PU ROL N°. 156. Zaterdag 15 November 1921. Ill6 Jaargang. Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. FEUILLETON Als ik koning was! Kloosterbalsem ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE Uitgave Naaml. Venn. „Goesche Courant" COURANT en Kleenwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf ADVERTENTIEN. van 15 regels f 1,20. elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f2,40. Bewijsnummers 5 cent. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. WEDERKEERIG DIENSTBETOON. (Nadruk verboden.) En alweer komen wij op de werkloos heid, dat kruis van dezen tijd. Wat een moeilijk te verduwen verschijnsel: dat braak liggen van zooveel frissche, gezon de krachten! Wat een beleediging voor de menischenwaardedat ontvangen van gaven, zij het onder den schijn van recht. Is er dan niets te verzinnen, dat dit leed althans draaglijk maakt? Al ware de schatkist onuitputtelijk en al konden zonder nadeel voor de gemeenschap de slachtoffers van deze tijdkwaal een uiitkeering krijgen, ruimschoots voldoen de voor de behoeften van hun gezin, toch zou de ellende onverminderd nijpen. Immers is het een der allereerste be hoeften voor den normalen mensch, ar beid te verrichten. Hij kan niet vol staan met werk, dat hem bij wijze van bezigheid wordt opgedrongen; hij is geen kind meer, dat speelt zonder doel. Hij moet de voldoening koesteren, maat schappelijk nuttig te wezen en geen maatschappelijke overbodigheid te zijn. Bovendien wil hij zijn aandeel in de vruchten der gemeenschap verdienen. Hij beschikt over een rechtmatigen trots; hij voelt zich te fier, om, zoolang hij niet hulpbehoevend is, geholpen te worden. Hij moet voor zijn loon iets gedaan heb ben; het moet hem toekomen. „Want niet in het snijden der padie is de vreug de; de vreugde is in het snijden der pa die die men geplant heeft. En de ziel des menschen groeit niet van het loon, maar van den arbeid die het loon verdient." De werklooze neemt echter zijn uit- keering aan en hij kan zich wel voor praten, dat hij deze als achterstallige schuld van de gemeenschap met een gerust hart kan aanvaarden, maar, wanneer hij heel den lieven dag vult met nuttelooze bezigheid of 'hem onwaardige tijdkorting kan hij zijn gemelijkheid niet verkroppen, Hoe zal men echter den werklooze aan passenden arbeid helpen, zonder daardoor anderen uit Ihun brood te stooten? De werklooze mag in geen geval de vrije arbeidsmarkt concurrentie gaan aandoen; hij mag niet beneden het tarief werken en de overheid mag zijn krachten niet misbruiken om bezoldigde krachten te ontslaan. Bestaat er dan geen enkele mo gelijkheid om een eind te maken aan de gedwongen ledigheid van deze maat- Besteedt steeds Uw geld op de juiste manier. Ouze Portwijnen zjjn bijzonder fijn van 9maak en zeer concurreerend van prijs. Waarom heeft U ze nog niet geproefd Fa. J. A. L. G. Witte, Goes. 26 OF. Eene week van macht. NAAR HET ENGELSCH door Justin Huntly Mc. Carthy. „Mijn held moet den hoogstcn moed en alle deugden bezitten! Vaarwel! Reed'S had zij het terras bereikt en was op het punt het slot binnen te gaan, toen Villon haar verlangend nariep: „Blijf toch-' Ik heb u nog duizend dingen te vragen!" Katbarina schudde gl miachend hethoofd „Ik had alleen maar dat eene te zeg gen, en ik 'heb het gezegd! Vaarwel!' Villon nam een stoutmoedigen aanloop en riep: „Ik zal met u gaan." Hij voegde de daad reeds bij het woord, maar met een wenk harer hand hield het meisje hem tegen en zeiide gebiedend: „Dat zult gij niet! Ik ga naar de koningin!" Met een bevalligen groet verdween zij in het portaal van het palcis, en hij stond haar na te zien, vol geestdrift en ver rukking als iemand, die zoo juist door de verschijning eens engels is begena digd. Fluisterend herhaalde hij hare woor den: „Ach, dat er toch een man aan het hof verscheen!" En uit deze woorden sponnen zijne hoopvolle gedachten en droomen zich