Stelnietuiti ;ot morgen DE GROND LET OP U SAECK T J. A. STEKETEE. 17 NOVEMBER 1924, der kinderen worden voldoende gevoed. De ouders dezer kinderen zijn moedeloos en rtdeloos. Ontelbare kinderen hebben geen vader meer. Eikel in Schwerte zijn 700 vaders in den oorlog gesneuveld, en moet moeder voor het heele gezin de kost verdienen. Zijn wij dan die toch betrekkelijk van alles nog overvloed hebben niet verplicht om deze arme menschen te helpen door zulk eei kind, jongen of meisje naar keuze leeftijd 810 jaar voor eenige weken in huis op te.nemen ven goede voeding en verzorging te geven. Zaterdag a s. zal men zich daartoe kunnen opgeven en zal tevens te Goes en Kloetinge een inzameling worden gehoudenvoor bijzonderheden verwijzen we naar de annonce in dit nr. Gaarne wekken wij onze lezers op tot krachtigen steun. Red. Q. Crt. GEMENGD NIEUWS. Onder een trein geraakt. Donderdagavond omstreeks halfzeven struikelde op het, emplacem-nt der N.S. aan het station te Venlo de 49-jarige hoofdconducteur J. V., vermoedeïjtjk door het plotseling achteruit zetten' van een treingedeelte, met het noodlottig gevolg, dat hjj over een lengte van 18 meter tLsschen de rails werd medegeSleept en toen onder een wagen terecht kwam. Het linkerbeen boven de knie werd hem afgereden. Op last van den geneesheer, die de eerste hulp verleende, werd de ongeluk kige per rijwielbrancard door de politie naar het R. K. ziekenhuis vervoerd alwaar bij is bezweken. Etn motor fietsrijder door een auto gegrepen. Zaterdagavond ongeveer halRfelf reed op den Leidschen straatweg, ter'hoogte van Marlot, de auto van mevr. v. S., uit Wassenaar, bestuurd door haarchaufl'eur'G., in de richting van Den Haag. De chauf feur zag van de tegenovergestelde richting een auto aaukomen en doofde daarom zijn lichten. Toen zag hij plotseling 5 a 6 M. van zich af, naar zjjn zeggen, midden op den weg, een molorfletsrijder, eveneens gaande in de richting Den Haag. De chaoffeur gaf signalen, waarop de motor rijder naar links in plaats van naar rechts uitweek. Hierdoor werd hij door de auto gegrepen en een eind meegesleurd. On middellijk werd de geneeskundige dienst in Den Haag gewaarschuwd, die den motorrijder, den 28-jarigen E. de Wilde, te Amsterdam, naar het Ziekenhuis aan den Zuidwal bracht. Hij bleek een arm te hebben gebrokenl en had ernstige wouden over het lichaam, benevens vermoedelijk een hersenschudding. Tegen den nacht is hij overleden. Rij het voorloopige politioneele onder zoek is vast komen te staan, dat de motorGetarijder en de auto aan den goede» kant van den weg reden. De oorzaak van het ongeval miet alleen gezocht worden in het feit. dat de chauffeur, door het dooven van de lichten, niets meer kon zien en zoo den motorrijder aanreed. De vaart van de auto was diet voldoende verminderd, Kolendampvergiftiging. In het perceel Zomerweg 79 in Den Haag (controlewoningen) zijn het echtpaar S. en een tweejarig zoontje bewusteloos geworden, terwijl een zesjarig dochtertje overleden bleek te zijn. Vermoedelijk heeft men hier te doen met een geval van kolendampvergiftiging. De schuif in het fornuis naar den schoorsteen/->was toen de politie een onderzoek instelde, geheel dicht. Waarschijnlijk