Onze wedstrijd in spreekwoorden. Abdijsiroop N°. 1M. Bioscoop-Theater Schuttershof Bioscoop-Theater Schuttershof Uw verkoudheid Donderdag 27 November||l921. ill6 Jaargang. Bij dit nummer behoor! een Bijvoegsel. FEUILLETON Als ik koning was Eene week van macht. ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f 2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. «OME Uitgave Naaml. Venn. „Goesche Courant" «MANT eia Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedityf ADVERTENTIEN. van 15 regels fl,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels 12,40. Bewijsnummers 5 cent. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. Hieronder laten wij volgen de opgave van het aantal woorden, dat elke spreuk bevat: Spreekwoord A bestaat uit 4 woorden B bestaat uit 8 woorden C bestaat uit 5 woorden D bestaat uit 5 woorden E bestaat uit 8 woorden F bestaat uit 4 woorden G bestaat uit 6 woorden H bestaat uit 8 woorden De opgaven moeten inkomen aan ons bureau uiterlijk Dinsdagavond 2 Dec. BUITENLAND. den chauffeur bevel met volle snelheid door te rijden. De familie liep eenigentijd den lijkwagen op een drafje achterna, doch moest het ten slotte opgeven. Bij de aankomst van het stoffelijk over schot van dr. Meert op de begraafplaats waren alleen vier grafdelvers en de politie aanwezig. Later versohenen eenige leden j Voor allen die sukkelen met moeilijken en onregelmatigen stoel gang zijn Mijnhardl's LaXeertabletten on misbaar. Zij werken vlug en radicaal en veroorzaken niet de minste Kramp, Doos 60 ct. Bij apoth. en drogisten. meldend, losgelaten. vrienden en bloemen, onmiddellijk volgd door dertig bereden gendarmen. Een i - i half uur nadien, terwijl de avond over den ondea" dondcren(1 SeJ™ch van van de familie on een paar auto's met w11' cJe aan';°nist vrienden „n hl™™*,, onmiddellijk ce. Vervolgens sprongen de vliegers uit het toestel en naderden de tribune van den De strijd der Vlamingen in België. Bij de begrafenis te Gent van den te Middelburg overleden Vlaamschen poli- tiekeo uitgewekene dr. Hippoliet Meert hebben zich naar de N. R. Cirt. meldt ergerlijke tooneelen afgespeeld. De po litie uit Gent weigerde, niettegenstaande het vrijgeleide van den Belgischen consul te Vlissingen, den lijkwagen met de in de Vlaamsche kleuren gehulde lijkkist op het grondgebied van de stad Gent te la/ten komen. Toen de Vlamingen aanstalten maakten om, trots het verbod het stoffe lijk overschot van dr. Meert toch naar de stedelijke begraafplaats te brengen, gaf een poli tie-off icier bevel de Vlamin gen, de familieleden niet uitgezonderd, met den gummistok uit elkaar te slaan. Een politieman loste zelfs een schot in een der banden van den lijkwagen, waar door het onmogelijk werd door te rijden. Inmiddels had de politie-officier van de eerste wijk de bereden gendarmerie ont boden, die spoedig verscheen. Een der tigtal gendarmen met de blanke sabel char geerden daarop zonder eenige nieuwe aan leiding op mannen, vrouwen en kinderen. De lieden, die bloemen of kransen droe gen, konden niet tijdig vluchten en vielen te gronde. Een zuster van het Kamerlid Picard werd door een trap van een paard gewond, andere lieden gekneusd. Er was een aanzienlijke menigte ter plaatse. De auto met do kist stond dwars over de brug en het verkeer van trams, wagens en voet gangers bleef ruim een half uur totaal gestremd. Tenslotte, nadat de omgeving van de brug was schoongeveegd, kwam de commissaris van politie mededeelen, dat de auto, alleen door de nabestaanden gevolgd, na reparatie van den band, naar de begraafplaats zou mogen vertrekken. Toen zulks eindelijk gebeurde, werden alle dragers en draagsters van bloemen door de politie en de gendarmen op hard handige