Uitslag Wedstrijd. N0. 1 JUL Donderdag 1 December 19 2A. Ill6 Jaargang. 1. Al doende leert men. 2. Beter een half ei dan een leege dop. 3. Zonder geluk vaart niemand wel. 4. Hooge boomen vangen veel wind. 5. Vroeg rijp, vroeg rot, vroeg wijs, vroeg zot. 6. Oost West, thuis best. 7. Vele varkens maken de spoeling dun. 8. Zoo de waard is, vertrouwt hij zijn gasten. GEBLOOKERD? aCettt/ldeza Ceuxur FEUILLETON Als ik koning was! Eene week van macht. De inzeiidiBgeu, die wij in grooten getale ontvingen, waren bjjna allen goed Alleen ontvingen we voor het spreekwoord „Al doende leert men* een paar af wijkende oplossingen, die luidden„Arbeid djjt, luiheid mijdt* en „Aan dijken liggen wegen*. De goede oplossingen zijn De prijswinners zijn door loting aangewezen en waren daarbij de gelukkigen: Eerste prijs: f 15,M. A. v. d. HELL, L auge Vorststraat 41, Tweede prijs: f 10,C. MELIO, Piccardtstraat 86. Derde prijsBoekwerk Dresselhuis W. VERBERG, Magdalenastraat 3. De winnaars worden verzocht zich aan te melden aan het bureau Turfkade, ten einde de bons in ontvangst te nemen. Zooals bekend, kan bet beJrag der bons alleen worden besteed vóór 6 December in een of meer der aan den wedstrijd deelnemende winkels. BUITENLAND. De toestand in Egypte. Die aanvaarding door de Egyptische regeermg van de door Engeland gestelde voorwaarden is haar door Engeland vrij wel afgedwongen. De volksvertegenwoordiging wilde er mets van weten. En dus is de rust, die in Egypte is teruggekeerd, een kunstmatige. De Engelschen hebben, na de inwilli ging der eischen hun troepen uit Alexan- drië teruggetrokken. De vroegere eerste minister Zaglocl, zal het land verlaten. v Inmiddels is in Egypte cn Soedan een sterke propaganda tegen Engeland aan den gang. Men tracht de landbouwers te veront rusten door het bericht dat de Engelschen in Soedan den toevoer van Nijlwater. naar Egypte willen afsnijden. Het is dus een open vraag hoe lang de rust in Egypte zal duren. I Het mijn-ongeluk bij Swansea. Omtrent de redding van de in een mijn bij Swansea opgesloten mijnwerkers (er worden thans nog slechts drie man ver mist) wordt nader gemeld: De directeur der mijn, die voortdu rend het reddingswerk heeft geleid, is in de eerste plaats de man, wien de ge vonden mijnwerkers hun redding hebben te danken. Steeds naar hen zoekend kwam hij aaneen groole oppervlak te waterwaar hij over zwom. Toen zag hij twee mannen neergehurkt m een uitholling boven den waterspiegel. Hij deelde deze ontdekking mede en terstond werd er naar boven ge signaleerd om koffie en dekens. Een dok ter bracht een en ander zelf naar beneden, BLOOKEREN IS AFGELEID VAN BLOOKER EN BETEE- KENT MINSTENS ÉÉNMAAL PER DAG EEN KOP IK BLOOKER ELKEN DAG! DRINKEN. DE FIJNE CACAOSMAAK ZAL U WEL BEVALLEN vergezeld door een mijninspecteur en man nen der ambulance. De inspecteur en een der anderen volgden het voorbeeld van den directeur en zwommen het waterover; waarna het hun met eenige moeite gelukte de mannen in veiligheid te brengen. Zij waren bijna geheel machteloos en moésten door hun redders op den schouder worden j genomen. Men hoopt dat de overige drie j mannen zullen worden gevonden. De financieele conferentie te Parijs. De conferentie van de geallieerde mi nisters van financiën, die 7 December bijeen zou komen, is uitgesteld tot begin Januari, aangezien de Amerikaansche re geering den wensch te kennen heeft ge geven deel te nemen aan de verdeeling van het acitief van de bezetting aan do Roer cn van de eerste annuïteiten volgens het planDawes en Engeland tot dusver geweigerd heeft ook maar iets van zijn deel prijis te geven en eerst dienaan gaande met de Amerikaansche regeering wil onderhandelen. Een wervelstorm te Nice. Een zestig personen zijn licht gewond door een wervelstorm, die Maandag om 4 uur 's middags over de stad woedde en 20 seconden duurde. Boomen werden ontworteld, voertuigen omvergeworpen en ruiten verbrijzeld. Er werd schade aan gericht op een terrein van een vierkante kilometer. Een communistische aanval op Reval. Een officieel bericht uit Reval meldt, dat Maandagochtend