YERBEEMGoos. PUROL Beroemde Wasscking Geneest de Huid SCHUTTERSHOF. Nov. I Toonöagen 1924 Groot Bal. ]asz Band. Middagbal Groot Avonöbal hoest :Anga Wemeldinge. Voor het comité van Chr. Winterlezingen trad Donderdagavond is het kerkgebouw der Ger. kerk alhier op de WelEerwaarde heer ds. Kamsteeg van 's Heer Hendrikskinderen, met het onderwerp„Brand" Van tbsen. Op zeer interessante en boeiende wjjze werd dit beroemd werk van den Noordschen dichter den aanwez'gen vertolkt. Het kerkgebouw was geheel gevuld. Gezondheids-commissie. Door den Commissaris der Koningin in Zeeland is benoemd tot lid van de Ge zondheids-commissie zetel Kruiningen, de heer H. de Boer, arts te Hoedekenskerke Gesprongen Handen Ruwe Schrale Huid Springende Lippen en Huidwondjes PUROL in Doozen 30,60,90ct Tube 80c' Bij Apothekers en Drogisten BINNENLAND. De gulden cn de dollar. Naar aanleiding van het feit, dat de gulden tot de goud-pariteit is gestegen, heeft 't Persbureau Vaz Dias zich tot een van de leidende figuren van onze bankwereld gewend en diens meening ge vraagd, betreffende de oorzaken van de recente stijging van den gulden en om trent de vooruitzichten van onze valuta. Op de vraag, welke de doorslaggevende factor ten opzichte van de verbetering van den gulden geweest is, werd geant woord, dat zich te dien opzichte het ge combineerde effect van een reeks fac toren gevoelen deed. De goud-eixportpo- litiek van de Ned. Bank heeft echter hier bij een geheel ondergeschikte rol gespeeld, Wat de beteekenis van den invloed van de daling van de koopkracht van den dollar betreft, zou het verkeerd zijn hieraan een te vèr-strekkende betee kenis toe te schrijven. De orediet-ver- leening door Amerika aan Europa, n.l. aan Duitschland, is ongetwijfeld een fac tor, welke zich ten nadeele van de tech nische positie van den dollar gevoelen deed, het is echter moeilijk om nauw keurig vast te stellen in welke mate de gulden hiervan geprofiteerd heeft, te meer, waar in den laatsten tijd ook Ne- derlandsche credieten aan het buitenland verstrekt werden. Een factor van beteekenis was de voor ons gunstige ontwikkeling van de wereld marktprijzen, n.m. der prijzen voor de voornaamste Indische producten, zoomede voor de Nederlandsche landbouwproduc ten, welke zich ten opzichte van onze handels- en betalingsbalans in een gunsti- gen zin deed gelden. Men mag ten opzich te van de betalingsbalans Nederland en Koloniën als een eenheid beschouwen, en het is aan geen twijfel onderhevig, dat van de gunstige prijssituatie voor de Indische producten de gulden geprofiteerd heeft. Naast deze factoren is echter een psy chologische factor, t.w. de toeneming van het vertrouwen in de economische en fi nancieele toekomst van Europa en van ons land; in het bijzonder in verband met de Londensche overeenkomst en met het ge weldige succes van de Duitsche leening. van bijzonder belang geweest. Dit kan ten deele het evenwijdig verloop van de Ne derlandsche en van de Britsche valuta verklaren, aangezien beide door dezen psychologischen factor gebaat werden. L e Vlootwet. De Indische Volksraad heeft de Vloot wet aangenomen met 23 tegen 21 stemmen. De Tarief wet. De Tweede Kamer heeft Donderdag middag het ontwerp nieuwe Tariefwet aangenomen met 57 tegen 39 stemmen, rechts tegen links. De vliegtocht, NederlandIndi'ê. De vliegers zijn via Allahabad te Cal cutta aangekomen. Dieleman vooraan, inplaats van in de Z. L. M., die zoo niet