wijze verwijderd en een paar honderd meter verder gaf de commissaris doodenakker viel, waren reeds honderden Vlamingen aangekomen en verschenen ook de vaandels voor den onder bloemen be dolven grafkelder, waar de Vlamingen in dichte drommen een wijle stil en ingetogen bleven staan. De leeuwen vaandels hingen roerloos neer boven het graf in het valo avondlicht, als een laatste hulde aan het stoffelijk overschot van den Vlaamschen voorman en Groot-Nederlander. De Engelschen in Egypte. De Egyptische regeering heeft enkele eisehen door Engeland gesteld naar aan leiding van den moord op den gouver neur-generaal van Soedan, waarvoor de Egyptische regeering moreel verantwoor delijk gesteld wordt, ingewilligd, andere echter niet. Zoo is de boete van een half millioen pond betaald. Daarentegen is geweigerd de verwijdering van de Egyptische offi cieren en troepen uit Soedan. Lord Al- lenby, de Britsche hooge commissaris heeft het publiek. De landvoogd sprak de vliegers toe. Na deze recle werden dc vliegers Vier maal sc'houderhoog geheven. Nadat zij weer op den grond waren gekomen, spel de de landvoogd den vliegers de Konink lijke onderscheidingen op de borst, onder donderend gejuich, dat overging in een algemeen zingen van het Wilhelmus. Ver volgens werd de eerewijn rondgediend. Daarop overhandigde de landvoogd een gouden beker, waarop wijnranken om het Nederlandsche wapen gegraveerd zijn, met het onderschrift: „Je Maintiendrai". Vervolgens complimenteerden de overi ge aanwezige autoriteiten de vliegers. Het publiek was buitengewoon geest driftig en zóó opgewonden, dat ondanks de militaire maatregelen, de menschen tot een halven meter van den landvoogd op drongen. De meest wanhopige pogingen om het publiek terug te dringen, faalden, waarop generaal Bakker persoonlijk rege lend optrad. hiertoe nu maatregelen getroffen. Voorts ]je rijwielbelasting zijn de douanekantoren te Alexandrië door r\ v i i Britsche troepen bezet. Inmiddels is de (1De ^recteur-generaal der posten,en en eerste minister Zagloel pasja afgetreden t^af.e maakt bekend, dat de datum met j i i <7 ingang waarvan de riiwielmerken op en vervangen door den gematigden Z.- ,1c. war pasja. De toestand is thans aanzienlijk ver beterd. Ten aanzien van de vraag of Egypte een beroep kan doen op den Volkenbond stelt dc Britsche regeering zich op het standpunt, dat het hier een zuiver binnen- landisdhe aangelegenheid van het Britsche rijk betreft, waarmede de Volkenbond niets te maken heeft. Het is eeu vaststaand feit, dat ze heilzaam verken de voorstellingen van het BINNENLAND. De vliegtocht Ne dei-land Indië. Omtrent de aankomst te Batavia wordt j nog nader gemeld: I Toen de vliegers tien minuten voor j éénen gesignaleerd werden, stroomden alle j woningen leeg. De F VII beschreef, omgeven door de escadrilles, fraaie cirkels boven Tand- jong Priok en Weltevreden, laag vliegend, j Boven het vliegveld Tjililitan werden even eens cirkels beschreven op vijftig meter hoogte. De muziek ving aan te spelen, terwijl uit de zeer dichte menschenmassa groot gejuich opsteeg. Bij de daling weer klonken fanfares en hoerageroep. Om één uur 16 min. werden postdui- 31 OF. NAAR HET ENGELSCH door Justin Huntly Mc. Carthy. Villon's glimlach werd ernstig en be rustend. In den grond van zijn hart was hij vol hoop en vertrouwen, maar hij druk te zich voorzichtig uit. „Nu, dan heb ik morgenavond, als de maan opkomt, mijne rust gevonden. Maar in elk geval 'hebt gij mij cene koninklijke week geschonken en ik heb zooveel mo gelijk daarvan gemaakt; ik heb duizend levens geleefd, mijn zoeten koek tot op de laatste kruimel opgegeten en de be- teekenis en bedoeling van het koning- schap leeren kennen". Lode wijk lachte. „Je