Abdijsiroop GOESGHE COURANT tCMUWd Wandelingen door Zuid- en Noord-Beveland, BIJVOEGSEL SCHUTTERSHOF. tot stikkens toe iri den ouden tijd, VAN DE van.ZATERDAG 22 NOV. 1924. PROVINCIE NIEUWS. Schore. Donderdagavond kwam de Raad dezer gemeente in openbare ver gadering bijeen. Afwezig dhr. Rijn. Eenige ingekomen stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Een besluit van Ged. Stalen van Zeeland waarbij besloten wordt de rekening 1923 en de begroot ing 1925 van het Burg. Armbestuur te Seliorc met inachtneming en overneming van de bezwaren van den gemeenteraad, welke bezwaren hadden ge leid tot niet goedkeuring waartegen het Armbestuur voornoemd bij Ged. Staten in beroep was gegaan, vast te stellen, wordt aangenomen voor kennisgeving. Zoo ook liet bericht dat de N.V. Holland- sche Basaltmaatschappij in staat van fail lissement verkeert dat dat faillisse ment vermoedelijk binnen enkele dagen zal worden opgeheven wegens gebrek aan actief. Bericht van het gemeentebestuur van Vlissingcn dat de gemeente Schore aan de gemeente Vlissingcn moet betalen ingevolge art. 25 4e lid der Nijverheids onderwijs wet over 1922 een bedrag van f 8,88. Het bekende schrijven van de Z.L.M. tot het treffen van maatregelen tegen uitvliegende tamme duiven ter voor koming van schade wordt aangen. voor ken nisgeving. Met de stem van dhr. van Sparrenlak tegen, welke de wettelijk ge regelde werktijd van 48 uren per week wil toepassen, wordt besloten de werkuren van den wegwerker Dorrepaal gelijk te stollen met die van een boerenarbeider met dit verschil dat Dorrepaal kan thuis zijn, wanneer een boerenarbeider van het land komt. Dit met het oog op het meer dere werk aan den weg tengevolge van het drukke autoverkeer. De gemeente-be groot ing 1925 wordt nader vastgesteld in verband met door Ged. Staten gemaakte opmerkingen van meest administratie ven aard. De woning thans bewoond door het hoofd der school wordt opnieuw voor 1925 aan dezen verhuurd op >de bestaande voorwaarden (f 350,huur per jaar). De verordening op de heffing van leges ter secretarie wordt gewijzigd, zoodat voor de afgifte van een jachtakte wordt gehe ven een bedrag van 50 pet. der rechten bedoeld in artikel 15 der Jachtwet 1923 (vooreen gewone jachtakte f7,50). Ver volgens wordt besloten met de coöpera tieve Boerenleenbank te Kruiningcn een rekening-courant-ovcrcenkomst aan te gaan met een debet-saldo van f 3000, en een crediet-saldo van f 5000,Getracht zal worden met het Gasthuis-bestuur te Goes een contract tc sluiten betreffende verpleging van lijders aan besmettelijke ziekten met ingang van 1 Januari 1925 en tegen een vergoeding van f 0,01 per inwo ner en per jaar. De cvcnlueele verplccg- prijis bedraagt f7,50 en bij verpleging van meer dan één persoon f6,50 per persoon en per dag. Naar aanleiding van ontvan gen reclames wordt de aanslag van J. C. Kole, teruggebracht op f 2,50 en die van W. H. J. van der Hooft te Kloetingo gehandhaafd. (Betreft beiden hondenbe lasting). Bij de rondvraag vestigt dhr. Zoeteweij de aandacht op dc maccadam. Deze is volgens spr. van zeer slechte kwaliteit. Mocht de Duitsche al duurder zijn, dan nog zou dit ten goede komen aan het onderhoud van den weg. Thans vreest spr. dat aankoop van Belgische maccadam tot groote teleurstelling aanlei ding zal geven. De voorz. meent dat het nog al zal meevallen daar de gedichte putten zich goed houden. Spr. erkent dat Duitsche