!l N°. 115. Dinsdag 2 December 1921. 111® Jaargang. FEUILLETON Als ik koning was! Eene week van macht. ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f 2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE COURANT f Uitgave Miami. Venn. „Goesche Courant'* ÏTnsr^™=*' en I\ 1p en wens Ross' Rrnkkers- en TTRtveverfiliodriif en Kleeuwens Ross' Drukkers- en UitgeyersbeArfyf ADVERTENTIEN. van 15 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f2.40. Bewijsnummers 5 cent. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. BUITENLAND. Het Engelsch-Duitsche Handels-tractaat. De tekst van het liandelsfractaat tus- sc'hen Groot-Brit tannic en Duitschland waarover gedurende eemagen tijd iis onder handeld, is, thans vastgesteld. Engeland heeft niet alleen de behandeling als meest begunstigde natie gekregen, waarnaar het streefde, maar ook nog bijzondere faci liteiten voor een aantal van zijn belang rijke uitvoer-fabrikalen. Daartegenover heeft Duitschland afschaffing erlangd voor alle beperkende bepalingen die nog op dit land als vroegere vijand werden toe gepast. Dit zal o.a. meebrengen dat Duit- sohe hofmeesters en matrozen weer aan- nomen kunnen worden aan boord van Britsche schepen. Engeland en Duitschland kunnen dank zij het nieuwe handlestractaat nu weer, gelijk vóór den oorlog, eikaars beste klan ten worden, wanneer ook de kwestie van de 26 pets. heffing van Duitsche goe deren die nog hangende is, op de een of andere manier geschikt is. Bloedige botsing in Egypte. Te Chartoem is een muiterij ontstaan onder het 11e bataljon Soedaneezen. De muiterij begon op den avond van 27 No vember toen een deel van het bataljon in verzet kwam en naar het Gordoncoliege trok. De muiters bestonden uit twee pe lotons en waren in het bezit van Vickers- machinegewerenOp de Kliedivial Ave nue, bij het Egyptische militaire hospi taal, stootten zij op twee pelotons van het Britsche regiment. Er wa|S een af stand van 15 yards tusschen de twee groe pen. De aanvoerder der Bribscihe afdee- ling trad naar voren en poogde, maar tevergeefs, de muiters te bewegen zich aan de bevelen te onderwerpen. Zijn po ging werd verijdeld door het optreden van een negerofficier, die uit naam der muiters sprak. Het heen en weer praten duurde eenigen tijd. Toen kwam de waarnemende Sirdar (gouverneur-generaalzelf, terwijl de duisternis begon te vallen, ter plaatse. Ook hij trad naar voren en sprak de op standelingen persoonlijk toe. Een stem antwoordde in het Arabisch, dat de mui ters den Sirdar weigerden te erkennen, ofschoon deze zijn naam nog eens noemde en de muiters vroeg of zij zijn bevelen wilden gehoorzamen. Zij weigerden, ant woordden met machinegeweer-vuur en trok ken vervolgens onder bescherming van de duisternis af, naar een bijgebouw van het militair hospitaal. Zij schoten op de naderende troepen, waarop het gebouw met geschutvuur in elkaar geschoten werd. Een ïnlandsch officier en veertien man vonden in het bijgebouw den dood. De overlevenden hebben zich overgegeven, op enkelen na, die de politie thans op de hielen zit. De houding van de overige Arabisch-Soedaneesche troepen is uitste kend. 83 OF. NAAR HET ENGELSCH door Justin Huntly Mc. Carthy. Hij sloop dicht naar Katharina toe c» fluisterde haar in het oor: „Laat ons daar om heden leven en liefhebben!" Uit baar droomland op aarde terug ge trokken, schrikte zij en zag hem aan. Hij wendde zich echter tot de anderen met de woorden: „Schoone dames, zullen wij niet naar de groote zaal de Italiaan- sche tooneelspelers gaan zien?' De dames omringden hem en dankten hem voor zijn lied, toen fladderden zij als snelvleugelige, bonte vogels uit elkaar en snelden naar het terras. Ondertusschen dook uit den geurigen rozentuin de ge daante van een pelgrim op, die, niet we tende, waarheen zijne schreden te richten, een oogenblik aarzelde, eer hij