Onze wedstrijd N°. 138. Donderdag 20 November 1924. ifte Jaargang.^ Uitgave Naaml. \fenn. «Goesche CounSQt*® |ki en Kleenwens Ituss' Drnfekers- en Ulteorershedritf tijdens de Sint Mcolaasweken Wij hebben daarom besloten ook nu weer iets dergelijks te doen, hoewel dan met eenige variatie, en wel op de volgende wijze: Voor dezen wedstrijd zijn de volgende prijzen be schikbaar gesteld: FEUILLETON Als ik koning was Eene week van macht. PUROL 1 Phdrm.Fabr. A.Mijnhard» ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE g COURANT en Kleenwens Ross' Drnkkers- en UltgcversliedtiJf ADVERTENTIEN. van 15 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f2,40. Bewijsnummers 5 cent. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. Toen we het vorig jaar in de Sint Nicolassweken een wedstrijd hebben ge houden in het vinden van een spreuk, die woord voor woord moest worden gezocht in de étalages der adverteerende zaken, is dat buitengewoon iu den smaak gevallen. Men vond deze manier om adverteerders en lezers der courant op een aardige manier in beidt? belang ti laten samenwerken, zeer practiscb, In alle advertentiën die voor de Sint Nicolaas driemaal zijn opgegeven, n.l. Maandag 24 Nov., Woensdag 26 Nov. en Vrijdag 28 Nov., plaatsen wij in den linkerhoek een hoofdletter, b.v. A B., G., D. enz. Elke serie A of B of C enz. vormt tezamen een spreekwoord, waarvan de beginletters van elk woord in de étalage der gelijkgeletterde annonces is gelegd. De volgorde der woorden wordt aangegeven in de advertentiën doorA1 A2 enz. Nemen we b.v. de spreuk De kruik gaat zoo lang te water tot zij breekt, dan ligt in de étalage van adv. A1 een D, in de étalage A2 een K, in de étalage A8 een G. Het aantal adv. met dezelfde hoofdletter voor het spreekwoord zal worden aangegeven. De letter A zou dan 10 woorden aanwijzen en dus ook in 10 adver tentiën voorkomen. Men zoekt dus eerst het aangegeven aantal advertentiën met dezelfde letter en in volgorde op en kan daarna de voorletters der woorden in de étalages van die winkels vinden om de spreekwoorden samen te stellen. een eerste prijs voor de goede oplossing van f 15, tweede f 10, derde een exemplaar van de geïllustreerde uitgave „Wandelingen door Zuid- en Noord-Beveland Winnaar is degene, die de meeste spreekwoorden goed heeft samengesteld. Het bedrag der prijzen moet worden besteed in een der winkels, die hieraan hebben meegedaan, waarvoor aan de winnaars een bon zal worden overhandigd, die aan de zaak waar wordt gekocht, in betaling kan worden gegeven. De bons worden op verzoek gesplitst in twee bedragen van f 7,50 en f 5, De bons moeten worden gebruikt vóór 6 December. Inzendingen moeten inkomen uiterlijk Woensdag 3 December vóór 12 uur in de bus aan het bureau Turrkade 15, met opschrift„Inzending Prijsvraag". De uitslag wordt bekend gemaakt Woensdag 3 Decernber. Hoewel de Goesche Courant wel door ieder wordt gelezen, is toch niet iedereen abonué. Teneinde te voorkomen, dat medelezers hieraan geen deel kunnen nemen, stellen we dezen wedstrijd voor iedereen open, maar niet meer dan één inzending uit elk gezin. DE LIJMKWAST. De verschillende politieke partijen wel ke samen de coalitie vormen, zijn het na tuurlijk niet altoos volkomen samen eens. Maar wel merkwaardig is het dat tel kens bij het naderen der verkiezingen blijk wordt gegeven van zoodanige oneenighe- den, dat men zich wel moet afvragen hoe het mogelijk is, dat al die verschillende stroomingen zich telkens weer laten te rugdringen in de coalitie-bedding. Thans hebben in Den Haag de anti revolutionaire heeren Rutgers en Schou ten den staf gebroken over hun christe- lijk-historische vrienden. Scherper dan ooit iemand van Links deed, hebben beide sprekers zich tegen over de Christelijk-Historischen uitgela ten, De Hr. Rutgers zeide: „Bij de ko mende stembus gaat de A.R. partij niet op winst uit. Als er winst is, is die voor de Christ.