te prefereeren* is doch de om standigheden hebben er toe geleid dat vlug maccadam op de wegen moest wor den gebracht. Anders was zeer zeker geen Belgische gekocht, hoewel ook de B?lgische porphyr-steenslag zich zeer goed houdt. Dhr. de Vrieze heeft ook goed nota van een en ander genomen en denkt dat de kwaliteit nog wel mee zal vallen. Spr. meent dat het monster echter veel beter was dan de lading. Dhr. Ka- relise vestigt nog de aandacht op enkele putten in dc wegen ontstaan door het ma ken van dc waterleiding. De voorz. zegt toe, dat hij de waterleiding Mij. hierop zal wijzen. Hierna sluiting. Krabbendijke. Met ingang van 1 Jan. wordt dc commies Van der Soest overge plaatst naar Sas van Gent. - Vrijz. Hcrv. Gem. Krabbendijke. Godsdienstoefening Zondag 23 November des avonds half zes uur Ds. H. dc Jonge van Bergen op Zoom. Kapelle. Daartoe door de vereeniging van oud-leerlingen van de Tu'nbouweur- sussen te Kapelle uitgenoodlgd, trad in het lokaal „Obadja" op dhr. A. S. Ade- ma uit Goes, controleur van den Planten- kundigen Dienst met het onderwerp: „An dere bestrijdingsmiddelen dan carbolincum voor ziekten.' De voorz. dhr. W. Glas leidde deze spreker in, wees op de zoo dikwerf voorkomende onoordeelkundige be strijding van ziekten, redenen dat de ver eeniging deze spr. heeft aangezocht tot voorlichting. Allereerst begon spr. met uit ervaringen uit de praktijk mee te doe len de werking van carbolineum en ook het misbruiken hiervan, met voorbeelden staafde spr. dat ook de andere bestrij dingsmiddelen zooals Bordeausche, Cali- fornisohe (ook Schotsche pap noemde spr. „vooral voor perzikenmoeten gebruikt worden. Ook op het bereiden „vaaik maar luk raak", werd gewezen en niet zooals ook dikwerf gebeurt, maar eenmaal spui ten. Talrijke bestrijdingsmiddelen voor o.s. planten werden aangegeven. Juist die mid delen die tot goede resultaten kunnen leiden en tot verbetering van de fruit teelt. Het was voor de leden een leerrijke avond. Verschillende vragen werden in den brecdc door dhr. Adema toegelicht. Door de tram overreden. Het is aan de politie te Vlissingcn ge bleken dat dc man die Maandag j.l. bij de Ijsbaan onder de gemeente Middelburg door de eJectrische tram werd overreden en gedood, is geweest dc 70-jarige W. A. Herrebout, zonder beroep, wonende te Vlissingen. Eerst Woensdag werd van zijn vrouw, vernomen dat baar man Maandagmorgen van huis was gegaan en sedert niet meer was teruggekeerd. Uit herkenningsteekenen is gebleken dat de ongelukkige haar man was. H was doof cn slecht van gezicht en mede als een gevolg daarvan is de man op zulk een noodlottige wijze om het le ven gekomen. Hans weert. De motorboot „Broeder trouw 9" geladen met stukgoederen van Antwerpen naar Dongen, kreeg op de Westerschelde machinesehade, en is door motorboot „Telegraaf 12" behouden hier binnen gebracht. Na alhier te hebben gerepareerd, is de Broedertrouw 9" heden morgen verder gevaren. Middelburg. Len incident bij een con cert. Bij het concert, dat Erna Hubenstein Woensdagavond gaf, heeft zich een inci dent voorgedaan. De impressario was niet naar Middelburg gekomen en had ook verzuimd te zorgen voer een hotel, een dinrr en een auto om de violiste naar de crncertzaal te brengen. Bovendien meende zij, dat er te weinig belangstelling was er waren een 150-tal toehoorders en daarom weigerde zij te spden. Ten slotte, schrijft de M. Crt., heeft ae toch gespeeld. Onze