N°. ft IS. Zaterdag 0 December 1921. ill6 Jaargang. Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. Fa. J A. L. G. Witte, Goes. FEUILLETON Als ik koning was! Eene week van macht. jM^BORSTSIROOP Rheumatiek, Gewrichtspijn, Verkoudheid. ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, -, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. Uitgave Naaml. Venn. „Goesche Courant'* en Klcemvens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf ADVERTENTIEN. van 15 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels 12,40. Bewijsnummers 5 cent. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. VERRASSINGEN. (Nadruk verboden.) Sinterklaas is het feest van de ver rassing. Men pleegt den heilige, aan wien deze dag is gewijd, te vereeren om zijn goedheid en gulheid. Misschien zou men meer reden nog hebben, hem te ver eeren om de wijze, waarop hij zijn vrij gevigheid toont. Want niet, wat hij geeft maakt Sinterklaas tot een goedheilig man, maar dat hij het geeft bij verrassing. De verrassing is een onmisbaar levens- bestanddeel. Zij heeft waarde om baars zelfs wil. Er zijn gaven, waarop wij recht hebben. Zij schenken ons niet die voldoe ning, welke wij ontvangen van de onver wachte toegift. Gij hebt recht op honderd gulden sala ris. Maar uw patroon, of, wanneer gij ambtenaar zijt, de ontvanger, keert u hondertien gulden uit. Uw patroon of de slaat heeft u een bedrag aan duurfce- toeslag of een gratificatie wegens bij zondere diensten toebedacht. Van deze tien gulden beleeft gij meer plezier clan van de honderd, die u van rechtswege toekomen. Gij viert een jubileum en 'hebt reeds lang gemerkt, dat er iets broeit. Als de dag aanbreekt, weet ge precies, wie u komen huldigen; ge krijgt keur van ge schenken en een schat van bloemen met een toespraak van uw chef, van den voor zitter uwer verecniging, van den beste uwer kameraden en van den burgemees ter misschien. Maar aan tafel leest men u een telegram voor van een lang ver geten vriend, van wien ge destijds met ruzie gescheiden zijt. Dit telegram heeft voor u veel meer waarde dan al de ove rige huldeblijken tezamen. Niet omdat het uiting is van meer hartelijkheid, niet omdat het oprechter is gemeend, maar een voudig omdat gij dit niet had verwacht. De verrassing is de stem uit een andere wereld, die de eentonigheid van het be kende stemmengegons onderbreekt; zij is een straal uit het romantische rijk van den droom in dit aJledagslevenzij is het avontuur te midden van grauwe sleur. Eigenlijk wachten wij haar heel den dag. Als de postbode ons huis nadert; als de bel overgaat, als de telefoon rinkelt. Op haar houden wij onze oogen geves tigd, zoodra wij een hoek van de straat omslaan of een winkel binnentreden of onze plaats innemen in de spoorweg coupé. Als de dag is verstroken en wij overdenken wat hij ons heeft gebracht, dan vergelen wij de vele zegeningen, die Besteedt steeds Uw geld op de juiste manier. Onze. Portwijnen zjjn bijzonder fijn van smaak en zeer concurreerend van prijs. Waarom heeft U ze nog niet geproefd 85 OF NAAR ITET ENGELSCH door Justin Huntly Mc. Carthy. „Als mijn sterrenwichelaar zijne rol goed speelt en den zwakken koning zegt, dat die graaf van Montcorbier zijn boozc geest is, dat zal ik gewroken worden Zijne gedachten hielden zich bezig met de gebeurtenissen der laatste weck. Hu- guette was het gewcjest, die hem schijn baar onschuldig en .goedig den raad had gegeven, den groot-connétable, over wien hij voortdurend klaagde, op zijde te schui ven zij had hem beloofd, hem een astroloog te verschaffen, die den bijge- loovigen koning alles zou wijsmaken, wat Noël wenschelijk mocht toeschijnen. Dat plan was Noël bevallen, en dezen avond zou Huguctte hem den man brengen, tot welk doel hij haar een wachtwoord had ge geven, waardoor ook vreemdelingen in den koninklijken tuin konden worden toegelaten. Terwijl hij zoo in gedachten verdiept daar zat, kwam eene in