Abdijsiroop Wat er ook gebeurt, Bioscoop-Theater Schutterhof N0. 155. Donderdag 15 November 1921. lil8 Jaargang. Uitgave Miami. Venn. „Goesche Courant" Hoestsiropen voor Kinderen. FEUILLETON Als ik koning was! Eene week van macht. Een beginnende verkoud heid is een beginnende brand: men weet nooit tevoren hoever zij zich zal uitbreiden. Gebruik daar om onmiddellijk Akker's ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. VerschijntMaandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOME COURANT en Kleenwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf ADVERTENTIEN. van 15 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Familieberichten 110 regels f2,40. Bewijsnummers 5 cent. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. BUITENLAND. De crisis in Oostenrijk. Wij hebben reeds gemeld, dat in Oosten rijk een staking onder de spoorwegbe ambten is uitgebroken en dat daarop de regeering ontslag beeft genomen. Zij heeft hiermee te kennen willen ge ven, dat zij bet budget van de spoorwegen niet, door inwilliging van de eischen van het personeel, kan belasten, zonder het program van Oostenrijk s financieele ge zondmaking en wederopbouw in gevaar te brengen. Verder zou, indien aan de eischen van de spoorwegambtenaren zou worden tege moet gekomen, natuurlijk ook onder het andere staatspersoneel een beweging ont staan. Het herstel van Oostenrijk eischt offers voor breede kringen der bevolking. Daarom is de taak van commissaris- generaal (dat is de persoon, welke namens de Volkenbond toezicht houdt op het in evenwicht brengen van de Oostenrijksche financiën), welke taak onze landgenoot mr. Zimmerman op zijn schouders heeft genomen, zulk een ondankbare. Ook in Amerika een Russische brief? De New York Sun meldt, dat de auto riteiten een brief hebben in handen gekre gen van Zinowjef, gericht tot de commu nistische arbeiderspartij (in de Ver. Sta ten). Blijkt die brief echt te wezen, dan zou de erkenning van de Sovjet-regeering door de Ver. Staten er ernstig door in gevaar kunnen komen. Revue. Lord Cecil wordt waarschijnlijk weer Britsch vertegenwoordiger in den Raad van den Volkenbond. De diensttijd in Frankrijk zal bin nenkort van 18 tot 12 maanden worden teruggebracht. Deze beperking staat in ver band met een volledige reorganisatie van het Fransche leger. In New York hebben eenige jongens van 12 jaar een anderen schoolknaap gedood en zijn lijk in een moeras verbor gen. De knapen zeggen dat het een onge luk was geweest en zij in hun angst het lijk maar verborgen 'hebben. De haringvisschers uit Yarmouth (Engeland) hebben in dit seizoen meer dan een half milliard haringen gevangen of 100 millioen meer dan de totale vangst van het vorige jaar heeft bedragen. Het visschen zal nog verscheidene weken voort gezet worden. Aan de kust van Cornwall is ook bui tengewoon veel gevangen. In de afgeloopen week zijn te Port Saint Ives ongeveer twee millioen haringen aangebracht. Mijnhardt's Borsthoningsiroop f 0,60 Mijnhardt's Thljmslroop f 0,75 Anga-Slroop (nok bij Kinkhoest) f 1,75 Bij Apothekers en Drogis'.en, 25 OF. NAAR HET ENGELSCH door Justin Huntly Mc. Carthy. Snel wendde Francois zich tot de spreekster. In zijn brein kwam eene ge dachte op, zoo wonderbaar en phantas- tisch, dat hij er zelf voor duizelde' en het hem was, als had zich een afgrond voor zijne voeten geopend. „Bemint gij misschien dien Villon?" Een trek van verachting vloog over het kalme gelaat van het meisje. „Eene voorname dame bemint geen liedjeszanger en vcchterbaas. Maar ik heb medelijden met hem en wil niet, dat hij sterft, ofschoon het leven toch niet veel waarde voor hem schijnt te hebben, daar hij het ter wille eener vrouw zoo bereidwillig op het spel heeft gezet Zij hield eene (roos in de hand en slin