N°. lie. Dinsdag 9 December 1921. Ill6 Jaargang é/uVM MIJNHARDT's Zenuw-Tabletten 75« Uaxeer-Tabletten 6o« Hoofdpijn-Tabletten 60* FEULL.JLFTON Als ik koning was! Eene week van macht. ppringeHde diepere j IPUROU EAUDECOLOGHE DUBARRY ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 ent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. Uitgav e Naaznl. Venn. „Goesche Courant'* en Kleeawcns Ross' Drukkers- en Ultgeversbedryf ADVERTENTIEN. van 15 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f2,40. Bewijsnummers 5 cent. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. BUITENLAND. Engeland en Frankrijk. De Engelsche minister van buitenland- sche zaken. Chamberlain, heeft te Parijs een belangrijk onderhoud gehad met den Franschen premier. De „Daily Herald" meldt hierover het volgende: Chamberlain heeft Herriot medegedeeld dat de Engelsche regeering zich verzet te gen het protokol van Genève in zijn te>- genwoordigen vorm en niet aan toegeven op dat stuk denkt. Herriot verklaarde ten aanzien van Ma rokko dat het de Fransche zone enkel tegen Abd el Krim zou verdedigen. Cham berlain zeide dat Engeland de bestaande overeenkomst nopens Zuid-Marokko zou eerbiedigen, indien Frankrijk Engeland's overheerschende belang te Gibraltar er kent. Een kustverdediging door een an dere Europeesche mogendheid aan de straat van Gibraltar kan niet gedoogd wor den. De twee ministers werden het hier over eens. Met betrekking tot de verkiezing in Duitstihland zijn Chamberlain en Herriot het er over eens geworden, dait indien een Rijksdag gekozen werd die het plan vain Dawes vijandig was, de Fransche troepen de Britsche in de Keulsche zone zouden aflossen. In het andere geval zou den Frankrijk en Engeland samen een ge deeltelijke ontruiming van het Rijnland in overweging nemen. Ten aanzien van Frankrijk's schulden aan Engeland zou Clémentel op een re ductie met 40 pet. aandringen. Bescherming der Engelsche ministers. Maatregelen zijn genomen ter bescher ming van de Engelsche ministers tegen mogelijke aanslagen der Egyptische natio nalisten. De bewaking van Chequers, het buitenverblijf van den Britschen pre mier, wordt gedurende het week-end ver scherpt, terwijl alle leden van het kabinet voortdurend worden gevolgd door gewa pende rechercheurs, die voor hun veilig heid waken. Speciale veiligheidsmaatrege len zijn genomen met het oog op de ope ning van het parlement op Dinsdag a.s. Van de te Londen woonachtige Egypte- naren behooren er ongeveer 500 tot de W. A. F. D., de organisatie van de na tionalisten. Vele leden van deze organisa tie komen des nachts geregeld bijeen op een plaats in West-Centraal Londen. Den laaitsten tijd hebben vermomde detectives deze bijeenkomsten bijgewoond. Het Belgische contingent voor 1925. De Belg. regeering heeft het wetsontwerp op het contingent voor 1925 ingediend. Zij stelt een gemiddeld maximum voor van 82.300 man, de troepen van het bezettings leger in de 4e zone van het Rijnland in begrepen. In 1923 was het contingent 111.000 man, voor dit jaar slechts 74.000. De vermeerdering vindt zijn oor sprong in het nieuwe recruteeringssteiseL De ontruiming van het Roerbekken biedt bovendien de gelegenheid den duur van den diensttijd op 12 maanden te brengen. Men verwacht, dat het contingent het volgend jaar aanzienlijk verlaagd zal kunnen wor den en dat het van 1927 af de 71.000 man niet meer zal overtreffen. De toestand in Egypte. Naair aanleiding van de jongste mui terij van het Soedaneesche bataljon te Khartoem heeft de krijgsraad vier offi cieren ter dood veroordeeld. Drie zijn er gevonnist. Het vierde vonnis is in 15 jaar gevangenisstraf veranderd. De vlootbasis le Singapore. Volgens de Evening Standard zou het kabinet besloten hebben terug te keeren tot de oude politiek van het ministerie Baldwin inzake de vlootbasis te Singa pore. Zij zou op de