P. van Bezooijen Ch. P. Serrarens, r^m purol ALTIJD D RU K WERK LET OP U SAECK De Wafelkraam van is geplaatst op de Groote Markt. eene nette DIENSTBODE. Landbouw-Bioscoop. Spanning van het begin tot j het eind., voor ieder die „de Dolende Cowboy", waarin Hoot Gibson en Laura la Plante de hoofdrollen vervullen, gaat zien. Het leven in de eenzaamheid van het verre Westen, de natuur en het vangen en dres- seeren van de paarden, het is alles even interessant. De dolende Cowboy, die een door hem gevangen en getemde merrie zal berijden bij de wedstrijden die eens per jaar in de nabijheid van het stadje Eagle- Butte gehouden worden en waarbij van heinde en ver belangstellenden kómen om te kijken en te wedden, wordt belaagd door een tegenstander, die hem ongemerkt een bedwelmend middel doet gebruiken. Gedurende het begin der wedstrijden gaat het praatje, dat de Gowboy dronken is, wat ook geloofd wordt door hem voor wien hij rijden zou en het meisje, dat liefde had opgevat voor den stoeren ecn- zelvigen knaap. Als het verdoovingsmid- del is uitgewerkt, Wint de Cowboy den eersten prijs en komt alles tol een geluk kig einde. Nooit eerder zagen we lijel tal rijke publiek zóó meeleven en zich uilen als bij de spannende wedstrijden. Vóór de Cowboy giijgen eenige opna men naar het leven;' als de opening der Staten-Generaal, do Koningin te Rotter dam, zeilwedstrijden op de Maas^ de brandweer en een komische film, „de trouwischoentjes", waarbij een hond met zijn jeugdigen baas meesterstukjes van dressuur verricht. Verder nog een grappig stukje, ,,de Uitbrekers", twee gevangenen die allerlei streken uithalen om het pu bliek te doen schateren. Bioscoop ScnurTEitsubr. De voorstelling werd geopend met een vertooning van enkele bijzonderheden uit Spanje wat betreft de danseniels uit Indië over olifanten en de Européesche mantel-mode, de nieuwste snufjes op dit gebied. Daarna kregen wij te zien de prachtige film „Wroeging", naar rhet werk van Rostaud. Deze film, waarin vreugde doch ook smart, maar al te zeer op den voor grond traden, muntte vooral uit door prachtig spel der hoofdpersonen. Ook de opnamen in de valleien van de Jura, mo gen schitterend geslaagd heeten. De clou van den avond wasJèchter wel het optreden van het duo De-Cleir, acro baten. De heer De Soomer weet het pu ll iek, dat. veel van verandering houdt, (eiken male iets bijzonders te brengen op het gebied van attractie. Hij oogstte dan ook met het arrangeeren van dit duo veel succes. Wij weten niet welke van deze twee wel het meest het dankbaar applaus, hun gebracht, moet toegerekend worden. Zoowel hij als zij verrichtten hunne oefe ningen zeer correct. Niet alleen ver schillende behendigheidstoeren, doch pok vele krachtoefeningen kregen wij te zien. De heer De Cieir tronde zicb oók als iemand, die voor kop-colibrist niet onder doet hierbij maakte hij gebruik vaii de enorme kracht der dame. Deze attract'e was reed» alleen een bezoek bverwaard. Tot, slot moesten verscheidene men- schen hun buik vast houden van het lachen. Waarom zou men o'bk niet lachen als Haiold Lloyd in het stuk, dat ver toond wordt, optreedt Springende Lippen DOOS 30,60.90 Cent. W Bij Apofh. en Drogisten. .Pharm.Fabr. A.Miinhardt BUITENLANDSCH NIEUWS. FJleiidige toestand. De correspondent van de „Chicago Tri bune" te Cons tan tinopel beschrijft in zijn blad den vreesclijken toestand der uit Thracië uitgewezen Turksche boeren. Min stens een derde der vierhonderdduizend Turken die reeds in Anatolië, welke1'land streek hun als nieuwe woonplaats is aan gewezen, zijn aangekomen, zijn gestorven aan malaria door onvoldoende huisvesting en aan honger, terwijl ook 'n belangrijk deel der overlevenden ten doode is op geschreven in den aanstaanden strettgen Anatolischen