een pelgrimskleed gehulde gedaante voorzichtig uit de scha duw te voorschijn cn keek een oogenblik naar hem. En de oude Pan zag het onder de kap glimlachende meisjesgezicht met de schitterende oogen, door gouden haar 'pioupuozoS opoor) *ueuo;»popoM sjpipgup vrede met vrouw en kinderen, regelmaat in ons werk, goede zaken, wij aanvaar den het zonder 'er 's avonds te bed een herinnering aan te wijden, maar die éénc op zich zelf volmaakt onbelangrijke ge beurtenis houdt ons bewustzijn in beslag, omdat wij er biet op hadden gerekend. Het is de verrassing, die ons levend houdt. De levensbeschrijver van Charles Dickens vertelt, hoe deze beweeglijke geest tot het uur van zijn dood het be sef niet kon loslaten, dat hem nog iets wachtte. Misschien heeft hij zijn eigen vertrouwen in de verrassing belichaamd in de figuur van Micawber, die ook in den grootsten nood den moed niet ver loor, omdat hij stellig overtuigd bleef, dat „er zich iets zou opdoen". Is dit in den grond niet een algemeen menschelijkc overtuiging? Niet altijd zijn wij er ons klaar van bewust, maar in ons hart bouwen wij in velerlei op zicht ons leven op de verrassing. Een jon ge man ontmoet dagelijks de vriendinnen van zijn zuster en toch weet hij, dat het meisje zijner keuze plotseling op zal doe men uit een hem onbekend verschiet. Een jonge vrouw solliciteert naar alle vacatures, waarop haar diploma recht geeft; toch zegt een inwendig vermoeden haar, dat zij buiten alle sollicitaties om tot haar bestemming zal komen. Is het niet treffend, hoeveel toch nijvere wer kers en volhardende spaarders het doel van hun wenschen, een eigen schip of een eigen boerderij of een renteniershuis je, betitelen met den vcclzeggenden naam Nooit gedacht? Als wij bij 't eind van ons leven op den langen weg achter ons terug zien, beseffen wij, dat het de verrassingen zijn geweest, die het leven zijn kleur, zijn beteekems, zijn richting hebben gegeven. Onze schikgodin spot met afspraken cn verzekering, met plan en ontwerp; on verwachts gooit zij telkens ons stelsel omver cn nieuwsgierig vragen wij ons na elke wending van ons lot afWat nu weer? Sinterklaas is de heilige van de Verras sing; toch heeft ook deze goede vriend zijn vijanden. Want er zijn menschen, die de verrassing vreezen. Alles wat plot seling komt, schokt hen cn verbijstert hun ziel. Het zijn de naturen, die over wei nig lenigheid beschikken; die het vermo gen missen, zich naar het onverwachte te voegen. Het zijn de slaven van de re gelmaat, de kettinggangers van de sleur. Niet alleen de plotselinge teleurstellin gen pijnigen hen, maar evengoed de mee vallers, waarop zij niet hebben gerekend. Al blijft het uitzondering, dat iemand sterft of krankzinnig wordt op het be richt, dat hij de honderduizend heeft ge trokken., velen onzer ervaren toch een onaangename sensatie, wanneer een ver rassing hen uit hun gewone doen haalt. Zij hebben zich gewend aan het denk beeld, vanmiddag evenals andere midda gen hun eenvoudige kost te zullen nutti gen en de verrassing van het stil voorbe reide feestmaal verontrust hun maag. Als midden onder hun werk het rijtuig voor omgeven. Toen het meisje Noël herkende, deed ze snel een masker voor, trok den pelgrimsmantel dichter om hel slanke li chaam, sloop op de teenen naar hem toe en tikte hem even op den schouder. Noël schrikte op en zag, naar hij meen de, een ver Ideeden pelgrim tegenover zich. „Mag ik u om eene aalmoes verzoe ken, genadige heer?" vroeg Huguctte met veranderde stem. Noël zocht hare opdringerigheid af te weren. „Ga weg, pelgrim." Hij wendde zich af, maar de hals starrige pelgrim volgde hem en wierp het masker af, zeggende „Pst! Pst! Ik ben op dit oogenblik een politiek samenzweerder. Alles gaat naar weinsch. Wij hebben een heksenmeester klaar voor uw koning. Zal Lodewijk ko men?" Noël knikte toestemmend. „Met spek vangt men muizen. Hij dorst immers naar sterrenkunde. Kent uw astro loog zijne