burgemeeoer ging naar boven, en zijn gemoede'ijk burger- vaderlijk woord heeft de jonge artiste overluigd dat ze mverslaudig deed. Hij kwam terug met de boodschap, gaat allen maar wcer zitten ze speelt Het was weer dadelijk die prachtige breede toon, die we ook vroeger van baar hoorden, en het was ook weer de zelfde prachtige en zeer levendige voordracht. We zullen maar niet meer uitweiden over het pbenomenale van zóó'o voordracht bij een kind. (Want een kind blijft ze, al is ze nu zeventien jaar.) Bij het luisteren vergeten we vanzelf die kleine gestalte. We hooren alleen het gróóle geluid. Stukken voor de Provinciale Staten. Leening. Voorgesteld wordt een ieenitig van f 400,000 te fluiten tot het bouwen van een groote boot voor de lijn Breskens Vlissingen. De jaarlijksche rente zal hcogstens 6 pCt. bedragen. Jaarlijks wordt tenminste f 10.000 afgelost. Prov. Staten behouden echter de bevoegdheid tot snellere af lossing. Be Bazaar ten bate van het Tehuis voor Oud Vcrpleegsters. Het is ook Donderdag zeer druk ge weest op den bazaar en de kooplust was ook nu weer groot, de dames hadden haar handen vol om ieder te helpen. Maar vol was het ook des avonds toen als onderdeel van den Bazaar een Soiree in het Schuttershof plaats vond, hetwelk geopend werd door den heer J. C. Gieben met een welkomstwoord, waarin hn wees op de moeilijkheden, die aan het organi seeren daarvan zijn verbonden. Spr. brengt dan ook hulde en dank aan de dames die zich met het organiseereu belastten en onder instemming der ingewijden speciaal aau mevrouw Nonhebel-Paro. Het programma bestond uit muziek, zang, declamatie, tableaux en gebarenspel. Waar alle medewerkeuden, hetzij beroeps musici, hetzij dilettanten hier alle mede werkten voor het goede doel zonder eigen belang, is kritiek uitgesloten, maar anders zou deze slechts zeer gunstig kunnen zijn. Er is volop genoten. Het buffet, dat door het comi'é werd geëxploiteerd, had in de pauze een gcedeu aftrek en ook de verkoopstertjes van bloe men en andere zaken vonden grif koopers. Ojk het Soiree zal zeker een goede bij drage leveren voor het doel, dat door zoo- velen hoogelijk wordt gewaardeerd. Dinsdagmiddag van 2—6 uur QROOT 1Y1IDDAÜBAL. 's Avonds van half acht uur af AVONDBAL met verrassingen. Muziek van het 6e Reg. uit Breda. STADS-NIEUWS. Adres Gemeentepersoneei.. Hel gezamenlijk gemeentepersoneei heeft zich met een adres tot den Raad gewend houdende verzoek om het besluit tot verlaging der salarissen en loonen met 10 pet. ingaande 1 Januari 1925, onge daan te maken. Bij het adres is een uitvoerige memorie van toelichting gevoegd waarin er op wordt gewezeo, dat de levensstandaard in stede van goedkooper al duurder wordt. Verder is met cijfers aangetoond dat de salarissen in Goes nog steeds te laag zijn en nimmer op peil werden gebracht, zooals dat wel is gebeurd met de salaristen van het rijkspersoneel. Ook is op uit- vuerige eijze aangetoond dal de samrisseu van het gemeentepersoneei hier ter stede niet uitmunten bij die van hen die in particuliere bedrijven werkzaam zjju. Adres santen wijzen er verder op dat het toch de taak der overheid is te zorgen dat haar personeel niet in armoede geraakt waarvan tenslotte ook de neringdoenden de dupe zjjn. EERVOI. ONTSI.AG. Bij Kon. Besluit is met ingang van 1 Maart aan den ontvanger van het le kantoor der directe belastingtn te Utrecht, jhr, J. W, E. von Schmidt auf