N°. 157. Dinsdag 18 November 192A. 111° Jaargang. Staal-Tabletten .90* Maag-Tabletten 75 Zenuw-Tabletten .75" Laxeer-Tabletten 60<=t Moofdpijn-T abletten 60 FEUILLETON Als ik koning was! Eene week van macht. Kloosterbalsem ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE Uifcave Naaml. Venn. „Goesche Courant'* COURANT en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf ADVERTENTIEN. van 15 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f2,40. Bewijsnummers 5 cent. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag» BUITENLAND. De ontruiming van het bezette gebied. De hooge geallieerde commissie in het Rijnland heeft bekend gemaakt, dat de exploitatie van de spoorwegen in het be zette gebied op 16 November om 6 uur door de regie aan de Duitsche maat schappij zal worden overgedragen. Even eens heeft zij, na overeenstemming met de militaire autoriteiten, een ordonnantie bekend gemaakt ter regeling van de mili taire controle op de spoorwegen in het bezette gebied, waarbij het voor 11 Janu ari 1923 geldende stelsel wordt aange past aan den nieuwen toestand, gescha pen door het protocol van Londen. De strijd om Mekka. Te Kaïro verluidt dat emir Ali, ko ning Hoessein's opvolger in Hedzjas, den Wahabieten, die zijn vader verdreven heb ben, een ernstige nederlaag toegebracht heeft. Ali rukt thans naar Mekka op. OOST-INDIE. De aardbeving op Java. Vrijdagmiddag is een nieuwe aardschok gevoeld. De Europeesche bevolking van Wonosobo is gevlucht; alleen de .bestuurs ambtenaren zijn gebleven. Het aantal ver misten bedraagt 600. Zes desa's zijn ge ïsoleerd door bandjirs, ontstaan ten ge volge van den trillenden aardbodem. Het centrum van de aardbeving is, waar de kali Toelis in de Serajoe stort. MIJNHARDT's Bij Apoth. en Drogisten. lossing dacht (meer vrijheid ook. voor de openbare school en uitkeering van een zeker bedrag per kind, met behoorlijke waarborgen), maar voegde hieraan toe, dat een nieuwe Staatscommissie het moei lijke en fijne werk zou moeten doen. Bij de vraag van de beperking der staatstaak komt natuurlijk ook de be moeienis van de overheid met bet natio nale leven ter sprake. Wat op dit gebied geschied is de veroordeeling b.v. tot gevangenisstraf van 168 bakkers was volgens den heer Dresselhuijs onduld baar. Men moest van dien gevaarlijken weg terugkeeren, niet daarop voortgaan. Geen medezeggenschap dus, die tot ver momde socialisatie zou kunnen voeren. Daarvoor zouden de Vrijheidsbonders nooit to vinden zijn. STAÏEN-GENERAAL. TWEEDE KAMER. Bij de algemeene beschouwingen over de Staatsbegrooting verweet de beer Mar- chant (v.d.) den minister dat deze den financieelen toestand te ongunstig beeft voorgesteld. Ook critiseerde spr. de tak- tiek van bet Rijk tegenover de gemeenten, wier autonomie wordt bedreigd. Tenslotte behandelde spr. de houding van den vrijz. dem. bond ten aanzien van het weer machts vraa gs tuk De heer Dresselhuijs (v.b.) betoogde dal een politieleder (beroepsleger) zooals de vrijzinnig democraten dat denken duur der zal uitkomen dan het huidige stelsel. Men maakt bet volk dus blij met een doode bezuinigingsmusch. Het is spr. ook een raadsel boe de vrijz. democraten een politiek van natio nale ontwapening rijmen met het voldoen aan de volkenbondsverplichtingen. Het protocol van Genève toch, legt aan iederen Staat de primaire plicht op van zich