Dinsdag 25 November 1921. 111® Jaargang. Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. N°. 110. ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. tiOESCHE Uitgave Naaml. Venn. „Goesche Courant" COURANT en Kleenwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf ADVERTENTIEN. van 15 regels fl,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f2,40. Bewijsnummers 5 cent. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. BUITENLAND. Engeland's buitenlandsche moeilijkheden. In Egypte is de Sirdar, de Engelsche opperbevelhebber der Soedancesche sol daten door Egyptenaren vermoord. Hierdoor is groote opwinding ontstaan onder de Soedancesche troepen, wier soldaten officieren van Egyptische nati onaliteit zouden hebben vermoord uit wraak en onder de Engelsche troepen in Egypte. De hooge Britsche commissaris in Egypte Allenby, heeft onder geleide van een sterke Britsche cavalerie-afdee- ling aan don eersten minister Zagloel pasja een nota overhandigd, waarin ge- eischt wordt behoorlijke verontschuldiging, een schadevergoeding van een half mil- Lioen pond sterling, verbod van politieke betoogingen en het verwijderen van Egyp tische officieren uit de Egyptische een heden in Soedan. Binnen 24 uur wordt antwoord ver langd. Door een en ander is de verhou ding tusschen Engelschen en Egyptenaren zeer gespannen. Men hoort in Alexan- drië kreten als: Weg met Engeland. Ook met Sovjet-Rusland zijn er moei lijkheden. De Britsche minister van bui- tenl. zaken, Au sten Chamberlain heeft aan de Sovjet-republiek een nota gericht, waarin de tractaten met Rusland, door Mac Donald destijds in overweging ge nomen, vervallen worden verklaard. Te vens wordt medegedeeld dat de beruchte brief van Sinovjef eclit is. Zooals be kend werden in dit schrijven de commu nisten in Engeland aangespoord, destaats- instellingen ooi ver te werpen. Gij wilt bezuinigen, en laat daarom Uw schoen werk voorzien van rub- berhakken en rubber zolen. Uitstekend! Bedenk echter, dat ge eerst dan Uw doel ten volle bereikt, indien ge eischt het merk „Eco nomie". en elk ander merk beslist weigert. PROVINCIE-NIEUWS. Wemeldinge. In de op Vrijdag j.l. al hier gehouden raadsvergadering waren alle leden tegenwoordig. Het bekende schrij- van der Z.L.M., houdende advies om maat regelen te nemen tot het beperken der schade, aangericht door duiven, wordt voor kennisgeving aangenomen, en zal bij even- tueele noodzakelijkheid nader worden over wogen. Aangeboden wordt de begrooling van hel Burgerlijk Armbestuur, dienst 1925. Als commissie voor het nazien de zer begroeting worden aangewezen dhrn. A. Dominicus, P. A. Lindenbergh Ezn. en joh. Karelse Azn. Uit een aanbeve ling, bestaande uit dhrn. Joh. Polderman en A. P. Lindenbergh Ezn. wordt dhr. Joh. Polderman (aftredend) herbenoemd tot lid van het Burgerlijk Armbestuur met -5 stemmen tegen 1 stem op dhr. A. P. Lindenbergh en 1 stem blanco. In be handeling komt een gewijzigd voorstel lot uitbreiding van het gasbedrijf door be schikbaarstelling van industrie-gas voor de bakkersovens voor 6 cent per kub. M. De voorz. geeft een résumé van dc ter vorige vergadering tegen het voorstel van B. en W. geopperde bezwaren en zegt, dat deze door B. en W. worden onder vangen door een nieuw voorstel, waarbij op een proefneming wordt aangedrongen, die berusten zou op het reeds aangenomen beginsel. Spr. zegt dat de Gascommissie over dit plan is gehoord. Dhr. P. Lin denbergh Azn. voorz. der G. C. zegt, dat de meerderheid der commissie zich voor dit plan verklaarde. Op een vraag van dh-r. A. Dominicus, of het eerste voorstel van B. en W. moet worden ge acht te zijn ingetrokken, wordt bevesti gend geantwoord. Dhr. J. A. Dominicus wil als zijn meening te kennen geven, dat thans een formeel voorstel van de G. C. den Raad bereikt tengevolge van de ver anderde zienswijze van dhr. PA. Lin