gerde die nu weg als een symbool van het leven, dat de arme dichter zoo dapper voor haar had gewaagd. Villon vatte een waanzinnig besluit op. Was hij dat, waar voor deze vrouw hem hield, waarvoor al len hem hielden, met wie hij heden had gesproken, dan bestond voor hem ook de mogelijkheid naar hartelust voor minnaar KEELPIJN CARUSOL, 30 cent per doosje. DE TOOVERPASTILLE. Bij Uw drogist. BINNENLAND. De vliegtocht Nederlandlndië De heer Van der Hoop heeft Maan dagochtend vroeg uit Karachi geseind: Gisteren hebben wij wederom twee etap pes afgelegd en zijn te Karachi aangeko men, zonder tusschenlanding te Chabar. De 1200 K.M. werden in 9 uur afgelegd. Het weer blijft zich uitstekend houden. Wij kregen alle gewensc'hte hulp van de En gelsche luchtstrijdkrachten Bemanning, motor en vliegtuig blijven zich goed houden. LANDBOUW, VEETEELT EN VISSCHERIJ. Leuna-salpeter. Van v. d. Eist en Matthes, Vijgendam 26, Amsterdam, ontvingen we een bro chure welke verschillende bijzonderheden omtrent de Leuna-salpeter en het gebruik daarvan bevat, benevens een praktische Mengingshoek'. Een handig werkje. SCHOOL EN KERK. Goes. Bij de gehouden verkiezing voor tien leden van het kiescollege der Ned. Herv. Kerk alhier, zijn herkozen de hee- ren L. G. Prinsen, J. Vleugel, J. W. van de Weert W.Jz., I. Wessel, A. Zonne- vijlle. Gekozen zijn de heeren I. Gunst, C. D. Kriekaart, C. K. Maartense, G. L. Verburg, en J. C. van de Weert J.Cz. De gekozenen zijn in plaats van de va catures W. S. Duvekot, W. van Dalen en H. P. van der Heil en door het zich niet meer verkiesbaar stellen van de heeren B. Blomaard en J. F. Wolfers. Kloetinge. Bij de Maandag gehouden stemming voor 4 leden van het kies college der Ned. Herv. Kerk werden uit gebracht op: J. Blomaard 47 st., L. Dek ker 42 st., J. de Jonge 44 st., en J. Straub 25 st., zoodat deze herkozen zijn. Verder werden op Jac. v. Liere 15 st. en op eenige andere personen enkele stem men uitgebracht. (Z.) Oer. Kerken Bedankt voor de Lier door F. A. den Boeft te Kruiningen. STADS-NIEUWS. Rijkspostspaarbank. Opgave uitsluitend betreffende het post kantoor Goes en zijne hulppostkantoren, over de maand October 1924. Aan bo vengenoemde kantoren werd in den loop der maand op spaarbankboekjes ingelegd f38.402,92, en terugbetaald f55.800,14, derhalve minder ingelegd dan terugbetaald f 17.397,22. Het aantal nieuw uitgege ven spaarbankboekjes bedroeg 42. Ter te spelen. Had de groot-connétable de macht genade te schenken, dan moest hij ook het recht hebben, naar liefde te dingen. Zij was eenige schreden terug gegaan. Nu volgde hij haar en ging zoo dicht naast haar staan, dat hij slechts het hoofd had behoeven te buigen om haar op de wang te kussen. „Wanneer gij die vrouw zijt en ik in de plaats van dien schelm ware, dan had ik hetzelfde gedaan". Het meisje liet een uitroep van vreugde hooren. „Als gij zoo denkt, dan zult gij ook dien armen kerel de vrijheid weer schen ken!" „De rijmelaar zal begenadigd worden. Uwe voorspraak bevrijdt hem. Wij zul len hem nu alleen maar uit Parijs verban nen. Vergeet, dat zulk een kerel het ooit heeft gewaagd, u te naderen". De dame maakte eene diepe buiging en haar gelaat straalde van dankbaarheid. „Ik zal uwe goedheid indachtig blijven". Nu wilde zij zich verwijderen, maar Villon's moed nam steeds toe, en hij greep haar bij de hand. „Bij Venus, ik benijd dien schurk er om, dat gij hem eene gedachte schenkt, want ik ben in dezelfde positie als hij: ook ik zou - mijn leven voor niets achten, wanneer het er op aankwam u te dienen". Verwondering en spot spraken uit de oogen van het meisje, toen zij frisch en vroolijk als een melkmeisje lachte en zeide: „Maar, edele heer, gij kent mij immers in t met. Directie werd op staatsschuldboekjes in geschreven