ver schappelijke slachtoffers, zonder dat men hierdoor de gemeenschap schaadt Op een aardige wijze heeft men in Duitschliand dit netelig probleem opge lost. Dc vondst lijkt vernuftig en toch is 'het zoo eenvoudig als met het ei van Columbus. Hetgeen het Tijdschrift voor Armwezen hieromtrent enkele weken ge leden meedeelde, verdient bekendheid in wijden kring. De hier toegepaste methode lijkt navolgenswaardigdit stelsel zou het heelmiddel kunnen blijken tegen een der pijnlijkste en gevaarlijkste won den der tegenwoordige maatschappij. Het klinkt misschien hard, maar dan is deze hardheid van genezender aard dan de zachtheid, welke de bekende medicijn meesters uit het spreekwoord aanwenden; in elk geval dunkt het mij een opvoed kundige vereiischte, het al of niet ont vangen van de werkloozenondersteuning afhankelijk te maken van het presteeren van een zekere hoeveelheid arbeid. Dit vordert de verordening van de Duitsche regeering, die bovendien voor jongere werkloozen het deelnemen aan cursussen in dienst van de beroepsopleiding en de jemeene ontwikkeling verplicht stelt. De wijze, waarop bijv. de Frankfurt- sche arbeidsbeurs deze verplichting op vat, dunkt mij de oplossing vain het pro bleem. Dit lichaam heeft den vorigen win ter een hulpdienst van werklooze jonge lieden op touw gezet. Zij moeten twaalf uur per week arbeid verrichten, en deze arbeid bestaat in het doen van huishou delijke werkzaamheden en boodschappen, In wier dienst moeten de werklooze jongelui dit werk uitvoeren? Hun patroons worden de hulpbehoevenden, die geen be taald personeel kunnen onderhouden. De bedeelden van het burgerlijk armbestuur, de oorlogsinvaliden, de nabestaanden van gesneuvelden, maar ook arme moeders met veel kinderen, oudelieden, maatschap pelijk ongeschikten, en tenslotte instellin gen van algemeen nut als bibliotheken, kin derbewaarplaatsen, inrichtingen voor volks ontwikkeling, welke om hulp verlegen zijn. De werklooze joftgelui ontvangen hun opdracht, die niet in verband mag staan met het beroep of een andere winst-1 gevende bezigheid van den opdrachtgever en die niet in strijd mag zijn met de eischen van de gezondheidsleer en de zede- delijkhaid, derhalve van de besturen der in stellingen en trekken welgemoed naar het hun toegewezen huis, waar zij als een weldoende engel worden ontvangen. Geen wonder dat, gelijk het verslag mededeelt, zij zich op een heel enkele uitzonde ring na, met liefde en ijver werpen op de karweitjes, die zij op te knappen krijgen. Na een warmen maaltijd, die ze teza men genieten, blijven de meesten nog een paar uur bijeen onder leiding van een student en korten zich met zang en spel den tijd. Tot weer de klok slaat voor den verplichten cursus in theorie en prak tijk of voor de muziekuitvoeringen of letterkundige voordrachten, door den bond voor volksontwikkeling aangeboden. Zoo zijn ze, wanneer straks de crisis voorbij is, hun ledigen tijd althans zon der al te groote schade voor lichaam en geest doorgekomen; ja, misschien heb ben ze er nog wel profijt van gehad. En d'it is de kunst: het kwade omzetten in een middel tot het goede. Ruwe enScbrsleHuicf DOOS 30,60,90 Cent. B|J Apoth. en Drogisten. .^PhaffnJvjbr. A.Miinhardt Zefst BUITENLAND. der. „Waarom zou ik haar niet kunnen ver overen? Nog gisteren nacht was ik een arme duivel met roestigen degen en kale Ideederen. Nu is het anders gesteld. Ik ben des konings vriend, zooals het schijnt, een machtig man aan het hof, een man van bet eekenisAl het schoone, dat mij omgeeft, lacht als zonnelicht, en de ge- heele wereld zal komen, om zich aan mijn glans te verwarmen!" Hij was uitstekend tevreden met zich zelf en de gansche wereld met die we- rekl, welke hém en Katharina omvatte. Volgens gewoonte van beminnenden vergat hij geheel, dat er behalve hem en de be minde nog andere menschen aanwezig wa ren. Zoo diep was hij in zijne zoete gedachten verzonken, dat hij