om half zes gewa pende communisten verschillende bestuurs- sLuursgcbouwen, kazernes, enz. hebben aangevallen. De aanslag is afgeslagen en de orde hersteld. Bij de verdediging van het station en het postkantoor zijn ver scheidene poli tie-a genten gedood. Bij den strijd werd gebruik gemaakt van handgra naten en machinegeweren. Het centraal station werd om 8 uur heroverd. Kark, de minsiter van verkeerswezen is ge sneuveld. Volgens het Estlandsch gezantschap te Londen zouden er 50 dooden gevallen zijn. Warmte in Engeland. Het is in Engeland, evenals hier te lande, voor den tijd van het jaar bijzonder warm. Het was Maandagmiddag om 2 uur te Londen zelfs warmer dan in het mid den van Juni. Het ministerie van lucht wezen voorspelt het aanhouden van het warme weer. November is te Londen droger geweest dan Juni, Juli en Aug. Draadlooze fotografie. De bladen te New-York hebben een reproductie te koop gesteld van een draad loos overgebrachte fotografie van Konin gin Alexandra de Engelsche konin gin-moeder, die Maandag 80 jaar is ge worden. Het is een film-cliché. Het over brengen er vafi heeft 20 minuten geduurd. Binnen veertien dagen zullen de Mar coni Maatschappij en de American Radio Corporation samen een dienst van draad looze fotografie hebben ingericht. De nieuwe dienst zal o.m. van groot belang zijn voor de internationale samen werking der politie, b.v. voor heit over brengen van vingerafdrukken. BINNENLAND. Spooi wegpersoneel Maandagmorgen hebben de vertegen' woordigers der spoorwegpersoneeL-orga- nisatics een onderhoud gehad met de di rectie der Nederlandsche Spoorwegen en daarin meegedeeld, dat de organisaties van meening zijn, dat de vroeger in uit zicht gestelde pensioenverbetering onge wijzigd dient te worden ingevoerd. De di rectie meende, dat pogingen daartoe zou den moeten afstuiten op de door de re geering geëiisdhite wijzigingen. Overeen gekomen werd, dat de organisaties haar bezwaren tegen de door de regeering ge- eischte wijzigingen schriftelijk aan de di rectie zullen kenbaar maken, om daarna daarover een conferentie met de directie te houden, die evenwel geen wijziging zal brengen in het standpunt van de organi- 4 saties, dat alle verslechteringen worden afgewezen, daar reeds een overeenkomst ten deze met de directie der Nederland sche spoorwegen was aangegaan. De kweekschool voor vroedv ouwen te Heerlen Het bestuur van de Kweekschool voor vroedvrouwen te Heerlen heeft zich bij brief van 29 November gewend tot den minister van arbeid, handel en nijverheid, om te protesteeren tegen een uitlating van het Tweede Kamerlid mevrouw De Vnes- Bruins, als zouden bij een bezoek van de Koningin-Moeder aan deze school leer ling-verpleegsters als quasi-patiënten heb ben gefungeerd. Het bestuur qualificeert deze mededeeling als een besliste onwaar heid. Het h rinneringskruis Bij legerorder wordt bekend gemaakt dat het de Koningin heeft behaagd, biijlk van waardeering van de diensten, door de krijgsmacht tijdens den gemo bilLseerden toestand aan den lande be-» wezen, te bepalen dat het herinnerings- kruis, ingesteld door het Nationaal Co mité Herdenking Mobilisatie 1914, ook in uniform zoowel in als buiten dienst mag worden gedragen. Allen, die in de periode Augustus 1914November 1918 eenigerJei militai ren dienst bij de weermacht te land of ter zee hier te Lande of in de overzeer sche gewesten hebben vervuld, zullen ge rechtigd zijn, het herinneringsikruis te dragen. Het kruis zal worden gedragen na het onderscheidingsteeken voor lang- durigen dienst, doch vóór de buitenland- sche ridderorden en eere-teekenen. De Boterwet. Het voornemen bestaat in de Boterwet eenige aanvullingen aan te brengen o.m. betreffende de aanduiding van margarine. Het ligt in de bedoeling een voorschrift op te nemen waarbij' de verkoop van boter en margarine in dezelfde lokalen wordt verboden. Sinaasappelen De Belgische importeurs te Antwerpen hebben, naar de N. R. Crt. meldt, Dins dag, bij wijze van protest tegen het nieuwe invoerrecht van 27 frank per 100 kilo op sinaasappelen, de aangevoerde sinaas appelen geweigerd. Een