Verkoudheid TOGAL Schuttershof dige vriendschapsverdrag heeft opgezegd. Te Athene is men daarom verstoord ei schrijft men de opzegging toe aan Ser visc'he geraaktheid over de Grieksch-Bui- gaarsc'he overeenkomst inzake de minder heden. Volgens de Daily Telegraph, zou den de Britsc'he, Italiaansche en Ameri- kaamsche deskundigen te Parijs ijveren voor een vermindering van de kosten voor de bezetting van Duitsch gebied, omdat zij te veel afnemen van de Duitsche annu ïteit. Uit New-York wordt gemeld: het weer is minder koud, maar er zijn tot dusver al 10 personen omgekomen. Wegens de moeilijkheid om aan water te komen hebben er groote branden plaats gehad, w.o. een tank te New Jersey, ter waarde van een millioen dollar en het hotel op de pier te Atlantic City, dat eenzelfde waarde vertegenwoordigde. SLIJMHOEST CARUSOL, 30 cent per doosje. DE TOOVERPAST1LLE. Bij Uw drogist. BINNENLAND. De vlie. tocht Nederlandlndië De vliegers zijn Dinsdagmiddag te Sen- gora aangekomen, blijven daar twee da gen, voor het opschuren van de kleppen van den motor, en hopen Vrijdag te Medan aan te komen. Huisslachhngen. De „Asser Crt." vestigt de aandacht op een beslissing van den Hoogen Raad waarbij is uitgemaakt, dat ook bij zooge naamde zuivere huisslachting het dier moei worden bedwelmd, voordat het mag wor den geslacht. De zaak is van alle kanten nauwkeurig overwogen en deskundigen heb ben nagegaan of het mogelijk was ook bij varkens aan dezen eis oh te voldoen. Dit bleek inderdaad mogelijk, al brengt het eenige moeite mede. Ook het slachten van een varken zonder bedwelming is dus straf baar. Vooral nu in den tijd van de vele slachtingen is deze uitspraak van veel gewicht. is in dezen tijd schering en inslag. Voorkom of genees uw Verkoudheid met Togal, het aangewezen middel tegen Influenza, Rheumatlek, Jicht, Hoofd- en Zenuwpijn. Bij alle apothekers en Drogisten h f 0,80 en f 2, STATEN-GENERAAL. TWEEDE KAMER. Woensdag werden de algemeene be- schouwingen over de staatsbegrooting voort gezet. De heer Van G ij n (v.b.) betoogde, dat minister Colijm de klemtoon te veel op nieuwe belastingen en te weinig op stel selmatige bezuiniging en reorganisatie heeft gelegd. De heer Nolens (r.k.) wees er op, dat bij combinatie van partijen niet iedere partij verwezenlijkt kan zien wat zij wenscht Hel hoofddoel van het kabinet, een slui tende begrooting, is verwezenlijkt. Daar voor brengt spr. hulde. Hij waarschuwt tegen te veel idealisme inzake de buiten- landsche politiek. Dat past den propa gandist, maar niet den politicus. De ver houding tusschen parlement en kiezer in Nederland is niet slecht. Het spreken over de verwording van het parlementarisme is echter een spot geworden. Spr. betoogt, dat de eenheid in dé katho lieke partij berust op het christelijk be ginsel. De behartiging van het algemeen belang moet in onderling overleg gevon den worden. De samenwerking met andere partijen hangt af van de volgende pun ten: 1. huwelijkswetgeving; 2. de hand having van de gelijkstelling van openbaar en bijzonder onderwijs; 3. voortgezet fi nancieel herstel, behoud van het evenwicht en verlaging van de belastingen, die het zwaarst drukken op de minst vermogenden, verhooging van den aftrek voor groote gezinnen; 4. medewerking aan de uitvoe ring van het protocol van Genève; 5. de sociale vrede, samenwerking tusschen werk gever en werknemers, en bevordering van het sluiten van collectieve arbeids-con- tracten. Vermelden wij nog dat de heer van Rappard (v.b.) een bezadigd pleidooi voor den landbouw hield. Kwellende pijnen