denbergh. Spr. spijt het, dat dhr. PA. Lindenbergh van meening is veranderd zonder daarvan de reden te vermelden. Nog steeds kan spr. zich niet vereenigen met de gasprijsvermindering tot 6 cent per kub. M. Met het nemen eener proef gaat spr. evenwel accoord. Verder pleit spr. voor de bestrijding der kosten uit de in dustrie, te wier behoeve de uitbreiding plaats heeft en niet uit de opbrengst van het lichtgas. Bovendien is hij voor eenige conitractueelen basnd met de bakkers, even als dhr. P. A. Lindenbergh dit ter vorige vergadering heeft opgemerkt. De prijs Van 6 cent per kub. M., die volgens eer dere berekening scherp was gesteld, zou in verband met de gewijzigde omstandig heden door het goedkoop worden van brandhout niet meer kunnen worden ge handhaafd. Volgens spr. zou een bakker uit de omgeving zelfs niet bereid zijn de bij 'hem ingerichte gaisverwarming te b stendigen tegen een prijs van 6.7 cent per kuh. M., en heeft het Bestuur van den Ncderlandschen Bakkersbond spr. be richt, dat de meeste bakkers van hun plan tot ovcnverwarming door middel van gas reeds teruggekomen zijn. Spr. verklaart zich tegen het voorstel van B. en W. Dhr. P. A. Lindenbergh Ezn. deelt mede, dat zijn veranderde meening gegrond is op dit nieuwe plan van bewerking, waar door kosten van bouw en uitbreiding ver meden worden. Een proef te nemen zonder kosten met de gelegenheid tot geleidelijke aansluiting en geleidelijke uitbreiding kan spr. s goedkeuring wegdragen. Dhr. Ka relse is het met dhr. J. A. Dominicus eens, dat de toekomst zal moeten lecren wie het aan het rechte eind had. Spr. vindt het heelemaal verkeerd, drieërlei gasprijzen vast te stellen en meent, dat de burgers hiervoor het loodje zullen moe ten leggen. Spr. zegt, niets te gevoelen voor philantropische handelingen ten behoeve van de bakkers. Spr.'s meening is, dat andere industrieën dan de bakkersbedrij ven hiermede getroffen worden. De voorz. zegt, n:et te weten waarop de meening van dhr. Karelse steunt, als zouden de bur gers het loodje moeten leggen. Spr. ver klaart, dat thans de bakkersbedrijven aan de orde zijn en dat indien de noodzake lijkheid blijkt andere industrieën als goe de gasafnemers in een dergelijke rege ling te betrekken den Raad hieromtrent voorstellen zullen bereiken. Dhr. A. Do minicus zegt deze zaak zoo geregeld te willen zien, dat beide partijen i.e. ge meente en bakkers niet willekeurig tegen over elkander staan. Na breedvoerige be spreking wordt het voorstel van B. en W. aangenomen met 5 tegen 2 stemmen, die der heeren A. Dominicus en J. A. Domi nicus. Besloten wordt tot het aangaan eener geldleening van ten hoogste f3300, tegen ten hoogste 5 pot. rente per jaar, af le lossen in 6 jaar te beginnen in 1927, ten behoeve van het gasbedrijf voor de dit jaar plaats gehad hebbende uitbrei ding. Met algem. stemmen wordt besloten over le nemen van liet gasbedrijf de straat lantaarns met bijbeliooren en B. en W. te machtigen tot het aanschaffen van auto matische lantaarn-aansteek- en blusch-ap- paraten. Hierna sluiting.' Kapelle. Het Ziekenfonds V.l.O.S. kwam in vergadering bijeen onder voor zitterschap van dhr. IT. Toolens. Tegen woordig 23 leden. De af .redende bestuurs leden IT. Eversdijk, J. van Overloop en D. Landman werden herkozen. Aangeno men werd met algemeene stemmen het be stuursvoorstel om in de wintermaanden 10 in plaats van 15 cent per week telbe- talen. Als afgevaardigde voor de vereeni ging Wijkverpleging werd benoemd dhr. H. Toolens. Ook werd het bestuursvoor stel ingewilligd om aan deze vereeniging voor 1925 f25,af te dragee. Dhr. A. Geense stelt voor om de begrafenisver goeding die de vereeniging uitkeert bij overlijden van een lid of diens echitge- noote te verhoogen en te brengen van f 15 op f25,Dit zal in de e.k. verg. worden behandeld. Om de vereeniging te vertegen woordigen op de vergadering van het Ned. Verbond van Ziekenkassen op 13 Dec. e.k. werden benoemd de heeren H. Eversdijk en H. P. Ganseman. Door het bestuur werd dhr. D. Landman als pen ningmeester herbenoemd. Ierseke. In de vergadering van 't Nut werd benoemd tot hoofd der eerstdaags te openen Bewaarschool op het dorp, Mej. W. Zweedijk. Krabbendijke. Ged. Staten hebben goed gekeurd het raadsbesluit, waarbij gelden werden toegestaan voor stichting van een bizondere school op oud-Geref. grondslag te Oostdijk. De gemeente Krabbendijke zal dan vijf scholen rijk zijn. 