groot deei ervan wordt naar Nederland en Duitschland gezonden. De Spaansche verzenders wil len ook geen sinaasappelen meer naar België zenden. Een voortduren van dezen toestand zou een verplaatsing van den sinaas appelenhandel van Antwerpen naar Rot terdam, Amsterdam en elders tengevolge hebben. Gemeentepersoneel. De gemeenteraad van Den Haag heeft met 2520 stemmen het voorstel tot 5 pet. pensioenaftrek voor het gemeente- personeel aangenomen. De aftrek voor levensonderhoud voor alle ingezetenen is daarna verhoogd tot f 900 (ongekuwden f 800) en de kinder aftrek tot f250. De Vrijheidsbond In de dezer dagen gehouden vergade ring van den partijraad van den Vrijheids bond, waarin afgevaardigden van alle kies kringen waren vertegenwoordigd, is be sloten, aan de kieskringen het volgende voorloopige advies te geven over de samen werking van de kieskringcentralesi: Behoudens later overleg blijft elke kies kring vrij in het samenstellen van de can- didatenlijst en in de beslissing, of en met welken anderen kieskring of kieskringen tot het indienen van een gemeenschappe lijke lijst zal worden overgegaan. Ook over het aantal candidaten beslist elke kieskring zelf; echter wordt op sober heid in het getal aangedrongen. Het definitief besluit omtrent combi natie zal eerst genomen worden, indien na het noemen van candidaten door dê afdeelingen mocht blijken, dat verschillen de kieskringen dezelfde candidaten wen- schen. Als wenschelijk werd vooropgesteld, dat eibn kieskring, die vermoedelijk het niet alleen tot den kiesdeeler kan brengen, bij een anderen kieskring aansluiting zoekt. Als voorbeeld van zoodanige samenwer- REDENAARS CARUSOL, 30 cent per doosje. DE TOOVERPAST1LLE. Bij Uw drogist. ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes 12. buiten Goes f2,—. Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. Maar god Pan glimlachte en spotte, want hij wist wel, dat de lippen van een minnend paar elkaar dikwijls toch niet raken, al zijn zij ook maar een haarbreed van elkaar verwijderd. „Katharina", fluisterde Villon en trok haar nader tot zich. Liefde, geluk, leven alles drong haar in zijne armen. Overweldigd door het geluk, dat zoo plotseling over hen was gekomen, letten de beide minnenden niet op den tred, die van het terras af naderde, en vlogen eerst uit elkaar, toen de stem van Nriël le Jolys weerklonk. „Waar is de sneeuw van gisteren ge bleven?" vroeg Noël, toen hij de treden afkwam en naar hen toe liep. Toorn cn woede woelden in Villons hart, maar hij bchecrschte zich en strafte den spelbreker met verachting. „Daar komt uw wit cn roodgevlekf lievenheersbccstjc zeide hij luid tot Ka tharina en maakte een verachtelijk, af schuddend gebaar. I Noëls blozend gelaat werd donkerrood gekleurd, en zijne welverzorgde witte hand greep naar den degen. Moed genoeg had het fatje en zeer gaarne had hij het op een tweegevecht laten aankomen, maar toch onderdrukte hij zijn toorn en zeide slechts: „Edele heer, op eiken gelegenen tijd ben ik bereid, degen en woord met u te meten, maar nu ben ik hier ter will* van een mij door deze dame. toegéstaan onderhoud." i Villon spotte met zijne bedreiging: „Be dwing den mannelijken moed, die uw koe nen boezem doet zwellen, opdat $j niet in gevaar raakt, voor eene dame den brul lenden leeuw te spelen". Beide mannen stonden tegenover el kaar, oog in oog, als getergde honden, die elk oogenblik bereid ziijn, elkaar naar de keel te vliegen. Aarzelend nam Katha rina hare hand van Villon's arm. „Graaf", fluisterde zij, hij heeft mij om een onderhoud gesmeekt. Mfajt u spreek ik nog, eer gij vertrekt". „W(ij breken om negen uur op," ant woordde hij zacht, vergeet dat niet". Toen zag hij Noël aan en ging luider voort: „Tot zoolang zal ik miij bezig hou den met het maken van mjijn testament* en, om het nageslacht raadselen op te geven, aan duizend nullen duizenderlei nietigheden vermaken. Ook gij zult mijne edelmoedigheid roemen, heer Noël. En» toen begon hij hoonend voor de vuist te declameerenf Dien men Noël de schoone noemt, Hem worde eene erfenis vermaakt; Van hen, wien