Rheumatiek,Influenza,Gevatte koude,Kiespijn omstandigheden van den kleiboer beletten dus, dat hij dezelfde goede oefenschool voor coöperatieve samenwerking kreeg, die de zandboeren wel hadden. Op het zand gaat de groei ongemerkt door. Dat zal leiden tot een intensieve verbetering van het bedrijf zelve» De vooruitgang op de zandstreken in de laatste 15 jaren is reus achitig, al is al de achterstand nog niet ingehaald. Hoe staat het met den kleiboer? Het is een feit, dat de provincie Overijssel van het Centraal Bureau onge veer afneemt 20 pet. en de provincie Zeeland 2 pet. Dat is geen vergelijking van hetgeen er in de provincie werkelijk wordt aangekocht.' Als de besturen der vereenigingen zoo ,\yeinig beseffen, dat zij bij het C. B. 'behooren, zullen dan de leden der vereeniging beseffen, dat zij bij de vereeniging beihooren? Spr. ziet in de toekomst een steeds krachtiger worden der organisaties in de zandstreken en in die kleistreken, waar men dezelfde kant uitgaat als in Friesland. Dat is niet in 't belang van den kleiboer1, dat is niet in 't belang van ons volk. Hun belang is dat de landbouw op één lijn, gesloten opmarcheert. Dat kan al leen als over de boeren wakker wordt de geest van samenwerking, van rechtvaardig standsbewustzijn, en vertrouwen in eigen kracht, op eigen organisatie. Spr. ziet in zijn geest de boeren in geheel Neder land, wat hen dan ook anders moge schei den, in de verdediging van het belang van him beroep optrekken, als een groote doel bewuste eenheid, om den landbouw, de bron van alle welvaart en zijn beoefena ren, tot nut van 't algemeen te geven wat hem toekomt. Dit zal alleen bereikt wor den door een landbouwer die de school der samenwerking geheel heeft doorloo- pen. Deze school is de Coöperatie in 't algemeen en ispeciaal de dorpsvereeniging. Dat is de groote betekenis der coöperatie voor den landbouw. Bij de bespreking antwoordde dhr. Lou- wes nog uitvoerig op een vraag van dhr. Philipse over het aanbestedingssysteem. Spr. wekte de. vereenigingen met kracht op, daarmede te breken, maar de waren te betrekken van het Centr. Bureau. Men kan misschien door een aanbesteding momen teel een kleinigheid verdienen, maar men verwerpt de groote voordeelen van samen werking. De ontwikkeling van de gemeen schappelijke aankoopbeweging wordt er door belemmerd en toch is deze beweging op den duur het goedkoopst, mits er zij een groote, regelmatige omzet. Dhr. v. Oeveren vraagt aan de aan wezigen of ze hun tekortkomingen in de zen gevoeld hebben. Spr. vindt telkens de groote fout terug onder de Zeeuwsche boe ren: ze staan te veel op zichzelf en willen te weinig van anderen leeren. De Zeeuw sche Landbouw kon veel sterker zijn, als maar meer de kracht gezocht werd in sterk vereenigingsleven. Nog te veel wordt gevraagd bij actie en coöperatiewat geeft het? Dat inzicht getuigt van groote fouten. Spr. hoopt, dat de prachtlezing van dhr. Louwes mooie resultaten zal afwerpen. De voorz. brengt ook den spr. harte lijk dank voor zijn rede en hoopt, dat vooral in den a.s. winter, over dit onder werp nog veel zal worden gesproken en dat allerwegen tot daden zal worden overgegaan Rondvraag. De Commissaris der Ko ningin brengt den voorz. hartelijk dank voor de uitnoodiging en het vriendelijk welkomstwoord. Het is voor de eerste maal, dat spr. op den vruchtbaren Zuid- Bevelandschen bodem in vergadering met de Z. L. M. mag bijeen zijn. Spr. wenscht in 't bijzonder den- Zuid-Bevelandschen landbouw het beste voor de toekomst. Spr. huldigt daarna den voorzitter, die aan de Z. L. M. zulk een krachtige leiding geeft. Op 31 Augustus mocht hij de hoogste Kon. onderscheiding ont vangen. Dat was een erkenning van groote verdiensten. Spr. wenscht den heer Diele- man toe, dat hij nog vele jaren aan het hoofd der Z.L.M. mag staan (Applaus). De burgemeester van