in kiezen, tanden en aangezicht, verdrjjft men door Sanapirin-Tabletten (Mtjnhardtj Koker 75 ct. Bij apotb. en drogisten. LANDBOUW, VEETEELT EN VISSCHERIJ. Meer dan een factor schijnt hier op in te werken. Vroeg zaaien in 't voorjaar en verder in den zomer een plotselinge overgang van koele dagen naar een hitte- periode schijnt het gevaar voor doorschie ten sterk te bevorderen. Verder bestaat deze neiging bij het eene bietenras in veel sterkere mate dan bij het ander. Frap pante cijfers kwamen daaromtrent reeds dikwijls in de verslagen der Rijksproef velden voor. Naar ik verneem kunnen omtrent de verschillen in neiging tot doorschieten tus schen diverse bestaande bietenrassen t.z.t. interessante publicaties van den heer Rijks- landbouwconsulent voor Noordelijk Gro ningen worden verwacht. Rekening houdend met evengemelde fei ten kunnen de bietenverbouwers het door schieten tot op zekere hoogte tegengaan, niettemin schijnt ook de werking van voor zorgsmaatregelen in jaren als 1923 nog uiterst beperkt te zijn. Waar mij juist dezer dagen aangaande deze belangrijke kwestie hoogst interes sante mededeelingen werden verstrekt door den heer G. Koster, landbouwer te Wol- tersum, kon ik niet nalaten naast enkele algemeenheden betreffende het doorschie ten op bedoelde mededeelingen even de aandacht te vestigen. De heer Koster had n.l. voorjaar 1923 op een gelijkmatig perceel (op dezelfde dag en uit dezelfde zak) voederbietenzaad gezaaid, na dit vooraf deels met Germisan en deels met Kopervitriool te hebben ontsmet. Hoewel het met Germisan ontsmette zaad iets vlugger was ontkiemd, toch waren aanvankelijk geen groote verschil len geconstateerd. Verder in den zomer was evenwel in het met Kopervitriool be handeld perceel een groot aantal bieten doorgeschoten en in het ander perceel slechts zeer weinig, in verband waarmede van het laatste ook de bietenoogst bijna tweemaal omvangrijker dan van het eerste perceel was geweest. De overgang van weinig tot zeer vele schieters had zich zelfs precies op de rij af scherp af ge- teekend. Aan de betrouwbaarheid van des Hee- ren Koster's mededeelingen kan niet wor den getwijfeld, niettemin betreft het hier nog slechts één voorbeeld. Thans daar om nog geheel in het midden latend, wel ke practische waarde d.rect aan deze proef mag worden toegekend, toch meen de ik er reeds om tweeërlei reden de aandacht op te moeten vestigen, n.l.: 1. opdat andere landbouwers, die eventueel in bedoelde richting eveneens iets hebben waargenomen, hun bevindingen eens naast of tegenover die van den heer Koster gaan stellen, en 2. opdat bovendien in 1925 eveneens elders serieuze vergelijkende proeven in die richting worden genomen. Wellicht zou men thans reeds uit de gegevens sub 1 eenigszins positieve con clusies kunnen afleiden, of n.l. sommige ontsmettingsmiddelen inderdaad stimulee- rend (echter in averechtsche richting) werken of wel omgekeerd, of men even tueel met andere middelen juist het te genovergestelde zal kunnen bereiken. M. WIERSUM. BOEKEN EN TIJDSCHRIFTEN. Het „doorschieten" in de Bietenvelden. Bij den verbouw van suiker- en voeder bieten treedt bovengenoemd verschijnsel sommige jaren in erge mate op, tot scha de en hinder van verbouwer en fabri kant, en eveneens hinderlijk bij het rooien cn bij 'het vervoederen aan het vee. De aanleiden de oorzaken voor het door schieten schijnen het eene jaar veel ster ker te zijn dan het ander. Groote ver schillen hebben in dat omzicht 1923 en '24 te zien gegeven, n.l. in 1923 werd het bijna overal in hevige mate