's Heer Hendrikskinderen. Dinsdag avond zes ure zal in de Herv. Kerk een herdenkingssamenkomst plaats hebben ter gelegenheid van het 25-bestaan der Chr. Jongcl. Ver. „Samuël" alhier. Als spre kers zullen optreden ds. G. Steenkamer van Venlo, oud-Voorzitter en mede-op richter en ds. J. H. C. Kamsteeg. Woens dag a.s. zal een feestelijke samenkomst plaats hebben voor ledcn> begunstigers en afgevaardigden van zustervereenigingen. Stukken voor de Provinciale Staten van Zeeland. Ged. Staten deelen mede, dat onder hunne aandacht is gebracht, dat er een autobusdienst tusschen Ierseke en het station Vlakc bestaat, welke 6 ritten heen en weer per dag doet, terwijl A. Frede- rikse, aan wien zij aanvankelijk voor stelden, om f500 subsidie te geven voor een omnibuschensl van Ierseke naar de stations Kruiningon-Ierseke en Vlake, er slechts 5 moet doen. Waar in hel eerste halfjaar 1924 door Frcderikse naar het station Ierseke-Kruiningcn slechts 407 pas sagiers en naar Vlake 1398 vervoerd wer den, achlen Ged. Staten het eerste ver voer te gering om er subsidie voor te ge ven, en zij stellen nader voor het verzoek om subsidie af te wijzen. Wissenkerke. Donderdag j.l. werd naar de M. Ct. meldt, het gebouw „Vrede- stein" alhier, door een godsdienstige sa menkomst van genoodigden en belangstel lenden feestelijk ingewijd. Zooals men weet, is dit gebouw gesticht idoor de Di aconie der Ned. Herv. Kerk aldaar met bet doel baar arme ouden een rustoord te bieden in hun moeilijken levensavond. Aanwezig of vertegenwoordigd waren de kerkeraden van Wissenkerke, Kamper land en Colijnsplaat, die der Geref. ker ken van Wissenkerke en Geersdijk, het Classicaal bestuur te Goes, B. en W. en liet Burg. Armbestuur van Wissenkerke, de reeds opgenomen 8 verpleegden, de heer Verlare en echtgenoote, die als va der en moeder het nieuwe gezin zullen leiden, benevens tal van belangstellenden met hun dames, zoodat de groote zaal meer dan vol was. Ds. v. d. Linde hield een feestrede, waarin hij memoreerde hoe wijlen de heer W. J. Vader van 's Gravenpolder aan de Diaconie een hofstede had gelega teerd onder voorbehoud van het vrucht gebruik ten behoeve zijner weduwe. Dit bezit nu werd in figuurlijken zin het fundament van „Vreclestein". Spr. bracht dank aan allen, die op eenigerlei wijze de goede zaak hadden ge steund: aan den architect-opzichter P. Fi- lius, over wiens werk niets dan lof werd vernomen, den bouwer C. Verburg, die het in hem gestelde vertrouwen niet heeft beschaamd; de Gebr. van Pagee, wier zorgzaam schilders werk zooveel tot het vroolijk aanzicht zoowel binnen als bui ten heeft bijgedragen; aan Burgemeester en Wethouders en 't Burg. Armbestuur, die de zaak op hun wijze hebben gesteund. Door dhr. Verhorst, burgemeester, dhr. Schippers, Ds. Feijkes en Ds. de Wijk werd de redenaar beantwoord. Zij spra ken woorden van waardeering en bemoe diging voor het schoone werk, dat hier heden werd ingewijd. Na een slotwoord van Ds. v. d. Linde, wiens huisgenoot Jules Franck, 't psalm gezang op het orgel leidde, werd de inrich ting bezichtigd en door allen geprezen. Liet gebouw bevat de woonkamers voor den heer Verlare, een keuken, een ruime conversatiezaal, een badkamer en 6 kamers met ledikant, tafel en kast voor de huidige bewoners beneden. Een ge makkelijke trap leidt naar boven, waar nog vertrekken