spreekt, alsof je eene eeuw had Villon's stemming werd steeds rustiger en ernstiger. „Men kan duizend jaar leven en regee- ren en toch niet hooger worden geschat dan de eerste de beste man van de we reld. Wie het daarentegen verstaat, de zoetheid en geur van elk afzonderlijk uur in zich op te nemen, al -zijne krachten tot op het uiterste in te spannen, alle mogelijkheden te gebruiken, alle bekwaam heden te vereenigen en dienstbaar te ma ken, heeft groot geleefd, al leefde hij ook maar kort. Overigens is een einde een einde, of het op de snelle wieken cener week nadert of met den lang- zamen slakkengang eener eeuw komt na bij kruipen Lode wijk leunde achterover in zijn stoel cn zag zijn metgezel verwonderd aan. „Bid God, dat je philosophic ook stand houdt, als je hals in den strop steekt". „De scherts van uwe majesteit en mijn wensch trekken aan hetzelfde touw". Onverschillig ging Lodewijk op een ahder onderwerp over, alsof het leven, be minnen en sterven zelfs van een groot- connetable verder niet van belang was. „Dezen nacht brengt de heer Noël mij een nieuwen sterrenwichelaar. De heme len schijnen samen te spannen, de sterren bevinden zich in eene onoplosbare ver warring! Mijn droom van de van den hemel gevallen ster spot met elke ver klaring". Medelijdend zag Villon hem aan. „Hebt gij nog altijd niet genoeg van die sterrendoktqrs vroeg hij. Lodewijk zag hem somber aan, *ooais de post-, bij- en hulp-postkantoren, als mede, na voorafgaande aanvrage, op de stations voor den postdienst verkrijgbaar zullen zijn, is vastgesteld op 10 Dec. a.s. Faillissementen in Nederland Volgens mededeeling van het Handels informatiebureau van Van der Graaf Co's Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 21 Nov. in Nederland uitgesproken 92 faillisse menten tegen 113 faillissementen in de zelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 21 Nov. 1924 4124 faillissmcnten tegenover 3712 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. A fscha tfi -g Staatsloterij De minister van financiën schrijft in zijn memorie van antwoord aan de Twee de Kamer, dat hij zich schaart aan de zij de der leden, die het niet de taaie der overheid achten, de gelegenheid tot het bevredigen van een verkeerde neiging te verruimen en de speelzucht te bevorderen. Het is de bedoeling der regeering een wetsontwerp in te dienen tot het gelei- lijk doen uitsterven van de Staatsloterij. genaamd „bestelhuis" met Oudelande tot hoofdkantoor. Gevolg daarvan is dat de tegenwoordige kantoorhouder dan wordt belast met de postbestellingen uitgaande van het kantoor Oudelande, tenzij deze zich in aanmerking wenscht gebracht te zien voor een benoeming tot kantoorhou der elders. Brieven, aangeteekende stukken, post wissels, pakketten, inlagen ter spaarbank enz. worden dan ten kantore van. Oude lande behandeld, terwijl de houder van het bestelhuis (poststation) verplicht is bij al deze zaken zijne tusschenkomst te verieenen voor cle geregelde afwikkeling aan het kantoor te Oudelande. Dc dienst-uren van het poststation wor den tot een minimum teruggebracht. Een verbetering is deze verandering voor E'llewoutsdijk niet en de verandering vormt wei een groote tegenstelling met de zoo royale wijze, waarop de postzaken vóór betrekkelijk korten tijd ook hier wer den afgewikkeld. Dat ook kleine gemeenten aangewezen zijn om een steentje tot de bezuiniging bij te dragen daarmede kan een ieder vrede hebben., maar evenals in zoovele andere zaken, moest die in meerdere mate van bovenaf beginnen. Het platteland is reeds zoolang en in zoovele gevallen toch al zoo stief moederlijk bedeeld. Het hulpkantoor der posterijen be staat hier reeds langer dan een halve Kapelle. Als gemachtigden in hel Kies