-Historischen, en ik meen, dat daar voor mijn partij een eer in gelegen kan zijn" 28 OF. NAAR HET ENGELSCH door Justin Huntly Mc. Carthy. Plotseling stroomde Vdlon's bloed weer heet door zijne aderen en moedig ver klaarde hij: „Majesteit, ik zal het ver drag nakomenGeef mij mijne proef- week, en als ik daar niet een goed ge bruik van maak, verdien ik den dood, dien gij voor mij bestemt.'' Een vroolijk trompetgeschal weerklonk en Tristan I' Hermlte verscheen, achter hem eene compagnie soldaten, die een statig ridder in een prachtig herautenkleed met <le orde van het Gulden vlies ver sierd, den heraut van den hertog van Bourgondië, geleidden. Tegelijkertijd ver scheen een stroom van hovelingen, hee ren en dames, op het terras. Het bericht van de komst des gezants was in het pa leis doorgedrongen, en nu was het gan- sche hof nieuwsgierig, diens boodschap en het antwoord des konings te vernemen. Lodewijk nam plaats op de marmeren bank en trok Villon naast zich. „Luister goed naar de woorden van Waarlijk, zegt het Vaderland, het is moeilijk om in venijniger vorm onder woor den te brengen, dat naar de meening van de anti-revolutionairen hun eigen partij een beginselvaste Gideonsbende is, en de Christ.-Historischen een beginselloos alle gaartje, dat er op uit is van twee, misschien wel van drie wallen kiezers, tegelijk te eten. En de Hr. Schouten voegde er nog bij, dat er in het hoofdorgaan van de Christ.- Historische partij artikelen zijn versche nen, waarvan men zich afvroeg, of ze stonden in een aan de Regeering princi pieel vijandige, dan wel sympathieke pers. Maar och, tenslotte komt de coalitie weer als een katje op haar pootjes terecht. Wel zal men daarvoor echter duchtig de lijmkwast moeten hanteeren, teneinde de verschillende breuken te heelen. De lijmkwast zal ook bij de Roomsch- Katholieken gebruikt moeten worden. Deed een vorige maal notaris Cra- nenburgh een poging om in den Katholie ken Staat een afzonderlijk staatje te vor men omdat de R.K. Staatspartij naar zijn meening te veel den linkervleugel dier partij naar de oogen keek; thans tracht professor Veraart de Katholieke demo craten te verzamelen onder de vaan van St. Michael, omdat hij juist van een tegen overgestelde meening is. Het hoofdbestuur der R.K. Staatspar tij heeft onderhandelingen met den pro fessor aangeknoopt en ook hier lijdt het geen twijfel of men zal tot overeen stemming geraken. Hoezeer het echter onder de R.K. de mocraten stormt, blijkt wel uit het ver slag van het congres van de R.K. Cen trale van Burgerlijk overheidspersoneel ter bespreking van de positie-verslechtervng van het Rijkspersoneel. De stemming tegen regeering en kamer fractie was vaak allesbehalve vriendelijk. Men oordeele: Uit de vergadering wordt geëischt, dat het Kamerlid Suringh zal aftre den als redacteur van het R.K. Onder wijzersorgaan, en men brengt hulde aan rector Janssen, die niet als zoovele priesters(luid applaus) De Voorzitter belet spreker depries ters aan critiek te onderwerpen. Voortgaande, keurt spr. de houding van het meorendeel der R.K. pers af, die „tegen beter weten in", de houding dezer z.g.n. Christelijke regeering ver dedigt. Spr. meent, dat dit alles in strijd met de inhoud van de Encycliek „Rerum Novarum". Gevraagd werd, waarom het altijd een sociaal-democraat moet zijn, die een interpellatie aanvraagt. Waarom doen onze Kamerleden dat niet? (Ge roep: Dat mogen ze niet!) Een andere spreker meent, dat de Regeering zich van de motie niets zal aantrekken en daarom acht hij het be ter, dat het overheidspersoneel zorgt, dat deze heeren het volgend jaar niet meer op