De verstandige zégt: Bioscoop-Theater Schutterhof Voor allen die sukkelen 2 ,d- h' Schuttershof. Door de tram overreden. Het is nog niet bekend wie de man is, die Maandag door de electrrsehe tram is overreden en daarbij onmiddellijk' gedood werd. De man is 1.70 M. lang erifaaar schat ting tusschen de 55 en 60 jaar. Hij heeft blond grijzend haar en droeg blauw ge streept ondergoed, gemerkt W. H. Ieder die inlichtingen kan verschaffen wordt verzocht deze te verstrekken aan den burgemeester te Koude kerke, in welke gemeente het droevig ongeluk pliaats had. Een pachü^estie. Het Tweede Kamerlid Dresselhuys heeft den minister van financiën de vol gende vragen gesteld jl 1 I. Is het den minister bekend, dat door het bestuur der registratie in Zee land wordt opgetreden tegen het daar bestaand gebruik tati verhuring van pacht hoeven op langen termijn (veertien jaren) tegen matige pachtsommen in ver band met den wensch «der eigenaren, om vertrouwde gebruikers te hebben en aldus het waardebehoud der goederen te verze keren, en wel door thans ter zake van verhuringen, in 1917 en '1918 gesloten, van de pachters bij dwangschrift groote sommen voor beweerd recht van schenking en boete te vorderen, stellende, dat de eigenaren, aldus verhurende, de koopwaar- de van het goed deden verminderen, waar door aan de pachters bevoordeeling uit vrijgevigheid in den zin der Successiewet plaats had II. Is in opdracht van den minister bij den rechter een proefproces aanhan gig gemaakt tegen een pachter van een hofstede, groot 36' H.A., welke in 1918 voor 14 jaar is gehuurd voor f2700 per jaar, mede in verband met de onzekere tijdsomstandigheden en de 'door den pach ter op zich te nemen lasten, terwijl de registratie, de huurwaarde nu schattende op f4966 per jaar, tegen 'd'en zoogenaamd begiftigden pachter een som van f j25.000 (van anderen zijn nog veel grootef' bedra gen gevorderd) als recht en böete bij dwangschrift heeft gevorderd? III. Is de minister niet overtuigd, dat door een zoodanig optreden, buiten eenig vermoeden van samenspanning, kwade trouw of opzet tot misleiding van den fiscus, de in Zeeland historisch bestaande gunstige agrarische verhoudingen .ernstig worden verstoord, het pachtverkeer ten zeerste wordt bemoeilijkt en dat boven dien tallooze pachters zullen worden be sprongen met eischen van rechten en boe ten, welke hen ten gronde richten entegen het gevoel van billijkheid indruisdhen? IV. Is de minister bereid, déze ge wichtige zaak, welke trouwend niet enkel tot Zeeland beperkt is, met zijn ambtge noot vai) binnenlandsche zaken ep land bouw te overwegen en daarna mede te deelen, of termen zijn gevonden, in het algemeen belang deze dwangvorderingen terug te nemen en den landbouw niet lan ger te vervolgen, waar aan de goedt'. trouw der betrokkenen geen twijfel bestaat V. Is de minister bereid, zóó' tijdig te antwoorden dat, zoo noodig, over deze zaak bij het betrokken hoofdstuk der Staatsbegrooting van gedachten kan gewis seld worden V Driewegén. Dinsdag is alhier in deD polder Coudorpe door aen majoor der rijk8veldwacht G., op verzoek van den eigenaar, den landbouwer de J„ te Bors- sele, een rund dat dol geworden was, doodgeschoten. Provinciale Staten van Zeeland. Electricitcitsvoorziemng. Naar aanleiding van de besprekingen over de P. L. E. M. in de zomerzitting ont vingen Ged. Staten van de commissarissen dier N.V. een schrijven, waarin betreffende de kolenkwestiè wordt opgemerkt, dat eene vergelijking tusschen het kolen- verbruik van de centrale te Terneuzen en