Abdijsiroop 'n Dikke keel Wandelingen door Zuid- en Noord-Beveland, 3\°. 156. Zaterdag 15 November 1921. Ill6 Jaargang. BIJVOEGSEL Last van gal en slijm is 't begin en een bron chitis kan 'teind zijn van Uw gewone verkoudheid. Gebruikt daarom voor Uw dikke keel direct Akker's in den ouden tijd, ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. IiOESCHE Uitgave Miami. Venn. „Goesche Courant" COURANT sr. o en Kleenwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf ADVERTENTIEN. van 15 regels fl,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f2,40. Bewijsnummers 5 cent. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. PROVINCIE-NIEUWS. Bazaar voor het Tehuis voor oud-verpleegsters. Gaarne verwijzen wij naar de annonces betreffende de Bazaar voor het Tehuis voor oud-verpleegsters, welke a.s. Woens dag, Donderdag en Vrijdag te Middel burg zal worden gehouden. Er zijn voor deze Bazaar tal van hand werken, snuisterijen en artikelen ingeko men. Tevens zijn er verschillende attrac ties. Muziek zal een en ander opluiste ren, terwijl den tweeden dag een soiree zal worden gegeven. Ongetwijfeld zullen ook vele Zuid- en Noord-Bevelanders een kijkje komen ne men. En geven mot milde hand voor het goede doel. Collecte afgelast. De collecte en inzameling ten bate van de nood in Scihwerte (Duitschland) gaat wegens omstandigheden niet door. Men zie de annonce in dit blad. Kapelle. Het vervolg-onderwijs op ini tiatief van het Nuts departement alhier is begonnen met 28 leerlingen. Onder wijs wordt gegeven in de Openbare School door de onderwijzers dezer school. Driewegen. Dezer dagen had het zoon tje van Mej. G. het ongeluk, bij het uit wijken voor een auto te vallen, waardoor hij zijn been zoodanig bezeerde, dat heei- kundage hulp moest worden ingeroepen. Krabbendijke. In zijn vergadering van Donderdagavond besloot de Raad: aan de vereeniging voor Herv. Chr. Onder wijs twee lokalen aan te bieden, een vijf de lokaal voor de openbare school bij te bouwen; het bouwen van een arrestan tenlokaal en brandspuithuisje; een geld- leening aan te gaan van ten hoogste f 10.000 en den heer A. K. Meulendijk met ingang van 1 Januari 1925 op wacht geld te stellen. Een uitgebreid verslag volgt Maandag. Oudelande. In de Woensdagmiddag ge houden voltallige vergadering van den ge meenteraad alhier, werd na voorlezing en vaststelling der notulen van de vorige vergadering tot lid van het Burg. Arm bestuur herbenoemd dhr. W. Wiskerke, met 6 stemmen tegen cén, op den mede- aanbevolene dhr. Johs. Meeuwse. Tot lid van de commissie van toezicht op het 1. o. werd dhr. Cs. Meeuwse herbe noemd met 4 stemmen tegen 3 op dhr. J. v. d. Poel; medè-aanbevolene was dhr. Johs. Meeuwse. De leden van de com missie tot wering van schoolverzuim wer den eveneens allen herbenoemd, n.l. .de heeren J. de Jonge, J. Bottenberg, P. Baart, K. J. Sdliog en F. Smit. Inzake al of niet voorzetting van de aansluiting bij de regeling vervat in het werkloos heidsbesluit 1917 werd m. a. s. besloten de proef met één jaar tc verlengen, ter wijl op de begroeting 1924 eene aan vulling plaats had tot een bedrag van f 19,32, welk bedrag uit de post van on voorzien zal worden gevonden. Door den voorz. werd nog medegedeeld, dat slechts 6 leerlingen zich voor het vervolg-onder wijs hadden aangemeld, zoodat van het geven daarvan van gemeentewege niets zal komen. Het aanbod van dhr. J. de Jonge, hoofd der o. 1. school om bedoeld onder wijs geheel gratis aan die leerlingen te geven werd echter dankbaar aanvaard, zoodat zij nu toch nog daarvan zullen kunnen profiteeren. Tenslotte werd op voorstel van dhr. Meulenberg besloten zich nogmaals tot