winter. Van de zes millkien pond die de regeering voor de overbren ging ein huisvesting der vluchtelingen be schikbaar heeft gesteld, is vier millioen besteed aan bezoldiging van ambtenaren, die op de schandelijkste wijze misbruik hebben gemaakt van hun positie en de on macht der landverhuizers. LANDBOUW, VEETEELT EN VISSCHERIJ. Het Jodium, een belangrijk elemenlf voor mensch en dier. In de laatste jaren is meer en mear ge bleken, dat, behalve de bekende voedings- bestanddeelen (eiwitten, vetten en kool hydraten) er nog tallooze anclprc stoffen zijn, welke noodzakelijk in het voedsel van mensch en dier moeten voorkomen. Zoo ontmoet men herhaaldelijk mede- deelingen over de zgn. vitaminen, dat zijn bepaalde organische bestanddeelen," welke voor mensch en dier onmisbaar zijn en waardoor deze zich normaal kunnen ont wikkelen. Naast al deze organische stoffen zijn er ook verschillende anorganische, mine rale stoffen bekend geworden, welke in de stofwisseling van mensch en dier een be langrijke rol spelen en waarvan een tekort in het voedsel ernstige stoornissen in de ontwikkeling veroorzaakt. Herinnerd zij hier b.v. aan de grooto beteekenis van het calcium en phosphorus jbij het genezen van rachitis of Engclschc ziekte. Een ander onmisbaar element, eveneens van buitengewoon belang voor mensch en dier, is het Jodium. Een Franschman, zekere Chatin, heeft in het midden der vorige eeuw de aandacht gevestigd op het feit, dat in de zgn. krop- streken, dus in die deelen van Frankrijk (vooral Jura en andere bergstreken) waai de krop, een ziekelijke afwijking van de schildklier, aanhoudend voorkwam, het jodium gehalte der verschillende natuur producten, als water, groenten, etc. zeer gering, ja soms zelfs nihil was. Behalve bij kropbcslrijding worden ook bij talrijke ziekten en aandoeningen Joodpraeparatcn gébruikt. Eenigszins in verband met Jodium staan ook enkele voederproeven, welke men in (Engeland bij biggen heeft genomen. Voor al ook om het zeer gunstige resultaat daarbij verkregen, kan het nader bespre ken van deze onderzoekingen hier van ecnig nut zijn. Zoo heeft men op het Staffordshire Farm Institute, een lichaam, belast met het bevorderen van landbouw en veeteelt in Staffordshire, Engeland, een toom van 12 biggen afkomstig van een zeug gesplitst in 3 groepen van elk 4 biggen. De eerste van deze groepen werd nu gevoederd met het gewone varkensvoer, als gerst en maismeel, de tweede groep groep kreeg bovendien melkpoeder, ter wijl de derde groep, behalve dit melkpoe der, ook nog een mineraal mengsel door het voedsel gemengd, toegediend kreeg. In dit minerale mengsel kwam nu, naast het calcium, phoshorus en zwavel, ook nog Joodkalium, dus een Jood verbinding, in niet onbelangrijke hoeveelheid voor. Terwijl in den aanvang het totale ge wicht van elke groep ongeveer hetzelfde was, kon men al spoedig opmerken, dat de tweede groep meer in gewicht toenam als de eerste, terwijl de derde groep weer de tweede' groep in de schaduw stelde. Ook in de opbrengst bij den verkoop kreeg men een belangrijk verschil. De eerste gr-oep bracht toen in totaal f240 op, de tweede groep f246, maar de der de groep zelfs f276. Als men nu in aanmerking neemt, dat de kosten van het gevoederde melkpoeder en vhn het minerale mengsel tezamen f 16 bedroegen, krijgt men dus als resultaat van een 70 dagen durende voedering van deze 2 stóffen een winst van f20, Ofschoon men een dergelijke proef nog eens op uitgebreider schaal zou moeten herhalen, liefst onder andere omstandig heden en met verschillende toornen biggen, terwijl ook het minerale mengsel niet zoo samengesteld moet zijn, lijkt hel toch wel de moeite waard, deze proefneming eens in ons land te nemen. GEMENGD NIEUWS. Onder een zandbak geraakt Toen eenige werklui Vrijdagavond elf uur aan de suikerfabriek Wittouck te Pnn cenhage bij Breda bezig waren den res- teerenden grond uit een schip, waaruit bieten gelost waren, op te ruimen, schoot een ledige zandbak van den haak en trof den arbeider Van G. uit Ettcn; gehuwd en, vader van vier kinderen. Dc bak, die twee meter hoven den man zweefde, kwam met zoon kracht op Van G. neer, dat de- in hoogst ernstigen toestand per bran ched naar het St. Ignatius Gasthuis ver voerd moest worden. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat de bak niet op de voorge schreven wijze aan de daarvoor bestemde haken aan den ketting was bevestigd. -4 Een holbewoner. Winschoten heeft een holbewoner. En al yen heelen tijd. Het is zekere A., die de eenzaamheid en de soberheid zoo sterk bemint, dat-hij zich uit dc samen leving heeft teruggetrokken en al maan den in een kuil in den grond leeft. Tus- schcn Bovenburen en Oostcreindc heeft bij een hol gegraven en het eenige gerief daarin bestaat uit eenige planken met wat stroo voor nachtleger. A. komt als het donker is bij familie eten en verdwijnt dan weer naar zijn eenzaamheid. Den vo- rigen winter reeds, bij de zeer strenge koude, moet A. in zijn hol hebben door gebracht. Niemand hoeft last van hem en men zou zelfs niets van zijn bestaan heb ben afgeweten al's hij zich dezer dagen niet bij do politie had gemeld met een schotwonde aan het hoofd. Hij beweerde dat een paar weken geleden te Bovenbu ren op hem geschoten is en dat hij toen gewond is. Nu de wonde verergerde moest hij cr wel moe voor den dag komen. Na onderzocht te zijn is hij naar het zieken huis to Groningen overgebracht. Een monrdbekentenis. Het Flsldtfe--r.il» dopje Melbsint. is, naar de Msh. nn-ld', dezer Jagen in ge weldigs opschudding gebracht. Voor vier jaren ging op een ochtend de tjjding rond, dat de arbeider K. plotseling verdwenen was. Zijn vrouw ging met groot misbaar bij de buren vertellen, dat zjj haar man den geheelen nacht gemist had en dat zij vermoedde dat hij zich verdronken had. Overal werd ijverig gezocht en gedregd doch nimmer is er iets van den verdwenen arbeider gevonden, en men ging indeidaad gelooven, dat de man zich hoogst waar schijnlijk in het buiieuw.ater van het leven had beroofd en men liet de zaak verder rusten. Nu was het wel bekend, dat de verhouding tusschen dezen man en de overige gezinsleden niet geheel was, zoo als het behoort te zijn. Thans echter is de geheele za-k plot seling op ieders lippen. Een zoon van de weduwe K. nl. ligt ernstig z:ek in een der ziekenhuizen te Rotterdam en heetl daar de ontzettende bekentenis gedaan dat zijn moeder en hjj zijn vader des nachts vermoord hebben en zijn Ijjk hebben begraven op het erf achter de woning. Later hebben deze men schen een schuurtje op het graf van hun vader gebouwd om de zaak des te beter bedekt te kunnen h uden, wat hun iuder ail ad goed gelukt zou zijn, indien het ge weten van dezen jongen niet gesproken had op zijn ziekbed. De politie beeft de zaak thans in handen. Men is bezig het schuurtje af te breken en den grond uit te graven. Tot dit oogeublik is nog niets gevonden. Haastige spoed, die goed was. De revue-leider Lucien Lelong moest deze week met 50 gloednieuwe costuums voor zijn Charlot-Revue-sterren ijlings van Parijs naar Londen, 's Middags naaiden zijn Parijsche atelières er nog ijverig aan, maar men kwam niet gereed. Toen steeg Lelong met de drie vlugste naaisters in een groot vliegtuig. Als ra- zenden naaiden ze voort. Om 5 uur 's mid dags werden de laatste steekjes gedaan op 1000 meter hoogte boven Croydon. Dé allerlaatste steekjes toen de muziek de ouverture reeds speelde.... Lelong was klaar. Opgesloten. Woensdagavond laat werden de bewo ners van Noordwijkerhout