niet hoorde, hoe de deur van den ouden toren zacht werd geopend, dat hij den zochten slui penden tred des konings niet vernam, die zijn schuilhoek had verlaten en nu, langzaam over het gras sluipend,zijn speelpop naderde ZEVENDE HOOFDSTUK. Het antwoord van Bourgondië. Door eene aanraking aan zijn schouder werd Francois uit zijne zoete droomen opgeschrikt. Toen hij zich haastig om draaide, zag hij de zwarte gedaante des konings naast zich staan en diens boosaar dig, valsch gelaat tegen hem glimlachen. „Goeden dag, edele heer groot-conné table," zeide Lodewijk vriendelijk, en toen Villon eerbiedig op zijne knieën viel, vroeg hij: „Nu, hoe bevalt de macht? De toestand in Oostenrijk. De spoorwegstaking is geëindigd, door dat beide partijen tot een vergelijk zijn gekomen. Kanselier Seipol is door den nationolcn raad wederom belast met de vorming van een regeering. Seipel heeft nu waarborgen geëischt, dat hij het werk van herstel van Oostenrijk ongestoord zal kunnen voortzetten. De massa-moordenaar Haarman. Het proces tegen Haarman zal op 1 of 8 December te Hannover beginnen. Uit de dagvaarding blijkt, dat den be klaagden niet minder dan 27 moorden ten laste worden gelegd. Zijn medebeklaagde Grans wordt beschuldigd van medeplich tigheid en uitlokking bij twee der door Haarman gepleegde misdaden. Volgens de verklaringen van Haarman zou Grans hem hebben aangespoord om jongelieden te dooden, daar bij, Grans, gaarne in het bezit van hun kleeren wenschte te komen. Grans heelt bovendien vermoedelijk de kleeding van H aarman's slachtoffers ver kocht en zal zich dus ook wegens heling te verantwoorden hebben. Bewezen is het niet, dat Haarman stukken vleesch van zijn slachtoffers zou hebben verkocht, hoe wel dit niet uitgesloten lijkt. In de dag vaarding wordt nog het vermoeden uitge sproken, dat Haarman veel meer moor den heeft gepleegd dan er tot nu ontdekt zijn. In de meeste van de 27 bekende gevallen heeft hij bekend. Zijn slacht offers kwamen voornamelijk uit Noords- en West-DuitsdhLand. Een hunner was een Berlijner. De 190 gedagvaarde ge tuigen zijn grootendeels ouders of bloed verwanten der slachtoffers. Men zal dus dramatische tooneelen in de rechtzaal kun nen verwachten. De vijf geneesheeren, die den geestestoestand van Haarman hebben onderzocht, zullen eveneens door de recht bank worden gehoord. Het proces zal waarschijnlijk 12 a 14 dagen duren, ten zij Haarman ook voor de rechtbank een volledige bekentenis aflegt. In dit geval zal men er van afzien, de meeste getui gen te hooren. Samenzwering in Roemenië. De bladen bevatten mededeelingen over de ontdekking van een complot der Chris telijke liga, die met daden van geweld haar plannen wilde verwezenlijken. Er zijn manifesten in beslag genomen, die in geheel Roemenië zouden worden ver spreid. Verschillende studenten, die tot deze organisatie behooren, hebben bekend, dat het voornemen was een groot aantal politieke personen, o.a; leden van de re geering en bekende financiers, te vermoor den. De eerste moordaanslag is die op den prefect van Jassy geweest. De re- geering heeft buitengewone veiligheids maatregelen getroffen en in verschillende plaatsen troepen verzameld. Naams-verandering. Ingevolge verzoek van de Noorsche Regeering deelt de vice-consul te Mid delburg ons mede, dat van 1 Januari 1925 af de stad Christiania zal zijn ge naamd Oslo, zulks op grond van de be treffende wet d.d. 11 Juli 1924. Mussolini strijdt voor zijn positie. Mussolini heelt in een interview eenige mededeelingen gedaan over den toestand in Italië. Hij zeide de ontbinding van het parlement te zullen aanbevelen, en even zoo, indien noodig, de afkondiging van het dictatorschap, teneinde zijn oorspronke lijk economisoh-politiek program, waarvan de verwezenlijking Italië onder de eerste naties der wereld zal brengen, ten uitvoer te leggen. In weerwil van de berichten in de dagbladen, volgens welke de