die te Westdorpê is geljj.k eene vergelij king van een veldspoorlocomotief met een moderne snel ireinlocomoitief. Thans is het bedrag vs.n het kolenge- bruik te Westdorpe reed» gedaald tot 64 ton per week voor ongevaer f,825. Ge hoopt wordt door het koopen van een geschikt soort kolen dit bedrag nog meer te doen dalen. Wat betreft het gebruiken van gas van de cokesovenwerken te Sluiskil voor het opwekken van eiectriciteit, wordt aange toond, dat dit veelj,duurdi;r zou zijn dan het huidige bedrag aan kolen. Dat niet direct en ook nu niet dissel motoren geschikt werden geacht voor aandrijving der machines, kómt door het onzekere van het paralliti werken dezer motoren bij een draaistrocimbedrijf en van het werken op een groot hoogspannings net en teveas de wisselende brandstof prijzen, zoodat een coaicurrentie, met krachtlevering aan fabrieken, die'steeh- kolen gebruiken, uiterst inoeiljjlt ïou kun nen worden. Ged. Staten merken o.a. op, dat met de gemeen'e Boschkapelle een stroomle- veringscontract is gesloten, terwijl de vennootschap de buurt Sluiskil .direct van stroom zal v rorzienmet den. aanleg is zij daar bezig op het ontwerp van een overeenkomst met de tricodagefabriek t ,nnt Lockefeei te Hulst verleenden Ged. Staten hunne goedkeuring. Ten aanzien van de noordgroep kan worden medegedeeld, dat, mede in ver band met een van den adviseerenden elee» trotechnisch-ingenieur W. H. A. G. baron van Ittersuin te Apeldoorn ongevrasgd bij Ged. Staten ingekomen rapport, verdere onderzoekingen ten aanzien van de stroom- levering van dat deel der provincie gaande zjjn; het eindadvies van commissarissen der P.Z.E.M. is nog niet ontvangen. Wat de middengroep aangaat, het rapport der commissie-Welleman, bereikte Ged. Staten nog niet, zoodat zij hunne mededeelingen en voorstellen omtrent deze groep moeten uitstellen tol een volgende zitting. Waar sedert de vorige opgaaf slechts een drietal onbeduidende zomermaanden zijn voorbijgegaan, meenen Ged. Staten nn niet weder een staatje, voorstellende de bedrijfsresul'aten in de zuidgroep te kunnen overleggen, maar stellen zijn zich voor in de zomerzitting van 1925 een volledigen staat over 1924 aan te bieden. Nieuwe boot voor het Veer Kortgene— Wolphaartad-i/jksche Veer. In de zomerzitting werden Ged. Staten gemachtigd met de veerschippers overleg te plegen voor de aanschaffing van een boot voor ongeveer f 45000, lang 25 M. breed 7.75 M. en breedte op rijdek 9 M. Om beter te kunnen manoeuvreeren en om de boot geriefelijker te doen zijn voor de passagiers is overwogen of een langere minder-breede boot niet beter zou zijn en ie nu een bcot ontworpen lang 30 M., breedte op buitenkant spanten 7.25 en breedte op rijdek 9 M. Deze boot zou de noodige snelheid van 13.75 mijl halen. De prjjs wordt geschat op f 60.000. Dit schip zou indieu het voor dit veer minder geschikt blijkt te zijn, ook elders gevoegelijk bij de Provinciale stoombootdiensten kunnen worden gebruikt. Ged. Siaten stellen dan ook voor nader tot aanschaffing van zulk een boot te besluiten. Het voordeelig slot voor de provincie oker 1923 ad f 5818 zal dan over 1926 veranderen in een geraamd kwaad slot van f 2200. Bazaar voor het Tehuis voor Ond-Verpleegsters. Heden (Woensdag)middag werd in de sociëteit St. Joris te Middelburg bij monde van den heer J. C. Gieben, als voorz. van de afd. van den bond voor zieken verpleging, de bazaar bovengenoemd ge opend. Deze bazaar bevat een schat van voor. werpen op allerlei gebied en znlks in de meest uiteenloopende prijzen. Gezorgd is voor vermakelijkheden voor kinderen ter wijl een paar thésalons zijn ingericht, waar men een rustig zitje vindt. Ieder, die dezer dagen Middelbu g bezoekt en met het goede doel instemt, zal goed doen een bezoek aan den bazaar te brengen. 