Goes, dhr. Haje- nius, zegt namens het gemeentebestuur van Goes dank voor de uitnoodiging en het wel kom. Spr. hoopt dat de vergaderingen van de Z.L.M. nog vele malen inGjpes zullen mogen worden gehouden en dat dhr. Die- leman er nog vele - moge presideeren. De voorz. spreekt Jaarna het slotwoord en brengt den Commissaris der Koningin dank voor de woorden persoonlijk tot hem en tot de Mij. gericht. Den bürgem. van Goes wenscht spr. algeheel herstel toe. Spr. roept de aanwezigen toe: prent daep in uw geheugen de woorden van dhr. Louwes en van dhr. v. Oeveren. De pit en de kern van een volk is de land bouw. In den landbouw schuilt de volks kracht. Van uw arbeidzaamheid en samen werking zal dus vee).- voor ons volk afhan gen. S'taat daarom schouder aan schouder) Vergadert dezen winter niet al te vaak, maar regelmatig en bespreékf vooral de co öperatie en wat daarmee in verband staat. Daarna sluiting. Brandweer. Tot Adjunct Generale Brandmeester bij de Brandweer alhier, is benoemd dhr. G. M. den Herder en tot Hoofdman bij de Brandwacht de heer J. J. Stokmans. Tot brandgast bij de Motorspint is be noemd de heer A. Reijerse Azn. alhier en tot brandwacht de heer Jan van Hoorn alhier. (N Z.) Serenade. Maandagavond bracht het muziekge zelschap „Euphonia" een serenade aan zijn president, mr. J. H. M. Stieger, ter gelegenheid van dien 50sten verjaardag. Si aChtcffkks der samenleving. Dinsdagavond gaf het Ned. Tooneel- gezelschap in „de Prins van Oranje" een uitvoering van het bovengenoemde stuk, Het programma vermeldt omtrent den inhoud: „Slachtoffers" zijn het, die door onwetendheid langzaam maar zeker ten gronde gegaan, in hun vaak roekelooze manier van uitleven. En in dit stuk waarin o.i. de dingen wel eens wat al te crue gezegd worden zien we den val van zoo'n onwetend jong mensch. Het stuk werd over 't algemeen goed gespeeld. De jonge Alex Faasen verloo chende het oude tooneelbloed niet en beel de z n moeilijke hoofdrol voortreffelijk uit. Ook Gerard Vrolijk, als levendige en beweeglijke (Belgische) dokter, viel zeer te loven. Joh. te Wechel als ouder wetsche vader gaf solied en krachtig spel te genieten, terwijl we ook in het spel van Marie Schapstad, als Gaby veel te waardeeren vonden. De zaal was matig bezet. Er was na iedere acte krachtig ap plaus. Ver. van Vrijz. Godsdienstigen. Wij verwijzen naar de annonce in dit nr. blijkens welke mej. Pino Vrijdag 21 dezer in het gebouw dèr ver. een voor dracht zal geven over het tooneelwerk „Mara' van Herman Middendorp. Onge« twijfeld zal deze sympathieke spreekster op een talrijk en aandachtig gehoor kun nen rekenen. Peen beter middel hiertegen dan Mijnhdrdt's Sanapirin-tabletten RECHTSZAKEN. Kantongerecht te Goes. Door den Kantonrechter te Goes zijn veroordeeld wegens: Op Zondag jagen: C. P. M. te Kats f 10 b. of 10 d. h. Het ten verkoop voorhanden hebben van waren die ondeugdelijk van samen stelling zijn: N. K. te Kruiningen f 100 b. of 100 d. b. Na sluitingsuur bezoekers in herberg hebben: J. P. te Ierseike f 5 b. of 5 d. h. 's Avonds op openbaren weg plaatsen van een voorwerp en dit niet verlichten: P. v. E. te 's Heerenhoek f 3 b. of 3 dJb. StraatschenderijJ. W. P. te Goes, terug aan ouders. Wielen Van wagen niet van slijk en klei zuiveren: J. d. J. te Ovezande, terug aan oüders, P. J. S. te Borssele, J. T. te Ellewoutsdijk, P. R. An. te Nisse, allen f3 b. of 3 d. h. Met motorrijwiel niets links uitwijken bij het inhalen van een ander voertuig: C. v. B. te Goes f 1 b. of 1 d. h. Met motorrijwiel rijden zonder num mer en rijbewijs op eerste vordering te kunnen vertocnrcn: C. v. B. te Goes 2 maal f 1 b. of 2 maal 1 d. h. 