opgeschrikt door het luiden vau de klok van de St. Jozefskerk. Door het ongewone uur gii- gen heel wat menschen kijken, wat er aau de hand was. Bij onderzoek bleek dat een bezoeker vau de kerk in den vooravond ongemerkt was opgesloten, en toen niets hem lukte om de aandacht te trekken, was hij de klok maar gaan luiden. Hoe is het bekende biljartspel ontstaan. Evenals bij ons een drogist vaak een gaper boven zjjn deur heeft staan, zoo had vroeger in Londen ieder pandhuishouder drie ballen als onderscheidingsteeken aan zijn gevel. Van zekeren lommerdhouder, Bill Kew, wordt verhaald, dat hij gewoon was, zijn ledigen tijd te verdrjjven door met een yard of el de ballen over de toonbank te rollen. Later verving hjj de toonbank door een tafel en de jongelui vermaakten zich gaarne met het nieuwe spel, dat, naar den uitvinder Bill en zijn yard of el den naam biljart kreeg. Naar 's mans familienaam werd de stok ken genoemd. Schrokkerige Gé/s. Te Blerik is een vereeniging opgericht, die zich ten doel stelt het organiseeren van beestachtige (vr.-)eetpartijen, genaamd „De groene erwt". Ten einde als lid te kunnen worden toegelaten, was als toe- latingseisch de volgende oumenschelijke voorwaarde gesteld. Het verslinden van 10 borden erwtensoep, daarbij 70 c.M. braadworst. Veertien personen (menschen hebben dezen proef doorstaan. (Tel.) I Wie zich Interesseer! voor de G0ESCHE COURANT als Lezer, dient het belang van zichzelf en van din cnurant, door te koopen bi] de Adverteerders in dit Blad. LAATSTE EN TELEGRAFISCHE BERICHTEN. Overreden. MIDDELBURG. Hedenmiddag is een ongeveer 60-jarige onbekende man op den nieuwen Vlissingschen weg door de clcctrisohe tram overreden. De ongeluk kige was onmiddellijk dood. De Holland—Indië tocht. D,e Hollandsche vliegers zijn te Rangoon aangekomen. Heden (Maandag! vertrekken zij naar Bangkok. De hoogste stijging van het toestel is geweest 3000 M. Het gewicht 4000 Kg. Aufobofsinj. Benige feestgangers van de Afrikaander- buurt te Rotterdam hadden Zaterdagnacht een autobus afgehuurd om zich naar huis te laten brengen. Te half vijf in den nacht van Zateidag op Zondag is deze bus in de Aert van Nesstraat bij de Nadorststrtat in botsing gekomen met een auto, die uit de Mauritsstraat kwam. De botsing was hevig, daar beide voertuigen met groote snelheid reden. De auto die behoort aau den heer C. te Schiebrofk, werd geheel vernield. Bij de bns werden de twee voorwielen vernield, ten gevolge waarvan het voertuig omsloeg. De heer B,, wonende op het Afrikaanderplein, kwam onder den auto terecht. Hoe dat gebeurd is, kan niemand verklaren. Ver moed wordt dat hij ten gevolge van den schok door een ruit van de bus werd geslingerd en zoo onder dei auto ge raakte. De borstkas werd den ongelukkige ingedrukt. Met zware inwendige kneu zingen is hjj naar het Ziekenhuis Cool- singel gebiachl en aldaar in bedenke! jjken toestand opgenomen. Van de passagiers werd nog een viertal door glasscherven aau hoofd en handen verwond. Zij konden, na in het Ziekenhuis Coolsingel verbonden te zijn, weer huiswaarts keeren. De inzittenden in den auto kwamen met de schrik vrjj. (De Crt.) MARKTBERICHT. Rotterdam, 17 Nov. 1924. Vlasaanvoer 4000, Blauw f 2 00 a f 2,40 3690 geel f 2.11 a t 2.60, 6500 Gro. üingen 1 2,00 a t 2.40, 1500 wit i 1,50 f 1,75, 0 dauwrood f 0, a f 0—. Ajuinaanvoer gering, groote i 4,00 a 10,—, kleine i 4,75 a f 0 Maltha f 0,— at 0,sjalotten I O.- I f 0.