begrooting 1925'26, welke in Maart wordt ingediend, 10 mil joen pond sterling aanvragen voor dit doel, welk bedrag echter over 10 jaar verdeeld zou worden, zoodat de jaarlijk- sche kosten met die voor anderhalf slag schip overeen zouden stemmen. De plan nen omvatten een droogdok voor de groot ste schepen, een drijvend dok, reparatie- werven en de daarbij vereischte loodsen. met Moeders standjes over kapotte schoenen IK DRAAG NU C.R.E.S. ECONOMIE SCHOENEN Dat onderwerk van Eco- nomieiubber maakt deze schoenen zoo bijzonder steik, dat er zelfs schoenwinkeliers zijn, die ze niet wenschen te verkoopen, omdat ze meenen, dat hel hlin voordeel niet is. Kleingeestig, hé Waar niet verkrijgbaar, wende men zich tot de C. R. E. S. ECONOMIE SCHOEN FABRIEKEN, HEVEADORP, (Geld.) BIJ Apoth. en Drogisten. 86 OF. NAAR HET ENGELSCH door Justin Huntly Mc. C«rthy. Villon sprong op het schoot hem te binnen, wat Katharina had meenen te zien. „Dan was hij het toch!" riep hij. Huguette berichtte verder. „Noël zal ons het teeken geven door eèn drievoudig uilengekras". In Villon's hoofd dwarrelden de ver- schillendste gedachten zoo door elkaar, dat hij nauwelijks naar haar luisterde. „D^e geschiedenis met den sterrenwiche laar kan alles tot mijn voordeel doen ver- keeren! Dat is een zcldaam geluk!"zei- de hij tot zich zelf, terwijl hij opgewon den heen en weer liep. „Ik behoef alleen maar niets te zien of te hooren en de goede Thibaut sleept heden nacht dien besten Lodewijk weg en levert hem uit aan den hertog van Bourgondië, en dan is er mor gen geen sprake van hangen. Het meisje liep achter hem aan en hield hem eindelijk bij de mouw vast. „Waar praat je toch eigenlijk over?" woeg zij. Zonder op haar te letten ging Villon voort met mompelen: „Als zij onder el kaar vriend Lodewijk den hals afsnijden, BINNENLAND. Herman Heijermans en de regeering De broeder van wijlen den schrijver Herman Heijermans, dr. L. Heijermans, heeft destijds bij de begrafenis geklaagd dal de belangstelling der regeering, die daar vertegenwoordigd was, wel wat laat kwam. Hij heeft daarna een schrijven aan mi nister De Visser gericht, waarin hij ver klaart dat deze uiting niet tegen den mi nister persoonlijk was bedoeld. De minister heeft op dezen brief uit voerig geantwoord en schrijft o.m. Eerst kort enkele maanden ge leden, vernam ik van het lijden en den moeilijken financieelen toestand van Uw broeder. Denzelfden dag, waarop ik dit hoorde, pleegde ik reeds overleg over de toekenning van een bijdrage uit 's Rijks kas, die dan ook spoedig volgde. Enkele weken later ontving ik een verzoek van den heer Henri Dekking om op te treden aan het hoofd van een Comité, dat be oogde gelden ten bate van het gezin Uws broeders bijeen te brengen. Terstond ver klaarde ik mij daartoe bereid. En nauwe lijks vernam ik het overlijden van Uw broeder of ik sprak, omdat ik zelf ver hinderd was te komen, Mr. Duparc's afvaardiging naar de begrafenis met hem af. Dit wil dus kort en goed zeggen, dat ik van het oogenblik, waarop ik kennis kreeg van den toestand van Uw broeder, mij beijverd heb voor hem en zijn gezin te doen wat ik kon. Ik wenscb hiervoor van dan is de wereld van een dwazen koning bevrijd en het staat mij vrij, Katharina te winnen, ik kan Parijs behouden en zal de voornaamste man in Frankrijk zijn „Francois, spreek toch met mij!" smeek te Huguette, maar het was te vergeefs. „Men zou kunnen zeggen, dat ik een dwaas was, indien ik mij zulk eene gele genheid liet ontgaan, maar ik heb iets nieuws loeren kennen, iets, dat „eer' heet, en ter wille mijner dame mag ik die niet verliezen". Nu trad Huguette hem in den weg en drong hem stil te staan. „Francois, Francois!" „Ja, kind, ja." „Wat kan het jou schelen, wat er met dien gekken koning gebeurt?" „Huguette, daarbij moet ik ook de vingers in het spel hebben. Wil je een ge heim voor mij