's Avonds fietsen zonder licht: L. d. J. te Baarland, G. V. te 's Heerenhoek, ieder f3 b. of 3 d. h. Dronkenschap: C. Q. te Hansweert f5 b. of 5 d. h., M. L. te Hansweert f10 b. of 10 d. h. Een martelares. Voor de rechtbank te Winschoten heeft terecht gestaan een 58-jarige vrouw uit Boerfcange, die de vrouw van haar neef, die bij haar inwoonde, met slaag heeft bedreigd, als ze niet deed, wat beklaagde haar oplegde, n.l. om in elke hand een steen boven het hoofd te houden en in die houding geruimen tijd te blijven staan. In Aug. j.l. heeft beklaagde haar nicht tegen den mond althans tegen het hoofd gestompt. Twee uren heeft de jonge vrouw ongeveer zoo met een steen in elke hand gestaan en viel toen flauw. Het O. M. eischte negen maanden gevangenisstraf. De man van de mishandelde stond terecht omdat oo-k hij zijn echtgenoote heeft mishandeld. Hij heeft haar in Juli geslagen en geschopt en 7 September met een bord op het hoofd geslagen. Uit het verhoor bleek, dat men de jonge vrouw wilde dwingen een rotten aardappel te eten. De eisclh was eveneens 9 maanden gevangenisstraf. De petroleumkachels van Jamin. De Hoogen Raad heeft verworpen het cassatieberoep van den officier van ju stitie te 's Gravenhage, tegen een vonnis der Haagsche rechtbank, waarbij is be vestigd een vonnis van den kantonrech ter te Leiden, die de tegen de Gebr. Ja- min, wegens overtreding der Arbeidswet (de petroleumkacheltjes) uitgebrachte dag vaarding nietig had verklaard. m welk stadium thans het besluit is ge komen tot het richten van een aanvrage tot de regeering om een voorstel van wet betreffende ihet heffen van buitengewone opcenten voor verbetering der wegen, doen Ged. Staten mededeeling van de met den Minister gevoerde correspondentie, waar uit h.i. de stand der zaak voldoende dui- deltijk is. D.d. 21 December 1923 deel den Ged. Staten aan den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw me de, dat de Prov. Staten bovenbedoeld be sluit hadden genomen, en verzochten zij aan eene delegatie uit hun midden de ge legenheid te geven, deze aangelegenheid nader toe te lichten. D.d. 18 Januari vroeg de Minister schriftelijke toelich ting van hetgeen men mondeling wilde toelichten. D.d. 25 Januari richtten Ged. Staten daarop weer een schrijven tot den Minister, waarin zij er op wezen, dat het duidelijk is, dat de voorgenomen wegen- verbetering der Provincie op aanzien lijke financieele offers zal komen te staan, welke niet kunnen bestreden worden uit de geldmiddelen, waarover de Provinciale kas thans beschikt, zoodat belastingver- hooging noodzakelijk zal worden; waar evenwel de opcenten door de Provincie geheven op de Rijksbelastingen, alle het wettelijk toegestane max-imum bereikt hebben, werd eene heffing van extra-op een ten, zooals in de provincie Friesland onder den naam van Bemalingsbelasting bestaat, overwogen en door de Staten aanvaard. Ged. Staten wilden deze aan gelegenheid mondeling met den Minister bespreken, en daarbij in bijzonderheden uiteen zetten, dat de toestand van vele wegen in Zeeland thans onvoldoende is, dat het onderhoud daarvan te wenschcn overlaat, dat verbetering dringend nood zakelijk is, dat daartoe eenige wegen door de provincie zullen moeten worden over genomen. D.d. 25 April antwoordde de Minister, dat hij het gevoelen van zijn ambtegenoot van financiën had gevraagd, die als zijn meening te kennen ga.f, dat in het algemeen in een tijd waarin naar vermindering van den druk der directe belastingen moet worden gestreefd, tot het heffen van buitengewone opcenten op de hoofdsommen van een of meer der Rijks directe belastingen alleen in de uiterste noodzakelijkheid zoude moeten worden overgegaan. Deze Minister wees ook op het aangekondigde wetsontwerp tot heffing van eene belasting op het ge bruik van kunstwegen, en meende dat in ieder geval de verdere voorbereiding van dat wetsontwerp behoort te worden af gewacht. Hiermede vereenigde zich de Minister van Binnenlandsche Zaken, die daarom eens mondelinge toelichting voor alsnog onnoodig achtte. D.d. 17 