PUROL m N°. 142. Zaterdag 29 November 1921. i!le Jaargang. Dit nummer bestaat uit twee Bladen. FEUILLETON Als ik koning was! Eene week van macht. Influenza 35gBH&Metten toesprongen Kloosterbalsem ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2,—, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. «OM 1 COURANT c a 1 Uitgave Naaml. 99Goesche CouraDt,f pn Kleenwens Ross' Dl'akkers- en Ulteeversliedrilf en Kleenwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf ADVERTENTIEN. van 15 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f2,40. Bewijsnummers 5 cent. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. HET ZONDEN-REGISTER. Het „Vad." geeft een opsomming van hetgeen gedurende de zes jaar, dat de beer Ruys de Bcerenbrouck minister-pre sident is, is geschied in strijd met) de eischen van een gezond parlementarisme. Het zondenrcgister is niet klein. Toen de regeering in 1920 na lange overweging eindelijk haar standpunt had bepaald in zake de defensiequaestie, en de Hr. Pop zich de moeite gaf dit standpunt in een wetsontwerp uit te ïVerken, begreep de Hr. Ruys de Bcerenbrouck niet of wilde niet begrijpen, dat het heele Kabinet ver plicht was achter Pop te gaan staan, die een van de gewichtigste beloften uit de Troonrede van 1920 kwam vervullen. Maar toen de oppositie kwam, liet hij Pop in den steek, en eerst eenige dagen na zijn val kwam de Hr. Ruys de Bee- renbrouck tot de conclusie, dat deze val toch wel de beteekenis had van een Ka binetscrisis. Het geval herinnerde ons aan den kapitein uit ,,De Schipbreuk", die den stuurman bij zich laat komen, om te ver nemen, of hij altemet iets van den storm heeft vernomen. Maar wij moeten ons be korten, en spreken dus nu nog maar al leen van het feit, dat de Hr. Ruys de Beerenbrouck zelfs zijne Grondwetsher ziening van niet genoeg beteekenis vond, om daarop de Kabinetsquaestie te stel len, maar zich daarbij tot „dienende broe der" van de Eerste Kamer liet maken. Van de oplossing van de Vlootwetcrisis behoeven wij niet te spreken, het isi het politiek mirakel, waardoor tien politieke dooden op de meest onparlementaire wij ze weer in het leven zijn teruggeroepen. De oorzaak van dat alles is natuurlijk niet, dat de Hr. Ruys de Beerenbrouck niet weten zou wat goede parlementaire verhoudingen vereischen, of dat hij niet anders zou hebben gewild. Maar de oor zaak ligt daarin, dat de Coalitie zich parlementair heeft uitgeleefd, en al houdt de machtsbegeerte baar bijeen, geen par lementair ministerie meer kan vormen. BUITENLAND. cistischc elementen doen ontstaan, die re présailles wilden toepassen, maar de ma tigende invloed van de fascistische auto riteiten is er in geslaagd, de disclipine te handhaven. De strijd tegen Trotsky. Volgens berichten uit Moskou is Trots ky ontslagen als volkscommissaris voor de nationale verdediging. Men vermoedt, dat hem een diplomatieken post zal wor den aangeboden. Sneeuwstormen in Roemenië. In Roemenië heerschen sinds eenige da gen zulke hevige sneeuwstormen dat het spoorwegverkeer bijna totaal ontwricht is. In bepaalde streken van het land moest het verkeer over groote uitgestrektheden totaal worden stilgelegd. De sneltre n van Boe karest naar Constanza is sinds twee dagen ingesneeuwd. Daar hulptreinen slechts op langzame wijze zich een weg door de sneeuw kunnen banen moesten uit Boeka rest met vliegtuigen levensmiddelen naar de passagiers van den trein worden gezon den. De telegraaf- en telefoondraden zijn totaal vernield. Per Zeppelin naar de Noordpool. De Divitscbe luchtschipcommandant Bruns heeft bij de Noorsche aardrijks kundige maatschappij een plan ingediend voor een tocht per Zeppelin naar de Noordpool, welke het volgend jaar zou worden ondernomen. Volgens de Osla Aftennavis zou Fridtjof Nansen zich be reid verklaard hebben aan de expeditie deel te nemen. Men vermoedt, dat de tocht vier weken zal duren. Het