het tussen komen (luid applaus) Weer een andere spr. meent, dat het overheidspersoneel de straat op moet dat zal meer indruk maken dan alleen woorden. Een der sprekers wilde, dat een wetje gemaakt zou worden, waarbij de ze ministers als staatsgevaarlijk achter slot en grendel konden worden gezet. (Geroep: Ze zullen je wel voor zijn!) (Groote vreugde). Colijn heeft op een vergadering in Roermond den oorlog verklaard aan Rome. Dat komt omdat we democra tischer zijn dan de sociaal-democra ten. (Luid applaus). Ook hier zal men met de lijmkwast moeten werken. REDENAARS CARUSOL, 30 ceot per doosje. DETOOVER PA STILLE. Bij Uw drogist. BUITENLAND. die man, edele heer opperbevelhebber", fluisterde hij hem in het oor, toen wendde hij zich tot den heraut en vroeg: „Uw© boodschap, ridder?" De ridder van het Gulden vlies na derde den vorst een paar schreden en sprak met luider stemme: „In naam van den hertog van Bourgondië en zijne bond- genooten en wapenbroeders, die hun kamp voor de poorten van Parijs hebben opge slagen, noodig ik u, Lodewijk van Frank rijk, hierbij uit, deze stad onvoorwaar delijk over te leveren en u zelf op genade of ongenade aan mijn gebieder over te geven". De koning sloeg de handen over zijne knie, boog het hoofd een beetje op zijde als een nieuwsgierige vogel en vroeg „En in geval van weigering?" Trots antwoordde de heraut: „De oor log met al zijne verschrikkingen: vuur en zwaard en hongersnood, veel bloedver gieten en groote oorlogskosten, voor u zelf echter geene hoop op pardon". „Groote woorden!" hoonde de koning. Vlug was de heraut met het antwoord bij de hand: „De voorloopers van groote daden!" Als door een droom bevangen, zonder ich er geheel van bewust te zijn, wat bier gebeurde, zat Villon naast den koning. Stralend in schoonheid en jeugd stond Katbarina onder de dames op het terras, en zijne bewonderende blikken hingen aan haar. Wat bekommerde hij zich om de Mussolini voor de Kamer. Van de 532 afgevaardigden in de Itali- aansche Kamer hebben er 280 Zaterdag voor het vertrouwen in de Italiaansche regeering-Mussolini gestemd. Slechts 6 stemden tegen en een 20-tal onthield zich. Meer dan 200 stemmers waren dus niet opgekomen. Feitelijk is Mussolini's over macht teruggebracht tot maar een kleine meerderheid. Met den dag taant zijn eens twisten des konings, wat gaf hij Frankrijks lot op dat oogenblik! Zijne wensch naar macht, zijn fier geloof aan zijne hooge zending alles was verge ten. Slechts van dit eene was hij zich bewust: een kostelijke prijs lag verleide lijk onder zijn bereik hem was de n gelijkheid geboden, den vurigsten wensch zijns harten vervuld te zien. Lodewijk deed hem uit zijne droomerij opschrik ken: „De graaf van Montcorbier, conné- table van Frankrijk, is mijn raadgever. Zijne stem verkondigt u mijne meening. Spreek, mijn vriend, en laat dezen ge zant zijn antwoord hooren! Daarbij raakte hij Villon's arm aan, en deze zag hem verwonderd aan: „Ge heel zooals ik wil, majesteit?" vroeg hij. Ongeduldig gaf de koning hem een tee- ken op te staan: „Ja!maak voort, maak voort! Zoo Villon koning van Frank rijk ware!" Villon sprong op en schreed op den heraut toe. Eene woeste blijdschap golf de als een vuurstroom door zijne ade ren. Het was hem, alsof hij de heer der wereld was, alsof zijne handen de schalen vasthielden, waarin het lot der volkeren wordt gewogen. Zijn leven lang had hij van groote daden gedroomd, en nu hem de mogelijk heid was gegeven, ze te verrichten, nu wilde hij het tenminste beproeven. Vast zag hij den heraut in het gezicht, maar zijn hart lag in aanbidding aan Katharina's zoo onaangevochten positie meer en meer. Het vertrouwensvotum is aangenomen na een rede van Mussolini, waarin hij toelating vroeg voor Duitschland in den