geheel dan toch overwegend Liberaal is. Dhr. Dieleman heeft dat met kracht ontkend. Z.i. is de meerderheid der le den van de Z. L. M. niet liberaal maar bovendien is nog nimmer zoolang hij voor zitter is, van eenigen politieken invloed gebleken. Een confessioneele splitsing van de landbouwers is naar zijn oordeel in strijd met de Chr. Protestantsche begin selen. En wat de herziening van de Ta riefwet betreft, zegt hij, dat het Dag. be stuur der Z. L. M. de zaak beschouwd heeft zonder politiek (die hij in deze zaak sterk gispt) en zich, aanmanend tot voor zichtigheid en oordeelende dat in 't alge meen zooveel mogelijk vrije handel in '1 belang van den landbouw is, volstrekt niet principieel heeft verzet tegen het ontwerp. In een onderschrift, op dit stuk van den heer Dieleman heeft „De Zeeuw" o.a. beweerd: dat er bij het schrijven van het Dag. bestuur „zij het ook onbe wuste, politieke invloed in 't spel is"; dat de Z.L.M. niet-christelijk is, en dat wie de Z.L.M. en de heeren, vooral die uit Schouwen beluistert, wel de absolute neutraliteit der Z.L.M. moeit ontkennen. Weer ik een uitvoerig antwoord van den heer Dieleman gevolgd, punt voor punt die kantteekeningen bestrijdend. Naar aanleiding van bovenvermelde po lemiek, uit de Midd. Crt. den wensch, dat het nu ook niet verder zal gaan met de poging om de Z.L.M. met politiek te be smeuren. Er zijn in ons maatschappelijk leven al zóóveel zaken doorziekt en ver zwakt door de politieke bacil, dat men er dankbaar voor is een groot lichaam te bezitten als de Z.L.M., waar de politiek buiten de deur wordt gehouden. Want ook in het onderhavige geval zijn we door de mededeelingen van dhr. Dieleman ge heel overtuigd, dat het schrijven van het Dag. Bestuur gespeend was aan alle poli tiek, en dat de interruptie van dhr. v. Rappard een onjuiste voorstelling gaf. is onbeschadigd. Het plafond van het Diëughotel stortte in, toei de gasten lunchten, zoodat het een wonder is, dat er slechts één lichtgewond werd. De heer Hab aken is door een balk getroffen en opgenomen in het hospitaal te Magelang. Hij is zwaar gewond. De Serajoe voert de verminkte lijken van duizenden visschen aan. Vermoedelijk is de Soembing de oorzaak van de bevingen. De grond golfde gelijk een zee. Vele gezinnen s'apen aan den kant van den weg. STADS-NIEÜWS. Bknoemd. Tot landmeter van het kadaster alhier is benoemd de heer Daleboudt te 's Gra- venhage, ingaande 1 Januari a.s. de toondagiin. De wagens van dhr. Adr. Huijgens en Zn. te Bergen op Zoom zijn op de Groote Markt gearriveerd en men is druk bezig met het opslaan der verschillende inrich tingen. Ook enkele kramen zijn reedis ge reed. RECHTSZAKEN. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Zitting van 14 Nov. 1924. De volgende vonnissen werden uitge sproken: Brandstichting: W. H. R., 37 jaar, barbier te Ierseke, thans gedetineerd te Middelburg tot 3 jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. Beklaagde werd 14 dagen geleden bij de behandeling van zijn zaak gevangengenomen. Overtreding motor- en rijwielwet: W. B., 35 jaar, sleeper te Middelburg, ver nietiging van het vonnis van den Kanton rechter te Goes, f25 b. of 25 d. h. Belemmeren van bewegingsvrijheidL. 