas sen van 50. Spr. zegt dat hier van uit breiding van het bijz. bwaarschoolonder- wijs geen sprake is. Wèl van verbetering. De toestand zal aan alle redelijke eischen voldoen. Dhr. Crucq: Als er geen eigenlijk onderwijs gegeven wordt, waarom dan een Chr. bewaarschool? Dhr. Goedbloed: Bokken en scha pen! Dhr. Crucq zegt dat de overheid toch diploma's vraagt voor bewaarschool- personeel. Wat het particulier initiatief betreft, spr. vindt het bedrag niet zoo heel hoog. Dhr. Vienings merkt op dat de voorbereidende vorming van jonge kinde ren tegenwoordig aan een systeem is on derworpen. Men moet dit echter niet ver warren met het geven van onderwijs. Spr. heeft er geen bezwaar tegen dat het aantal kinderen (30) verhoogd wordt. Spr. protesteert tegen de insinuatie alsof het bijzonder onderwijs niet aan de ver plichtingen zou voldoen. Het bijz. onder wijs is absoluut up to date. De bittere noodzaak der tijden noopt om de koor den der beurs aan te trekken. Spr. zegt dat de kinderen godsdienstig worden opgevoed, maar dat hun niet ge leerd wordt dat er bokken en schapen zijn. De voorz. zegt dat B. en W. af gingen bij hun voorstel op besprekingen met twee bestuursleden. Zij meenden dat de bedoeling was een subsidie te verkrij gen op grondslag van de bestaande rege ling. Later is gebleken dat dit niet dc be doeling was. Dhr. Stieger onderschrijft deze woorden. Spr. betreurt het dat het school bestuur niet eerder overleg heeft gepleegd over zijn definitieve aanvraag. Spr. gaat ook accoord met dhr. Goed bloed, spr. is dit niet altijd. De gemeente is ook de bewaarder der schatkist en spr. zou een middenweg willen nemen en niet het volle bedrag van f25 geven. Dhr. van Poelgeest meent dat op de begrooting der school f4000 van de zes zwevende zijn. Men heeft de zaak opgezet terwijl er nog f2000 tekort was en nu moet de gemeente dit maar bijspij1- keren. Dhr. Vienings stelt voor f 20, te geven. Dhr. van Melle brengt nog eens de billijkheidsgronden op den voorgrond. Dhr. Goedbloed zegt dat de men schen gerekend hebben op het billijks- beidsgevoel der leden. Zwolle geeft even veel aan het bijz. als> aan het openb.onder wijs, en de raad is overwegend links. Moet men nu schacherende tot f20,i komen Dhr. van den Bout merkt op dat hij zich niet kan voorstellen dat het schoolbestuur op rechtvaardigheidsgron den, op f25,rekende. Men was des tijds zeer tevreden met f 12,50. Dhr. Stieger heeft volle sympathie voor het bijz. onderwijs; maar vanwege fin. omstandigheden wil spr. niet verder gaan dan f 20, Het voorstel f25,per kind wordt verworpen met 58 st. (voor de heeren Labrijn, Potter, van Melle, Goedbloed en Eckhardt). Het voorstel f20,wordt aangeno men met 7- -6 st., (voor de vorigen plus de heeren Stieger en Vienings). BORSTSIROOP p«-r flacon J1.25 til SlV>6 Vorhii|ijbj.ïr$'lJlH.lpolkrkcr>ciiDrijitl'n Begrooting Burgerlijk Armbestuur 1925. Deze begrooting wordt z. h. s. goed gekeurd. (Dhr. Vienings verlaat de vergade ring). Uitbreiding Gasthuis. De voorz. zegt dat B. en W. deze goedkeuring op de wijziging der begroo ting van het Gasthuis, geheel als een formeele kwestie hebben beschouwd. De heer L a b r ij n heeft een tjjdlang gemeend, dat het standpunt van B. en W. niet jnist was. Spr. is nu beter ingelicht en is het volkomen met B. en W. eens. De Armenwet zegt duidelijk, dat bij ver bouwing als deze, alleen machtiging van Ged. Staten noodig is en deze is verkre gen. Volgens spr. kunnen das de uitgaven jp de begrooting worden geplaatst. Dhr. Goedbloed verdedigt nader zijn standpunt. De begrooting van het Gasthuis moet door den Raad worden goedgekeurd, Hoe kant u goedkeuren als u geen gegevens hebt Deze handeling is niet bloot formeel, want art. 27 regelt de heele procedure, als we de goedkeuring niet verleenen. Ook op historische gronden verdedigt spr. de goedkeuring door den Raad. Toen indertjjd in de Hervorming Ged. Staten deze zaak aan zich wilde trekken, zei te de vroedschap van Goesneen. Art. 25 der verordening van het Gasthuis spreekt over het aanbieden der begrooting met alle bescheiden en gegevens. De nota van het Gasthuis heeft spr, eerst gisteravond om 4 uur bereikt, Spr, vraagt naar bewijzen dat de goed keuring slechts formeel is. Spr. vraagt advies van B. en W. Vooits moet worden aangetoond dat het Gasthuis- bestuur bevoegd is tot uitbreiding. En verderzjjn er voor de gemeente ook fin. gevolgen aan verbonden Een commissie. De Wit Hamer kwam destijds tot de conclusie, dat de gemeente