over het door de maan verlichte grasperk schreed. Hij bemerkt Katharina, die in de schaduw stond, eerst, toen hij bijna tegen haar stiet. Toen zag hij haar aan en verdween met een halfgesmoorden uitroep haastig in de duisternis. Katharina stiet een kreet uit en liep naar Villon toe, die aan den voel van .het terras op haar wachtte. TURKSCHE ROZENZEEP ,HETSCHOOHHUKMIPDEl f- UIT DE PERS. De nieuwste dwaasheid. De N, R. Ct. schrijft Is men reeds met de nieuwste dwaasheid bekend Men luistere. Het heeft den ge. meenteraden van Den Haag en Amsterdam namelijk goed geleken om tegen het advies van het dagelijkseh bestuur dier gemeenten in, bedragen van resp. f 560C en f 8000 te voteeren voor tandheelkundige verzor ging van de schooljeugd. En aangezien dit nog maar een proefneming is en ook uitdrukkelijk als zoodanig is bestempeld, brengen deze besluiten, indien men althans consequent wil zijn mede, dat bij „slagen4 van bet experiment, in de toekomst nog veel belangrijkere bedragen voor betzelfde doel aan de gemeentelijke schatkist ont trokken zullen worden. Naar de motiveering behoeft niet te worden geraden. Zij is trouwens uit een sociaal-hygiënisch oogpunt gemakkelijk genoeg. Door de slechte verzorging van het gebit wordt het ontstaan van ver schillende ziekten vergemakkelijkt, zoodat een oordeelkundige bestrijding hiervan bij een behoorlijke verzorging van de mond. holte dient aan te vangen. Tegen deze medische waarheid zal niemand en een leek wel het laatste het wagen te protesteeren en de propaganda, die in deze voornamelijk van de tandheelkundige wetenschap en van de vereenigingen tot wering van tandbederf is uitgegaan, ver dient ongetwijfeld algemeene toejuiching. Ligt hierin echter een motief opge sloten om waar dit zoo is de tand heelkundige zorg du maar gemakshalve naar de overheid over te hevelen Moet dus, waar ouders kennelijk in gebreke blijven om zich met de zeer weinig kost bare zorg voor het gebit hunner kinderen te belasten, de gemeente deze taak over» nemen Waar is zou men willen vragen het (inde, indien men deze opvatting is toegedaan Het is uitermate gemakkelijk om met het geld van den belastingbetaler Sinter klaas te spelen, cLch zouden deze vroede vaderen in Den Haag en Amsterdam boe klinkt deze naam als een boon niet beter doen met zich te doordringen van de zware verantwoordelijkheid, die hen in tijden van economische malaise drukt in plaats van tegen het welover wogen oordeel der toch allerminst als conservatief te brandmerken dagelijksche besturen in, hun gemeenten in een nieuw avontuur te storten ZANGERS CARUSOL, 30 cent per doosje. DE TOOVERPAST1LLE. Bij Uw drogist. „Graaf", riep zij, „deze maskerade doet mij spoken zien! Ik zou er op durven zweren, dat mij zooeven Thibaut van Aus- signy's oogen van uit eene pelgrimskap hebben aangestaard. Villon rimpelde het voorhoofd. „Eene akelige verschijning, want men zegt, dat hij dood in het Bourgondische kamp ligt". Katharina huiverde. „Ik heb hem altijd gehaat en gevreesd. Ik hoop, dat hij, indien hij werkelijk dood is, niet bij mij komt spoken. Ach, heden avond gonst mijn hoofd als eene te hoog gespannen luit." „Wij willen heden avond aan niets kwaads denken, nietwaar", verzocht Vil lon. „Wilt gij de tooneelspelers zien?" Katharina schudde het hoofd. „Neen, ik ben meer in eene stemming voor maneschijn, dan voor kaarslicht". Zwijgend zag Villen haar aan, en dit korte zwijgen had voor beiden de betee- kenis van uren. Beider harten waren van zalige hoop en gelukkige gedachten vervuld „Mag ik eene vraag tot ui richten?" zoide Villon, en het meisje antwoordde: „Zeker!" „Zijt gij over mij tevreden?" „Gij hebt veel gedaan." „Er blijft nog meer te doen. Zeven da gen heb ik met de macht geworsteld? ik heb den koning bemind gemaakt, de Pa- rijzenaars trouw aan den koning, het leger betrouwbaar „Waarom vertoeft