college der Ned. Herv. Kerk alincr, werden Maandagavond gekozen de hee- ren: J. J. Dronkers mei 49 si, Jan de Jager Bz. met 64 st. en M. van Liere met 66 stemmen. Bedijking gronden. Naar aanleiding van opmerkingen in het voorloopig verslag over zijn begroo ting, heeft dc minister van Fin. in zijn M. v. A. opgemerkt: De buitengronden van den staal wor den bedijkt zoodra zij hiervoor rijp zijn. Onder Borssele liggen geen schorren van den staat. Mochten bedoeld zijn de bui tengronden in het Sloe, ten zuiden van den Sloedam, dan teekent de minister aan, dat deze buitengronden nog slechts voor een zeer klein deel rijp, voor het grootste deel nog bestaan uit slikken en zandgronden, waaraan het tijdstip van be dijking thans nog niet is aan te! geven. verergert met het uur en kan ontaarden inhorstaandoening Wacht dus niet neem dadelijk PROVINCIE-NIEUWS. Opheffing Hulppostkantoor. Men se'hrijft ons: Het Hulpkantoor der Posterijen te E'llewoutsdijk is in navolging van wat in andere gemeenten reeds geschied is, aangewezen om tot een poststation te wor den teruggebracht. De gemeente krijgt binnenkort een zoo hij altijd deed, wanneer er zooiets als twijfel aan de wetenschap der sterren werd geuit. „Maak geen slechte grappen, heer dich ter", zeide hij, „maar zie liever toe, dat je aanzoek bij de trotsche Katharina goed worde ontvangen, want dat zweer ik je, verover je haar niet, dan hang je morgen. Laat mij nu alleen, want ik moet arbei den, terwijl jij je amuseert." Daarbij boog hij zich over de kaart en scheen zich daarin zoo te verdiepen, dat hij voor niets anders meer oog had. Zwijgend zag Villon nog een oogenblik naar hem, toen verlieP hij het vertrek en begaf zich over de wenteltrap naar den tuin. Onder vurigen gloed stierf de zon weg in de rozenzee; 'hare laatste stralen vie len op god Pan's gezicht en gaven het een schijn van leven hij scheen spot tend te glimlachen. Duizenden bloesems verspreidden hunne geuren in de warme zonnelucht, en van verre, uit het paleis, liet zich het gedruisch van vele vroolijke stemmen hooren. Het was kort voor den tijd, dat de rozentuin voor de gasten des konings zou worden geopend. Villon plukte eene roos en staarde peinzend in haar gloeiendrood hart, als wilde hij het geheim doorgronden, dat elke bloem in haar kelk bergt en dat toch nog geen enkele aan het verlangend oog Wolf aartsdijk. De cursus voor vervolg onderwijs vanwege het Dep. tot Nut van 't Algemeen kan niet toit uitvoering wor den gebracht, daar er zich te weinig leerlingen (slechts 9) voor hebben aange meld. Het minimumgetal moest om de ver schillende subsidies te genieten 15 zijn. Kortgene. Donderdagmiddag schrok een der paarden van den landbouwer M. van Oeveren door het aanslaan van den mo tor van de aiutobus van dhr. Koster, ter wijl ze voor een wagen met pulp gespan nen ter hoogte van 't postkantoor de auto passeerden. De paarden sloegen op hol cn geraakten een 100 M. verder met den wagen in een ondiepen greppel, zoodat de wagen kantelde. De knecht W. was intusschen van den wagen gesprongen en greep de dieren, die inmiddels stil hiel den, bij de teugels. Het ongeluk liep dus, behalve eenige materieele schade goed af. (Eerst Dinsdag ontvangen!) Colijnsplaat. Maandagavond bracht het Harmonie- gezelschap Wilbelminate Colijnsplaat een serenade bij zijn vice- voorzitter, dhr. H. M. Haringman, bij gelegenheid van zijn 50sten verjaardag. Daarna werd nog een rondgang door het dorp gemaakt, die als gewoonlijk veel volk op de been bracht. STATEN-GENERAAL TWEEDE KAMER In de vergadering van Vrijdag hebben de ministers Puys en Colijn de verschil lende sprekers beantwoord. De eerste betoogde dat ook in dc toe- komst van de rechterzijde nog wel re geerkracht kon