daarentegen in 24 uiterst weinig geconstateerd. uitgave. Alsmede van het volgende boek, even eens van de Mij. voor goede en goedkoope lectuur, een bundel sprookjes van Gebr. Grimm. Een heerlijk boek voor moeder om de kinderen uit te vertellen bij de prachtige gekleurde piaren van B. en J. Midderigh-Bokhorst. Welk een bekoring gaat er toch steeds van die oude sprook jes als Sneeuwwitje en Doornroosje uit. De Hollandia-Drukkerij te Baarn zond ons „Pogrom" van de Gebr. Tharaud. Onder de Joden van een klein Karpa- thendorp ontstaat vrees voor een „po grom" (Jodenmoord) en.... met angst en )beven worden de kozakken teruggeroe pen. De schrijvers moeten wel diep in de Joodsche sfeer zijn doorgedrongen om met zulk een meesterschap de oude Joodsche gebruiken en het Joodsche karakter te kunnen beschrijven. Een zachte humor kruidt het boek. Ook ditmaal is de ver taling van den heer Premsela zeer te lo ven. Van denzelfden uitgever is „Sayonara" een Japansche roman door John Paris (den schrijver van Kimono.) Ook dit boek laat van het sprookjes- Japan niet veel over. De oogen worden ons geopend voor de realiteit, waarom heen de sprookjessfeer slechts als een gou den auriool hangt. Geestig beschrijft John Paris het moderne-oude Japan. Door deze tegenstelling wordt het huidige Japan ge karakteriseerd. „Toen moeder jong was", door O. Douglas (Hollandia-Drukkerij) is de le vensgeschiedenis van een Engelsche pre- dikants-weduwe. En van de levenswijs heid, die onze grootmoeders puurden, kan ook hst tegenwoordige geslacht nog heel wat leeren. Misschien had men toen een beter besef van wat „geluk" beteekewt dan thans. Kalenders. De N.V. W. Hilarius Wzn.'s Uitge vers Mij. te Almelo zond ons een tweetal kalenders. De „Mooi-Indië" kalender bevat tal van fraaie en interessante beelden uit het Indische leven en bedrijf. Wij vestigen ook de aandacht van het onderwijzend personeel op dezen kalender. „Het geheele jaar rond", is een aller aardigste kinderkalender. Ze bevat 52 di verse foto's en teekeningen, uit de natuur, sport, oude spelletjes, afbeeldingen van schilderijen enz. enz. Van het Uitgevers-Bureau „Boek en Periodiek" te Den Haag ontvingen we een vierbladige Kikkerkalender. Geestig van teekeming en levendig van kleur. De jeug dige kinderen zullen ongetwijfeld deze ka lender een heerlijk bezit vinden. De wijs jes van Anna Wins zijn eenvoudig en kun nen op de piano worden voorgespeeld, onder het vertellen van een verhaaltje bij de platen. Donderdagmiddag is van de Oos- terschelde teruggekeerd het Fransche rijn schip „Molière" geladen met graan en bestemd naar Mannheim (D.) met de voorpiek vol water. Het schip was even buiten op zijn anker geloopen en kreeg daardoor belangrijke averij aan 't voor schip. Met vereende krachten wordt aan een noodreparatie gewerkt. Ramp visschersbevolking. Gelijk bekend, zijn door het Zuid-Be velandsch a Capella Koor, gevestigd te Goes, zanguitvoeringen gegeven te Mid delburg, Viissingen en Goes, ten bate van de slachtoffers der visschersramp Vanwege het secretariaat van genoemd koor werd dezer dagen aan het Provin ciaal Watersnood Comité te Middelburg overgemaakt het belangrijke bedrag van f574,02, zijnde de netto-opbrengst der uitvoeringen, voor welke gift door den Commissaris der Koningin, als voorzitter van bedoeld comité, bijzonderen dank is gebracht. Bij Hoest on Verkoudheid Mijnh&rdt's Emser-Tabletten 35 c Mijnhardt's Salmiak-Tabletten 40 c Thermo-Tabletten 45 c Anga-Bonbons 60 c Bij Apothekers en Drogisten. STADS-KTEUWS. Zoo tegen de St. Nicolaas ontvangen we steeds