anti-fascisme in Italië. Uit Brescia wordt gemeld: Zondag en Maandag kenmerkten zich door een on rustbarende herleving van de gewelddaden tegen de fascisten. De aanvallen hebben een groote opgewondenheid onder de fas- 32 Gesprongen Handen Ruwe Schrale Huid Springende Lippen Sgfy JS en Huidwondjos PUROL in Doozen 30,60,90=' Tube 80=' Bij Apothekers en Drogiston BINNENLAND. OF. NAAR HET ENGELSCH door Justin Huntly Mc. Carthy. Plotseling werd zijne aandacht getrok ken door eene hem bekend klinkende stem. Een als een pelgrim uit het Heilige land verkleede man, met eene mossel op den schouder, ontmoette een ander, geheel ge lijk gekleed masker. Het paar wisselde een groet in eene taal, waarvan men zeker had kuntnen vermoeden, dat zij door nie mand zou worden begrepen, die zich in des konings tuin bevond. Geestdrift op Java Honderden aanvragen komen binnen om de F VII te doen overkomen, o.a. van den Soesochoenan en van den Mangkoencga- randesnoods om zonder toestel te komen als alleen maar de drie Hollanders er zijn. Zij zullen ontvangen worden met een groot festijn ten hove. Verschillende plaatsjes in de binnen landen toonen een karakteristiek enthou siasme. Bijvoorbeeld wordt gevraagd, de vliegers te doen komen op kosten van het plaatsje, alleen voor een „gezellig sa menzijn in de soos". STATEN-GENERAAL. TWEEDE KAMER. Rede Dresselhuys. Aangaande de rede door dhr. Dressel huys (v.b.) Dinsdag in dc Kamer ge houden, schrijft hed Vad. het volgende: Mr. Dresselhuys mocht dan ook con- statceren, dat er, ondanks vele jaren van christelijk bewind, niets tot stand was gekomen, wat ons liberale Staatswezen had omgevormd. Van de Katholieke ban ken werd toen geïnterrumpeerdliberale hoogmoed. De feiten stellen echter den liberalen leider in het gelijk. Noch in de rede van den Premier na zesi jaar Premierschap noch in de rede van minister Colijn was sprake van eenig christelijk beginsel en er is dan ooit alle aanlc.ding om te vragen, waar de vrucht van dat zoogenaamde beginsel gerijpt is in al die jaren. Mr. Rutgers heeft den be staansgrond voer de coalitie niet anders kunnen vinden danin het verleden en mr. Dresselhuys toonde aan dat men al heel gauw tevreden is, wanneer .men als vrucht van christelijk regeer ingsbeleid niet anders kan noemen dan de financieele ge lijkstelling tusschen openbaar en bijzonder onderwijs (door den liberaal Cort van der Linden tot stand gebracht) en de Zedelijk heids wet-Regout, welke het kwaad der onzedelijkheid eenigszins mag hebben ver vormd, maar zeker niet heeft bestreden. Dc liberalen mogen in de vertegenwoor digende colleges minder zetels bezetten dan in den tijd van beperkt kiesrecht, gaf dit den anti-revolutionairen heer Schouten het recht om uit te roepen, dat het liberalisme geen waarde heeft voor ons Staatsleven Hiertegenover heeft mr. Dresselhuys op welsprekende wijze uiteen gezet, dat de christelijke partijen, ondanks alle pogingen van Kuyper, om aan de liberale Grondwet en aan onze organieke wetten te knabbelen, daarin nimmer zijn geslaagd, zoodat men ten slotte wel ge noodzaakt is geweest liberaal te regeeren. Dit is voor de liberalen, ondanks het feit, Toch klonken die woorden Villon be kend in de ooren, want het was het jar gon, waarvan de broederschap der „Mos selen" zich onder elkander tot meerdere veiligheid placht 'te bedienen. De eerste pelgrim Évroeg den tweeden: „Wat draag jij in je pelgrim sta sch?" En de andere antwoordde: „Ik draag eene mossel." Weer vroeg de eerste„Wat draag je in je hand?" En de tweede antwoordde: „Een stuk staal." De eerste vroeg vetdef: „Wil je op des konings gezondheid drinken?" Snel en vast kwam het antwoord van den ander: „Met eene kan Bourgogne wijn". Daarop groetten de beide pelgrims el kaar en waren weldra in het gewoel ver dwenen. Villon's nieuwsgierigheid was op liet dat zij tot een. kleine minderheid zijn teruggedrongen, een reden om met gerust heid