hij dierbaar is geweest, Zal hij erven een schip zonder roer, Daarbij eene straat zonder hiuis, Eene scheede, waaruit geen zwaard komt, Een horloge zonder wijzers, een boek zonder woorden. Een krans zonder blad, een bed zonder lakemj, Eene tafel zonder spijs, eene klok zonder slag, Eene zaag zonder tanden mag hem ten deel vallen. Zoo kunt gij het wezen van dien aanvalligen knaap Erkennen in waarheid!: dat hij eene nul is! Schouderophalend keerde Nioël hem den rug toe. Ofschoon hjij van woede kookte, wilde hij toch onverschillig schij nen. i „En mij vermaakt gij niets?" fluisterde Katharina, en Villon antwoordde»: „Nu pin voor altijd mijn hairfc." Daarmee draaide hij zich op zijne hie len rond en verdween in de duistere we gen van den rozentuin. Trotsch wendde Katharina zich tot Noël en vroeg: „Nu?" „Sedert eenigen tijd moet ik u altijd zoeken en vind u met moeite beklaagde hij zich. Katharina schudde het hoofd, dat hare vlechten trilden als bladeren in den ma neschijn. „Zoo zeer is de wereld nog niet ver anderd, dat de vrouwen het hof moeten maken". „Ik verheug mjij niet meer in uwd gunst", klaagde Noël, „sedert die vreem de snoeshaan bij den koning voor hofnar speelt". „Ik haat u er niet om, dat gij hem bekladt, maar mijne liefde wint gij daar door niet". Noël hield het woord vast. „Eens hebt gij mij bemind", beweerde hij. Medelijdend schudde zij het hoofd. „Wij wierpen met groote woorden om ons heen, zooals de kinderen met hunne bonte ballen. Het is gemakkelijk en dik wijls ook aangenaam om te zeggen,: „Ik bemin u", maar de bonte ballen rollen in den hoek en de kinderen vergeten ze, wanneer de dagen der kindsheid ver|- dwijnen". Droefheid en verbittering waren nu op Noëls effen gelaat te lezen. „Gij zijt duis om zoo te zeggen mij ontgroeid?" vroeg hij. Katharina trok zich van hem terug» tot eene breede streep maanlicht tusschen hen beiden lag, en antwoordde.: „Nog voor eene week geleek mijn hart een knop nu heeft het zich tot een bloem ont plooid". Ongeduldig schermde Noël met de ar men door de lucht. De hemel zij on* genadig! Wat kan die man toch verrich ten, wat ik ook niet zou kunnen? Verstaat hij het beter, een paard te beteugelen of een valk te laten opstijgen? Gebruikt hij het zwaard beter, of ontlokt hij zoetere tonen aan de luit? Kan hij beter dansen? Weet hij beter het hof te maken, of is hjj een beter soldaat? Neen, neen, dui ADVERTENTIEN. van 15 regels f1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f2,40. Bewijsnummers 5 cent. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. zendmaal neen! En nu zou ik gelooven, dat h|ij mij de loef kan afsteken in de liefde." De woordenwisseling moede, begon Ka tharina de treden naar het paleis op te gaan, terwijl zij ernstig zeide: „Wjanneer er een man aan het hof verschijnt, is het de moeite waard eene vrouw te zijn. Dat zult gij eens merken, heer Noël, wanneer gij een man zijt geworden". Noël antwoordde geprikkeld!: „Het geeft toch geen aanspraak op roem, de gunsteling van een koning te zijn. Ook mannen, die minder ophef van zich zelf maken, vermogen veel te doen. De oude liefde kan de nieuwe overleven". Bij deze geheamzinnige woorden rim pelde Katharina het voorhoofd. „Gij spreekt als eene sphinx, maar ik ben helaas niet in eene stemmi|ng om raadsels op te lossen. Vaarwel!" En daarmee verdween zij in liet paleis. Verdrietig zag Noël haar na. „Waarom toch alle vrouwen zich naar dien pocher toewenden als de zonnebloem naar de zon?" vroeg hij zich vol erger nis af. „Nu, er zijn meer vrouwen, en een verstandig man plukt de druif, die het dichtst in zijn bereik is". Op de tafel naast de marmeren bank stond eene kan. Noël schonk zich een be ker vol en zocht troost in den wijn. Bin nen 'korten tijd riep de dienst hem bij den koning, maar hij draalde in den tuin in afwachting van eene ontmoeting, waar op hij hoopte. (Wordt vervolgd.) OF. NAAR HET ENGELSCH door Justin Huntly Mc. Carthy. COURANT j: J en Kleenwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf Uitgave Naaml. Venn. „Goesche €010301'*

Goessche Courant | 1924 | | pagina 1