Volkenbond en een permanenten zetel in den Raad van den Volkenbond. Toen ver klaarde hij, dat alle landen vrede noodig hebben, ook Italië. Alleen de eeuwige vre de is iets, waarover menschen niet te be slissen hebben. Daarom kon hij zoo maar geen hoera roepen voor het ontwapenen, gelijk Genève begint te beoogen. „Met de buitenlandsche politiek zooals ik die voer, sta ik of val ik en daarom wil ik dat de Kamer er haar votum over uit spreekt". Toen volgde het hierbovengenoemde ver trouwensvotum: een handige zet, öm te voorkomen, dat de Kamer ook zich zou uitspreken over Mussolini's, in den laatsten tijd zoo aangefloten.binnenlandsche politiek Gjolitti, Orlando, beiden ex-premier, en de Fronters in de Italiaansche Kamer hebben hun oppositie aangekondigd, het geen een leelijke streep door Musso lini's rekening mag worden geacht. De crisis in Oostenrijk. De Oostenrijksche kanselier Dr. Sei- pel heeft aan den voorzitter van den Nati- onalen Raad een brief geschreven, waar in hij zegt, dat hij de overtuiging gekregen heeft, dat de meerderheidspartijen en de landsbesturen beslist aan de politiek van gezondmaking willen vasthouden. Maar hij heeft zich geen zekerheid kunnen ver schaffen, dat hij ook voldoende steun zal kunnen vinden voor de maatregelen, die hij noodzakelijk acht voor een snelle voort zetting van de gezondmaking. Daarom ge looft hij, dat het groote doel met meer zekerheid te bereiken zal zijn als de lei ding der staatszaken in handen van een ander persoon overgaat. Hij legt daarop de aandacht tot vorming van een nieuwe regeering weder in handen van de com missie van den Nationalen Raad. Groote brand. In Jersey City heeft thans in één week tijds de tweede reusachtige brand gewoed. Twee aanlegplaatsen met werkplaatsen van den Eric-spoorweg gingen in vlammen op. Ook zijn veertien rivierbooten verbrand. De schade wordt op 2.000.000 dollar ge schat. PROVINCIE-NIEUWS. Rilland-Bath. Maandagmiddag had al hier een ongeluk plaats dat nog betrekke lijk goed afliep. Terwijl de schooljeugd voor het ingaan der school aan het spelen was kwam een auto van den heer Kogels uit Antwerpen aangereden uit den 3en weg en kwam zoodoende te rijden voorbij bet schoolplein. Het zoontje van den heer J. B. wilde den weg nog oversteken om zich bij de andere schooljongens te voegen, die reeds opzij van den weg waren uitgeweken, met het gevolg dat hij werd aangereden. De auto, die direct stopte, reed zelfs zeer langz aam, zoo dat de bestuurder geen voeten, toen hij sprak: „Heraut van Bour gondië, in naam van God en den koning beveel ik u naar uw heer terug te keeren en hein te zeggen: Koningen zijn groot in de oogen hunner volkeren, maar de volken zijn groot in de oogen van God. En het volk van Frankrijk is het, dat u door mij, zijn vertegenwoordiger, zijn ant woord geeft. De burgers van Parijs zijn niet zoo arm van geest, dat zij het kras sen der raven van Bourgondië vreezen! Wij zijn ruim voorzien van levensmidde len, wij zijn goed gewapend, wij zitten warm en wel achter onze sterke muren en spotten met uw beleg. Maar ook in dien wij, die nu eten, hongeren, indien wij die nu drinken, dorsten, indien wij, wier haard nu gloeit, van koude verstij ven moesten, wanneer geene korst brood meer in de kast, geene soep meer in den pot, geen hout meer aan den haard voor radig is ons antwoord aan den rebel van Bourgondië zal altijd hetzelfde blij ven. Gij klopt aan onze deuren: Hoedt u, dat wij ze niet openen, dat wij niet naar buiten komen en voor onze poorten niet den vijand spreken! Wij bieden u trots voor trots, bedreiging voor bedrei ging, slag voor slag. Dit is ons antwoord dit en het blanke zwaard. Met God en Saint Denis voor den koning van Frankrijk! Bij deze woorden trok hij zijn zwaard en liet het in den