Ged. Staten te wenden met het verzoek de vate te mogen ver koopen. Hierna sluiting. Middelburg. De meelfabriek alhier, evenals die te Rotterdam en te 's Herto genbosch behoorende aan de Vereenigde Bakkers, heeft zoo weinig te doen, dat de werklieden, ongeveer 60 man, tegen 22 dezer, ontslag is aangezegd, dit in ver band met den opzegtermijn van 14 dagen. De kans blijft echter nog bestaan, dat het ontslag wordt ingetrokken, als tijdig nieuwe orders binnenkomen. beslagen tong, een voortdurend onaange- namen smaak, tragen stoelgang en een opgeblazen gevoel. Gebruik hiertegen de zonder eenig kramp werkende Mijnhardt's Lax eer tab let ten. Doos 60 ets. By apoth, en drogisten. STADS-NIEUWS. Schuttershof. STATEN-GENERAAL. TWEEDE KAMER. De Tweede Kamer 'heeft Donderdag middag de nieuwe Tariefwet aangenomen met 5739 stemmen, rechts tegen links. Voorts werden aangenomen enkele klei ne wetsontwerpen, o.a. dat tot aankoop van het terrein groot 17 H.A. aan den weg tusschen Middelburg en Vlissingen voor eien vliegveld en dat tot afschaffing der waarschuwingen bij de invordering der directe belastingen met verlenging van den termijn der aanmaningen van 3 tot 10 Z. h. s. werd het wetsontwerp i.z. den postcheque- en girodienst aangenomen, nadat de heer Boon (v.b.) geklaagd had over de afschaffing van de rente-ver goeding voor deposito's. Daarna werden de alg. beschouwingen over de Staatsbegrooting geopend, dit maal door den heer Schaper (s.d.), wel ke het huidige kabinet kenschetste als een kabinet van handelsreizigers en een militaristisch kabinet. GEMENGD NIEUWS. terdam, opgedragen door de Ned. Ra paille Staatspartij. Art. 1. De arbeid is als genoegen te beschouwen en uitsluitend als tijdverdrijf op te vatten. Iedere inspanning is ver boden en wordt met onmiddellijk ontslag gestraft. Art. 2. Het begin van den arbeidstijd wordt aan den werkman zelf overgelaten. Voor den aanvang van het werk worden koffie, thee, boter en kadetjes beschik baar gesteld. Art. 3. Iedere arbeider behoort in on berispelijke kleeding met boord en das te verschijnen. Het dragen van schoen werk met doorgesleten zolen en scheeve hakken is streng verboden. Bij eventueel© „dallas" is de gemeente verplicht dade lijk in te grijpen en haair arbeider naar de laatste mode op maat vervaardigde kleeding gratis te verstrekken. Art. 4. Iedere arbeider ontvangt een minimumloon van f 10 per dag met vrij en kost, sigaren en bier. Jubilarissen, d.w.z. arbeiders, die meer dan 1 jaar bij de gemeente werken, hebben recht op vervoer per automobiel van en naar hun werk. Ter gelegenheid van de Toondagen vin- jden in het Schuttershof eenige Bals plaats en wel op 18 en 25 November. Het bekende Jazz-band strijkje van het 6e Regiment uit Breda, dat zich met de Veetentoonstelling zoo schitterend van zijn taak kweet, zal voor de muziek zorgen De Bals in het Schuttershof plegen een gezellig en druk karakter te dragen. Ook ditmaal zal het er ongetwijfeld vol zijn. Voor bijzonderheden zie men de annonce. I j vn k k l l e rs v k k k ee 1gix g Donderdagavond om 8 uur werd een vergadering gehouden van de winkeliersi van de 's Heer Hendrikskinderenstraat, waar besloten werd tot het oprichten eener winkeliersvereeniging. Het doel van deze vereeniging is, de winkelnering in deze straat te bevorderen. Tot bestuursleden werden gekozen: de heeren L. G. Witte, voorzitter; M. C. v. d. Ende, secre taris en M. Arnoldi, penningmeester. Be sloten werd nog tot het houden van een St.Nicolaaswinkelweek. Om lOuur ging de vergadering, welke zeer goed bezet was uiteen. Doordat eenzelfde advertentie 3 maal geplaatst 2 maal wordt berekend, is de prijs per regel slechts 16 