gij dan hier, waar de hovelingen feesten^ vieren en de dames BINNENLAND. Faillissementen in Nederland Volgens mededeeling van het Handels informatiebureau van Van der Graaf Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 28 Nov. in Nederland uitgesproken 81 faillisse menten tegen 92 faillissementen in de zelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 28 Nov. 1924 4205 faillissementen tegenover 3804 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Jiibil- um Plantenziekten kundige7i Dienst De PLanle n z iektcnkunel i gen Dienst te Wageningen herdacht Zaterdag zijn 25- jarig bestaan. Het hoofd van den Dienst, dhr. N. van Poeteren is benoemd tot officier in de Orde van Oranje-Nassau. St Michael Het bondsbe stuur van den Bond van R. K. Rijkskieskring-organisalies heeft met zeer kleine meerderheid de actie van St. Michaël afgekeurd. PROVINCIE-NIEUWS. 's Heer Arendskerke. In de Vrijdag gehouden raadsvergadering, waarin dhr. H. van Gorsel zonder kennisgeving af wezig was, deelde de voorzitter mede, dat even voor den aanvang der vergade ring was ingekomen een door een zeer groot aantal kiezers en kiezeressen van 's Heer Hendrikskinderen en Wissekerke onderteekend adres houdende verzoek om te 's Heer Hendrikskinderen een stenv bureau te vestigen. Dit verzoek wordt in handen gesteld van B. en W., teneinde in de volgende vergadering den Raad daaromtrent te dienen van advies. Tot lid van het Burg. Armbestuur van 's Heer Arendeskerke wordt herbenoemd dhr. D. W. Lindenbergh. Verder werden vast gesteld de begroobingen van het Burg. Arendskerke wordt herbenoemd dhr. D. van het Groot Armbestuur van 's Heer Hendrikskinderen, beiden voor het dienst jaar 1925, eerstgenoemde op een bedrag in ontvang en uitgaaf van f 39.529,46 en een half, en laatstgenoemde op een be drag in ontvang en uitgaaf van f7406,01. In de begroeting der gemeente voor 1924 werden eenige wijzigingen aangebracht. Tot leden der Nieuwjaarscommissiën wor den benoemd: te 's Heer Arendskerke de heeren: L. van Vèssem, D. W. Lin denbergh, J. Smitjz., J. de Ruiter, N. Otte en J. Valkier; te 's Heer Hendriks kinderen de heeren: P. de Putter, J. de Schipper, M. Vermeule en A. G. Ver burg en te Nieuwdorp de heeren J. J. dc Jager, P. Blok, C. Zandee, C. Min- derhioud, P. Geschiere, Joh. Sandee, M. de Dreu, P. v. d. Dries, A. J. de Jager en Iz. Dekker. Daarna komt aan de orde de vaststelling van de Gemeentebegroo- ting voor 1925. Hierbij wordt de jaar wedde van dhr. M. Vogelaar, als ambte naar ter secretarie, met het oog op het dit jaar behaalde diploma van gemeente secretaris, verhoogd met f200,en vast gesteld op f 1700,Verder wordt be sloten voor de secretarie een schrijfma chine met duplicator aan te schaffen, Bij de post straatverlichting deelt de voorz. mede, dat het contract aangegaan met het bestuur van de Vereeniging voor Electrische Verlichting te Nieuwdorp, be treffende stroomievering voor de straat verlichting aldaar met 3 jaren onder de zelfde voorwaarden welke thans golden, is verlengd. Nadat dhr. de Putter met het oog op den post onderhoud van scho len enz. de wenschelijkheid had uitge sproken het daarheen te leiden, om voor 'het water dat door de N.V. Waterlei ding Mij. „Zuid-Beveland" wordt gele verd, pé: me'er te laten betaler! en dus naar gelang van de hoeveelheid die wordt verbruikt, wordt de begrooting door den Raad met alg. stemmen vastgesteld in ontvang en uitgaaf op een gelijk bedrag van f 101.996,07, en met een post voor onvoorziene uitgaven ten bedrage van f 1491,87. Hierna sluiting. dansen?" Met fiere stem antwoordde hij: „Om den hertog van Bourgondië te doen ge- looven, dat de gunsteling des konings een hansworst is en de hofhouding een drinkgelag, waar 's konings eer vergaat als eene' parel in eene kruik azijn. Maar onze zwaarden zijn in wijn gedoopt en gescherpt, om de