zonneschijn fonkelen. Zijne woorden deden de harten zijner toe hoorders in geestdrift ontvlammen, en elk schuld kan treffen. De jongen werd bewus teloos opgenomen en met de auto naar Dr. Moree gebracht, die geneeskundige hulp verleende. Enkele hoofdwonden werden geconstateerd. Voor verder onderzoek is hij daarna weer huiswaarts gebracht. Waarde. Maandag had alhier de ver kiezing plaats van een notabele, wegens overlijden van den heer A. Pieper. Van de 99 kiezers hebben er 42 deelge nomen aan de verkiezing. Daarvan ver kreeg de heer C. Mol 18 stemmen, F. Louissen 12, M. C. van Espen 7, M. de Looze 1, M. de Leeuw 1, M. Waterman 2, en een stem van onwaarde. Herstemming moet plaats hebben tus- sohen de heeren C. Mol en F. Louissen. Ovezand. Op de Maandag gehouden veemarkt waren «aangevoerd 180 stuks hoornvee en 2 schapen. De handel was levendig. Colijnsplaat. Tot leden van het kies college der Ned. Herv. Gem. alhier zijn herkozen de heeiren G. Israël, W. Flipse, H. Visser en A. W. Potappel, terwijl in de plaats van den heer Johs. de Fouw< die bedankt had, is gekozen dhr. M. Pro voost. Ierseke. Benoemd tot kassier der Boe renleenbank uit 10 sollicitanten de heer C. de Jonge. Nisse. Maandag 17 November was het verkiezing van twee notabelen der Ned. Herv. Kerk alhier. Aftredend waren A. de Blauwe en Jacs. Eckhardt. Van de 61 stemmen werden 27 geldige stemmen uitge bracht, daarvan verkreeg A. de Blauwe 24 stemmen, Jacs. Eckhardt 14 stemmen, M. Ossewaarde 6 stemmen, M. Nieuwen- huiijse 2 stemmen, M. van der Hage 1 stem, P. Bosman 1 stem en G. Hoebeke 1 stem, zoodat herkozen zijn A. de Blau we en Jaos. Eckhardt. Maandag jl. is de cursus herhalings- onderwijs alhier begonnen met 12 leer lingen. Wemeldinge. Het Rijnschip „Moliere" liep Dinsdagmorgen bij bet invaren van de- sluis op het achterschip van het Belgische sleepschip „Vinnas". Laatstgenoemdschip bekwam daardoor zware lekkage en wordt met een pompboot boven water gehouden. De lading, bestaande uit erts, wordt over gewerkt. Stukken voor de Provinciale Staten van Zeeland. De Lagerweijpolder. In verband met het voorstel tot oprich ting van den Lagerweijpolder onder Ril land, heeft de directeur der registratie te Middelburg een bezwaar gemaakt tegen de voorgestelde grensregeling enz., welke echter door den hoofdingenieur van den Prov. Waterstaat niet worden gedeeld, zoodat Ged. Staten hun voorstel ongewij zigd handhaven. Gesprongen Handen DOOS 30,60.90 Cent. Bij Apoth. en Drogisten. Zgist der aanwezige krijgslieden trok zijn zwaard uit de scheede en hief het ten hemel, en uit honderd kelen klonk Villon's roep: „Met God en Saint—Denis voor den koning van Frankrijk!" Katharina daalde van het terras en knielde voor Villon neer: „Edele heer", sprak zij, „door mijn mond danken u Frankrijks vrouwen". Met een hoonenden glimlach boog Lo dewijk zich tot haar neer en vroeg: „Jonk vrouw, wat moet dat beteekenen?" Het meisje stond op en zag Villon met schitterende oogen aan. „Dat beteekent, majesteit, dat er een man aan het hof is verschenen!" ACHTSTE HOOFDSTUK. Een woord met Dom Gregory. Het is zeer te betreuren, dat de bron nen voor eene uitvoerige levensbeschrij ving van Francois Villon zoo schaarsch zijn, dat men ze van een geschiedkun dig standpunt uit eigenlijk als niet aan wezig moet beschouwen. Uit zijn vroeger leven zijn wel eenige berichten gegeven, maar, deze bestaan deels uit humoristische, niet ernstig optevatten bekentenissen, deels uit berichten van zul ke tijdgenooten, die den wispelturigen dichter niet zeer welgezind waren. Uit dien tijd zijns levens echter, waarmee dit verhaal zich bezig houdt, is weinig te vin den, en er zou toch zoo veel zijn te zoeken. (Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1924 | | pagina 1