les?" „Als een papegaai. Wanneer alles rus tig is, laat dan driemaal het gekras van den uil hooren. Dan brengt een vriend hem. Hij zal den koning waarschuwen voor den groot-connétable. Tristan en Olivier prijzen en den heer Noël le Jolys warm aanbevelen". Noël grinnikte vergenoegd. „Dan zal ik koning zijn in het slot, en jij zult een grooten gouden ketting krij gen en paarlen zoo dik als tranen." Noël hoorde de verachting niet, die uit Huguette's stem klonk, toen zij antwoord- per'flacon Jl.1.25 "-IrsVR- Verkrijgbaar bijNM.fipoKiclicucnBrisijlcn de deur staat van den vriend, die hen uitnoodigt voor een toertje, gevoelen zij dezen aanslag op hun rcgelmatigen levensgang als een verdriet. Zij zijn de ongelukkigs ten onder de menschen, want het leven is één voortdu rende verrassing cn 'het lot is als Sinter klaas, die ons bestendig in spanning houdt, wie de koek krijgt, wie de gard. BUITENLAND. De Russische communisten roeren zich.' Het blijkt telkens weer dat het borrelt en pruttelt in den heksenketel van het Rus sische communisme. Daar is de beruchte brief van Zinowjef aan de Engelschc broe ders. En nu weer de opstand in Estland. Meer en meer wijzen de berichten er op diat de sowjet-regeering te Moskou wel degelijk op de hoogte is geweest van het optreden der communisten in Estland en Let heeft er allen schijn van dat zij gepoogd heeft den opstand zooveel mo gelijk in haar eigen voordeel uit te bui- buiten. In verband met een en ander heeft de regeering van Estland een pro testnota gezonden aan de sowjetregeering. Berichten uit Stockholm melden dat bij het uitbreken van den communisti- schen opstand in Reval een Russisch vloot- eskader is waargenomen bij de Estland- sche kust. Toen de opstand onderdrukt was hebben de oorlogsschepen signalen gewisseld en zijn daarna vertrokken. Men neemt aan dat het in de bedoeling heeft gele gen, wanneer de opstand mocht zijn gelukt, Russische troepen in Estland te landen. De Estlandsche regeering treedt krach- lig op tegen de opstandelingen. Van de 60 gearresteerde communisten zijn er reeds 20 gefusilleerd. Op het oogenblik hecrscht er rust in het gehocle land. De opstandelingen schij nen tc hebben gerekend op den steun van een regiment, doch dit is op het laatste oogenblik van meening veranderd cn heeft besloten de regeering te s-teuncn. De meerderheid van de bevolking cn de militairen voelden trouwens niets vooreen opstandige beweging. Het parlement is in buitengewone zit ting bijeengekomen. De staats-president heeft in die zitting aan de parlementsle den medegedeeld, welke buitengewone maatregelen de regeering had getroffen. Hij verklaarde, dat agenten van de der de internationale den opstand hadden ge organiseerd. Onder de arrestanten be vonden zich trouwens ook sowjet-agenten. Daar dc communistische benden over het gehcelc land een groote bedrijvigheid aan den dag legden, had de regeering beslo ten over het gehcelc rijk den staat van beleg af te kondigen. In dc andere randstaten volgt men met groote belangstelling de gebeurtenissen in Estland, omdat men er een communis tische agitatie in ziet, welke is gericht tegen de Balitische staten. Men houdt er rekening mede, dat ook in de andere randstaten wel eens dergelijke door Rus land georganiseerde opstanden zouden kunnen uitbreken. Dc toeneming van de communistische onlusten in het Poolsche grensgebied wijt men ook aan het optre den der low jet-agenten. Zagloel blijft. Zagioel-pasja, de Egyptische premier, heeft aan een afvaardiging van hooglee raren verzekerd dat hij niet om een bui- tenlandsch paspoort gevraagd heeft en dat hij niet van plan is, naar het buiten land tc gaan. Hij zal blijven opkomen voor de rechten van de natie en hoopt dat het land door eenheid herstel van die rech ten zal verkrijgen. De Engelsche luchtvaart. Hoare, de minister van luchtvaart, heeft in een onderhoud de politiek van de re geering uiteengezet. Er zullen binnen en