'g Gravenpolder. Maandagvoormiddag vergaderde de Raad der gemeente, waar de heer Lokerse met kennisgeving afwezig was. De voorzitter deelde mede, dat de hepren Westveer en C. Felius als zetters zijn herbenoemd. Een schrijven van de Ti. L. M. om de duiven een bepaalden tijd op te houden, werd voor kennisgeving aangenomen. De begrooting 1924 werd gewijzigd tot een bedrag van f 1200, gedeeltelijk voor verbetering van straten en voor bjjdrage aan de bijzondere school, voor het aanschaffen van leermiddelen. B. en W. stelden voor den put bij den Schuitweg gaandeweg te dempen. De heer Joziasse is er tegen, daar er z. i. te wei nig water aanwezig is, indien er in die omgeving brand uitbrak. Het voorstel werd aangenomen met 5 tegen 1 stem Met het oog op het drukke verkeer voor waar eene goede verbetering in de toekomst. Naar aanleiding der in de vorige ver gadering gemaakte opmerking, omtrent het vele koienverbruik aan de openbkr'e school, was er een schrjjven van dhr. Poldermans, waarin werd gezegd, dat de kolen dooi den vorigen kachelaansteker waren vermorst. De heer Vermue zeide, dat de toen op gegeven cijfers juist zijn, doch dat er een gedeelte was verbruikt in het voorjaar, doch dat het verschil nog ruim f 100 bedraagt. De heer Joziasse zag gaarne de veror dening op het heffen van schoolgeld ge. wijzigd, zoodat de inkomens beneden f700 geheel vrij bleven. B. en W. gevoelen daar niets voor, dasr dan een groot aan tal aanslagen zonden vervallen. Daarns sluiting. Baarland. Het Vrijdag uit de Wester- Schelde nabij Baarland aangebrachte lijk is door de familie herkend te zijn dat varf IPieter Verbeek uit Gaderen, die d.d. 28 October bij het uitvoeren van bagger werk in de bnitenhaven Van Haisweert is verdronken. met moeilijken en onregelmatigen stoel gangzijn Mijnhardt's Laxeertabletten onmisbaar. Z(j werken vlug en radicaal en veroorzaken niet de minste kramp. Doos 60 et. Bij apoth. en drogisten. IK GA NAAR HET BINNENLAND. De autobuskwestie De Nederlandsche Bond van Autobus dienst-ondernemers heeft aan de commis sarissen der Koningin in de verschillende provincies een brief gezonden, waarin hij in verband met de nog bestaande groote verscheidenheid in provinciale bepalingen, die ook na het Kon. besluit van 13 Juni j.l. is blijven bestaan, verzoekt de vol gende regeling in overweging te willen nemen a. de keurmeesters uit de 11 provinciën kiezen uit hun midden een drietal deskun digen. Aan dezen wordt opgedragen, zoo mogelijk in overleg met een afgevaardigde van den Nederl. Bond van Autobusdienst- ondernemers de eischen vast te stellen, waaraan de autobussen in het geheele land moeten voldoen. b. De kosten voor de keuring bedragen voor den ondernemer, zoolang daaromtrent geen andere regeling is getroffen, per wa gen en per jaar f25. De Rijksmiddelen De rijksmiddelen hebben in October f4.125.000 meer opgeleverd dan verleden jaar, waarbij dan nog f 14.220 uit de rij wielbelasting komt. Van de rijzing was bijkans f2 millioen te danken aan de suc cessie-rechten. Voor de eerste tien maan den is het voordeelige verschil f 4.134.000, benevens f 5.247.000 uit de rijwielbelasting De vlietjtocht NederlandIndi'é Reuter seint, dat de Nederlandsche vlie gers te Bangkok zijn aangekomen. De rijzvielplaatjes. Van 1 Dec. a.s. af zullen de nieuwe