melodie bij den dans te slaan no-g heden nacht trekken wij uit!" Het meisje zuchtte. „Ware ik toch een man en kon ik met u trekken!" Villon trad dichter naar haar toe en zag haar vast in het oog. „Ik trek uit te uwer eere. Da hemel is mij genadig geweest, en ik dien u, door Frankrijk te dienen. Misschien dien ik heden allebeide voor de laatste maal!" „Voor de laatste maal?" herhaalde zij. „Juist zoo, bekoorlijke nimfen echo. De lantaarns daar in de verte waarschu wen mij, dat ik morgen kan sterven. Wan neer de zon weer opgaat, zal menigeen van ons zijn laatsten droom droomen misschien behoor ik onder hen, die zoo rustig slapen." „Nu ja, gij kunt vallen in den strijd voor koning en vaderland, maar ook ik kan sterven, die in mijne kamer zit en van verdriet verteer." „Ter wille van wien?" „Dat zal ik u morgen zeggen." Zacht nam Villon haar bij de hand en wees op den door de maan hel verlichten zonnewijzer aan den ouden toren, welks Latijnsch rondschrift duidelijk was te le St Niklaas, Kerstmis, Nieuwjaar. In Antwerpen zal van 1 tot 31 DECEMBER het huis Chrietof 44, Huidevelterstraat (nabij Meir en Bransch Theater) een groote partij Juweelen te koop stellen voortkomende van een Juwelier die zyn belrijf ophoud. Deze likwidatie, waaronder prachtige Ringen, Armbanden, Halssnoeren, Bar- retten, Armhorlogiën, zal geschieden aan inventarisprijs, dus onder de waardej van heden. Keuringsdienst van Waren. Aan het verslag 1923 van den Keu ringsdienst van Waren voor het gebied Goes, onbleenen we nog het volgende: Karnemelk. Met de karnemelk, door de kleine veehouders bereid, was het nog treurig gesteld. Vooral in den winter levert het karnen met een be perkte hoeveelheid water dan nog al be zwaren op. Sinds evenwel aangegeven is hoe goed gekarnd kan worden, is er eeni ge verbetering ingetreden. Enkele boeren die door gebruik van verouderd materiaal niet in staat waren behoorlijke karnemelk te bereiden, hebben den verkoop van con- sumptie-karnemelk gestaakt. Brood, koek enz. Door de keur meesters werden ter plaatse 12328 broo- den gewogen en bemonsterd 517 stuks gebuild tarwebrood, 101 stuks ongebuild tarwebrood, 18 stuks melkbrood, 2 stuks roggebrood. Totaal 638 stuks. Bij het onderzoek van gebuild tarwe brood moest 9 maal aanmerking gemaakt worden op het bakken van brood met afwijkend schaalgewicht, terwijl tegen een bakker, die reeds vroeger voor dit feit gewaarschuwd was, proces-verbaal werd opgemaakt. Eén monster brood verkeerde in on- deugdelijken toestand wegens het voor komen van leng. 175 monsters bevatten te weinig droge stof. Tegen één bakker werd in verband hiermede proces-verbaal opgemaakt, terwijl voor de overige geval len met het geven van waarschuwingen werd volstaan. Zeven maal werd proces-verbaal opge maakt wegens het niet op de voorgeschre ven wijze vervoeren van brood. Eén bak ker die lijdende was aan een huidziekte aan handen en armen, werd verboden ver der met de behandeling van het brood door te gaan. In verband daarmede heeft hij een knecht genomen, die zijn werkzaamheden overgenomen heeft, tot algeheel herstel was ingetreden. Doodelijk ongeval. Zondagavond, dus binnen 14 dagen na het vorige, heeft weder een ongeluk met de electrische tram plaats gehad en even als dat van 17 November met do odelijken afloop. De tram dae te kwart voor zeven van Vlissingen vertrokken was, kwam hij Souburg toen voor de brugwachterswo ning de 58-jarige ongehuwde J. Rcindcrs uit Vlissingen, machinist op de Willy" van de Kon. Mij. „de Schelde", door onbekende oorzaak onder dén laatsten wagen kwam. De wagenbestuurder voel de een schok, men stopte en ging op onderzoek en kon slechts het lijk van den genoemden man vifnden. De wagen was den man blijkbaar over liet lichaam gegaan, dat wij verwond was, zoowel op het lijf zelf als aan de handen. 