de toekomst tegemoet te gaan aan de coalitie overlatend om door het ge peuter over pokkenwetjes, Zondags-locaal- treintjes, Staatsloterij en dergelijke een schijn van christelijk regeeren te wekken. In zake het onderwijsvraagstuk wees mr. Dresselhuys er op, dat het bedrag, dat minister Colijn genoemd had voor on- noodiige schoolsplitsing (twee en een half milliocn) rijkelijk laag was. Waren er niet alleen in de jaren 19181923 niet minder dan 1031 nieuwe scholen gesticht? En had de Minister niet de kosten voor den scholenbouw en de leermiddelen ver geten-? Er was dus alle aanleiding om gemeenschappelijk naar vermindering van kosten te streven. Intusschen was mr. Dresselhuys tot de overtuiging gekomen, dat het voorloopig maar het beste was af te wachten tot er een meer algemcene neiging zou komen om offers te brengen, ten einde het groote doel te bereiken. PROVINCIE-NIEUWS. Keuringsdienst van Waren. Aan het jaarverslag 1923 van den Keu ringsdienst van Waren in het gebied Goes ontleenen we het volgende: In den algemeenen toestand kwam veel verbetering, zooals blijkt uit de hoeveel heden door de keurmeesters ter plaatse afgekeurde waren. In de eerste plaats moet dit hieraan worden toegeschreven, dat de meeste oude voorraden opgeruimd zijn, maar ook hieraan dat de winkeliers met meer overleg te werk gaan door van verschillende artikelen, die gemakkelijk aan bederf onderhevig zijn, kleinere voorraden in te slaan en door het zorgvuldiger be waren van de aanwezige waren. Toch moet aan de controle op het platteland geregeld de hand worden ge houden, daar vooral de kleinere winkels, die daar in hoofdzaak voorkomen, als bijverdienste door de vrouw of de kinde ren gedreven worden. Wordt niet geregeld gecontroleerd, dan vervallen zij weer spoe dig in den ouden toestand. Een veelvuldig voorkomende gewoonte is het bijvullen der bakken zonder eerst de oude resten behoorlijk op te ruimen. Geregeld wordt door de keurmeesters hier op gewezen, evenals op het aanbrengen van een losse bodem in de voorraadbakken die voor veel artikelen meestal veel te groot zijn voor den omzet, waardoor de inhoud te weinig ververscht wordt. In bakkerijen moest af en toe nog wel eens aanmerking gemaakt worden op den trog of het bewaren van het brood, maar als regel was een waarschuwing voldoende om daarin verbetering te brengen. Aan het bewonen van en slapen in winkels is nog weinig te doen, als de be woners niet door den sterken arm ge dwongen kunnen worden dit na te laten. Eenmaal constateerde een keurmeester bij het schoonmaken van een winkel, dat kaas en andere eetwaren zoolang op een beslapen, onafgehaald bed werden be waard. Op het ongewenschte van dezen toestand werd gewezen. Persoonlijk heeft de directeur met een van de keurmeesters eenige bereidplaat- sen van consumptie-ijs bezocht. Over het algemeen vindt men deze gelegenheden in volksbuurten, waar soms armoede en vooral vervuiling toestanden scheppen, die spotten met elk begrip van hygiëne. Zoo trof men o.a. aan een bedompt woon-slaapkamertje, waar een benauwde memschenlucht hing door gebrek aan vol doende ventilatie. Aan den zolder hing een wasch en daaronder stond een gloei ende kachel om die wasch te drogen. In een hoek vóór een bedstede stond het gerei waarin liet ijs bereid werd tusschen een kattenbak en een nachtspiegel. Enkele, van die zaakjes hebben de be reiding van ijs gestaakt, nadat bij de eige naars op verbetering was aangedrongen. Bij anderen trad verbetering in. In 1923 zijn gekeurd 223302 artikelen, waarvan er 7804 in het laboratorium zijn onderzocht. Nu de gure v/inter nadert kunt gij bij de geringste kouvatting door tocht op tram, straat of kantoor opgedaan, uw influenza van vorige jaren terugkrijgen. Wapent U zich bijtijds daarte gen ea draag steeds een flacon bij U. zij houden verkoudheid en influenza op een afstand. Door talloozen aan bevolen bij Rheuratliek, Jicht, Spit, Slapeloosheid, Hoofd- en Zenuwpijn. Bij alle Apoth. en Drog. a f 0.60 en f 2.