te kunnen verdedigen. Om tot een duurzame bezuiniging te geraken wenscht mr. Dresselhuijs terug dringing van de staatshuishouding zelf. Dan zou er veel meer dan 50 millioen bezuinigd kunnen worden. Daarnaast rijzen andere problemen, o.a. het onderwijsvraagstuk, dat opgelost moet worden, nu de openbare school steeds meer in bet gedrang komt en over feitelijke achterstelling heeft te klagen. De heer Dresselhuijs gaf aan, hoe hij zich de op 27 OF. NAAR HET ENGELSCH door Justin Huntly Mc. Carthy. „Kan je niet ook nu nog tevreden zijn? Geheel zooals je wilt. De deur staat open. Je kunt ieder oogenblik naar je dak kamer terug. Zeg slechts een woord, en mijne dienaars trekken je de schitteren de veeren uit en werpen je op straat Viilon verborg zijn gezicht in zijne handen. „Majesteit, wees genadig en barmhar tig!" smeekte hij. Maar nu ontvlamde de toorn des ko- nings: „Je hebt Lodewijk van Frankrijk eene les gegeven, en Lodewijk van Frank rijk beantwoordt ze. Ik heb je voor zuiver goud gehouden, maar ik vrees, dat je slechts ellendig klatergoud bent. Je-naamt den mond vol en wenschte eene gelegen- PROVINCIE-NIEUWS. Kloetinge. Openbare vergadering van den Raad dezer gemeente, gehouden op Vrijdag 14 dezer. Afwezig wegens on gesteldheid dhr. D. S'.nke. Ingekomen zijn o.a.: bericht van de Gezondheidscommis sie dat er geen bezwaar is tot het uit breiden der algemeene begraafplaatsvan den Minister van Arbeid, Handel en Nij verheid, dat het verzoekschrift van dhr. A. M. Kakebeeke alhier, om vernietiging van het besluit van den Raad tot vast stelling van de rooilijn en rioleering voor langs den nieuwen Rijksweg te bouwen woningen wegens strijd met de wet en bet algemeen belang, ongegrond is ver klaard van het gemeentebestuur van Goes dat bet aandeel dezer gemeente in de kos ten van den Keuringsdienst van Vee en Vleescb voor 1923 f 156,25 minder is. Alle deze stukken werden voor kennisge ving aangenomen. De voorz. deelt mede, dat B. en W. de toestand in bet Slob bij H. Oele nader hebben onderzocht en zegt dat verbetering moeilijk is aan te brengen; verbetering is echter niet uit gesloten; de kosten zouden niet gering zijn. Dhr. Straub acht verbetering nood zakelijk. Hij geeft met enkele voorbeel den de gevaarlijkheid te kennen. De voorz. merkt hier omtrent op dat het gevaar heel wat zou verminderen, indien verstandig gereden werd. Hierna komt aan de orde het voorstel van B. en W. om de rooi lijn vo4or langs den Heernisseweg te bou wen woningen vast te stellen op 10 M. uit de as van dien weg. Met algemeene stemmen werd alzoo besloten. Voor een aan het Kuiters weg je te bouwen hofstede werd de rooilijn op 15 M. van de Rijks afscheiding vastgesteld. Na eenige discussie over de wel of niet noodzakelijkheid om een rooilijn vast te stellen werd overge gaan tot behandeling van de aanvrage van de heeren P. L. Buitendijk en J. M. van Riet, aannemers te Goes, om een 2e hypotheek ten behoeve van den bouw van 10 arbeiderswoningen aan den Heernisse weg alhier. Volgens begrooting bedragen de totale kosten f 26.208,12de te bedingen buur bedraagt f3,80, waterleiding inbe grepen. B. en W. stellen voor die 2e hy potheek toe te isitaan ad f5200,De Voorz. zegt gezien het feit, dat deze arbeiderswoningen dicht bij Goes gele gen zijn, te verwachten is dat deze wonin gen zullen betrokken worden door inge zetenen van de