hebben de kolen dus nog gesmeuld, waardoor de damp in de slaapkamer kon komen. Maa, vrouw en zoontje zijn naar het ziekenhuis gebracht. Zij zijn tot bewustzijn gekomen en hun toestand is bevredigend. Moordaanslag I Ongeveer een maand geleden ontliep de 84-jarige juffrouw I. M. geuren R., de echtelijke woning in de Kerkstraat te Poorlugaal, wegens onaangenaamheden met haar man, den 35-jarigen,,, J. H. J. M., verpleger in het krankzinnigenge sticht Maasoord. Zij wensebte in die woning niet terug te keeren, doch nam haar intrek te Rot terdam en werd werkster in een mode magazijn op de Leuvegaven. Maandagavond zes uur ontmoette de verpleger zijn weggeloopen vrouw op den hoek van de Weste Wagenstraat aldaar, waar zij met een vriendin uit de Goud- schestraat op weg naar huis was. Plotseling werd zij door hagE^man, die haar achterna liep, beet gegrepen en met een groot dolkmes driemaal gestokenin de borst nabij het hart, in den buiLepn in den hals nabij het „rechteroor. Hevig geschrikt en gillende trachtte de vrouuw te ontkomen en in den winkel van de firma Job. Bood op den hoek van de Weste Wagenstraat en de St. Laurensstraat te vluchten. a Voor zij evenwel den winkel bereikte haalde haar man haar we^pr in en gaf haar met zijn dolk nog een steek in het hoofd. Toen zakte zij op de stoep vsor den winkel ineen en verloor het bewust zijn. Burgers h.ebben de vrouw, die veel bloed verloor,' haar het ziekenhuis op den Coolsingel gedragen, waar men haar toe stand zorgwekkend achtte. De verpleger J. H. J. M., die vermoe delijk uit jaloezie tot deze daad kwam, nam de vlucht doch werd reeds in de Weste Wagenstraat door burgers tot staan gebracht en aan de politie overgeleverd, die hem naar haar bureau in de'Gruote Paauwensteeg bracht. Het dolkmes, dat hjj op zijn vlucht ha/J weggeworpen, is in de Weste Wagenstraat gevonden. De toestand der vrouw was later op den avond nog van dien aard, dat haar geen verhoor mocht worden afgenomen. Doodgevroren. Uit Parijs meldt men, dat een man en drie vrouwen, die onder den blooten hemel overnachtten, zijn doodgevroren tengevolge der plotseling ingevallen koude. Inbrekers met slaapgas De politie te Constantinopel doet ijverig uasporingen naar een bende inbrekers, die in de Europeesche wijk der stad hun obscure practijken uitoetenen met behulp van „slaapgas". Als ze in de door hen als //operatie- terrein" uitgekozen huizen binnengedron gen zijn, ondernemen zij in stilte een gasaanval op de bewoners en eventueel ook op hun waakhonden, zoodat menschen en dieren in een diepen slaap gebracht worden, welke minstens 12 uur duurt, een voldoenden tijd voor de boeven om op hun gemak te opereeren en de plaat te kunnen poetsen. Een drama. Een diep.tragische gebeurtenis heeft zich te Hamburg afgespeeld. Toen een daar woonachtig arbeider, wiens vrouw sedert een maand in het gasthuis ligt, 's morgens huiswaarts keerde, vond hü de deur zijner woning openstaan. Tevens nam hij een sterke gaslucht waar. Zijn jonge, schoonzuster, die de huishouding waarnam, was met zijn drie kinderen van 1—4 jaar uitgegaan. Op de tafel lag een briefje, waarin het meisje mee deelde, dat zij gepoogd had, zich door middel van gas van het leven te