28 jaar, chauffeur te Goes, f5 b. of 5 dagen hechtenis. Onbevoegd uitoefenen van de genees kunde: J. B., 37 jaar, directeur van een Op verzoek j_ Eersten Toondag, 18 November, Muziek van het 6e Heg. uit Breda. Entrée-prjjs f 0-75. Laatsten Toondag, 25 November, van 2 tot 6 uur. Ertréeprijs f 0,60. Aanvang 7 j uur. Entrée-prys f 0,75- Muziek van het 6e Reg. uit Breda. GEMENGD NIEUWS. Door honger uitgeput Maandagavond om half twaalf ongeveer vond een agent in de Breedstraat te 'sGra- venhage een jongen man in een portiek liggen. Het bleek een filmartist te zijn, die zoo in geldgebrek verkeerde dat hij zelfs geen eten meer kon koopen. De man wais zoo uitgeput dat hij flauw geval len was. De agent heeft den man meege nomen naar het bureau aan de Rivier- ischmarkt. Daar kreeg hij een warm plaatsje bij de kachel en brood en melk van de agenten. Toen hij wat bijgekomen was, as hij per auto naar het Tehuis voor bureau voor natuurgeneeswijze te Rotter- Onbehuisden gebracht, dam, vernietiging van het vonnis van den Gra,:aat ontploft. Kantonrechter en vnjspraak. Maandagavond is aan de Hembrug een UIT DE PERS. Geen politiek in den landbouw. Mr. P. Dieleman heeft in „De Zeeuw'' geducht van zich afgeslagen, naar aan leiding van een hem door dat blad ge daan verwijt, dat hij, de anti-rev. voor man, in zijn kwaliteit van voorzitter der Z.L.M. in den liberalen hoek zou zijn ko men te staan tengevolge van het schrij ven door 'het Dag. bestuur der Z.L.M. verzonden aan het Landbouwcomité in zake de Tariefwet. Bij een interruptie in de Tweede Kamer heeft de heer van Rappard gesproken van„En nu de Zeeuwsohe Landbouw Mij. waarvan mr. Dieleman, een der voormannen der anti- rev. partij in Zeeland voorzitter is Het blad ging daarvan uit en verklaarde: „Wij spreken 't hier zeker namens al le anti-rev. in den lande uit, dat het ons pijn doet den heer Dieleman in die krin gen bewierookt te zien Het blad zou gaarne al onze Christen land- en tuin bouwers in den Christelijken Boeren- en Tuindersbond voreenigd zien, en den heer Woeste kermisvreugd. De rechtbank te Maastricht veroor deelde den 20-jarigen mijnwerker M. L. uit Stein, die van den zomer in het aan de overzijde der Maas gelegen Belgische dorpje Cothem op zulk een woeste en brooddronken wijze kermis had gehouden, dat hij vijf personen met een emmertje en een mes had verwond, waaronder één zeer ernstig, tot een jaar gevangenisstraf. De eisch was twee jaren. Poos 60-gQcl1 Bij Apotficn Proesten. LANDBOUW, VEETEELT EN VISSCHERIJ. Gunstige aardappeloogst. Naar men aan het Hbld. meldt is, nu de winteraardappelen in den Haar lemmermeer gerooid zijn, gebleken, dat de oogst belangrijk is meegevallen. Men had als gevolg van de hevige regens een mislukking van den oogst verwacht, doch vooral de sterke soorten blijken niet te hebben geleden. OOST-INDIE. Ontploffing vuurwerk fabriek Bij de ontploffing in de vuurwerkfabriek te Pasoeroean zijn acht inlanders gedood en vier gewond. Ernstige aardbeving. De resident heeft aan de regeering geseind, dat Wonosobo geteisterd is door een aardbeving in de richting Noord-Zuid. De desa Bandingan is geheel in de Pringrivier verdwenen. Het aantal dooden is onbekend. In de desa's Wadas en Modjohtenga werden onderscheidenlijk zes en zeven personen onder puin bedolven. De desa Badjingan is geheel in de rivier weggedreven. Te Leksono zijn 45 huizen verdwenen. Alleen de, dokterswoning te Wonosobo 6 c.M. granaat bij het demonteeren ont ploft. Een arbeider werd de hand ver brijzeld en drie andere werklieden wer den licht gewond. Een slachtoffer der wetenschap De beroemde Fransche radioloog prof. Bergonie, die door zijn experimenten