gemeente Goes, hij zou daarom als voorwaarde willen stellen dat 5 woningen disponibel zullen worden ge steld voor inwoners der gemeente Kloe tinge, wanneer zich natuurlijk ingezete nen uit deze gemeente aanmelden. Vol gens mondelinge bespreking met een der aannemers zal daartegen geen bezwaar zijn. Spr, merkt op dat de woningnood in deze gemeente nog niet is gekeerd; hij wijst o.a. op het feit, dat met ingang van Mei a.s. enkele gezinnen de huur is op gezegd, zoodat die misschien van voor noemde woningen kunnen profiteeren-Dhr. Hoogstraate zag zich gaarne ingelicht om trent de wijze waarop de hypotheek ver leend moet worden, welke hem door den voorz. worden gegeven. Dhr. Lenshoek merkt op dat wanneer de bouw uit zou gaan van eene bouwvereeniging, hij voor zou stemmen. Immers het doel van eci bouwvereeniging is het bouwen van wo ningen ter tegemoetkoming in de woning nood; het hoofddoel der beide onderne mers in deze aanvraag genoemd is naar zijne meening het maken van winst. Toen de aanvraag in B. en W. werd behandeld voelde Weth. Trimpe weinig voor den bouw, vooral, omdat die woningen te dicht bij Goes zijn gelegen. Bij nadere overweging is hij echter tot de conclusie gekomen dat deze gemeente nog zeer wei nig in het belang van de woningnood heeft gedaan. Wanneer we nu zien dat de ge meente slechts voor een verlies van f 2600 zou kunnen komen te staan (de helft van de hypotheek) slechts de waarde van één arbeiderswoning, vindt hij dat tot het verleenen van de hy potheek besloten moet worden. De voorz. is het met dhr. Trimpe eens. Dhr. Straub zegt dat de te bouwen woningen volgens zijn meening geen ar beiderswoningen zijn. Een huur van f 3,80 is voor een arbeider te veel. Ook zullen arbeiders uit deze gemeente niet naar de Heernisseweg gaan wonen, omdat dit te ver van hun werk is. Spr. zegt dat meer genoemde ondernemers aan genoemde weg nog 10 arbeiderswoningen hebben staan, welke indertijd door geen enkele ingeze tene van Kloetinge zijn betrokken. Hij vraagt of de huur standvastig is, waarop de voorz. hem bevestigend antwoordt. Op voorstel van dhr. Lenshoek wordt beslo ten deze aanvraag uit te stellen tot een volgende vergadering. Wegens periodieke aftreding van dhr. M. Eversdijk als lid van het Burg. Armbestuur alhier, is door genoemd college een aanbeveling opge maakt die luidt als volgt1. M. Evers dijk, 2. J. Meeuwse Pzn. Na gehouden stem ming blijkt dat de heer M. Eversdijk met 5 stemmen is gekozen. 1 stem blanco uit bracht. Dhr. Eversdijk dankt voor het in hem gestelde vertrouwen. Bij de rond vraag wijden dhr. Lenshoek en dhr. Trimpe op den slechten toestand van het gas. Dhr. Lenshoek vraagt B. en W. of zij zich te dien einde in verbinding willen stellen met den Directeur van de Gasfa briek te Goes. Dhr. Trimpe zegt dat het gas bij hem zoo slecht is, dat het even veel licht geeft, als de vroegere petro leumlamp. De voorz. merkt hieromtrent op dat hem onlangs is toegezegd dat de druk van het gas door aanlegging van een installatie zeer zou verbeteren; waarvan gezien de ingekomen klachten nog niet veel te bespeuren is. Hij zal zich daar omtrent gaarne met de Gasfabriek te Goes in verbinding stellen. Nog wordt medege deeld, dat aan deze gemeente uit 's Rijks kas een voorschot is verleend ten behoeve van de vereeniging tot het verkrijgen van onroerend goed van landarbeiders „Eigen