— kleine 1 -, extrai O,— Aardappelen Zeeuwsche eigenheimers 1 5,60 a i 6,Poters I 0,- a i O,-, Blauwe f0,— a f 0,—. Brielsche f 0, a f 0,—, Zeeuwsche blauwe f 0,— a 10,-, Bonte en Blauwe 15,50 a 1 6,25 Granen bnitenlandscha, prijshoudend. Meel 122 25 a 1 0.Mais mixed f 0, Haver Canada f 12,60, Laplata Mais f 238 Binnenlandse he; Lijnzaad [voer] f 23, a 24, Lijnzaad [zaai] 27, a 29, Karwjjzaad 38. a 39 Kanariezaad 27, a 29, Koolzaad 26, a 28 Maanzaad 48 a 49. Mosterdaad [bruin] 65, 30. a 73, Mosterdzaad [geel] a 33, Boekweit, 13.75 a Tarwe 11.50 a 17,50 Mindere CO a Rogge 13,75 a 14,50 Gerst chevalier 14 a 15 50 Haver 11, a 13 25 Erwten 15. a 21 Overigens a Kroon 17, a 21, Schokkers 20, a 22,— Mindere 15 a 19, Bruine boonen 20, a 27,- beter 29, a 30 i/, Eieren 18 a 15 VARKENSMARKT ROTTERDAM Varkensaanvoer 1207 eerste kwaliteit f 0,84 a f 086 tweede f0 78a 10,82. derde f 0,70 a 1 0,74 licht f 0,70 a 1 0.76, zouters f 0,— a f 0,—. Handel lager BURGERLIJKE STAND VAN GOES. Geboren Anthonie, z.v. Jacobus Bruel en Adriana Traas. Huw.-afk,Willem Hendrik van den Broek, 23 jr. jm. en Johanna Martha Bartelss, 20 jr. jd. te Kapelle. VERKOOPINGEN EN VERPACHTINGEN. November: 18 Goes, beestlaal, de Wilde en Heij- boer. 19 Ovezande, winkelgoederen, de Kok. 19 Wolfaartsdijk, inspan, Pilaar. 20 Krabbendijke, vendutie, de Kok. 21 Kapelle, olmen, Kram. 21 Goes, afbraak, de Kok. 25 Goes, olmen en canada's, Verbist. 25 Goes, beestiaai, de Kok. 26 Ovezande, beestiaai, de Kok. 27 Ierseke, vendutie, de Kok. 27 Kwadendamme, canada's, Verbist. 27 Ierseke, 3 huizen met erf; schuren en erven, inspan, van Dissel. 28 's H. Arendskerke, huns met schuur en erf; inboedel, Neervoort. 28 Hansweert, hoogaarts en inboedel, de Kok. Goes, afbraak, de Kok. Kloetinge, verpachting bouwland, van Dissel. December: 4 Rilland, woonhuis,en schuurtje, Pi- laar. 22 Ellewoutsdijk, woonhuis en dijk, Pi- laar. Wolfaartsdijk, ruim woonhuis en erf. Pilaar. Wolfaartsdijk, bouwland en dijk, Pilaar. Wolfaartsdijk, bouwland, Pilaar. Februari 1925: 25 Wolfaartsdijk, kap. boereninspan, van Dissel. 26 Ovezand, boereninspan, Beth. Wplfaartsdijk, inspan. Pilaar» VERGADERINGEN EN VOORSTELLINGEN ENZ. November 17 en 18 Landbouw-Bioscoop, ,,De do lende Cowboy". n 18 en 19, Landbouw-Bioscoop, „Deman zonder naam". 20 Landbouw-Bioscoop, Wetenschappe lijke Belangen, Misdaad en fotografie 21 Gebouw Ver. Vrijz. Godsd. voor drachtavond, mcj. Pino. 21 Schuttershof, Orkcstvcr. Vlissingen, mevr. Brand- Dekker. 25 Gebouw Vrijz. Godsd., lezing ds. Netelenbos. December: Schuttershof, jubileum-voorstelling, Crispijn. i-» AANBESTEDINGEN. November 24 Goes, leggen trottoirs en rioolput- ten, Bouwplan I,. Dir. Gem. Werken. TELEGRAF. WEEREERiCHT naar waarnemingen verricht in den 1 tlo'rgen van 17 November medegedeeld door bet Koninklijk Nederlandsch Meteorologisch Instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand 778.9 te Gro ningen cn Hamburg. Laagste barometer stand 744.1 te Akureyri. Verwachting tot den avond van 18 No vember: Zwakke tot matige wind, aan vankelijk uit Oostelijke richtingen, toe nemende bewolking, waarschijnlijk droog weer, stijging van temperatuur. BURGERLIJKE STAND. Over de maand October. 's GRAVENPOLDER. Geboren: 1, Anna Maatje d.v. Adriaan Pieter Wou- terse en Suzanna van Liere; 17, Cornells Adriaan z.v. Louis Jacobusse en Janna Louis se. WATERGETIJEN VOOR WEMELDINQE. (Die voor Ierseke vallen ongeveer 3 minuten later en voor Hansweert ruim een half uur vroeger.) Dagen. Hoogwater. Laagwater Vrm. Nam Vrm. Nam. 18 Nov. 6.48 7.11 0.06 0.33 19 7.32 8.04 0.50 1.19 20 8.31 9.12 1.44 2.22 21 9.44 10.30 3.03 3.41 22 11.01 11.45 4,24 4.53 23 0.16 5.34 6.02 24 0.48 1.07 6.31 6.55 ADVERTENTIEN. ==iiiiii==== is het op onze druk kerij, Turfkade no. 15 door op tijd geleverd en goed uitgevoerd Zaadteelt Zaaöhanöel, GOES. Roozendaalsch Klaverzaad, Provencer Luzerne, Riga Zaailijnzaad, Friesche Witbloem, Land- en Tuinbouwzaden. Mevrouw LA BRAND, ¥oelendalen vra*gt wegens huwelijk der tegenwoordige tegen half December,

Goessche Courant | 1924 | | pagina 3