een groot aantal boeken, ka lenders enz. ter bespreking. Dit aantal noopt ons tot eenige beper king. Toch willen wij ons van onze taak niet afmaken met een aankondiging der werken, doch geven een beknopte be spreking van hetgeen ons gestuurd is. De Mij. voor goede en goedkoope Lec tuur, Sloterdijk, Amsterdam, zond ons de nieuwe roman van Henri van Booven: „Naar de diepte". De fijne ontleeding van een eenzame jongensziel. Met groote licfcle en innige aandacht heeft de schrij ver het leven van dezen Thomas be schouwd. Biografie? Goed. Maar dan is de kalme bezonkenheid in dit werk des té meer te waardeeren. Niet alleen naar de menschen, maar ook naar de dieren gaat van Booven's genegenheid, zooals blijkt uit de beschrijving van den hongerigen hond. De stemmingsvolle natuurbeschrijvin gen zijn als schilderijtjes. (De tocht naar de ijsbaan b.v.). Een goed en mooi boek, dat misschien een tegenhanger van Carry v. Bruggen's Heieen genoemd mag worden. Van denzelfden uitgever ontvingen wij een meisjesboekOnder de korenmaat van Elize Knuttel-Fabius. Het is de geschie denis van „dommertje" Iedje, die niet studeer en kan en dan een eenzamen, zon derlingen oom gezelschap gaat houden. In haar kleine moeilijkheden en ook in haar groote leed, een ongelukkige liefde, vindt dit teêre meisje steun bij de frissche figuur der predikantsvrouw Jeltje. Er staat in dit werk een zinnetje dat men mooie dingen met liefdevolle hand moet aanraken. Dit geldt ook van deze keur'g verzorgde en geestig geïllustreerde Doopsgezinde Gemeente, Zondag 28 November, des morgens te half elf, ds. J. Koekebakker. Ver. van Vrijz. Godsdienstigen. Zondagavond 61/* uur zal een gods dienstoefening gehouden worden onder leiding van ds. W. J. Wégerif van Dordrecht. ZATERDAGAVOND GROOT BAL. Entree 50 ct, PROVINCIE-NIEUWS. Kapelle. Door Dr. W. F. Pfeiffer alhier, is een cursus geopend met 18 leer lingen voor eerste hulp bij ongelukken en bedrijfsongevallen. Zoowel daimes als hee- ren nemen aan dezen cursus deel. Het Koor der Ned. Herv. Kerk is hiertoe bereidwillig a Daartoe uitgenoodigd door het Nuts- departement trad Woensdagavond in de zaal van Mej. E. Hanson op dhr. D. A. Poldermans van 's Gravenpolder. De voorz. dhr. H. Blok leidde de spr. in, die op eenige wijze voordroeg„Ouwe Jan", een stuk dat nu en dan het aan dachtig gehoor deed lachen, maar ook tot tranen haast bewoog. Jammer dat de opkomst niet beter was. Ierseke. Donderdagmorgen werd door de politie in hechtenis genomen een zeke re A. 'S., wegenis het toebrengen van li chamelijk letsel aan zijn broer, het ste ken met een mes, waardoor ernstige won den in 't aangezicht werden aangebracht. Wemeldinge. Het Belgische sleepschip „Vinnas", schipper Praat, dat Woensdag bij het invaren van de sluis in aanvaring kwam met een ander schip en daardoor ernstige lekkage bekwam, is Donderdag met een noodreparatie gedicht en zal na gehouden onderzoek en met terugneming van de overgeslagen lading de reis naar Duitschland voortzetten. Stukken voor de Provinciale Staten van Zeeland. Nieuwe boot lijn B r e s k e n sV lissin gen. In de zoiïierzitting werd besloten tot aanschaffing van eene boot, geschikt om op de lijn ViissingenBreskens auto's en andere groote voertuigen te kunnen over brengen, tot een prijs van ongev. f 175.000. De bedoeling was destijds niet ook pas sagiers met diie boot te vervoeren, maar intussc'hen heeft nadere overweging Ged. Staten doen twijfelen aan de doelmatig heid van het genomen besluit. Thans is daarom een boot gedacht van de volgen de afmetingen: lengte