zijn voor 14 verpleegden. Al deze kamers zijn centraal verwarmd en electrisöh verlicht. Vóór het huis is plaats voor een ruimen bloementuin, die door een hek van den weg wordt afgescheiden; achter het huis staat een schuur als berg plaats en is gelegenheid voor een moestuin. STADS-NIEUWS. Orkestver Vlissingen. Vrijdagavond gaf bovengenoemde ver eeniging onder leiding van Mevr. R. BrandBekker een populair concert in het Schuttershof. De dames en heeren hebben zeer ver dienstelijk gemusiceerd, edel en zuiver van klank. Mozart kan nog fijner gespeeld wor den, hier domineerden de eerste violen te 'veel. Het mooiste vonden wij het Andante van Tschaikowsky en de ouverture van Mendelsshon (de fluitist verdient hier een speciale vermelding). De Egyptische balletmuziek van Lui- gini kan o.i. nog meer warmte en fantasie verdragen. De vereeniging telt vooral onder de eerste violen uitnemende krachten. Dat be wees ook de solist dhr. J. Popnia, die op keurige wijze een sonatine van Doorak cn het Kol Niclrei van Max Bruch ten gehoore bracht. Zeer genoten we hierbii ook van de voortreffelijke, zeer muzikale piano-begeleiding van mevr. Brand-Bekker Jammer dal er zoo weinig publiek was. De Vlissinis.he dames en heeren hadden werkelijk een behoorlijke zaai verdiend. Mara. Bovengenoemd symbolisch tooneelspel van Herman Middendorp, is door Mej. A. Pino Vrijdagavond op zeer boeiende wijze voorgedragen in het Gebouw op de Kade. Twee schipbreukelingen spoelen aan op een eiland en merken tot hun ontzet ting da^t het is het eiland der melaatschen, In de twee maanden die zij er verblijven alvorens een schip met levensmiddelen komt, dat hen kan wegvoeren, leeft één hunner in gestadige angst, terwijl de an der vertrouwend is en zijn roeping zal volgen door te blijven om Mara, een jonge melaatsche, die niet berusten kan op te heffen uit haar geestelijke ellende, welk offer niet gebracht behoeft te wor den, door het Wonder dat aan Mara ge schiedt. Onder de grootste aandacht werd deze indrukwekkende voordracht door de aanwezigen gevolgd. Landbouw- Bioscoop „Amsterdam bij Nacht", een levens drama, gespeeld door ITollandsche arlisten in onze hoofdstad, is een film die overal succes moet hebben. De bekende actrice Kitty Kluppel, die de hoofdrol vervult, weet meesterlijk het leven en streven van een nachtfiguur weer te geven. De uit beelding van een jonge dokter, een zee man en mooie Louis, de vriend van Siien zijn bijzonder goed. Adrienne Solser en Piet Kohier geven mooi spel te zien, als gemoedelijke vrienden, wier komisch ge dragen vaak de volle zaal deed schateren. De stadsgezichten bij maanlicht waren zeer fraai; echt Hollandsch, de grachten en straatjes, waarin het drama zich af- afspeelt. Een serie opnamen van verschil lenden aard en een komische film gingen aan het hoofdstuk vooraf. Bioscoop Schutters hop. Een met zorg samengesteld program ma werd in deze bioscoop vertoond. Be halve een natuuropname en een aardige teekenfilm, werd als hoofdnummer gege ven een wild west-drama: „De Bloeddrup pel", een film vol spanning, van het be gin tot einde. Na de pauze zagen wij een paar oude bekenden, het duoMaas, verschil lende stukjes voor het voetlicht brengen. Het behoeft geen betoog, dat dit duo veel succes oogstte. Heel aardig vonden wij „De autobus", „De Nacht" enz. Tot slot werden wij in gedachten verplaatst I „In het land der Kanibalen". Alles te sa- 1 man een heed gezellig en mooi programma. Bekroond, Op de R. K. Bergen op Zoomsclie Pluimveetentoonstelling behaalde J. Ver- eeke alhier, met zijn 10 sierduiven 6 eerste, 2 tweede en 1 derde prijs en 1 zeer eervolle vermelding. Derde klas A. Vliss. IVMiddelburg IV 12. Vliss. BoysZ.