Altenstadt, op zijn verzoek, eervol ontslag uit 's Rijks dienst verleend. Voorkom die folterende benauwd heden die Uw gestel ondermijnen! Geen vergiften of verdoovings- middelen maar geneeskrachtige, borstzuiverende kruiden zijn de oorzaak van de krachtdadige en onschadelijke werking van Akker's bij Asthma, Bronchitis en Hoest. groote flacons Alg. Wetensch. Belangen. Voor een talrijk en aandachtig gehoor sprak gisteravond in de Bioscoop dhr. W. C. v. d. Volkere uit Amsterdam opuitnoo- diging van de Vereen, voor Alg. Wetensch. Belangen over „Misdaad en fotografie Dhr. v. d. Volkere is een allergezelligst verteller en weet in één avond een schat van interessante bijzonderheden uit het miisdadigersleven en over de opsporing van allerlei gevaarlijke individuen door politic en justitie te geven. Niet, zoo zei spr., dat hij aan dit misdadigersleven ac tief heeft deelgenomen. Hij heeft slechts één nacht op het politiebureau doorge bracht en wel toen hij hier in Goes de vo rige maal over de bioscoop gesproken had en de deuren van hotel „De Zoutkeet" on danks herhaald kloppen in de nachtelijke uren gesloten bleven. De Goesche politie agenten gaven spr. toen een plaatsje dien nacht bij de warme kachel. Een enorm aantal plaatjes deed dhr. v. d. Vol kere daarna op het doek brengen. Spr. begon te vertellen van de gerechtelijke fotografie, die pas na 1882 op groote schaal werd toegepast. Vóór dat jaar werkte men op bescheiden schaal met de z.g.n. natte methode van photografeeren. Dat deze methode ook wel succes had liet spr. zien met een photo, gemaakt, door den Goesc'hen fotograaf Preuninger. Op 't doek verscheen daarna een uit gebreide serie photo's van misdadigere (mannelijke zoowel als vrouwelijke, oude zoowel als jonge). Het begin van de mis daad zoekt spr. veelal in het niet school gaan van leerplichtige kinderen, die op straat slenteren. Treurig is het dan ook, dat de meeste moorden in de laatste 50 jaar door jonge menschen zijn bedreven. Interessant was zeker, wat spr. mee deelde over onzichtbaar schrift, dat ge vangen misdadigers op papier brengen met speeksel, urine en melk, maar wat de scheikundige wetenschap tegenwoor dig gemakkelijk zichtbaar weet te maken. Zelfs, zegt spr., kan het totaal onzicht bare worden gefotografeerd. Niet alleen dat vingerafdrukken op tal van voorwer pen, kunnen worden gefotografeerd, maar dit kan zelfs als slechts een klein vlek je aanwezig is. Ook bloedvlekken in herhaaldelijk ge wassen zakdoeken worden nog op de plaat gebracht. Een en ander lichtte spr. aanschouwelijk op het doek toe. Spr. bracht zelfs op papier een watermerk aan, dat beter stand zou houden dan dat van de mees ten, die valsohe bankbiljetten maken. Hoe spr. al die kunstjes tot stand bracht, vertelde hij niet. Vingerafdrukken kunnen ook gefotogra feerd worden, als een gummi-handschoen gebruikt is. Alleen werken misleidend de handschoenen met kunstmatige vingeraf drukken, die tegenwoordig verkocht wor den. Ook polijsten misdadigers hun vin gers wel. Ook over tatoueeren (bewijs van dege neratie zegt spr.) voetafdrukken, zelfs in modder, hoe de duizenden foto's, maten, vingerafdrukken van misdadigers bij de .politie worden bewaard, deed spr. aardige mededeelingen. Tenslotte vertoonde spr. afbeeldingen van allerlei inbrekers- en moordenaarswerktuigen en gaf hij leven dig weer, 'hoe een hoteldief te werk gaat. Dhr. v. d. Feen, voorzitter van genoem de