Qct. hebben Ged. Staten opnieuw zich' ge richt tot den Minister en medegedeeld, dat de plannen tot verbetering van onder- icheidene wegen in zooverre vasteren vorm verkregen hebben, dat zij in de a.s. zitting aan de Staten te dier zake nadere voorstellen zullen kunnen doen. Waar voor de economische ontwikkeling van dit gewest deze verbeteringen h.i. drin gend gevorderd worden, hebben Ged. Sta ten gemeend deze zaak niet te mogen la ten rusten, ook al zal niet aanstonds tot de uitvoering der plannen worden over gegaan. Zoodra evenwel de algemeen© omstandigheden de uitvoering toelaten, wen schen Ged. Staten gereed te zijn. Daar om moet alsdan ook het vraagstuk van de financiering der verbetering opgelost zijn. Ged. Staten vreezen, dat daartoe de opbrengsten ten behoeve van de Provin ciale kas uit eene eventueele belasting op het gebruik van kunstwegen, volstrekt ontoereikend zullen zijn en zij blijven aan dringen op eene wet als oorspronkelijk gevraagd, die ten hoogste f 125^.000 per jaar zou moeten opbrengen, ofl op een rijksbijdrage, die over 20 jaar de op brengst van de wegenbelasting toft dat be drag verhoogt. Autobusdienst Wolferts- d ij k s c h e veer. Ingevolge het desbetreffend besluit van de Staten d.d. 21 Juli 1924, om een in schrijving te openen voor uitvoering van bovengenoemden dienst met een maximum subsidie van f 6000 per jaar, deelen Ged. Staten mede, dat het laagst werd inge schreven door L.Goedbloed te Vlissingen en wel voor f200 subs, per jaar, waarvoor hem de de uitoefening van den dienst tot en met 31 December 1927 werd gegund. Sedert 16 October j.l. wordt de dienst door hem uitgeoefend met omnibussen, die, volgens het rapport van: den met de keuring belasten deskundige, aan alle daarvoor gestelde eischen voldoen. PROVINCIE-NIEUWS. Stukken voor de Provinciale Staten van Zeeland. De wegenverbetering. In antwoord op de onlangs gepubli ceerde vraag van den heer Welleman of 1. S fel bereid zijn mode to doelen Autodienst op N oord-B e vel an d. Naar aanleiding van de vraag van den heer Onderdijk in de zomerzitting of de autobus van den dienst Kortgene-Wis sen kerke niet kan doorrijden tot het Kam- perlandsche veer in aansluiting met den veerdienst Veere—Kamperland, heeft de commissie van toezicht op de Provin ciale stoombootdiensten een ond erhoud ge had mot den directeur dier onderneming, waarvan het gevolg is geweest, dat een nieuwe dienstregeling aan de goedkeu ring van Ged. Staten werd onderworpen, volgens welke op verzoek op eiken rit met den autobus van den dienst tot Kam perland sche veer zal worden doorgere den voor het brengen of afhalen van pas sagiers aldaar. Na het hooren van de ge meentebesturen van Kortgene én Wissen- kerke, hebben Ged. Staten die dienstre geling goedgekeurd. Proces gewonnen. Inzake de aanvaring tusschen het stoom schip „Walzoorden" van den Provincia len stoombootdienst op de Oosterschelde en de sleepboot „Noord-Holland" op 10 Januari 1922, heeft de rechtbank bij von nis van 30 Juni j.l. dat in kracht van gewijsde is gegaan, de door de N.V. sleepdienst „Cornells" te Dordrecht te gen de provinciale ingestelde vordering betreffende bedoelde aanvaring afgewezen. Subsidie o m n i b u s d ien s t Ierseke Stations Kruinin- genIerseke en V1 ake. Ged. Staten stellen voor aan A. Fre- derikse te Ierseke ook voor 1925 eene subsidie van f500 te verleenen voor bo vengenoemden omnibusdienst, daar ook Ierseke weer f200 geeft, en Ged. Staten van meening zijn, dat de instandhouding van den dienst nog alleszins wenschelijk moet worden genoemd. Omdat de moge lijkheid niet is uitgesloten, dat binnen niet te langen tijd de thans gebruikt wordende verouderde omnibus door eenen meer ge- iefeltijken autobus wordt vervangen, ver dient het naar Ged. Staten meenen, even als verleden jaar ook thans aanbeveling, dat het subsidie voorloopig weder