bewaren, ter wille van oude tijden?" Met een blik van innige liefde zag het meisje naar hem op. „Ik zal altijd doen, wat je wilt". „Ik heb lust, bij die onderneming ook eene rol te spelen. Ik ben de koning der Mosselbroeders en ben nu teruggeko men om mijne heerschappij weer uit te oefenen. Geef mij je pelgrimskleed, meisje en pas opGeen woord daarvan aan een der broederschap! Ik wil mijn vriend Thibaut eene verrassing bereiden." Terwijl hij nog sprak, trok hij haar den pclgrimsmantel uit en nu stond Huguette in haar oud groen gewaad voor hom. „Verberg je onder de rozen, tot de klucht begint!" riep hij. niemand dank, omdat ik eenvoudig mijn plicht zou hebben verzaakt, als ik anders had gehandeld. Faillissemejiten in Nederland Volgens mededeeling van het Handels informatiebureau van Van der Graaf Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigend 5 Dec. ie Nederland uitgesproken 76 faillisse menten tegen 92 faillissementen in de zelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 5 Dec. 1924 4281 faillissementen tegenover 3896 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Liebesgoben. De Vercenigde Plaatselijke Cömité's voor Noodlijdende Landen hebben zich, teneinde aan veler verzoek te voldoen, bereid verklaard zich te belasten met de verzending van Kerstmis Liebesgaben naar Weenen, Graz enz. van ten hoogste 10 K.G. per pakket. Het Roode Kruiis al daar belast zich met liet uitgeven den pakketten. De trein vertrekt van Utrecht 16 December. Etiketten voor de verzen ding a f2,alsook verdere inlichtingen zijn te verkrijgen aan het secretariaat Alexanderlaan 21, te Hilversum. PROVINCIE-NIEUWS. Rilland-Bath. De Raad kwam in vol tallige vergadering bijeen. Bij de mede- deelingen zegt de voorz. dat in opdracht der vorige vergadering het maken van putten aan den Langendijk is gegund aan A. Windhorst. B. en W. doen vervolgens eenige mededeelingen omtrent een voor genomen reorganisatie van den reinigings dienst, waarop algemeene bespreking volgt. Dit punt zal verder worden ter hand ge nomen en met de gemaakte opmerkingen zooveel mogelijk rekening gehouden. Een drietal Raadsbesluiten tot verkoop van grond aan het gemeentebouwterrein wer den door Ged. Staten goedgekeurd. De Gezondheidscommissie adviseert gunstig betreffende de ontworpen welstandsbepa ling. Een adres van bewoners van Bath over bijplaatsing van een lantaarn wordt voor kennisgeving aangenomen, daar deze zaak reeds door B. en W. binnen de gren zen hunner bevoegdheid is geregeld. In gekomen is een dankbetuiging van de Be- waarschoolvereeniging voor de verleende subsidie. De verordening tot heffing van opcenten op de hoofdsom der dividend en tantièmebelasting werd door de Kroon goedgekeurd. Aan J. M. Hage, die ver gunning vraagt een automatische piano in zijn café te mogen plaatsen en te la ten spelen, zal worden bericht dat hij zich tot den Burgemeester te wenden heeft. Aan de Oranjevereeniging te Bath wordt het gebruik van een schoollokaal een of tweemaal per jaar toegestaan. Op een vraag van dhr. Bruijnzeei ant woordt de voorz. dat het geen gewoonte is voor een dergelijk gebruik vergoeding te eisc'hen. Vanwege bewoners van den Tweeden Weg wordt gevraagd aldaar een tweetal lantaarns te plaatsen. B. en W. achten den wensch van adressanten ge grond, doch meenen dat met één lantaarn kan worden volstaan. Dhr. Butijn acht voorziening niet noodig. Oude menschen blijven 's avonds maar thuis en de jon geren kunnen het wel zien. Dit laatste bestrijdt de heer Kalle, die met een voorbeeld het gevaar ter plaatse aantoont. Dhr. Bruijnzeei vreest voor de conse quenties, daar ook andere deelen der ge meente met gelijk verzoek zullen komen. Bij „De Haasjes" is 'het niet minder ge- wenscht. De voorz. acht de laatste op merking geen motief tegen het voorstel van B. en W., daar elk geval afzonderlijk moet worden