PUROL N0. 1A7. llie Jaargang. NIEUWJAARSWENSCHEN V1CTO ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f 2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 tont. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. Uitgave Naaml. Venn. „Goesche Courant'* en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf ADVERTENTIEN. van 15 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f2,40 Bewijsnummers 5 cent. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. in het Nieuwjaarsnummer worden, zooals gebruikelijk is, bij voor uitbetaling geplaatst tegen 75 cent, voor hoogstens 6 regels Opgaven worden zoo spoedig mogelijk ingewacht, doch uiterlijk MAANDAG 29 DECEMBER, vóór des middags 12 uur. DE ADMINISTRATIE. STUKKEN VOOR DEN GEMEENTERAAD. Ingekomen stukken. a.) Bericht van God. Staten dat de goedkeuring van eenigc raadsbesluiten is aangehouden, in verband met het nog niet inkomen der Begrooting 1925. b.) Exploitatie rekening 1923 der R. K. Zieken-verpleging St. Joanna. Het na- deelig saldo bedraagt f293,96 en een half. c.) Adres van de bewoners van het gedeelte van den West-Singel van den 's Heer Hendrikskinderendijk tot aan den nieuwen Rijksweg, waarin wordt verzocht verbetering dier bestrating, daar dit ge deelte in den herfst en den winter onbegaan baar is en gevaar oplevert voor het rij wiel- en motorrijdend publiek. Reeds tweemaal is door den Raad tot vernieuwing van dat gedeelte besloten, ter wijl er tot nu toe van beide besluiten niets is terechtgekomen. d.) De heer A. C. van der Rest ver zoekt om de levering van genees- en heel middelen aan de gemeente tegen 1 Januari a.s. ten behoeve van Politie en Weeshuis. e.) Goedkeuring van verschillende raads besluiten. f.) Bericht van den Commissaris der Koningin dat de heeren D. Dekker en J. C. v. d. Peijl zijn benoemd tot zetters voor 's Rijks directe belastingen voor 1925 tot en met 1928. Begrooting Grondbedrijf. Met een wijziging der begrooting 1924 waardoor 'het totaal bedrag wordt ver meerderd met f2502,01 gaan zoowel fin. commissie als commissie Grondbedrijf ac- coord. Begrooting Burgerlijk Armbestuur 1925. Deze wijst aam inkomsten en uitgaven een totaal bedrag aan van f 111.498,37. Wijziging der Begrooting 1924 van het Gasthuis. Het Gaslhuisbestuur biedt den Raad ter goedkeuring aan een wijziging van de begrooting 1924. Onder uitgaven bevat deze wijziging een post van f 160.000 voor vernieuwing en vergrooting gebouwen tot inrichting mo dern ziekenhuis, waartoe machtiging is verleend bij beschikking van God. Staten van Zeeland. Onder inkomsten staat een post van f 160.000 uit een gcJdlecning te verkrijgen. De meerderheid der fin. commissie, de heeren P. C. Labrijn en J. M. van Bommel van Violen adviseeren tot goed keuring van de voorgestelde wijziging in de begrooting van het Gasthuis voor 1924. De financicele commissie had gaarne behalve de sobere vermelding der feiten eenige toelichting en een advies van B. en W. inzake deze begrotingswijziging bijgevoegd gezien. Wellicht is echter het feit, dat de goedkeuring dezer begrootings wijziging als een formcele kwestie be schouwd kan worden, de oorzaak van het ontbreken dezer stukken. De financieels commissie heeft ge meend zonder eenige nadere toelichting geen advies te kunnen geven, en heeft een der regenten bereid 'gevonden, de begroo ting der exploitatie van het Gasthuis uit voerig toe te lichten en te motiveeren. (Het onderstaande werd reeds in een ge deelte onzer vorige editie geplaatst.) De minderheid (dhr. mr. J. W. Goed- bloed) kan zich hiermee niet vereenigen. Deze wenscht over het te bouwen zie kenhuis (waarvan een begrooting is ontvan gen) nadere toelichting en advies van B, en W. en vervolgens beraadslaging over een en ander in openbare zitting. Mr. G. wemsebt een nader onderzoek of het Gasthuiisbestuur bevoegd was tot de voorgenomen verbouwing eveneens om trent de vraag of een wettelijke verplich ting der gemeente bestaat omtrent aanvul ling van eventucclc tekorten