met radium en X-stralen doodelijke organische aandoeningen heeft opgeloopen, wachit thans in zijn huis te Bordeaux kalm zijn levenseinde af. De aandoeningen zijn ver oorzaakt bij het gedurende vele jaren be handelen van kankerpatiënten met radium en Röntgenstralen. De zieke ziet zich op zijn sterfbed omgeven door beroemde we tenschappelijk mannen van Frankrijk en door zijn leerlingen, aan wie hij zijn laat ste instructies geeft tot voortzetting van zijn levenstaak wat betreft radium- en X- stralen-experimenten en kanker-onderzoek. Dezer dagen dicteerde hij een lang artikel over het gebruik van radium en financiee- len steun voor het radium-instituut te Bordeaux. Vliegongeluk De Fransche vliegenier George Madon, een der meest bekende Fransche vliege niers uit den oorlog, die ook daarna van zich heeft doen spreken, is Dinsdag bij een vliegongeval, om het leven gekomen. Hij had zijn medewerking toegezegd bij de onthulling van een gedenkteeken voor den bekenden vliegenier Roland Garros te Bizerte. Boven het monument voerde hij eenige „loopings" uit. Plotseling viel het toestel op een terras waar zich ver schillende personen bevonden. Een dezer kon niet tijdig uit den weg komen en werd onmiddellijk gedood. Ook Madon werd levenloos onder het verbrijzelde toe stel uitgehaald. Gtcompliceerde familiebetrekkingen Niet zelden ontstaan de gecompliceerd ste familiebetrekkingen, doordat een man of een vrouiw voor den tweeden keer een huwelijk aangaat. Zloo gebeurde het op Corsica, dat een man met een vrouw trouwde, wier grootmoeder de zuster van zijn eerste vrouw geweest was. Dientenge volge werd de jonge vrouw de oudtante van haar eigen moeder en de schoonzus ter van haar grootmoeder. Tegelijkertijd is ze de oudtante van haar eigen broers en zusters en tenslotte is ze haar eigen achternicht. Haar man is de zwager van zijn achterneven en nichten. Evenzoo speelde een 60-jarige Ameri kaan het klaar, om de grootvader van zijn zes kinderen en de stiefvader van zijn vrouw te worden, n.l. van zijn eerste vrouw. Hij liet zich van deze scheiden en trouwde met zijn schoonmoeder. Nog inge wikkelder is het volgende geval. Een we duwnaar van 68 jaar trouwde een jonge schoone, die door haar huwelijk de moe der werd van des weduwnaars 40-jarigen zoon. Die zoon echter trouwde met de moeder van het jonge vrouwtje en daar door werd zijn vader, zijn schoonzoon en hijzelf zijn eigen grootvader. Toen de jonge vrouw den 68-jarige een dochter schonk, werd het kind de schoonzuster van haar grootmoeder. Wat een filmhond verdient Rin-tin-tin, een wolfshond, die in een der nieuwste Amerikaansche films „Ver het Noorden" de hoofdrol vervult, heeft een zoo phenomenaal succes bij het pu bliek dat het dier zich gerust bij de grootste filmdiva kan vergelijken. Deze viervoeter, de afgod van het Ame rikaansche publiek, die zich ook al in Engeland naam begint te maken, heeft ook een veelbewogen leven achter den rug. In den oorlog werd 'hij in Frankrijk door een paar Amerikaansche soldaten gevonden, als een „armoedig zwervertje". Zij namen hem mee, het diertje werd de lieveling van het regiment en toen de vre de geteekend was, namen zijn „bazen" hem mee naar Californië. Daar trok hij door zijn bijzondere schoonheid en slim heid de aandacht van een filmregisseur, die besloot er een „filmster" van te maken. Rin-tin-tin, die reeds in verscheidene films blijken gaf van zijn verbazende han digheid en zijn groot