kele jaren 50 eskadrons worden gevormd ter verdediging van het vaderland, waar van er 18 legen het einde van het jaar klaar zullen zijn. De boodschap van Coolidge aan het congres. In zijn jaarlijksche boodschap aan het congres herhaalt Coolidge zijn bezwaren tegen toetreding lot den Volkenbond, doc'h beveelt hij deelneming aan het permanent internationaal gerechtshof aan. EI ij steunt het plan-Dawes voor het herstel van Eu ropa, doch bevestigt, nogmaals zijn tegen zin in liet schrappen van de oorlogsschul den. Hij zal zioh tot de andere mogend heden wenden ter verdere beperking van bewapening, zoodra zich daartoe een gun stige gelegenheid voordoet. de: „Ja, gij verstaat het, vrouwen te winnen." „Ik ben Goddank geen mooiprater en rijmelaar", riep Noël luid. „Op dat oogenblik sloeg de groote klok van het paleis half en herinnerde hem er aan dat dc koning hem wachtte. „Je bent werkelijk een staatsman", zei- de hij, „doch ik moet den koning afwach- tcn". Een oogenblik bleef hij nog dralen on der de torenklok en zag met spijt naar het meisje, dat hem toelachte, dan trad hij binnen en de deur viel achter hem dicht. Op hetzelfde oogenblik veranderde de uitdrukking van Huguette's gezicht zij riep haar hoffelijken vereerder een verachtelijk scheldwoord na. „Jij ezel, schaapskop, os, jij prauw, jij domoor, jij fat", schimpte zij. Haar blik viel op de luit, welke Villon op de marmeren bank had laten liggen. Zij nam ze op en tokkelde peinzend de snaren. Terwijl zij zoo bezig was, keerde Vil lon van zijn gang door de rozentuin terug en zag de vermomde gedaante. Terstond kwam hem het zonderlinge gesprek der beide pelgrims, dat hij had afgeluisterd, weer m den zin. „Daar hebben wij immers weer een van die pelgrims," zeide hij bij zich zelf, vastbesloten, nu achter het geheim te ko men. Snel ging hij over het grasperk naar de gedaante toe en groette haai'. „Wees gegroet, kleine broeder!" Huguette haalde de schouders op. SLIJMHOEST CARUSOL, 30 cent per doosje. üE TOOVERPAST1LLE. Bij Uw drogist. RECHTSZAKEN. De Telegraaf tegen Het Volk. Den 4den Maart j.l. is namens de, N.V. Dagblad De Telegraaf te Amster dam voor de eerste kamer der rechtbank/ gediend voor conclusie van elsch tegeit de heeren mr. P. J. Troelstra en J. F', Ankersmit, samen vormende de boofdre dactic van het dagblad Het Volle. Dé „Ik zal niet meer dan „Goedenavond tot u zeggen", verklaarde zij en wilde zich verwijderen. „Gij zult mij niet uw rug toedraaien, eer ik uw gezicht heb gezien' zeide hij. En voor het meisje het hem kon be letten, had hij haar het masker van het gezicht getrokken. Verrast zag hij Hu guette tegenover zich en riep in de eerste verbazing haar naam. Verwonderd, dat men haar kende, kwam zij dicht naar hem toe. „Wie zijt gij?'' vroeg zij. In plaats van te antwoorden nam Vil lon zijn masker af. Huguette zag hem vast aan, eerst her kende zij hem niet, maar toen sloeg zij luid juichend de armen om zijne hals. „Francois, waar heb je toch al dien tijd gezeten? Men beweerde, dat je waart verbannen! Wat ben je dapper Waar heb je al die pracht toch bij elkaar gesto len? Ben je zakkenroller geworden of steel je nu kleederen?" Villon zocht haar woordenstroom te stuiten, door zelf te vragen: „Wat doe jij hier toch, Huguette?" „Die mooie schaapskop Noël voor den gek houden". „En wat doe jij", ging zij toornig wor dend, voort. „Heeft de een of andere voorname dame je betooverd?" Kan je alleen nog maar liefhebben, wat in fluweel en zijde is uitgedoscht? Als de kern maar zoet is, wat is er dan aan het omhulsel gelegen? De hemel erbarme zich 1 Waar om zou eene vrouw jou beminnen? Villon lette niet op bare boosheid, kwestie betrof het uitgeven, omstreeks he$ einde van 1916, van speciale bijvoegsels, waarvoor de Russische regeering volgens Het Volk „aan het blad van dc heereii Holder! en Schroder", een bedrag van f60.000 betaald zou hebben. In deze zaait is Woensdag gepleit, voon Het Volk