op de exploi tatie van het Gasthuis. Het betrokken be stuur meent van niet, maar mr. G. vestigt de aandacht er op, dat de gemeente althans vóór 1875 tekorten heeft aange- Gesprongen Handen Ruwe Schrale Huid Springende Lippen en Huidwondjes PUROL In Doozen 30.60,90=1 Tube 80=' Bij Apothekers en Drogisten zuiverd. In verband met een op te richten rust huis voor ouden van dagen van Ned. Herv. zijde worden de ontvangsten te optimis tisch geacht, daar verschillende ouden, thans voor rekening van liet Burg. Arm bestuur in het Gasthuis verpleegd zullen komen in dit rusthuis. Wat de uitgaven betreft, dient de vraag onder het oog gezien, of de kos ten voor liet verplegend personeel meteen geregelde bezetting van 45 bedden niet te laag zijn geraamd. Voorts acht mr. G. de raming der to tale kosten der verbouwing ad 160 mille zeer laag. Overigens meent mr. G. dat het Gast- huisbestuur geen rekening gehouden heeft met de oprichting van een Roomsch-Ka- iholiek en belijdend Protestantsche Zie kenhuis. Worden deze inrichtingen geopend, dan zal men beschikbaar hebben pl.m. 140 a 150 bedden. Dat wordt voor een rayon van 39 duizend inwoners pl.m. drie en een half bed per 1000 inwoners. Nu is bekend, dat men als medisch wcnschelijk tegenwoordig stelt maximaal 3 bedden per 1000 inwoners. Evenwel is evenzeer bekend, dat in de tegenwoordige omstandigheden voor Zee land ten hoogste mag worden gerekend op anderhalf a twee bedden per 1000 in woners. Er zullen dus voor het aangegeven rayon pl.m. 60 a 70 bedden te veel zijn. Wanneer men slechts verpleging van neutrale geestesrichting wenscht, vraagt mr. G. verdient het dan niet veel meer aanbeveling zich te beperken tot meer dere vervolmaking der bestaande inrichting en steun van de bestaande, uitstekend ge outilleerde inrichting voor neutrale zie kenverpleging te Middelburg Uit financieele overwegingen ontraadt mr. G. ten sterkste de goedkeuring op de aangevraagde begrootings-wijziging. Veel meer lijkt hem deze gang van za ken gewenscht. De Raad adviseert het Gasthuisbestuur zijne plannen voorloopig voor een termijn van hoogstens twee jaren aan te houden. Gedurende deze twee ja ren kan overtuigend gebleken zijn, of inderdaad de beide particuliere inrich tingen zijn tot stand gekomen, althans in een dergelijk stadium van ontwikkeling zijn dat er gegronde verwachting is, dat zij in exploitatie zullen worden genomen. Subsidieering der bijzondere bewaarscholen. Het bestuur der vereeniging voor Chr. Bewaairschoolonderwijs verzoekt om her ziening der bestaande subsidieregeling, in dier voege, dat voortaan per jaar zal wor den gegeven f 25,per schoolgaand kind. Thans wordt gemiddeld per bijz. school f746 subsidie gegeven, wat een totaal maakt van f2238,67 voor de 3 bij scholen. Werd het verzoek van het schoolbe stuur ingewilligd, dan zou de uitgaaf voor de gemeente voortaan, berekend naar het huidige gezamenlijk aantal leerlingen der drie bijzondere scholen, n.l. 240, bedragen 240 maal f25, is f6000,daar bil lijkheidshalve ide Roomsch-Katholieke school op denzelfden voet gesteund zou moeten worden. De jaariiijksdhe uitgaven der gemeente zouden derhalve stijgen met f 3761,33 of rond f3800,—. B. en W. achten deze meerdere uitgaaf voor de gemeente te bezwarend. B. en W. stellen voor de subsidie te bealen op f 12,50 per kind, per jaar. De jaarlijksche uitgave zal hierdoor pl.m f700 hooger worden. Zij motiveeren dit als volgt: Blijkens de bij het adres behoorende memorie van toelichting, is men door sa menwerking met personen, behoorende tot de Ned. Herv. Kerk en de oud-Gerefor meerde Gemeente gekomen tot de stichting der thans in aanbouw zijnde school, Zoo gemelde samenwerking niet ware verkre gen, zou de oprichting eener Ned. Her vormde bewaarschool binnen afzienbaren tijd te verwaohten zijn geweest. In dat geval zou aan die school eveneens een subsidie worden toegekend van ongeveer f746,22 (zie boven), waardoor de totale uitgaaf voor de gemeente zou stijgen tot f2984,90, makende