vereeniging, was zeker wel de tolk van alle aanwezigen, toen hij dhr. v. d. Volkere hartelijk dank bracht voor zijn onderhoudende voordracht. ÜRKKSTAKH VlJSSlNGEN. Over het concert Woensdag te Vlissin gen gegeven, waarbij hetzelfde programma werd ten gehoore gebracht, dat heden (Vrijdag) avond in het Schuttershof zal worden gegeven, schrijft de Vliss. Crt. zeer gunstig. De leden der Orkestvereeniging mogen „maar" dilettanten zijn er zijn er onder die met beroeps-musici kunnen wedijveren. Er wordt zoo „zelfbewust" gespeeld, en. met zulk een animo! SCHOOL EN KERK. Ned. Herv, Kerk Het afscheid van ds. A. de Voogd, pred. van de Vereeniging voor Ckr. be langen te Assen, is bepaald op 7 December a.s. Ds. De Voogd zal op 14 December des avonds zijl intrede doen bij de Ned. Herv. Gemeente te Vlissingen, na des voorm. bevestigd te zijn door ds. J. de Voogd van 'e H. Arendskerke. (Nederl.) Geref. Kerk Te Bussum is in den ouderdom van 75 jaar overleden ds. O. D. Eerdmans, DOOR J. AB UTRECHT DRESSELHUIS. (Nadruk verboden.) Wemeldinge. Langi eenen schoonen zandweg, op welken voorheen het slot Maalstede uitzag, komen wij fjnans tc Wemeldinge, het welk oorspronkelijk een afzonderlijk eilandje was, grooten- deeli aan de geestelijkheid weggeschonken. Het patronaat- regr der kerk, in welke almede onderscheidene kapellen en vikarien waren, behoorde voor de eene heaft aan den Bisschop, en voor de andere aan den deken en het kapittel van St. Sal- vator te Utrecht. Bij dezelve ligt een der schoonste vliedber gen, welke nog aanwezig zijn. In het oostambacht stond wel eer, even bezuiden het dorp een klooster voor edele jonk vrouwen, zoo als het Bieselingschcgelijk er insgelijks eene priorij der Tempelieren werd aangetroffen, die later aan de St. Jansheeren overging, aan het bailjuwschap van St. Ca- tharina te Utrecht onderworpen was, en haren naam heeft gelaten aan het St. Janshuis, en de St. Janshoeken. Ik zal u hiei' omtrent, ter afwisseling, het voornaamste verhalen. GEESTELIJKE RIDDER-ORDEN. Onder de eerste Kruisvaarders, die door den edelen Her tog Godfried van Bouillon aangevoerd werden, bevonden zich, in het gevolg van den dapperen Vlaamschen Graaf Ro bert, onderscheidene Zuidbcvelandsche Ridders; met name worden zelfs Heeren van Borssele genoemd. Toen zich ten jarc 1118 te Jerusalem eenige braven en dapperen vereenigden tot broederschappen, die zich plechtig verbonden, om, uif Christelijke liefde, zieleen cn gekwetsten te verzorgen, en de pelgrims op hunne reize door het land der ongeloovigefl te beschermen, waren ook onze Zeeuwen niet achterlijk. „Wolfert van Borssele" behoorde tot de Ridders, die mat Hugo van Payens en Godfried van St. Omer, de orde der tempelieren stichtten. Ten gezegden jare maakte hij zelfs aan de orde alle zijne, in Walcheren gelegene goederen, en vond daarin navolgers, zoodat de broederschap weldra op dc meeste Zeeuwscihe eilanden bezittingen, en, in niet wei nige plaatsen, zelfs priorijen had. Zoodanige nu werd ook te Wemeldinge gevonden, en van deze schijnt zelfs het wapen der heerlijkheid, een rood St. Andnes kruis op een zilver veld herkomstig te zijn. De ordeskleeding dezer broeder schap, die uit Ridders, Priesters en Leeken was zamenge- steld, bestond namelijk uit een wit gewaad of wapenrok met ccn achtpuntig rood kruis op de borst, waarmede zij te kennen wilden geven, dat zij hun bloed voor het Christendom veil hadden. Hare