rijwielplaatjes aan de postkantoren te verkrijgen zijn. Sabotage bij de marine. Vermoedelijk door kwaadwilligheid ont stond Zondagavond te 11 uur brand in de onbewoonde kanonneerboot Bever, lig gende bij de Marinewerf te Den Helder. Het schip was voor verblijf van arres tanten der marine in gebruik, doch thans buiten dienst. Het bekwam aanmerkelijke schade. Het Volk meldt nog nader: Zondagnacht is van het groote olie reservoir op den strekdam, waarin de stookolie voor de onderzeebooten wordt bewaard, de oliekoppeling afgeschroefd. Alle olie uit de leiding is weggeloopen. Maandagmorgen stond op de groote exercitieloods bij de buitenhaven, die on der voortdurende bewaking is, met groo te letters geschreven: „Nou ben jij aan de beurt!" Indexcijfers. Het Centr. Bureau voor de statistiek schrijft over de stijging der groothandel- prijzen (basis 1913). Van de 48 artikelen waarover het maan- delijksch onderzoek loopt, stegen er 21 (met in totaal 245 punten); slechts 10 artikelen daalden met 76 punten. Met 10 of meer punten stegen de ar tikelen: eieren (41), aardappelen (38), rogge (21), boter en hars (elk met 19), lijnolie (16), hooi en koffie (elk met 14), mais (13), en peper (11); met 10 of meer punten daalden de artikelen: scha- penvleesch (17), suiker (13), tarwe (12) en katoen (10). We laten hieronder de index-cijfers der kleinhandelprijzen volgen Algemeen Indexcijfer indexcijfer voedingsartikelen 1893 100 1913 100 1913 113 100 1919 239 212 1920 264 234 1921 202 179 1922 177 157 1923 164 145 1923 1924 1923 1924 Januari 167 170 148 150 April 168 172 149 152 Juli 164 170 145 150 Augustus 162 170 143 150 September 161 172 142 152 October 164 174 145 154 SCHOOL EN KERK. Mido salarissen Voor de leerkrachten, die de nieuwe mulo-salarissen zullen genieten, eischt de regeering thans het bezit van de akte hoofdonderwijzer met twee bijakten of deze eerste akte met een middelbare be voegdheid. De eisch is vrij zwaar, deze verdere studie toch eischt gemiddeld 6 a 7 jaar studeeren na het behalen van de akte van onderwijzer, doch het peil van dit onderwijs zal er door gediend zijn en er wordt tegemoet gekomen aan de wen- schen der overgroote meerderheid van de leerkrachten, die bij het mulo-onderwijs werkzaam zijn. Geief. Kerk. Aangenomen naar Krabbendijke door A. Andree te Werkendam. Ned. Herv. Kerk. Cand. A. G. B. ten Kate, hulppredi-. ker te Heemstede, is voornemens 30 Nov. a.s. zijn intrede te doen bij de Ned. Herv. Gem. te Hansweert, na bevestigd te zijn door zijn vader, Ds. B. ten Kate, em.- pred. van Rotterdam, te Velp. (z.) SPORT. Geen Kath. turnsters in het openbaar, Naar 'het Centrum verneemt heeft het Episcopaat voor het geheele land een be sluit genomen, waarbij openbare demon straties van katholieke meisjes- en da mesclubs verboden zijn. RECHTSZAKEN. Kantongerecht te Goes. Door den Kantonrechter te Goes zijn veroordeeld wegens: Overtreding gemeente-reglement Wis- senkerke: C. S. te Wissenkerke f5 b. of 5 d. h. Wielen van wagen niet van klei en mod der zuiverenJ. B., J. S. te Hoede- kenskerke, W. V. en J. v. d. V. te Ier- seke, H. J. en J. H. te Kwadendamme, H. D. te 's Gravenpolder, A. P. V. te *Colijnsplaat, C. P. S. te Oudelande, allen f3 b. of 3 d. h. Met twee aan elkander gekoppelde voer tuigen rijden: C. W. te Goes f2 b. of 's Avonds wagen onverlicht op open baren weg laten staan: C. W. te Goes J. R. te Ovezande, ieder f 3 b. of 3 d. h. Overtreding Rijkswegen-reglementJ. R. te Goes f3 b. of 3 d. h. Overtreding Arbeidswet: D. W. d. H. te Goes f 1 b. of 1 d. h., C. K. ta Goes 2 maal f 0,50 b. of 2 maal 1 d. h., P. C. te Krabbendijke f3 b. of 3 d. h. Auto 's avonds laten Staan zonder lichtC. v. S. te Goes 2 maal f 1 b. of 2 maal 1 d. h. Met auto 's avonds rijden zonder licht: F. J. M. B. te Goes 2 maal fï b. of 2 maal 1 d. h., J. L. te Wemeldinge f 10 b. of 10 d. h. Dronkenschap: H. A. te Ressen Bem- mel f5 b. of 5 d. h., Ie herh. W. D. te 's Hertogenbosch 3 d. h., 2e herh. JJ' E. D. aldaar 14 d. h. 