per kind f2984,90: 240 is f 12.44. De meerderheid der fin. commissie (dhrn. Labrijn en Goedbloed) gaan met dit voorstel niet accoord, doch stellen f25 per leerling voor. Deze heeren meencn, dat een berekening van de te verleenen subsidie bezwaarlijk kan worden gebaseerd op de ver onderstel ling, dat een afzonderlijke Ned. Herv. be waarschool naast de bestaande zou wor den opgericht. Veeleer moet een vergelijking getrof fen worden tusschen de toestand, die ont staan zou indien de gemeente alleen, zon der eenig bijzonder bew^tarschoolonder- wijs, te zorgen zou hebben voor dat onder wijs. De kosten per leerling, thans voor de gemeente ongeveer f50 bedragende, zou den waarschijnlijk niet veel dalen bij uit breiding van het aantal leerlingen, en dus aanmerkelijk hooger zijn dan het thans te betalen bedrag. Bovendien wordt door de ouders reeds een offer gebracht van plm. f 25 p. leerling De minderheid der fin. com., dhr. Van Bommel v. Vloten, gaat accoord met het voorstel van B. en W. B. en W. hebben zich z.i. terecht onttrokken aan het besteden van veel grootere bedragen aan dat onderwijs. Met kracht is er het laatste jaar gestreefd naar het verkrijgen van bezuiniging. Er zijn in derdaad bezuinigingen bereikt en het is z.i. thans de plicht van den raad om te blijven waken dat het verkregene niet weer te niet worden gedaan, door uitgaven waartoe de gemeente niet verplicht is. Men moge be treuren dat dc gevraagde subsidie niet ver leend kan worden, de gemeente-financiën zijn nu eenmaal zoodanig, dat hoogere uit gaven niet dan bij uiterste noodzaak kun nen worden gevoteerd. Uitbreiding van het bijzonder bewaarschoolonderwijs acht hij geen uiterste noodzaak. Opcenten personeele belasting. B. en W. bieden den Raad een concept verordening aan, waarin het maximum aan- tal -opcenten op de personeele belasting van 90 lot 70 wordt teruggebracht. Gemeente-begrooting 1925. Bij dc aanbieding der begrooting 1925 hebben we indertijd reeds de voornaamste cijfers hieruit gegeven. Wij inemoreeren nog even dat de inkomsten zoowel als de uitgaven van den gewonen dienst bedragen f593.293,56. De opbrengst der gemeente lijke inkomstenbelasting wordt geraamd op f 158000 tegen f 163000 in het vorig jaar. Inkomsten. Batig slot uit vroegere diensten f 10.000 (v. j. f5578,87 en een half). De rekening over 1923 geeft op den ge wonen dienst een batig saldo aan van f37983,13. Daar evenwel nog uitgaven (hoofdzakelijk het onderwijs betreffende) moeten worden gedaan, wordt voorgesteld, van genoemd bedrag f 10.000 te bestem men voor den dienst 1925 en het overige naar den dienst 1924 over te brengen. Dc uitkeering volgens de bij de wet aan gegeven berekening, zijnde f2,12 per ziel, bedraagt, naar het bevolkingscijfer op 1 September berekend f 18136, 60 (v. j. f 17907,82 en een half.) Bij de opbrengst van den verkoop van asch en vuilnis, zijnde f2220 (vorig jaar f 2300), wordt opgemerkt: De verkoop van beerstoffen blijft geregeld goed gaan. De verkoop van compost gaat zeer slecht, komt daarin niet spoedig verandering, dan zal ernstig gezocht moeten worden naar een andere wijze van verwijdering of ver nietiging van het straat- en huisvuil en de modder. De bijdrage der buitengemeenten in de kosten van scholen voor het nijverheids onderwijs is gestegen van f7985,80 tot f8917,44. Uigaven. Onderhoud Raadhuis f1240 (v.j.f620) de meerdere uitgaven spruiten voorname lijk voort uit de posten: nieuwe vloerbe dekking in de Trouwzaal (f170) en bui- tenverfwerk aan het raadhuis (f450). Opgemerkt wordt dat verfwerk en be hang in de raadszaal er allertreurigst uit zien; ook het vloerkleed in de burgemees terskamer gaat hard achteruit. Het is daarom zeer gewenscht in de eerstvolgen de jaren eens iets te doen, zal de ge meente niet over enkele jaren voor zeer groote uitgaven komen te staan. In verband met de verkiezingen in 1925 voor de Tweede Kamer is de post hier voor verhoogd van f 25 tot f 1000. Voor verlichting is uitgetrokken f8278 