verstand, speelt in bovengenoemde film „Ver in het Noor den" de rol van vriend en redder der men- schen. Het drama speelt zich af in de sneeuw- en ijsvelden van Noord-Canada. Rin-tin-tin verdient 500 dollar per week en van dezen viervoetigen acteur kan men werkelijk zeggen, dat hij zijn geld waard iets, wat lang niet van al zijn twee- beenige collega's beweerd kan worden. f 7, Nouveau Poiiteau f5 a f9, Curé f7, Tamme Kweeperen f4, Pondsperen 'f5 a f6, Gieser Wildeman f5-a f8, Klei- peren f5 a f6, Afval- en Kroetperen f 1 a f3, alles per 100 Kg., Appels-: Goud- reinetten f 14 a f28, Groene Reinetten f 12, Baumans Reinetten f 10, Landsber ger Reinetten f 16, Sterappels f 17 a f25, Notarisappels f9 a f 15, Groninger Kroon f9 a f 14, Zure Bellefleur f7 a f 11 Fransche Bellefleur f8, Pipping d' Or f4, Zoete Campaigner f 11 a f 13, Zoete Bellefleur f9 a f 11Zoete Ruster f 7 a f9, Zoete Armgaarde f 16, Pomme d' Oranje f 12, Afval- en Kroetappels f 1 a f4, alles per 100 Kg., Diversen: Mis pels f 10 a f 12, Spruiten f8 a f 12, Kroten fl, alles per 100 Kg., Roode kool f3,40 a f5,10, Savoije kool f3 a f4,10, Witte kool f2,40. Selderij f2,10, alles per 100 stuks, Hazen f 1,72 a f2,19, Fazanten f 1,70 a f 1,91, Patrijzen f0.60, Snippen f0,14, alles per stuk. ALLERLEI. Grillen van den bliksem. In de middeleeuwen zag men in den bliksem een uitvinding des duivels. Her haaldelijk wordt gemeld, dat de bliksem menschen de kleeren van het lichaam rukt en ze buiten kennis, maar ongedeerd op den grond werpt. Vier matrozen waren eenis tijdens een onweer in den top van den groolen mast geklommen, toen de blik sem insloeg. Twee hunner werden gedood en van alle kleeren ontdaan. De beide anderen bleven ongedeerd, maar de schoe nen werden van hun lichaam gerukt. De bliksem ontkleedt echter niet alleen de menschen, maar hij scheert hun somtijds ook het haar af. Daarvan maakt o.a. de Fransche dokter Cabanes in een van zijn werken melding. Dit overkwam o.a. me juffrouw Laura L. in Juni 1886; zij ging tijdens een onweer van het dorp Dumesnil naar Fresnaux en had de parapluie op gestoken. De bliksem slaat naast haar in, zonder dat zij een schok voelt. Maar als zij thuis komt, ontdekt zij, dat zij geen haar meer op het hoofd heeft. Het haar was als met een tondeuse geheel afgesneden. Het zelfde overkwam op 12 Februari 1812 een luitenant ter zee, die van Lo- rient naar Brest voer. Een anderen keer kwam de bliksem door den schoorsteen huisje binnen, wierp de deksel van een kookpot, die op de kachel stond en rukte den sleutel uit de deur, die later onder een kast werd teruggevonden. In den zomer van 1864 bewees de bliksem ook detectieve te kunnen zijn. Een dokter was een portemonnaie ontstolen, welke op een stalen plaatje zijn monogram, twee gekruiste D's droeg, welke ook op een van zijn dijbeenen getatoueerd waren. In zijn zak vond men de vermiste portemonnaie terug. De electriciteit had het stalen plaat je, waarop het monogram was aangebracht, doen smelten en daarbij had het metaal zijn sporen in het vleesch achtergelaten. De bliksem doodt en wondt echter niet alleen, hij heeft nu en dan ook genees- krachtiger invloed. Zoo vertelt de Gazette de Santo van 1881 in een uitvoerig be richt over de genezing van een lamme, die door den bliksem getroffen werd en daardoor weer in staat moet zijn geweest, alle ledematen te gebruiken. VEILINGSVEREENIGING K.B.O. TE KAPELLE. Veiling van 12 Nov. 