's Avonds fietsen zonder lantaarn: H. D. A. te Nisse, J. M. L. te Wolfaarts- dijk, J. W. B. te 's Gravenpolder, N. A. d. R. te Hoedekenskerke, allen f3 b. of 3 d. h. - t Vrijgesproken: beklaagd van veiligheid van het verkeer in gevaar brengen: F. F. B. te Princenhage, met auto niet behoorlijk rechts houden J. P. T. te Teteringen. De Giro-rente. Het Haagsche Gerechtshof heeft be vestigd het vonnis van de Haagsche recht bank waarbij de staat is veroordeeld niet alleen tot de uitbetaling van de opgevor derde giro-saldi en bedragen, maar te vens tot een rentebetaling van 5 pet. iify plaats van de in het giro-besluit vast gestelde 1 en een half pet. STADS-NIEUWS. ,«t bf.voi.kino. Gedurende de le helft der maand No<- vember zijn ingekomen: H. D. Meulenberg, timmerman en meu belmaker, van Cortgene, St. Jacobstraat 48; P. J. Viets, leerares, van Haarlem, Heernissweg 56; A. Voets, arbeider N. S., "van Tilburg, Spiegelstraat 15; A. Kakebeeke, zonder beroep, van 's Heer Arend'skerke, Oostsingel 60; P. Kaka- beeke, leeraar ambachtsschool, van 'sHeer Arendsikerke, Oostsingel 60; A. E. van der Velden, coupeuse, van Woensdrecht, 's Heer Hendrikskinderenstraat 51J. Eversen, wed. A. de Visser, zonder be roep, van 's Heer Abtskerke, Westsingel 97; H. A. Mieras, los werkman, van Ier- seke, Westhavendijk 21; S. Boutens, fa brieksarbeider, van Waddinxveen, West singel 51; C. J. C. de Haan, on tv. Reg. en Dom., van Veghel, Westwal 2; A. Th. Verbist, notaris, van Hontenisse, Ganze- poortstraat 3; J. K. Dagevos, boekhou der, van Kloetinge, Blaaubeenstraat 4; A. Baard, typograaf, van Ridderkerk, M. H. Trompstraat 12; Jac. Karelse, zonder beroep, van Basel (Zw.), 's Heer Hen- drikskinderendijk 52. Vertrokken A. Lamain, onderwijzer, naar Delft; G. Hak, grondwerker, naar Kloetinge; J. Smallegange, bakker, naar Oud-Vosse- meer; S. Walraven, zonder beroep, naar Bergen op Zoom; J. A. Dubois, kantoor houder Post., naar Oud-VossemeerFr. Janssens, klompenmaker, naar Middel burg; M. A. Duvekot, leerl'. 'verpleegster, naar Amsterdam; K. M. Schot, onder wijzer, naar Cortgene; J. Thorenaar,land bouwer, na#r 's Heer Arendskerke; M. Willemise, zonder beroep, naa.r s Gra- venhage. Veemarkt. Ter markt van Dinsdag 18 November waren aangevoerd: 30 koeien, 63 vaarzen, 39 ossen, 41 kalveren, 3 nuchtere kalve ren, 1 paard, 3 hitten en 81 biggen. Grkestvereenigïng Vlissingen. De orkestvereeniging „Vlissingen", on der directie van Mevr. R. BrandBekker geeft Vrijdag 21 November a.s. een popu lair concert in het Schuttershof alhier. Naar wij vernemen beschikt deze uit 36 werkende leden bestaande vereeniging over uitstekende krachten. De vereeniging streeft er ernstig naar om, het publiek iets degelijks op muzikaal gebied aan te bieden. Uitgevoerd zullen worden o.a.: werken van Mozart, Mendelssohn, Tschai- kowsky, e.a. Als solist voor dien avond zal optreden dhr. J. Popma, viool, uit Vlissingen., De „Vlissingsche Courant" van 8 Fe bruari 1923 schrijft: de groote zaal van de „Oude Vriendschap" was geheel bezet; ja, velen konden geen toegang krijgen. Het geheele concert