berooven Verder was er in het briefje sprake van de Elbe-brug. Toen men daarheen ging, vond men een ledigen kinderwagen, waar- Van de kussens nog warm waren. De jonge huishoudster was, naar later bleek, met de drie kinderen van de Eibe-bmg in het water gesprongen. Drie ljjkei kon den reeds geborgen worden. Een motief voor de vreeselijke daad is niet bekend Oneenigheid bestond er, voor zoover de politie kon nagaan, in de familie niet. Het meisje leed aan een ernstige hart ziekte. Door een leeuw verscheurd. Uit Nairobi (Oost-Afrika) wordt gemeld, Jat de bekende natuuronderzoeker en jager Van Watteville, die, vergezeld van zijn dochter, op de grens tusschen Oegauda en den Congo voor het museum te Bern naar een witten rhinoceros zocht, door een leeuw werd aangevallen en daarbij zoodanig verwoud, dat hij korten tijd later aan de bekomen verwondingen stierf. Zijn dochter bevindt zich thans alleen onder de inboorlingen. ALLERLEI. De doorsnee Hollander. //Wijsneus* schrijft in het Hbld. Hebben wij een gemiddelden Neder, lander, hoe ziet hij er uit, wat zijn z'n sympathieën en liefhebberijen Zou men daarover niet eens een prijsvraag uit schrijven Er moeten over die kwestie veel verschillende inzichten heerschen 1 Als (zeer gebrekkig) voorbeeld diene het volgende De doorsnee Hollander is veertig jaar, getrouwd en heeft vier kinderen, die buitengewoon veel knapper zijn dan an dere kinderen. Zij worden echter niet begrepen door achterlijke leeraren. Hij zegt, dat hij drie sigaren per dag rookt, doch in werkelijkheid zijn het er acht. Alles in Nederland is volgens hem verkeerd ingericht men moest o.a. overal op bezuinigen, behalve op een paar dingen waar hij annex aan is die volgens hem een geweldig landsbelang vormen. Hij scheldt ook enorm op auto's totdat een Eord hem convenieert, 's Lands wetten hebben intrinsiek zijn belangstel ling, in zoo verre ze hem prikkelen tot ontduiken. Hij heeft groote minachting voor sport en sportkampioenen, maar spelt het sportnieuws van A tot Z. Hij kan over 't algemeen geen duide lijk Nederlandschen brief opstellen of een kleine redevoering in zijn moedeitaal houden; wel,zoekt hij steeds zijn kennis van vreemde talen te luchten. wanneer gij heden bemerkt, dat Uw drukwerk bijna verbruikt is. Geef het dadelijk aan ons op. G ij hebt het dan op t ij d. S. T. GOESCHE COURANT EN KEEEUWENS ROSS Gelegenheidsbrood. In verband met het artikel in ons vo rig nr. vernamen wij van den heer J. J. Harthoorn, dat te 's Heer Arendskerke de gewoonte bestaat van het bakken van deegmannetjes, en wel op den 2den Dins dag in November, ter gelegenheid van den Besten Toondag (vroeger Kermis dag). Er worden dan wel een duizend van diie deegmannetjes gebakken en de kinde ren staan reeds 's morgens vroeg te sprin gen voor de bakkerij. Het deegmannetje fls: een smakelijk krentengebak in den vorm de naam geeft het reeds aan van een mannetje. Voor de onderwijzers is deze dag een lastige, want de kinderen hebben het poppetje ook wel eens bij zich op school Vruchtbaarheidsrecords. niet Met den memsdh is het veel bijzonders, maar met de vis scben gaat bet al veel beter: de wijfjes- haringen leggen 30 a 70.000 eieren en een oester brengt 800.000 