nominaal niets, en afgeschre ven f 800,derhalve minder in- den afgeschreven f800, Rechtskundig bureau u.t db Z 1,. M Dinsdagmorgen vóór de vergadering van de Zeeuwsche Landbouw Mij. is te Goes de oprichtingsvergadering gehouden van het rechtskundig bureau uit de Z.L.M., onder leiding van mr. P. Dieleman. In deze vergadering zijn statuten en reglementen der vereeniging goedgekeurd. Daar nog te weinig leden zijn toegetreden is besloten voorloopig nog geen konink lijke goedkeuring op de statuten aan te vragen, doch eerst door propaganda te trachten meerdere leden te werven. Even eens werd de benoeming van het bestuur om dezelfde reden nog voorloopig aan gehouden. Overgeplaatst Onze stadgenoot dhr. J. Dijkstra, land meter bij het kadaster, is met ingang van 1 Januari a.s. overgeplaatst naar 's Gra- venhage. het bijzonderste blijven de voor stellingen van het Veemarkt Ter markt van Dinsdag 11 November waren aangevoerd: 39 koeien, 61 vaarzen, 72 ossen, 87 kalveren, 4 drachtige zeu gen, 7 loop varken s en 48 biggen. Zekuwscke Landb uw Mij Dinsdagmiddag had in het Schutters hof alhier de algemeene vergadering der Z.L.M. plaats, onder voorzitterschap van mr. P. Dieleman, Middelburg. Onder de aanwezigen merkten we o.m. op de Commissaris der Koningin jihr. mr. Quarles van Ufford, de heer v. d. Putte, lid van Ged. Staten, dr. Molhui zen, secr. van het Ned. Landbouw Co mité, de heer Stehouwer, inspecteur van den veeartsenijkundigen dienst; het Dag. Bestuur der gemeente Goes; voorts de hee ren consulenten Zwagerman, Stevens en v. d. Plassche. De voorz. opent de vergadering en heet speciaal welkom, den Commissaris der Koningin; dhr. v. d. Putte; en den bur gemeester van Goes, waarbij spr. de hoop uitspreekt, dat dhr. Hajenius nog lang aan het hoofd dezer belangrijke gemeente zal staan. (Applaus). Spr. zegt dat we dit jaar staan in het teeken der coöperatie en memoreert het zilveren jubileum van de suikerfabriek in Sas van Gent in dit verband. De notulen van de vergadering te Sluis worden vastgesteld. Nadat een foto van de aanwezigen is gemaakt, deelt de voorz. mede, dat de inspecteur van den landbouw, dr. P. van Hoek ernstig ongesteld is en spreekt de hoop op diens spoedig herstel uit. Begrooting 1925 en contributieregèling „Heeft hij u gekend? En toch heeft hij u bemind, iboen hij u voor het eerst zag, en gewaagd, het u te zeggen". Haar voorhoofd rimpelde zich. „Zijne woorden verdwijnen onbemerkt als de wind in de bladeren. Doch gij zijt mijns gelijke, en woorden, die wij wisselen, hebben waarde en beteekenis. Villon hield den adem in. Zeker blon ken er voor den graaf van Montcorbier andere sterren dan voor den armen kerel uit den „Dennenappel". Hij maakte schertsend eene diepe bui ging voor haar „Ofschoon ik nu eerst naar Parijs ben gekomen, heb ik toch al veel van de schoonheid van jonkvrouw Katharina van Vancelles gehoord, maar nog meer van haar trots." Eene lichte blos verscheen op de bleeke wangen van het meisje, en hoogmoedig wierp zij het hoofd in den nek. „Ik verhef mij weinig op mijne schoon heid, maar ik ben fier op mijn trots". Met smeekend naar haar uitgestrekte handen smeekte Francois: „Zoudt gij me delijden met mij hebben, indien ik u zeide, dat ik u bemin?" Katharina lachte, en het was hem, alsof haar welluidende lach eene echo onder de rozen vond, alsof in eiken kelk door feeënhanden een tooverklokje werd aangeslagen. „Barmhartige hemel", zeide zij vroolijk, „wat gaat uwe verbeeldingskracht er met u van door! Ik geef niets om vleierijen en stel er geen prijs op, dat men mij het hof maakt, en ik zal moeilijk zijn te winnen" voor dat jaar (dezelfde als 1924) worden daarna goedgekeurd. Aan de orde kwam daarna het voor stel van de af deeling West-Kapelle om een adres te richten