tegen f9091 in 't vorig jaar. Voor het opschilderen der muziektent is f 130, uitgetrokken.' (^BORSTSIROOP per Flacon ÏJ. 125 Onderhoud wegen en voetpaden f2800 (v. j. f2300), deze post is verhoogd met een bedrag voor het teren van wegen, het geen beslist noodzakelijk is. Voor het van buiten verven van het beursgebouw f 120. Kosten van havens, kaaimuren enz. f 11.429,50 (v. j. f9319,50), hiervan is f3500 bestemd voor het uitbaggeren van de buitenhaven en een deel der binnen haven. Het uitbaggeren van de buitenhaven zal in 1925 noodig zijn. De peilingen gé ven zulks aan. Dit baggerwerk heeft plaats gehad in 1898, 1902, 1909, 1916 en '19. Verder moet worden weggebaggerd een verzanding in dc binnenhaven vlak bij het Sas. Voor onderhoud kademuren (f800, moest een hooger bedrag dan vorige ja ren worden geraamd, omdat meerdere ge deelten noodzakelijk vernieuwd moeten worden. Vernieuwing van een steiger f500, Nog twee steigers moeten noodzakelijk vernieuwd worden. Dit geschiedt in ba saltzetsteen, hetgeen wel duurder is dan in hout, doch onvergankelijk en daardoor op den duur weer goedkooper. Onder kosten reinigingsdienst komt o.m. voor f 350 voor inruiling van een oud paard. Een drietal paarden geraakt ver sleten. Het zijn paarden van 20 en 21 jaar oud, zoodat het gewenscht is, deze langzamerhand door jongere exemplaren te vervangen. Onder den post onderhoud bezittingen enz. komt voor f200 voor het schilderen der jalousieën van de rijksgebouwen, wat sedert 1914 niet is geschied. Voorts f 120 voor plafon dvernieuwing in het voorlokaal der Rijksdagnormaal school, dat vrijwel geheel door de mui zen is vernield. Subsidie muziekkorpsen f 400 evenals vorig jaar. Begrooting Gasbedrijf 1925. Deze vermeldt aan ontvangsten en uit gaven in totaal f198.632 (v. j. f207.280). De baten voor gas en cokes bedragen resp. f145.150 en f42.030 (tegen f155.180 en f38.700 v. j.). Begrooting Keuringsdienst Vee en Vleesch. Deze vermeldt aan ontvangsten en uit gaven in totaal f8209,20 (v. j. f8959,20) met een opbrengst van keurloonen groot f8200 (v. j. f8950). Begrooting 1925 Grondbedrijf. Het totaal der baten bedraagt evenals het totaal der lasten f9350,71. Voor den kapitaaldienst bedragen de inkomsten en de uitgaven f2046,71 en een half. Keuringsdienst van Waren. Het totaal der baten en lasten beloopt f66.500,- (v. j. f67.858,-). Pensioenstaat. Deze vermeldt als bijdragen voor eigen (10 pet) en weduwen- en weezen- pensioen in totaal f41.539,19, waarvan aan de gemeente terug wordt betaaldi f21.782,60 en een half (o.a. door Gas bedrijf, keuringsdiensten en Waterlei ding) en f3726,86 uit verhaal op de on derwijzers van dc bijdragen. Schulden. De staat van schulden vermeldt aan gewone leeningen een schuld per 1 Jan. 1925 van totaal f 663.920 (rente f35.745,67 en een half, aflossing f42.942,50) en aan annuïteitsleeningen een totale schuld op 1 Jan. 1925 van f2.174.461,48, met een totaal bedrag aan jaarlijksche annuïteit van f 119.144,75. Salarisvermindering gemeente-ambtenaren. B. en W. adviseeren het volgende: Na het besluit van Uwen Raad d.d. 17 October j.l. tot vermindering van alle salarissen en loonen van het gemeente personeel met 10 pet., ingaande 1 Januari 1925 en tevens tot verlenging van den werktijd eveneens met pl.m. 10 pet., zijn gelijk te verwachten viel, verschillende adressen van de zijde van het personeel ingekomen, waarin tegen dat besluit ern stige bezwaren worden ingebracht. De verzoekschriften zijn hierbij gevoegd. Deze bezwaren zijn speciaal gericht tegen de vastgestelde salarisvermindering. Een deel van het personeel verziekt ook intrekking van de werktijdsvcrlenginghet meerendeel is evenwel bereid, dit offer te brengen. Het adres van het gezamenlijk per soneel toont overtuigend aan, dat de be wering als zouden dc loonen van het ge- meentepersoneel in het algemeen gunstig afsteken bij die in het particulier be drijf, te eenenmale onjuist is. Natuurlijk zal hier of daar zich wel een geval voor doen, waarin