oestertjes ter wereld waarvan de meeste echter weer zeer spoe dig sterven of liever eigenlijk nooit tot vol leven komen. Maar wat is de vruchtbaarheid van een oester vergeleken bij die van een vlieg gemiddeld 600 eitjes per dag gedurende 60 dagen? Na achttien dagen gaat een jonge vlieg zelf aan den arbeid. Men heeft uitgerekend, dat in een periode van 1 Mei tot 20 September een enkele vlieg moeder, grootmoeder, overgrootmoeder enz. kan zijn van 4000 billioen vliegen. Maar de witte mieren'. 60 eitjes per minuut, de koningin der termes bellicosus uit Afrika: 30.000 per dag en zoo jaren achtereen; 10.950.000 per jaar dus en meer dan 150 millioen gedurende haar ge- heele leven. Er zijn trouwens insecten, die eitjes leggen, welke zich in tweeën split sen; zoo gaat het vlugger! Sommige parasieten van het mensche- lijk lichaam zijn bijzonder vruchtbaar ei is een worm, die in de menschelijke dar men huist de Ascaris lumbricoides die 64 millioen eitjes legt per jaar, samen tot een gewicht 1700 maai zoo groot als zijn eigen gewicht. Wie zich interesseert voor de GOESCHE COURANT als Lezer, dient het belang van zichzelf en van die courant, door te koopen bil de Adverteerders in dit Blad. BURGERLIJKE STAND VAN GOES. Geboren: Johanna Judoca, d.v, Jo hannes Lambertus Borgs en Elisabeth van Hese. VERGADERINGEN EN VOORSTELLINGEN ENZ. November 12 Landbouw-Bioscoop, De Blauwvos. 15 16 Bioscoop Schuttershof, „Wroe ging" en Duo Decle r, acrobaten. 14 Prins van Oranje, protest-vergade ring. s 21 Gebouw Ver. Vrijz. Godsd. voor drachtavond, mej. Pino. 21 Schuttershof, Orkestver. Vlissingen, mevr. BrandDekker. 25 Gebouw Vrijz. Godsd., lezing ds. Netelenbos. Schuttershof, jubileum-voorstelling, Grispijn. Februari 1925: 25 Wolfaartsdijk, kap. boereninspan, van Dissel. 26 Ovezand, boereninspan, Beth. LAATSTE EN TELEGRAFISCHE BERICHTEN. VERKOOPINGEN EN VERPACHTINGEN. November: 17 Goes, verpachting grond en zijkant weg, B. en W. van Goes. 17 Kapelle, wisschen en hakhout, van Dissel. 19 Ovezande, winkelgoederen, de Kok. 19 Wolfaartsdijk, inspan, Pilaar. 20 Krabbendijke, vendutie, de Kok. 21 Kapelle, olmen, Kram. 25 Goes, olmen en canada's, Verbist. 25 Goes, beestiaai, de Kok. 27 Icrseke, vendutie, de Kok. 27 Kwadendamme, canada's, Verbist. 28 Hansweert, hoogaarts en inboedel, de Kok. Goes, afbraak, do Kok. Wolfaartsdijk, bouwland en dijk, Pilaar. Kloetinge, verpachting bouwland, van Dissel. December: 4 Rilland, woonhuis en schuurtje, Pi laar. Wolfaarbsdijk, ruim woonhuis en erf, Pilaar. EUewoutsdijk. woonhuis en dijk, Pi laar. Gevecht tusschen negers en blanken in Kenlucky. Uit Danville in Kentucky wordt ge meld, dat daar ernstige onlusten zijn uit gebroken tengevolge van een moord door negers op een jonge blanke opzichter van een bouwmaatschappij. Ongeveer 20 kleurlingen werden gewond en men zegt, dat er verscheidene gedood zijn. Het kleine detachement militairen dat aldaar gestationneerd is, moest om versterking vragen. Toen het bericht verzonden werd, moesten 250 negers, die door een ver woede menigte van 500 gewapende blanken omsingeld waren, door soldaten beschermd worden. De vliegtocht NederlandIndië. Nader wordt gemeld dat de vliegers in Armballa zijn