cent. In den hals geschoten Donderdagavond heeft in de villa Habia Perkara, aan den Haagweg te Leiden, de student B. A. P. spelenderwijs zijn huis juffrouw, mej. De V., met een buks in den hals geschoten. In zorgwekkenden toestand is zij naar het Elisabethsgasthuis vervoerd. Een plattelander geplukt. Een aardappelkoopman uit Eext maakte een autotochtje met enkelq-. Leeuwarders, op welk tochtje stevig gedronken werd. Toen de koopman flink onder den invloed van drank was geraakt, zette men hem uit de auto op straat, waar hij door de Leeu warder politie in den vroegen morgen werd aangetroffen. Toen de man ontnuchterd was, deed hij de onaangename ontdekking, dat hij van zijin gouden horloge en een som gelds was beroofd. De politie meent, de daders op het spoor te zijn. Auto ongeluk. Een zeer ernstig automobiel-ongeluk heeft er Woensdagavond plaats gehad bij OrLy, aan den straatweg naar Fontaine- bleau. Een chauffeur wilde met zijn wagen tusschen twee andere auto's doorrijden. Er ontstond een botsing, waarbij een der twee auto's en de auto van den onvoor- zichtigen chauffeur omsloegen; bovendien geraakte de auto die het ongeluk veroor zaakte in brand. Een der inzittenden is gedood, zes menschen zijn gekwetst, van wie sommigen ernstig. Hoe langer hoe gekker De ,,heer" Coremans, lid van den ge meenteraad van' Rotterdam, heeft den vol genden brief aan den burgemeester dier gemeente doen toekomen: Edelachtbare heer, Ik wenschte in de eerstvolgende openbare vergadering het volgende nader toe te lichten: Nieuw reglement voor loon- en ar beidsvoorwaarden voor de gemeente Rot in den morgen van den 8sten dezer in het spoorwegstation vastgesteld, dat er des nachts was ingebroken. De politie telegra feerde dadelijk de lijn langs, wat tot ge volg had, dat twee verdachten te Hoorn uit den eersten trein werden gehaald en aangehouden. Men vond op hen voorwer pen van de inbraak afkomstig. Later is gebleken, dat de aangehoudenen, J. V. en H. S., beiden te Amsterdam woonach tig, vermoedelijk ook inbraak hebben ge pleegd te Blokker, in het Gooi en in nog enkele andere plaatsen. - go millioen steenen verloren ge - gaan. Door het hooge water zijn op de Gel- dersche steenovens langs Waal en Rijn, van Nijmegen tot Lobith bijna 15 mil lioen steenen verloren gegaan. Van de geheele Nederlandsche jaarproductie langs de oevers van de groote rivieren wordt het verlies aan steenen geschat op 50 millioen stuks. Volgens deskundigen wordt de schade op 1 millioen gulden geschat. Het water zakt thans. Etn driftige koetendrijver. De 15j-arige W. v. d. H. reed op zijn fiets over den Schieweg te Rotterdam, voorbij een koppel runderen. De dieren werden eenigszins schichtig, waarover de ledrijver J. P. uit Kethel zich zóó drif tig maakte, dat hij den jongen met zijn fiets en al in de Schie wierp. De jongen kon zich gelukkig zwemmende redden. Zijn fiets is echter gezonken. Tegen den veehouder is proces-verbaal opgemaakt. Art. 5. Van 9 tot 10 is het ontbijt- tijd en wordt er koffie, room, eieren zalm, enz. geserveerd. De gemeente is verplicht, dit alles precies na te komen. Art. 6. Gedurende den werktijd mag er gezongen en gefloten worden. Wordt er een volkslied of populaire straatdeun gezongen, dan is iedere arbeider verplicht naar krachten mede te zingen. Art. y. Van 12 tot 2 wordt het middag maal opgediend en naar het seizoen wor den spijzen als gans, hazepeper, eng. op gediend. Bovendien ontvangt ieder arbei der 3 liter bier. Art. 8. Van 2 tot 4 wordt koffie ge dronken met daarbij te presenteeren koek jes en gebak. Art. 9. Om 5 uur wordt „afgenokt" en koude schotels voor afscheid aangebo den. Bij het verlaten van de