slechts voor één jaar wordt verleend. Geen subsidie. Ged. Staten stellen voor afwijzend te beschikken op het verzoek van den Zeeuw- schen Bond van Veehandelaren, afd. van den Nederlandschen Bond van Veehan delaren, om voor de jaren 1924 en 1925 een jaarlijksche subsidie te verleenen van f 1000 voor te houden handels vee-tentoon stellingen. Door Ged. Staten is advies gevraagd aan de Z.L.M.; den R.K. Boe renbond in Zeeuwsch-Vlaanderende afd. Zeeland van den Chr. Boeren en Tuin- dersbond; de Prov. commissie tot bevor dering van de rundveefokkerij en den Rijkszuivelconsulent in Zeeland. Uit die adviezen blijkt, dat vrijwel algemeen niet kan worden ingezien, dat het streven vani bedoelden bond van veehandelaren van onmisbaar nut voor den Zeeuwschen vee stapel zou zijn. Naar de meening van Ged. Staten kan bovendien niet gezegd worden, dat met het houden van tentoonstellingen van handelsvee een specifiek Provinciaal belang zou zijn gemoeid. Nisse. Dinsdagavond jl. vergaderde de raad dezer gemeente; aanwezig alle leden. Besloten werd vanwege de gemeente in te stellen een cursus voor vervolgonderwijs. De cursus zal beginnen 15 November a.s. en eindigen 1 Maart a.s. De begrooting 1924 werd gewijzigd tot een bedrag van f 199,39 voor bijdrage aan het Rijk voor kosten R.H.B.S. te Goes. Vastgesteld werd de verordening houdende voorschrif ten tot voorkoming van brand in gebouwen van oudheidskundig belang. Suppletoir kohier hondenbelasting werd vastgesteld tot een bedrag van f 18. Herbenoemd werd tot lid van het Burgerlijk Armbestuur dhr. A. Slabbekoorn. zeres mej. F. M. H. Hemmekam, werd op verzoek eervol ontslag als zoodanig verleend per 1 Febr. 1925. 's Heerenhoek. De bisschop van Haar lem heeft benoemd tot kapelaan alhier, de heer J. L. Wortel. Wilhelminadorp. Herkozen werden tot kerkvoogd de heer J. C. Brandt en tot notabelen de heeren M. van der Weele en P. Verhage. Krabbendijke. De Haagsche Courant schrijft over den kunstschilder Raayttia- kerso.m.Men ziet hier enkele doeken van grooten omvang, waaronder de haven van Krabbendijke met het gedurfd-roode schip in de tonige en stemmige schemering, die ons het meest aantrekt. In het groote Bra- bantsche heidelandschap zijn die gebon denheid van kleur en die rust minder goed bereikt, hetgeen temeer treft, als men het mooie, blanke duinlandschapje ziet, dat er naast hangt en van dichterlijke stemming is. In het algemeen doet dit werk, breed' en vlot geschilderd, goed v^n toon, kleur en harmonie, zeer aangenaam aan; het is gezond en vaïi een zekere rijpheid. Vooral de haventjes en schepen, die at mosfeer hebben en vaak heel mooi van kleur zijn, verscheidene gevoelige land schappen, het forsche gezicht op het stadje Tholen, de spelende kinderen, het fijn van kleur en licht gehouden po-ortje, de roode huisjes achter grijs-groene wilgen, enz. mogen geslaagd heeten. Het werk van Raaymakers verdient on getwijfeld belangstelling. Baarland. Zaterdag vergaderde de ge meenteraad. Het loon van den gem. kan tonnier werd voor het tijdvak 1 Dec. 19241 Maart 1925 vastgesteld op f2 daags zulks met 4 tegen 3 stemmen. De minderheid wenschte dit bedrag óp f2,25 te zien bepaald. Het vaststellen van een verordening ter voorkoming van brandge vaar voor oude gebouwen word voorloo pig aangehouden. Besloten werd de toe treding tot de regeling vervat in het werkloosheidsbesluit 1917, wederom voor »één jaar te verlengen. Aan de on der wij - Ierseke. Bij de Maandagavond gehou den stemming voor notabelen der Ned. Herv. Kerk alhier, werden gekozen de heeren P. J. Lavooij 107 st., en W. Honders 90 st. Op de heeren J. Mar- teijn waren 42 en op G. Schouwenburg 23 stemmen uitgebracht. Alhier is door een 24-tal leden der Ned. Herv. Kerk alhier, opgericht een kerkelijke kiesvereeniging „Calvijn", doel der vereeniging is bij eventueele vacatures in