- hoogst opgewekt. „Hoe ter wereld", vroeg hij zich zelf af, „is het toch mogelijk, dat lieden, die de dieventaal van „den Hof der Wonde ren" spreken, op het feest in des konings rozentuin komen?" Hij beproefde een der beide pelgrims weer te vinden, maar al zijne moeite was tevergeefs. Zijn heen en weer loopen bracht hem aan den voet van het terras, naar de bank bij het standbeeld van Pan, terug. Hier was het eenzaam en stil; dc menschenstroom had zich in eene andere richting bewogen. Op de marmeren bank lag eene luit. Villon ging zitten, nam het instrument op en liet zijne vingers er juist achteloos over heenglijden, toen hij lichte schreden vernam, en de zoetste stem der wereld, de stem van de jonkvrouw van VauceUes, door vele dames gevolgd, tot hem zeide: „In naam dezer dames heb ik u eene gunst te vragen." handen helpt direct Het aantal winkel-, bakkerij- en visch- inspecties bedroeg 8115, waarbij 217695 artikelen werden gekeurd en 960 partijen ter plaatse moesten worden afgekeurd. Als gevolg van het onderzoek in het laboratorium werden 694 schriftelijke waarschuwingen of aanmerkingen verzon den en zijn 90 partijen in beslag geno men of aan de consumptie onttrokken. Er werd 89 maal proces-verbaal op gemaakt, 82 maal wegens verkoop van ondeugdelijke waren en 7 maal wegens het niet op de voorgeschreven wijze ver voeren van brood. Het bedrag der boe ien, waartoe de overtreders gedurende het afgeloopen jaar veroordeeld werden bedroeg f7636, Aangaande het melk-onderzoek vermel den we nog 'het volgende: Gedurende 'het jaar 1923 werden in het laboratorium 5414 monsters vollemelk onderzocht, waaronder 42 monsters pasteuriseerde en gesteriliseerde melk. Hiervan waren ondeugdelijk van samen stelling wegens watertoevoeging 195 mon sters en ondeugdelijk van toestand, tenge volge van aanwezigheid van vuil 403 mon sters. Bovendien hadden 792 monsters een lager vetgehalte dan 2.75 pet. en 478 mon sters een vetvrije droogrest lager dan 7.95 pet. De watervervalsching neemt aanm kelijk af. De reinheid van de melk onderging een groote verbetering niettegenstaande de zorg voor den stal en voor het schoon houden van het vee over Bet algemeen nog veel te wenschen overlaat. Heinkenszand. Terwijl de laatste toon- daggangers ongeveer middernacht deze ger meentc passeerde, had iemand het lef een bierglas door een der ruiten te slingeren in dc woning van den heer Rijksontvanger. De bewoner, die uit zijn eerste slaap werd wakker geschrikt, wist niet wat er gebeurd was voor den volgenden morgen toen hij het bierglas en de scherven der ruit in zijn kamer vond. Waar zulk een laffe daad zeker ook ten nadeele komt van hen, die bij dit toondagpretje wat laat het dorp passeerden, zonder ooit op de gedachten te komen dergelijke brutaliteit uit te voe ren, is het te hopen, dat deze fatsoenlijke pretmakers zoo mogelijk den schuldige aan wijzen door mededeelingcn te doen, die in dezen van belang kunnen zijn. Het bierglas is hoogst waarschijnlijk uit een cafc mee genomen. 's Heer Hendrikskinderen. Dinsdag avond werd de herdenkingsdienst gehouden in de Herv. Kerk ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan der Chr. Jongl. Ver. „Sa muël". Ds. G. Steenkamer van Verilo hield een rede naar aanleiding van Filip. 