tot de Regeering, teneinde te komen tot afschaffing of wij ziging van art. 8 der Vleeschkeuringswet. De afd. Domburg, Zoutelande, Oost- kapelle en Grijpskerke betuigen hun ad- haesie. Uit de toelichting van den voorz. blijkt, dat er speciaal bezwaar bestaat tegen de herkeuring door de gemeenten, welke hiervoor weer rechten heffen. Dhr. J. de Putter zou de landbouw geheel vrij willen stellen van de lasten van de vleeschkeuringswet. De voorz. merkt op dat de huisslach tingen wij zijn. Dhr. P. Melis zegt dat men zich op Walcheren ondanks alle bezwaren bij de vleeschkeuringswet zou neerleggen. Nu komen echter Middelburg en Vlissingen met een nieuwe verordening, volgens wel ke al het vleesch en spek, dat aldaar uit een andere keuringskring wordt ingevoerd, opnieuw moet worden gekeurd. (In Vlis singen op kosten der gemeente.) In de kring, waar het vleesch vandaan komt is het reeds onderworpen geweest aan twee keuringen, n.l. van levend en dood ge slacht. Spr. meent dat dit voldoende is. Spr. noemt die herkeuring boerenbedrog van de autoriteiten en betoogt dat art. op aandringen van de groote gemeenten in de wet is gekomen; van Amsterdam, dat bang was voor de concurrentie van grens gemeenten. (Applaus). Dhr. Ph. v. Dixhoom vraagt waarom toch cadavers niet naar het buitenland uitgevoerd zouden worden. Men kan er dan nog 50 tot 100 gulden voor maken. Nu gaan ze den grond in. Dhr. Louwers acht de hoofden van de keuringsdiensten in onze provincie on- noodig. Verder wordt nog opgemerkt, dat juist door den langen tijd die er met de her keuring heen gaat, de deugdelijkheid van het vleesch lijdt. Het gaat hier ten koste der boeren. Er moet komen een gemak kelijke keuring. De voorz. wijst nog op het onlogische, dat van een plaats buiten den kring, die dichter bij b.v. Middelburg ligt dan een andere plaats, die tot dien kring behoort, in het eerste geval wel, in het tweede geen herkeuring behoeft plaats te vinden. Nog terwijl zij sprak, ging zij naar het terras, alsof zij nu alles had gezegd, wat zij te zeggen had, maar Villon hield haar met een smeekend gebaar terug. „Ik heb een beter recht op eene proef dan uw held uit dat hol. Ik zie, wat hij zag; ik bemin, wat hij beminde." Wederom vervulde de vroolijke lach van het meisje de heldere zomerlucht. „Gij vat snel vuur!" „Maar mijn vuur dooft nooit uit. Gij kunt mij niet beletten u te beminnen, even min als gij het de bloemen kunt verbieden, zachte geuren, of een echten man de eer, of een held den roem te beminnen. Ik zou de maan van den hemel halen om ze aan uwe voeten te leggen." Bevallig wiegde zij het hoofd heen en weer, ongeveer zooals eene rozenkoning'n in haar bloemenrijk. Iets als medelijden lag in den blik van haar oog, maar een spotachtige glimlach speelde om haar mond „Die belofte is verouderd, sedert Adam ze voor het eerst aan zijne Eva deed". Nu ging zij de treden op naar het ter ras. Villon volgde haar. Er mocht gebeu ren, wat er wilde, voor het oogenblik was hij van gelijken rang met deze dame en wilde naar hare liefde dingen, al moest hij het ook met den dood bekoopen. „Zeg mij, wat ik moet doen, om uwe gunst te verwerven," bad hij. De glimlach van het meisje werd ern stiger, toen zij nu op den smeekenden dichter nederzag. „Slechts eene kleinigheid," luidde het antwoord. Toen zij Villon's gezicht be- De kosten zouden voor rekening der ge meente moeten komen. Algeheele schrapping van art. 8 zullen we wel niet kunnen verkrijgen. Maar als we eens gedaan konden krijgen, dat alleen de bevoegdheid tot herkeuring verleend werd aan gemeenten boven 25000 zielen. Dan zijn we er voor Zeeland heelemaal af. En we blijven de bedoeling der wet volgen, al zal er wel scherpe kritiek van technische zijde komen. Over een en ander zal nog eens ge