aangekomen. Er zijn weer twee étappes op één dag volbracht. De vliegers blijven aldiaar een dag om den motor na te zien, en beginnen daarna de slechtste étappe naar Alahabad. f 13, Jacques Lebel f 13, Lady Henneker fl2 a f23, Rembdür Populeir f 14, Dub bele zure Bellefleur f 12 a f 16, Zure Bel lefleur f8 a f 15, Westl. Bellefleur f8 a f 11, Fransche Belieflteur f3 a f6, Reinette d' Or f7 a f8, Court Pendu f 10 a f 13, Golden Noble f 6„ Honds muilen f8, Const, de Groot f9. Zure Ruster f5 a f8, Zoete 'Campagner f 10 a f 13, Zoete Bellefleur f8 a f 12, Pom- me d' Oranje fll a f 13, Zoete Kool- appels f8 a f 12, Afval- en Kroctappels fl a f6, alles per 100 Kg., Diversen: Mispels f 10 a f 17, Spruiten f 14 a f 16, Aardappelen f4,10 a f 5,10.' alles per 100 Kg., Andijvie f 1,30. Noten f 0,39, Bloemkool f 13. alles per 100 stuks, Ha zen f 1,90 a f 3,96, Fazanten f 1.17. Pa trijzen f 0,51 a fO/,67, Eenden f0,54, alles per stuit, Honing f0,55 per flacon. TELEGRAF. WEERBERICHT naar waarnemingen verricht in den morgen van 12 November medegedeeld door het Koninklijk Ncderlandsch Meteorologisch Instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand 781.1 te Neu- fahrwasser. Laagste barometerstand 752.6 te Akureyri. Verwachting tot den avond van 13 No vember: Zwakke veranderlijke wind, ne velig tot zwaarbewolkt, weinig of geen regen, iets kouder. MARKTBERICHT. GOES, 11 Nov. 1924. Aanvoer zeer klein Handel flauw. Nieuwe Tarwe f 12 50 a i 16, Nieuwe Rogge f a f Goudgerst i at HflVflï- t Q f Kookerwten f 18- a f'2o!- Kroonei wten 118.af 20,— Drain. Boonen 125,—al 29 Nieuw Maanzaad f 40,a f Karwijzand f a f Koolzaad 1 a f Eieren per 100 stuks 113,—. Boter per kilo f 2,20 a f 0, Middenprijs eieren per 25 stuks 1 3,25 Middenprijs boter per kilo 11,10 a 0. Bieren aan particulieren verkocht 15 ct. Boter aan particulieren 11,20 a 10, Middenprjjs afwjjkende boter 1 0,— p. p. Fabrieksboter 0 pond a 1.30 Aanvoer 430 pond boter Eieren O stuks Roomboter aan particulieren 10, Poeleieren 0 stuks i 8 ct. Eendeieren 53 stuks 4 10 ct. Kalkoeneieren 0 stuks 4 0 a 0 et. A1 wijkende boter 0 pond 4 0 ct. Glanseieren 0 stnks 4 0 ct. Eierenverkoop Onderatdeelinf Zuid-Beveland V. P Z. Aangevoerde eieren 2700 stnks. Prjjs 113,— per 100 stuks. ROTTERDAM, 11 Nov. 1924. Ter veemarkt waren heden aangevoerd 222 paarden, 3 venlens, 0 ezels, 1330 magere runderen, 524 vette runderen 16'J vette kalveren, 411 graskalveren, 429 nuchtere kalveren, 112 sehapen oi lammeren, 0 varkens, 524 biggen, 24 bokken of geiten, 30 overlooperv. Prjjzen per kilokoeien van 37 40—50—52—57 Vi62% ct. ossen van 49—53—57 ct. stieren van 4047% 53 ct. kalveren van 67 70—77 80-90-95 et. Prijzen per stuk van mager veemelki koeien 1325—400—530, stieren 1150 510, graskalveren f 65140, paarden f 200300, slachtpaarden f 100—200, hitten f 160—330, venlens 1 80-120, fok nuchtere kalveren 120—40, ataoht nuchtere kalveren f 1518, kalikoeien f 375—520, pinken 1 160—210, vaarzen f 180—290. biggen f 7—16, biggen per week f 1,50 a 1,75, overloopers 118—35. VEILINGSVEREENIGING ZUID-BEVELAND TE GOES. Veiling van 11 Nov. 1924. Peren: Beurré Alex. Lucas f 23 a f 37, Beurré Die! f 14 a f29, Beurré Clair- geau f 13 a