leden verbonden zich om de geloften der monniken tot kuischheid, armoede en gehoorzaamheid, met de pliglen der ridderschap te vereenigen. De vele en rijke goederen, welke dankbare bedevaartgangers hun schonken, vervoerden echter de Tempelieren, ten minste gedeeltelijk, tot trotschheid, weelde, en schandelijke ongebondenheid, ver wekten naarijver en haat, en veroorzaakten eindelijk hunnen ondergang, toen Philippus IV Koning van Frankrijk hun ver derf zwoer, dewijl zij de zijde van Paus Bonifacius VIII togen hem gekozen hadden. Op eene wreede wijze deed hij zijn eed gestand. De Tempelhoeren worden vermoord, hunne ordo door Paus Clemens V in het begin der 14e eeuw (1312) opgeheven, en hunne bezittingen voor een groot gedeelte ge schonken aan de St. Jansridders, eene gelijksoortige orde/ welke zich door eenen zwarten wapenrok, met een wit acht puntig kruis onderscheidde. Na het verlies van het Heilige land, droegen deze laatsten eerst den naam van Rtiddeira van Rbodus: later werden zij Ridders van Malta genoemd. Napoleon heeft hen echter in 1798 ook van dit eiland, hunno laatste verblijfplaats, beroofd. Ierseke. Wanneer wij van Wemeldinge onze wandeling langs den zeedijk voortzetten naar IJerseke, dan ziet gij, ten N. van het eerste gedeelte des wegs, eenige kleine inlagen. Zij zijn treurige gedenkteekenen van het geweld der wateren, en over blijfselen van de heerlijkheid en polder van Stormzand, in welke, ten jare 1390, meer dan 500 gemeten land bedijkt, door den stormvloed van 27 September 1509 ook weder groo- telijks overstroomd, en door latere grondbraken nog verder vernield werden. De laatste helft biedt het vrije uitzigt over de Oosterschelde op het eiland Tholcn, maar geeft ook daardoor aan het vaderlievende hart belangrijke herinne ringen uit de heldeneeuw onzer vaderen. Deze kusten name lijk waren eens getuigen van gebeurtenissen, die niet weinig hebben bijgedragen om ons volksbestaan te vestigen. ZEESLAG VOOR IJERSEKE. Zoodra had Don Requesens in 1574 de teugels de regering, namens den Spaanschen Koning, niet in handen genomen, of hij besloot eene nieuwe poging te doen tot ontzet van het door de vrijheids-vrienden naauw belegerde Middelburg. Eene aanzienlijke vloot, te Antwerpen en Bergen op Zoom uitgerust, zou, tot dat einde, langs de beide aitnen der Schelde afzakken, en zich voor Borssele vereenigen. D'Avila zou de zwaarstè schepen langs de Westerschelde afvoeren, terwijl de ligtere vaartuigen, zwaargewapend ten getale van zeventig, onder de Glimes en de Romero Zuidbeveland achterom stevenden. Ter bestemder plaatse gekomen, zouden zij alsdan den veel zwakkeren vijand, meende men, gemakkelijk verpletten. Hoe geheim deze welberaamde aanslag gehouden werd, Prins Wil lem I, op alles achtgevende, kreeg er nogtans tijdig kennis van, en nam er zijne maatregelen naar. Het kleinste deel zij ner vloot bij zich te Vlissingen houdende, zond hij den be roemden Lodewijk Boisot met veertig ligte vaartuigen naar de Oo ster schelde, om aldaar voor Reimerswaal post te vatten* De kundige Vlootvoogd echter, bevreesd dat men hem, door het gat van Lodijke, zou achterom stevenen, verliet weldra deze standplaats, en koos eene meer achterwaartsche op de hoogte van Wemeldinge, latende slechts drie der bestbezeilde vaartuigen onder Joos de Moor, als wachtschepen, achter. - (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1924 | | pagina bijlage 1