toe stand sinds 4 November nog ernstiger is geworden, zeide de premier: „Ik ben het, die de fascisten in toom houd. Wanneer ik hen morgen in een rede aanspreek, zal ik hun precies mededeelen, hoeveel van hun mede-fascisten in de gevangenis zuchten. Dit aantal kan op meer dan 1000 geschat warden. „De oppositie beeft van vrees en dit is louter voor mij' voegde hij er met een zekere zelfbe wustheid aan toe. VERKOUDHEID CARUSOL, 30 cent per doosje. DE TOOVERPAST1LLE. Bij Uw drogist. PROVINCIE-NIEUWS. Goednietwaar „Heerlijk, majesteit. Op mijne knieën dank ik uwe majesteit daarvoor". „Onzin, man, het geschiedt ter wille van mij zeil. Je bent door je lied tot die heerlijkheid gekomen. Zoo Villon ko ning van Frankrijk ware, he? Villon isprong op en beproelde zich met woorden en gebaren te verontschuldigen. „Uwe majesteit zal begrijpen Goedig weerde Lodewijk elke veront schuldiging al. „Volkomen. Mijn goede vriend, je hebt mij geheel betooverd. Met welk een vlam mend oog, met welk een gelaat vol geest- drilt, met welk een edele houding hebt ge mij uwe ballade toegedonderdHier staat voor mij, zeide ik tot mij zeil, een echte man, een man met een doel, een man, die Frankrijk zal dienen en helpen". „Majesteit, daarnaar heb ik al dezen tijd gesmacht". Lodewijk kruiste de armen over de borst en beklopte zich welgevallig. „Nu, tot koning kon ik je niet goed maken, dat zal je inzien, en indien ik het kon, deed ik het toch niet, want ik heb zeil eene zekere voorbelde voor die be trekking. Maar iets goeds was ik je schuldig, en je eigen woorden waarborg den mij voor de belooning. Deze arme duivel, zeide ik bij mijzell, zal behagen scheppen in macht ik zal hem tot mijn groot-connétable maken' De vreugde van Villon was zoo on metelijk groot, dat hij niet in staat was den koning te laten uitspreken, maar hem Hebt Gij pijn ij* mg en lendenen Blijf daarmee toch niet loopen. Akkers Kloosterbalsem zal Uw pijn onmiddellijk tot bedaren brengen, U snel behaaglijke verlichting, kalmte en rust bezorgen. verdrijft de pijn Mac Donald. De Engelsche Labourpartij heelt verga derd: over den „treurigen afloop der ver kiezingen, over „de treurige leiding van Mac Donald, enz. Menige harde noot werd gekraakt. Naar het heet is Mac Do nald's gezondheid ernstig geschokt, zoo wel door zijn werk als premier, als door de jongste verkiezings-campagne. Hij wenscht een langdurige reis te onderne men en het doel dier reis zal Zuid-Ame- rika zijn, waardoor hij geruimen tijd op zee zal verboeven, waar de kalmte hem her stel zal brengen. In elk geval is hem in deze vergadering van den uitvoerenden raad een commissie terzijde gesteld, bestaan de uit Clynes, Thomas, Snowden en Hen derson. Tijdens zijn afwezigheid zal Snow den de leiding van zaken op zich nemen. Provinciale Stalen van Zeeland. Financieele resultaten lijn B r e s ken srV lissingen. In de zomerzitting der Staten werd door Ged. Staten overgenomen een motie- Wallien, waarin zij werden verzocht na dere gegevens te verstrekken over de fi nancieele resultaten van het veer Bres- kens-Vlissingen. Thans dleelen Ged. Staten mede, dat volgens eene in overleg met den Regee- ringscommissaris reeds voor eenige jaren opgemaakte gesplitste rekening van ont-. vangsten van den Prov. Stoombootdienst op de Wester schelde onderscheidenlijk van de lijnen Breskens-Vlissingen; Vlis- singen-Neuzen-Hans weert en Hansweert- Walzoorden met de tram Vlake-Hans- weert, er over 1923 op de lijn Breskens- Vlissingen een batig saldo van f 16.113,23 zou zijn geweest. Het wil echter Ged. Staten voorkomen, dat, waar van Rijkswege 80 pet. in het tekort op den Wester-Schelde-dienst in zijn geheel wordt uitgekeerd, het aller minst een reden zou zijn om een voordec- lig saldo op een stuk van den Westerschel- dedienist tot verlaging van het personen- tarief op dat traject te doen leiden. Im mers, die 80 pet. worden, gelijk gezegd, verleend ten