Erf" te Goes voor den bouw van een plaatsje in deze gemeente. Hierna-sluiting. Krabbendijke. Raadsvergadering op Donderdagavond j.l. Aanwezig alle leden. De voorz. opent de vergadering op ge bruikelijke wijze, waarna de secretaris de notulen der vorige vergadering voor leest, die onverand. worden vastgesteld.Al leen merkt Weth. Hirdes (die op de vorige vergadering niet aanwezig was) op, dat hij bij de eerste vergadering ge zegd heeft tegen assurantie en verzeke ring te zijn. De voorz. herinnert zich vaag, dat Weth. Hirdes zoo iets kan ge zegd hebben, doch niet positief, zooals dhr. de Kok. Van de afdeeling Volks onderwijs en het bestuur van de Geref. School zijn adressen ingekomen om sub sidie voor een cursus voor de rijpere jeugd. Met algemeene stemmen wordt evenals verleden jaar deze subsidie toe- Daarna komt in stemming het Spit in den Mg W*1 1 verdrijft de pijn beid om te toonen, wat in je was. Hier heb je je gelegenheid! Je kunt ze nemen of laten. Maar vergeet één ding niet: ik kom nooit op mijn besluit terug. Als je wilt, kan je je wonderweek hebben, maar is ze ten einde, dan moet je er voor hangen". Villon sprong op en tastte naar zijn hals, alsof hij den strop reeds voelde. Met moeite stiet hij de woorden uit: „Om Godswil, majesteit, wat heb ik toch mis daan, dat gij mij zoo foltert?' De koning snauwde hem toe: „Je hebt een koning bespot en een minister ge wond. Je kunt niet ongestraft blijven". Slechts met moeite kon Villon zijne verwarde gedachten onder woorden bren gen, en hij sprak meer tot zich zelf dan tot den koning: „God sta mij bij! Leven, vuil en laag maar toch leven in kroegen het dierlijke genot van eten en drinken en verkwikkenden slaap levende handen te vatten levend ge lach om mij op te vroolijken of eene week ingoudhrocaat eene week vol roem en glams en liefde en dan een smadelijken dood". Huiverend, gebroken hurkte hij weer op de marmeren bank. Lodewijk klopte hem op den rug: „Bid, vriend, bid, opdat de Heer u aan een wijs besluit helpe!" Hij nam zijne zwartfluweelen muts af en bekeek peinzend de dunne keten met gouden heiligbeelden daaraan. Ondertusschen kwam Olivier le Daim door den tuin en sloop onhoorbaar naar den koning toe. „Sire", meldde hij, „daar buitenwacht de Bourgondische heraut, een ridder van het Gulden vlies, met de witte vlag; hij heeft uwe majesteit eene boodschap over te brengen." „Wij willen hem hier ontvangen, Oli vier", antwoordde de koning zijn barbier; „hier in deze groote audiëntiezaal, want wij hebben frissche lucht noodig, wanneer wij met Bourgondië moeten spreken". Toen Olivier den koning verliet, had er een schijnbaar onbeteekenend incident plaats, dat echter voor vier personen de belangrijkste gevolgen had. Katharina kwam met Noël le Jolyi op het terras. Zij droeg eene luit in de hand en greep in de snaren, alsof zij eene melodie zocht, terwijl zij intusschen schertste met haar vereerder. voorstel van dhr. Woutersen om het laris van den gemeen te-werkman P. Slab- bekoorn weer op het oude te brengen (vorige vergadering staakten de stemmen). Aangenomen met de stemmen van de hee ren Hirdes, de Kok en Lagendijk tegen. De verordening van het weeggeld wordt ongewijzigd vastgesteld. Van het Burg. Armbestuur van Krabbendijke en Nieuw- lande is een verzoek ingediend om f 135 subsidie meer voor geleverde brandstoffen aan een ingezetene. Dhr. Vogelaar heeft daar bedenkingen tegen. De voorz. meent, dat dhr. Vogelaar niet goed ingelicht is Met aig. stemmen wordt besloten de meer dere subsidie toe te staan. Aan de orde komen eenige voorstellen van B. en W. die betrekking hebben op de Hervormde School. Ze zijn: le. een voorstel om de twee Noordelijke lokalen van de open bare school aan de vereeniging voor Her vormd Christ. Onderwijs aan te bieden. 