een particuliere werknemer lager is bezoldigd dan een gemeente-amb tenaar, doch dan zal of dit geval behooren tot de uitzonderingen of er zullen factoren aanwezig zijn, waardoor het salaris in werkelijkheid hooger is dan een opper vlakkige blik doet vermoeden. Verder is in de meeste gevallen vergelijking on mogelijk. De Nederlandsche Bond van Ge meente-ambtenaren geeft een staat van salarissen van secretarie-personeel in over eenkomstige gemeenten; ook deze steken gunstig bij de Goesche tractementen af. Terecht wijst het bestuur van dien Bond erop, dal voor het Rijkspersoneel inder tijd het rapport Stork wèl, voor het ge meente-personeel het rapport Raaymakcrs niet gevolgd is. Voor degenen die van de salarisbeweging gedurende de laat ste jaren niet of niet voldoende op de hoogte zijn, zij wat dit betreft, de vol gende korte toelichting gegeven: Toen de verhoogde kosten van levens onderhoud een salarisverhooginjg voor de Rijksambtenaren noodzakelijk maakte, werd door de Regeering een staatscom missie benoemd onder voorzitterschap van den heer Stork, welke tot taak had, nieuwe normen vast te stellen. Naar de cijfers van die commissie zijn toen de tractementen der Rijksambtenaren vastgesteld. Eenigen tijd later benoemde de Regeering een tweede staatscommis sie onder voorzitterschap van den lieer Raaymakcrs, oud Secretaris-Generaal der Rijksverzekeringsbank, die ten opzichte van de gemeente-ambtenaren dezelfde taak had als de commissie Stork; toen liet rap port dier commissie uitkwam, was intus- schen de malaisetijd aangebroken, tenge volge waarvan daaraan tot nu toe geen uit voering gegeven is. Wil men dus salaris- vermindering toepassen, dan betracht men o.i. pas dan eenige billijkheid, wanneer men uitgaat van de belooningen overeen komstig het rapport Raaymakcrs en deze zijn beduidend hooger dan de thans ge- notene. Een vergelijking met de Rijksambtena ren gaat in dezen ook weer niet op, om dat de op hen toegepaste o.i. veel te groote vermindering, ingevolge uitdrukkelijke ver zekering der Regeering, slechts een tijde lijk karakter draagt, en weder verhooging zal plaats vinden, zoodra de middelen rui mer beginnen te vloeien. Hoe geheel an ders is de toestand bij de gemeente, waar sedert verleden jaar het heffingspercentage reeds een weinig is verlaagd en het vol gend jaar wederom verminderd zal kun nen worden, terwijl het maximum-aantal opcenten op de personeele belasting van 90 zal kunnen worden teruggebracht tot 70. Tenslotte zij er nog op gewezen, dat de kosten van levensonderhoud stijgen en dat het onbillijk en onlogisch is, thans de indexcijfers als maatstaf te nemen, terwijl dit bij de laatste salarisregeljingen niet is gedaan. Bovendien heeft de samen stelling dier cijfers nog maar sedert be trekkelijk korten tijd plaats, te kort althans om als solieden grondslag te dienen voor een billijke salarispojitiek. Enkele sta tistieken werden later zelfs omgerekend, omdat men ze onjuist achtte; wie zal zeg gen, of de aangebrachte correcties nu wèl goed waren? Resumeerende blijven B. en W. hun standpunt handhaven, dat de vermindering van salaris (als hoedanig de werktijdsver- lenging tevens is aan te merken) zooals ze op 17 October j.l. door Uwen Raad is vastgesteld niet billijk is, weshalve wij U adviseeren, de werktijdsverlenging te hand haven, doch de salarisverlaging van 10 pot. in te trekken. Behalve een, indertijd reeds door ons vermeld adres van ambtenaren en werk lieden in dienst der gemeente, waarin ver zocht wordt liet besluit tot verlaging der salarissen en loonen, met 10 pet. alsnog in te trekken, is er nog een adres van het Dag. Bestuur van den Bond van Gemeente ambtenaren, waarin eveneens verzocht wordt het besluit in tc trekken, en eerst dan tot verlaging over te gaan, wanneer de stand der salarissen in verband met de kosten van levensonderhoud eenige ver laging wettigt. Tenslotte is er de motie aangenomen in de vergadering, belegd door

Goessche Courant | 1924 | | pagina 1