uitgaan, terwijl minister Colijn er den nadruk oplegde, dat de begrooting nog slechts ongeveer sluit. van een dichter heeft geopenbaard. Pein zend leunde hij tegen het standbeeld van Pan. „De bloesems mijner heerschappij val len af vol kleur en leven. Zal het mij ge lukken die schoone vrouw te winnen? Is het waanzin te hopen? Verlies ik, dan maakt binnen korten tijd de strop een einde aan den verblindenden, schitteren den droom". Huiverend wierp hij de roos ver weg. „Hoe koel waait de Junilucht en welk eene graflucht verspreiden deze rozen! Hij zweeg, tot de hoop in zijn hart hem het hoofd weer een weinig deed ophef fen. „Maar zoo ik win, hoe zal het dan zijn? De koningin mijns harten mijne vrouw, een geregeld leven leiden, nieuw opleven met mijne kinderen op mijne knieën! Hier een kleine Francois, veel beter dan zijn vader; daar eene kleine Ka tharina, niet minder liefelijk dan hare moeder!" Met zijne handen weerde hij die beel den af. „Keert terug naar het schimmenrijk, waar gij behoort, gij kinderen mijner phan- tasie, want morgen wordt misschien jc vader opgehangen, en heden nacht moet hij om uwe liefde strijden!" De muziek in de verte schrikte Villon op uit zijne gedachten. Een zwierig ge- kleede heraut betrad het terras en gaf LANDBOUW, VEETEELT EN VISSCHERIJ. Een Eiermijn te Vlissingen? In de Maandagavond te Middelburg ge houden verg. der afd. Walcheren der V. P. Z. heeft de voorzitter mededeeling ge daan van de pogingen om te komen tot de oprichting van een eiermijn te Vlissingen, Te Vlissingen is men overtuigd, dal daar met het oog op de Zeelandbooten de plaats is voor zulk een eiermijn, en dat daar alle eieren uit Zeeland zouden moe ten worden heengezonden, om ze daar te schouwen en naar Engeland te verzenden, en dat dan de V.P.Z. als merk de lading dekt. Vlissingen is bereid zijn veilingsge bouw er voor in orde te brengen. Men. meent, dat het bestuur der V.P.Z. dan de, leiding moet nemen. Men zou ten slotfee( wenschen, dat dan eene commissie werd benoemd om de zaak verder uit te werken. KEELPIJN CARUSOL, 30 cent per doosje. DE TOOVERPASTILLE. Bij Uw drogist. BOEKEN EN TIJDSCHRIFTEN. Bij de Uitgeversmij. „Holland" te Am sterdam versohenen een paar werken van den Engelschen schrijver Ruby M. Ayres, getiteld „De vrouwenhater en „Liefde en Leugen". Beide zijn boeiend geschreven en laten zich aangenaam lezen, waartoe vooral de goede vertaling van Mevr. M. Beijen van der Borch, veel bijdraagt. Het zijn bovendien boeken, die aan dieder meisje gerust kunnen worden ter lezing gegeven. door herhaalde trompetstooten het tee- ken tot het begin van liet feest. Terstond stroomde eene veelkleurige, vroolijke men schenmassa langs de wegen en lanen van den tuin. De zonderlingste verschijnin gen, welke eene koene, avontuurlijke ver beeldingskracht maar kon bedenken, meng den zich bont door elkaar, saters en dwa zen, clowns en duivels alles draaide en golfde, fakkels zwaaiend, cimbalen slaande en met kleppcrhoutjcs klepperend, springend en dansend, juichend cn lachend, voorbij. Bedaardere geesten mengden zich, met maskers voor het gezicht, in donkere mantels gehuld, onder de bonte menigte en zochten en vonden hun genoegen in mysti ficaties en intriges. In Villon's gordel bevond zich een mas ker. Hij deed het voor, mengde zich m het gedrang en liet zich door den. stroom meevoeren. Zijne licht ontvlambare phan- tasie vond rijkelijk voedsel in die eigen aardige gedaanten en klanken, die om hem heen ruischten. Het gevoel te droo- men, dat hem de geheele week nog niet geheel had verlaten, beving hem dezen avond meer dan ooit, en alles vloog hem voorbij als de beelden van een droom. (Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1924 | | pagina 1