2e. voor de openbare school een vijfde lokaal in de speelplaats bij te bouwen, 3e. het bouwen van een arrestenlokaal en brandspuithuisje in de speelplaats. 4e. een geldleening aan te gaan van ten hoogste f 10.000. De voorz. zegt, dat deze voor stellen met elkaar in verband staan hij niet ai te nauwkeurig zal toezien, als bij de bespreking van het eene voorstel op het andere wordt overgegaan. Weth. Hirdes zegt, dat de meerderheid van B en W. met deze voorstellen zijn gekomen. Dc inspect, van het L.O. had de school plannen goedgekeurd. Weth. Hirdes heeft aan den Minister inlichtingen gevraa en uit de antwoorden bleek, dat zijn ziens wijze de juiste was. Toch zal het niet baten, als we er tegen stemmen, want de hoogere college 's zouden bet toch niet goed keuren. Dhr. Vogelaar zegt, dat er over het 1ste voorstel niet valt te discuseeren. De Schoolvereeniging vraagt om 2 lokalen en daar is hij voor. Dhr. Woutersen. vindt het vreemd, dat al die voorstellen niet onder één voor stel gedaan zijn. Op de openbare school blijven 5 leerkrachten. Hoe wordt het onderwijs daar dan geregeld? Worden er twee onderwijzers in een lokaal gestopt? De voorz. zegt, dat B. en W. meenem deze twee lokalen te moeten aanbieden Kan dat gebeuren, zonder dat bet open baar onderwijs er onder lijdt? Wel vloeit er op 1 Januari een leerkracht af. Dan moeten er voor 5 leerkrachten 5 lokalen zijn. En nu gaat het niet op, dat een e de oude verdringt. Het is een compromis tusschen B. en W. en alleen op deze voorwaarden verleende de Inspec teur zijn medewerking. Het 1ste voorstel wordt aangenomen met de stemmen van de heeren Woutersen, en Van 't Leven tegen. Bij 'het 2de voorstel zegt dhr. Vo gelaar, dat 'het nu eenmaal niet gaat, dat op één school openbaar en bizonder on derwijs gegeven wordt. Hij wilde graag dat de twee flinke scholen konden blij ven bestaan. De wet geeft het recht, dat ook andere vereenigingen onderwijs kun nen krijgen, zooals zij dat verlangen. Er worden twee lokalen gevraagd en dat kan ook. Nu kan men dat spijtig noemen, doch in deze omstandigheden dient met de wet rekening gehouden te worden. Hij vindt het volstrekt geen bezwaar, dat er twee leerkrachten in één lokaal staan. Op de bizondere school is dat al zoo vaak gebeurd. Hij kan niet begrijpen, hoe B. en W. met dit voorstel komen, want het is immers maar voor 1 jaar. Er moet lokaal komen voor de kinderen en niet voor de onderwijzers. Het begint hem een beetje te schemeren. De moge lijkheid bestaat, dat er vacatures aan de openbare school komen, die niet vervuld mogen worden. En dan blijven er voor de 128 kinderen van de openbare school 3 leerkrachten. De raad mag zich wel eens tweemaal bedenken, voor hij tot bouwen overgaat. Dhr. Vogelaar kan ab soluut niet met het voorstel meegaan. Het is een groote geldverspilling. De voorz. zegt, dat naar zijn bescheiden mee ning dhr. Vogelaar met een ongelukkige uitdrukking eindigt. Dhr. Vogelaar her