over stevens 53M.; breedte op waterlijn 9.50 M.; op dek 10.25 M. Deze boot zou ruimte bieden voor 14 vrachtauto's lang 6 M. en 6 ver- huisauto's lang 8 M. of 22 vrachtauto's lang 6 M. Het ligt in de bedoeling de boot, welke een snelheid moet hebben van tenminste 13 Engelsche mijlen, van motoren te voorzien. De prijs der boot wordt geschat op f 400.000. De prijs is wel aanmerkelijk hooger, dan waarop oor spronkelijk gerekend was, doch deze boot zal in den dienst tusschen Breskens en Viissingen geheel kunnen voorzien en de Zuid-Beveland kan reserveboot worden. Voor de aanschaffing van zulk een boot is te meer reden nu zij zal passen in het kader van de nieuwe haveninrichtingen, welke te Viissingen mogen worden ver wacht. De regeeringscommissaris heeft schriftelijk verklaard dat er geen bezwaar tegen aanschaffing der z.g.n. ferryboot en afschrijving ad 4 pet. te beginnen met 1926 en rente voor de 80 pet. rijksbij drage in rekening kunnen worden gebracht. Ged. Staten stellen voor het besluit van de zomerzitting in te trekken en tot aan schaffing van de grootere boot te beslui ten en zullen voorstellen daartoe eene leening aan te gaan. Het Reglement op de wegen en voetpaden. Naar aanleiding van een correspon dentie met den Minister van Waterstaat, stellen Ged. Staten voor in het besluit van Juli 1923 tot wijziging van het reg lement als nog in te lasschen dat dit niet toepasselijk is op motorrijtuigen, in den zin van art. 1 der motor- en rijwieiwet. Verder om te laten vervallen de bepaling, dat iemand verplicht kan worden mede te gaan naar een weegbrug met zijn voer tuig om het gewicht te doen vaststellen. ALLERLEI. Leeuwen in Zuid-Afrika. Het aantal leeuwen in Zuid-Afrika ver meerdert op onrustbarende wijze. Den laatsten tijd berokkenden zij den boeren veel schade, doordat zij 's nachts de vee- kralen aanvielen en runderen, paarden en ezels wegroofden. Volgens het zeggen van de boeren en goudzoekers moeten zich op het gebied van de Sabi Game Reserve meer dan 3000 leeuwen bevin den. De regeering van de Kaapkolonie vindt, dat het thans tijd is, om een groote opruiming onder deze dieren te houden. Daarvoor wil zij een expeditie uitzenden, waarvoor thans reeds 200 werkloozen zijn aangeworven. Dezen zullen geen vaste bezoldiging ontvangen, doch voor eiken neergeschoten leeuw een bepaalde som krijgen. Zoo heeft de provinciale raad van Transvaal 60 gulden uitgeloofd voor ieder leeuwen- of leeuwinnekop, welke binnen den tijd van twee maanden na het dooden van het dier wordt ingeleverd De ham. De vorige president van Frankrijk Gas ton Doumergue heeft onlangs een anecdote verhaald uit zijn vroegere loopbaan. Indertijd, zoo vertelde hij aan een verslaggever van de Opinion, was ik vre derechter in Algiers, een baantje, waarin je voor de zonderlingste toestanden en personen komt te staan. Daar de lui zioh een fabelachtig idee vormden van mijn vernuft en zich mijn lankmoedigheid en goedhartigheid als onbegrensd voorstelden, kreeg ik dagelijks de wonderlijkste verzoe ken, schriftelijk zoowel als mondeling. Op een goeden kreeg ik een oud vrouw tje bij me thuis, die mij met -tranen in da oo-gen smeekte, haar neef te willen ver geven. Waar is die neef van je? vroeg ik. In de gevangenis, meneer de vrede rechter. Waarom? Omdat 'hij een ham gestolen heeft. Zoo, zoo! sprak ik nadenkend. En is die neef nogal lief, voor je, oudje? Nou meneer de vrederechter, dat kon wel beter! En waarom moei ik hem clan vrij laten? Het oudje slikte even en antwoord de: Omdat de ham nu op is en we woucn graag een