aanzien van den dienst in zijn geheel. Het gaat alzoo niet aan, de voordeelige en de onvoordeelige trajecten voor de vaststelling van de tarieven te gaan splitsen. Veerdienst Veer e-K amperland. Naar aanleiding van eenige wenschen door den heer Onderdijk in de zomerzit ting geuit ten opzichte van do dienstrege ling en de tarieven van den veerdienst Veere-Kamperland, deelen Ged. Staten, mede, dat de bootcommissie in overleg niet den veerschipper en met het comité van actie voor Noord-Beveland, in volko men harmonie de dienstregelingen ingaande resp. 1 Sept. en 5 Oct. zijn vastgesteld. Met 'ingang van 1 Jan. 1925 zullen worden ingevoerd couponboekjes inhoudende 12 plaatsbewijzen voor f5; idem voor rijwie len f h; abonnementskaarten per maand f 12,50; schoolkaarten per jaar f36; per halfjaar f20 en per maand f3,50; met rij wiel resp. f 9; f 5 en f0,90 meer. Ged. Starten stellen voor ook deze mede deelingen voor kennisgeving aan te nemen. Ierseke. Woensdagmorgen had de werk man P. de Koeijer het ongeluk, dat door het achteruitslippen van den wagen deze met de twee paarden in de haven viel. Juist met laag water. Wonder boven wonder bekwamen de beesten geen letsel, de voer man kon er bijtijds van springen, alleen, werd er wat waterschade veroorzaakt. met beloften vol geestdrilt in de -rede viel. „Majesteit, ik zal u dienen, zooals nog nooit een koning is gediend!" Niet lettend op dezen uitroep, ging de koning voort met spreken, en zijne kalme eentonige woorden vielen op het gloeiende brein des dichters als koud water en koelden het af. „Ik wil hem tot mijn groot-connétable maken voor eene week. Had hij Villon een dolk in het hart ge- stooten, hij zou zijn offer niet doodelijker hebben getroffen dan met deze woorden. „Eene week, majesteit?" stamelde Vil lon, die den zin dezer woorden nauwe lijks vermocht te vatten. Hoonend beet Lodewijk hem toe: „Heelt je ijdelheid dan eene blijvende aanstelling verwacht Kom, vriend, dat zou toch zijnde grap een beetje te ver drijven De zon scheen haar licht, de rozen schenen haar geur te hebben verloren. Villon kon slechts voortdurend herhalen: „Eene week!" en den koning verward aanstaren. Deze echter bleel bedaard bij zijn aanbod. i „Juist zoo. Eene wondervolle week! Zeven kostelijke dagen", Hij Field een oogenblik op, en begon toen te tellen: „Honderd acht en zestig hemelsche uren. Die bieden alle mogelijkheden van een menschenleven. In zeven dagen is de we reld geschapen. Zeven dagen van macht, zeven dagen van heerlijkheid en glans, zeven dagen van kelde Wanhopig steunde Villon over de ver nietiging zijner gouden verwachtingen. „En dan terug naar de dakkamer en de goot". Lodewijks boosaardige glimlach werd nog onheilspellender. Hij. naderde den dichter nog meer en klopte hem met zijn dunnen wijsvinger op de borst. „Neen, neen, niet geheel zoo mompelde hij. „Je hebt nog niet den geheelen omvang van de grap begrepen. Na eene week zal je mij op het Grèveplein eene mooie, groote galg bouwen, en je laatste taak als groot- connétable zal zijn Francois Villon aan die galg te laten opknoopen!" Was hem de wereld zooeven geur- en kleurloos voorgekomen, nu scheen zij hem een vreeselijke hoop asch. Al stond hij ook van de ontmoeting in den „Dennen appel" al diep bij den koning in hel krijt was het dan noodig, dat hij het met zijn leven moest betalen? Door doods angst gekweld, zonk hij met opgeheven armen en smeekenden bltik voor de voeten des konings neer. „Majesteit, majesteit, heb medelijden!" Verachtelijk zag de koning op hem neer. „Is het leven je dan zoo dierbaar? Ben je zulk een erbarmelijk schepsel, dat je hart zoozeer aan je dakkamer en je goot en je kroegen hangt?" Villon liet het hoold zinken. „Nog gisteren was ik tevreden." Met toenemende minachting zag de ko ning naar de gebroken gedaante aan zijne voeten. i I I I &i (Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1924 | | pagina 1