innert zich misschien wel, dat begonnen werd met twee lokalen te vragen. Er was geen plaats en toch vroegen de heeren het maar. Moeten we nu tevreden zijn, dat we er zöo goedgunstig afkomen. De nieuwe bizondere school acht ieder bewoner van Krabbendijke overbodig. De heeren zeggen, dat het maar voor 1 jaar is, doch vergeet niet, dat dit meer dan 16 pet. van den schooltijd bedraagt. Het is on- noodig, dat de openbare school naar be neden wordt gehaald. Het is juist, dat 1 Januari 1925 een leerkracht afvloeit en in 1926 nog een volgens de geldende re gels. Doch in de laatste jaren zijn de cij fers zoo dikwijls veranderd, dat ze over eenige jaren misschien weer naar bene den zijn. Gesteld nu, dat het lokaal slechts voor 1 jaar noodig is. Doch dan behoeft dit lokaal niet ongebruikt te zijn en niet ongebruikt te blijven. Allerlei cursussen kunnen daar dan in gehouden worden. Als het nu waar is, wat men af en toe hoort, dat die nieuwe school straks zoo toe neemt, dan is er weer een lokaal noodig. Doch dan komen de kinderen grooten- deels van de bestaande bizondere school. De raad kan gerust dit voorstel aanne men. Dhr. Woutersen verklaart met na druk, dat hij alle verantwoording van zich afwerpt. Dat is voor de aanstichters van de Herv. School. Waarom moeten 2 leer krachten van de openbare school in één lokaal en waarom niet van de Herv. Sichool. Dhr. Vogelaar as het met den Villon bemerkte haar niet, want hij hokte als een hoopje ellende op de mar meren bank en hield het hoofd in de han den, om zijne verwarde gedachten te ver zamelen. Doch Lodewijk zag haar en eene nieuwe duivelsche gedachte ont kiemde in zijn geest. „Hoe zou het zijn", dacht hij, „wan neer men die trotsche dame er toe kon brengen, op dezen bedelaar verliefd te worden?" Hij trad naar Villon toe en sloeg hem op den schouder. Met een doodsbleek, door angst vertrokken gelaat zag deze op naar zijn pijmger. „Nog een kanis je, kerel!" zeide de koning. „Wanneer het den graaf van. Montcorbier gelukt, in deze zeven dagen bet hart van jonkvrouw Katharina van Vaucelles te winnen, dan scheld ik hem de galg kwijt en kan hij de dame van zijn hart brengen, waarheen hij wil." „Op uw eerewoord, majesteit?' „Mijn woord is mijne eer, baas Fran cois 1 Nul i Op dat oogenblik had Katharina de ge zochte melodie gevonden en begon, op het terras zittend, te zingen. De ftglodie ZANQERS CARUSOL, 30 cent per doosje. DE TOOVERPASTILLE. Bij Uw drogist. was eenvoudig en klagend als een oud wiegeliedje, doch de woorden waren van den gekwelden dichter, en, toen deze ze vernam, vervulde nieuwe hoop zijne borst. „Je hebt naar de maan verlangd nu geef ik je haar', spotte de koning. „En ik neem ze uit uwe hand!" riep Viilon luid. „Geel mij mijne wonderweek, al wacht mij daarna ook de dood van een hond, Frankrijk en gij zult vernemen, wat in het hart van een armen rijmelaar verborgen kg." Vergenoegd klapte Lodewijk in zijne handen ten teeken van goedkeuring. „Gesproken als een man! Maar ver geet niet: handel is handel, verdrag is ver drag. Gelukt het je niet, de dame te win nen, dan moet je met 's hemels hulp be reid zijn, aan de galg te sterven. Je moogt je niet door zelfmoord of door het zwaard van een anderen dwaas daaraan onttrek ken. Ik geef je de maan, maar je moet ze mij betalen." (Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1924 | | pagina 1