's Heer Abtskerke. In de vergadering van stemgerechtigden der Ned. Herv. Kerk Vrijdag j.l. gehouden, werden de heeren P. Remijnse en W. Minnaard Sr. als Notabelen herkozen, resp. met 32 en 35 van de 50 uitgebrachte stemmen. Als ouderling werd herkozen dhr. P. Huij zen met 32 van de 49 en als Diaken dhr. M. van WeeJe met 42 van do 48 uitge brachte stemmen. Heinkenszand. Heden (Maandag 1 De cember) is het 25 jaar geleden dat de brievenbesteller J. Walhout alhier, tot postbode in deze gemeente werd benoemd. Rilland-Bath. Op 25 November j.l. is er door de Oudercommissie te Bath in de O. L. School een ouderavond ge houden. Deze vergadering was zeer druk bezocht, zoodat blijkt dat de ouders be lang stelden in hetgeen voor hun kind wordt gedaan en gedaan kan worden. De ouders werden in de gelegenheid gesteld om het schoolwerk van hun kinderen in te zien. Er werd dan ook door allen ge bruik van gemaakt. Door de verschillende ouders werd van hun tevredenheid blijk gegeven. Daarna besprak men de moeilijke taak der onderwijzers om de kinderen zoover te brengen. De avond werd door allen genoeglijk doorgebracht, terwijl een zen: „Dum spectas, fugit hora, carpe diem". „Het tegenwoordige oogenblik is de beste tijd. Deze zonnewijzer is zoo ver standig als de wijste man." Katharina beproefde te lachen. „Die wijsheid was reeds oud, toen Noiach in zijne ark over de wateren zeil de", zeide zij en week een weinig van hem terug. Maar hij volgde haar. „Laat den dag van morgen zijne eigen zorg hebben, zijne eigen geschiedenis ver tellen! Heden avond is het mij te moede als een gelukkig kind in het sprookjes land. Heden avond zijn wij onsterfelijk, gij en ik, en wandelen voor eeuwig onder deze gevoellooze sterren in dezen groe nen tuin, ademen de met rozengeur be zwangerde Juicht in en zoeken de raad selen der wereld te doorgronden". „Morgen kunt gij zeggen, wat gij wilt", fluisterde zij, maar daarmee stelde Vil lon zich niet tevreden. „Ach neen! Morgen zal ik doodnuch- ter zijn, en heden avond ben ik goddelijk dronken dronken van sterrenwijn, van bloemen en liederenwijn. De sterren verzengen mijn brein, de rozen prikken in mijn vleesch, de liederen brengen mijne ziel in verwarring. Heden avond zou ik, indien ik het durfde, mijn hart kunnen uitstorten Zoo zacht, dat slechts het oor van een minnaar de woorden kon vernemen, sprak het meisje: „Ook heden avond kunt gij zeggen, wat gij wilt!" Villon drukte de hand op hairt, alsof hij het met geweld in de borst moest vasthouden. „Zoo ik morgen moest sterven, zou'ik heden avond tot u zeggen: Ik bemin u. Dat woord is licht gezegd, maar toch siddert mijn hart, terwijl ik het uitspreek, want het klinkt zoo sterk en zoo machtig als eene uitspraak van het lot. De men- schen zijn zulke dwazen, dat zij slechts één woord hebben voor duizenderlei gevoe lens en dit* arme woord liefde tot allerlei dagelijkseh gebruik moeten vernederen. Maar ik zou het heilig houden. Nooit heb ik geweten, wat liefde is, tot ik op een heerlijken Junimorgen voor het eerst het gelaat van een zeker meisje aan schouwde, en die wetenschap deed de korst om mijn hart smelten. Ik bemin u! Dit zou ik zeggen, in dien ik morgen moest sterven!" Nu stond 'hij dicht naast haar, oog in oog. Openhartig antwoordde zij „Indien gij morgen moest sterven, dan zou ik u hedenavond zeggen: eene vrouw mag een man beminnen, omdat hij dap per is, of schoon van gestalte of ver standig of goed om duizend en nog eens duizend redenen. Maar de beste reden om een man te beminnen is voor eene vrouw, dat zij hem bemint, zonder redeneering en verstand, omdat de hemel het zoo heeft gewild, en omdat de hand des mans de juiste grootte heeft om haar hart voor altijd vast te houden". De handen der minnenden lagen vast in el kaar. hunne lippen waren op het punt elkaar te vinden. (Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1924 | | pagina 1