nieuwe! Historische anecdoten. De beroemde Fransche natuurkundige Ampère, was op zijn tijd doodgoed, zoo wel als verbazend kwaad, en hij kon bij voorbeeld als hij onderwijs gaf, al heel nijdig worden. Zoodra zijn eerste drift wat gekoeld was, nam zijn goedige natuur de overhand en kreeg hij spijt van zijn woede. Op zekeren dag loste een van zijn leerlingen een meetkundig vraagstuk niet naar zijn tevredenheid op, waardoor Am père zoo boos word, dat hij den knaap toeriep: Je bent een ezel! Den jongen steeg het bloed naar de wangen en door de woorden van zijn leeraar geprikkeld, riep hij hem even hard toe: Nee, u is een ezel! Ampére's woede was inmiddels weer bekoeld en hij was geheel kalm geworden. Op goedige toon antwoordde hij: Dat is wel mogelijk, maar ik geloof het niet. Bogm nog maar eens van voren af aan en dan zul je zien, dat je je ver gist hebt. De leerling begon weer en zag, dat hij verkeerd had geredeneerd. Je ziet dus, vriend, zei Ampère lachend, dat ik geen ezel ben. Overigens :s een ezel een trouw, matig, geduldig cn vlijtig dier. Wie weet, of wij, toen wij elkaar voor ezel uitscholden, dat dier niet het meest hebben beleedigd. UIT DE PERS. Alweer wat nieuws. De N. R. Crt. schrijft Ondanks alle verzekeringeu van minister Colijn, dat de tijd gekomen is om tot belastingverlaging over Ie gaan, leven wij nog in het tijdperk der steeds toenemende lasten. De tariefwet is juist de Tweede Kamer gepasseerd, de Tabakswet schijnt eveneens in veilige haven, en de Rijwiel belasting hee.'t de verwachtingen verre overtroffen. Daarbij bljjft het niet. Het ministerie van financien, nog steeds op zoek naar nieuwe bronnen van inkomst, is op het denkbeeld gekomen, onderne mingen te laten betalen voor het water, dat zij aan sfaatswateren onttrekken. Minister Colijn is voornemens tal van bedrijven naar gelang van het water, dat zij aan de openbare rivieren onttrekken, te verplichten tot het betalen van be dragen, die tot f 1200 per jaar kunoen stijgen. Wat van dit nieuwe plan te zeggen Tal van fabrieken hebben gedurende jaar en dag voor haar bedrjjf water aan kanalen en rivieren onttrokken. Over den eigendom van dit water, dat meestal weer werd teruggevoerd, heeft niemand zich zorgen gemaakt. Van eenige betaling was dan ook nimmer sprake. Wel vorderde het ministerie van waterstaat een kleiie retri butie, indien toestemming werd gevraagd om buizen of leidingen door dijken of gronden te leggen. Deze retributie had dan uitsluitend het karakter van de er kenning, dat de staat eigenaar der bewuste dijken of gronden was. Eenig verband tusschen deze retributie en het te ont trekken quantum water bestond niet. Thans komt het departement van finan ciën ten tooneele en gaat een onderzoek instellen naar de hoeveelheden water, die onttrokken worden, en die, welke worden teruggevoerd. In verhouding tot die quanta wordt van den zich volkomen onthutst toonenden ondernemergeld geëischt. De vraag rijst, in welken vorm of liever onder welken naam dit geld wordt gevor derd. Aan belastingheffing kan o.i. niet worden gedacht. Daarvoor zou er een wet moeten zijn en wettelijke bepalingen, die cijusplichtigheid in dezen erkennen, be staan, voorzoover ons bekend, niet. De minister heeft er dan ook iels veel een voudigere op gevonden. Hij roept den staatseigendom van het bedoelde water in, en plaatst zich op het standpunt, dat wie over staatseigendom wil beschikken moet betalen. Wjj weten niet of de Regeering een nauwkeurig juridisch onderzoek heeft naar de vraag, of het water

Goessche Courant | 1924 | | pagina 2