1924. Kleine veiling. Peren: Jodenperen f7 a f 10, Le Lec- tier f 10 a f 14, Zwijndr. wijnperen f 14, Pondsperen f4 a f9, IJzerperen f4, Groene Chaumontol f4 a f8, Wintersui- kerijen f4 a f5, Gieser Wildeman f8 a f 13, Klciporen f4 a f6, Bergamotten f5 a f7, Nouveau Poiteau f 12 a f 18, Diverse peren f4 a f8, Kroetperen f2 a f4, talles per 100 Kg., Appels: Goud- reine tten f 10 a f 27, Zure Bellefleur f 8 a f 15, Groninger Kroon f4 a fll, Hondsmuilen f 12, Paradijsappels f6 a f 10, Zoete Campagner f9 a f 12, Hol- iandsch zoet f8 a fll, Pomme d' Oranje f 12 a f 16, Sterappels f 16 a f24, Court Pendu f 9, Diverse appels f4 a f 10, Kroetappels f2 a f5, alles per 100 Kg., Diversen: Mispels f 10 a f 13 per 100 Kg., Savoije kool f2, Kipeieren f 13,10, Poeleieren f 11,10, alles per 100 stuks. BURGERLIJKE STAND. Over de maand October. WISSENKERKE. Geboren: Pieter- nella Janna d.v. Leendert Janse en Mari- na Schrier; Thomas z.v. Gilles Stokman en Maatje van Goudswaard; Adriaan Ja cob z.v. Jan Kempe en Elizabeth de Smit; Magdalena Pieternella d.v. Leunis van Lieren en Henderika J. v. d. Maas; Janna d.v. Hubrecht Vermeule en Catha- lina Korshuize, Gehuwd: Cornells Willem van Damme 21 j. jm. te Kort'gene en Johanna Ever- harda Cornelia van Hee 21 j. jd.; Ja cobus Gerard de Looff 31 j. jm. en Adri- ana Aartje Filius 23 j. jd.; Aart Cor- nelis Markusse 23 j. jm. te Kort- gene en Jacomina Tannetje de Regt 21 j. jd.; Dingeman de Kam 24 j. jm. en Tannetje Jacoba Marcus se 19 j. jd. Overleden: Maria Lena Jêronimus 17 j. ongeh. d.v. Jac. Jêronimus en A. van Lie ren; Tannetje Maria Vermeulen 44 j. wed. van Jac. Jille; Elizabeth Wielaard 70 j. echtgen. van Pieter J. de Looff; Machiel J. van Hee 81 j. wedn. van Pie ternella van der Maas; Adriaan J. de Looff 80 j. wedn. van Henderika C. de Lange; Adriaan J. 2 d. z.v. Jan Kem pe en Elizabeth de Smit. ADVERTENTIEN. D.D.D. het bekendste huidmiddel, zal die aandoeningen genezen, die U het leven tot een last maken. Ondragelijke jeuk, branderigheid en alle ongemak verdwijnen door de tooverkrackt dezer Oplossing. D.D.D. heeft baat gebracht in tallooze gevallen, die als ongenees lijk waren opgegeven en zal ook U helpen. Probeert dit wonderbaarlyke middel. D D.D. in fi. Hf. 0.75 en f. SJ50. D.D.D. geep H f. I— by alleapoth. en drog. Lekker rustig slapen i< een genot dat aan velen onbekend ia. Wie echter in het bezit ia van een koker Mijnhardt's Zenuwtabletten kan steeds verzekerd zjjn een rustigen nacht door te brengen. Prijs 75 ct. Bij apoth. en drogisten. VEILINGSVEREENIGING ZUID-BEVELAND TE GOES. Veiling van 13 Nov. 1924. Peren: Comtessc de Paris f 10 a 115, Doyenne d' Alencon f4 a f8. Josephine de Malines f6 a f9, Zepherin Greoirge Groote flesschen azijn-extract f 0,38 Kleine flesschen azijn-extract f 0,13 1 K.G. bus Appelsiroop f 0,56 1 ponds bus Appelsiroop f0,30 5 pond Appelsiroop f 1,25 Aardappelmeel f 0,09 Brasso f 0,12-f 0,25-f 0,45 Boenwas f 0,20-f 0,22 3 zakjes Blauw f 0,10 Glim Schoen Crème f0,15 Zebra Schoen Crème fO.15 Bato Schoen Crème f0,20 met een reep Chocolade cadeau, Babbelaars 10 Bokkings Komijne kaas Witte kaas Heele roodbol Boterhamworst Rookvleesch Bruin Speculaas Taai-Taai Reuzenkoek Candijkoek Sucadekoek Succeskoek per ons f0,08 voor f0,48 per pond f 0,45 per pond f 0,58 (flink groot) f 2,25 per ons f 0,13 per ons f 0,18 per pond f0,35 per pond f0,35 f 0,45 f 0,40 f 0,40 f 0,20

Goessche Courant | 1924 | | pagina 2