door mr. M. Mcndels, en voor De Telegraaf door mr. J. dc Vrieze. Wij laten hier een stukje discussie vol gen. Mr. Mcndels: De Telegraaf achtte den toestand in Rusland zoo onzeker, dat zij zich vooruit liet betalen Mr. de Vrieze: Dat was kaufmannisch zeer goed gezien, want drie maanden la ter was de regeering weg Mr. Mcndels: Precies, en voor een land waar zulke wankele toestanden heerschen, nam De Telegraaf op zich betaalde pro paganda te maken en in zoo'n land wer den de beleggers aangemoedigd vertrou wen te stellen. Mr. de Vrieze: Dat stond in de artike len nergens te lezen. Mr. Mcndels: Dat is juist het gemeene. PI. aarzelt niet dergelijke methoden de pest voor de Nederlandsche journalistiek te noemen en pi. zou liever zijn toga uit trekken dan zulke methoden te verdedigen.. Mr. de VrieKc: Maak het nu niet te erg. Mr. Mendels: Hel kan niet erg genoeg worden gemaakt. PI. betwist, dat de lezers uit het bijvoegsel konden opmaken, dat het als een betaalde advertentie moest worden opgevat. Kort te voren was er een extra jaarbeursnummer van De Telegraaf ver schenen. Wie had dat betaald? De indus- trieelen, die er artikelen inschreven? Mr. de Vrieze: Die uitgave werd geheel gedekt door de opbrengst van de adver tenties. Mr. Mendels, voortgaande, houdt staan de, dat indien De Telegraaf niet omge kocht is, zij toch is gekocht: gekocht en be taald, om bijvoegsels uit tc geven en aan het Nedcrlandsche publiek tegen beter weten in den indruk te geven, dat dit een Totaal van eheamattek beacijd gebleven. Pastoor J. Beelexv Geysteren (L.) bericht ons: „Ik schreef U verleden jaar: Ik heb Togal- tabletten gebruikt, resultaat wezenlijk prachtig en verrassend. Ik was sedert jaren Rheumatiekhjder en kon niet meer knielen of loopen. Ik voelde pijn en stramheid in de rechter knie en na het gebruik van eenlge flacons Togal- tabletten was zonder de minste maagstoornis de pijn en stramheid geheel verdwenen. Ik werd leni ger en soepeler in al mijn ledematen en kon gelijk vroeger weer knielen en uren ln de bosschen wandelen. Nu is het gehecle herfst, winter en voorjaars-seizoen voorbij en door doelmatig gebruik van Togal-tabletten ben ik totaal van Rheumatiek bevrijd gebleven, waar door ik alle Rheumatieklijders met veel vertrouwen de Togaf-tabletten kan aanbevelen. Dagelijks bereiken ons dergelijke dankbetuigingen, en alle bevestigen de goede en snelle resultaten van Togal-tabletten bij splerrheumatiek, zenuwrheu- matiek. gewrichtsrheumatiek, rheumatische knob bels,-'Jicht ischias, hoofd- en zenuwpijn, verkoud heid, influenza, griep en slapeloosheid. Genezing en onschadelijkheid gegarandeerd. Verkrijgb. bij allé Apothekers en Drogisten d f 0.80 en f2.—. PASTOOR J.BEELEN maa/r herhaalde slechts zijne vraag: „Wat voer je hier uit, Huguette?" De toorn van het meisje verdween even snel als eene regenbui in April. Met een lachje keerde zij zich weer naar hem toe. „Nu, ik kan toch niets verborgen hou den voor jou hoor dus: René van Montigny heeft een groot plan bedacht, en je komt nog juist op tijd, als je wilt meedoen". „Wat voor een plan?" vorschte Vil lon verder. „De mooie schaapskop Noël heeft op mijn raad den koning overgehaald, heden nacht, als alles weer rustig is, een nieu wen sterrenwichelaar te ontvangen. Noël gelooft, dat die sterrenkijker den koning zal aamradenf den groot-connétable te ont slaan en meneer Noël daarentegen te ver- hoogen; maar de Mosselbroeders zijn van plan grootcrc dingen tc doen. Heb ben wij eerst den koning in ons bereik, dan grijpen wij hem, brengen hem uit Pa rijs en verkoopen hem nolens volens aan den hertog van Bourgondië." Villon 'hield den adem in. „Een grootsch plan waarlijk!" riep hij uit. Maar wie is die sterrenwichelaar dan?" „Thibaut van Aussigny", antwoordde zij, „die het bericht van zijn dood laat uitstrooien, maar die leeft en zich wil wreken". (Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1924 | | pagina 1