beoordeeld. B. en W. zijn gaarne bereid om te overwegen, of plaat sing van een lantaarn aan „De Haasjes aanbeveling verdient. Met de stem van dhr. Butijn tegen wordt daarop het voor stel aangenomen. Nadat in de vorige ver gadering de stemmen hadden gestaakt over het verzoek om vermindering van weeg- recht voor de weegbrug te Bath, wordt hierop met 4 tegen 3 stemmen gunstig beschikt (voor de heeren Blok, Van de Sande, Butijn en Bruijnzeei, tegen de hee ren Deurloo, Van Boven en Kalle).Een voorstel van B. en W. tot .wijziging der Politieverordening naar aanleiding van het bekende verzoek der Z.L.M. wordt teruggenomen, daar eerst de betrokkenen tot medewerking zullen worden uitgenoo- digd. Blijkt, dat niet aan het verzoek wordt voldaan, dan zal een bepaling wor den voorgesteld. Aan het bestuur der Chr. School wordt subsidie verleend ten behoeve van zijn cursus voor de rijpende jeugd overeenkomstig de vastgestelde voor waarden. Dhr. Van de Sande vraagt en kele inlichtingen omtrent de regeling en zegt dat, zoo hij geweten had dat meer (Gesprongen Handan^ Ruwe Huid. Doos 30,60, 90 C4. 1 Bij Apothekers! en Drogisten Francois!" zeide zij nog eens en snel de toen voort om te verdwijnen in, de met welriekende geuren bezwangerde duisternis van den nacht. „Dat meisje is vlug als een haas," zeide hij en daarmee had Huguette voor hem afgedaan. „Naar welke zijde zal de weegschaal nu overslaan?" vroeg hij zich zelf af. „Aan den eenen kant het leven van een voornaam koning, van den anderen kant de eer van een armen dichter. Koning, bedelaar bedelaar, koning!" Een oogenblik bleef hij nog staan en overwoog alle mogelijkheden. Alles wel beschouwd, was hij Lodewijk niets ver schuldigd. Deze had hem tot zijn speel bal gemaakt en voerde eene laffe klucht met hem op. Uit louter hoon had hij hem met eerbewijzen overstelpt, had hij hem met een heerlijken droom gemarteld. Ge lukte het hem, Francois, niet, het hart eener vrouw te winnen, dan zou hij den volgenden morgen worden opgehangen en de raven zouden rondom zijn hoofd vlie gen. Hij behoefde alleen maar Thibaut van Aussigny zijn plan te laten uitvoeren en den ouden, zwarten vos in de val te laten loopen, dan was 'hij heer van Parijs en kon, steunende op de algemeene toe genegenheid, met het koninkrijk naar wel gevallen handelen en was bevrijd van elke straf. Het was een verblindend, een ver lokkend vooruitzicht. „Waarom ook niet?" vroeg hij zich zelf af. Maar het volgend oogenblik ston den de redenen voor dit „niet" zoo dui delijk voor zijn geest, dat hij ze niet dan één school hiervan gebruik zou ma ken, hij met dhr. Butijn zou zijn meege gaan om de vergoeding per lesuur aan merkelijk te verminderen. Zóó is het op den duur niet te betalen. De voorz. wijst erop, dat de regeling door den Raad werd vastgesteld en algemeene bepalingen in houdt. Wie daarvoor in aanmerking komt, heeft recht op subsidie. Dit is billijk ook. Overigens is deze gemeente door haar uitgestrektheid in dit opzicht duuir. Dhr. Van de Sande vraagt of er wel controle is op het aantal leerlingen, wat de voorz. toestemmend beantwoordt. Dhr. Butijn, die vraagt of we tot deze uitgaven ver plicht zijn, wordt erop gewezen dat op deze voorwaarde destijds de goedkeuring op de opheffing van het vervolgonderwijs werd verleend. Ten behoeve van de R.K. Bewaarschool wordt de subsidie per leer ling verleend, vastgelegd in de algemeene voorwaarden. Dhr. Bruijnzeei stelt de vraag, of voor de Bewaarschoolsubsidie ook een minimum-aantal leerlingen is be paald. D'hr. Van Boven merkt op, dat. voortaan elk kind dat binnen deze ge meente geboren wordt, aan de gemeente kas f7,kost! Door den voorz. wordt geantwoord, dat voor dit onderwijs de subsidie door den Raad per leerling werd vastgesteld. Met de stemmen der heeren Butijn en Bruijnzeei tegen wordt de sub sidie toegekend. Met algemeene stemmen (dhr. Bruijnzeei heeft inmiddels de ver gadering verlaten) wordt besloten Mej. J. H. WeststrateParlevliet, onderwijze res aan de Openbare Lagere School te Rilland, met ingang van 1 Januari 1925 op wachtgeld te stellen, wegens opheffing barer betrekking. Hoewel Mej. W. niet de laatstaangestelde aan de school is, mee nen B. en W. dat ontslag aan de gehuwde onderwijzeres moet voorgaan. Ook het Rijk volgde ter inkrimping van den Staats dienst dezen weg. Mej. W. zelf en haar man gaan eveneens metdit ontslag ac- coord. Dhr. Butijn stelt de vraag of deze keuze ook de meeste bezuiniging biedt. Tot lid der Commissie van Toezicht op het L. O. wordt gekozen J. Dansen. De afgevaardigden naar de vergaderingen der Waterleidingmaatschappij en voor'de Com missie van Toezicht op de Gasfabriek worden herkozen. Een schoolgeldreclame van J. M. de Veij wordt van de hand gewezen wegens te late indiening. Daarna sluiting. Wolfaartsdijk. Donderdag had hel 13- jarig zoontje van den arbeider P. S. op de haven alhier, het ongeluk van een ge laden wagen met pulp te vallen, waarbij hij een gapende wonde aan het hoofd be- meer kon verjagen. Hij had zijn woord gegeven en dien op avonturen uitgaanden koning trouw beloofd. Hij had zijn woord gegeven! Nog maar eene week geleden zou dit voor hem niet in aanmerking zijn gekomen, maar nu wist hij, wat eer is, en al zijne levensbeschouwingen waren geheel veranderd in den zonneschijn der liefde van een edel meisje. Wiat gisteren moge lijk, ja zelfs aangenaam voor hem zou zijn geweest, was hem nu onmogelijk gewor den. Hij fluisterde haar naam „Katha rina Katharina", en die naam werkte als een tooverwoord en hielp hem, de bijna bovenmenschelijke verzoeking weer stand te bieden. Hij ging naar den toren en wilde dien juist binnengaan, toen de deur werd opengetrokken ea* hij tegenover Noël stond. Verbaasd staarde Noël zijn mede minnaar aan, maar deze vatte hem bij de hand. De armzalige papegaai was toch een te fatsoenlijke, dappere kerel, om Thi baut van Aussigny's lokvogel te kunnen zijn „Heer Noël", zeide Villon, „ik moet u iets in 't oor zeggen." Daarmee trok hij hem in den toren, waar hij hem in de duisternis mededeelin gen deed, waar bij Noël's 'hart hem tot in de keel klopte. Toen verliet Villon hem en snelde de wenteltrap op naar 's ko- nings kamer. Zoodra hij alleen was, open de Noël, wiens hoofd duizelde van die zonderlinge berichten, de deur opnieuw en trad naar buiten. Hij hield zijne han den als eene spreekbuis voor den mond en liet driemaal, met korte tusschenpoo- zen, het gekras van een uil hoorepx. Toen ging hij naar den toren terug en snelde eveneens met een luid kloppend hart de trap op, die naar de kamer des koning leidde. TIENDE HOOFDSTUK. Onder welken koning? Kalm en vreedzaam als een kerkhof lag de rozentuin daar. Geen menschclijk geluid werd vernomen, de avondwind al leen ruischte zacht door de rozenstruiken. Geen menschelijk gelaat was te zien, al leen god Pan zag spottend neer op de roode bloesems, die hem omgaven. Maar weldra bleek het, dat de oude herdersgod zich toch niet geheel alleen in den rozen tuin bevond. Door de stille lanen slopen zes in pelgrimsmantels gehulde gedaan ten nader, mannen, die op de mouwen hunner mantels mossels als een kentee- ken droegen, en verzamelden zidh voor den toren des konings, juist onder het beeld van Pan. Een van hen, eene reus achtige gedaante, die de aanvoerder scheen te zijn. begon te sproken, en zijne stem was die van Aussigny. „Zijn wij hier voltallig?" vroeg hij- De het dichtst bij hem staande pelgrim antwoordde met de stem van Rcné van Montigny: „O ja, en bereid, om de ko ninklijke roos uit dezen tuin te plukken." Op dit oogenblik hoorde men een ge- druisch bij de torendeur. Thibaut wenkte zijne metgezellen ter zijde te gaan. (Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1924 | | pagina 1