werkplaat sen is de opzichter of de chef verplicht iederen werkman de hand te drukken en in naam van de gemeente zijn besten dank uit te spreken voor de opofferende vlijt bij den arbeid betoond. Inbrekers gepakt. Te Hoogkarspel, bij Enkhuizen, werd INGEZONDEN STUKKEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Emigratie van Holiandsche Land bouwers. Hoe zij zich dienen voor te bereiden. De emigratie-Centrale Holland zendt ons het volgende: In een Landbouw vergadering, dezer da gen te Utrecht gehouden bracht de voor zitter, L. baron van Voorst tot Voorst, lid van de Tweede Kamer, bij een bespre king over den economischen toestand van den Boerenstand o.a. in het midden, dat hier te lande reeds een tekort van 15000 boerderijen bestaat. Er zit dus niet veel anders op, dan dat de landbouwers verhuizen naar lan den, waar wèl bouwgrond beschikbaar Tot die landen behooren o.a.: Canada, Amerika, Australië, om ons nu alleen maar te bepalen tot de Engelsch spre kende landen. Uit ons land vertrokken dit jaar reeds pl.m. 1500 personen naar Canada. Maar dit aantal is nog zeer gering in verband met de onmetelijke gronden, die nog in cultuur genomen kunnen worden en slechts wachten op „den boer met zijn ploeg of tractor". Wie werken kan en wil, het boerenvak verstaat en daarbij wat Engelsch spreekt om zich wat gemakkelijk onder de Cana- deesche bevolking te kunnen bewegen, wat DOOR J. AB UTRECHT DRESSELHU1S. (Nadruk verboden.) GODSDIENSTIGE GESTICHTEN. Dc kapel op Dij kwel kunnen wij beschouwen als de moeder der verdere rondom gelegene geestelijke gestichten en inrigtingen, d»c ook aan baar ondergeschikt waren. Gedu rig uitgebreid en verfraaid stond zij eindelijk daar als een fraai heiligdom der H. Maagd toegewijd, voorzien van een drietal vikairicn, en ten jare 1503 door Ambachtsheeren nog met een kapittel van elf kanoniken begiftigd. De meestvmerkwaardige telg dezer moederkerk was gewis het klooster „Jerusalem", ten O. van Bieselinge, voor ade- lijke jonkvrouwen, waarschijnlijk in het begin der 13e eeuw opgetrokken, sedert zeer beroemd en rijkelijk begiftigd ge worden, ja zelfs in 1251, met het patronaatregt (regt om de geestelijken te benoemen) over de kerk te Schore beschonken. Der afhankelijkheid moede streefde het in de 16e eeuw naar vrijheid. Een gedeelte der Ambachtsheeren van Kapelle en Biezclinge, in de laatste plaats woonachtig, verzocht op goede gronden, dat de kapel van Bieselinge tot eene parochie kerk verheven mogt worden. De andere heeren, die te Kapelle hun verblijf hielden, ondersteund door het aldaar gevestigd kapittel, verzetteden zich op de hevigste wijze tegen dit ver zoek. Men werd, gelijk het doorgaans gaat, van weerskanten bitter Alle pogingen tot vergelijk mislukten. Eindelijk maakte Kei zer Karei V op uien 17 April 1529 aan dit gehaspel een einde, door te beslissen, dat de kerk te „Bieselinge" eene parochiekerk zoude zijn, maar tevens ondergeschikt blijven aan het kapittel der moederkerk te „Kapelle", hetwelk ook twee derde van alle inkomsten zoude genieten, doch tevens verpligt wezen bij de twee, reeds aanwezige kappellanen, eenen bekwamen pastoor of priester te zenden, die het overige derde deel der inkomsten genieten zou, maar door de inge zetenen te Bieselinge van eene bekwame pastorie voorzien moest worden. Men had er echter van deze bepalingen niet lang genot. De in deze eeuw zich uitbreidende kerkher vorming won ook hier veld. Op den 1 Dec. 1578 werd voor Kapelle en Biezelinige een Hervormd Predikant benoemd, en de eerste Zuid-Bevelandsche klassikale vergadering werd te Kapelle gehouden, op den 4 Mei 1579. HANDEL EN NIJVERHEID. In den ouden tijd was