4, vers 4. Ds. Kamsteeg sprak over de gezichtspunten van waaruit de Jongelingen moeten «worden bezien. Ds. Homburg van Goes sprak een passend woord als voorz van het prov. comité. Ter afwisseling voerde een zangkoor eenige zangstukjes uit, onder leiding van den voorzitter der Jongl. Ver., M. Schip per. Een paelitkwestie. Op vragen van het Tweede Kamerlid Dresselhuys beeft de minister van finan ciën geantwoord Bij onderhandsche akten van 26 No vember 1917 en van 30 April 1918 verpachtte een tante aan een aangehuwd neef en aan een neef elk een boerderij, resp. groot plm. 53 en plm. 36 hectaren, voor den tijd van 14 jaren. De pachtprijs werd bepaald op f 30 per plm. 40.33 are, of voor het geheel op resp. f 3978 en f 2709 per jaar. De pachtwaarde be droeg ten tijde van de verpachting naar het oordeel der belastingadministratie f 55 per plm. 40.33 are, of in totaal resp. f 7293 en f 4966 per jaar. Eet behoeft, naar het voorkomt, geen nader betoog, dat iemand, die een boer derij pacht voor f2709, terwijl de pacht waarde bedraagt f 4966, dientengevolge bevoordeeld wordt, terwijl de omstandig heden, waaronder de verpachtingen plaats vonden, de vrijgevigheid aantoonden. De verpachtingen hadden derhalve ten gevolge bevoordeelingen uit vrijgevigheid, waarvoor, overeenkomstig artikel 1, lid 2, der Successiewet, het recht van schenking verschuldigd is. De schenkster en de begiftigden werden derhalve uitgenoodigd memoriën van aan gifte voor het recht van schenking in te dienen en toen zij weigerden daaraan te voldoen, omdat er naar hun meening geen bevoordeelingen uit vrijgevigheid hadden id&ats gehad, zijn tegen hen, overeenkomstig artikel 45 der Successie wet, dwangschriften uitgevaardigd tot be taling van bepaalde bedragen, waarvan één a f 25,000 voor rechten en boeten, behoudens vermeerdering of vermindering volgens latere regeling, te weten de in diening van aangiften. Tegen de dwangschriften is verzet ge daan en de dientengevolge ontstane proce dures zijn thans aanhangig voor de arrondi8sement8-rechtbank te Middelburg. Aan de mededeeling dezer feiten wordt nog toegevoegd, dat dezer dagen gebleken is, dat in Zeeland een vader een boerderij van ruim 19 hectaren had verpacht aan zjjn zoon, voor 25 jaren, tegen een jaar- Ujk8chen pachtprijs van plm. f 1659, een som, veel lager dan de pachtwaarde. De eigenaar had zijn vast goed voor de vermogensbelasting geschat op een waarde, waarbij en zalks terecht rekening was gehoudeü met dat pachtcontract. De inspecteur der registratie kon zich met die schatting niet vereenigen en het geschil werd ten slotte door den Raad van Beroep voor de directe belastingen te Middelburg beslecht, welk college o.w. overwoog, dat, wanneer de hofstede vrij Villon boog diep. „Ik ben geheel oor", zeide hij, „ei mijn hart louter hulde." „Gij zijt een dichter, graaf", zeide Ka tharina, „en wij hebben nu een avond, die een dichter zeker moet bevallen'. Maak een lied voor ons, dat dezen zomeravond waar dig is." v Villon zuchtte licht. „Geen lied, dat ooit werd gedicht, is een zomerzonnestraai of een zomermane- schijn waardig, maar ik Heb lang in Pro vence vertoefd, waar ieder man een nach tegaal is, en daar ben ik met de koorts der improvisatie besmet. Waarover moet ik dichten?" Lachend wees Kaïtharina op de dames in het rond. „Die het u verzoeken, zijn dames l Dus over niets meer en minder dan de liefde. ,,'s Werelds last", zeide Villon. „Zucht, mijne luit, zucht 1" Kwellende pijnen in kiezen, tanden en aangezicht, verdrijft men door Sanapir in-Tabletten (Mijnhardt). Koker 75 ct. Bij apoth. en drogisten. Zacht gleden zijne vingers over de sna ren en ontlokten haar zacht-klagende, wee moedige tonen, toen begon hij, nu cn dan een toon aanslaand, te rcciteeren. De kleine groep, voor welke hij had gesproken, zweeg een oogenblik diep ge troffen. Katharina's oogen blonken als sterren aan den zomerhemel, cn hare half geopende lippen deden Villon aan rijpe granaatappels denken; hare ziel vertoefde in het eiland der zaligen bij de liefdesparen, wier lof Villon had bezongen. Villon zelf verjoeg de droefgeestige stemming met een schertsend woord. „Bevallige dames," zeide hij, „mijn lied is uit. Kijkt niet zoo treurig, want gij moogt mij gelooven, over een jaar valt nieuwe sneeuw en dekt zacht en licht de graven der doode minnenden toe. Het ver leden is dood, en de toekomst komt nooit." i i (Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1924 | | pagina 5