dacht worden, waarna er bij het Ned. Landbouw Comité zal worden aangedron gen, te trachten bij de regeering de noo- dige wijziging ite verkrijgen. Ook zal de termijn van invoer zoo ruim mogelijk die nen te worden gesteld, (b.v. van 8 uur 's morgens tot 4 uur 's avonds). Ten slotte zal worden aangedrongen dat dis tricten, die vlak bij elkaar liggen als een geheel beschouwd worden, d.w.z. geen herkeuring ten opzichte van elkaar. Dhr. v. Dixhoorn wil trachten de moei lijkheden ten aanzien van het grensver keer uit den weg te ruimen en zal het secretariaat gegevens verstrekken. Daarna hield de heer Ir. S. L. Lou- wes te Zwolle, secretaris der Overijssel- sche Landbouw Mij. een inleiding over: „Het belang van het Coöperatief vereeni- gingswezen voor den Landbouw". Spr. merkt op, dat in den laatste® tijd er veel wordt gesproken over coöperatie moeheid. Voorzoover deze niet voortkomt uit angst, is zij een gevolg van onkunde en gedachtenloos napraten. Meerdere voor lichting is dus noodig. Spr. wenscht daartoe een vergelijking te geven tusschen de ontwikkeling der co- operatie op de zandgronden en op de klei. De landbouwcoöperatie is begonnen met kunstmest. Op zand- zoowel als op klei gronden. Op de zandgronden is daarbij gekomen de veevoederaankoop en de eigen male rij. Daarnaast zijn op het zand gekomen de boerenleenbanken en de coöp. zuivel fabrieken. Daardoor is de zandboer eco nomisch vrij geworden; de kleiboer was dat reeds. Dé coöperaties op de zand gronden hebben niet alleen zich tot hun engere taak bepaald. Zij hebben ook den boer zooveel zij konden in zijn bedrijf geholpen. Bijv. de zuivelfabriek ging be talen naar vetgehalte, de veehouders wil den nu hun vee verbeteren, door fok- controlevereenigingen, de zuivelfabrieken hielpen nu met onderzoek, stierhouderijen, enz. enz. Zoo werden al meer de ver- eenigingen deel van het bedrijf. Op de kleigronden is de kunstmestaan- koopvereeniging ook al door de omstan digheden in zijn eersten opzet gebleven. De vereeniging werd niet deel van het bedrijf als op het zand. Later kwamen de groote fabriekscoöperaties op de klei, de suikerfabrieken, de cartonfabrieken, de kunstmestfabriekenDeze waren te groot, stonden te ver weg, om de functie, die de dorps vereeniging niet had vervuld, te kunnen uitoefenen. De boer had niet dage lijks het gevoel, dat die reuzenfabriek zijn zaak was, gesticht door hem en zijn beroepsgenooten. De betere economische geerig vragend op zich zag gericht, riep Katharina met eene stem zoo helder als trompetgeschal„Red Frankrijk!" Hare geestdrift stak ook Villon aan. Meer niet?" vroeg hij. Maar ofschoon zijne stem spottend Monk, blikte diepe ernst uit zijne oogen. Daarop antwoordde Katharina waar lijk koninklijk: „Meer niet! Zijt gij niet groot-connétable van Frankrijk, opperbe velhebber van het leger? Voor de poorten van Parijs ligt de vijand, en geen van de dienaren des konings kan hem verdrij ven! Zij wees naar de wallen van Parijs, waarachter op de tenten der tegenstanders de vijandige vlaggen waaiden. Haar vuri ge, groote wensch deed hare borst zwellen. „O, dat er toch eindelijk een man aan het hof verscheen! Een man, die het Bour gondisch vaandel neemikt, opdat de ko ning van Frankrijk het in het stof kan trappen, dien man zou ik misschien mijne liefde kunnen schenken,!" Villon zag naar haar op, zooals vroe ger de krijgslieden tot de maagd van Orle ans mogen hebben opgezien, als zij hen opriep tot strijd en overwinning. Gij zijt moeilijk te bevredigen," zeide hij, maar zijne borst verhief zich bij de gedachte, dat hij het wilde beproeven. Ach, zoo hij die daad kon volbrengen! Doch het meisje antwoordde op zijne woorden en niet op zijne gedachten. (Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1924 | | pagina 1