fin. aanspra kelijk is. Spr, vraagtIs dat zoo Spr. wijst op het neutraal ziekenhuis in Mid- de.burg, men is veel beter af met een groot dan met een klein ziekenhuis. Spr. zegt dat publieke gelden neutraal besteed moeten worden. Ver van huis is bij operaties voor 80 prceent geen bezwaar. Spr. wijst hierna op het Roomsch en Protestantsch ziekenhuis, dat we zullen krijgen. Het Gasthuisbestuur heeft ten onrechte volgens spr. het rayonaantal van 89000 tot 44000 verhoogd. Komen er drie ziekenhuizen dan zal er minstens een kwijnen. Spr. ontraadt het voorstel om fin. rpdenen. Ik zie nuchter.... Dhr. Stieger: Drink dan eens.... Dhr. Goedbloed adviseert dat bet Gasthuisbestuur twee jaar zal wachten. De voorz. merkt op dat het betoog van dhr. G. den indruk op hem ma-ikt, dat hij een punt wil bereiken dat op 5 minuten afsiand ligt en er 10 uur over doet. De gemeente heeft voor verantwoor ding temaken met Ged. Staten. Dezen hebben de noodige machtiging verleend. Spr. leest deze voor. Als noodwendig gevolg komt deze begrootingswijziging. B. en W. zouden absoluut geen andere inlichtingen hebben kunnen geven, als dhr. Goedbloed reeds heeft gekregen. Het is noodlottig dat we hier geen hulp in de buurt hadden. Wjjlen dhr. A. 8. J. Dekker heeft dit persoonlijk ondervonden en er dikwerf over geklaagd. Meermalen is juiBt het lastige gebleken, dat men naar Middelburg moest. Spr. ziet het Protestantsch ziekenhuis nog zoo gauw niet komen. Dhr. v. d. Bout verwondert er zich over dat dhr. Goedbloed bij vroegere begrootingen van het Gasthuis nooit deze opmerking heeft gemaakt. Alles gaat regelrecht ntar Ged. Staten, wordt daar goedgekeurd en komt dan in den Raad. Dhr. Goedbloed wil de verbouwing tegen houden. Het eene is precies hetzelfde als het andere. Dhr. L a b r ij n sluit zich bij de heeren van den Bout en den voorz. aan. De bevoegdheid der regenten staat in de Armenwet uitgedrukt. Wat vroeger allemaal geschied is, is dat vroeger onbe voegd gedaan? Spr. ziet in den strijd een poging van dhr. Goedbloed om het lange touwtje te zoeken. Steeds werd men opgehouden door plannen, die nooit tot uitvoering kwamen. Het protestantsch ziekenhuis komtemiel. Nooit Het is bluf. Het is een stormram om de plannen van het Gasthuisbestnur uitgesteld te krijgen. Wij zijn genoodzaakt om bij uoderni- seering ook uit te breiden, daar de nieuwe instrumenten veel plaats zullen innemen. Het protestantsch ziekenhuis zou een kapitaal van 3-14 ton moeten hebben en dan hebt n nog een jaarlijksch tekort, want u hebt geen middeleD. Noord- en Zuid-Beveland kunnen veel gemakkelijker naar Goes komen, dan naar Middelburg. Bij familiebezoek is dit niet genoeg te waardeeren. De begrooting van het Gasthuis is een .werk van jarenlangen arbeid. Een der Iregenten heeft hiervoor een studiereis ge maakt. Zijn rapport is een enorm stuk werk en spr. brengt den heer v. d. Wart alle hulde. Op de begrooting zijn de inkomsten gedeflateerd en de uitgaven niet te laag geraamd. Men kan op grond van deze begrooting niet een tekort verwachten. Komt er eens een ware gezoidheidsgolf, dan zou het voor de gemeente, waar zich ver schillende specialiteiten zullen komen vestigen, een belang zijn een kleine steun te verleenen. Spr. is er echter in zijn ziel vsd over tuigd, dat die steun niet gevraagd zal worden. Dhr. Crucq meent dat in een neu trale inrichting ieders godsdienstige ge zindheid volkomen gewaarborgd is. Waar om dan versnippering Dhr. v. Melle vraagt dhr. Goedbloed wat deze verstaat onder personen van neutrale geestesrichting Toch niet anti godsdienstig f Dat zon niet neutraal zjjn. Het nentraal ziekenhuis is voor de ge. heele bevolkingmet ieders godsdienstig gevoel wordt gelijkelijk rekening gehouden. Spr. wil de eenheid van ons volk als ehrislen-natie zooveel mogeljjk bewaren. Spr. is tegen alle mogelijke splitsing in christenen en paganieten. Dhr. Crucq vraagt of de heer Van Melle er voor is dat er s. d. a. p.ers in het Gasthuisbestnur zitten. Dhr. L a b r ij n zegt dhr. van Melle dank voor het vertrouwen in de regenten. Er heerscht een christelijke stemming iu het Gasthuis. De verhouding tusschen personeel en verpleegsters bewondert spr. De hoofdverpleegster wordt door allen op de handen gedragen. Onder de verpleeg sters zijn personen van verschillende ge zindten. Dhr. Goedbloed verwjjst dhr. v. Melle naar de interruptie van dhr. Crucq. Het algemeen Christendom is een vrome wensch, dat beataat niet. Het gaat bij

Goessche Courant | 1924 | | pagina 2