-Beveland III 8—0. Vriendschappelijk. Zondagmiddag speelde de R(acing) C(lub) G(oes) haar eersten wedstrijd te gen D.O.S. uit Vlissingen, en wist dezen te winnen met 70. SCHOOL EN KERK. Ned Herv. Kerk. Beroepen te Meppel (toez.) K. H. Miskotte te Kortgene. Kortgene. Tot ouderling bij de Ned. Herv. Gem. zijn gekozen H. Pouwer en J. de Loof en herkozen tot diaken Lt. MeuJenberg. (z.) KUNST EN WETENSCHAPPEN. Herman Heijermans. 'f* In den ouderdom van bijna 60 jaar is te Zandvoort overleden de bekende too- neelschrijver Herman Heijermans. Van zijn tooneelwerk noemen we: Op Hoop van Zegen en Uitkomst. Van zijn overi gen arbeid de Falklandjes. INGEZONDEN STUKKEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) MIJNHARDT's Staal-Tabletten .90* Maag-Tabletten. .75* Zenuw-Tabletten ,75c» Laxeer-Tabletten 60 c* Hoofdpijn-T abletten 60 Bij Apoth. en Drogisten. SPORT. Voetbal. Zuidelijke 3e klasse. Voor de derde klasse N.V.B. werden de volgende wedstrijden gespeeld met de daarachter genoemde uitslagen: StavastMiddelburg II 0—0. Goes IZeeland ia 0—2. Vlissingen IIBergsche Boys 12. TerneuzenB. O. Z. 41. Zeeuwsche Voetbalbond. Eerste klas. Zeelandia IIZierikzee 13. DetoWalcheren II 02. M. de R. Nog steeds zien de bewoners van den Heernis se weg in de gemeente Kloetinge uit naar verbetering van den weg langs hunne woningen en hoezeer verbetering dringend noodzakelijk is, zij vreezen met bange vreeze. Het gemeentebestuur, hoe wel zelve overtuigd dat verbetering een dringende eisch is, stoort zich niet aan gegronde klachten en volgt den stelregel van laat maar waaien. Om in den onhoud- baren toestand verbetering te brengen is waarschijnlijk eene uitgave gemoeid van f2500 a f2800 en nu vraag ik aan ieder onbevooroordeeld mensch of eene derge lijke uitgave in de gegeven omstandigheden gewettigd zoude zijn. Doch wat deert het of de bewoners dag in dag uit, in de week zoowel als'des Zondags dik door den mod der plassen, hun schoeisel en kleeding bederven en alles onder het slijk zetten tot in hunne woningen toe. Wait geeft het of de menschen al het mogelijke doen om ten minste het steenen voetpad vóór hun ne woningen schoon te houden als zij zien dat iedere poging daartoe faalt en telkens het slijk weer bij hoopen wordt aangedra gen. Dat kost immers de gemeente geen cent en daar gaat het toch ooit om. Ver betering, noodig of niet, als de begrooting maar sluit met een batig saldo is voor Heeren vertegenwoordigers der gemeente Kloetinge de zaak in orde en de rest wordt aan de laars gelapt. Zelfs voor den Zondag laat men alles zooals het Zaterdags was; want de arbeider heeft zijn handen vol om het Dorp schoon te houden en de 2 a 3 gulden voor een extra werkkracht kan er blijkbaar ook al niet af. 't Is treurig. Doch nu vraag ik: Wat hebben wij aan een Gemeentebestuur dat in zoo erge mate zijn plicht verzaakt en meet met twee maten. Of is het geen plichtverzaking wanneer maar lijdelijk wordt toegezien en men de menschen tergt door hen in de modder te laten om komen. En is het geen meten met twee maten wanneer het eene gedeelte van het dorp wordt onderhouden en het andere verwaarloosd! Een schande voor de ge meente Kloetinge, die toch waarachtig wel in staat is zonder hare financaeele positie in gevaar te brengen, zorg te dra gen voor een behoorlijk onderhoud van straten en 'wegen. U M. 'de R. beleefd dankende voor de verleende plaatsruimte. Hoogachtend, J. VAN DER VOORT. Kloetinge, Nov. '24. GEMENGD NIEUWS. Ongeluk op het vliegveld de Koop. Op het vliegveld De Kooy, nabij Hel der, is Vrijdag een ernstig ongeluk ge beurd. Omstreeks 4 uur vloog een der vliegtuigen, waarmee geoefend werd, zeer laag over het Landingsterrein. Aangezien er een vrij sterke westenwind op het veld stond, waren de vliegers verplicht, tusschen twee hangars door te landen. De kwartiermeester van Dort kreeg een klap van de schroef van het bedoelde vlieg tuig, tengevolge waarvan hij is overleden. De stoker 1ste klasse Verhoef kwam eveneens in aanraking met het vliegtuig,

Goessche Courant | 1924 | | pagina 1