dus deze heerlijkheid eene der aan zienlijkste in dezen oord, en, bloeijende door handel en fabrie ken, betwistte zij langen tijd zelfs aan de steden den voorrang. Dc haven van Bieselinge, reeds ten jare 1300 een der meest- gezochte op de zuidkust van het eiland, was nog in de 16e eeuw eene der besten in deze streken, en droeg niet weinig bij om de vrije weekmarkt, welke door Hertog Willem van Henegouwen in 1339 aan dat dorp vergund was, te verlevendi gen. De haven zelve is bedijkt op octrooi der Heeren Staten van den 2 Julij 1717. De latere aanwassen zijn in 1755 in den Willem Anna Polder opgenomen. Met goedvinden van Hertog Albert werd de heerlijkheid in 1363 van eigene wetten (keuren) voorzien, dooh zij kon het op den duur niet ophalen tegen het naburige, 's Vorsten bijzondere bescherming ge nietende, Goes. Ik zal u daarvan een staaltje mededeelen. De stad Goes wist ten jare 1407 van Graaf Willem het voorregt te verwerven, dat geen ingezeten ter plaats, op zware boete, voor een penningwaarde vleesch of bier buiten het regtgebied der gemeente zou mogen koopen; noch iets elders doen weven of vollen. Dit laatste moest blijkbaar strekken, om de lakenweverij, die in sommige der aanzien lijkste dorpen, en vooral te Kapelle, sterk gedreven werd, zoo veel mogelijk naar Goes te trekken. Daar dit evenwel niet geheel lukken wilde, ging men in 1451 een stap verder. Men wist van den Hertog brieven te verkrijgen, bij welke bevolen werd, dat, buiten de ingezetenen niemand te Goes laken uitsnijden mogt, behalve bij gelegenheid der jaarmarkten. Die van Kapelle begrepen, dat dit voornamelijk tegen hen gerigt was, en kwamen derhalve tegen dit voorregt op. Zij toonden Philippus aan, dat binnen hunne parochie en in de omlig gende dorpen vele lakenweverijen waren, door welke het grootste gedeelte der ingezetenen in meerdere of mindere mate bestond, dewijl zij van ouds gewoon waren hunne stof fen, bij stukken, ook te Goes, ter markt te brengen, en open lijk bij lappen van tien ellen tevens te veilen. Bleef hun dit verboden, dan zouden hunne plaatsen te niete gaan, vermits de gegoeden gedwongen zouden zijn, om naar elders te ver huizen, en de min gegoeden door dit vertrek en het daaruit voortvloeijend gemis aan werk, tot den bedelstaf worden gebragt. Do Goesenaren trachten daarentegen wel te betoogen, dat de welvaart van hunne stad afhing van het handhaven dezer vergunning; dat de lakenweverijen binnen hunne wallen zouden veirloopen, indien er lakens van Kapelle binnen ge bragt mogten worden; dat het arbeidsvolk zou vertrekken, en daar door een belangrijk nadeel aan de stedelijke inkomsten worden toegebracht, en meer dergelijke. Doch 's Hertogs Raden begrepen het anders. De uitspraak was, dat die van Kapelle hunne lakens, welke nogtans door een of twee aan hangende zegels in lood kenbaar moesten wezen, bij het stuk zouden mogen binnen brengen, en op den wekeiijkschen markt dag, evenwel niet minder dan bij vijf ellen tevens, verkoopen in een huis binnen Goes, door de regeering aan te wijzen, en ter meerdere onderscheiding voorzien van een uithang bord met het opschrift1; Lakenen te koop, die ter Kapelle gemaeckt sijn. De buitenlieden zouden daarvoor jaarlijks eene zekere som aan de stad uitkeeren. Weigerde echter de rogeering zooda nig huis, dan mogten zij hunne waren op do markt uitveileo. Hoe gunstig dit besluit ook in den eersten opslag schijnen mogt, in dit geding lag evenwel de eerste oorzaak van het verdorren van dezen tak van nijverheid, die in de volgende eeuw, gedurende den strijd tegen Spanje, geheel wegstierf. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1924 | | pagina bijlage 1