kerkeraad, kiescollege of notabelen Can dida ten van Geref. richting te stellen. Voorloopig secretaris is dhr. G. Schou wenburg. Hedenmorgen is geheel onverwachts overleden, de heer D. Rietveldt de Hondt, hoofd der openbare lagere school I al hier. De overledene die 61 jaar oud was, was oolf kassier der Boerenleenbank en ontvangpr-griffier van den Olsendepolder. Kapelle. Op de N. V. Z. B. Groen ten en Fruiitculturen alhier, had een der werkmeisjes het ongeluk om in een scherp mes te vallen, zoodat de handpalm door boord werd. De ongelukkige werd direct per auto vervoerd naar den plaatselijken geneesheer Dr. Pfeiffer, voor geneeskun dige behandeling. Kruiningen. De Kring O.Z.B. van de Z.L.M. hield Zaterdag 1.1. een vergadering op de bovenzaal van Hotel Korenbeurs te Kruiningen, onder voorzitterschap van dhr,, J. Welleman van Krabbendijke. Na behandeling der agenda van de alg. verg. der Z.L.M. deelde de voorz. mede, dat de Landbouwtentoonstelling in 1925 te Kruiningen zal worden gehouden. Het Bestuur wordt door de vergadering ge machtigd de noodige stappen te doen voor het tot s tandkomen daarvan. Bij de omvraag brengt de asbelasting der voer tuigen de gemoederen der aanwezigen nog danig in beweging, zoodat hier nog een druk gevoerde discussie door ontstaat. ColiJnsplaat. Maandag trad in het kerkgebouw der Ned, Herv. Gemeente alhier, op uitnoodiging van #Het Groene Kruis', op de bekende schrijver L. Pen ning, om te spreken over*Zuik-Afrika en mijn reiservaringen aldaar.' Het kerk gebouw was goed gevuld. Spreker begon met te verhaleu van z^jn reis naar Zuid- Afrika en vertelde daarna, toegelicht door lichtbeelden, veel over 't land en zijn bewoners. Op boeiende en vaak geestige wijze schetste spreker het leven der Boeren en hun taaie volharding in den strijd om de vrjjheid. Duidelijk stelde spreker in het licht den band tusschen de Neder landers en de stamverwanten in Zuid- Afrika, terwijl hij ook menigmaal mede- deeiingen deed uit gesprekken, die hij met Zuid-Afrikaansche leiders had gevoerd. Aandachtig luisterde de menigte naar den spreker, die zoo onderhoudend en geestig wist te vertellen. Prachtig helder en duidelijk waren de beelden, de nieuwe projectielamp van de openbare school vol deed uitstekend. De toestanden in Schwerte (Duitschland). De Nederlandsche Centrale voor nood lijdende Düitscbe kinderen afdeeling Goes schrijft ons Hoewel wy reeds een jaar van meening waren, dat de nood in Duitschland nu wel het toppunt had bereikt, bewijzen ons de zoo talrijke dagelijks inkomende smeekbeden om hulp, die ons uit alle deelen van Duitschland, tegenwoordig ook veel uit Zuid-Duitschland, de Palts, Aken enz. bereiken, dat wij juist dit jaar alle krachten zullen moeten inspanneh, om ook maar eenigszins onze actie op peil te hondéh en aan de noodlijdende kinde- ïfen een steun te verleenen, die van eene beteekenis is. Terwijl kort geleden nog de aanbie dingen voor huisvesting van Doitsche kinderen binnenstroomden, is plotseling stilstand ingetreden, juist nu, waar hon derden kinderen uit alle klassen der maatschappij niet alleen op onze lijsten, maar ook in werkelijkheid er verlangend naar uitzien, naar Nederland te kannen gaan. Hierbij wil ik U een en ander mede» deelen hetgeen ik zelf heb gezien en onde/vonden in Schwerte (Ruhr). Schwerte heet 15000 inwoners, 2000 kinderen lijden honger en gebrek. De rapporten van schoolartsen en onderwijzers bevestigen dit. Dagelijks komen in 8chwerte 700 kinderen naar school zonder te hebben ontbeten, 1000 deser kinderen zijn geheel ondervoed. In een enkele volks school die ik bezocht en waardoor ik door de onderwijzers werd rondgeleid werden niet minder dan 185 gevallen van rug- gegraatsverkroraming geconstateerd. In Schwerte zijn ontelbare slachtoffers van den heerschenden nood, slechts 25 pet.

Goessche Courant | 1924 | | pagina 2