mag een succes genoemdi worden, er is degelijke instrumentale muziek uitgevoerd op een wijze die aantoont dat een orkest ook van dilettanten veel goeds en veel schoons kan presteeren, als er maar be kwame leiding is. Over den violist schrijft de „Vlis singsche Courant" van 7 Juli 1922: Zijn spel is beschaafd en de toon die hij maakt,mag gehoord worden. (ïesaagd. Geslaagd voor Wiskunde 1. o. de heer L. E. de Meijer te Dordrecht, vroeger te Goes. Benoemd Tot onderwijzer aan de Chr. School voor L. O. alhier, Westwal, is benoemd de heer D. A. Oranje, thans te Sliedrecht. f!-va - b. kiesverekn.ging. Vrijdagavond hield de A.-R. kiesver- eeniging alhier haar jaarvergadering. De voorzitter, dhr. N. J. Bastmeijer, herin nerde in zijn openingswoord aan het ver blies, dat de Kies vereeniging. dit jaar had, door het overlijden van dhr. J. de Jonge Nz Op voorstel van het bestuur werd een propagandaclub opgericht, die onder eigen bestuur systematisch namens de kiesvereeniging zal werken, i Over het wetsontwerp betreffende de revaccinatie zal in de eerstvolgende ver gadering worden gesproken. I -Als bestuursleden werden herkozen de heeren J.Laport en J. van Zetten. schu.tbkshof. Als steeds was het Dinsdagavond op het bal in het Schuttershof heel druk en heel, gezellig. Het Jazz-strijkje van het 6e Regiment speelt de dansmuziek dan ook zoo rhythmisch dat het dansen hierop een zeldzaam genot is. Stilzitten bij deze muziek is eenvoudig ondoenlijk. ZATERDAGAVOND GROOT BAL. Entree 50 ct, ej STATEN-GENERAAL. tg| TWEEDE KAMER. Dinsdag werden, de algemeene be schouwingen over de Staatsbegrooting voortgezet. Aan het woord kwamen de heeren Braat (p.p.), Wijnkoop (comm.) >^n' Troelstra (s.d). De eerste kwam o.a. op tegen de ach terstelling van het platteland en noemde de Troonrede een onbenullig stuk. De heer Troelstra hield zijn zwanen zang en kon bij enkele passages begrijpe lijkerwijze nauw zijn ontroering bedwin gen. Na afloop der rede kwamen zijn par- tijgenooten hem de hand drukken. Spr. voelde blijkbaar veel voor een samenwerken der soc.-dem. met de vrijz. democraten en de^Katholieke democraten. Een ideaal van den grijzen staatsman, dat wel niet licht werkelijkheid zal wor den, want dan zouden de soc.-dem. heel wat water in hun rooden wijn moeten doen en daartoe zijn zij niet te vinden. Spr. betoogde o.m. dat het christelijk beginsel geheel ongeschikt is als politieke grondslag en dat is duidelijk gebleken. Telkens zijn machtswoorden noodig ge weest om de eenheid te behouden. Spr. heeft meermalen gesproken van een hin kend parlement omdat partijen die elkaar moesten kunnen vinden, elkaar niet vinden kunnen. Er is een kunstmatige scheiding die een verlamming geeft. De Kroon heeft aan die kunstipatigo combinatie vastgehou den en daarmede een fout begaan. De andere grond voor die foutieve in deeling is te vinden in het gemis aan over eenstemming tusschen de partijen. Iedere partij moet trachten haar kiezers tevreden te stellen en juist op die grondslagen staat juist de tegenstelling. Merl moet nu en dan deze of gene partij tevreden stellen of zoet houden. De Zon dagswet, de Staatsloterij, de Pokkenwet, het Processieverbod zijn allemaal verschil punten die de partijen verdeelen, maar men tracht ze zoet te houden door het indienen van voorstellen die niet behandeld worden. In de avondvergadering werd de begroo ting van Arbeid behandeld. Drie soc.- dem. afgevaardigden kwamen tegen minis ter Aalberse in het vuur. De heer de Groot (v.b.) vond gele-

Goessche Courant | 1924 | | pagina 2