f22, Beurré Napoleon f 15, Josephine de Malines f 11 a f 18, Com- lesse de Paris f 15 a f23, Duchesse d' Angoulême f 12 a f35, Bezy van Scho- nauwen fll a f20, Alex. Drouillard f 10 a f 15, Williams Duchesse f21, Nouveau Poiteau f8 a f 18, Le Lectier f 12, Groene Ghaumontel f4 a f 10, Jerood van Ivring f 10, Curé f6 a fll, Joden- peren f6 a f 12, Roem van Vlaanderen f 10, Winterlouwtjes f 4 a f 8, .Wintersui- kerijen f2 a f6, Winter Bergamotten f3 a f 6, Pondsperen f4 a f7, Gieser Wil deman f6 a f9, Kleiperen f 5 a f 12, Afval- en Kroetperen f 1 a f 6, alles per 100 Kg., AppekGoudreinetten f 14 a f32, Landsberger Reinetten f20, Adams Permain f 10 a f 16. Baumaiis Reinetten f 12, Sterappels f 15 a f24, gasmarek WATERGETIJEN VOOR WEMELDINGE. (Die voor Ierseke vallen ongeveer 5 minuten.later en voor Hansweert ruim een half uur vroeger.) Dagen. 13 Nor. 14 H 15 16 17 18 19 Hoogwater. Vrm. Nam 4,0,9 4,30 5.1)1 5.43 6.14 6.48 7.32 4.17 4.49 5.20 5.54 6.28 7.11 8.04 Laagvtattr Vrai. Nam 9.35 10.12 10.45 11.19 11.53 0.06 0.50 9.51 10.24 10.58 11.31 0.33 1.19 ADVERTENTIEN. Ilede» tverleed na een zeer korte ongesteldheid de WelEdele Heer 0. RIETVELD DE H0NDT, Ontvanger-Griffier van den Nieuw Olzende Polder. HET BESTUUR. Ierseke, 12 Nov. 1924. Heden overleed na een zeer korte ongesteldheid onze hooggeachte kassier de WtlEdele Heer D. RIETVELD DE H0NDT, na een achttienjarige trouwe plichtsbe trachting. Hij zal bij leden en bestuur onzer Boerenleenbank in dankbare herinne ring voortleven. HET BESTUUR EN d', RAAD VAN TOEZICHT. Ierseke, 12 Nov. 1924. Onder dankbetuiging voor de vele jaren genoten gunst, maak ik hiermede aan mijn geachte cliëtèle zoowel binnen alB buiten Goes bekend, dat door inkrimping der voorraden de verkoop In mijne zaak van af 12 Novem ber WORDT STOPGEZET. Klokstraat 17, Goes. Burgemeester en Wethouders van Goes zullen op des nam. 2 uur, ten Raadhuize in het openbaar verpachten voor den tijd van zeven jaren, 'ngaande 1 JANUARI 1925 aan de 's Heer Hendrikskinderenbarrière, kadastraal bekend in Sectie D no. 2857, groot 47 aren, en de zijkant van den weg in Seeli; A nos. 433 en 471 (ged.) De voorwaarden liggen vanaf heden iederen werkdag van des morgens 9 tot 12 uur Ier secretarie ter inzage. Notaris J.C. KRAMteKapelle,is voornemens op Vrijdag 21 November 1924, nam. 2 uur, ten verzoeke van dhr. Ja» Rottier Jz.te Biezelinge tegen een tante betaling, op na te melden weide, PUBLIEK TE VERKOOPEN 98 GAVE OLMEBOOMEN in de weide bij de woning van dhr.St.Rottier te Biezelinge, in vier perceelen en in massa. De voorwaarden liggen ter lezing ten huize van den verkooper en ten kantore van den notaris. De Ontvanger-Griffier van het. Water schap Hoedekmskerke zal tot ontvangst van den la*tsten termjn dpkgeschot, pachten, enz. over 1924/25 zitting honden op Donderdag 20 November 1924, des voormiddags van 9^ tot 11 uur te Kwadendamme in het café, van M. VER. BEEK en des namiddags van 12J tot 2 uur te Hoedekenskerkc in het GE MEENTEHUIS. In herinnering wordt gebracht dat alles, wat nog verschuldigd mocht zijn, vóór of op dien laatsten zitdag moet worden voldaan. De Ontvanger-Griffier voornoemd, J. v. d. DRIES.

Goessche Courant | 1924 | | pagina 3